DISTRIBUTIE- Poo'sclie aardappelen De aardappelvoorziening nieuws Ernstig ongc^k bij Epe Wouter H u 1 s t ij n persadviseur Dieven langs den weg Ook zomerschoenen op den bon Extra rantsoen brood Verduurzaamde eend, gans en kalkoen op den vleeschbon werken op de fantasie! Zijn kind om het leven gebracht Dnifsch'and en de nikkelmijnen van Petsamo 486e STAATSLOTERIJ Met ingang van Zaterdag 10 Mei 1941 is de vrije verkoop van een groot aantal soorten schoenen, wel ke tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht, niet meer toege staan en hiervoor moet derhalve een schoenenbon worden ingeleverd. Voor deze soorten schoenen zullen aparte schoenenbonnen worden uitgegeven. Welke van de gewone bonnen zijn te onderschei den, doordat op de bonnen een cijfer „2" Is gedrukt en zij een andere kleur hebben. Deze „bonnen 2" kunnen op de gebruike lijke wijze bij de plaatselijke distributie- diensten worden aangevraagd. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestied. dat de „bonnen 2" uitsluitend recht geven op het koopen van open sanda- letten. opanken. vlechtschoenen, riempjes- of biesjesschoenen, witlederen schoenen, sa- moa's, raffia's. alle schoeisel met een bo ventuig van leder en een onderwerk van hout of ander vervangingsmateriaal (even tueel met een achterlap van leder of rub ber). alle huispantoffels, waaraan leder is verwerkt, alle textielschoeisel met rubber of lederzooi, rubberlaarzen en overschoenen klompsokken, echt reptiellederen schoenen, avondschoenen van zilver-, goud- en goud- torrenleder. laklederen heerenavondschoenen met wasdoek hiel. kinderschoenen tot en met maat 23 en dat het koopen van gewone schoenen op deze bonnen verboden is. Een beperkt aantal soorten schoenen kan echter ook thans nog zonder inlevering van een distributiebon bij een kleinhande laar worden gekocht. Dit zijn uitsluitend de volgende soorten, spikes, raceschoenen, boksschoenen en korfbalschoenen, voorts schoenen, welke door of namens den direc teur van het Rijksbureau voor huiden en leder gestempeld zijn met de woonden: af gekeurd schoeisel R.H.L. en schoeisel, waar aan geen leder of rubber, noch afval van leder of rubber is verwerkt, alsmede strand sandalen met een houten zool en een boven tuig van ten hoogste vijf lederen riempjes (welke niet breeder mogen zijn dan IV2 c.M.) THANS GELDIGE BROODBON VERLENGD. Zooals bekend is in verband met de aard appelendistributie vanaf 28 April het brood rantsoen tijdelijk verhoogd door inkorting van de distributieperiode van 7 tot 6 dagen, hetgeen neerkomt op een verhooging van het normale rantsoen met 48 gram per dag. Besloten is thans, ter aanvulling van het aardappelrantsoen, nogmaals een extra broodrantsoen te verstrekken. Aangezien bet nogmaals inkorten van de distributie periode op technische bezwaren stuit, zal dit extra rantsoen verstrekt worden door het aanwijzen van een extra bon van de broodkaart voor de verbruiksperiode van 4 Mei j.1. tot en met 24 Mei a.s„ dat. is dus een periode van 3 weken. Gedurende die periode wordt derhalve 2000 gram brood extra beschikbaar gesteld, dat is dus een extra rantsoen van 95 gram per dag. Aan gezien het vanzelfsprekend niet in de be doeling ligt naast dit extra rantsoen van 95 gram per dag ook nog de rantsoenver- hooging van 48 gram per dag door inkorting van de distributieperiode te handhaven, wordt de voor den broodbon geldende ver bruiksperiode weder van 6 op 7 dagen ge bracht, De loopende met „16" genummerde bon van de broodkaart geldt derhalve voor de verbruiksperiode van Zondag 4 Mei tot en met Zaterdag 10 Mei in plaats van tot en met Vrijdag 9 Mei. Het koopen op dezen bon blijft geoorloofd tot en met Woensdag 14 Mei. De volgende bon wordt geldig ver klaard met ingang van Zondag 11 Mei a.s. Met ingang van heden tot en met Zaterdag 24 Mei geven voorts de met „18" genummer de bonnen van de broodkaart elk recht op een extra rantsoen van 100 gram brood of 1 rantsoen gebak. Het koopen op dezen bon is geoorloofd tot en met Woensdag 28 Mei. Aangezien in de praktijk is gebleken, dat het moeilijkheden oplevert, indien de bon nen van de vleeschkaart worden aangewe zen voor een verbruiksperiode van zestien dagen, is thans de volgende regeling ge troffen De bonnen van de vleeschkaart zul len worden aangewezen voor een verbruiksperiode van 8 dagen, ter- wijl de hoeveelheid vleesch of vleesch waren, welke per bon gekocht kan worden, een half rantsoen zal be dragen. Het totaal beschikbare vleeschrantsoen gedurende een tijd vak van 16 dagen blijft hierdoor on gewijzigd. Voor het koopen van een rantsoen vleesch van 100 gram of een rant soen vleeschwaren dienen in den vervolge twee bonnen van de vleesch kaart te worden ingeleverd. De met „een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleeschwaren" gemerkte bonnen blijven recht geven op een rantsoen vleesch of vleeschwaren. De wisselbon voor „een kwart rantsoen vleesch" blijft recht geven op een kwart rantsoen. Bovenstaande regeling was noodzakelijk, omdat het in de praktijk niet wel mogelijk is de slagers voor zestien dagen ineens te bevoorraden, hetgeen o.a. verband houdt met de gebruikelijke weekmarkten. Met ingang van 7 Mei tullen voorts ov de bonnen van de vleeschkaart behalve verduur zaam.de kip, ook verduurzaamde eend, gans en kalkoen voorzoover voorradig, verkrijg baar zijn. Gedurende het tijdvak van Woensdag 7 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. geeft elk der vier met „14 vleesch" gemerkte bon nen van de vleeschkaart recht op het koo pen van een half rantsoen (50 gr.), vleesch, been inbegrepen, of een half rantsoen vleeschwaren. De met „14 worst, vleeschwaren" gemerk te bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een half rantsoen vleeschwaren. Het koopen op deze bonnen is voorts nog toegestaan tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per twee bonnen van de vleeschkaart kan worden ge kocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden en schapenvleesch en voor gerookte worstsoor ten, 100 gram voor gekookte worstsoor ten. rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram kip, eend gans of kalkoen in blik of in glas, alsmede door bevriezing verduurzaamde kip eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. BENIGE WAGONS IN AMSTERDAM AANGEKOMEN. (Van onzen Amsterdamschen correspondent). Onder de Amsterdamsche huisvrouw loopen de wildste geruchten over een nieuw soort aardappelen, die haar te wachten zou staan, n.1. de Poolsche aardappelen! Die zijn, zoo vertelt men. heel groot en men spreidt de handen tot op twintig centimeter van elkaar ze wor den zwart tijdens het koken en zijn van binnen hol Nu hebben wij geen oogenblik iets van dit gerucht geloofd, maar onze speurzin ge bood ons. een poging te ondernemen, ter bevoegder plaatse de waarheid omtrent den Poolschen aardappel te weten te komen. Eenlge wagons aangekomen. Wij hebben dan vernomen, dat inderdaad enkele wa'gons Poolsche aardappelen in de hoofdstad zijn aangekomen. Het is een late soort: ze zien er heel normaal uit en we kunnen ze het beste vergelijken met Bint jes. Ze zijn z.g. goudvleezig. direct onder den schil vertoont het vleesch van den aardappel zich goudkleurig. Hoe ze smaken? We hebben ze gekookt en geproefd en we moeten zeggen dat de smaak er van.7®^ meevalt, al moet men ze niet vergelnke met onze Eigenheimers Van een ure nol e is geen sprake; het maaltie. dat wu klaar maakten. zag er heel gewoon uit. De aard appel is ietwat waterig en het komt ons voor dat wii hem 't beste in stampoo'tcp VPr werknn kunnen, waartoe we door de vot- d'istrihntie toch wel gedwongen ziin. Tn voormalig Polen worden evenals nu ons tal van soorten verbouwd, de meeste op geureneden grond: de aardappelen welke te Ams'erdam liggen opgeslagen, zijn ook hiervan afkomstig. Uiterlijk vallen ze op door de vele groote exemplaren, die er tus- schen zitten: we hebben er wel een van een halve kilo gezien, al blijft dit een zeld zaamheid. Wij memoreeren eenige belangrijke fac toren. welke een rol spelen bij de huidige schaarschte aan binnenlandsche aardappe len. De oogst is bijv. door de slechte weersge steldheid van vorigen zomer 20 kleiner dan andere jaren. De aardappel groeide niet voldoende uit. zoodat de grove soorten nauwelijks van de andere waren te onder scheiden. Daarbij komt het feit van een tmorm gestegen consumptie. De rantsoenee ring van brood, peulvruchten, riist, enz. heeft de aardanpel-eterii zoo in de hand gewerkt, dat wij voor een stad als Amster dam de volgende sprekende cijfers kunnen noteeren: Verbruik vóór den oorlog 20.000 hectoliter per week. Tegenwoordig ver bruik: 35.000 hl. per week. Zelfs is er 44n week geweest, waarin er 40.00 hl aardappe len dus precies tweemaal zooveel als ge woonlijk werden geconsumeerd. Tn de Centrale keukens alhier heeft men van de buitenlandsche hakvruchten reeds gebruik gemaakt: wanneer de voorraad eventueel ter distributie aan de bevolking zal worden aangesproken, is nog niet be kend. Gistermorgen omstreeks half elf is op den Apeldoornschen weg even bulten het dorp Epe, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waar bij de ongeveer 30-iarige marechaussee P. uit Apeldoorn het leven heeft verloren. P. reed in een motor met zijspan in de richting van Epe. Van de tegenovergestelde zijde kwam een paard en wagen. P. die hiervoor wilde uitwijken, verloor, mede tengevolge van de gladheid van den weg, de macht over den zwaren motor en reed tegen een langs den weg staanden boom. De motor sloeg over den kop en P. werd wegge '■ngerd. Dr. Mijs, die zeer spoedig aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. De motor werd zwaar be schadigd. Het paard sloeg van schrik tegen den grond, maar kon gauw weer op de been worden gebraert. van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Knnsten. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten heeft bij beschikking van 26 April 1941 be noemd tot zijn persoonlijken persadviseur den heer W. B. D. Hulstijn. De heer Wouter Hulstijn, geboren 6 Sep tember 1899 te Arnhem deed in 1919 zijn in trede in de journalistiek als redacteur van de Nieuwe Courant te 's-Gravenhage. In 1920 werd hij verbonden aan de redac tie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant; in 1923 belast met den pers- en propaganda- dienst van het Philips Concern te Eindho ven. Van 1925 tot 1932 was hij verbonden aan de redactie van „De Telegraaf" als hoofd der afdeeling wetenschap, van 1932 tot 1937 trad de heer Hulstijn op als hoofd redacteur van de Iïussumsche Courant. In 1939 werd de heer Hulstijn aangezocht toe te treden tot de hoofdredactie van de Javabode te Batavia, waaraan hij geen gevolg heeft kunnen geven door den inmiddels ingetre den oorlogstoestand. Als mede-oprichter en oud-lid van het hoofd- en dagelijksch bestuur van de voor malige A.V.R.O. geniet de heer Hulstijn be kendheid in radiokringen. Sedert 1933 lid van de N.S.B. behoort de heer Hulstijn tot de oudste en toegewijdste strijders voor de nationaal socialistische be weging. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 27-jarige los- werkman H. L. te Rotterdam, die op 24 Jan. j.1. zijn kind van drie maanden door verstik king om het leven zou hebben gebracht Op dien datum had L. zijn huisdokter opgebeld. De medicus, die den dood van het meisje constateerde, vertelde hij, dat het kind zich in zijn bed moest omgedraaid hebben en zoo gestikt was. De dokter geloofde dit niet en waarschuwde de politie, waarop L. werd ge arresteerd. Bii het eerste verhoor bekende hij zijn kind te hebben gedood. Het ,kind was nogal lastig en huilde dikwijls. L. had het kind in een opwelling van woede doen stik ken. Volgens een psychiatrisch rapport van Dr. Donkersloot is verdachte niet geheel toere kenbaar, en de Officier hield hiermede re kening, toen hij een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden eischte, door te brengen in een bijzondere gevangenis. Mr. R. P. A. Dijker achtte het hewijs niet geleverd, dat verdachte de bedoeling had zijn kind te dooden. Spr. meende, dat L. moet worden vrijgesproken. Uitspraak 15 Mei a.s. NAVICERTS VOOR VRACHTEN NAAR IRAK EN IRAN. De Britsche ambassade maakt, volgens een bericht van D.N.B. uit Sjanghai, bekend, dat vanaf 15 Mei voor alle naar de Perzische Golf varende schepen en voor neutrale la dingen naar Iran en Irak navicerts ge- eischt zullen worden. De Chineesche pers ziet in dezen maatregel een bekentenis van den kritieken toestand van Engeland in het Nabije Oosten. Het valt niet te verwonderen, dat de groote vraag naar en belangstelling voor verschillende artikelen de gelegenheidsdie verij. ook in Amsterdam welig doen bloeien waarvan het dagelijksche politierapport dan ook onmiskenbare sporen toont. Zoo werden uit een tuinhok aan den Flo- raweg twee konijnen en uit een stalling op de Lindengracht een heerencostuum gesto Ion. Een handelaar, die zijn fiets op den Willemsparkweg eenige oogenblikken onbe heerd liet staan, was niet alleen zijn rijwiel kwijt, maar ook 70 pakjes boter, welke daar op vervoerd werden. Een wagon, staande op het spoorwegter rein aan de Plantage Doklaan werd van drie pakken stof. ter waarde van f 725 ont last. Een bewoner van de Heerengracht deed bii de politie aangifte van ontvreemding van een leeren jasje en een colbertje uit zijn woning. De man wien in een huis aan den Iepenweg zijn overjas werd ontstolen raakte daarbij tevens f 25.kwijt, welk bedrag zich in dat kleedingstuk bevond. Een bewoner van Arnhem, die Amster dam bezocht, moet wel een slechte herinne ring aan de hoofdstad hebben meegenomen want in de hal van het Centraal Station raakte hij zijn koffer, inhoudende lingerie en levensmiddelen kwijt, toen hij hem even onbeheerd had gelaten. MOEILIJKE PROBLEMEN OP TE LOSSEN. (V.P.B.) Op een vraag, gesteld in een persconferentie, naar de onderhandelingen over de nikkelmijnen van Petsamo, werd in de Wilhelmstrasse medegedeeld, dat Duitschland sinds geruimen tijd te Moskou met de desbetrefende instanties onderhan delingen voert over deze mijnen. Deze onder handelingen hebben betrekking op conces sierechfen. leverantie en exploitatie. Voor- loopig is het einde van het overleg nog niet in zicht. De nikkelmijnen van Petsamo werden tijdens den RussischFinschen oor log ernstig beschadigd. De herstellingswerk- zanmheden waren eerst in den vorigen herfst afgeloopen. De concessies zijn in han den van een Engelsch-Canadeesche maat schappij. welke echter onder Finsch be stuur staat. Verleden jaar heeft Duitschland contracten afgesloten voor de leverantie van nikkel en- koper. De leveranties zullen toe nemen naar mate de mijnen ruimer in ex ploitatie genomen worden. Het transport van de ertsen is buitengewoon moeilijk, daar het exnloitatiegehied 400 KM. van het spoorwegstation verwijderd ligt. Wel is waar ligt Petsamo aan een ijsvrije haven doch het transport over zee. is momenteel door de Engelsche blokkade versperd. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. In den nacht van 5 op 6 Mei heeft het Britsche luchtwapen een aantal vluchten gemaakt naar Zuid en Zuidwest Duitschland Op verschillende plaatsen, o.m. op bekende Kurorten werden brisant- en brandbommen geworpen. Talrijke bommen vielen zonder schade aan te richten op open veld. De aan gerichte schade is over het algemeen ge ring. DIT JAAR GROOTER OOGST VERWACHT. Het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening schrijft ons: Een deel van het publiek blijkt in de meening te verkeeren, dat, alvo rens de aardappelen werden gerant soeneerd, er in het geheel geen rege ling behalve dan, wat den prijs aangaat van de aardappelenvoor ziening van ons volk bestond. Het schijnt nuttig, dit misverstand op te helderen, mede, omdat men dan een inzicht krijgt in de organisatie, welke ook met betrekking tot den nieuwen oogst zeer belangrijk werk zal moeten verrichten. De regeling, in October j.1. ingevoerd, be rust op de gedachte, dat voor de voorziening van ons volk niet alleen de gewilde klei- aardappelen noodig zijn, maar eveneens de zandaardappelen, alsmede een deel der aard appelen, die tot dusverre voor de fabricage van aardappelmeel werden gebruikt. Hierbij moet men er zorg voor dragen, dat de zand- en veenaardappelen. benevens de overgebleven vroege aardappelen, dus de minder houdbare soorten, het eerst wor den geconsumeerd. De kleiaardappelen kun nen beter lang worden bewaard en zijn daarom voor verbruik in en na den winter aangew&en. Bovendien heeft men. door middel van een centralisatie van het vervoer, voor de aardappelenvoorziening ook in een eventu- cele, lange strenge vorstperiode te waken. Een en ander wordt bereikt doar een cen tralisatie van den groothandel, georgani seerd in de Vereeniging tot Behartiging van den Aardappelenhandel (V.B.N.A.). Tn elke provincie fungeert een Provinciaal Bureau van de V.B.N.A.. dat. in samenwerking met de Provinciale Tnkooprentrale van Akker bouwproducten (P.I.C.A.), de aardappelen van de telers moet ontvangen. Voorts be staat in elk consumntiegebied een verkoop- antoor van de V.B.N.A., dat den kleinhan del en instellingen als de centrale keukens van aardappelen voorziet. F.en Provinciaal Bureau heeft dus een nonopolie voor het ontvangen van consumn He-aardappelen van de boeren. En een ver koopkantoor heeft een monopolie voor den aanvoer van aardappelen en den verkoop ervan aan den kleinhandel. Drieërlei voordeel kan| door deze organi satie worden verkregen. Ten eerste kunnen de minst-houdbare aard appelen het eerst voor de consumptie wor den aangewend. Ten tweede geschiedt het vervoer zoo ef ficiënt mogelijk, daar alle transportmidde len worden gecombineerd voor den aanvoer. Ten derde kan men er zeker van zijn, dat men niet met, in de steden gevormde, voor raden blijft zitten, aangezien de geheele handel over het Verkoopkantoor loopt. Boven het complex, gevormd door de or ganen der V.B.N.A. en de P.I.C.A.'s, werken samen het hoofdkantoor der V.B.N.A. en de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akker bouwproducten (N.I.C.A.). Hoofdzakelijk op de laaste rust o.m. de taak, de groote ste den van aardappelen te voorzien. Bij de N.I.C.A. wordt beslist, hoe veel aardappelen in elke provincie moeten worden verladen en waar- t- heen zii behooren te worden ver voerd. De N.I.C.A. draagt het Prov. Bureau in een bepaalde provincie op een zekere hoeveelheid aardappelen van de hoeren af te nemen en naar een bepaald Verkoopkantoor te ver zenden. Op deze wijze kan de handel ertoe worden gebracht, voor óón of twee weken een voorraad aan te hou den. Daarenboven is het aldus mo gelijk. voor een eventueele vorstpe riode een, door de N.I.C.A. gefinan- cierden, voorraad te vormen, welken de handel niet kan financieren. Door middel van dit stelsel is onder meer bereikt, dat zand- en veenaardappelen, die anders onverhruikt zouden zijn gebleven, in consumptie zijn gebracht en dat voor aard appelen een prijsregeling mogelijk was,nog vóórdat de fuctie van Gemachtigde voor de Prijzen was ingesteld. Laatstgenoemde functionaris oefent thans op de prijsregeling voor aardappelen toezicht. Reeds sedert 1 October zijn de consumptieprijzen voor aardappelen precies vastgesteld, voor het geheele land gelijk. Deze al-omvattende regeling, welke aan vankelijk volgens vele telers en een groot deel van den handel veel te ver ging. daar men se niet noodig achtte, is in het alge meen belang noodzakelijk gebleken. Oorspronkelijk heeft men de Verkoopkan toren vrijelijk aan den kleinhandel laten verkoopen, wat deze kon onnemen. Maar reeds tijdens de vorstperiode bleek dit in de groote steden niet meer mogeliik. Tiet pu bliek, hetwelk tot dat oo"enblik hoofdzake lijk zand- en veenanrdmnrlen had kunnen koopen. vermoedde, dat dit ook na de vorst weer het geval zo'u zijn, en was geneigd om. toen tijdens de vorst kleiaardappelen in (Niet officieel) 4de klasse, Zde lijst Trekklnj van Dinsdag 6 Mei 1941 Hooge Prijzen f 1500.— 21348 f 400.— 4307 20925 f 200.— 11207 11244 f 100.— 8035 10203 15078 18103 18118 20592 Prijzen van f 65. 1002 1064 1079 1080 1082 1097 1314 1342 1437 1465 1467 1468 1551 1561 1583 1614 1641 1667 1865 1868 1904 1919 1924 1987 2062 2093 2122 2192 2240 2277 2431 2440 2457 2k. 0 2530 2622 2695 2746 2866 2879 2916 2946 3007 3012 3016 3019 3021 3045 3105 3132 3150 3171 3178 3217 3332 3334 3421 3424 3430 3435 3601 3612 3647 3683 3698 3704 3730 3775 3841 3843 3844 3873 3926 3929 3936 3995 4029 4047 4092 4098 4160 4215 4260 4363 4402 4434 4435 4506 4520 4531 4589 4605 4819 4620 4621 4633 4692 4726 4745 4780 4786 4787 4807 4842 4855 4860 4893 4911 5032 5071 5095 5103 5117 5137 5297 5307 5321 5361 5406 4556 5538 5631 5706 5743 5887 5896 6017 6044 6061 6077 6081 6134 6180 6223 6255 6272 6318 6354 6411 6468 6482 6511 6531 6536 6719 6730 6795 6811 6820 6835 7025 7099 7120 7133 7135 7147 7377 7399 7464 7467 7474 7486 7540 7559 7607 7646 7718 7772 7817 7820 7830 7832 7883 7899 8002 8010 8037 8046 8047 8071 8164 8191 8247 8268 8300 8362 8437 8465 8469 8472 8510 8524 8597 8608 8633 8673 8681 8692 8737 8738 8762 8769 8809 8829 8887 8930 8932 8949 8972 9019 9107 9165 9210 9227 9228 9235 9302 9390 9438 9457 9483 9500 9705 9744 9785 9872 9951 9969 10084 10128 10151 10170 10184 10218 10335 10371 10411 10464 10470 10499 10653 10689 10724 10766 10776 10808 10881 10899 10959 10962 11009 11039 11126 1120-.' 11208 11224 11254 11257 11329 11341 11356 11414 11454 11455 11587 11703 11705 11716 11719 11733 11801 11817 11893 11912 11925 11934 11960 11997 12052 12098 12103 12184 12237 12258 12320 12345 12420 12422 12470 12492 12493 12507 12508 12515 12581 12615 12632 12660 12671 12676 12721 12766 12868 12922 12951 12966 13066 13068 13069 13078 13255 13382 13458 13466 13514 13571 13579 13588 13733 13747 13751 13758 13763 13783 13814 13859 13911 13949 13950 13951 13983 13985 13989 14105 14186 14203 14250 14289 14310 14324 14369 14398 14463 14477 14519 14525 14538 14544 14652 14663 14812 14816 14827 14846 14996 14997 15010 15015 15020 15055 15276 15282 15393 15396 15492 15497 15532 15540 15572 15581 15630 15640 15709 15741 15749 15756 15775 15813 15837 15843 15860 15882 15895 15904 15966 15981 15985 16046 16055 16068 16205 16208 16244 16298 16316 16334 16372 16407 16422 16434 16462 16464 16553 16559 16567 16569 16597 16638 16650 16797 16812 16836 16863 16875 16958 17026 17027 17084 17110 17117 17169 17196 17207 17210 17216 17244 17327 17394 17400 17413 17446 17523 17586 17624 17633 17647 17674 17676 17761 17778 17791 17794 17843 17892 18015 18032 18047 18070 18078 18179 18309 18310 18330 18340 18346 18372 18398 18408 18420 18435 18437 18470 18647 18670 18729 18733 18739 18742 18831 18853 18865 18910 18981 18992 19205 19263 19320 19327 19381 19385 19513 19526 19539 19540 19547 19570 19588 19664 1P752 19766 19839 19907 20008 20048 20053 20129 20146 20188 20207 20242 20282 20297 20304 20316 20361 20378 20388 20420 20450 20457 20504 20511 20516 20518 20579 20608 20T05 20770 20783 20792 20808 20810 20849 20861 20872 20899 20920 20964 21088 21095 21105 21130 21148 21180 21225 21302 21312 21354 21372 21382 21491 21507 21508 21531 21568 21611 21627 21645 21651 21660 21781 21783 21946 21978 21984 1270 129S 1504 1529 1808 1837 2008 2024 2343 2398 2661 2684 2996 3002 3054 3074 3261 3268 3498 3565 3721 3727 3886 3914 4072 4078 4367 4380 4568 4587 4653 4671 4788 4799 4928 4981 5251 5290 5463 5502 5956 6003 6135 6166 6402 6408 6588 6701 6931 7009 7175 7227 7488 7526 7788 7804 7960 7995 8080 8120 8385 8424 8548 8566 8705 8712 8833 8872 9104 9105 9257 9264 9578 9703 10017 10030 10229 10297 10579 10633 10814 10871 11100 11101 11258 11280 11515 11542 11773 11799 11942 11952 12209 12212 12425 12465 12516 12577 12681 12701 12976 12977 13400 13457 13632 13714 13794 13797 13956 13963 14205 14239 14427 14459 14556 14637 14958 14968 15059 15125 15501 15502 15686 15693 15816 15818 15958 15965 16038 16185 16349 16370 16494 16518 16639 16647 16883 16909 17134 17165 17273 17307 17566 17575 17696 17748 17909 17956 18256 18277 18373 18376 18500 18540 18748 18792 19050 19147 19401 19481 19576 19582 19959 19962 20191 20200 20356 20357 20459 20477 20607 20695 20823 20840 20995 21006 21216 21222 21441 21472 21617 21619 21822 21879 consumptie werden gebracht, zooveel moge lijk daarvan op te nemen. Elke kleinhande laar werd toen gerantsoeneerd op de hoe veelheid. die hij vroeger noodig had gehad. Dit laatste herhaalde zich, toen, eenige we ken geleden, de zand- en veenaardappelen op raakten en in de groote steden uitslui tend klei-aardappelcn werden aangevoerd. Een deel van het publiek sloeg toen op nieuw meer in, dan het voor zijn dagelijksch. verbruik behoefde. De kleinhandelaren le verden in de eerste plaats aan oude klan ten, maar bovendien schenen de voorraden, vroeger door vele consumenten gekocht, ver bruikt, zoodat ook dezen weer gingen koo pen. Oogst slecht. Overigens mag er wel eens aan worden herinnerd, dat de oogst 1940 zeer slecht is geweest. Als gevolg van de aardappelziekte was de productie laag en daardoor ging zelfs na den oogst nog een deel der aardap pelen voor menscheliike consumptie verlo ren, slechts voor veevoer geschikt blijvende. Daarbij was de uitpoot, o.a. ten gevolge van de inundaties, beneden den normalen om vang. Het is vrijwel zeker, dat de uitpoot dit jaar, vooral op de zandgronden, aanmerke lijk hooger zal zijn, in verband met de ge wijzigde verhouding tusschen de prijzen der verschillende soorten aardappelen. Tot den verbouw van de meestophrengende soor ten wordt men nu meer geprikkeld. Ook op de kleigronden, vooral in het zuiden des lands, is intusschen de uitpoot grooter. Voorts zal thans een veel grooter deel der veenkoloniale aardappelen voor de con sumptie kunnen worden bestemd. De opgedane ervaring heeft geleid tof het aanbrengen van verbeteringen in onderdee- len der regeling en in de controle. Een voordeel is ook. dat de regeling ditmaal aan «tonds van den nieuwen oogst af werkt, zoo dat men van den aanvang af zich van den omvang der consumptie on de hoogte kan «tellen en tevens kan vooritomen. dat aard- anpelpn, voor mensrheüik verbruik geschikt, als veevoer worden aangewend. Een en ander geeft reden om te verwaeh- ten. dat dit jaar een groolere hoeveelheid •aardappelen, dan verleden iaar, vnor men- schelijke consumptie beschikbaar zal zijn.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3