Ingezonden NEYT/'RECLAME MacLóriieuim, Her-inenting Centrale keuken •tJêlter. „Bruinvissen" meldt JLzeuuWiiJc Café Centraal GEZELLIGE MUZIEK Als vader aardappelkaar ten haalt ïlieuwJ uit Ua& Tweede Blad tegen Typhus Uitbreiding Noodziekenhuis Julianadorp Thee- of koffiesurrogaat [#t# GOEDE PASFOTO'S Den Helder gaat weer voetballen! Burgerlijke Stand van Den Helder Opbrengst collecte „Winterhulp" •VERHOOGT UW OMZET. Gasfabriek-Raadhuis 3-4 „Langs Borneo's breede stroomen" Kanaalweg lederen avond 6 uur Inbrekers in de Janzenstraat? Ook dc kerk niet veilig meer Visscherij Zaaitijd Van 1825 Mei a.r. in het gebouw van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst. Hoewel wij oj het onderstaande nog nader zullen terugkomen, willen wij er reeds nu de aandachi op vestigen, dat van 1825 Mei a.3. in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst aan de Boerhaavestraat gelegen heid geboden zal worden zich te laten her-inenten tegen typhus. Zooals men zich ongetwijfeld nog her inneren zal, werden oo': de bewoners van Den Helder het vorige jaar „voorzien" van een drietal prikken teneinde hen te immuni- ficeeren tegen de even gevreesde als kwaad aardige ziekte. Reeds toen werd er de aandacht op geves tigd dat men niet moest meenen dat men er met die drie prikken wès, doch dat men zich later wederom aan een behandeling moest onderwerpen. Thans zal de „operatie" belangrijk minder trdroovend zijn dan de vorige maal, aange zien men er, naar ons de Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, dr. Rienks, mededeelde, met één prik af is. Met die eene prik is men dan weer voor een jaar betrekkelijk immuum voor typhus. Nu zg men niet zoo onverstandig door op te merken: „ik geloof het wel, maar dat is me allemaal ie omslachtig". Wie zoo redeneert, vergeet dan dat de be handeling, die hij het vorige jaar onder ging, geheel waardeloos is. Alleen met deze prik erbij kan men zich vrijwel im muum voor de ziekte achten. Men meene niet, dat de ziekte in ons land niet voorkomt. Juist dezer dagen is gebleken, dat zij er wel degelijk is en dat in zooge naamd explosieven vorm. Dat wil zeggen, dat er plotseling in een of andere gemeente en kele ziektegevallen gemeld worden. Zoo was er één plaats, waar vrijwel op hetzelfde oogenblik 6 typhusgevallen gesignaleerd moesten worden. Wel een bewijs hoe voor- z: .htig men met zijn oordeel in dezen moet Zijn. Hoe de kinderen ingeënt zullen worden, Voorts verzocht dr. Rienks ons, er de aandacht op te wilk vestigen, dat na tuurlijk ook nu weer de kinderen ingeënt zullen worden. Met den Schoolartsen- dienst is men overeengekomen dat de Hel- dersche kinderen, die zich op de buiten scholen bevinden, niet naar Den Helder behoeven te komen. Zij kunnen rustig daar blijven, aangezien de schoolartsen- dienst zelf op pad gaat in het buitenveld, teneinde de prikken uit te deelen. Van heden af in de P. H. Laan. Met Ingang van vandaag is de Cen trale keuken van Musis Sacrum verhuisd naar de P. H. Laan 11, het gebouw, dat op de plaats van het Hoofdbureau van politie is verrézen. Heeft de bouw en in richting veel langeren tijd in beslag ge nomen, dan verwacht was, vrjj plotseling is de C. K. nu nog verhuisd naar zijn eigenlijke bestemming. Uniform aan de andere inrichtingen in ons land is de Centrale keuken in de P.H. Laan ingericht. Vier groote kookketels, van elk 400 liter zullen het eten gaar-stoomen. Het eten wordt gestoomd om de voedingswaarde zoo hoog mogelijk te houden. Een groote aardappelschilmachine verricht het werk, waar anders een tiental aardappftschilsters dagwerk aan zouden hebben. In een viertal mengbakken kan het eten tot stamppot wor den verwerkt. Twee groote braadpannen, met gas gestookt, braden de bouten en karbo naden. Een vierkante betonnen waschbak, zoo groot als een klein soort zwembad geeft het personeel volop de ruimte om de zaadjes uit de spinazie te halen en de groenten van andere ongerechtigheden te zuiveren en de aardappels te wasschen. Alles is in het nieuwe gebouw gemechani seerd. Een snijboonen- en koolmachine neemt ook veel werk uit de handen. Een stoom machine zorgt voor den toevoer van de stoom voor de vier ketels. Het gebouw, van betonnen vloer voorzien en practisch geheel van steen en beton op getrokken, kan op vrij gemakkelijke wijze worden onderhouden. Hygiënisch kunnen de levensmiddelen worden behandeld. Aan beide kanten is een ruim entree voor de bezoekers. Zooals hierboven gezegd en in een adver tentie in dit nummer wordt bekend gemaakt, zal het gebouw heden in dienst worden ge steld. De inrichting aangewezen tot oplei- dingsziekenliuis voor verpleegsters. Het Noodziekenhuis te Julianadorp, geleid door den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, dr. M. J. W. Rienks, zal over eenigen tijd een jaar bestaan. Een jubileum m ;t bloemen en toespraken zal dat zeker niet worden, maar zoowel de directeur als het "omplete verplegend personeel zullen dan met genoegdoening terug kunnen zien op de maanden die achter hen liggen. Met ge noegdoening omdat men niet alleen in staat is geweest tallooze malen prachtig humaan werk te verrichten, doch tevens omdat dit noodziekenhuis zich steeds meer in de sympa thie en het vertrouwen van de Heldersche burgerij is gaan verheugen. Uit bevoegde bron vernemen wjj thans, dat het dringend noodzakelijk gebleken is, dat het ziekenhuis een uitbreiding on dergaat. Een verruiming, die binnen zeer korten tjjd reeds haar beslag zal krijgen. Er was nog een lokaal disponibel, dat men voor hospitaal-ruimte kon gebrui ken. Het is hiervan dat thans gebruik gemaakt zal worden. Het betreft een lokaal, dat plaats biedt aan een 7-tal bedden. Men zal vragen of er dan zooveel aanvra gen zijn voor dit ziekenhuis. Inderdaad is dat het geval. Tot nu toe overtrof het aantal opgenomen patiënten iédere maand dat van de vorige maand, en uit niets blijkt dat deze stijging tot staan gebracht zal worden. Het is dus van belang dat men zoo snel mogelijk de noodzakelijke vergrooting van de inrich ting tot stand doet komen. Eenige verp'eegsters zullen eveneens aan dit ziekenhuis worden toegevoegd. Deze zijn reeds aangewezen. Het is teekenend voor het uitmuntend functionneeren van de inrichting, dat deze reeds uitverkoren is tot opleidings ziekenhuis voor verpleegsters. Ook dit moge als een bewijs gelden, dat er daar in Julianadorp onder goede leiding ge arbeid wordt in het belang van onze stad- genooten. Onhebbelijk optreden van afnemers. De winkeliers, die het op 't oogenblik toch al niet benijdenswaardig hebben met die bon- nenchaos, die de laatste maanden over hun hoofd is uitgestort, wordt het door sommige klanten nog lastiger gemaakt. Op een be paalde bon wordt momenteel 40 gram thee of een pond koffie beschikbaar gesteld. Met Salomo's oordeel hebben de winkeliers nu hun thee- en koffie-surrogaat te distri- bueeren. Ieder begrijpt, dat de winkelier onmogelijk aan allen, die dat wensehen, thee kan geven. Hij zou dan immers in minder dan geen tijd door zijn theevoorraad heen zijn en zijn klan ten niet anders dan koffie-surrogaat kunnen geven. Dat zou niet billijk zijn. De winkelier tracht dus, als iemand niet zes bonnen komt, hem drie bonnen thee en drie bonnen koffie-surrogaat te leveren. Velen accepteeren dat. Ze voelen daarvan de billijkheid en zijn niet zoo egoistisch om uit sluitend thee te eischen. Er zijn helaas ech ter ook elementen, die alles voor zichzelf vragen. Die nog zoo weinig van dezen tijd hebben geleerd, dat ze met de vuist op de toonbank hun „recht" trachten te krijgen. Dat is te betreuren. Wij verzoeken den koopers begrip te willen toonen voor de verre van aangename positie waarin onze middenstanders tegenwoordig verkeeren. 6 voor 1 gulden. Atelier open van 105 Zondags gesloten. BENOEMD. De heer C. Stom, controleur bg den Dienst voor Sociale Zaken is benoemd tot adjunct commies bij het Gewestelijk Arbeids Bureau te Zaandam. Ook de heer Stom vergezelt dus den heer ?andsma naar d<«ns nieuwe standplaats. Oproeping aan de leden. „Bruinvissen"... dat is een naam, die her inneringen oproept aan een tijd, dat een deel van de niet-zwemmende Heldersche bevolking iederen zomeravond weer stond te kijken op den Dijk naar de prestaties van waterpoloënde Heldersche jongens en meisjes. Dat waren spannende wedstrijden, waaraan ook de jolijt niet ontbrak. Tengeyolge van den oorlog viel ook de „Bruinvissen"-organisatie in Den Helder, on derdeel van de H.Z.V., in duigen en gedurende langen tijd vernamen we niets van deze „vis sen", die echter niet dood, doch alleen maar schijn-dood waren. Het bewijs daarvan heeft men gisteren in onze krant kunnen lezen. In een adver tentie toch roept het bestuur de leden, wier adressen zoekgeraakt zijn, op. Deze aanmelding dient te geschieden ten huize van den heer A. C. Zuurmond, Laan 82, alhier, en wel vóór 15 Mei a.s. Waar het hier een belangrijke mededee- ling aan de leden betreft, die hen allen ten zeerste interesseert, adviseeren ook wij hun aan dit bestuursverzoek gevolg te geven. Een organisatie van de „Sport- commissie Den Helder". De organisatie van een bedrijfsvoetbal competitie hier ter plaatse is thans zoover gevorderd, dat voor Zaterdag 10 Mei a.s. reeds de êerste wedstrijd voor dit tournooi is vastgesteld. Deze eerste ontmoeting zal plaats hebben tusschen een elftal van de Water- en Licht- bedrijven en een combinatie van Rijkswerf- Junioren. Aanvang te 16.30 uur; scheids rechter is de heer C. van 't Hoff, zoodat de leiding dus in goede handen berust. De Sport-Commissie Den Helder heeft verder voor de leiding van de wedstrijden in deze competitie de beschikking gekre gen over de scheidsrechters: J. C. Steen- kist, SI. Huizing, W. Goudswaard, W. J. Langerak en C. Slakelaar, allen welbe kende figuren op de Heldersche voetbal- terreinen, waardoor men verzekerd zal kunnen zijn van een degelijke en onpar tijdige leiding. Het Dagelijksch Bestuur van de Sport- Commissie Den Helder wordt gevormd door de heeren: W. J. Langerak (voorz.), J. C. Steenkist (penningm.), J. H. v. Wageningen (secret.), J. Ernes, H. Jongman, Horsman en Pottinga. - Elftallen, welke zich alsnog wensehen op te geven voor deelneming aan deze competi tie, kunnen dit nog doen tot en met Zater dag 10 Mei a.s., op welken datum de inschrij ving definitief gesloten wordt. Gezien de animo, die voor deze wed strijden bestaat en de sterke elftallen, die zich reeds opgegeven hebben, zal men in de eerstvolgende maanden kun nen genieten van goed voetbal en hoopt de Sport-Commissie Den Helder aldus tegemoet te komen aan den wensch van de vele sportliefhebbers in onze stad. De wedstrijden worden gehouden op het HRC- terrein (Sportlaan) en zullen vooraf in dit blad worden bekend ge maakt. ONDERTROUWD: J. van der Hert en F. Oost. J. Tol en H. Cornegoor. De laatste collecte van „Winterhulp", die de vorige week Vrijdag en Zaterdag werd ge houden, heeft 323.76 opgebracht. Van 't gras bjj je nest, van een plek op de bouw Spiraal je omhoog in de witfrisse dauw, En 't dageraadslicht van de morgen; Je zingt van je eitjes, de zon en de wei Vol bloemen en geuren der bloeiende Mei, En hoog zing je weg al mijn zorgen. Je zingt van de zon en het blinkende duin Met de wuivende, bloeiende helm op zijn kruin, En 't bruisende wit op de stranden; Van bloemen en lente, van licht en pleizier, Van 't tintelend leven van mens en van dier. En 't vruchtbare groen in de landen. In zeeblauwe luchten zing jij je omhoog, En laag uit het land loopt het zoekende oog Van een, die 't geluk zoekt, verloren; Maar ben je in 't zonlicht verdwenen al lang, Dan nog parelt helder als water je zang. Van leven en vreugde in mijn oren. O, leeuwerik, hoe mooi klinkt je lied voor de mens, Die hunkert naar 't zonlicht, en die nu zijn wens, Bij 't horen van jou, nu nabij waant. Je zang is zo hoopvol, je hartje zo blij, Zo helder je lied van de vreugde voor mij, Minnestreel van de lachende Meimaand! W. Altena. Gisterenavond speelde op het terrein aan de Sportlaan een elftal van stoere fitters en stokers van de Gasfabriek een voetbalmatch tegen een elftal pennelikkers van het Raad huis, dat versterkt was met een paar ambte naren van andere diensten. Er werd forsch doch fair gespeeld, maar toch konden de stevige, geharde fabrieks-menschen het niet van de kantoor-lui winnen. De laatste won nen met 43, en als er wat meer supporters komen en zij net zoo aangemoedigd worden als het Gasfabriek-elftal, dan winnen zij mis schien met grooter verschil, aangevuurd door het enthousiasme van het publiek. Dr. Tillema, de bekende schrijver van ons veelgelezen „Indisch Hoekje", is bezig bij „Multifilm" te Haarlem de laatste hand te leggen aan zijn nieuwe cultuurfilm „Langs Borneo's breede stroomen". De voorbereidin gen hebben hem ruim één jaar gekost, het opnemen in het uiterst moeilijk bereikbare Borneo ruim twee jaren en het monteeren ruim één jaar. Waar Dr. Tillema bij zijn voor bereidingen als leermeester en adviseur heeft gehad den directeur van genoemde fabriek, den bekenden filmer J. C. Mol, en bij het ontwikkelen der op normaalfilm opgenomen beelden en het afdrukken op 16 mm formaat aan diens fabriek heeft opgedragen, was hij er zeker van, dat de film ook technisch aan de hoogste eischen zou voldoen. Bij zijn tijd- roovende, zware, soms zelfs gevaarlijke toch ten langs Borneo's breede stroomen, genoot de amateurfilmoperateur de volle medewer- Door een bewoonster van de Janzenstraat werd bij de politie aangifte gedaan van het volgende feit. Des nachts werd zij gewekt door eenig verdacht geluid beneden aan de deur. Men stond op en ging, zoo voorzichtig mogelijk, op onderzoek uit. Het bleek echter, dat de nachtelijke bezoeker reeds onraad bespeurd had, want men hoorde iemand plotseling weg- loopen. Van het heerschap werd geen spoor meer ontdekt. Dat oneerlijke en misdadige elementen er zich niet voor schamen zelfs kerkelijke ge bouwen te bezoeken, wordt bewezen door het feit, dat dezer dagen ingebroken werd in de Chr. Gereformeerde Kerk aan de Steengracht, alwaar men een gummie-slang buitmaakte. Er is aangifte van bij de politie die een onderzoek heeft ingesteld. Het wordt zoo eenvoudig bekend gemaakt: „Bij het uitreiken van aardappelkaarten moe ten de stamkaarten van het geheele gezin tegelijk door het gezinshoofd worden aange boden'V Het eerste wat we zeggen is: „Dat is makkelijk, dan hebben ze minder werk op het distributie-bureau, want daar hebben ze het al druk genoeg." Toch heeft deze maatregel heel wat on aangenaamheden binnenshuis gegeven. Een Nederlander zondigt niet graag tegen de voor schriften. Even angstvallig als hij bij het fiet sen op iederen hoek belt en zijn richting aan geeft, zorgt hij ervoor om ook zijn legitimatie bewijs bij zich te hebben, bang als hij is om op de „bon" gezet te worden. Dat hij af en toe zijn legitimatie vergeet is meer een sport, om dat hij het zielig voor onze ijverige politie dienaren vindt als ze bij hun controle heelemaal geen succes hebben. Zelfs als er nieuwe distri butiekaarten gehaald moeten worden mag men niet zonder legitimatiekaart rond loopen. Maar we hadden het over de aardappelkaar ten. De avond voor den dag, dat vader op het distributie-kantoor moet verschijnen om z'n kaarten in ontvangst te nemen, vraagt hij met een doodonschuldig gezicht aan zijn eega en zijn vier kinderen boven de vijftien of hij hun distributie-stamkaarten mag hebben, omdat ze anders geen eten meer krijgen. Een storm van protest steekt op. De eerste aanval komt van moeders kant, die beweert dat ze morgen hoog noodig direct naar den kruidenier moet, omdat ze geen korrel suiker meer in huis heeft. Maar öók de anderen laten zich niet onbetuigd „Hoe moet ik naar m'n kantoor komen" vraagt de oudste; „En ik naar mijn winkel" vraagt de dochter, „En wg naar school" vragen de twee jongsten. Het is inderdaad een moeiiyk geval. Hoe moet dètt opgelost worden. Vader krabt zich eens achter zijn oor, maar weet er geen raad op. Hy vindt dat hy er eerst maar eens een nachtje over moet slapen. In t' donker, lekker in zgn warme bed, wil de slaap echter niet komen. Hy piekert en hij piekert hoe dat nu toch voor elkaar moet komen. Totdat hij, suf van al dat piekeren, ein delijk in een onrustigen slaap valt, waarin hij niet anders als aardappelen voor zgn oogen ziet draaien. 's Ochtends aan het ontbyt is er nóg geen oplossing gevonden. Pertinent weigeren ze alle maal om zonder legitimatie over straat te gaan; zoodat vader, als de klok half negen slaat, met een mismoedig gezicht achter zijn bureau zit, en nog niet weet hoe hij die aard appelkaarten zal krijgen. Dan neemt hy een kloek besluit. Hij staat op en vraagt een halven dag verlof. Z'n chef ziet hem eenigszins ver wonderd aan als hij de reden hoort, maar met een „vooruit dan maar" wordt hem het be geerde verlof toch gegeven. „Daar gaat ie dan" zegt vader bij zichzelf als hij op straat staat. Z'n fiets staat op stal met een paar banden, waar niemand meer kans ziet om mee te gaan ryden; aan alle kanten steekt het rood van den binnenrand door den buitenband heen, en vader is dus 'veroordeeld om te gaan loopen. Met gezwinden pas gaat hij eerst naar de school van den jongste en haalt daar de kaart op. Dan spurt hy de halve stad door naar de school van den andere; komt vervolgens buiten adem bij den winkel van zijn dochter, en arriveert tenslotte met pijniyke voeten bij het kantoor van den oudste. Maar nóg heeft hg alle kaarten niet. Zoo goed als het gaat loopt hij naar huis om ook de kaart van zijn vrouw nog te halen, en als hij die heeft, belandt hg eindelijk meer strom pelend als loopend in het distributiekantoor, om daar eerst even op de trap te gaan zitten uitblazen. Het valt ook niet mee voor iemand die anders den heelen dag op een stoel zit om plotseling een heelen ochtend te moeten loopen. Doch hij krggt zijn begeerde aardappelkaarten. Maar tusschen de bedrijven door zijn er al twee en een half uur om. Papa vindt het welletjes. Hg wandelt op zgn dooie gemak naar huis en zinkt met een zucht in een luie stoel. Op de vraag van zijn wederhelft, of hg de stam kaarten wel teruggebracht heeft, antwoordt hij met een onverstaanbaar gebrom, dat van alles kan beteekenen, en waardoor zijn vrouw bevredigd wordt. Maar om half één zgn de poppen aan het dansen, allerlei verwijten worden den heer des huizes naar het hoofd geslingerd. De twee jongsten komen een half uur later thuis, om dat ze niet over straat dorsten. Alles wat er gezegd wordt glgdt langs vader heen, hij denkt: „Mopperen jullie maar, ik heb de aard appelkaarten". Al de familieleden nemen zich echter voor nooit, maar dan ook nooit meer hun kaarten uit handen te geven. Misschien dat het volgend keer niet meer noodig is, om dat we dan persoonsbewijzen hebben. Hoe zouden ze het ih 't Buitenveld toch voor elkaar krggen? Zou daar de echtgenoote den heelen dag thuis moeten zitten als de zorg zame man en vader alle stamkaarten heeft meegenomen king van bestuursambtenaren, van evangelie verkondigers, die grondige kenners van land en volk, van officieren en van doktoren. Door samenwerking van al die deskundigen op het gebied van land en volk is er een cul tuurfilm ontstaan, zooals er nog nooit een van een Indisch eiland is vervaardigd. Die film is uniek en hij zal dit blgven, want een dergelgke film kan niet meer worden over gemaakt! Hij bezit namelijk tal van interes sante opnamen van gewoonten, zeden, ge bruiken der Dajaks, die op het punt staan te verdwijnen door het opdringen der Wes- tersche cultuur, ook in de diepste binnen landen van Borneo. Dr. Tillema heeft deze film gelegateerd aan het „Museum voor Volkenkunde" te Leiden, dat deze kostelenke schenking dank- Leiden, dat deze kostelijke schenking dank baar heeft aanvaard. Over enkele weken zal „Multifilm" de Nederlandsche per uitnoodi- gen om in haar projectiezaal met de flim, vol actie maar vrij van elke poging tot sen satie, kennis te maken. Dan kome het Ne derlandsche volk aan de beurt. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: Steven, 1 maand oud, z. v. E. Kramer en T. Snoek; Rinke, oud 2 weken, z. v. J. Oost en A. Visser. ERNSTIGE SCHADE. Het schip, gem rkt U.K. 8, hetwelk de vo rige week op het Enkhuizer zand is gestrand, kan als verloren worden beschouwd. De vele pogingen om het schip van het zand af te trekken mochten niet baten. Thans gaat het schip geheel het zand in, zoodat het nu niet meer voor den schipper is te redden. Urk 5 Mei. Door 8 vaartuigen werd heden aan den ge meentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 1048 pond aal en paling, van 16308 pond per vaartuig, prijs 3177 ct.98 pond spiering 2626% ct. per pond; 40 mand possen 3.48 en 85 manden nest, prijs 33 ct. per mand. Op de voormalige Zuiderzee nam. de vis- scherij over het geheel de vorige week zeer in omvang toe. Dit was vooral het geval met de visscherij op aal, paling, nest e:: possen. De motorlooze zeilvaartuigen boekten gemid delde vangsten van 16 tot" 36 pond per vaar tuig. Van deze soort kuilpaling was de ge middelde prijs 31 Ct. per pond. De weekresul- taten varieerden tot 100 per zeilvaartuig. De kleine motorvaartuigen hebben onge veer 2 etmalen de visscherij uitgeoefend. In deze 2 etmalen waren de besommingen van 105 tot 120 gulden per motorvaartuig. De groote stoombeugers besomden tot 125. Per etmaal waren hiervan de vangsten tot 90 pond. Deze soort aal was dik van stuk te noemen. Bij toenemende warmte worden de vangsten van de kuilpaling en lijnaalvis-' schers grooter. Er schijnt een goede aalvangst op komst te zijn. De Noordzeevloot oefende de visscherij uit op de Waddenzee, voor de kust van Scheve- ningen en IJmuiden. O, de Waddenzee waren de vangsten tot matig. De prijzen goed, week- besommingen tot 310 per motorvaartuig. Voor IJmuiden waren de besommingen tot 370. Voor Scheveningen tot 280. Verleden week werd er aan den afslag 9632,73 ver handeld. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Die tijd is er in vollen omvang. Wij leven in blijde verwachting, wat de nieuwe oogst zal brengen. Een plaat, voorkomende in een der bladen, weergevende den zaaier, uit strooiende het zaad in den malschen door ploegden akker, grijpt diep in het mensche- lijk gemoed, wanneer men oud en stram, ge voelt niet meer mede te kunnen arbeiden als zaaier. Gelaten dragen deze oude arbeiders dit lot. Eens ook waren zij het, die mochten mede-arbeiden om in allerlei verband de maatschappij, de Volksgemeenschap te mo gen en te kunnen dienen. Voor hen is deze tijd voorbij en de gemeenschap, waarin zij destijds werkten ,moet thans voor hen zor gen. Deze verzorging geschiedt op velerlei wijze, wat ik niet nader behoeft te definiee- ren. Maar één categorie wil ik toch naar voren brengen, die beter hadden verdiend en wel: de oud-gepensionneerden van Land- en Zeemacht. Wij kennen in Nederland twee categoriën gepensionneerde militairen, de z.g. oud- en nieuw gepensionneerden. De oud-gepensionneerden zijn zij, die vóór de nieuwe Pensioenwet van 1922 werden ge- pensionneerd en, trots toezegging en beloften, niet in die Wet werden opgenomen. Achttien lange jaren is op het Binnenhof te 's-Gravenhage bij de jaarlijksche Defensie- begrooting over dit oud en nieuw gedebat teerd, doch dit kon het wegen met twee ma ten niet ongedaan maken, niettegenstaande de weegschaal aanmerkelijk doorsloeg, want de verhouding oud of nieuw pensioen, va rieert van een half tot een derde van het oude, tot het pensioen der bevoorrechte jon gere collega's. Ook zelfs de gelijkstelling der Indische militaire pensioenen in 1937, mocht de Nederlandsche weegschaal niet in even- Wicht brengen. De oud-gepensionneerde militairen van het Leger en van de Vloot bleven uitgesloten van een dragelijk levensbestaan op hun ouden dag. Niet minder dan de mannen, zijn de wedu wen van hen in gelgke mate gedupeerd ten opzichte hunner jongere zusters. Is het nog noodig in. dezen moeilgken tijd de nooden der vorengenoemden voor het voet licht te brengen? Zijn ook théns de bevoegde autoriteiten niet doordrongen van den groo- ten nood dezer Staatsarmen? Zoo ja, men helpe dan spoedig, want het water staat hen tot de lippen. Met dank voor de opname, Hoogachtend, Een twee en tachtiger,

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5