Het N.V.V. in den nieuwen tijd DEN HAAG en de lichamelijke opvoeding Duirsch'and cd Irak Gibraltar onhoudbaar? Rechten van den arbeider zullen onverkort worden gehandhaafd Voetbalprogramma voor Zondag Voor de jeugd wordt goed gezorgd Groote brand te Nijkerk Amsterdamscbe effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut Meer zware bommenwerpers WINTERHUIP#NEDERIAND Stort op 5553 of op 877 De Zuidpoolexpeditie van Byrd 1 H. J. Woudenberg (foto Pax Holland) Slechts de bestuurders die „een te zwaar verleden" hadden, op zij gezet. REDE VAN VAKBONDSCOMMISSARIS WOUDENBERG TE AMSTERDAM. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft gisteravond de commissaris van liet N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, in een vergade ring van leden en niet leden van het N.V.V. gesproken over „Het N.V.V. in den nieuwen tijd". Wie enkele jaren vóór den lOen Mei 1910 Nederland in al zijn openbare uitingen hoor de en gadesloeg, aldus spr., móest wel tot de conclusie komen, dat de heerschende mach ten en alles wat zij tot hun dienst hadden, pers, radio, parlement en economische poli tiek, zeer speciaal gericht waren tegen Duitschland. Op vele momenten vroeg men zich af of het heerschende systcem.dat zijn uiting vond in verschillende en verscheidene politieke groepeeringen, speciaal op een oor log aanstuurde. Opmerkelijk was in ieder ge val, de verbondenheid met de Engelsche po litiek, die men algemeen onder den naam van democratie samenvatte en de lijdelijk heid ten opzichte van voor ons volk schade lijke en gevaarlijke maatregelen. Vooral in kringen van de Nederlandsche vakvereeniging (confessioneel of anders ge oriënteerd) viel .een houding in woord en ge schrift waar te nemen, die als direct vijandig tegen Duitschland gericht was. „Gesloten voor Duitsche waren". Spr. herinnerde er aan, dat bijvoorbeeld in 1934 het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen, dat te dien opzichte zeker geen gevaarlijker spel speelde dan de ande re vakcentrales, emaillebordjes liet vervaar digen, die bij het sleutelgat van de buiten deur werden aangebracht en waarop met kleurrijke letters vermeld stond: Deze deur is gesloten voor Duitsche waren". Hier was een arbeidsorganisatie bezig om een jood- schen oorlog te voeren! Het is en blijft onbegrijpelijk, dat de ar beiders door hun leiders geheel aan dep kant van de plutocratieën, die zij dan Wes- terschen democratieën noemden, werden ge dreven. Het ware toch te verwachten, dat men er de arbeiders op attent zou maken, dat nu eindelijk arbeiders, die de veldmaarschalks staf in hun ransel droegen, de leiding in hun volk hadden genomen. Het zijn onge twijfeld de twee grootste arbeidszonen van deze eeuw, Adolf Ilitler en Benito Musso- lini, die de belangrijke rol van deze dagen spelen en nieuwe banen voor het volksche socialisme openen.' Al degenen, die in de dagen en jaren voor den oorlog, dus voor 10 Mei '40. waarschuw den, werden voor niet zuiver op de graat gehouden en zelfs als landverrader betiteld. Spr. behandelde vervolgens de gebeurte nissen van den tienden Mei en die in de eerste weken daarna. Tegen de verwachting van de geheel ver slagen vakbondsbestuurders maakte de be zetting geen einde aan het leven der vak- beweging en werden in het algemeen geen consequenties getrokken van de oude vak bondsbestuurders. Aan 'n reeks van duizen den bestuurders uit het oude vakverbond werd de gelegenheid gegeven en de kans geboden om een werkzaam aandeel te heb ben aan het actieve leven in de veranderde omstandigheden en met idealisme en bezie ling mede te werken aan de vorming van een arbeidersorganisatie, die den arbeider in den nieuwen tijd zou voeren en zijn sociale positie zou handhaven en versterken. men, kunnen wij nagaan, in hoeverre ook de hoogere loonen in een bepaalde bedrijfs tak kunnen worden verhoogd. Dit is geen phrase, want in den landbouw, waar thans de richtprijzen zijn vastgesteld. worden thans loonsverhoogingen van gemiddeld 15 pet. gegeven. Ten aanzien van de werkverschaffing zei- de de heer Woudenberg, dat deze werkelijke werkverruiming moet worden, uitgevoerd als vrij bedriif. In alle sociale maatregelen, dit zoo ver de omstandigheden toelaten, heeft het N.V.V. werkzaam aandeel in de voorbereiding en een advisee- rende, zoo niet doorslag gevende stem bij de totstandkoming. De heer Woudenberg sprak zijn scherpe afkeuring uit over de onderneming en on dernemers. die de boven normale verhou ding uitgaande winsten aan aandeelhou ders uitkeeren, zonder tegelijkertijd iets voor de arbeiders te doen. Het N.V.V. heeft reeds de vorige week boven geschetsten wantoestand onder de aandacht van de autoriteiten gebracht. Dit protest heeft reeds weerklank gevonden, ook van officieele zijde, in de rede van mi nister Fischhoeck te Maastricht gehouden. Spr. haalde hieruit een gedeelte aan. Deze ondernemers moeen bedenken, dat er maat regelen zijnf ik denk aan sterkere belasting- schroef), die de lust (of zulke onsociale da den bekoelt, aldus de heer Woudenberg. DE TOEKOMST VAN HET N.V.V. Het N.V.V. staat los van elke politieke pa.rfij en beweging, wat natuurlijk niet weg neemt. dat zijn sociale politiek niet rich tingloos is en zal zijn, maar gestuwd zal worden door den nieuwen socialistischen geest, die zijn weg ook zoekt in het Neder landsche volk. Die nieuwe socialistische geest, waarvan iedere ondernemer of arbei der. leeraar of ambtenaar, enz. moet wor den doordrongen, is de eenige voorwaarde voor een gelijkberechtigd Nederlandsch volk in de nieuwe Europeesche staten,groc- peering, die gaat komen. Daarom moet de organisatie en de werk wijze mijns inziens worden toegepast, zoo als die bekend is uit het Duitsche arbeids front, aldus de heer Woudenberg. Het oude stand-punt. dat de arl>eider als klasse moet strijden tegen on dernemers en andere burgers, is voorbij. Hoewel ik erken, aldus de heer Woudenberg, dat de klasse- strijd den arbeider vaak is opge drongen. dat hij van boven werd gevoerd en van onderen werd gepre dikt Organisaties van arbeiders en werkne mers, zooals wij die thans nog kennen, passen in die wereldbeschouwing niet. De ondernemer, zoowel als zijn arbeiders zijn beide werkers* in het bedrijf en volgens de leidersgedachte heeft de leider van het be drijf niet alleen verantwoordelijkheid voor den commercieelen gang van zijn onder neming, maar ook verantwoordelijkheid voor het wel en wee van zijn medewerkers, die op hun beurt weer mede de verantwoor ding voor het welzijn van het bedrijf dra gen. De gemeenschap geeft oog vreugde, Tal rijke, echte vreugden van het leven moet de enkelganger missen. Veel schoons, veel edels en veel groots, beleeft en geniet men eerst in de gemeenschap. Daarom is de afdeeling „Vreugde en Arbeid" van het N.V V. ook gemeenschap. „Vreugde en Arbeid" brengt den arbeider ook buiten de fabriek de gemeenschap. Het geheele sociale vraagstuk is eigen lijk kort als volgt samen te vatten, aldus spr. De arbeidende mensch verlangt redelijke belooning voor zijn ar beid maar ook erkenning van zijn arbeid. Het sociale vraagstuk heeft dus twee zijden. Een materi- eele, de belooning van den arbeid e n anderzijds een ideëeele, het verlangen, den eisch tot erkenning van den arbeid. Zelfs in de tijden van den zwaarsten klassestrijd was de tweede' ideëele zijde van het so ciale vraagstuk, drijfveer-tot de ac tie, die de revolutionaire arbeider voerde. Zooals in de nieuwe wereldbeschouwing de onderneming geen doel ip zichzelf is, maar de taak heeft, nuttig en dienstbaar te zijn voor de volksgemeenschap, zoo is ook de organisatie, die wij bouwen, geen doel in zichzelf, aldus spr. Wil de Nederlandsche arbeider niet ach terreken, zij n gerechte plaats naast ande re arbeiders kunnen behouden, d.w.a. zijn sociaal-economische positie op peil hou den en waar mogelijk, tot grootere hoogte brengen, dan zal dit alleen kunnen door een ontplooiing van zijn arbeidsvermogen. Tot die ontplooiing moet hij een stimulans vinden. Zijn arbeidslust en arbeidsvreugde moeten worden gewekt. Een volk is z o o rijk, als het arbeid weet te organiseeren! 2e klasse A. ZeeburgiaAlkm. Boys; ZFCDWV; AFC Alcm. Victrix; VVZ—West-Frisla. 3e klasse A. KWQSC; St. GeorgeAlways Forward; Zaandijk—Hollandia; Purmersteijn—GVO. 4e klasse A. Nieuwe Niedorp—MFC; Watervogels—Ou desluis; BergenBKC. Eerste klassers. RFC—Haarlem; CVV—DOS; Wilem II— BW; Veendam—GVAV. Heerenveen—WW. De maatregelen, ten opzichte van het Nederlandsche vakverbond on der een Ncderlandschen commissaris getroffen, zijn van verder strekken- den aard dan de bemoeienissen, die tot nog toe met de overige vakcen trales hebben plaats gehad en hoe ver deze maatregelen ook strekken en in de toekomst nog kunnen wor den uitgebreid, één ding staat vast en zoo luidt de opdracht aan den commissaris, dat de rechten van den arbeider onverkort zullen worden ge handhaafd. „Te zwaar belast verleden." Inderdaad is een klein aantal bestuurders van hun post ontheven, omdat zij een te zwaar belast verleden hadden en samen werking van tevoren uitgesloten was. Als voorbeeld noemde de heer Wouden berg den heer Kupers. Al deze personen zijn niet volledig behoud van hun rechtspositie terzijde gesteld, terwijl het ot nu toe slechts twee keer is voorgekomen, dat door een dwaze, ook tegen den bezetter recalcitrante houding een bestuurder op staariden yoet, zonder toekenning van zijn verdere aan spraken moest worden ontslagen. Van elk der gebleven bestuurders is verlangd,, dat zij verklaarden ten opzichte van de bezet ting en ten opzichte van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen loyaal, ac tief en positief te zullen medewerken, dwz. dat zij begrepen, dat de oude vormen hadden afgedaan en zij onder nieuwe omstandighe den naar een nieuwe toekomst wilden wer ken. Uitvoerig behandelde spr. de nieuwe orga nisatie van het N.V.V. Ten aanzien van de loonen zijn eerst de groote verschillen weg genomen, daarnaast wordt thans gewerkt aan de stabilisatie van het prijsniveau. Zoodra die stabilisatie tot stand is geko- Een voorbeeld voor vele gemeenten (Van onzen Haagschen correspondent) Bij een in 1935 door het Rijksschooltoe- zicht ingesteld onderzoek bleek, dat onge veer 2/5 van de Nederlandsche lagere school bevolking van onderwijs in de lichamelijke oefening verstoken bleef. Bij 3.3% der" open bare- en 50% van de bijzondere lagere scho len kwam het vak niet op het leerplan voor. Van de 1.232.000 scholieren kregen 500.000 geen lichamelijke opvoeding. Bovendien heeft geen enkele nijverheidsschool in ons land een gymnastieklokaal en 130.000 leer lingen van dit onderwijs kenden gymna stiek alleen van hoören-zeg'gen. Het wordt daarom ook algemeen toege juicht, dat uitbreiding in de lichamelijke oefening tot alle scholen thans is voorge schreven. Vooral het platteland was tot- dusver ernstig tekort geschoten, in vele steden stolid het gymnastiekonderwijs reeds op een hoog peil en met name in Den Haag wordt hieraan reeds véle jaren groote zorg besteed. Een vergelijking met België, Duitschland en Engeland moge voor ons geheele land een achterstand aanwijzen, Den Haag maakt in vergelijking zeker geen slecht figuur. In België b.v. is op de lagere scholen dagelijks een half uur gymnastieklessen in Duitsch land 3 tot 4 uren por week in de stad, 2 uren in de dorpen, Engeland dagelijks 20 minuten (5 tot 11 jaar) of drie keer per week 45 minuten (1114 jaar), Den Haag 1'A tot 2 uren per week. Het is ook niet boud gesproken, dat Den Haag onder de Nederlandsche gemeenten in zorg voor de lichamelijke opvoeding een eerste plaats inneemt. En wanneer men dan de grenzen ruimer trekt en ook speel terreinen, kindertuinen, openluchtscholen, schoolzwemmen e.d. er in betrekt, staat Den Haag vrijwel aan de spits. Voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs bestaat een rijksregeling, welke den Haag zeer ruim toepast, voor de handelsscholen geeft men hier 8 uur per weck in een 5-ja- rigen cursus en 0 uur voor de 3- en 4-jarigen cursus. Zelfs wordt op twee nijverheids- avondscholen reeds gymnastiek gegeven en op de twee Ambachtsscholen wordt bij wij ze van proef, en met zeer bevredigende re sultaten, sedert eenige maanden les gegeven in lichamelijke opvoeding. Besturen van bijzondere nijverheidsscholen hebben reeds aangekondigd dit voorbeeld te willen volgen Aan de ULO-scholen zijn reeds jarenlang vakonderwijzers verbonden, op een enkele uitzondering allen met akte M, O. Op de gewone lagere scholen hebben de twee hoog ste klassen per week 2 maal 3 kwartier les van een vakonderwijzeres met middelbare bevoegdheid, in de andere klassen geeft de vakonderwijzer één uur en de klasseonder- 'wijzer uur per week. Zoo is den Haag in de zorg voor de li chamelijke oefening op de lagere scholen de meeste andere gemeenten verre vooruit. Hierbij komt nog, dat men hier zeer ruim zit in speel- en sportvelden, zoodat bij gunstig weer veel aan openluchtsport ook in klasseverband kan worden gedaan. Ook wat zwemonderwijs op de scholen be treft geeft den Haag reeds lang het goede voorbeeld. In 1933 is men er op eenigszins beteekenende schaal mede begonnen, thans vechten de scholen om zwemgelegenheid, terwijl den Haag toch 3 overdekte zwemin richtingen rijk is. Over de 40.000 leerlingen nemen thans aan deze lessen deel. Zelfs voor zwemmen door phsysiek-zwakke kin deren wordt hier sedert eenige jaren ge zorgd. Een zeer bijzondere plaats neemt Den Haag in op het gebied der sport- en speel terreinen. Voor de exploitatie hiervan is een stichting in het leven geroepen, welke ruim 122 H.A sportterrein onder haar be heer heeft. Er zijn thans hierbij 21 sport terreinen voor voetbal en hockey, 9 speel terreinen, 16 speeltuinen en 4 speelweiden van welke cén met rolschaatsenbaan. Wan neer men nu weet, dat de 21 sportterreinen veelal complexen van terreinen zijn Oc- kenburg heeft zelfs 16 voetbalvelden die onderverdeeld zijn in 64 voetbalvelden. 7 handbalvelden, 14 korfbal velden, verder hockeyvelden, athletiekvelden (sintelbaan) enz., dan krijgt men eenig denkbeeld van den omvang van een en ander. De speel tuinen, 16 in getal, zijn bestemd voor kin deren tot 9 jaar; 2 ervan hebben zelfs een piasvijver. Dit alles van de Stichting „Sport- en Speelterreinen", bij elkaar vergt natuur- ijlk groote uitgaven' de lasten bedroegen over 1939 ongeveer een kwart millioen gulden. Eenige jaren geleden heeft een deskundig Rotterdamsch ambtenaar een 011 derzoek ingesteld naar de wijze waarop in de groote gemeenten de terreinenkwestie was geregeld. Zijn oordeel luidde: „Wat ik gezien heb, heeft mij de overtuiging gege ven, dat Den Daag wel het duurste, maar ook verreweg het beste op dit gebied heeft. Ik zal trachten in Rotterdam een soortge lijke Stichting te doen ontstaan." Verder kent Den Haag nog de periodieke Schoolsportdagen, de ijsfeesten, het prachtige werk van den Haagschen Bond van Vacantie- bezigheid cn van soortgelijken 11.K. Bond, welke, door de gemeente financieel gesteund, in de groote vacatitie dagelijks duizenden volkskinderen naar buiten brengen, de schoolkinderbaden, de 2 openluchtscholen voor physiek zwakke kinderen, en zoo meer. En naast dit alles zijn nog vele vereeni- gingen en stichtingen op het gebied der iichamelijke opvoeding werkzaaln. Zoo zorgt Den Haag, de gemeente en de inwoners, voor de lichamelijke oefening van de jeugd. Een voorbeeld voor vele andere gemeenten, die zich nu in snel tempo zullen moeten aan passen aan de voor het geheele land geldend geworden nieuwe eischen. BRITSCHE OLIEPOLITIEK BE ZWIJKT. - GEBEURTENISSEN TE IRAK V*OORSPEL VAN BRIT SCHE VLUCHT UIT EGYPTE? „Wij zijn er in Duitschland ver van af de beteekenis van de petroleum van Mosoel te overschatten". Deze opvatting uitte men gisteravond te Berlijn van deskundige zijde ten overstaan van persvertegenwoordigers Men voegde hieraan evenwel toe, dat de olie van Irak bijzonder gunstig gelegen is en wel voor de voorziening van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee, als ook voor de Engelsche troepen in den Levant, waar b.v. de strijdkrachten van generaal Wavell tot dusverre van Iraksche petroleum zijn voor zien. De petroleumpolitiek van Mosoel. zoo verklaarde men voorts, ging tot nog toe door voor het succesnummer van de Britsche politiek in Voor-Azië. Deze politiek bezwijkt thans. Door de gebeurtenissen in Irak wordt Engeland niet .slechts bedreigd met het ver lies van een „benzinestation in de Middel landsche Zee", daarenboven kan het nog zijn Aziatische landbrug naar Britsch-Indië en een waardevolle flankstelling bij het Suezkanaal verliezen. Lawrence's beroemde „opstand in de woestijn" beleeft thans in Irak een nieuwen druk. maar met tegenge stelde voorteekenen. Beschouwing over de gevechten in Irak, De militair-politieke medewerker van het D.N.B. schrijft over de gevechten in Irak het volgende: Het. Britsche wereldrijk heeft zijn zwakte bekend door het feit, dat Britsche troepen Irak tot. den strijd hebben geprovo ceerd. Deze bekentenis heeft ook dan nog waarde, wanneer het don Britten zou ge lukken de zwakkere Iraksche troepen te slaan en het gebied van de Iiuphraat en de Tigris weer in handen te krijgen. Toen de Britten zich met een zenuwachtigen haast in een conflict met Irak stortten, werd be wezen, dat de Britten een tweede verdedi gingslinie voor Egypte en een eventuelen aftochtsweg wilden gereedmaken, voor het geval het Suezkanaal zou uitvallen. De Brit ten willen den landweg naar Indië van Haifa naar Basra beveiligen. Daar zij hier mede het gevaar riskeeren de geheele Ara bische wereld tegen zich in heüharnas te jagen, kan men rustig zeggen: de Duitsche strategische voordeelen als gevolg van de overwinning op den Balkan zijn zoo groot geworden, dat de Britten het voor mogelijk houden, dat het Suezkanaal bij verrassing wordt afgesneden. Wanneer van Duitsche zijde een paar dagen geleden de vraag werd opgeworpen: „moeten de Engelse-hen uit Egypte vluchten?" dan kan geconstateerd worden, dat. de Britten zich reeds bezig hou den met het probleem: Hoe kunnen wij uit Egypte vluchten? Twaalf schuren en een hooiberg ln de asch gelegd. In den vorigen nacht omstreeks half drie heeft een zeer felle brand gewoed in een schuur aan de Pottesteeg te Nijkerk. Hoewel het vuur krachtig door de brandweer werd bestreden, sloegen vonken over naar de land- bouwschuur en hooiberg van van de P„ wel ke totaal afbrandden. Eveneens zijn tien klei ne schuren van woningen verloren gegaan. Veel klein vee kwam in de vlammen om. De oorzaak van den brand 4s vermoedelijk te wijten aan vonken uit een waschfornuis. Twee schrijvers van politieke commenta ren, die in nauw contact staan met het Witte Huis. Alsop en Kintner, verklaren dat men te Washington rekening houdt met het verlies van de Middellandsche Zee voor Engeland. In Washington raamt men bo vendien den termijn, waarin een actief in grijpen der Vereenigde Staten het moreel van het Engelsche volk zou kunnen sterken en Engeland wellicht zou kunnen redden op hoogstens twee maanden. De „Washington Post." geeft de opvating te kennen, dat En geland Gibraltar niet zal kunnen houden en dat ook een redding van de Britsche eilan den door de V.S. geen kans heeft, zoodat voor de Vereenigde Staten alleen maar spra ke kan zijn van een openhouden der „le venslijn tuschen Amerika en Engeland". In ee-n bericht in de New York Post wordt ge zegd: strategisch gezien heeft Engeland den oorlog reeds verloren. Het houdt slechts stand dank zij de Amerikaansche hulp en in de hoop op een beslissende ommekeer door het ingrijpen van Amerika. liet blad roept in een hoofdartikel Roosevelt op de natie in te lichten over den werkelijken stand van zaken bij den slag op den Atlantischen Oceaan. De evacuatie van Gibraltar. Volgens een Reuterboricht uit Gibraltar is daar officieel bekend gemaakt, dat in de naaste toekomst verdere evacuaties van bur gers zullen worden uitgevoerd. Kalm verloop. Vaste stemming Stijgende koersen. Neder landsche beleggingen dend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K. prijshou- L.K. 9715/16-98 1/16 9S-9S% 99% 99 5/16 97 97% 99% 99% 89 7/16-89 11/16 89 5/16-89% 39% 89% 87% Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct 6 Konv Kas (m v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 90% A'dam '37 I 3% 90 •s Grav. '37 I 3% 91% N Hoil. '38 3 83 N Holl '38 II (3%) 3 88% R'dam '37 I III 3% 87% Z.-Holland 1937 3 90 84% 88% 87% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 95 95 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 189% 190 Ned. Ind Handelsb. A 129% 131 Ned Handel Mij. c.v. A 137% 137% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 126%-130% 130%-134 Calvé Delft c.v A 73 75% Centr Suiker Mij. 209 206 Fokker g. A 182 183 Lever Bros en Unilever cv.A115-117% 118%-122%' Ned. Ford 289 298 Philips G BvA 211-217% 214-220 Philips pref. A. 157% 157 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. g. A. Dordtsche Petr. Kon. Petr. 209% 208 2"2S%-234% 229-235 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. Java China Japanlijn A Kon, Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. Kon. Paketvaart A. Ned. Scheepv Unie A. Rott. Lloyd A. Stoomv. M. Nederland A. 141 115%-116% 11S%-119% 143% 145% 155-159 156%-157% 242 245 176%-178 177-179 140% 142% 143 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N I SU. Ver. Vorstenl. Cult. 418-425 423-428 258 2o8 2o8 114%-116% 117 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. Senembah 200% 199%-200% 206-268% 264%-266% 211 210%-21Ï RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 265-268 266-271% Bandar Rubber Mij. A. 218% 218% Deli Batavia Mij. A. 205% 207 Koersen van stortingen op 7 Mei 1941: Belga's 301432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. In een schrijven aan den Amerikaanschen minister van oorlog, Stinison, heeft president Roosevelt een „onmiddellijke, aanzienlijke uitbreiding" bij den bouw van zware bom menwerpers geëischt. omdat het tempo be spoedigd moet worden, teneinde de „demo cratische superioriteit in de lucht" te ver zekeren. De versterkte" bouw van zware bommenwerpers is onvoorwaardelijk noodig voor de verdediging van Amerika en andere democratische landen. OLIE UIT MAISKIEMEN. Eenige Hongaarsehe bedrijven zijn begon nen met de vervaardiging van olie uit rnais- kiemen. Het zou hierbij om belangrijke hoe veelheden olie gaan, welke op deze wijze kunnen worden gewonnen. POSTGIRO-NO^ VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na 5KS3, Ala bank der Winterhulp Neder- derland la aangewezen de K as ver een I ging N.V, Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk tn veler levenll Drie en dertig leden yan de Zuidpool- expeditie van Byrd zijn volgens een in „Dagens Nvheter" afgedrukt bericht van Lnited Press aan boord van'bet expeditie schip „North Star in Boston aangekomen, na bijna twee jaar uit Amerika afwezig te zijn geweest. Admiraal Byrd verklaarde, dat zoowel de „North Star" al het tweede schip, de „Bear dat aan het eind van deze maand 'n fje Ver. Staten wordt verwacht, waar schijnlijk zal worden gebruikt bij den pa- trouilledienst in Groenlandsche wateren.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2