Plymouth een puinhoop Wieringerwaard Duitschland De herordening van den Balkan OMZETBELASTING op tabaksproducten in zijn prilste jeugd Gaat ook Japan PATROUILLEEREN? de richtlijnen aangegeven. Sollicitaties bij den Nederlandschen omroep sticht een ministerie van koloniën Verweer ging niet op (taliaansch weermachtbericht de vorming van kunstenaars gilden. actie op alle fronten. De geschiedenis van ons Gewest groote moeilijkheden bij de bedijking. keileem in ouden tijd? dit jaar geen hagespraak. Dc boter- en melkproductie in Duitschland 1 mei in duitschland. (V.P.B.) Zooals bekend hebben Hitier, von Ribbentrop. graaf Ciano, de koning van Bulgarije en de officieele rijks vertegenwoor diger van Hongarije, een bespreking gehou den over de herordening op den Balkan. In deze bespreking is de eerste grondslag ge legd voor de toekomstige 6ituatie in Zuid oost Europa. Duitschland heeft zich aller eerst ten doel gesteld het onrecht van 1919 te herstellen, terwijl het voorts zal streven naar absolute waarborgen voor een inner lijke vrede op den Balkan en men zal te vens tot uitdrukking doen komen, dat de Balkan voor Duitschland groote. economi sche beteekenis heeft. Ter bepaling van de richting, waarin de toekomstige herorde- ningsiplannen zullen gaan, geven we hier onder de diverse bezettingsgebieden weer. 1. Duitschland heeft het bestuur over genomen in Stiermarken. Karinthië en het Noordelijke deel van de Krain. Adolf Hitier heeft reeds een bezoek aan Marburg ge bracht. 2. Hongarije heeft het gebied tusschen de Donau, de Drau en de Roemeensche grens bezet. Volgens Hongaarsche berichten is het bestuur in deze gebieden reeds offi cieel overgenomen en is het spoorwegver keer o.a. op het traject Mariatherisiopol Neusatz heropend. 3. Bulgarije heeft het gebied tusschen Pi- ropVranjeUskuh en Prilep. voorts Au stralië en Saloniki bezet. De Bulgaren heb ben het bestuur overgenomen en in drie kringen onderverdeeld. Voorts -wordt ge meld. dat ook zij het spoorwegverkeer heb ben overgenomen. 4. De Italiaansche troepen hebben de geheele kust van Dalmatië bezet en eigen bestuurscolleges gevormd te Laibach, Dal matië en Montenegro. 5. Kroatië is door de sipilmogendheden als zelfstandige staat erkend. De Drina vormt, volgens de verklaringen van den staatschef Pavelitz de voorloopige grens in het Oosten. Het is verkeerd in deze indeeling meer te zien dan een richtlijn voor de toekomstige oplossing van het Balkan-vraagstuk. De spilmogendheden en de bij hen aangesloten staten hebben geen reden om zich te over haasten bij de oplossing van deze kwestie. Voorloopif niet doorberekenen In verband met het feit, dat van 1 Mei 1941 af, omzetbelasting zal \vo> den geheven op ta. baksproducten, deelt de gemachtigde voor de prijzen mede: Dat het in afwachting van het tot stand komen van oen definitieve re geling niet toegestaan is, deze be lasting door te berekenen. D«m bepaling -wijkt dus af van de richt. lijnen, welke in het persbericht van 9 Januari j.1. werden gegeven. Het gevolg hiervan is, dat ieder, die ta baksproducten verkoopt., dus zoowel de fa brikant als de groot- en kleinhandelaar, tot nader order de omzetbelasting voor eigen rekening moet nemen. Voorjaar in .Artis". Er is volop leven in het vogeldomein van den Amsterdamschen dierentuin (Pax-Holland) (V.P.B.) On een desbetreffende vraag op de persconferentie der buitenlandsche jour nalisten werd, zooals wij reeds meldden, Maandag voor het eerst van officieele zjjde bevestigd, dat Duitschland voorbereidingen treft voor de stichting van een ministerie van koloniën. Tevens werd daarbij opgemerkt, dat Duitschland zijn aanspraken op koloniaal bezit nimmer heeft prijs gegeven en dat men het steeds als een groot onrecht beschouwd heeft, dat Duitschland, ondanks de nadruk- kelijkste toezeggingen van de geallieerden, zijn koloniën volgens de bepalingen van het verdrag van Versailles moest afstaan. Het is langzamerhand een kenmer kende eigenschap van de Duitschc regeering geworden, dat problemen, welke na den oorlog noodzakelijk moeten worden opgelost, reeds voor af in studie genomen worden. Daar om wekt het geen verwondering, dat de stichting van een rijks-ministerie van koloniën reeds in een ver gevor derd stadium van voorbereiding ver keert, daar slechts op deze wijze het koloniaal politieke vraagstuk gron dig kan worden behandeld. Menschen met ervaring genoeg. Er wónen in Duitschland nog vele ambte naren, die in vroeger jaren rijke ervaring in de koloniën hebben opgedaan en de economi sche en technische problemen zeer goed kennen. Maar bovendien worden er cursus sen en leergangen gehouden ter opleiding van ambtenaren in de koloniaal-politieke en koloniaal-economische vraagstukken. In vele rijksbureaux werken ambtenaren, die be stemd zijn voor lateren overplaatsing naar het rijksministerie van koloniën. Duitschland heeft nooit de hoop opgegeven op koloniaal bezit. In verschillende plaatsen bestonden vroe ger vereenigingen, welke zich ten doel stel den, de koloniale gedachte onder het volk levendig te houden. Daartoe werden regel matig filmvoorstellingen over kolonisatie-ar beid vertoond en lezingen gehouden, waarop de talrijke vraagstukken, welke zich bij de koloniseering kunnen voordoen, werden be handeld. Toen het nationaal socialisme aan de macht was gekomen, werden deze Duit- sche koloniale vereenigingen ondergebracht in den Rijkskolonialen Bond. die op 'n broe deren grondslag berustte. De leiding van dozen bond werd toevertrouwd aan een naasten medewerker van den Fuehrer, den rijksstadhouder in Beieren, generaal ridder von Epp. Ook de Duitsche pers is niet ach tergebleven, want zij bracht regelmatig arti kelen, waarin de politieke en economische koloniale vraagstukken besproken werden. Voorts is er op gewezen, dat de Duitsche ge- neesheeren gedurende een kwart eeuw in de eigen koloniën de noodige ervaringen hebben opgedaan. De Duitsche geneesmiddelen-in dustrie heeft een groote vlucht genomen, wat betreft »de fabricatie van stoffen ter bestrij ding van tropische ziekten. Duitschland grondt zijn aanspraken op her stel van zijn koloniaal bezit op de moreele verdiensten, die het zich tijdens de koloni seering van -verschillende gebiedsdeelen ver worven heeft. BOMMEN OP HEIDELBERG. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 29 op 30 April op Heidelberg een aan tal brand- en brisantbommen neergeworpen. In het wereldberoemde universiteitsstadje bevinden zich geen militair-economische of andere voor den oorlog belangrijke instal laties, die een aanval zouden hebben kun nen rechtvaardigen. Verklaringen van den Japanschen woordvoerder. Op een In de gehouden persconferentie ge stelde vraag over de uitbreiding van het Amerikaansche patrouilleeringsstelsel tot de „Zeven Zeeën" antwoordde de woordvoer der van het Japansche inlichtingenbureau, Koh Isji, dat deze stap zeer gevaarlijk zou zijn en geacht kan worden een tendentie tot agressie te hebben. Op de vraag of het voor Japan noodzakelijk zou worden een patrouil le in te stellen op den Stillen Oceaan als ge volg van de uitbreiding van het Amerikaan sche patrouilleeringsstelsel, zeide de woord voerder: „Dit is op het oogenblik niet noo- dig, hoewel het noodzakelijk zal kunnen wor den met het oog op de ontwikkeling van den toestand." In verband met den door enkele Japansche politieke schrijvers aan den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, gegeven raad, een bezoek te brengen aan Amerika en een openhartig onderhoud te hebben met president Roosevelt, zeide de woordvoerder: ,.Ik zal het den minister van buitenlandsche zaken zelf vragen, doch ik kan u niet beloven, dat de minister mij een definitief antwoord zal geven." Op de opmerking, dat ook enkele Amerikaansche bladen geschreven hebben over een bezoek van Matsoe oka aan Amerika, zeide de woord voerder: „Dit zijn maar couranten berichten." Koh Isji zeide voorts, dat hij den minister van buitenlandsche zaken hierover nog geen vragen had gesteld, doch dat de vice-minister van bui tenlandsche zaken hem gezegd had: „Ik weet het niet". Op de vraag of Duitschland en Italië be zwaren zouden hebben tegen een bezoek van Matsoeoka aan de Vereenigde Staten, ant woordde de woordvoerder: „Deze vraag moe ten aan deze beide landen worden overgela- Geduld vóór altarf De Nederlandsclhe omroep verzoekt ons het volgende op te nemen: Ontzaglijk is het aantal sollicitaties, dat geregeld bij den Nederlandschen omroep bin nen komt. In verband hiermede verzoekt de directeur-generaal aan alleny die zich voor een dienstbetrekking met den omroep in ven binding stelden, niet over hun sollicitatie te correspondeeren zoolang zij op hun eerste J hor, van jan, I schrijven geen antwoord ontvangen hebben, ten, daar ik geen woordvoerder ben van1 dedienstaanbieding wordt met de noodige twee mogendheden." Koh Isji herinnerde u;„ A-,T_ 8 voorts den vrager aan het feit, dat Amerika niet tegen Duitschland en Italië strijdt, doch dat het zijn neutraliteit in den Europeeschen oorlog bewaart. aandacht behandeld en te zijner tijd beant woord. De burgerij wil slechts één ding: „Weg!" United Press meldt uit Plymouth, dat de verwoestingen, die daar door het Duitsche luchtwapen zijn aangericht, alles wat vroe ger vernield werd, in de schaduw stellen. De I bleek dat' de goederen, die door verdachte in' 125.000.— boete voor textielfabriek. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem heeft een textielfabriek tot een boete van f25.000.veroordeeld, wegens overtre ding der prijsvoorschriften. Uit een onderzoek, ingesteld door de ge meen te-politie te Enschedeen uit de con clusies van een deskundigenrapport, dat werd uitgebracht door het rijkstextielbureau, verwoestingen zijn veel erger dan in Coven- try. Woorden kunnen niet beschrijven, hoe de deelen van de stad er uitzagen, waarover het luchtwapen heeft gevlogen. Zij gelijken op tooneelen uit Vlaanderen ten tijde van den wereldoorlog. den handel werden gebracht, na 9 Mei 1040 voor prijzen werden verkocht, welke gemid deld 10 hooger lagen dan de prijzen vóór dien datum. De heer K., directeur der fabriek, voerde tot zijn verdediging aan, dat de verkoopprijzen Geheele straten, waar vroeger winkels en in overeenstemming waren met die van de kantoren waren, zijn niets anders dan puin- hoopen geworden. Het is onmogelijk vast te stellen, waar een straat begint of ophoudt. Op deze pla-tsen is geen levend wezen te vinden. De verslaggever van de New York Times, Anderson, meldt, dat het Duitsche luchtwa- prijscourant, welke reeds in het begin van 1910 was opgesteld. Vóór 9 Mei was evenwel op die prijzen in het algemeen een korting van 10 toege staan. Deze korting werd né 9 Mei niet meer verleend. Dit verweer werd evenwel niet aanvaart, pen voor het eerst heeft bereikt, dat in een aangezien deze handelwijze er in de prac- Engelsche stad duizenden personen hun laatste bezittingen samenraapten en een in puin liggende stad verlieten, die hun geen onderdak meer kon verleenen. Sedert dagen duurt deze exodus voort. Waarheen deze menschen moeten gaan, weten zij niet. Zij willen alleen maar weg. tijk op neer komt, dat de prijzen met onge veer 10 zijn verhoogd. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt ons mede: Vele vragen berei ken ons van kunstenaars, die in verwarring gebracht zijn door mededeelingen, verspreid door enkele kunstena'arsvereenigingen, in- I zake verplichte concentraties, vakgroepeering en aanmeldingsplicht. Met nadruk wijzen wij er op, dat bedoelde actie .eiken grond mist. Geen enkele vereeni- ging heeft het recht te beweren of mag den indruk wekken, dat zij een monopolie voor richt op vijandelijke vlooteenheden in het LgMevorming of beroepserkenning zal verkrij- centrale deel van de Middellandsche Zee. Het Italiaansche weermachtbericht num mer 329- luidt als volgt: Italiaansche en Duitsche formaties lucht strijdkrachten hebben bombardementen ge- Deze week kregen \ve een eigenaardig boekje in handen. Het viel ons op. omdat er. een instructie in stond voor de molenaars van de Wieringerwaard. terwijl we het de vorige week juist over de molens in het algemeen hadden gehad. Bij nadere be schouwing echter bleek het veel meer In teressants te bevatten, namelijk een vrijwel volkomen overzicht over de wording en het ontstaan van den ouden Noord-Holland- schen nolder. de Wieringerwaard. Het werkje is uitgegeven in 1735 bij Rei- nier Reukejman te Hoorn en geeft eerst het octrooi, on 6 September 1597 door de Ed. Groot Moe. Heeren Staten van Hol land en Westfriesland verleend aan Adri- aan Maertszoon Snetenbure. wonende te' Alkmaar om een bepaald omschreven sliik- grond „te bedijken, tot land te maken en in vrijen eigendom eemvielijk en erfelijk voor de dijkers te behouden." Deze Adriaan Soetenburg had zich tot de Staten gewend met de mededeeling. dat in Noord-TTnlland. huiten de Friesehe zeedijk in de buurt van de Kevns en van Barsin- gerhnrn. ten noord-oosten van den Slikker- diik een zeker slijk was gelegen, genaamd de Wieringerwaard en eroot omstreeks 900 morgen. Dit sliik werd zoo hoog en zon goed van grond geacht dat het geschikt zou zijn om hediikf te worden en zoo le worden veranderd in goed koren- en wei land. Onder de motieven, welke Soeten burg aanvoert, vinden we onder andere, dat in Noord-Hollnad zoo danig landgebrek begon te heer- schen, dat velen genoodzaakt wa-' ren naar Groningerland en elders te vertrekken, terwijl door de be dijking van de nieuwe landen de arme luiden en ook de huisman in de benauwde tijd. welke werd doorgemaakt goede middelen zou den hebben om de kost te vinden. Onder de condities van het octrooi was er één. luidend dat d« bedijking binnen 6 jaar moest zijn volbracht. Aan deze voor waarde kon Soetenburg niet voldoen en zoo zien we hem in 1602 aan de Staten requestreeren om de termijn van 6 jaar met 6 verdere jaren te»verlengen. Door de Staten werden daarop vijf verdere jaren toegestaan, waarop Soetenburg „met zijn consorten" weer aan het werk gingen. Maar ook dit keer bleek de termijn nog onvoldoende. Want we lezen, hoe „de diikep van de hoogte en de zwaarte als was voorgeschreven, niet zullen kunnen worden ge maakt. aangezien de grond, waar op de dijken worden gelegd, van zulk een natuur en weekheid is. dat ze zulk een zwaar werk met een niet zonden kunnen verdragen en door het inzinken en het zijde lings uitbarsten geen goed werk zouden opleveren." Een nieuw rerpiest in 1603 vraagt dan ook aan de Staten toe te staan, de voor geschreven dijken te mogen aanleggen zonder het werk tegen de natuur in te verhaasten, doch deze zoodanig te laten besterven, dat ze worden tot goede vaste zeeburgen. Blijkbaar werd ook dit goed gevonden. Evenwel, er kwam tegenslag. Een zwa re storm sloeg in 1610 verscheidene gaten in de dijk, die slechts met groote moeite en tijdverlies konden worden hersteld. We derom zien we de bedijkers zich dan tot de Staten wenden. In dit request treft ons een eigenaardige passage. We lezen: „Om de dijken tot zeeweer te brengen is bevonden, dat men met zeer groote difficulteit en moeiten de materie, waar de dijken van moeten worden ge maakt. niet anders heeft kunnen halen dan met modderhaken van onder water dat dezelve met schuiten naar de dijk moest worden gebracht en dat eerst met krulwerk kon worden begonnen, nadat de dijken in staat van behoorlijke zeeweer waren gebracht." Dit request is gedateerd 1621 en de strekking er van was de vrijdommen, welke volgens de octrooibrief aan de be dijkers in uitzicht waren gesteld, te ver lengen. wijl door den tegenslag met de dij ken van geldelijke profijten nog geen sprake was geweest. Dit request werd in 1625 herhaald, we derom met gunstig resultaat. Intusschen was de polder in 1611 blijk baar zoover gereed gekomen, dat het land kon worden verkaveld. Een en ander ge schiedde in perceelen van 20 morgen en. nadat de voorwaarden dezer verkaveling waren vastgesteld. De toewijzing geschied de per loting op 12 Juli 1611. Tn een lange lijst wordt dan opgesomd, wie de geluk kige bezitters werden der 95 verschillende perceelen. In een afzonderlijke afdeelifng van het werkje vinden we een reeks ordonnantiën, keuren en statuten van de landen van de Wieringerwaard. gedateerd 5 Juni 1651. In betrekkelijk weinig artikelen wordt een Alle desbetreffende maatregelen zijn uit- luigtuigen van het Duitsche vliegercorps S]uitend aan den seCretaris-generaal van het hebben de luchtbasis van Malta gebombar- departcment van Volksvoorlichting en Kun- deerd en vijandelijke schepen te La Valetta gten voorhchouden Binnenkort zullen hier op Malta getroffen. Twee vijandelijke vlieg- over mededeelinKcn volRcn. tuigen zijn neergeschoten tijdens een lucht gevecht. In Cyrenaica gaat het front van Tobroek de belegering van de. Engelsche strijdkrach ten voort. Aan het front van Solloem heb ben de offensieve acties der Duitsche en Italiaansche troepen den vijand gevoelige verliezen toegebracht en hem gedwongen op De Persdienst van de N.S.B. meldt: De jaarlijksche hagespraak van de N.S.B. zal dit jaar wegens de tijdsomstandigheden verscheidene punten terug te wijken. Ttali- niet plaats vinden. Toch zullen op den 2en aansche en Duitsche luchtformaties hebben Pinksterdag de fraaie terreinen op den het bestoken van de havens en verdedigings Goudsberg te Lunteren voor de leden worden werken van Tobroek voortgezet. Een trans- opengesteld. portschip is door Duitsche bommenwerpers Onderscheiden functionarissen zullen op tot zinken gebracht. Batterijen en stellingen 'let hagespraakterrein aanwezig zijn en ge werden getroffen. Gemotoriseerde Britsche zorgrl zal worden, dat een aantal gidsen be- strijdkrachten werden onder mitraillenrvuur schikbaar is om de bezoekers rond te leiden, genomen. Een vliegtuig van het type Blen- 1 heim werd neergeschoten. In den nacht van 29 op 30 April hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval onder nomen op Benghazi. In Oost Afrika zetten onze troepen in ver schillende sectoren hun belemmering van den viinndolijkon druk voort door acties van de artillerie en de infanterie. Voortdurende stijging- (V.P.B.) Het landbouwkundig vakblad de N.S. Landpost, geeft een deskundig over zicht van de Duitsche boter- en melkproduc- zecr uitgebreide stof verwerkt. Uit den Hoewel Duitschland gedurende 1940 afge- aard der zaak wordt eon proot deel in- g-too^r^^niL-11 1"vofr van ^rac oefLeJ genomen door voorschriften, die in het riV-B bijzonder betrekking hohhen op een pol- 2.o millioen kg. Voor 1911 v - der. daarnaast echter ging het over open- we,derom n stijging, daar (tedu- ba re verkooningen bedelaars, over het tap- ~ln„t (Mste maanden van dit jaar ?n^ pen van wijn en hier. over gewichten en overeenkomst^ periTde^van IMO DuPsch- maten, kortom over tal van ondorwernon. iQnri I no die toen even-roer behandeling vereischten Vereenigde mVmn'" r 6W1.000 ton 110te"j- als tegenwoordig vereenigde Staten, die een veestapel hadden De inhoud van het hoekje wordt beslo- op1!,.! r^l'''(?Brl produceerden slechts n door een artikelbrief voor de in een 94 fj ,™*r nolder zoo noodzakelijke molenaren, een underen beschikt, opsomming van de materialen, die op een molen aanwezig behoorden te zijn, de laat ste uit het jaar 1f>42. Ten slotte volgt een extract uit het reso- xï_11- r.-n exiracr uit net reso- Het op den nationalen feestdag van van de heeren Hoofd ingelanden Dmtsche volk (1 Mei) gebruikelijke alg< Merintrerwaard uit 1711. ne uitsteken der vi„„~ lutieboek van de Wieringerwaard uit 1711. I ne uitsteken der viaggen en de decoratie der Interessant is nog een notitie, welke we gebouwen blijft di het algemee- -»■■ «uuuwen hlijft dit jaar achterwege. De 1 Me^ in hot boekje aantroffen in het hand 's als nationale feestdag van hef Duitsche schrift van den voormaligen Alkmaarschen v'olk ook dit jaar wettige feestdag, archivaris, de heer Bruinvis. Officieele plechtigheden worden op 1 "nl De Wieringerwaard is groot 1895 morgen niet gehouden. Daarentegen kunilen kants- land raadschannelijke hedriifsfnestpliikheden hit- In 1632 waren er 22 huizen. nen,een waardig en met den tijd in overcett er 130 huizen en 1 molen, stemming zijnd kader gehouden worden. In 1732 waren

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2