MUSSERT SPREEKT VOOR DE RADIO Tafelzilver verdween Gekke dingen groote stad IRAK OP 1 MEI A.S. DEN DAG VAN DEN ARBEID —J in een Voor 1 Juni vergunning s'eepdienst noodig Aan Wijntje en Trijntje STEMT AF OM 13 UUR OP HILVERSUM I 4I5.5 M. OF OM I9.I5 UUR OP HILVERSUM II 30I.5 M. in den nacht Op een oor na gevild Een nieuw verhaal uit Shanghai, de zonderlingste stad ter wereld Italiaansch weermachfbericht het land van het vloeibare goud 8. 8» SgSsfiHSsfê- „Zware Jongen" klaagt, dat hem nooit gelegenheid is gegeven om zijn leven te beteren. BIJNA 25 JAAR IN DE GEVANGE NIS DOORGEBRACHT. ZWAAI- VOETEN" IN EEN STIL STRAATJE. Ongeveer een jaar geleden hoorden' be woners van een huis te Heemstede in het holst van den nacht plotseling een dave rend gelui,d. De vrouw des huizes opende het raam en zag in de straat een man. die zeer rustig liep te wandelen. De vrouw schonk daar verder geen aan dacht aan en het echtpaar sliep verder den slaap des rechtvaardigen. Hun ontwaken was minder prettig, want toen zij beneden»kwamen en zich aan het ontbijt wilden zetten, bleken alle vorken, lepels en messen uit de buffetlade verdwenen te zijn. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en de hoofdagent-recher cheur H. J. te M. begon te speuren. Het recherchewerk had succes. Geruimen tijd later werd te Rotterdam een ongeveer 55-jarige man gearresteerd, die dezen diefstal op zijn geweten zou hebben. Hij was geen nieuweling in het vak. want reeds dertien maal werd hij veroordeeld. De Haarlemsche rechtbank, die deze zaak kreeg te behandelen, gaf hem er een veer tiende veroordeeling bij en legde hem een gevangenisstraf voor den tijd van vier ja ren op. De man. die zijn onschuld bleef volhou den. toekende tegen dit vonnis beroep aan en zoo stond hij gisteren terecht voor het gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles. Niets gedaan. Hij had niets op zijn geweten, zoo beweer de hij, maar hij kon toch niet ontkennen, dat het door hem opgegeven alibi onjuist gebleken was. Voetsporen, waarvan een gipsafdruk was gemaakt, klopten met den afdruk van zijn schoen. Het zilver was te ruggevonden in een particuliere bank van leening aan de Lindengracht te Amsterdam en de bedrijfsleider van deze bank had den verdachte herkend. De doeken, waarin het zilver was geborgen, bleken door den ver dachte te zijn geleend van diens zuster, aan wie hij om doeken had gevraagd. En bo vendien was hij het huis binnengedrongen door het openen van een deur. hetgeen hij had kunnen doen door het boren van een gaatje in de spanjolet. Ook dit was een be wijs tegen hem. omdat de spanjoletmetho- de jijn specialitéit bleek te zijn. Desondanks ontkende de man alles. Hij deed dat zelfs onder een vloed van tranen en hij beklaagde zich, dat er nooit pogingen waren ge daan om hem te reclasseeren. Hij had zich rustig naar het politie bureau te Rotterdam begeven, toen hij gezocht werd en hij wilde dit aanvoeren als bewijs, dat zijn gewe ten zuiver was. Maar dit zuivere geweten ten spijt had den toch enkele getuigen hem herkend. De dame 'had hem aanschouwd in het huis van bewaring en zij had geconstateerd dat de man in den nacht en deze verdachte denzelfden tvpischen gang hadden. De hoofdinspecteur van politie J. V. Tas uit Rotterdam had onderzoek gedaan naar de vingerafdrukken, welke gevonden waren op een stoel, die uit de serre was gehaald en bij de schutting gezet om het overkllm- men te vergemakkelijken. En hij had succes gehad met zijn onderzoek, want hij vond een vingerafdruk, die geen verschilpunten vertoonde met den vingerafdruk van den verdachte, doch wel negentien punlen van overeenkomst. Er viel volgens den deskun dige dan ook niet te twijfelen aan de zeker heid. dat dit de vingerafdruk van dezen man was. „Zwaaivoeten". De voetafdrukken, welke niet in het ge ding waren gebracht, bleken ook overeen te stemmen met die van den man. die „zwaaivoeten" heeft. De verdachte beweerde echter dat hij de schoenen, welke bij liet rontroleeren van den afdruk waren gebruikt, had gekocht voor f 1.50 van een uitdrager. Hier moest volgens hem van een vergissing sprake zijn. Op 16 Maart was hij in vrijheid gesteld en hij had een uitgaanskas van f 80.mee gekregen. De procureur-generaal, mr. A. A. L. F. v. Dullemen. wees erop dat de verdachte kort na ziin meerderjarigheid in 1908 reeds in de gevangenis terecht kwam. In een periode van 3W-> jaar heeft deze man 24- iaar en 7 maanden in de gevangenis gezeten. Tn deze zaak is het voor hem vechten tegen de Bierkaai, want er zijn zoove.le bewijzen te gen hém. dat zij niet eens alle tegen hem behoeven te worden gebruikt. De procureur-generaal achtte den man dan ook terecht, veroordeeld door de Haar lemsche rechtbank. Hij vroeg bevestiging van het vonnis en veroordeeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier ja ren. De verdediger, mr. W. H. K. Mouthaan. achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Hij wees er verder op. dat nooit een reclasseeringspoging is ondernomen. Hij vroeg voor den man die zich tijdens den oorlog zeer moedig en hulpvaardig gedra gen zou hebben, vrijspraak subsidiair een korte vrijheidsstraf met reclasseéringssteun. Op 13 Mei zal het hof uitspraak doen. De organisatie van de landsche sleepvaart. binnen De sleepvaartcommissie, benoemd inge volge art, 4 van het besluit van den secre taris-generaal van het departement van Wa terstaat. betreffende de uitoefening van de sleepvaart in het bezette Nederlandsche ge bied. brengt ter kennis van belanghebben den. dat krachtens dit besluit voor het ver richten van binnenlandsch sleepwerk. met uitzondering van bergingswerk, een ver gunning vere'ischt is. Met ingang van 1 Juni 1941 zal controle op de naleving dezer verordening worden uitgeoefend, zoodat ieder dan 'om te kun nen sleepen in het bezit van een vergunning dient te zijn. Vergunningen voor sleepbooten worden verleend door of namens de sic commissie. Maai toen kwam de politie. De politie te Busum deed gisteren een inval in een woning in de Hamerstraat te Bussum. waarvan de bewoner verdacht werd van frauduleuze slachting. De politie had succes. Er werden vier varkens aange troffen .die geslacht waren terwijl een vijf de varken „op een oor na gevild" was. De politie heeft de varkens in beslag ge nomen. Na goedkeuring zullen de beesten, die in den kelder geslacht' werden, voor de consumptie vrij gegeven worden. Brief van Brederode SHANGHAI. IN April. Tallooze journalisten en schrijvers hebben artikelen en boeken geschreven over Shang hai als stad der opiumkitten ze zijn er, doch alleen in het gedeelte, dat door de Japanners is bezet en waar dus de „nieuwe orde in Azië"Azië reeds,is ingevoerd), over Shanghai als stad der speelholen (ze zijn er, doch al leen zie hierboven), over Shanghai als stad der roovers, als stad der moorden, als stad der scherpe tegenstellingen tusschen arme en rijken, als meest internationale stad der wereld en al deze artikelen en hoeken zijn hoogst belangwekkend, maar niemand heeft tot dusver geschreven over Shanghai ais muzikaal centrum in het Verre Oosten en toch kan Shanghai ook als zooda nig worden beschouwd, een der weinige mu zikale centra in Azië, want het heeft een symphonie-orkest, bestaande uit beroeps musici. Ook Tokio heeft zoo n orkest, dat ik echter nooit gehoort heb, maar waarvan mu zikale mensrhen me vertelden, dat het min der in kwaliteit is dan liet orkest te Shang hai. Ik geloof, dat dit de twee eenige „vol wassen" symphonie-orkestcn in Azië zijn. Bombav heeft een verdienstelijk s.vmphonie orkest van dilettanten onder leiding van een Belg, maar dit orkestje kan men natuurlijk niet vergelijken met hot orkest van beroeps muzikanten te Shanghai. In Nedcrlandsch- Indië heeft men geen enkel „volwassen" symphonie-orkest. Op de Philippijnen, het land der muzikale menschen, te Manilla, heeft men een zeer groot orkest, dat ik echter gedurende mijn zesmaandsch verblijf daar nimmer gehoord heb, aangezien het zich toen in Amerika bevond. Dit orkest is evenwel, naar men mij vertelde, een harmonie orkest, bestaande uit meer dan honderd man, dus te vergelijken met het voor den oorlog beroemde orkest der „garde républicaine" te Parijs. Het symphonie-orkest te Shanghai bestaat uit bijna vijftig man en zijn zwakke zijde zijn het te gering aantal „strijkers". Hieraan wordt echtermin of meer tegemoet gekomen doordat het vaak bij concerten versterkt wordt met een aantal violisten. Aan beroeps- muzikanten ontbreekt het te Shanghai niet Er zijn reeds meer dan twintig jaar duizen den Russisohe vluchtelingen en tie laatste jaren zijn er duizenden Joden uit Europa bij gekomen, van wie een niet onbelangrijk ge deelte musici van beroep zijn, die door de zware concurrentie moeilijk aan brood ko men. Een dezer dagen zag ik gedurende een concert met versterkt orkest onder de twee- d e violisten zelfs een leerling van Joachim zitten. Dit orkest bestaat uit Russen, Oostenrijk- sche en Duitsche Joden, enkele Italianen (o.a. de concertmeester), Tsjechen en zelfs- Chineezen. Het is hier nu eenmaal de meest internationale stad, die men zich denken kan De dirigent, de „Mengelberg van den Pacific", is een Italiaan, Mario Pari. Feitelijk zou ik hem dus de „Tosca- nini van den Pacific"' moeten noe men, doch ik don dit niet, omdat hij ook Nederlandsch spreekt en zelfs niet een Nederlandsche vrouw is ge huwd. In Nederlandsch Indië is Ma rio Paci, die men hier „Maestro" Expeditieknecht stal stoffen. Onder de vele Roterdamsche vluchtelin gen, die indertijd naar Den Haag zijn uitge weken en in Den Haag hun intrek hebben genomen, bevond zich ook de 48-jarige koop man G.H.F. Deze kwam in het vluchtelin genkamp te 's-Gravenhage in contact met een 19-jarige jongmensch, die de hoofdrol heeft gespeeld in de volgende geschiedenis. De jongen had kort nadat hij hier was ge komen een betrekking gekregen als expedi tieknecht bij een stoffenzaak in de Spui straat en verdiende f 8.50 per week. Van zijn ouders ontving hij f 1.25 zakgeld, doch de jongen kwam hier niet mee toe en zag naar bijverdiensten uit. Hij wist dit niet befer te doen, dan door goederen uit de zaak, waar hij in betrekking was, weg te nemen. Deze verkocht hij vervolgens aan den koopman G.H.F. Eerst stal hij een aantal coupons dames mantelstof, daarna ingeleverde textielkaar- ten en coupons heerenkleeding. De laatste veertien dagen had hij speciale aandacht gekoesterd voor zijden damesstoffen. Alles bij elkaar vertegenwoordigden de goederen een waarde van ongeveer f 1500. Het geheele personeel werd aan den tand gevoeld en hierbij kwam naar voren, dat de expeditieknecht naar verhouding van zijn salaris den laatsten tijd groote verte- ringen maakte en veel bioscopen bezocht. De politie nam hem nog eens speciaal on derhanden en na lang praten bekende hij de diefstallen te hebben gepleegd. De koop man F. had hem voor de gestolen goederen in totaal f 190.betaald. Dief en heler zijn gearresteerd. Daar de stoffen bij den heler niet meer te vinden waren, wordt het onderzoek voortgezet. Het geld had de expeditieknecht verbrast. GOEDERENVERKEER DOOR DE HAAG- SCIIE STADSGRACHTEN?' (Van onzen Haagschen correspondent) Indertijd hebben wij gemeld, dat onder zocht werd in hoeverre de stedelijke elec- trische trams mede voor goederenvervoer gebruikt zouden kunnen worden. Wat Den Haag betreft schijnt deze vorm van vracht vervoer weinig kans te maken. Er zijn be sprekingen gevoerd met het zakenleven, doch de kosten van nieuwe overlaadstations e.d. zouden te hoog worden. Thans wordt onderzocht in hoeverre het schip de vrachtauto zou kunnen vervangen, bijv. door vervoer per vlet door de stads grachten. Deze zaak is nog bij de Rijksver keersinspectie in overweging. AANVALLEN OP MALTA. noemt, geen onbekende. Jarenlang woonde hij te Soerabaia en vandaar uit maakte hij concertreizen over den geheelen Archipel, want behalve een uitstekend dirigent is hij ook een pi anist van kwaliteit. Deze oud-Soerabaiaan heeft zich zeer ver dienstelijk gemaakt ten opzichte van het mu- ziek-Ieven te hanghai, want eerst onder zijn leiding heeft het orkest de hoogte bereikt, waarop het zich thans bevindt. Hij brengt programma's, waaraal. alle eenzijdigheid vreemd is: Beethoven, Bach, Schubnrt, Grieg, Sibelius, Respighi, Tsjaikowsky, Rimsky Korsakof, Faure, Frank, Debussy, IToncgger, Gershwin (Rhapsodv in Blue), Jos. Suk, Dvo rak, Pizetti, Dukas, Glazunov en gedurende zijn internationale programma's luistert liet meest denkbare internationale publiek. Een bonte verzameling! Bijna alle naties der wereld zijn vertegen woordigd: Grieken, Finnen, Noren, Nederlan ders, Belgen, Duitschers, Engelschen, Zwe den, Franschen, Russen, Chineezen, Japan ners, Amerikanen, Chileenen, Italianen. Spanjaarden, Ieren, Hongaren, Denen, Rul garen. Joegoslaven, Portugeez'en, Australiërs, Canadeezen en wat niet al. En voor dit internationale publiek dirigeert de Italiaansche oud Socrabaiaan zijn inter nationale programma's met smaak en tem perament. Behalve het orkest is er te Shanghai nog een kunstinstelling van betcekenis: het Rus sische ballet, dat officieel heet, (want in dit geval houdt men zich aan den Franschen naam) „Le ballet Russe". dat grooten'deels. bijna uitsluitend, uit Russen bestaat. Russische lmllets vormen een aparten kunstvorm. Zij zijn niet uitsluitend „hallets", maar geven vaak ook een geschiedenis, zoo dat zij worden tot een soort „gedanste pan tomime". Het stedelijk orkest van den lieer Paci verzorgt hierbij het muzikale gedeelte, zoodat ook dit uitstekend is. Maar geheel Russisch kunnen die bal Iets niet zi jn zonder in strijd te komen met den „stijl" dezer in ternationale stad. Een der besté krachten van dit Russische ballet is een Neder- landsche, een hoogst begaafde danseres, die in alles wat ze doet iets bijzonders weet te leggen. Maar, om het geheel nog meer in den internationalen stijl van Shanghai te bren gen, is deze Nederlandsche danseres van ge boorte een Engelsche. Deze winter bracht het Russische ballet een dansspel, door deze Nederlandsch—Engelsche danseres samenge steld bij de muziek van Tsjaikowsky's vijfde symphonie, een diepzinnig dansspel, dat men met ecnigen goeden wil een „philosophisch ballet" zou kunnen noemen en dat bij het internationale publiek een groot succes had. In deze internationale stad is het aantal politieke moorden en politieke bomaanslagen legio, maar het zijn niet de Europeanen, die zich aan zul ke wandaden schuldig maken. Neder landers en Duitschers, Engelschen en Duitschers, Grieken en Italianen mogen elkander dan eenigszins scheef aankijken, doch daarbij blijft het dan ook. De politieke moorden en de politieke bomaanslagen zijn steeds het werk van Chineezen en het zijn uitingen van haat tusschen pro-Tsjang-KaFTsjek Chineezen en anti Tsjang Kai-'l'sjek Chineezen, waarbij onder laatstgenoemden ook wel Je Japansche yen een rol speelt. Zooals de verschillende nationaliteiten zijn hier ook de incest verschillende godsdiensten vei legen a ooi digd. Er zijn te Shanghai ka tholieke kerken in verschillende talen, En- gclscli, Fransch, 1'orlugeesch, protestanlsche kerken, Grieksch-orthodoxe kerken. Lao-tsze- tcinpels Boeddistische tempels, Brahmaan- sclie tempels. Sikhs-tempels, synagogen voor Russen, Duitschers en Polen, moskeeën en ik ben zeker er nog eenige te vergeten. Vele nationaliteiten hebben hun eigen „club" en zoo zijn er Engelsche clubs, twee Fransche clubs, waarvan een meer internationaal is, een Duitsche club, Russische clubs, Joodsche clubs, een Portugeesehe club en nog meer dere andere. De ongeveer tweehonderd Neder landcis hebben het nog niet tot een club ge bracht, maar er' is tenminste sinds ongeveer een half jaar een Nederlandsche vereeni- ging. liet meest internationaal is Shanghai in den acther Er bestaan radio-uitzendingen in veel moer dan een dozijn talen, ook Neder landsch (éénmaal per weck een half uur), verder Fransch, Duitsch, Engelsch, Itali aansch, Poolsrh, Tsjechisch, Russisch. Spaansch (voor de Philippijnen), Japansch, Chineeseli (verschillende dialecten), Noorsch lot Hindnstani loc. Een wonderlijk-zonderlinger stad bestaat er op de wereld vermoedelijk niet. J. K. BREDERODE. KONING FEISAL II. (Foto P-I-8'1 Thans zijn, zooals men weet, op IS Engelsche troepen geland in de haven» Basra aan de golf van Irak, om. op 8r van het hondgenootschap tusschen rl" n Brittannië en Irak, „verkeersverbino1™^ te openen door het gansehe land." ^SjpZjg de bedoeling van Groot-Brittannië op o wijze Irak. het land van de petroleum Mosoel. onder den duim te honden? zon geneigd zijn, dit te denken. Men ecliter ook herinneren, dat de re*ïeer'n'Lvoti Irak bovenbedoeld bericht in den gp*r vorm heeft tegengesproken. Nu is het vraag, welke van beide lezingen de h" is. Weermachtsbericht no. 328 luidt als volgt: Gisteren gedurende de eerste uren van den dag hebben Italiaansche vliegtuigen in seheervluchten een aanval ondernomen op Malta en daarbij opslagplaatsen van oor logsmateriaal vernield. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben in de omge ving van de vliegh'aven Calafrana twee En gelsche watervliegtuigen van het type Sun- derland met mitrailleurvuur bestookt en in brand geschoten. In den nacht van 28 op 29 April hebben formaties van het Duitsche vliegercorps de luchthavens van Malta be stookt. Branden en ontploffingen werden veroorzaakt en een vijandelijke kruiser werd gteroffen door bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika. ten noorden van To- broek. hebben Italiaansche en Duitsche toe stellen herhaalde malen fortificaties en bat terijen getroffen en vijandelijke vliegtuigen op den grond met mitrailleurvuur bestookt. In de zone van Solloem hebben Italiaansch- Duitsche verkenningsvliegtuigen gevoelige verliezen toegebracht aan den vijand. Uit Oost-Afrika niets van belang te mel den. VERONTRUSTENDE STERFGEVALLEN ONDER HOOGGEPLAATSTE PERSONEN. DE KWESTIE DER ENGELSCHE BEZETTING. De, voorvallen van den laatsten tijid in Irak. het land. dat zich uitstrekt tusschen den Euphraat en de Tigris, hebben heel wat inkt doen vloeien. Men zal herinneren, dat Engeland in den loop van den Wereld oorlog. toen het het petroleumgebied van Mosoel en Kerkoek had bezet, den Arabie ren in Trak had beloofd, dat Irak ©en vrije, zelfstandige staat zou worden. Doch tot 1630 bleef Irak Britsch mandaatsgebied. In dat jaar werd het uitgeroepen tot k© ninkrijk doch tegelijkertijd moest het een hondgenootschap sluiten met Engeland, dat het verplichte, zich geheel naar Engeland» politiek te richten. Verschillende malen heeft Irak getracht, zich ie bevrijden van den banden, die het knelden, doch steeds heeft Engeland de wegen en middelen ge vonden, om dit te voorkomen. Bovendien stierf de koning van Irak, in 1933 tijdens een reis door Zwitserland. In 1937 volgde d,e minister-president van Irak. Bekr Sidky, hem in het graf. In 1939 verongelukte ko ning Ghazi, een zoon van Feisal. op een autotocht. Men zou hebben gezegd, dat het land (looh het ongeluk werd achtervolgd. De opvolger van Feisal, Feisal II, is een jongen van vijf jaar. Het re gentschap-werd gelegd in handen van Abduliillah; van wien het be- kend is. dat hij alles door Engel schen bril ziet. Op 4 April van dit jaar werd de regent uit het zadel gewipt door Rasjid Ali Kailani, die een kabinet van de nationale con centratie schiep, dat het stempel draagt van het Arabische nationalis me.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6