BARNEVELD Best Koevleesch Het linkeroor heelemaal op de foto Ueweldige brand te Noods'achtplaats Koegras Gedwongen recruteering in Palestina DE BEURZEN VOOR JODEN VERBODEN Marktberichten Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart brandweer moest voor hitte en rook wijken. Nieuwe Japansche landing aan Chineesche kust Laatste telexbericht Duifsch - Italiaanscbe aanvallen op Tobroek Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij ASFALTEEREN VAN STALEN BUIZEN. Om den heidebloei in het Gooische natuurreservaat te bevorderen en den grond van schadelijke torren te zuiveren, worden op verschillende plaatsen branden gesticht, hetgeen uiterst zorgvuldig dient te geschieden, om het gevaar van uitbreiding te voorkomen. Daardoor wordt de grond geschikt gemaakt voor nieuwen en beteren groei. Een der .brandstichters" te midden der vlammen (Pax-Holland) Na de capitulatie van het Grieksche Oostelijke leger. Het aantal krijgsgevangenen is niet te overzien (Weltbild- Pax-Holland) Drie pakhuizen en een molen in de de asoh gelegd. Gistermiddag om half vier brak brand uit in den kan van den graanmolen van de N.V. Gebroeders Knootenbelts Graan- en Meelhandel te Barneveld. Onmiddellijk waarschuwde men de Barneveldsche brand weer. die spoedig ter plaatse was. Daar de sterke wind de vlammen deed overslaan naar de belendende pakhuizen en woningen, begonnen tientallen personen, onder wie Duitsche militairen, met koortsachtige haast met de ontruiming van de pakhuizen als van dg woningen. Barneveldsche brandweer geeit geen water. Intusschen was reeds het felle vuur over geslagen naar een houten pakhuis, terwijl ook een drie verdiepingen hoog pakhuis san de linkerzijde van den molen had vlam gevat. En nog altijd kon de brandweer geen water geven. De assistentie werd gevraagd van de brandweren van Voorthuizen en van Amers foort. De Voorthuizensche brandweer, die juist terugkeerde van een hoerderijbrand in Terschur. reed onmiddellijk naar Barneveld enn am deel aan het bluschwerk. Om vier uur stortte de molen met een donderend geraas ineen, waarbij de bran dende stukken hout door den wind meters ver werden meegedragen. Hierdoor ontstond ©en begin van brand bij een tweetal wo ningen gelegen achter den molen. De brand nam een steeds grooteren omvang aan. BRANDWEER WIJKT VOOR DE HITTE. Op een gegeven oogenblik werd de - liitte zoo intens, dat men zelfs niet i meer op straat kon blijven staan en de brandslangen warm werden. Op dit moment alle drie pakhuizen alondén toen in lichter laaie, terwijl ook reeds een schuur van een der belendende woningen had vlam ge vat moest de brandweer terug. De hitte werd ondragelijk en de dikke vette rook maakte het bluschwerk onmogelijk. Om half vijf was de toestand cri- tiek: er sloegen vlammen uit het dak van een woning aan denLunter- schen weg, zoodat men de slangen overhaast naar het nieuw bedreig de perceel moest brengen. Even later begon een andere woning te branden. Door de geweldige hitte en de dikke rookwolken was het schier onmogelijk iets te doen. Desondanks bleven de brandweren van Voorthuizen en Barneveld de belendende huizen nat houden, terwijl ook de bewooners kwamen aandragen met vele emmers water. Toen het zoo laat was werd de druk op de pompen grooter en kon men met meer stra len het vuur gaan bestrijden. Niettemin moest men tot half zes doorgaan met het nathouden van de verschillende woningen, welke in de nabijheid van de brandhaard stonden. Nadat ook de beide groote pak huizen waren ingestort, kon men zeggen, dat het gevaar was geweken. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het warm loopen van de wiekenas van den molen. Van de in de pakhuizen opgeslagen voor raden kon een groot gedeelte, hoofdzakelijk meelbloem, worden gered. Mot dezen 'bnind hooft Barnovold zijn eenige molen verloren. De molen, die een bezienswaardigheid van Barneveld was- brandde reeds eerder, n.1. in 1894 «f- locrJ heeft men hem geheel herbouwd, thans zal men hem naar men ons mcdcdeeld niet meer herbouwen. Hoog, scheef, plat of bol: het moet! Men meldt ons van bevoegde zijde: De fotografen, die de foto's leveren waar mede straks de persoonsbewijzen voorzien moeten wórden, zullen, misschien voor het eerst in hun fotografische loopbaan, 'n foto moeten maken volgens regeeringsvoorschrift. Het moet een foto worden volgens lid zus van artikel zoo van het besluit nr. 1 en daar mee uit. Geen artistieke overweging, geen problemen van pose of belichting, nog min der de vleiingen, de smeekingen of de pro lesten der slachtoffers mogen den fotograaf bewegen hem of baar anders op het plaatje te zetten dan is voorgeschreven bij lid zus van artikel zoo. En dit voorschrift, in casu artikel 15, le lid onder 5 van het uitvoerings besluit persoonsbewijzen I, zegt het kort en krachtig: de foto moet den afgcbeelden persoon zoodanig toonen, „dat het linkeroor duidelijk en ge heel zichtbaar is". En hoe mijn lin keroor nu ook aan mijn hoofd zit, hoog of laag, schots of scheef, plat of bol: er helpt geen lieve moederen aan: het moet niet alleen duidelijk maar het moet hceiemaal op de foto. Maar de dames, die op het plaatje komen zijn schrander en vindingrijk en ais de foto graaf onverbiddellijk wijst op artikel 15 sub 5, dan toont de slagvaardige vrouw hem ter stond hetzelfde artikel sub 7 en daar staat het: de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven. „En", zoo re deneert de vrouwenlogica, „als ik gewoon ben mijn kapsel in een sierlijke golf o\er mijn linkeroor te diagen, ben ik kenbaar aan mijn golf en niet aan mijn oor. Dus wel de golf' maar niet het oor." Het lijkt wel mooi, maar het is niet zoo. Het meergenoemde uitvoeringsbesluit heeft nu eenmaal een bijzondere voorlief de voor ens linkeroor en heeft over de af beelding daarvan een duidelijk voorschrift gegeven, waaraan men zich heeft te hou den: het oor moet op de foto duidelijk en geheel zichtbaar zijn. De redeneering, dat men gewoon is het cor bedekt te dragen en dientengevolge een onbedekt oor den af gebeelden persoon niet duidelijk kenbaar zou weergeven, is geen logica maar schijn logica en berust op een tweeledige opvat ting van het begrip „duidelijk kenbaar". Een zwaargesluiefde dame, welke iede- ren dag het huis van haar buren passeert, kan vcor de buurtgenooten duidelijk ken baar zijn als de weduwe Jansen. In den zin van het uitvoeringsbesluit is zij echter allerminst duidelijk kenbaar. De haardracht en do variabele mode, welke die dracht heinvloedt^is weinig con stant en is, dikwijls binnen zeer korten tijd, aan wijzigingen onderhevig. Die wijzi gingen zijn oorzaak, dat voor de foto op de persoonsbewijzen, welke onze identiteit moet helpen bewijzen, inzake de haardracht geen voorschriften zijn gegeven. Om zeer gewichtige redenen, die hier niet nader be hoeven te worden aangegeven, is betreffen de de afbeelding van ons linkeroor wel een bepaalde en scherp geformuleerde eisch gesteld en deze eisch vergt, dat het linker oor geheel zichtbaar op zijn. Men hcude zich daaraan. AMERIKAANSCHE GARNIZOEN 1 TREKT ZICH TERUG. Japansche marinetroepen hebben op 28 April een geslaagde landing verricht bij Meisoe. zeven kilometer ten Zuidwesten van Tsjinhau op hét eiland Tsjengjangsjan. Een verbitterd Chineesch verzet werd gebroken. Een Chineesche kanonneerboot van 2000 ton viel den Japanners in handen. Nieuw vliegveld ie T£okio. In de wijk Tsjofoe is het nieuwe vlieg veld van Tokio officieel in gebruik gesteld. Dit nieuwe vliegveld is van de modernste installaties voorzien. Het is in twee iaar voor een bedrag van 45 millioen yen ge bouwd en geldt als de grootste burgerlijke luchthaven in het Verre Oosten. Naar verluidt, zijn alle strijdkrachten van het Amerikaansche garnizoen inNoord- China teruggetrokken. De eerste groep, be staande uit 120 Amerikaansche mariniers, n.1. 70 uit Peiping en 50 uit Tientsin, heeft op 15 April met een Amerikaansch oor logsschip Sjanghai verlaten. Het schip zette koers naar Manilla. Het Amerikaansche garnizoen in Noord- China bestaat uit 200 mariniers te Peiping en 230 te Tientsin. Eersta Engelsche vluchtelingen aangekomen. Naar uit Jeruzalem gemeld wordt, zijn de Britsche militaire autoriteiten voornemens, tot gedwongen recruteering onder de Jood- sche bewoners van Palestina over te gaan. nu de oproepen tot vrijwillige dienstneming in het Britsche leger in het Nabije Oosten niet het gewenschte resultaat gehad hebben. Bovendien overweegt men. om onder de Ara bische bevolking van Palestina over te gaan tot gedwongen recruteering voor den ar beidsdienst achter het Britsche front. In Palestina zijn, naar de Tribuna uit Beiroet verneemt, de eerste Engelsche trans portschepen met uit Griekenland gevluchte soldaten aangekomen. De soldaten bevonden zich in jammerlijken toestand. Zij hadden geen wapenen en hadden zwaar te lijden ge had van de doorstane vermoeienissen. Alle oorlogsmateriaal moest bij de overhaaste vlucht uit Griekenland achtergelaten wor den. DE AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJ VLOOT. Twee millioen ton gevraagd. Washington, 1 Mei (D.N.B.) President Roo- sevelt heeft in een schrijven den voorzitter van de Federale scheepvaartoverheid, Land, verzocht scheepsruimte in een omvang van minstens twee milioen ton beschikbaar te maken voor het transport van Amerikaan sche materialen voor de democratieën. Roo sevelt verklaart, dat de Amerikaansche koopvaardijvloot sneller moet worden uitge breid dan was voorzien en dat de federale scheepvaartoverheid vrachtschepen van al le typen móet nemen om het transport van oorlogsmateriaal en levensmiddelen moge lijk te maken. Lidmaatschap niet vervallen Op order van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is met in gang van heden den Joden de toegang tot de beurzen te Amsterdam. Rotterdam en 's-Gravenhage verboden. Het verbod van toegang tot de beurs be- tcckent niet tegelijkertijd, dat de betreffende leden het lidmaatschap van de vereeniging. waaronder zij ressorteeren, verliezen. Op Initiatief van hat gemeantabastuur van Tiel zijn nabij da riviar verschillende stukken grond ter beschikking van de inwoners der gemeente gesteld ter bebouwing met aardappelen, waarvan een dank baar gebruix wordt gemaakt (Pax-Holiand) Talrijke branden. In het gebied van Tobroek hebben, naar liet D.N.B. verneemt, sterke formaties van Duitsche en Italiaansche duikbommenwer pers op 29 April belangrijke militaire doe len aangevallen. De havenwerken, verster kingen en stellingen in en bij Tobroek wer den met groote uitwerking gebombardeerd Een in de haven liggend schip van onge veer 5.000 brt. werd docr drie voltreffers zoo zwaar beschadigd, dat het vaartuig na vijf minuten zonk. Op de versterkingen, veldstellingen en andere militaire doelen, als b v. het Britsche radiostation, colonnes voertuigen ep concentraties pantserwagens plaatsten de aanvallende formaties stuka's talrijke zware treffers. Talrijke branden en ontplcffingen duidden overal on de vernie tigende nitwerking van de Duitsche lucht aanvallen. ANNA PAULOWNA ARBEIDSBEMIDDELING. Met ingang van 1 Mei is het arbeidsbemid delingsbureau ondergebracht bij het kantoor Dtn Heldèr. Voortaan zullen arbeidzoeken- den uit onze gemeente en ook werkgevers, die via het bemiddelingsbureau werkkrach ten in •dienst willen nemen, zich dus tot het kantoor te Den Helder moeten wenden. BREEZAND. RJKSPOSTSPAARBANK. Op hel kantoor Breczand is in de maand April f 1941.01 ingelegd op de Rijkspostspaar bank cn f 1953.59 terugbetaald. Voorlooplge noteering (hedenochtend O1/? uur doorgebeld!. Officieele prijzen en aangevoerde kwantums van vandaag publi- ceeren wij morgen. BROEK OP LANOENDIJK. 1 Mei. Aanvoer: 875 K=r. rabarber f 10.4011. 1150 Kar. roode kool f 9.3 stuks bloemkool f 20 per 100 stuks 4300 Ke. witlof: 1c soort 12.90 17.00 2e soort 7.6012 40 700 Kg. prei 17.1(1—20.30. De eerste bloemkool werd aan gevoerd door P. Kool Van hel demonstratie- bedrijf le Heerbugownard NOOBDSCHARWOUDE. 1 Mei. 19700 kg roode kcol f 9; 7500 kg. D. witte kool f 6.70 De Directeur van het Rijks bureau voor Aardolieproducten daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, deelt me de, dat het vapaf 1 Mei 1941 aan de betrokken fabrikanten verboden is asfaltbitumen te gebruiken voor de asfalteering van sta.Ien buizen met een in- wendigen diameter kleiner dan 80 m.m.. tenzij daarbij in acht worden genomen de tijdelijke voorschriften, welke door Cor- rossie Commissie II in „Mede- deeling no. 21" van het Cen traal Instituut voor Materiaal onderzoek zijn gegeven. In bijzondere gevallen kan dispensatie van bovenstaand voorschrift worden verleend, waartoe bij het Rijksbureau voor Aardolieproducten een verzoek kan worden ingediend door tusschenkomst van de volgende instanties: a. Centraal Bureau Vereeni-v ging van Gasfabrikanten, Park weg 17. 's-Gravenhage. b. De Commissie voor Mate riaalvoorziening voor Water leidingbedrijven, Nieuwe Heef rengracht 49, Amsterdam. ADRES NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJCENTRALE. De Nederlandsche Veehoude rijcentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 5 Mei a.s. haar kantoren geves tigd zullen zijn: Eaan van Meerdervoort 53. 's-Gravenhage, telefoon no. 335982, interlocaal V.V.V.V. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN.' Rectificatie. In de officieele pubicatie be treffende de distributie 'van aardappelen komen onder „al- gemeene bepalingen" eenige on juistheden voor. In verband hiermede wordt hieronder de tekst gegeven, zooals deze be hoort te luiden: „De aandacht wordt er op ge vestigd, dat ingevolge het aard- appelbesluit V.V.O. 1940 en de bestuursbesluiten van de Ne- derlansche Inkoop Centrale voor Akkerbouwproducten (N.1, C.A.): a. Het afleveren van con- surrfptie-aardappelen door een teler slechts is toegestaan, in dien hem hiertoe vergunning is verleend door of namens den Provincialen Voedselcommis- saris, dan wel, indien de teler een door of vanwege de Ver eeniging ter behartiging van den Nederlandschen Aardappel- handel (V.B N A.) afgegeven af- leverinKsbriefje heeft ontvan* Ken. b. Het verkoopen van con sumptie-aardappelen behalve aan de N.I.C.A. en de V.B.N.A. alleen is toegestaan aan groot handelaren, die zijn aangeslo ten bij de V.B.N.A. en aan kleinhandelaren die zijn aan gesloten bij de stichting Cen traal Belang. Deze handelaren zijn ver plicht zich daarbij te houden aan de door de N.I.C.A., de V.B.N.A. dan wel Centraal Be lang gegeven voorschriften en vastgestelde prijzen. c. Het vervoeren van con sumptieaardappelen in hoeveel heden van meer dan vijf kilo gram binnen de consumptiege- bieden, welker grenzen reeds eerder zijn bekend gemaakt aan een uiteindelijken verbrui ker slechts is toegestaan, in dien het geschiedt met speciale vergunning van de N.I.C.A., aan anderen dan uiteindelijke ver bruikers is het vervoeren slechts toegestaan met inacht neming van de bepalingen van het Aardappelbesluit V.V.O. 1940 en de bestuursbesluiten van de N.I.C.A. d. Het vervoeren en afleve ren van p o o taardappelen zon der vergunning verleend door of vanwege de N.I.C.A. verbo den is." verkrijgbaar op bonnen. VRIJDAGMORGEN v.a. 9 uur. Bestellingen worden beslist niet aangenomen. ALKMAAR. 30 April. Andijvie f 30.5037.50 per 100 stuks, knol- selderie f 1.008 per 100 stuks, nrei f 14.20 —23 80 peterselie f 4.20 per 100 bos. rabar ber f 913 per 100 bos raapstelen f 14.20 17. radijs f 2.50 per 100 bos. selderie f 4.20 5.20 per 100 bos. spinazie f 0.88 per 8 Ksr-, witlof I f 6.508.50. idem II f 35.50 100 npnd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3