IRAK blijft onverzettelijk- Aanslag van vee DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Na den Balkan veldtocht TUNNELBOUW TE VELSEN Dc prijs van taptemelk - Verduisteren 9.14 uur STALIN PREMIER Eden voor een moeilijke taak! Ook Egyptische bemiddelingspoging faalt Verg iftig e tarwe gestolen Ruit bij Rijksduitscher ingegooid DER SOVJETUNIE Het groeit in den Noordoostpolder KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 7 M E I 1941 69e JAARG. No. 9226 Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.57 uur HELDERSCHE COURANT Uitgave der Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder i Officieele Duitsche instanties hebben er bij herhaling op gewezen, dat de veldtocht in Zuid-Oost-Europa slechts een onderdeel vormt van de actie die Duitsch- land ter oplossing van het Middellandsc.hp Zee-probleem onderneemt. En dit Middel- la ndsche Zee-probleem beschouwen ze weer als een onderdeel van de militaire actie, welke tegen Engeland ondernomen wordt. De strategie, door middel waarvan Duitsch- land zijn vijand wil onderwerpen, maakt aan het einde van eiken veldtocht het on derwerp van vele gesprekken en beschou wingen uit. Men kan ingewikkelde combinaties maken, doch steeds weer komt men tot de conclusie, dat deze oorlog te veel verrassende aspecten gehad heeft, om voorspellingen te doen. Wanneer de militaire situatie tot haar eenvoudigsten vorm wordt her leid. staan Duitschland twee wegen open om zijn doel te bereikende Duitsche troepen moeten de Brit- sche eilanden bezetten, of de Duit sche marine moet in samenwerking met het luchtwapen en de zware artillerie de Engelsche toevoerkana len versperren. Het heeft weinig zin de invasie-kwestie aan een bespreking te onderwerpen, want de hoogste Duitsche legerleiding bewaart het geheim, of en wanneer het tot een in val in Engeland zal komen. De tweede mogelijkheid laat meer ruimte open voor beschouwingen. De Duitsche weermacht belaagt dag en nacht de toevoer- wegen naar Engeland. Zii heeft daarbij vooral de drie volgende zeewegen te bewa ken: 1. Den weg over den Atlantischen Oce aan. 2. Den weg door het Suezkanaal en de Middellandische Zee. 3. Den weg. welke van Indië rond Kaap de Goede Hoop naar Engeland leidt. De Duitsche militaire kringen hebben er bp gewezen, dat Churchill zelf den op- marsch van zijn vijand in het gebied van de Middellandsche Zee vereenvoudigd heeft. Duitschland had geen plannen voor een Balkanveldtocht. De strijd ontbrandde daar, toen Churchill door hét zenden van Brit sche troepen naar Griekenland en het aan sporen van Joegoslavië om een anti-Duitsch front te vormen, een strategische fout maak te. Aan het einde van het Balkanoffensief staat Duitschland veel dichter bij zijn mili taire doel in het Oostelijk deel van de Mid dellandsche Zee. dan een maand geleden. De resultaten van dezen oorloig laten zich in drie punten samenvatten: 1. De Duitsche troepen staan thans 1300 K.M. dichter bij dé Egyptische kust. 2. Door het zenden van troepen naar Griekenland werd de kracht van het Engel sche leger in Noord-Afrika gebroken, 'waar door Generaal Rommel in een snel marsch- tempo kon oprukken tot voorbij Solloem. Daardoor is de luchtlijn tusschen Alexan- drië en de operatiebasis van de Duitsch- Italiaansche troepen 600 K.M. korter gewor den. 3. Duitschland heeft, de poort tusschen <ien Peloponnesus en Derna gegrendeld. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee is de goede weergesteldheid spreek woordelijk en daarom kunnen de strijd krachten van de spil mogendheden duik bommenwerpers. torpedobooten en onderzee- booten het 400 K.M. lange front zoo streng bewaken, dat dit zeegebied voor Engeland volkomen gesloten is. Kreta heeft ten slotle nog alleen moreele beteekenis voor Engeland. Zoo ziet de haven van den Piraeus eruit. Zware slagen bracht het Duitsche luchtwa pen aan de haven-instalalties toe, toen de strijd in Griekenland in volle heivgheid woedde. (Weltbild-Pax-Holland) Gisterochtend heeft om half twaalf de dragline de eerste hap uit den grond geno men, waarmede een begin is gemaakt met den bouw van een tunnel onder het Noord- zeekanaal. Na vijf jaar voorbereiding is men nu aan de verwezenlijking van het werk begonnen. Een groote rol heeft de vraag gespeeld of de spoorlijn door de tunnel gevoerd zou kunnen worden. De oplossing is zeer zeker Kunstig gekozen, omdat het Noordzeekanaal ®en scheepvaartweg van het eerste belang zal blijven. De Nederlandsche driekleur was op de Rraafmachine geheschen. de vleeschbon en de centrale keuken. Bet Rijksbureau voor voedselvoorziening In oorlogstijd deelt mede, dat met ingang van 7 Mei per knipkaart van zes dagen van de centrale keukens o.a. drie vleeschbonnen moeten worden ingenomen in plaats van V/z vleeschbon, zooals eerst was bepaald. Dit houdt verband met het feit, dat de vleeschbon nu op 50 gram vleesch in acht dagen recht geeft in plaats van op 100 gr. vleesch in 16 dagen. Het rantsoen blijft dus gelijk, terwijl ook de in de maaltijden ver werkte hoeveelheid geen wijziging onder- feaat. KNOOPT IRAK DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET DUITSCH LAND AAN? Arabieren steunen de Iraksche zaak. Meldden wij gisteren dat de Turk- sche regeering een poging tot bemid deling had gedaan in het Engelsch- Iraksche conflict, welke poging te vergeefs was, later is bekend gewor den dat ook de Egyptische regeering getracht heelt verder bloedvergieten te voorkomen. Ook deze poging is zonder resultaat gebleven. De Engel- schen eischen vóór alles ontruiming der bezette vliegvelden en de regee ring van Irak wil den strijd slechts staken, wanneer de Britsche troepen zich terugtrekken en in het algemeen haar bij verdrag bepaalde rechten, niet verder worden geschonden. Het D.N.B. maakt melding van teekenen, die er op wijzen dat de regeering van Irak voornemens is diplomatie ke betrekkingen met Duitschland aan te knoopen, maar hetzelfde bu reau deelt mede, dat van een aan komst van Duitsche vliegtuigen en Duitsche oificieren in Irak niets be kend is. De algemeene toestand is, door het uitblijven van berichten, nog zeer onoverzichtelijk. IRAK MOET ZUINIG ZIJN OP MUNITIE. Het Iraksche opperbevel heeft de troepen bevolen spaarzaam met de munitie om te gaan. daar er geen gelegenheid is om de vooraden aan te vullen. In dit bevel wordt verklaard, dat Enge land al in anderhalf jaar geen munitie meer heeft geleverd, zulks in tegenstelling met beloften, die bij verdrag bekrachtigd zijn. De leveringstermijnen zijn met opzet uitgesteld. De Iraksche regeering heeft aan alle di plomatieke missies te Bagdad een memo randum doen toekomen over het bombarde ment op de open stad Fauloecha en dat van het militaire ziekenhuis van Al Rasjid. Omtrent het verloop van den strijd wordt nog het volgende gemeld: De Iraksche politie-strijdkrachten heben, naar uit Bagdad verluidt, het versterkte spoorwegstation Dekissioer bii Samara be zet en het daar liggende Engelsche garni zoen ontwapend en gevangen genomen. Het radiostation is door de Irakeezen overge nomen. Uit Bagdad wordt gemeld, dat te Basra nog geen ernstige gevechten geleverd zijn. De Iraksche bevolking heeft het besluit van de regeering zich tegen de Engelsche onder drukkingsmaatregelen te verweren, met geestdrift ontvangen. De verduistering van Bagdad is geheel ten uitvoer gelegd en overal heerscht orde en rust Eenige Engel- schen. die gepoogd hadden uit Bagdad te vluchten, zijn door de bevolking aan de politie overgeleverd Uit Bagdad wordt gemeld, dat de Iraksche regeering verklaard heeft, besloten te zijn de woon wit ken van de Britsche onderdanen te bombar deeren. als Bagdad met hommen bewerkt wordt. Deze verklaring is bedoeld als antwoord op het Brit sche dreigement in den vorm van vlugschriften uit vliegtuigen dat de openbare gebouwen van de hoofd stad gebombardeerd zullen worden, indien de Iraksche troepen in hun tegenstand volharden. Het Iraksche communiqué van Maan dag luidt als volgt: Het kamp van Habbaniyah is door onze artillerie energiek gebombardeerd, waarbij aan de installaties voor de luchtvaart zware schade is ontstaan. Het Iraksche luchtwapen heeft verscheidene verkennings vluchten ondernomen. De Iraksche politie heeft den Engelschen post van Kissoer bij Samarra bezet. Zij maakte zich daarbij meester van het radiostation ep nam den directeur en vier Britsche ambtenaren ge vangen. Bij het Zondag ondernomen bom bardement op het kamp van Rasjid is zwa re schade aangericht. Wij hebben tien man verloren Volgens berichten uit onderscheidene bron is het vliegveld Habbanyah in Irak on bruikbaar geworden, doch de Iraksche troepen kunnen de Engelschen niet aan vallen, aangezien het terrein omgeven is met prikkeldraad dat onder hoogspanning staat. De Iraksche vliegers bombardeeren het terrein, hopende de electrische centrale te raken, welke onder den grond is ge bouwd. Arabische troepen sluiten zich aan. De kortegolfzender van Bagdad heeft Maandagavond medegedeeld, dat Arabi sche troepen uit Transjordanië zich heb ben aangesloten bij de Iraksche troepen De in Syrië woonachtige voormalige Ara bische revolutionairen uit Palestina hebben besloten, zich ter beschikking van Irak voor den strijd tegen Engeland te stellen. Op liet Iraksche consulaat te Beiroet hebben zich reeds duizend vrijwilligers laten inschrij ven. De verzoeken om als vrijwilliger in het Iraksche leger te worden opgenomen houden aan. De opwinding onder de Arabieren in Pa lestina neemt volgens de tót dusver ont vangen berichten steeds meer toe. Naar Maandag uit Jeruzalem werd gemeld, zijn ook in Toelkarem in midden Palestina aan vallen gedaan op Britsche soldaten. Ook werden botsingen gemeld uit Zuid-Pales- tina, in het gebied van Gasa. 7 of 9 cent per liter. De prijs van de taptemelk is in verschil lende steden, in het bijzonder te Amsterdam te hoog. Zoo worden er prijzen gevraagd van 14 cent per liter voor de losse tapte melk en van 16 cent voor dc flesschentap- temelk. Van bevoegde zijde verneemt de Tel., dat de eenig toelaatbare prijs voor losse tapte melk 7 cent per liter bedraagt en 9 cent voor taptemelk per literflesch. Tegen prijs- verhooging zal zeer streng worden opgetre den. De inspecteurs hebben opdracht gekre gen nauwlettend toe te zien, dat de genoem de toelaatbare prijzen gehandhaafd wor den. Deze officieele prijzen gelden voor het wettelijke consumptiemelkgebied hetgeen de groote bevolkingscentra, met name de groo te steden in Zuid Holland, Noord Holland en Utrecht omvat. De burgemeester van Haarlem mermeer maakt bekend, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag j.L uit een schuur in de Haarlemmer meer een hoeveelheid tarwe is ont vreemd. Dit was tarwe voor de zaai bestemd en ontsmet tegen ziekte. Voor die ontsmetting is zwaar ver gift gebruikt, zoodat het levensge vaarlijk is deze zaaitarwe te ge bruiken voor voedsel van mensch of dier. Dader onvindbaar, tien anderen I 5000.boete opgelegd. Op den verjaardag van den Führer van het Groot-Duitsche Rijk zijn, naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, bij een Rijksduitscher, woonachtig te Utrecht, eenige ruiten ingegooid. Daar dit geschiedde op 'ij dag, waarop van dit perceel de hakenkruis- vlag wapperde, daar bovendien een en an der voorviel op den verjaardag van den Führer en daar het hier een daad betrof ge richt tegen een Rijksduitscher, hebben de betreffende autoriteiten, in verband met het feit, dat de daders niet konden worden op gespoord, boeten van f5000.opgelegd aan tien inwoners van Utrecht, van wie verwacht mag worden,' dat zij instemmen met de ge pleegde daad. OPVOLGER VAN MOLOTOFF. In de laatste uitzending van nieuwsberich ten van de Moskousche radio is een decreet van het presidium van den oppersten Sov jet der USSR. voorgelezen. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen der USSR, Molotof. wordt met het oog op zijn herhaalde verklaringen, dat de vervulling van de plichten als voorzitter van den raad STALIN. Foto Pax. van volkscommissarissen gecombineerd met de uitoefening van het ambt van volkscom missaris van buitenlandsche zaken, hem zwaar valt,( op zijn wensch ontheven van zijn eerstgenoemde taak. Door een tweede decreet van genoemd presidium wordt Stalin tot opvolger van Molotof benoemd. Een derde decreet benoemt Molotof tot plaatsvervangend premier. Vermindering van den rundvee stapel noodzakelijk. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede. Om de vleeschvoorziening zeker te stellen met het oog op de voeder-positie werd er reeds in vroegere persberichten op gewe zen. dat een zekere vermindering van den rundveestapel noodzakelijk is. De voederpositie voor den veestapel in den vorigen winter heeft duidelijk getoond, dat de voorgenomen beperkng beslist nood zakelijk is, wil men dat voldoende productie voeder voor de melkkoeien en dus voor het zekerstellen van de melk- en vetverzorging overblijft Het is bovendien noodzakelijk den aanslag zoo te doen plaatsvinden, dat het vormen van een reserve voor den winter 1941/42 mogelijk is. De leveringsperiode van vee van 25-11-1940 tot 28—2—1941 en van 1—3—1941 tot 1—7— 1941 werd thans verlengd tot 1121941. Bij bet vaststellen van de totale levering en bij de voor elk bedrijf apart vast te stel len verplichting tot levering wordt rekening gehouden met de leveringen, die tot nu toe plaatsvonden. Het normale percentage slachtrun- deren bedraagt globaal 20% der dieren die meer dan 1 jaar oud zijn. Bovendien heeft de aanslag ten doel een vermindering van den sta pel van meer (ten 1 jaar oud met ca. 20%, wat hetzelfde aantal slacht dieren oplevert als het normale per centage. Het aantal stuks vee boven 1 jaar, dat elk bedrijf moet leveren en dat op elk be drijf op 1 December 1941 hoogstens aanwe zig mag zijn, zal aan de belanghebbenden zoo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. Voor een gedeelte van den aanslag zullen voor latere levering, contracten worden af gesloten. Strook grond in gebruik genomen Een landbouwer te Blokzijl is er toe over gegaan een strook grond van den Noord- Oostpolder, in cultuur te brengen. De struc tuur er van, leent zich naar men ons verze kerde, uitstekend voor akkerbouw. Dit jaar zullen er aardappelen, erwten, bieten en ha ver op geteeld worden. Het worden de eer ste vruchten, die de N.O.polder zal gaan op leveren. HERDENKING INTERNEERING N.S.B- LEDEN EN RIJKSDUITSCHERS. Vrijdag 9 Mei des avonds om kwart voor zeven zal in het concertgebouw te Amster dam een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden van de gedurende 10 tot 14 Mei van het vorige jaar geinterneerde leden der N.S.B. en Rijksduitschers. Britsche minister tracht gebeur tenissen in Afrika en op den Bal kan goed te praten. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Aptony Eden, heeft in het Lagerhuis uitvoerig rapport uitgebracht over de jong ste ontwikkeling der gebeurtenissen op den Balkan en in Noord-Afrika. Ter inleiding merkte Eden op, dat hij zich- in een eenigszins delicate positie bevond, nu hij in het huis rekenschap moest afleggen over de jongste gebeurtenissen en vooral over de moeilijkheid in het Midden-Oosten. Hij moest zijn opmerkingen beperken op een wijze, dat zij den vijand op geenerlei wijze dienstig konden zijn. Om te beginnen verdiepte de bewindsman zich in de gebeurtenissen van Februari in Noord-Afrika. Ilij verklaarde, dat de Engel sche troepen bij hun komst te Bengazi zoo moegestreden waren en hun voertuigen der mate hadden geleden, dat zij eerst wat moesten uitrusten en hnn voertuigen moesten repareeren. Onder deze omstandig heden was het onmogelijk nog voorbij Ben gazi op te rukken. Een opmarsch naar Tripo lis was uitgesloten. Vervolgens deelde Eden den afgevaardig den mede. dat op denzelfden dag. waarop de Britsche troepen te Bengazi waren aangeko men. te Londen, een nota van de Grieksche regeering was ontvangen, waarin geïnfor meerd werd welke hulp Groot-Brittannië aan Griekenland kon verleenen. Men had nu. al dus de minister, de keus vrij uitgebreide troe penmassa's te Bengazi te laten liggen of Griekenland te hulp te komen. In de veron derstelling. dat de in Cyrenaica achtergela ten troepen voldoende zouden zijn om tegen iedere bedreiging stand te houden, besloot men aan Griekenland hulp te verleenen. Hij, Eden. zowel als de opperbevelhebbers van de Britsche strijdkrachten, waren naar Athe ne gegaan om met de Grieksche staatslieden te confereeren. „Als wij Griekenland niet te hulp gekomen waren", zoo verklaarde hij. „dan konden wij niet meer met opgeheven hoofd voortgaan". Ten aanzien van Joegoslavië verklaarde de minister, dat de mobilisatie aldaar eerst op gang was gekomen, toen de nieuwe re-' geering aan het roer kwam. Toen was het evenwel reeds te laat Nopens Turkije meen de Eden. dat tusschen dit land en Engeland vriendschappelijk contact bestaat. Ten slot te merkte hit omtrent de gebeurtenissen in Irak op, dat de Britsche regeering besloten is haar ^rechten" in Irak te handhaven.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1