I r1 s wijlen J. van Berkum J. Bakker, Keizerstraat 73 Deze Heldersohe zaken zijn iedetcn dag apen Ziekenhuis dient behouden te blijven! Gemeenteraad Texel Geldleening van 50.000 aan de T.E.M. KeJifc en Zending, Te huur Te koop Betrekkingen Betrekkingen Te koop Te huur Diversen In 1941 geen kermis op Texel Afscheid Koster R.K» Kerk Marktoverzicbt Reglementswijziging stuurliedenexamens Goudmijntjes! Zbouuwi. Ad vertentiën De clientèle van wordt namens de Wed. van Berkum verzocht zich tijdelijk te willen vervoegen bij Schoenmakers -Vereeniging SPOED-VERGADER1NG CAFE'S SLIJTERIJEN MANUFACTUREN ENZ. Adressen Bureau van dit blad worden na 4 uur bekend gemaakt. aangeboden gevraagd gevraagd aangeboden ■ongeboden gevraagd Zaterdagmiddag vond ten Raadhuize alhier vergadering van den Gemeenteraad plaats. De Voorzitter, Burgemeester Kamp, deelde bij opening mede, dat de heeren Parlevliet en Epe bericht van verhindering hadden gezonden en dat de heer Keijser slechts een deel der ver gadering zou bijwonen. Ingekomen was proces-verbaal van Kas opname bij den Gem. Ontvanger op 29 Maart, alles werd in orde bevonden; in kas 13733,15. Voorgesteld werd het suppl. kohier Honden belasting vast te stellen op 100. Ingekomen waren dankbetuigingen van de Gem. werklieden Spigt, Zijm, Stiggelbout, Vis ser en Huizinga voor verhooging van loon. Geen loonsverhooging in werkver schaffing. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat een poging om tot verhooging te komen van de loonen in de Werkverschaffing niet was geslaagd. Op het verzoek was een schrijven ingekomen waarin werd medegedeeld, dat een wijziging hierin in bewerking is. Aan de agenda zou een punt worden toegevoegd n.1. 't voorstel van B. en W. om de Kermis ook dit jaar niet te doen plaats hebben. Tekort bij Mdst. Ziekenfonds. Ten slotte kwam nog een schrijven van het Mdst. Ziekenfonds in bespreking, waarin ge wezen werd op 't feit, dat dit fonds wegens 't zeer groot aantal patiënten, dat in het Nood ziekenhuis wordt verpleegd 't eerste kwartaal van dit jaar al voor een tekort van 700. komt te staan. In verband hiermede werd ver zocht 't liggeld in overeenstemming te brengen met dat in 't Noodziekenhuis te Juliariadorp Daar wordt geheven 2.50 per dag. B. en W. staan afwjjzend tegenover dit verzoek en de adviseurs der gemeente In deze zaak deelen dit standpunt. De kos ten, die gemaakt moeten worden in het Ziekenhuis, gaan veelal de 3,00, die worden geheven, nog te boven en al heeft een fonds in een kwartaal 700 te kort, staat nog in 't geheel niet vast, dat dit zoo 't geheele jaar zal blyven. Ziekenhuis moet behouden blijven. Geen der Raadsleden verlangde over dit on derwerp 't woord. In verband met deze be spreking deelde de Voorz. mede, dat van ver schillende zijden stemmen zijn opgegaan om te trachten het Ziekenhuis voor dit eiland te behouden. B. en W. hebben een onderzoek hier naar ingesteld o.m. zijn voor dit doel bespre kingen gevoerd met 't lid van Ged. Staten den heer Michels met den Hoofd-inspecteur en den oud-chirurg Brans, waarbij kwam vast te staan dat veel argumenten voor de instandhouding aanwezig zijn. Tot bouw van een nieuw Zieken huis zal vermoedelijk voorloopig wel niet kun nen worden overgegaan. De mogelijkheid be staat. evenwel om (althans nog drie jaar) 't Ziekenhuis in het thans in gebruik zijnde ge bouw te mogen houden. Wellicht zal men wel niet de ruime subsidie kunnen ontvangen, die nu door Rijk en Prov. worden gegeven, doch 't is wenschelijk, dat op een andere wijze gel den voor dit doel worden bijeengebracht, er zou o.a. ook een Ziekenhuisvereeniging kunnen worden opgericht, vele ingezetenen zullen onge twijfeld veel over hebben voor 't behoud van een Texelsch Ziekenhuis. Ook verdiend het overweging om de vereenigingen Wijkver pleging en Witte Kruis in dit geval onder de zelfde vereeniging onder te brengen. Thans is evenwel noodig, dat de Raad zich in principe voor behoud van het Ziekenhuis uitspreekt. De heer Kager verklaart, dat hij zeer sym pathiek staat tegenover den arbeid van B. en W. in deze richting. Spr. is er van overtuigd, dat vele ingezetenen zich gaarne een financ. offer voor deze zaak zullen getroosten. De andere raadsleden sluiten zich alle aan bij de opmerkingen van den heer Kager. B. en W. vragen vergunning tot het doen van redeljjke financ. stappen voor behoud van het ziekenhuis; het gebouw zal eenige verbetering moeten ondergaan, hiermede zal 2000 h 3000 gemoeid zijn. Zonder stemming wordt de gevraagde vergunning verleend. Onderwyzersbenoemlng. Voor de behandeling van de punten 1 en 2 der agenda, benoeming onderwijzer .0.1. schoot te Den Burg en idem te Den Hoorn, gaat de raad eenigen tijd in geheime zitting over. Na heropening worden benoemd tot onderwijzer te Den Burg de heer Chr. v. d. Kolk, tijdelijk aldaar, en tot onderwijzer te Den Hoorn de heer A. Alderlieete, volentair aldaar. Derde lokaal school De Koog. Huur tijdelijk schoollokaal te De Koog. Aan de Gemeente is toegestaan te De Koog aan de o.l. school een derde leerkracht te te hebben. De school' bestaat echter slechts uit twee lokalen, daarom is uitgezien naar een derde lokaal. Hierin zijn B. en W. ge- siaagd; de heer Igesz is n.1. genegen de eet zaal van zijn pension af te staan tegen een vergoeding van 25 per maand, benevens 10 voor schoonhouden van 't lokaal. Het gebruik van toilet is daarbij inbegrepen. Voor de gemeente komt verder in rekening het aan brengen van een houten schot voor afschei ding van een gang met kleerenbergplaats. fce opzeggingstermijn voor beide partijen is vast gesteld op een maand. Zonder stemming over eenkomstig 't voorstel van B. en W. besloten. Opheffing Schoolcommissie. Daar de Schoolcommissie thans geheel bui ten werking is gekomen, wordt op voorstel van B. en W. besloten deze op te heffen. De Voorzitter bracht nog dank aan de personen, die er zitting in hebben gehad. Land- en Tuinbouwonderwijs. Tot bestuursleden van de Stichting tot be vordering van het land- en tuinbouwonder wijs in deze gemeente worden gekozen voor den C.T.B. de heer C. Breman, voor de PI. Tuinb. Ver. de heer Jb. Keijser Dz. en den Chr. L. en Tuinb. B. de heer P. v. Liere. I Verkoop van Bouwterrein. Goedkeuring wordt verleend aan de vol gende voorstellen van B. en W.: Verkoop van een perceel bouwterrein te De Koog, noordwaarts van het perceel van den heer R. Smit aan den Min. Ruijsweg, aan de heeren J. J. en K. Zegel Fz. te Oude- schild. Koopsom 2,per m2. Idem aan de heeren A. A. Kant en J. v. Deusen te Gorinchem een perceel bouwter rein, waarop een woning zal worden ge bouwd waarop mettertijd laatstgenoemde heer voornemens is te komen wonen, Het perceel is gelegen achter de Koogerstraat, naast dat van den heer J. J. Vonk, groot on geveer 1070 m2. Koopsom 2000, is pl.m. 2,per m2. Idem aan den heer E. v. d. Ban een per ceel gelegen bij de „Zes", groot 892 m2.; koopsom 1800. Hierop zullen vier woon huizen worden gebouwd; bouwkosten ten minste 3750 per stuk. Idem aan den lieer Biem Vlaming te Oos terend een perceel bouwterrein gelézen aan de witte Kruislaan te Den Burg voor 1975, groot 525 m2. De heer De Lugt informeerde naar den aenleg van de wegen bij den verkoop dezer perceelen; hij zou niet wenschen, dat de ge meente in herhaling zou komen zooals aan de Emmalaan is gebeurd, n.1. dat eerst de huizen aldaar gebouwd zouden zijn voor de weg er is. Wat de perceelen aan den ontworpen weg KoogerwegWesterweg betreft, werd hem geantwoord, dat de geheele weg niet zou wor den aangelegd, doch tot voorbij de huizen. Financiering N.V. T. E. M. Besloten wordt goedkeuring te verleenen tot het aangaan van een geldleening door de N.V. T.E.M.voor aanschaffing van een Zuiggasinstallatie en 't ombouwen van Die selmotoren etc., waartoe in vorige vergade ring toestemming werd verleend. Het betreft een som van 50.000 tegen een rente van 4 per jaar, aflossing 5000 per jaar. De heer Eelman vond in'verband met de tijds omstandigheden de aflossingssom te hoog. De Voorzitter deelde mede, dat hierin, mede in verband met de afschrijvingsbepaling, moeilijk wijziging was te brengen. Tevens wordt besloten goedkeuring te ver leenen aan een leening voor de T. E. M., groot 7360, bij de Coöp Boerenleenbank, rente 4 Dit was een aanvullingsleening in verband met een bedrag van 18.000, dat was toegestaan voor uitvoering van onder- grondsche kabel naar de beide gemalen van de „30 Gem. Polders", Borgstelling in verband met het maken van gierkelders. Hoewel dit, volgens een opmerking van den heer Leber, voor Texel weinig zin meer heeft, omdat iedere boerderij wel een gier- kelder zal hebben, werd besloten medewer king te verleenen door vaststelling van een ontwerp waarbij belanghebbende een borg stelling kunnen bekomen van de Gemeente en Prov. Staten. Wijziging Politie-verordenlng. Dit betreft een bepaling voor wegruimen van sneeuw en ijs, in verband met de in Duitschland dienaangaande geldende bepa lingen. Sluitingsuur voor vleeschwinkels. Naar aanleiding van een verzoek van de Texelsche Slagersvereeniging wordt bepaald, dat de slagerswinkels in deze gemeente Woensdagmiddags na één uur gesloten moeten zijn. Kindertoeslagen gemeente-personeel. Voor burgemeesters, secretarissen en ont vangers wordt door Ged. St. een kindertoe slag ingevoerd, bjj wijze van tijdelijke toe lage, welke per kind en per 3 van hun bruto wedde bedraagt met een minimum van 60 en met 205 per kind en per jaar (voor zoover er meer dan twee kinderen in hun gezin beneden 18 jaar zijn). Aan de gehuwde leden van het gemeente- personeel wordt een tijdelijke toelage ver leend van 6 voor zoover het bruto-loon de 1900 's jaars niet te boven gaat. Dit heeft ook betrekking op de veldwachters. Geen kermis! Zonder stemming wordt besloten de ker mis in deze gemeente, die gehouden zou wor den van 30 Juni tot 6 Juli niet te laten door gaan. Kwijtschelding strandpachten. Mede in verband met de tijdsomstandig heden wordt besloten over het badseizoen 1940 de strandpachten kwijt te schelden aan de N.V. Strandhotel „Prinses Juliana" te De Koog 285, P. W. Daalder aldaar 380, C Kok te Den Burg 125, H. Wuis te De Koog 60 en G. Buis, Westermient 96.25. Extra hulp ana werkloozen. De extra hulp in Natura aan werkloozen wordt weder geregeld als vorig jaar. Over 1941 mag de verstrekking aan werkloozen in deze gemeente ten hoogste 799.50 worden besteed, n.1. 6.50 per werklooze. Van het bedrag wordt 4.50 per werklooze gedragen door het rijk en 2.door de gemeente. Rondvraag. De heer Leber informeert naar verbete ring van de wegen. De Voorz. zegt dat daar van helaas niet veel kan komen. De Insel Kommandant dringt aan op in orde brengen van den Hoornderweg en met medewerking van deze mil. autoriteit hebben wij getracht om materialen te bekomen hiervoor; tot he den evenwel zijn die nog niet gearriveerd; de grootste moeilijkheid is wel het verkrijgen van benzine voor de wals. Ik kan U echter wel mededeelen, dat de gaten zooveel moge lijk zullen worden gedicht. Busdienst. De heer Eelman vraagt of er mogelijkheid bestaat om voor Oosterend een morgenbus met postverzending te bekomen; men kan nu van Oosterend alleen des middags van Texel gaan, terwijl de post er zeer laat wordt besteld. De Postbestelling blijkt te Oosterend vrijwel gelijk met die te Den Burg te ge schieden. Wat de invoering van een morgen bus aangaat, zegt de Voorzitter, dit is uit gesloten, er wordt in geen enkel geval extra benzine voor dit doel verstrekt. De heer Kager wijst er op, dat het voor malige café „Bellevue" te De Waal te koop is en daar dit gebouw het verkeer ter plaatse ernstig belemmert, meent de heer K., dat er wellicht termen bestaan 't gebouw aan te koopen en te sloopen. De Voorzitter zegt, dat de tegenwoordige eigenaar 't de geme.ente heeft aangeboden, aankoop in dezen tijd zal evenwel bezwaarlijk gaan. De heer Bruin betreurt 't dat de poging om de werkloozen meer loon te verstrekken is mislukt; de arbeiders zijn er door de ver hoogde levensomstandigheden slechter aan toe dan vroeger. Weth. Westdorp geeft hierbij nog een nadere toelichting en betreurt het eveneens, dat er voor de werkloozen nog niets in die richting gedaan kan worden. De heer Henkes geeft in overweging om aan den Vischafslag te Oudeschild aan de administratie nog een zeer goede werkkracht te verbinden. Het tegenwoordige personeel kan door de buitengewone drukte de werk zaamheden niet af. Vooral van half vijf 's middags, tot het vertrek van de laatste boot, is het in den afslag hopeloos druk, zoo dat abuizen niet te vermijden zijn. De Voorzitter zegt, dat na afloop van de openbare raadszitting deze zaak nader be sproken zal worden; ze heeft onze volle aan dacht. Hierna volgde sluiting. De afscheidsreceptie, die Zondag in het St. J^nshuis te Den Burg werd gehouden, ter gelegenheid van de pensioneering van den heer Jb. Witte, die 34 jaren die functie vervuld, viel een druk bezoek ten deel. De vertrekkende koster werd bij die ge legenheid toegesproken door den Zeereerw. Heer Brinkman, pastoor te Den Burg. Deze woorden getuigden van de prettige samen werking tusschen de geestelijken en de koster. Namens het kerkbestuur werd hem een fraaie leunstoel aangeboden; ook beioe helpsters, de dames C. en A. Smit, ontvingen een ruststoel. Van de misdienaars kreeg de heer Witte eenig rookgerei. Marktberichten Aangevoerd: 2 koeien 275425; 1 pink 200; 2 rammen 40—45; 18 biggen 22—35; 46 n. kalveren 1226. De kalverenaanvoer was gister aan de markt groot, pl.m. 50 stuks werden verhan deld, 't waren voornamelijk stierkalveren, die iets lager prijzen opbrachten dan vorige week, gemiddeld 20 per stuk. De aange voerde koeien deden zeer hooge prijzen van 275 tot 425 per stuk. Ook de biggenhandel was op deze markt nogal van beteekenis, de prijzen zijn nog stijgende, gemiddeld werd 30 p. st. betaald. De wolveeaanvoer is nog onbeteekenend: er werden alleen 2 rammen verhandeld voor hooge prijzen van 40 tot 45 per stuk. VRAAG NAAR BIJBELS. Bij de Roomsch-Katholieken in Bohemen en Moravië is op het oogenblik een grootere vraag naabijbels te constateeren. Eenigen tijd ge leden gaf een Roomsch-Katholieke uitgeverij een platen-bijbel in de Tsjechische taal uit. Bin nen korten tijd waren 12.000 exemplaren ver kocht. GEREFORMEERDE KERK TE BROEK OP LANGENDT3K. Zaterdag was het een eeuw geleden, dat de Gereform.' kerk te Broek op Langendijk ge ïnstitueerd werd. Zondag werd dit heuglijke feit in den dienst herdacht. Maandag werd een dienst gehouden, waarin het gerestaureerde orgel plechtig werd overgedragen. Gisteren werd wederom een bijeenkomst belegd, waarin men de historie van de Gereformeerde kerk te Broek op Langendijk behandelde. In het Reglement voor de Stuurlieden examens is een tijdelijke wijziging gekomen Deze kan als volgt worden samengevat: Diploma als 1ste stuurman voor de groote handelsvaart. Instede van artikel 7 üd g wordt bepaald: „Als diensttijd vereischt voop de toelating tot het afleggen van het examen voor het diploma als eerste stuurman voor de groote handelsvaart mag worden medegeteld de diensttijd, doorgebracht als zelfstandig wachtdoend stuurman op schepen in de groote handelsvaart, dan wel als 1ste stuurman op schepen in de kleine handelsvaart van meer dan 200 register ton bruto inhoud in het bezit van het diploma als derde stuurman voor de groote handelsvaart, voor zoover deze niet voor het examen voor het diploma als tweede stuurman voor de groote handelsvaart reeds in rekening is gebracht." Diploma als 2de stuurman voor de groote handelsvaart. Hiervoor komt de volgende toe voeging aan het reglement: „Personen, in het bezit van het diploma als 3e stuurman voor de groote handelsvaart kunnen zonder bewijs van vaartijd toegelaten worden tot het afleg gen van het examen in de vakken volgens het programma van het diploma als 2e stuurman voor de groote handelsvaart, met uitzondering van de onderdeelen 5a, b, c en 6. Bij voldoen den uitslag wordt den candidaat een verkla ring afgegeven, welke verklaring bij het 2a gedeelte moet worden overgelegd. Het 2e ge- deelte van het examen kan eerst worden af. gelegd, nadat voldaan is aan de eischen van diensttijd, zooals deze in de beslissing van de Secretarissen-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 23 October 1940 is vastgesteld." Diploma als 3e stuurman voor de groote handelsvaart. Artikel 5 van bijlage 1 komt te luiden als volgt: „Als dekdienst aan boord van zeeschepen in de groote handelsvaart zal ook gelden dekdienst, verricht op varende schepen, gedaan als matroos of in hoogeren rang bij de marine en bij de marine reserve, zoomede als milicien bij de marine of als ma troos op de loodsvaartuigen. Als diensttijd aan boord van zeeschepen, bedoeld in art. 1 onder a. zal ook gelden de tijd, doorgebracht óf aan boord van stilliggende schepen, óf aan den wal, door reederijen ingestelde opleidin gen, die door den voorzitter van de 'stuurlieden examen commissie daartoe worden geschikt geacht. De daar doorgebrachte tijd geldt voor de helft als diensttijd, doch voor geen langeren duur dan 6 maanden." Gaat U spoedig trouwen Dat is zéér belangrijk! ledereen, die U kent, wil dat graag lezen in een FAMILIEBERICHT in de Heldersohe Crt. 06><36)c55)<36)(36)®(S5)(S6)<5B<3g)(3ö) 19 Mei a.s. hopen onze ra geliefde ouders, ra (B ST C. GLIM—LIPS, (3) H hun 25-jarige Echtvereeni- ra ging te herdenken. ra x Hun dankbare Kinderen, x Den Helder, 5 Mei 1941. Goversstraat 43. g) ijJ0<3©<^C3©<3g)®(^<9©<gg)<3g)<gg) Psalm 84 vers 1 (ber.). Heden is overleden na een korte, hevige onge steldheid onze zeer gelief de Dochter en Zuster, ROELEFINA ALBERTHA VAN DER LEEK, in den leeftijd van 25 jaar. J. VAN DER LEEK. G. VAN DER LEEK— BOOY. BERTHA. Den Helder, 4 Mei 1941, Beukenkampstraat' 32. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 7 Mei a.s. des v.m. 10 uur te Bakkum (N.-H.). DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan den Edel- achtb. Heer Burgemeester, het Bestuur van „Moed, Volharding, Zelfopoffering" en verder aan allen, die bij ons 55-jarig huwe lijksfeest van hun belangstelling hebben blijk gegeven. H. RENSMAAG en Echtgenoote. Kloksteeg 10. Bij dezenf betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die blijken van deelneming hebben betoond tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze lieve Dochter en Zuster MAARTJE. Ook onzen dank aan de Alg. Begrafenisvereeniging „Den Hel der" en haar uitvoerder, den heer Joh. Darphorn, voor de laatste eer aan haar bewezen. Uit aller naam: JB. AR1S. Doggersvaart 57, Den Helder. Voor Uw medeleven, ons be toond tijdens de langdurige ziekte en bij het overlijden van onzen lieven Man en Vader, JAN DIRK COSTER, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. COSTER—BAKKER en Kinderen. Den Helder, 6 Mei 1941. OPROEPING. De secr. van „De Bruinvissen", onderafd. H.Z.V., heeft zeer bel. mededelingen en verzoekt de leden tot uiterlijk 15 Mei a.s. opgave van hun adressen aan A. C. ZUURMOND, Laan 82, Den Helder. Het Bestuur. HOOGE PRIJZEN geven wjj voor heele en gedeeltelijke Inboedels. Verkooplokeal „DE SCHAKEL" Molenstraat 143149. DRUKWERKBEZORGERS en COLPORTEURS gevraagd in alle plaatsen van Nederland. Brieven onder No. T-1693, Adv.-Bur. ALTA, Utrecht. Spoorstraat Alleen toegang voor leden op Woensdag 7 Mei a.s.,'s morgens 10 uur, in Lunchroom De Boer, Koningstraat t.o. Held. Crt. HET BESTUUR. Café „Oud-Holland", 't Hoekje, Weststraat—Zuidstraat. Is doorloopend geopend. n. M. MOS, Langestraat 43. Telef. 471. Normaal geopend. CAREL COLTOF, Spoorstraat, hoek Koningstraat. Telefoon 202. Geopend var 10 4.30 uur. Verstelnaalster vraagt werk. Ook vermaken en eenv. nieuw, ook koeren. Brieven onder No. 57.), aan het Bureau van dit blad. Origineele Dwerg-Pekingeesjes. Het kleinste Dameshondje. Sportkennel Diaconiestraat 37. LAADVLETTEN te huur, 7 ton en 14 ton. Bij Fa. Gebr. Visser Scheep»* werven, Ankerpark, Den Helder. Te koop gevraagd goed onder houden, moderne Kinderwagen, liefst donkerblauw. Brieven onder No. 580, aan het Bureau van dit blad. Biedt zich aan NETTE HUISHOUDSTER, m.1., in klein gezin of Heer m z Brieven onder No. 582, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd: PERZISCH TAPIJT en Kleedje. Br. nr. H 178 „Mentor", Adv. Bur.,- Amsterdam. Een WERKSTER gevraagd voor drie halve dagen. Mevr. v. BERGEN, Badhuis straat 126, Huisduinen. Te koop: duitsche piano. Pr\js 125. Adres: Beukenkampstraat 51. Te koop: Moderne Wieg met bedje, looprek en theetafel. Adres: Spechtstraat 18. Net echtpaar vraagt Huis of gedeelte van een Huls omtrek Julianadorp. 2 BESTE GEITEN en Konijnen. Julianapark 5. Brieven onder No. 578, aan het Bureau van dit blad. Te huur gevraagd te Den Helder Zit-slaapkamer m. gebr v keu ken. Brieven onder No. 577 aar, het Bureau van dit blad. KOSTHTTTV«rienden ZOeken net KOSTHUIS voor direct. R®"even onder No. 581, aan het Bureau van dit blad,

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4