NIPPER EN PELLE PARIJS Heien unn HeT moeRns De Amerikaaosche PATROUILLEDIENST Radioprogramma als peet van Duinkcrkeo Duitsch weermachtbericht Brifsche aanval op Solloem afgeslagen Italiaansch weermachtbericht Arresta ies in geheel BRITSCH-1NDIË 159. Kipper maakt interessante studies. 1. Hallo, opa, wat zegt u wel van mijn nieuwe speel kameraad in zakformaat?" 2. „Aha, hier hebben we ein delijk te verklaring, waar voor die grote stenen wor den gebruikt. Ik kan je namelijk verklappen, mijn vriend de reus, dat deze er over ettelijke duizenden jaren nóg zijn, en de ge leerden zijn het over hun herkomst nog niet bepaald eens." „Je bent heel zoet, Nipper, ondanks je onverstandig gepraat, en ik zal je altijd bij me houden, dat kan ik je verzekeren!" 160. Het „speelgoed" gaat er van door. 1. „Vlug Nipper, de machine is weer heel, we zullen ma ken, dat we weer weg komen!" 2. „Nee, nee, je hoeft niet voor me weg te lopen, ik doe jullie geen kwaad!" SLECHTS 12090 BEWONERS OVER VAN DE 100.000. Tallooze slachtoffers door de eb naar zee gevoerd. (V.P.B.) Parijs heeft een goede daad ver richt. door zich op te werpen als „Peet van Duinkerken", dat door den oorlog zoo zwaar is getroffen. Voor den oorlog telde Duin kerken 100.000 inwoners, van wie er 22.000 werkzaam waren aan de havens, de fabrie ken, de stations en de pakhuizen. Bij den strijd van verleden jaar werden de haven inrichtingen bijna geheel vernield, doch ook de stad zelf had zwaar te lijden. Niet min der dan 51 straten werden geheel met den grond gelijk gemaakt, 40 werden zwaar be schadigd. 82 van het totaal aantal wo ningen werd onbewoonbaar en 26.000 in woners hadden geen dak meer boven hun hoofd. Drie maanden lang bleef de stad den vorigen zomer verstoken van water, gas en •lectriciteit. Toen de Duitsche troepen de stad i binnentrokken, waren er van de In woners van Duinkerken nog slechts 10.000 over. Thans biedt het weder onderdak aan 12.000 menschen en in de naaste omgeving zijn er nog 10.000 ondergebracht bij vrienden en bekenden, ofschoon ook deze men schen veel te lijden hebben gehad van den oorlog. Voorts hebben er 4.000 hun tenten opgeslagen in de naburige steden. De overigen zijn over geheel Frankrijk verstrooid. De levensvoorwaarden in Duinkerken zijn ook thans nog zeer primitief. Het aantal doden onder de Ixkvolking wordt geschat op 12.000 15.000. Alle lijken zijn echter nog niet geborgen, daar het opruimingswerk op verschillende plaatsen nog aan den gang is. De lijken van tal van slachtoffers, die den dood hebben gevonden in het water zijn bij eb naar zee gedreven, en over het aantal slachtoffers over degenen, die gevlucht zijn weet men in het geheel niets. Bovendien is er na dien tijd herhaaldelijk luchtalarm ge weest, waardoor nieuwe offers vielen. De voorziening van de stad van levens middelen, die alle van Rijssel moeten wor den aangevoerd, levert buitengewoon veel moeilijkheden op. Dank zij de hulp uil; Pa rijs hoopt men echter, binnen afzienbaren tijd den eenigszins normalen gang van za ken weder te kunnen herstellen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag met verscheidene honderden gevechtsvliegtuigen zware sla gen toegebracht aan de voor den oorlog be langrijke doelen in Glasgow en aan de Firth of Clyde, alsmede aan andere Engel sche havens. In werven en bewapeningsbe- drijven werden zware vernielingen aange richt. Industrieels en dokinstallaties alsme de ravitailleeringsbedrijven geraakten in brand. In Zuidoost Engeland schoten gevechts vliegtuigen gisteren overdag bij duikaan- vallen op twee vliegvelden vier jachtvlieg tuigen van het type Hurricane in brand en beschadigden een vrij groot aantal op den Feuilleton Door Monica Hart S. H(j strekte zijn gespierde armen uit en lachte. Om een onnoozelen veroordeelde?! Toen keek hjj naar de bewakers. Arme duivel! voegde er aan toe. Ze schieten hem op slag dood, zei de waard zacht, terwijl hjj een veelbeteekenenden blik naar de gevangenisbewaarders wierp. Wat was het voor een kerel? vroeg Har- ry geïnteresseerd, en waarom zat hij eigen lijk in de gevangenis? De herbergier haalde de schouders op. Ze spreken hier alleen over hem met letters en cijfers, maar ik kan er u wel wat meer van vertellen; zijn naam is Tarrant, iemand van heel goede familie. De Tarrants zijn hier ge slachten lang landeigenaars geweest; Wend- lesham Manor, dat zoo wat een mijl verder op ligt, hoorde onder andere aan hen. Deze Tar rant is de laatste van de familie... Twintig jaar geleden ging hij failliet. Toen kwam hij in steeds grooter moeilijkheden. Toen een moord nou, toen kreeg hij levenslang. De bewakers zeggen, dat het een rustige, stille kerel was en daarom is het zoo vreemd, dat hij er van doorging, terwijl hij bovendien ver moedelijk binnenkort gratie zou hebben ver kregen. Ze denken, dat hij hier in de buurt rondhangt, omdat het vlak bij zijn oude huis is. Philip had tijdens het gesprek vage her inneringen voelen opkomen. Ik kende den naam Tarrant, zei hij, zich meer tot Harry dan tot den waard wendend. Spencer Tarrant was vroeger de beste vriend van mijn vader. Ze zijn samen nog op school geweest. Vader heeft dikwijls op Wendlesham gelogeerd, toen hij jong was; ik heb hem vaak dien naam hooren noemen. Naderhand kocht Lord Raynour het, je kent hem wel, en zijn dochter, Gretha Franklyn, zou ook naar het bal bij de Kentards gaan, waar Dora heen ging. Maar om op Tarrant terug te komen, het was zijn schuld niet, dat hij zijn geld ver loor. Dat wil zeggen, het kwam door dwaze speculatie. Je kent Pierce Ruthven? Iemand, grond staande vliegtuigen. Tijdens den nacht werden op een vliegveld twee vlieg tuigen op den grond vernield en botnvol- treffers op hangars geplaatst. In het zeegebied rondom Epgeland bracht het luchtwapen een groot patrouillevaar tuig, alsmede een klein koopvaardijschip tot zinken en beschadigde door het neer werpen van bommen twee schepen. In Noord Afrika mislukte een hernieuw de tegenaanval van de Britten bij Tobroek door het dappere optreden van de Duitsche en Italiaansche troepen. De vijand leed zeer zware verliezen. Een aanval van Britsche pantserwagens op Solloem werd afgeslagen. Duitsche duikbommenwerpers grepen doel treffend in den strijd te land rondom To broek in. Duitsche en Italiaansche forma ties gevechtsvliegers bombardeerden de haven van Tobroek. Succesvolle aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren bovendien gericht op Mersa Matroeh. In de Egeïsche Zee bezetten afdeelingen van het Duitsche leger de eilanden Mytilene en Chios. Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten in de baai van Soeda op Kreta bomvoltreffers op een Britschen kruiser, brachten een groot tankschip tot zinken en beschadigden een ander tankschip zwaar. De vijand wierp in denzelfden nacht met vrij zwakke strijdkrachten een gering aan tal brisant- en brandbommen op verschil lende plaatsen in Zuid West Duitschland. Militaire schade ontstond niet. Onder de burgerbevolking vielen enkele dooden en gewonden. Oberfeldwebel Hahn behaalde in den nacht van 4 op 5 Mei als nachtjager zijn tiende luchtoverwinning. PLAN VOOR AANLEG VAN TUNNEL TUSSCHEN JAPAN EN KOREA. Een uit zeventien leden bestaande com missie van het Japansche ministerie van spoorwegen is naar het eiland Kioesihoe vertrokken om een geologisch onderzoek in te stellen voor het bouwen van een tunnel tusschen Japan en Korea. Vooreerst zullen de ervaringen, opgedaan bij den tunnelbouw tusschen Moji en Sjimonoseki, vergaard worden. Dan zal de gesteldheid van den zeebodem tusschen de eilanden Kioesihoe en Korea onderzocht worden. Het begin van den tunnel zal in de buurt van Foesan op Korea komen te liggen. Bij een afstand van 200 kilometer hemelsbreed tusschen Kioesi hoe en Korea zal de lengte van den tunnel ongeveer 300 kilometer bedragen. Voor de voorbereidende wetenschappelijke werkzaam heden heeft men een tijdsduur geraamd van drie jaar. dien wfl in onze kringen toegelaten hebben, zonder dat wij weten, wie hij is of hoe hij aan zijn geld komt. Nu, die Ruthven was toen nog niet zoo bekend, als hij nu is, en vader zegt, dat hij de aanleiding was, dat Tarrant in moeilijkheden kwam en dat hij hem in den modder Het zitten, toen de boel spaak liep. In ieder geval zullen wij er wel meer van hooren, wanneer wfj in Lydford zijn, want Dora zou schrijven en het bal is drie dagen geleden ge weest. Dora Arkwright had een uitnoodiging ont vangen van Lady Kentards, een schoolvrien din, die niet lang geleden getrouwd was, om een paar dagen in Londen door te brengen bij den Graaf van Bridgetown, Lord Kentards vader, die een groot bal zou geven. Dora had de uitnoodiging met tegenzin aangenomen, want ze was een stille natuur, die zich het meest op haar gemak voelde in hun rustig huis in Wimbleton. John Arkwright had het echter wenschelijk gevonden, dat zij ging en ze was vertrokken ongeveer op den tijd, dat de beide vrienden hun uitstapje naar Devon- shire gingen maken. Vader vond het niet plezierig dat Ruthven ook op de partij kwam, vervolgde Philip, maar toen hij het hoorde, had Dora de invitatie al aangenomen. Pierce staat bij vader niet gun stig aangeschreven. Lord Raynour brengt den nacht hier door, vertelde de waard trotsch. Lord Raynour is de tegenwoordige eigenaar van Wendles ham Manor, moet u weten. Hjj kocht de be zitting, toen Tarrant óp was. Hij was op weg naar zijn huis te Princetown, maar z(jn rjjtuig kreeg een ongeluk in den mist en zoo was hij genoodzaakt hier te blijven. Hij heeft zjjn diner gebruikt in de ontvangkamer en ik vermoed, dat hjj daar wel zal blijven, tot hij naar bed gaat; daarna kunt u de kamer wel krijgen en ENGELSCHEN TRACHTEN OMSINGELING VAN TOBROEK TE VERBREKEN. Poging mislukt. Het Italiaansche weermachtbericht no. 335 luidt als volgt: Een tweede Engelsche poging om de om singeling van Tobroek te forceeren is mis lukt, dank zii de onmiddellijke afweer van de dappere ItaliaanschDuitsche troepen, die den vijand zeer zware verliezen hebben toegebracht. Aan liet front van Solloem zijn aanvallen van vijandelijke tanks afgeslagen. Italiaansche en Duitsche formaties vliegtui gen hebben herhaalde malen de stellingen en de haven van Tobroek gebombardeerd, waar een schip van groote tonnage getroffen is. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsjes in Cyrenaica, waar eenige schade werd aangericht. In de AegeiscLe Zee hebben wij de eilanden Amorgo, Anafe, Nios, Tega, Naxos en Paros bezet in de groep der Cycladen. In Oosf-Afrika, in den sector van Amba Alagi druk van den vijand, waaraan onze troepen dapper weerstand bieden. Volgens berichten van de New York Daily News en van de New Yorw World Telegram uit Londen worden in geheel Indië nog steeds arrestaties verricht. Zoo zijn thans ook de secretaris-generaal van de socialisti sche partij van Laliore, professor Ram Koe- mar, en de voorzitter van den Indischen studentenbond gearresteerd. De kantoorver- trekken van het nationale congres in Luk- now en Allahabad zijn doorzocht. Talrijke boeken en documenten werden in beslag genomen. De neef van de reeds vroeger ge arresteerde Subla Bose is wegens een in Calcutta gehouden rede voor den Al-Indi- schen jeugdbond gearresteerd. RUSSISCHE KADETTEN TOT OFFICIER BENOEMD. Maandag is in het Kremlin tijdens een plechtige bijeenkomst aan de leerlingen van zestien krijgsscholen en negen militaire op leidingsscholen den rang van officier ver leend. Uit naam van de partij en de regee ring hielcl Stalin een rede. waarin hij wees op de reorganisatie en moderniseering van de Sowjet-Russische weermacht. het u gemakkelijk maken. Er is een sofa en een vuurtje en ik zal voor wat dekens zorgen. - In orde, zei Harry, en ik denk, dat Lord Raynour geen bezwaren zal maken tegen deze schikking, vooral daar mijn vriend en ik geen onbekenden voor hem zijn. Misschien wilt u hem onze kaartjes wel geven. Zoö gauw we wat droge kleeren aan hebben, zullen we hem gaan begroeten'. Best, heeren. De man sprak met klimmend respect en scheen de reizigers te willen overtuigen van zijn welwillendheid en gastvrijheid. Ik zal mijn best doen, om het u zoo aan genaam mogelijk te maken. Droge sokken en pantoffels zullen wel het meest noodig zijn, lachte Philip, toen hij en zijn vriend hun gastheer naar boven volg den. Op de eerste verdieping kwamen zij voorbij ëen slaapkamer, waarvan de deur open stond. Het was blijkbaar de mooiste kamer van het huis, en de inrichting was, zooals de jongeman in een oogopslag zag, veel beter dan men in zoo'n eenvoudige herberg zou verwachten. Een groot, antiek bed viel het meest in het oog. Lord Raynours kamer, vermoed ik, vroeg Harty terloops. De herbergier sloot de deur, alsof het hem hinderde, dat deze open was blijven staan. Neen, antwoordde hij barsch, deze kamer wordt door niemand gebruikt en zal vermoedelijk ook nooit door iemand gebruikt worden. HOOFDSTUK IV. Dat is eigenaardig, zei Harry, toen de waard hen naar een zolderkamertje bracht, klaarblijkelijk zijn eigen kamer, en bij het licht van een kaars in een kleerenkast begon Contact houden met oorlogs schepen van de spiL Volgens een bericht van de United Press uit Washington zouden de voor den ver- kenningsdienst bestemde Amerikaansche oorlogsschepen instructie hebben gekregen om met ontdekte dulkbooten en andere oor logsschepen der spilmogendheden zoolang contact te houden, tot geroepen Britsche zee strijdkrachten ter plaatse zijn. Op een vraag van de United Press bij het ministerie van marine betreffende de juistheid van dit be richt werd een commentaar „geweigerd". DONDERDAG 8 MEI 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek; 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest: Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.17 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble Willy Kok (10.25—10.35 Gra mofoonmuziek 11.00 Voor den boer. 11.20 Vocale duetten met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Bandi Balogh. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Puszta-orkest. 1.35 Ensemble Bart Ekkers. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Hobo en orgel. 2.50 Zang met pianobegeleiding. 3.10 Hobo en orgel. 3.30 Pianovoordracht. 4.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 4.30 „Brussel: Het théatre de la Monnaie", causerie (met gramofoonmuziek). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Cello met pianobegeleiding. 6.15 Sport en lichamelijke opvoeding. 6.30 Ensemble Erika Helen. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Ensemble Erika Helen. 7.45 Causerie: „Ik was er zelf bij". 8.00 BNO: Nieuwsberichten. te rommelen. Ik bedoel de slaapkamer be neden. Wat is daar mee? Spoken of zoo iets dergelijks Neen, was het antwoord: ik kan niet zeggen, dat het er spookt. Tenminste, ik heb nog nooit iets dergelijks gemerkt, maar ik woon hier nog' geen jaar en het huis stond leeg voor ik het kocht. Ik richtte die kamer in als de mooiste kamer; er was een massa oud meubilair achtergebleven, dat er wel voor geschikt was. Ik denk, dat de menschen, die me dit huis verkochten, er niet veel om ga ven; alles was bij den koopprijs inbegrepen. Ik geloof dat ze blij waren van alles af te zijn. Zooals ik later hoorde was er iets ge beurd; een paar oude menschen waren op een geheimzinnige manier in die kamer gestor ven en het gevolg ervan was, dat het huis een slechten naam kreeg. Dat is heel interessant, zei Harry, ter wijl hij juist een wollen sok aantrok, maar wat denkt u er zelf van? Dat wil zeggen, als u er geen bezwaar tegen hebt, het ons te vertellen. De waard haalde een paar afgedragen pan toffels van onder het bed te voorschijn en be keek ze critisch. Ik zou mjjn mond hebben gehouden, als u er niet naar gevraagd had, maar nu mag u gerust alles weten. Ik zou er niet in gaan slapen, als ik u was, dat zei de een na den ander tegen me, nadat ik een paar uur in het huis woonde. Ik lachte er eerst om, maar werd er langzamerhand toch zenuw achtig van. Ik had me voorgenomen, zelf die kamer te gaan bewonen. Ik heb er echter van afgezien en wilde er ook niemand laten slapen, maar er kwam een moment, dat het huis stampvol was, net zooals vanavond. Mijn broer kwam onverwacht uit Exeter over, een sterke en gezonde kerel. Ik bood hem mijn 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en solist. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Engelseh). 9.45 B.N.O.: Engelsche berichten. 10.00 B.N.O.; Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum II. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Zang en piano. 11.30 Declkmatie. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45BNO: Nieuws- en economische berichten; 1.00 Orkest Eloward. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Viool en piano. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 De Romancers en soliste. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Lezen van Christ. lectuur (uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Lezing; „De werkgelegenheid in dezen tijd". 6.15 Musette-ensemble „Les gars de Paris" en gramofoonmuziek. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- en bui tenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Omroepsymphonie-orkest en solist. Inter mezzo: „Nederlandsche bouwmeesters in München", vraaggesprek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. kamer aan, maar toen hij hoorde dat ik de mooiste kamer uit het huis leeg had staan, lachte hij me uit en zei: „Silas Marden, je bent een oude gek". Marden hield even op. Hij zat op den grond bij de ladenkast, een vreemde," fantastische gestalte, tusschen een berg kleeren, die hij eruit gehaald had. De kaars drupte op da toilettafel en door den tocht van het slecht- sluitende raam flakkerde de vlam. Dat kon ik niet hebben, vervolgde Mar den, en omdat ik nijdig was op Bill zei ik, dat hij dan maar in de kamer moest gaan slapen, als hij het zoo graag wilde. „Ik vind het best", had hij opgeruimd gezegd en dat waren vrijwel de laatste woorden, die hjj ge sproken heeft. U kunt u voorstellen, wat er in mij omging, toen wij hem den volgenden morgen dood in bed vonden. De herbergier sprak heesch en ontroerd. We vonden hem dood en we hebben dien nacht toch niet het minste opvallende geluid gehoord. Er volgde een tastbare stilte en Marden speelde een roffel op den plankenvloer met de toppen van zijn vingers. Vreemd, mompelde Harry. En was de oorzaak van zijn dood niet vast te stellen? Marden schudde het hoofd. Neen, zei hij, alleen zag hij eruit, als- °f hij gewurgd was. Het beddegoed lag overal in het rond verspreid en het kussen lag half over zijn hoofd. Het leek alsof hy gevochten naa. Er is toch zeker een gerechtelijk onder zoek geweest? Wis en waarachtig, maar het is altijd een mysterie gebleven. Dat is alles. Na dien tijd heb ik nooit meer iemand in die kamer laten slapen. Philip en Harry keken elkaar in hun ge leende kleeren geamuseerd aan. En nu, heeren, wanneer u klaar bent, zullen we naar beneden gaan. Een oogenblikje, zei Harry. Marden, ik zou er buitengewoon veel voor voelen de zen nacht in die bewuste kamer door te brengen. En ik weet zeker, dat mijn vriend er ook zoo over denkt. Het is geen mis plaatste nieuwsgierigheid van ons; beiden ge- looven wij niet aan spoken en dergelijke din gen. Het zou zonde zijn, wanneer deze kamer ongebruikt zou blijven. Wordt vervoltjd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6