Rijksarbeidsbureau De oorlog ter zee Strijd boven het Kanaal Het hoofd is de hoofdzaak Frans Hals als inspirator eener opera Japansche aanval op provinciale hoofdstad Dieven in den val Voor de verleiding bezweken Laatste telexbericht Nieuwe Grieksche regeering De stakingen in Amerika Het Amerikaansche K00PVAARDIJPERS0NEEL X U t r J Worm.rv.er, bekend el, .het hui,je van De Ruyter". «leaen oude n^Wii nm Trdt gem"kt met den a,braak van de "a« «•legen oude grutten, Dillew.jn, een der oudste primitieve fabriekjes uit de Zaanstreek (Pax-Holland) Tot welk bureau moéten werk gevers en werknemers zich wen den? Met ingang van 1 Mei 1941 treedt in het geheele land de nieuwe organisatie der ar beidsbemiddeling, onder leiding van het Rijksarbeidsbureau te 's-Gravenhage in wer king. De gemeentelijke organen der arbeidsbe middeling maken dan plaats voor 37 nieuw ingestelde gewestelijke arbeidsbureaux, die, daarin bijgestaan door 144 bijkantoren, hun taak zullen vervullen. Werkgevers, die van de organen der ar beidsbemiddeling gebruik maken, en perso nen, die zich als werkzoekenden willen doen inschrijven, alsmede zij, die hun in schrijving als werkzoekende willen doen vernieuwen, kunnen zich wenden tot de ge westelijke arbeidsbureaux of hun bijkanto ren, als in de onderstaande opsomming is aangegeven. Zij, die uitkeering uit een werkloozenkas ontvangen, en zij, die vror steunuitkeering in aanmerking komen of bij werkverrui- mingswerken geplaatst willen worden, moe ten ervoor zorgen, dat zij als werkzoeken den bij de hiervoren bedoelde gewestelijke arbeidsbureaux of de bijkantoren zijn in geschreven. Vcorzoover zij thans bij de gemeentelijke organen der openbare ar beidsbemiddeling als werkzoekenden staan ingeschreven, behoeven zij zich niet eerder voor vernieuwing der inschrijving bij de nieuwe bureaux aan te melden dan op het tijdstip, waarop vernieuwing der inschrij ving geschieden moet. Inwoners uit de gemeenten: Alkmaar, Ber gen (N.-H.), Broek op Langendijk, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen, Heerhugowaard, Heiloo, Koedijk, Noordscharwoude, Oterleek, Oudkarspel, Oudorp, Schoorl, St. Pancras en Zuidscharwoude, moeten zich wenden tot het gewestelijk arbeidsbureau te ALKMAAR. Inwoners uit de gemeente Texel moeten zich wenden tot het bijkantoor te DEN BURG (gem. Texel). Inwoners uit de gemeenten: Anna Paulow- na; Callantsoog, en Den Helder tot het. bij kantoor te Den Helder. Inwoners uit de gemeenten: Abbekerk, Hoogwoud, Medemblik, Midwoud, Nibbix- woud, Opmeer, Opperdoes, Sijbekarspel, Twisk en Wervershoof moeten zich wenden tot het bijkantoor te Medemblik. Inwoners uit de gemeenten: Barsingerhorn, Harenkarspel, Nieuwe Niedorp, Oude Nie- dorp, Schagen, St. Maarten, Warmenhuizen, Wieringerwaard, Winkel en Zijpe, moeten zich wenden tot het Hijkantoor te Schagen. Inwoners uit de gemeenten: Wieringen en Wieringermeer moeten zich wenden tot het bijkantoor terWieringerwerf (gem. Wierin germeer). Politieagenten stonden netjes op hen te wachten. In het gebouw van den pharmaceutischen groothandel te Utrecht werd op 28 Maart een inbraak gepleegd. In dien nacht drongen twee betrekkelijk jeugdige dieven het ge- houw binnen, daarbij van inbrekerswerk tuigen gebruik makend en in de veronder stelling, dat niemand hun binnensluipen had bemerkt. Eau de cologne, vulpenhouders, schrijf mappen, kortom alles wat de insluipers maar eventjes van belang achtten stopten zij in een grooten zak. Doch halverwege htm strooptocht door het donkere huis flitste plotseling het licht van een zaklantaarn tn den gang van het gebouw en de dieven dachten niet anders of ze waren Resnapt. Doodstil bleven zij in een hoekje ^lttee" en na langen tijd niets meer gehoord hebben, kwamen zij te voorschijn, vonden zij het veiliger, voorloopig nogmaar een paar uur in de dakgoot te gaan liggen. Deze „tactische zet" werd evenwel nood lottig: de politieagenten, die onraad hadden waargenomen en de dieven in eerste instan tie niet te pakken hadden kunnen krijgen, zagen, toen zij goed en wel weer buiten stonden, de indringers door de dakgootJoo- pen, in gehukte houding. Nu kwam het er maar op aan. wie het langst kon wachten. Toen de nacht vrijwel verstreken was ver lieten de dieven, door en door koud met hun gevulde juttezak het gebouw- op dezelf de wijze als zij waren binnengedrongen en tippelden regelrecht in de armen van wachtende agenten. 1S. Gistermorgen stonden de diewen, jarin-e F. R.. loonknecht en de v. d. TL, meubelmaker, beiden uit T trecht terecht voor de Utreehtsche rechtbank-waar hun niets anders overbleef dan den diefstal De° offiricr van justitie eischte tegen ieder jrevan^enisstraf voor den tijd van Pen maanden. De rechtbank zal op 1 Uitspraak doen. Kantoorbediende maakt mis bruik van vertrouwen. KUNSTMESTBONNEN GESTOLEN. De Utreehtsche rechtbank behandelde gis teren de zaak tegen den 19-jarigen kantoor bediende K. U. uit Maartensdijk, die in het begin van dit jaar ten kantore van den provincialen voedselcommissaris te Utrecht 200 luinstmestbonnen heeft weggenomen, en de zaak tegen den 48-jarigen fourage-hande- laar P. A. van Z. uit Bunnik, wegens heling van deze bonnen. Als bediende op het kanttor van den landbouwcrisisorganisatie kwam verdachte wel eens ten kantore van den Provincialen Voedselcommissaris. In de wintermaanden kwam hij in een restaurant in contact met enkele oudere heeren, onder wie de foura- gehandelaar. Toen deze heeren vernamen, dat verdachte wel op het bureau van den vcedselcomissaris kwam, knoopten zij na dere connectie met hem aan. Er werd over kunstmestbonnen gesproken en per bon van 20 kg. zou U. 50 cent, krijgen. Op zeke ren dag nam U. uit een openstaande tasch op het bureau van den voedselcommissa ris 200 bonnen weg hetgeen hem een bate van 250 gulden opleverde. Hiermede loste hij schulden af en vader en mceder kregen ook een gedeelte. De Officier van Justitie zeide hier te doen te hebben met een jonge man, die een slap karakter heeft cn geen weerstand heeft kunnen bieden aan de verleidingen van een kwaden genius. In des:en tijd van distributie is zulk een feit niette min ernstig, Spr. eischte een gevan genisstraf van zeven maanden. De verdediger zei in zijn pleidooi o.m., dat verdachte niet opzettelijk contact heeft gezocht met de heeren en dat hij voor de mooie voorspiegelingen is bezweken. Wij zende op het gunstige rapport verzocht pleiter de uiterste clementie. Niet geweten! De fouragehandelaar van Z., die vervol gens terecht stond, beweerde met stelligheid nooit te hebben geweten, dat de bonnen van diefstal afkomstig waren. Hij had aangenomen, dat U.. zooals was afgespro ken, de bonnen bij de boeren had gehaald. De officier van justiiie zeide, dat al mag U. dan de eigenlijke dader zijn. van Z. de kwade genius is geweest. Opzettelijke he ling is door gebrek aan bewijs niet ten laste te leggen, daarentegen wel" schut.ihe- ling. alsmede overtreding van de kunstmest- distributievoorschriften. Spr. eischte negen maanden gevangenisstraf. De rechtbank zal op 13 Mei uitspraak doen. 9500 b.r.t. tot zinken gebracht. Een Duitrche snelboot heeft twee schepen van ieder omstreeks 3000 brt. tot zinken ge bracht en een andere een schip van 3500 brt. getorpedeerd, naar het D.N.B. verneemt over het reeds gemelde optreden van Duitsche snelbooten in de wateren van liet Kanaal Deze schepen hebben voor het artilleriege vecht met F.ngelsche snelbooten een succes- vollen aanval gedaan op een krachtig be veiligd Engelsch convooi. ONDER LEIDING VAN GENERAAL TSOLAKOGLU. De Atheensche zender heeft Dinsdagavond gemeld, dat onder voorzitterschap van gene raal Tsolakoglu een nieuwe Grieksche legee ring is gevormd. Deze regeering heeft, naar radio Athene meldt, een oproep gericht tot liet Grieksche volk, waarin o.m. gezegd wordt: „Na de be zetting van Athene door de Duitschers, na de vlucht van de Engelschen en na het ver trek van den koning uit het land, kan geen sprake meer zijn van een voortzetting van den oorlog. Het Grieksche volk moet de fei len nemen, zooals ze in werkelijkheid zijn. Wij hebben een sterke cn autoritaire regee ring noodig, weshalve ik besloten heb de nieuwe regeering in overeenstemming met de generaals van het Grieksche leger te vor men. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. WASHINGTON, 30 April. (D.N.B.) De chef van de marinestaf, Staik, heeft in een rede voering voor de Amerikannsclie kamer van koophandel .verklaard, dat de V. S. een vloot willen bouwen, waarin alle schepen in passende vehouding zijn vertegenwoor digd. De V. S. moeten echter bereid zijn van hun voorraden af fe staan, wat er ook moge gebeuren, binnen de grens van de eigen veiligheid. De Associated Press meldt hieromtrent, dat deze redevoering aanleiding heeft gegeven tot het vermoeden, dat de Amerikaansche vloot-verdere oorlogsbodems zou kunen af staan. Vijf Engelsche vliegtuigen in een half uur vernietigd. Twee afzonderlijk opereerende afdeelingen der Britsche luchtmacht hebben gisteroch tend getracht boven Franscb gebied door te dringen. Zij werden reeds boven het Kanaal door Duitsche jagers teruggedreven, voor zij schade hadden kunnen aanrichten. De eerste formatie, bestaande uit een gevechtsvliegtuig en twaalf jagers, werd op vijf kilometer van de kust door Duitsche jagers tot den strijd gedwongen. Na korten tijd waren drie Spit- fires neergeschoten, waarna het verstrooide eskader afzwenkte. Ongeveer een kwartier later ontdekten Duitsche jagers midden boven het Kanaal drie Bristol-Blcnheimmachines. die eveneens op weg naar Frankrijk waren. Zij vlogen slechts enkele meters boven de zee. om niet uit de hoogte gezien te worden. Niettemin werden zij onverwijld aangevallen. Twee Britsche bommenwerpers werden neerge schoten, de derde kon ontkomen. In een half uur tijcis hebben Duitsche jagers dus vijf vijandelijke vliegtuigen vernietigd zonder zelf verliezen te lijden. Persoonsbewijzen moeten beslist aan de eischen voldoen, artistici teit is bijzaak. Men meldt ons Vvan bevoegde zijde: Nagenoeg iedere postbestelling bezorgt bij de Rijksinspectie van de bevolkingsregisters brieven van gemeentebesturen, van fotogra fen cn van particulieren, waarin vragen worden gesteld betreffende afmetingen dei- foto's, waarmede de persoonsbewijzen voor zien moeten zijn. De foto's, welke daarbij ter beoordecling worden voorgelegd, zijn vele malen zoodanig uitgevoerd, dat moet worden geconstateerd, dat de fotografen de bepalin gen betreffende de afmetingen of niet ken nen, of niet begrijpen, maar in ieder geval niet in acht nemen. Nu zien we wel heel goed in, dat de vak mensehen tegenover dit fotógrafeeren op voorschrift ietwat onwennig zullen staan. Het was tot nu toe meestal uitsluitend hot eigen artistiek inzicht en de smaak cn de wensch der clientèle waarmede de fotograaf rekening had te houden. Maar we mogen on zen fotografen tocli wel met nadruk verzoe ken, zich dezen keer door eigen smaak en de wenschen der klanten niet van de wijs te laten brengen, en een foto te leveren, welke aan de eischen voldoet. Deze'eischen zijn met betrekking tot de afmetingen der foto cn der afbeelding toch waarlijk niet gecompliceerd noch onbegrij pelijk. De foto moet 344 cm. breed en 444 cm. hoog zijn en mag uitsluitend het hoofd en eventueel liet bovendeel van de borst van den afgcbeelden persoon weergeven. De af beelding van het hoofd moet 2 cm. in door snede of grootcr zijn. Duidelijker en een voudiger kan het toch moeilijk gezegd wor- Tijl Uilenspiegel Hille Bobbe Willem de Zwijger. W. Nedoma schrijft in „Der Mittag" een belangwekkend opstel over de opera „Hille Bobbe", die einde 1940 voor de eerste maal Ie Frankfort a.M. is opgevoerd. 7.ij is dooi den Berlijner Hans Ebert geschreven en getoondiclit. De opera, evenals de wijze waarop zij is ontstaan, is in liet bijzonder voor Nederland zeer interessant. Tc Haarlem werd 30 Juni 1937 een Frans Hals-tentoonstelling gehou den, die de aanleiding was, dat men te Berlijn de musea doorsnuf felde naar verdere werken van de zen beroemden Nederlandschen mees Ier. Men zocht en vondHille Bobbe, de heks van Ilanrlem". Prof. Hamann te Marburg schrijft over dit doek: „Brutaal het gebaar,ongekam de haren, een smerig gezicht! Maar ook de verf is smerig, de kleuren zijn smerig op het doek gekwakt, erop gesmeerd!" Het werk is in den waren zin van het woord smerig in uitvoering, opvatting en onderwerp. Het is misschien één der geniaalste werken van Frans Hals. Hans Ebert, geïnspireerd door dit doek, doet een dichterlijk-genialen sprong midden in de Nederlandsche Geschiedenis. Hij laat Hille Bobbe, de heks van Haarlem, de moeder zijn van Tijl Uilenspiegel, de on sterfelijke figuur van Charles Cos- ter. Ook Lamme Goedzak en Nele ontbreken niet, waardoor bijna meer het Vlaamsche dan het Noord-Ne- derlandsche karakter op den voor grond treedt, al verschijnt ook Wil lem de Zwijger en al speelt het stuk te Haarlem in de herberg „Het gouden ringetje". Het is de tijd van den 80-jarigen oorlog. Het verzet vlamt op tegen den onderdruk ker Alva. Haarlem is door de Spanjaarden bezet. Het gist overal. Geheime agenten en verklikkers drijven hun spel. De Spaanschc geweldenaars verlangen van Hille Bobbe, de eigenares van de kroeg, dat zij een verdacht persoon, die bij haar ver keerd, zal uitleveren en bieden haar 3000 karlskroon. Hille stemt toe, want zij wil geld verdienen om een schip te koopen, waarmee zij haar verloren zoon Tijl wil zoeken, die reeds lang verdwenen is. Jan de Matroos herkent in de herberg aan. een oud zeemanslied zijn kameraad Tijl. Hille herkent haar zoon niet en houdt hem voor den door de Spanjaarden gezochten Geus. Zij verwittigt de Spaansche soldaten, die komen cn Item grijpen. Op voorwaarde, dat hij zijn godsdienst en zijn vrijheidslief de verloochent, willen zij hem vrijlaten. Tijl ten einde raad, begint te weifelen, als hij onder de menigte, die nieuwsgierig de ge vangenneming bijwoont, een vreemdeling, die onopgemerkt met de soldaten is binnen- eekomen, herkent. Het is Willem de Zwijger die hem waarschuwend bij zijn naam roept. Tijl begrijpt het groote gevaar, waarin de lirins zweeft en bezint uit volle borst het bij doodstraf verboden Geuzenlied te zingen. Hij wordt afgevoerd. Als Hille Bobbe met haar bloedgeld te rugkomt. herkent ook zij den Zwijger. Nele heeft intusschen van Oranje de opdracht gekregen, zijn zwarten mantel naar den stadsrechter te brengen om Tijl te bevrij den. Zij komt echter te laat. Tijl is reeds Ier dood gebracht. Onder aanvoering van Lamme Goedzak brengt men thans Tij Is lijk in de herberg. Maar Tijl, de ziel en verpersoonlijking van den opstand, is niet dood. Hij staat weer op. En nu begint een spookachtig bachanaal, dat eindigt met de vernieling van alle voor werpen in de herberg. Op het hoogtepunt van deze scene herkent Hille haar zoon. Maar Tijl wil niet gelooven, dat de heks van Haarlem zijn moeder is. Dan stormt Lamme naar binnen en brengt de mededeelinz dat de opstand te vroeg is uitgebroken. Tijl staat zonder geld of wa pen en is radeloos. Thans offert Hille alles op voor haar zoon. Zij geeft hem alles wat zij bezit aan geld, goud en sieraden en ook het bloedgeld. „Frhebe die Fahne und fi'ihre sic an! Dein ist die Stadt bei Tagesbeginn So wahr ich Hille Bobbe von Haarlem ibin!" Tijl, Hille Bobbe en Nele stellen zich aan het hoofd van" den troep, die Haarlem van liet Spaasclie juk zal bevrijden. De spanning stijgt van scene tot scene en men voelt het als een veulossing, wanneer het doek valt. zoo meesleopend is het werk. Hans Ebert heeft als Duitsch toondichter hier een Nederlandsch onderwerp gekozen en een opera geschapen, die naar onze mee ning bijzonder in Nederland met geestdrift zal worden ontvangen. den! Nochtans kibbelt men over de vraag of met die doorsnede is bedoeld een hori zontale of een verticale. Er is echter een antwoord, als men ten minste veilig wil zijn, en dat is: zorg dat de kleinste doorsne de in elk geval 2 cm. is. Dan kan men ze ker zijn, geen moeilijkheden te zullen on dervinden. En toch is ons gebleken, dat er zeer veel foto's in omloop zijn. waarop het hoofd veel te klein is afgebeeld. Veel te klein is in dit geval niets erger dan een beetje te klein, want in heide gevallen deugt de foto niet. Maar als dc foto niet deugt, deugt het per soonsbewijs ook niet. Dan krijgt de klant het verbaal, maar de fotograaf heeft de schuld! Daarom aan onze fotografen een goede raad. Neem uw afmetingen ruim, zoo ruim mo gelijk. Laat op de foto van 344 X 444 het hoofd de hoofdzaak zijn. Liefst heelemaal geen borst, zoo weinig mogelijk hals, maar veel hoofd, hoe meer hoofd, hoe beter. Zware schade. Elf escadrilles Japansche vliegtuigen heb ben gisteren op Koenming, de hoofdstad van de provincie Joenman, een hevigen luchtaanval gedaan, zoo meldt het commu- nicjué van het opperbevel der Japansche strijdkrachten in Indochina. De aanvallen stuitten op luchtafweervuur. maar de Ja- panneers zetten krachtig door en deden hevige aanvallen op verschillende militaire instellingen, waaronder de krijgsschool, munitiefabrieken en pakhuizen, waarbij veel vernietigd werd. Ook brak op vele plaat sen brand uit. De Chineesche vliegtuigen waren van de komst der Japanners op de hoogte en hadden Koenminz tijdig verla ten. Intusschen deed een andere krachtige Japansche formatie een feilen aanval op Sjangtsjin. een strategische basis ten oos ten van Loentsjou bij de Chineesch-Indochi- ncesche grens, waar het hoofdkwartier van het 31e leger is gevestigd. Ook daar werden verscheiden militaire installaties zwaar beschadigd. Alle vliegtuigen keerden van beide aanvallen onverlet op hun basis terug. M Iken op de voorjaarsveemarkt te Hoorn. Daar de koeien te lang van stal waren en het melktijd werd, moesten de knechts aan den arbeid, om dit dagelijksch werk te verrichten, zij het in eenigszins ongewone^omgeving Bruinkoolstaking geëindigd. Scheepvaartlijn naar Europa stilgelegd. In de bruinkoolstaking is gisteren onver wacht overeenkomst bereikt, nadat de eige naars van de zuidelijke lijnen zich bereid hadden verklaard tot een loonsverhooging van een dollar per dag. In vakvereenigings- kringen wordt hervatting van den arbeid te gen Donderdag aangekondigd. Ten aanzien van de dreigende staking bij General Motors is nog geen -overeenkomst bereikt. Het be middelingsbureau heeft tegen Donderdag een vergadering uitgeschreven. Volgens een overzicht van de „National Association of Manufacturers" Zijn er voor de Amerikaansche industrie ruim drie milli- oen werkdagen in de laatste drie maanden als gevolg van de stakingen verloren gegaan, hetgeen een verhooging van 300 procent be- teekent tegenover de stakingsverliezen in liet overeenkomstige tijdperk van het vorige jaar. Scheepvaartlijn stilgelegd. Volgens een Reutcrbericht uit New York is de eenige Amerikaansche scheepvaartlijn tusschen de Ver. Staten en Europa, te weten van New York naar Lissabon, als gevolg van een zeeliedcnstaking stilgelegd. De beman ning van de Exminister en de Excelsior is namelijk een sympathiestaking begonnen voor de bemanning van de Siboney, die al sinds Zaterdag staakt. Dit conflict is een ge volg van den wensch der zeelieden, dat hun vakvereeniging wordt erkend. Aller medewerking verzocht De voorzitter van de Fcderal Shipping Board, schout-bij-nacht Land, heeft aan re- gceringsinstantios, reeders en vakvereeni- gingen van zeelieden verzocht, medewerking tc verleenen, opdat dc Amerikaansche koop vaardij voldoende officieren en zeelui ter be schikking beeft. Deze oproep was een uit vloeisel van een conferentie met genoemde betrokkenen, waarop overwogen werd hoe voortaan stakingen en uitsluitingen verme den konden worden. Tevens wees Land op de steeds schaarscher scheepsruinUe en op de noodzakelijkheid tot bespoediging van het Amerikaansche schcepsprogram. De tweede directeur van de Feral Production Board, Hillman, stelde eveneens dezen eisch, indien men de zege der democratieën op de totali taire staten wilde. UIT KROATIË. Sedert gisteren is de politiemacht weer genormaliseerd d.w.z. alleen de gewone po litieautoriteiten hebben nog het recht op te treden ter handhaving van orde en rust. Het tot dusver geldige optreden der Oestasji in dezen zin is geëindigd. Gearresteerden moeten binnen 48 uur verhoord worden. Vrijdag j.1. is een aantal aanhangers van Matsjek gearresteerd die echter Zondag resp. Maandaz weer zijn vrijgelaten: FRANSCH SCHIP GETORPEDEERD. Een Britsche duikboot heeft op 27 April in den ochtend een klein ongewapend Fransch schip tot zinken gebracht.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3