De stadsjeugd naar het platteland INDRUKKEN over Hider's rede Bollendag te Limmeo Brand in matrassenfabriek Zonder geld en zonder punten „Boet'' mag geen scheldwoord meer zijn Ifaliaansch weermaebtheriebt Oplichter aangehouden Nieuwe werken over eigen heem Amsterdamsche effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHUIP^NEDERLAND Stort op 5553 of op 877 OOK DIT JAAR EEN UITZENDING IN DEN OOGSTTIJD. FOUTEN UIT HET VERLEDEN VERBETERD: VAN WEERSZIJDEN GEVEN EN NEMEN! De stadsjeugd naar het platteland", is de leuze, waaronder verleden jaar een campagne is gevoerd om de jeugd uit de steden, en vooral die uit de groote steden, te brengen tot een he ter begrip van en meer liefde voor het platteland. Onbekend maakt on bemind, is een spreekwijze, die zeer zeker sterk van toepassing is op het platteland, den plattelander en zijn bedrijf. „Boer gold helaas in de ste den als een scheldwoord en hoe zeer tegenwoordig levensmiddelen op prijs worden gesteld, krijgt de boer ook in dezen tijd nog steeds niet die achting, die hem toekomt van de zijde van de steden. Het begrip dat over het algemeen de ste deling heeft van het zorgvolle harde werk, dat de boer verricht, was tot nu toe dikwijls volkomen onjuist. En juist door dit verkeerde begrip ontbrak de waardeering van de stad voor het platteland in vele kringen geheel. Daarom is het zoo van harte toe te juichen, dat g-m» dit jaar honderden jongens en meis jes tusschen 16 en 20 jaar uit de steden naar het platteland zullen gaan om daar op groote en kleine boerderijen, temidden van de rijk geschakeerde natuur naast gezondheid ook kennis en liefde voor het buitenleven de bakermat van onze volkskracht op te doen. Wij hebben dezer dagen een onderhoud gehad met den directeur van het geweste lijk arbeidsbureau den heer A. J. C. van Delft, die zich jarenlang voor de oplossing van het probleem en de bestaande tegen stelling, stad en platteland, heeft geïnteres seerd. Stad en land, vond de heer van Delft, ken nen elkaar slecht. Zij zijn elkaar ontgroeid en het is opvallend, hoe weinig de stads jeugd weet over het werk op de boerderij... het vorige jaar zijn vierhonderd jongelui naar het platteland gestuurd en dit jaar zullen we dit aantal nog aanmerkelijk trach ten uit te breiden. Natuurlijk zijn er de eer ste keer fouten gemaakt, zij hét dan niet in de organisatie, dan wel in de opvatting, die bestond over het dftel van de uitzending. Er waren toen jongens uit de groote steden die hun verblijf bij den boer beschouwden als een welkome rustperiode in het jach tende bestaan van de groote stad, die het verblijf op de boerderij opvatten als een tijd, geschikt in het gras te liggen, en te genieten van het mooie weer. Dat is ech ter niet de bedoeling. De uitzending heeft een tweeledig doel. Ie. De stadsjeugd bekend te maken met werk en leven op de boerderij, maar ten 2e moeten de uit gezondenen de handen uit de mou wen weten te steken. Zij komen er in den druksten tijd, den tijd van den oogst en in dien tijd heeft het platteland behoefte aan hulp. Na tuurlijk behoeven zij niet het zwaar ste werk te doen, daar zijn zij niet aan gewend en daar zijn zij niet krachtig genoeg voor, maar wel kun nen zij den boer en zijn gezin veel licht werk uit de hand nemen. Verleden jaar waren er boeren t— en dat is de tweede fout die er gemaakt is die dachten: we zullen die jongelui uit de stad eens flink laten werken en er uit halen wat er aan arbeidskracht in zit. Natuurlijk is ook dat de bedoeling niet. Het verblijf zal nu gericht zijn op een prettige afwisseling in het stadsleven maar tevens op gezonde werkzaamheden. De jon gelui moeten dan ook een verklaring teeke nen. dat zij de hen opgedragen werkzaam heden ijverig en getrouw zullen volbrengen en dat zij zich ook in het huiselijke leven zullen gedragen naar de aanwijzingen van den hoer. Tevens zullen zij cursussen en ontwikkelingsavonden op uitnoodiging van den landbouwjeugdleider moeten volgen. Zes weken. De termijn voor de leerlingen van de Middelbare en MIJLO-scholen is op zes weken gesteld. Zii worden ingeschakeld in ons productieproces bij het hoogtepunt van AANVALLEN OP MALTA. Weermac'nfsbericht no. 334 luidt als volgt: In den nacht van 4 Mei hebben formaties van het Duitsche vliegercorps in opeenvol gende golven aanvallen gedaan op de vloot- en 'uchthases van Malta, waarbij branden en ontploffingen werden veroorzaakt en ern stige erhade werd aangericht in de militaire inrichtingen. In den loop van den dag scho ten Duitsche vliegtuigen tweè vijandelijke jagers neer tijdens een gevecht boven Malta. Ir, Noord-Afrika worden onze operaties voortgezet in den sector van Tobroek. Lucht- formnties hebben opnieuw de fortificaties der sterkte gebombardeerd'. In Oost-Afrika hebben onze dappere troepen in den sector van Alagi een vijandelijken aanval afgeslagen, waarbij den vijand aan zienlijke verliezen werden toegebracht. On der de dooden bevonden zich talrijke Joden uit Palestina. den oogst. De scholen bieden veelal een overladen programma en vele leerlingen hebben moeite om mee te komen. Een ver blijf op het platteland zal ben dubbel ver- frisschen en zij zullen het op prijs stellen mede te kunnen werken om de voedselvoor ziening in ons land zoo goed mogelijk te doen geschieden, want in de oogsttijden is er soms gebrek aan arbeidskrachten. Als tegenprestatie voor de geleverde ar beid verschaft de boer don jongen of het meisje kost en inwoning, laat eventueel kleeren en kousen repareeren en geeft een gulden zakgeld per week. De stadsbewoner wordt en dat is de bedoeling geheel in hef gezin opgenomen. Een jeugdleider onderhoudt het contact tusschen de gewestelijke arbeidsbureaux. de boeren en de jeugd. De jeugdleiders ook zorgen voor de nodige ontspanning, zoodat de jongelui zich in hun vrijen tijd niet ver velen en van cafébezoek dus geen sprake is. Hij organiseert cursussen en bijeenkomsten in lokalen voor een bepaalde streek cen traal gelegen en in samenwerking met de plaatselijke jeugdvereenigingen. Reiskosten vergoed. De reiskosten van de jongelui naar den .werkgever" worden door de gewestelijke arbeidsbureaux betaald, de reis terug wordt voldaan door het orgaan der arbeidsbemid deling in de plaats, waar de iongen of het meisje werkzaam was. doch slechts dan, waneer zij hun tijd uitdienden. Een ziekte verzekering en een ongevallenverzekering zijn in voorbereiding en alle gegadigden moeten een geneeskundige verklaring over leggen. dat zii geschikt zijn voor het lichte werk op de boerderij. GOED GESLAAGDE EXCURSIES. De Nederlandsche Verecniging tot Bevor dering der Wetenschappeljjke Veredeling van Siergewassen, hield dezer dagen weder haar Bloembollendag te Limmen. Het aantal bezoekers overtrof dat van het vorige jaar. De zaal van het „Centrum" was tot in de hoeken gevuld. De leiding berustte bij den secretaris der „Neversie", den heer Boschman. Nadat hij eerst het heengaan had herdacht van den heer Chr. Kieft Sr., oprichter van de welbekende firma, heette hij allen hartelijk welkom. De heer Boschman sprak, er zijn -groote vreugde over uit, dat zoovelen naar Limmen waren gekomen, ondanks de vaak moeilijke reisgelegenhéid. Hierna gaf spr. het woord aan den burge meester van Limmen, voor het uitspreken van zijn welkom. Deze was evenzeer ver heugd, dat zoovelen naar zijn gemeente wa ren gekomen om van de kleurenpracht te genieten, maar tevens om van belangstelling blijk te geven voor het bollenvak. Het was spr. een voldoening den aanwezi gen te kunnen mededeelen, dat de pogingen om de voormalige openbare lagere school te kunnen verbouwen, om hierin het „Museum voor bloembollenteelt" een waardiger onder dak te verschaffen, zijn geslaagd en in den loop van dit jaar tot uitvoering der plannen zal worden overgegaan. Na de pauze gaf de voorzitter het woord aan dr. de Mol. Na een korte inleiding, be treffende het ontstaan van bloembollencul tuur als tak van tuinbouw in ons land, bepaalde dr. de Mol, zich vooral tot de ont wikkeling, die zich bij de veredeling van den hyacinth openbaart. Als stamvorm lief hij zien: den wilden hyacinth, met zijn dun rank bloemstengel- tje en gering aantal bloempjes aan den tros en daarnaast al die variëteiten, die op het oogenblik in de cultuur zijn of al reeds weer uit de kweekerijen zijn verdwenen, maar nog in den „Hortus Bulborum" wor den voortgekweekt. en gehandhaafd. Veel aanschouwingsmateriaal was uit dit cul tuurmuseum aanwezig, waardoor het ge sproken woord ko nworden aangevuld of verduidelijkt. Daarna ging men gezamenlijk naar het museum. In een der bedrijfsgebouwen dei- firma Kieft is dit tijdelijk ondergebracht. De lange file van bezoekers trok daarna langs de bloeiende bollen in de goed ver zorgde 'tuinen der firma's Kieft, Valkering en Blokker. De uitgebreide collectie bollen in don „Hortus" trok bijzonder de aandacht. Bij de sluiting richtte de heer Boschman een woord van hartelijkcn dank aan allen, die tot het welslagen van dezen dag hun ne krachten hadden gegeven. Groote hoeveelheid kapok, katoen en wol verbrand. Gistermiddag omstreeks tien minuten over zes, kort nadat het personeel het gebouwtje had verlaten, ontdekten omwonenden, dat brand was uitgebroken in een houten op slagplaats, behoorende tot de matrassenfa briek der firma G. Kleine te Leiden. Het vuur vond in de aanwezige voorraden ka pok gretig voedsel, zoodat. toen de brand weer weinige minuten na het alarm ter plaatse verscheen, de vlammen reeds waren overgeslagen naar de aangrenzende eigen lijke fabriek, waar groote hoeveelheden ka pok. katoen en wol ter waarde van ongeveer 35 tot 40 duizend gulden lagen opgeslagen. Hoewel de brandweer met vele slangen de vuurzee bestreed, kon zij niet voorkomen dat de voorraad grootendeels door het vuur werd vernield, terwijl het weinige overblii vende veel waterschade bekwam. Naar wii vernemen, was de eigenaar niet verzekerd Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Voor den Duitschen Rijksdag sprak Adolf Hitier Zondag over den huidigen interna tionalen toestand en de Duitsche overwinningen op den Balkan. De Fuehrer tijdens zijn rede. (Telefoto Orbis-Holland) HET VOORNAAMSTE IS NIET WANNEER DE OORLOG AF LOOPT, HET VOORNAAMSTE IS DE OVERWINNING VAN DE AS! In het middelpunt van de belangstelling van alle Berlijnsche politieke kringen staat de door den Fuehrer in den Rijksdag gehouden rede. Tot het begrip van de waar achtige en zinrijke formuleerigen van den Fuehrer, zoo vernam men in Berlijn alge meen, is elk commentaar overbodig, daar de woorden van den Fuehrer voor zich zelf spreken en in het bijzonder het fiere rapport over het verloop van den Balkan veldtocht va n drie weken elk verhelde rend woord overbodig maken. Ook in de Wilhelmstrasse was de giste ren door den Fuehrer gehouden rede het voornaamste onderwerp van den dag. Vragen van de buitenland- sche journalisten hadden in de eerste plaats betrekking op de passage der redevoering, waarin de Fuehrer er over sprak, dat Duïtschland het volgende jaar nog bétere wapenen zal bezitten. Van Duitsche zijde werd hierover opge merkt, dat de zin van deze woor den overwegend gezien moet wor den in een beantwoording der van Engelsch—Amerikaansche zijde voortdurend opgezette stelling, als zouden de Duitschers eenvoudig er op aangewezen 'zijn, den oorlog dit jaar te beëindigen. Daarom zou het er voor de Engclschen slechts op aan komen, dit jaar vol te houden. "Deze bewering heeft de Fuehrer op de juiste wijze beantwoord. Overigens is de stellige zekerheid van de overwinning, welke eiken Duitscher afzon derlijk bezielt, de stabiele brondslag, waar op het Duitsche rijk staat. Het belangrijkste is niet, wanneer de oorlog afloopt, doch de zekerheid, dat hij in ieder geval met de overwinning van de as zal afloopen. De Russische pers. De Moskousche bladen publiceeren lange uittreksels uit de rede van den Fuehrer. Zij leggen er den nadruk op, dat de Fuehrer zich met alle 'scherpte gekeerd heeft tegen Churchill en de regeering van Groot Brittan- nië en hen voor den oorlog en zijn gevolgen verantwoordelijk heeft gesteld. Verder wordt er door de pers met nadruk op gewezen, dat Duitschland op den Balkan geenerlei terri toriale belangen heeft, doch van plan is met dé Balkanlanden nauwe vriendschappelij ke betrekkingen aan t.e knoopen en dat de oorlog op den Balkan ontstaan is, omdat Engeland de Balkanlanden in zijn invloeds sfeer heeft betrokken. Met betrekking tot het gering aantal soldaten, dat tijdens den Balkanveldtocht is gesneuveld, wijzen de bladen met nadruk op het feit, dat de En- gelsche berichten thans weerlegd zijn. Ten slotte, zoo wordt geschreven, heeft Adolf Hitier aan het slot van zijn rede zijn over tuiging uitgesproken van de eindoverwin ning. De Amerikaansche pers. De Amerikaansche ochtendbladen te New York'publiceeren de rijksdagrede van den Fuehrer in extenso. Van deze bladen heeft alleen de New York Times een standpunt ingenomen en wel in geheel en al afwijzen- den geest. Goede vangst te Ede. De politie te Ede arresteerde Zaterdag avond zekeren H. wegens poging tot oplich ting. De man trachtte door het opdisschen van allerlei leugens bij verschillende inwo ners geld los te krijgen. Toén hij zich ver voegde bij een te Ede wonenden arts kreeg diens echtgeuoote argwaan en waarschuwde de politie. Vlak daarop werd de man ge arresteerd. Hij bekende de hem ten laste gelegde feiten, en verklaarde met veel suc ces een dergelijke practijk te hebben uit-' geoefend te 's-Gravenhage, Rotterdam, Voor burg, Delft, Hillegersberg en Arnhem. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In het afgeloopen weekeinde vlogen wel enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land en wierpen bommen omlaag, doch noe menswaardige schade werd niet aangericht, en dooden of gewonden zijn niet te be treuren. PORTEFEUILLE MET KOSTBAREN INHOUD VERLOREN. De kwitantielooper K. uit Ede was op weg met zijn fiets, waarop een dubbele lijwieltasch .was bevestigd, inhoudende een portefeuille met f 2700.— en een girobiljet (chèqué aan toonder) op dè coöperatieve deviezenbank te Utrecht. Op de plaats van bestemming gekomen bpmerkte J de man. dat de kostbare portefeuille ui t zijn rij- wieltasch was verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. LOODS MET LEVENSMIDDELEN AFGEBRAND. Vermoedelijk tengevolge van het stoken van een vuurtje door kinderen ontstond Zondagmiddag brand in een alleenstaande bouten loods, toebehoorende aan den heer \V. W., staande aan de Helperweststraat te Groningen. Binnen een minimum van tijd stond de loods, waarin voor f 1000.— aan levens middelen was opgeborgen, in lichter laaie, zoodat de brandweer niets anders kon doen dan nablusschen. aangezien de loods, toen zij arriveerde, reeds een ruïne was. De recherche stelt een onderzoek in. Verschillende uitgaven over het Volksleven. Ook in de Saksische gewesten van ons land valt een vergroote belangstelling waar te nemen voor het eigen heem en de eigen spreektaal. Eert sprekend bewijs hiervoor vormt het feit, dat de verschijning wordt aangekondigd van niet minder dan vier uitgaven welke betrekking hebben op het volksleven van Groningen' en Drente. Van mr. de Blecourt verschijnt binnenkort een studie over Fivelgoer landleven, terwijl ter perse is een keur uit de in het Gronin ger dialect geschreven gedichten van Nic. Griep. De heer Poortman stelde een werk samen, dat getiteld is oud-Drentsch boeren leven, terwij! van Dr. van den Berg een studie het licht zal zien over het karakter der plattelnndssamenleving, waarvoor het materiaal voornamelijk uit Drente en Over ijssel werd verzameld. INBREKERS NAMEN GEEN WEEKEINDVACANTIE. Gedurende de laatste dagen zijn er in de hoofdstad weer tal van textielgoederen ge stolen. in hoofdzaak echter op kleine schaal. Zoo werden uit den gang van een huis aan de Keizersgracht een winterjas, uit een wo ning in de Tilanusstraat een heerencos- tuum en uit de carderobe van de gemeente universiteit een regenjas -ontvreemd. ktrige vrouw, die in oen magazijn f3,!1,. i mri)k voor de verleiding der vele lokkende voorjaarsjaponnen was bezweken en zich er een daarvan in alle stilte wilde toeeipronen. werd aangehouden en naar het politiebureau Wannoosstrnat ffebraebt. In de Ford. Bolstraat beging iemand de onvoorzichtigheid, zijn fiets met hagnge on beheerd achter te laten. Toen hij terugkwam Dteck dat de bagage, een doos. waarin een mantel en een rolhert verdwenen was. Nog erger gedupeerd werd een bewoner /an de Minervalaan, die per 1 Mei verhuis de, doch in zijn nieuwe woning tot de on- Kalme handel. Gedrukte op,, ning. Later herstel. Neder- landsche beleggingen vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland'1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938.3.3*4 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 8 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEMï LEENINGEN. VIL L.K. 97 15/16-98 97 15/16-981/ttj 99 99% 97 97 99 99% 88%-89 5/16 89 7/16-89 11/ij 89*4 89% 87% 87% 90 91%' 88*4 87% 90 95 A'dam '37 I 3% 00*4 's Grav. '37 I 3% 92 N. Holl. '38 3 83 N.-Holl. '38 II (31/2) 3 8834 R'dam '37 I Hl 3% 87*4 Z.-Holland 1937 3 903% HYPOTHEEKBANKEN. Ned; Hyp b. Veendam 3*4 95 INDUSTRÏEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. 4 Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 190 189*4 Ned. Ind. Handelsb. A 132*/2 129% Ned. Handel Mij. c.v. A 139% 137% INDUSTRÏEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 127-125*4 126*4-130*41 Calvé Delft c.v. A 74 73 Centr. Suiker Mij. 208 209 Fokker g. A. 182 Lever Bros en Unilever cv.A116-118 115-1173| Ned. Ford 290 289 Philips G Bv A. 222-218 211-217*4 Philips pref. A. 157*4 157% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. 215 209*4 237*4 228*4-234*4 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 117*4 115%-116*4 Java China Japanlijn A. 142*4-144 143*4 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 155 155-159 Kon. Paketvaart A. 243*4 242 Ned. Scheepv. Unie A. 175*4-177 176*/2-17g Rott. Lloyd A. 143 140*4 Stoomv. M. Nederland A. 143*4-144*4 14t SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.VA. Javasche Cultuur NI.SU. Ver. Vorstenl. Cult Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. Senembah 423-430 418-425 258 258 258 258 116*4-118 114*4-116*4 TABAKSONDERNEMINGEN. 198 2OO34 ■265 266-268*4 218*4-217 211 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 266*4-271 265-2631 Bandar Rubber Mij. A. 213 218% Deli Batavia Mij. A. 211 205*4 Koersen van stortingen op 6 Mei 1941: Belga's 30 1432; Zwitsersche Francs 43.56J 1'ransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deenschei Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. POSTGIRO-NO-S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Ma 5563. Al* bank der Winterhulp Neder- (Ierland 1* aangewezen de Kaaver- *m!g!ng NV, Amsterdam, Na 877. brengt geluk ha veler leven!! dffinïi18 0iltclPkkil*K kwam. dat 64 klec- dén voorto-n vcrhuizinsr nog verder had- stemming cn wel met onbekende be- eindkotet inl,"'okers lieten zich in het weck- eénin K e?l 0I*betuigd. Na een deur en' nen i„ J®"11?1? f0 hpl,hen. drongen zij bin nen in een - ,arfemmerdijk, non in V neonen, are wnr non W1,nkel °l' den Haarlemmerdijk- als huil :S?r°,0,e parti' kledingstukken hun niiP In' banden viel. Prinsengracht, - uanuen viel. Dok een perceel aan de waar 'JU*ceet aan de Prinscngracm, h-lmin? ndschoenfabriek en een sokken- zool- v '1|n "fivestigd, kreeg ongewenscht be- ten wn onkcle vertrekken werden de sl^ oen li„,ccc ?.n daarna wisten de dieven il itnocu i "i kousen, sokken, garens en hoZZn enen wcg t0 sloepen. Dn juiste nog n?ii' e,n dus 00k de waarde konden lm- «i i (!cn 9PRegevcn, aangezien da»*" zal zijn cemRc inventarisatie noodzakelijk til

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2