Het journalistenbesluit neien unn H8T moenns N1PPER EN PEELE 'AKKERTJES Radioprogramma Het beroep beschermd, beunhazerij afgeloopen 'n Zwaar hoofd? Er komt schot ia de u>theta>ing van oorlogsschade DE VOORNAAMSTE BEPALINGEN WLV HET BESLUIT. Zooals wij gisteren reeds in het kort meld den, is door den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting, het z.g. Journalistenbesluit uitgevaardigd, waarin de rechten van den journalist en zijn plich ten tegenover de volksgemeenschap nauw keurig zijn bepaald. Uit het desbetreffende besluit nemen wij het volgende over: Art. 1. Het bij wijze van hoofdberoep of op grond van een benoeming tot hoofdredac teur medewerken aan de vorming van den redactioneel en inhoud van in 't bezette Neder- landsche gebied uitgegeven nieuwsbladen of van aldaar uitgegeven tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven is, onverschillig of zulks geschiedt door artikelen, berichten of illustraties, een Dr T. Goedewaagen, secretaris-gene raal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten Fotpdienst der N.S.B. openbare taak, welke, voor wat betreft de daaraan verbonden beroepsplichten- en rech ten bij dit besluit van staatswege wordt ge regeld. Zij op wie deze taak rust, worden journalisten genoemd. Niemand is gerech tigd zich journalist te noemen, die niet over eenkomstig artikel 7 in het beroepsregister is -ingeschreven. Alle journalisten zijn 'in het verbond van Nederlandsehe journalisten ver- eenigd. Het verbond van Nederlandsehe jour nalisten waakt er over, dat de beroepsgenoo- ten elk voor zich hun plichten vervullen en zorgt i*oor hun rechten en welzijn. Art. 3. De in" dit besluit omtrent nieuws bladen gegeven bepalingen zijn eveneons van toepassing ten aanzien van tijdschriften, wel ke voorlichting geven op het gebied van het volksleven. Art.4. Onder medewerken aan de vorming van den redactioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsehe gebied uitgegeven nieuwsbladen of van aldaar uitgegeven tijd schriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven, wordt mede ver staan: het verrichten van zoodanigen arbèid indien deze niet in het bedrijf, van èen nieuwsblad of van zoodanig tijdschrift plaats vindt, doch bij een 'onderneming, welke be- Feuilleton Door Monica Hart De vingers van een spook kunnen dat niet doen! bedacht hij. Wilt u dat wij u volgen? vroeg hij luid. Opnieuw geen antwoord, alleen een toestem mend knikken van het warrige hoofd. De vrouw had hem begrepen, hoewel ze zelf stom scheen te zijn. Harry keerde zich naar zijn vriend, die eenige passen was achtergebleven. Ze wil, dat we haar volgen, Phil. Philip kwam voorzichtig en aarzelend naar hem toe. Hij was een zware jonge man en zijn voeten zonken diep in het slijk. Haar volgen? herhaalde hij, midden in het moeras? Dat is je reinste krankzinnigheid. Toch moet het vaste bodem zijn. Zij weet waarschijnlijk een weg door het moeras en wil ons dien wijzen. Waarom spreekt ze dan niet? Philips vrees keerde in verdubbelde mate terug, toen hij de geheimzinnige gestalte van dichtbij kon zien. Wie weet, waarheen dat wezen ons brengt? Misschien naar ons graf! Maak je maar niet druk, zei Harry luchtig. Ik verzeker je, dat dit niets spook achtigs is, hoewel ik moet toegeven, dat het in het begin een beetje vreemd aandoet, geloof, dat zij ons door het moeras wil bren gen; in ieder geval ga ik het probeeren. Ver roer je niet, totdat je ziet. dat ik naast haar sta; als ik er ben, kom me dan zoo gauw mo gelijk achterna. Hfl wachtte niet op antwoord, doch haastte zich naar de gestalte toe. Het was maar een pas of tien en hoewel hij bij iederen stap to zijn enkels in den modder zakte, bereikte hg veilig de plaats, waar de vrouw op hem wachtte. Het was zooals hij gedacht had. stond op vasten grond. Het eerste, wa ij deed, toen hij bij haar was, was Philip te roe pen; toen draaide hij zich om ten einde geheimzinnige geleidster te danken. Zeg, zei hij met jongensachtig enthou- 157. L „Ziet u wel, vader, dat er wel dwergen zijn?" 2. „Pas op, mijn zoon, pak ze heel voorzichtig aan, want het zyn uiterst tere wezen- tjes!" 158. Nipper is de uitverkorene. 1. Wat ben jij voor een aar dig dwergje?" „Daar begrijp jij met je reuzenverstand toch niets van, monster, uit de oer tijd!!" 2. „Hij wil vast en zeker Nipper aan zijn vrienden laten zien. Laten wij dan inmiddels hier blijven, en proberen, de tijdmachine te repareren!" 3. „Kijk eens, oom Sam, wat een aardig stuk speelgoed *ik hier heb. Is hij niet lief!" stemd is, artikelen, berichten of illustraties aan nieuwsbladen of tijdschriften als voren bedoeld te leveren. Art. 5. Journalist kan slechts zijn hij die: Nederlander is. den leeftijd van 21 jaar heeft' bereikt, vakopleiding heeft genoten, de eigen schappen bezit, welke noodig zijn om de taak van het voorlichten der openbare mee ning te vervullen. Arti. 6. Vakopleiding hoeft genoten hij, die gedurende minstens een jaar bij de redac tie van een nieuwsblad of bij onderneming als bedoeld in art. 4 is opgeleid en daardoor de voor een journalist vereischte kennis heeft verworven (leerling-journalist) en dit kan aantoonen door een getuigschrift der redac tie. De opleiding bij een in het buitenland uitgegeven nieuwsblad kan door het verbond van Nederlandsehe journalisten gelijk ge steld worden met de opleiding bij een in het bezette Nederlandsehe gebied uitgegeven nieuwsblad. Art. 7. De toelating van het beroep van journalist geschiedt 'op gedaan verzoek door de inschrijving in het beroepsregister van journalisten. Dit beroepsregister wordt ten kantore van het verbond van Nederlandsehe journalisten bijgehouden. De plichten van den journalist. Art. 12. Journalisten zijn verplicht hun be roep naar eer en geweten uit te oefenen en zich door hun gedrag zoowel in als buiten hun beroep de achting Waardig te toonen welke het vereischt. Het is de taak der jour nalisten de stof welke zij behandelen, waar heidsgetrouw weer te geven en naar hun beste weten te beoordeelen. Art. 13. Meer in het bijzonder zijn jour nalisten verplicht al datgene uit de nieuws bladen te weren, wat persoonlijke of groeps belangen op een de openbare meening mislei dende wijze met gemeenschapsbelangen ver wart, wat er toe leiden kan de belangen of het streven naar gemeenschap van het Ne- Waarschijnlijk kou gevat. Neem een "AKKERTJE" het uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in't hoofd. helpen direct JF derlandsche volk zijn cultuur of economisch leven te verzwakken of de godsdienstige ge voelens van andere te kwetsen, wat de eer of het welzijn van een ander wederrechtelijk aantast of-zijn goeden naam schaadt, wat om andere redenen in strijd is met de openbare orde en goede zeden. Art. 14. De uitgever van een nieuwsblad kan een journalist bij overeenkomst verplich ten tot het in acht nemen van richtlijnen ten aanzien van het principieele karakter van het nieuwsblad. De openbare plichten en rechten van een journalist, welke voort vloeien uit de artikelen 12 en 13 kunnen door deze richtlijnen in geen geval worden aange tast. Art. 17. De hoofdredacteur is verplicht in overeenstemming met den inhoud van zijn arbeidsovereenkomst en met eventueele aan vullende instructies van den uitgever, een schrifteli|k plan van werkverdeeling op te stellen, waaruit moet blijken welk gedeelte van den redactioneelen arbeid elke journalist moet verrichten en in hoeverre deze tegen over andere journalisten de bevoegdheid be zit hun aanwijzingen te geven. Persoonlijk verantwoordelijk. Arti. 18. De journalisten van een nieuws blad dragen voor den redactioneelen iphoud daarvan in zooverre bei oeps-, straf- en civiel rechtelijke verantwoordelijkheid als zij de bij dragen daartoe hebben geleverd of deze tot opneming 'hebben aangewezen. De straf- of civielrechtelijke verantwoordelijkheid van andere personen blijft desniettegenstaande ojiverminderd beslaan. Elk journalist is krachtens zijn inschrijving* in het beroepsregister lid tan liet verbond van Nederlandsehe journalisten. Het verbond van Nederlandsehe ournalisten is een rechts persoonlijkheid bezittend publiekrechtelijk ncnaain. Zijn zetel is eevestigd te s-Graven- hage. Art. 26. De secretarisgeneraal van het de partement van volksvoorlichting en kunsten kan een jou nialist bestraffen met waarschu wing, geldboete en door doorhaling van de inschrijving in het beroepsregister. Schade-enquetecommissies wer ken bard. (Van onzen Haagschen correspondent.) Kr begint nu toch schot te komen in de vaststelling en de uitbetaling van de oor logsschade. De Schade Enquêtecommissies hebben hard gewerkt en bijvoorbeeld voor hét rayon Den Haag wordt de volgende week Donderdag begonnen mot de uitbetaling van de eerste bedragen. Ongeveer 89 posten zijn thans afgehandeld, schade betreffende aan huisraad. Alleen bedragen beneden f 100.worden direct volledig uitbetaald en meestal geheel in contanten. Voor Den Haag en omgeving heeft men dus tuist bin nen 't jaar iets van zich kunnen laten hoo ien aan degenen, die door het oorlogsgeweld materieel getroffen zijn. Er wordt ais gezegd alles opgezet om nu in niet te langen tijd alle slachtoffers te kunnen helpen, maar een voudig is het niet, aangezien zeer veel ge gevens moeten worden verwerkt. Alleen voor het rayon Den Haag, dat is de Residentie met omliggende gemeenten en ook Gouda en Woerden, zijn' 1050 schadedossiers aan gelegd. Elk dossier heeft betrekking op meer dan één geval; er zijn zelfs dossiers bij met 80 namen. Totdusver zijn reeds gedeeltelijk doorgewerkt 1509 gevallen van schade aan onroerend qoed, 750 gevallen van schade aan huisraad, 250 van schade aan bedrijfsvoorra den en -uitrusting, 300 van schade aan han delsvoorraad en 15 van schade aan schepen. WOENSDAG 7 MEI 1941. Npderlandsch Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl). 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 10.20 Declamatie. 10.40 Ensesmble Jack der Kinderen en solist. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boor. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orkest Eloward en piano-intermezzi. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 3.15 De Ramblers. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (uitzending voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.11 BNO: Nieuws-, economische en, beursbe richten. 5.30 'Gramofoonmuziek. 5.45 Ensemble Bart Ekkers. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Omroeporkest. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 7.40 Reportage. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. siasme, dat hem ook bij zijn vrienden zoo po pulair maakte, erg aardig van u ons te komen helpen! U hebt zeker mijn vriend hooren roe pen. In ieder geval maakte hij genoeg lawaai. De vrouw had zich een paar stappen ver wijderd en gaf geen antwoord, doch ze wees met een beenigen vinger naar haar mondZe was stom! Ze volgden hun geleidster over een smal pad, midden door het moeras. Zonder haar hulp hadden ze nooit den weg gevonden; nu nog slipte van tijd tot tijd een van hen en zonk dan tot aan zijn knieën in den modder. Ten slotte, na een bijna eindeloozen tocht, kwamen zij op vasteren grond en schenen ze een helling te beklimmen. Harry, die voorop liep, keerde zich om naar zijn vriend. Ik geloof, dat wij, dank zij onze geheim zinnige gids, veilig door het moeras zjjn ge komen. Vóór hen doemden uit den mist vaag de omtrekken van een steenen bouwwerk op Op hetzelfde oogenblik struikelde Philip over een lossen steen en viel. Harry schoot toe. om.hem op te helpen, maar het was nauwelijks noo dig, daar Philip even later weer op zijn beenen stond. Toen de jongelieden zich omkeerden, bleek de vrouw even geheimzinnig verdwenen, als zij gekomen was. De mist lag dik en on doordringbaar rond hen. Vreemd! mompelde Philip, vreemd. Inderdaad, constateerde Harry nuchter. Maar, tusschen twee haakjes, ik geloof, dat dit de muren van een huis zjjn. Bij nadere beschouwing bleek het een neoli- tisch bouwwerk te zijn, omringd door een kring van dat soort steenen, bij een waarvan zij zich te lang "hadden opgehouden. Opgewonden riep Philip: Harry, het is in orde, dit is Torren Paund; we zullen den nacht niet in de open lucht hoeven door te brengen! Het staat op mijn kaart en de weg loopt er vlak^ langs. Hallo, wat is dat? Hij was stil blijven staan en raapte Iets op. Harry kwam naderbfj en keek nieuwsgierig over den schouder van zijn vriend. Vermoedelijk iets dat onze gids verloren heeft, opperde hg, toen Philip het voorwerp uit zyn omhulsel had gehaaid. Wat is het? In ieder geval niets van waarde, zei Philip, die zijn vondst aandachtig beschouwde. Goedkoop imitatiewerk; de steen schijnt een valsche turkoois te zijn, hoewel het lijkt, dat hij in écht goud is gezet. Arme vrouw, zei Harry; misschien stelt ze er wel veel prijs op, als het ten minste van haar is. Toen bekeek hij het witte linnen, waarin de broche gewikkeld was geweest. Het bleek een zakdoek van fijn batist te zijn. Het zal vermoedelijk wel nonsens zijn, merkte hij op, r.adat hij het bekeken had, maar het is toch eigenaardig, Phil... Wat? Je kan niets duidelijk zien in dien ellen- digen mist. Maar wat denk jij van deze vlek ken? Ik zou zeggen, het lijkt wel bloed. HOOFDSTUK III. Gelukkig, de herberg, riep Philip, toen in den mist de omtrekken van een verlicht ge bouw opdoemden. Nu is ons leed geleden. Hoever zijn we eigenlijk van Lydford af? viel Harry hem in de rede. tk denk een mijl of vier. Den volgenden keer aag ik het niet meer voor gids te 3peii i el was jouw schuld niet, dat het miste, lachte de airder, en alles bij elkaar genomen, was het een interessante ervaring. Hij haalde zijn horloge uit zijn zak. Het is nu acht uur en ik denk er niet over nog vier mijlen door dien mist te sjouwen. We gaan eerst eten en dan naar bed! We hebben mor gen nog tijd genoeg om in Lydford te komen. Philip was het volmaakt met hem eens. En zoo traden zij de herberg binnen, die den naam van „The Running Horse" droeg. Ze kwamen in een nauw gangetje; aan het einde was een deur die naar de aangrenzende kamer leidde. Vën binnen kwam het geluid van stemmen en het vroolijk gerinkel van glazen. Het schijnt wel, dat wij niet de eenige verdwaalde reizigers zijn, merkte Philip op. Het zou wat moois zijn, als we niet eens logies konden krijgen! Heb je gezien, dat ze in t^n stal ook druk bezig waren? Harry knikte en klopte op de deur. Na een oogenblik verscheen achter een luikje een rood gezicht met een zwaren, donkeren baard. De uitdrukking van dat gezicht was niet bijster uitnoodigend. Het spijt me, zei de man, nadat Philip om onderdak had gevraagd, ik heb geen enkel bed disponibel. We hebben toch al niet veel ruimte, juist nu... Maar u kunt ons toch wel een plaatsje be zorgen, onderbrak Philip 'n beetje geprikkeld. We zjjn door en door nat door een moeilijken tocht over het moeras en we kunnen toch zóó niet naar Lydford doorgaan, in dezen mist. De man staarde hen van onder zijn zware wenkbrauwen aan en zijn stem werd wat vriendelijker. U schijnt het niet naar uw zin gehad te hebben, merkte hij op. Verdwaald, is het niet? Het is niet vertrouwd met dezen mist in de buurt van Torren Mire, en dan in liet donker. We zijn dwars over Torren Mire geko- S.30 Strijkorkest van het Utrechtsch Stede lijk Orkest. 9.25 Dagsluiting (voorbereid door de Chr. Radiostichting). 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Engelsche berichten. 10.00 B.N.O.; Nieuwsberichten, sluiting, Nederlandsch 'Programma. Hilversum II. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO; Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomitè). 10.20 Gramofoonmluziek. 11.00,Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 1 .30 Orgelconqert. 12.00 Berichtten. 12.15 Ensemble Bart Ekkers. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Zangklasse „Noord", Amsterdam met pianobegeleiding. 2.30 Cabaretprogramma. 3.15 Nederlandsch Symphonie-orkest ,,'s-Gra- venhage" en soliste. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus „Het geestelijk karakter van ons volk" (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomitè). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Celesta-ensemble. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Celesta-ensemble. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Orgelconcert. 7.30 Declamatie. 7.45 Orgelconcert. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 Causerie „Bittervoorn en mossel". 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. men, viel Harry hem snel In de rede. De herbergier liet een zacht gefluit hooren om zijn ongeloof te kennen te geven. Dat kunt u niet gedaan hebben, merkte hg laconiek op. Er zijn hier maar enkelen uit den omtrek, die den weg kennen, en één misstap beteekent den dood. Het aantal boerenpaarden, dat Ik zoo naar den kelder heb zien gaan... u hebt er gewoon geen begrip van. En toch zijn we dwars over de Mire ge komen, hernam Harry. We werden geleid door een vreemd uitziende vrouw, die doof scheen te zijn of in ieder geval weigerde te spreken. We hadden het natuurlijk niet alléén kunnen doen. Kijk maar eens naar onze kleeren; we zoeken een gelegenheid om ze te drogen en bovendien om te eten en te slapen. Kom in de gelagkamer, zei de man, met opkomende belangstelling. Als het waar is, wat u zegt, dan heeft uw leven aan een zijden draad gehangen. U hebt „Wilde Barbara", zooals wij haar noemen, ontmoet, maar die wijst niet altijd den menschen den goeden weg! Komt binnen; dan zal ik eens zien, wat ik voor u kan doen. Hij ging hen voor en een oogenblik later bevonden ze zich in een laag, berookt vertrek met een zandbestroolden vloer, waar een lange, houten tafel tegen den verst verwijderden muur was geplaatst. Aan deze tafel waren vier mannen gezeten, die juist met hun een voudig maal klaar waren. Twee van hen droe gen de uniform van bewakers van de Prince- town gevangenis; hun geweren stonden naast hen tegen de bank. De andere twee yaren burgers en schenen vrienden te zijn van den herbergier. Deze stond nu achter het buffet en zijn ellebogen rustten op de toonbank; hij scheen met aandacht te luisteren naar het ge sprek, dat de bezoekers voerden. Er is oen gevangene ontsnapt, legde ht) aan de twee reizigers uit. toen ze bij het buf fet kwamen, en deze mannen zijn hem op het spoor. Hij is twee dagen weg en ze denken, dat hij daar ergens achter in het moeras zit. Het verbaast me, dat u er niets van gehoord hebt. Als u van Princetown komt, zouden ze u wel gewaarschuwd hebben den rechten weg te houden. We komen van Princetown en we zijn inderdaad gewaarschuwd, antwoordde Philip, maar we zagen geen reden om ons plan te veranderen. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7