Ushuaia het oord der verbannenen Marktberichten Consternatie bij Veerborg Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij De regeeringswijziging in Rusland r OM- EN VERPAKKEN VAN MELKPOEDER. De Nederlandsche Zuivelcen- trale brengt hiermede ter ken nis van alle voorraadhouders van mager melkpoeder en voorts van alle belanghebben den bij den handel in melk poeder, dat met ingang van 8 Mei 1941 het om- of verpakken van mager melkpoeder in eenheden van minder dan 25 kg. netto nog slechts is toege staan aan producenten van ma ger melkpoeder en wel uitslui tend voor hun eigen product. Hierbij dienen door de produ centen voorts nog bepaalde voorschriften te worden nage komen, waarvan deze per circu laire van de Nederlandsche Zuivelcentralc nadere mede- deelingen hebben ontvangen. Aan anderen dan producen ten van mager melkpoeder is het dus voortaan verboden om reeds in hun bezit zijnd, of eventueel nog aan te koopen mager melkpoeder in verpak kingseenheden van minder dan 25 kg. netto te verpakken of om te pakken. Het op 2 November jl. inge stelde verbod tot het ompakken of verpakken van niet ma ger melkpoeder ineenheden van minder dan 25 kg. netto blijft voor houders van voorra den onverminderd van kracht. lijkheden op. In verband met de beperkte woonruimte als gevolg van de aanwezig heid van vele Heldersche vluchtelingen. Als toekomstig verblijf wordt reeds genoemd de villa van de M.U.Z. aan den Getneene- landsweg nabij Zandburen, welke dan als kazerne zou moeten worden ingericht. Hier omtrent is echter nog niets met zekerheid te zeggen. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Mei. S. D. Kruk. tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school te Hippolytushoef. is be noemd tot onderwijzeres aan de o.l. school te Hoogwoud. SCHERMER. WANDELSPORTVEREENIGING «DE SCHERMER MOLEN". De wandeltocht rondom de Schermer op 11 Mei a.s. belooft een groot succes te wor den. De inschrijvingen stroomen binnen. Dinsdagmorgen j.1. waren reeds ruim 700 inschrijvingen genoteerd. Het bestuur heeft in deze énorme belangstelling aanleiding gevonden een verrassing te geven voor de 1000ste inschrijving. De aangifte kan nog dagelijks geschieden, tegen betaling van 't inschrijfgeld, dat nu 70 cent voor de 20 km en f 1.voor de 40 km-tocht bedraagt. Ook op den dag der wandeling kan men zich nog laten inschrijven. Voor zoover het nog niet bekend mocht zijn, zij er op gewezen, dat aan eiken vol- brenger v. d. tocht 'n Oudhollandsche Pol- derkaart van de Schermer zal worden uti- gereikt voorzien van de wapens der ge meenten, die men passeert, benevens een fraaie penning, voorstellende een Schermer Molen. De start vindt plaats tusschen 10 en 12 uur te Stompetoren. Aangifte en inlichtingen bij J. C. Duin, te Stompetoren, tel. 235. Amersfoort verzorgt zijn historische monumenten. De gemeente heeft de restauratie van het typisch perceel 63 aan de even typische Muurhuizen onder haar hoede genomen (Pax-Holland) ALKMAAR. 7 Mei. Bloemkool I f 18.50—25. idem II f 1015 kropsla f 2—7, prei f 16.GO-22.SO. peterse lie f 5.20, postelein f 1.G8—f 1.75; rabar ber f 7.20—9. raapstelen f 12.—. radijs f 2.20, selderie f 4.80—0.10. spinazie f 0.64 per 8 Kg., witlof I i 6-8, idem II f 2.50-5. Voorloopige noteering (hedenochtend uur doorgebeld). Officieele prilzen en aangevoerde kwantum# van vandaag, publi- ceeren wij morgen. NOORDSCHARWOUDE, 8 Mei 3700 kg. rabarber f 9; 5000 kg. roodc kool f 9; 2000 kg. gele kool f 7.60. BROEK OP LANGENDIJK. 8 Mei. Aanvoer: 950 Kg. rabarber f 9.—. 3350 Kg. witlof le soort f 9—13.20, 2e soort f 6.40 —9.10, 425 Kg. prei f 15.50—17.70. ANNA PAULOWNA Diplomatieke Japansche waarnemers zijn, naar Domei verneemt, niet verrast door de wisseling op den post van voorzitter van den raad van volkscommissarissen, verwach ten geen verandering in de binnen- en buitenlandsche politiek van Sovjet Rusland, wanta in werkelijkheid heeft Stalin reeds altijd aan de binnen- en buitenlandsche po litiek van het land een bepaalde richting gegeven. Aanrijding tusschen bns en vrachtwagen. Zoo'n vrouw werkt met den ge vangene; zij verzamelt in .de karige drie zomermaanden met hem het hout voor den eindcloozcn winter; zij verpleegt hem, wanneer hij ziek is, en wanneer het noodlot het zoo wil, is zij getuige van zijn dood En menigmaal zal zij ook zijn met gezellin zijn bij zijn laatste poging tot verzet, zijn uiterste daad van vertwijfeling, de vlucht. Senorita Ju- ana Alvarez is de naam van een de zer heldinnen, een jong en mooi meisje, dat haar verloofde naar Ushuaia. was gevolgd en die na een gevangenschap van twee jaar een ontvluchtingspoging met hem onder nam. Na tal van vreeselijke ontbe ringen bereikten zij de kust en moesten nog slechts door het rond om het eiland gelegen bewakings cordon heenbreken. Reeds waren zij op een stormachtige nacht door twee wachtposten heengekomen. toen een der waakhonden, die men hier in ge bruik heeft, de ontsnapping bemerk te en het spoor volgde. Slechts een enkele maal in de geschiede nis van Ushuaia moet een poging tot ont vluchting van een gevangene gelukt zijn. Het was een beroepsmisdadiger, een zekere Miguel Gonzales, die maandenlang zijn vlucht zorgvuldig had Voorbereid. Zijn vrienden in zijn geboorteplaats waren op raadselachtige wijze van zijn plan in kennis gesteld en hadden ge'en kosten gespaard om een klein motorschip naar de kust van het eiland te sturen. De boot werd daar in eum inham verborgen, zoodat hij door de ku^ wacht niet werd ontdekt. Op een stille nacht in het begin van den zomertijd, ontsnapte Gonzales uit zijn cel. Op den verschrikkel'j- ken weg, die door het ijs en de sneeuw van het eiland voerde, vond men den volgenden dag bloedsporen, die er op wezen, dat de vluchteling een vreeselijk gevecht met wol ven achter den rug had. Toch had hij de kust bereikt, was daar door de wacht aan gehouden, maar had er een bloedig vuurge vecht geleverd, waaruit hij als overwinnaar te voorschijn was gekomen. De laatste, door hem ontwapende post moest toezien, hoe de zwaar-gewonde man zich in het ijskoude wa ter wierp om met inspanning van zijn laat ste krachten» de gereedliggende boot te be reiken. t Of hij met het vaartuig ooit een reddende kust heeft bereikt, is niet bekend; men vond enkele dagen later aangespoelde wrakstuk ken van de boot op de kust. Maar in de fan tasie der gedeporteerden op Ushuaia is hij een legendarische figuur geworden De wachters zagen geen kans het dier bij te houden en reeds had het de vluchtelin gen ingehaald. In den mist en regenstorm raakten de wachters liet gohoole spoor kwijt, en keerden weer terug. Den volgen den dag vonden zij den jongen man bevro ren in de sneeuw naast het lijk van het meisje, dat een groote keelwonde vertoonde, en naast dat van den hond, die met ccn ver brijzelden kop neerlag. D. oorloa t.r zee. - Een Engelsch koopvaardijvaartu.g is tijdens een .ucmaenva, ooor «n ,.n. g.r.« i^e opengescheurd en de .edln, le breed gereelrt ..rw„l he. «h.p el.g.lj er.elrl He^r. De prachtige p'assen en vennen in het Zuidelijk deel van Drente, waar de ontginningswerkzaamheden voor den landbouw gestadig vorderen, worden zorgvuldig gespaard, zoodat dit stukje natuurschoon behouden blijft (Pax-Holland) Vuurland, naam vol gruwelijke Ironie op de werkelijkheid. TRAGEDIEëN VAN TROUW. (N.P.B.) Ushuaia ligt op Vuurland, de ijzige vlek op aarde met de ver schroeiende naam, die als gruwelijke ironie klinkt voor wie de verschrik kingen van deze ijswereld kennen, waar de gedeporteerden in de ver ste uithoek van Argentinië hun le ven slijten. Op dit eiland heerscht de winter negen lange maanden een winter met Syberische tempera turen, met sneeuwstormen en alle catastrophen der elementen van de wilde antarctische wereld. Daarop volgt een korte zomer een zomer met slechts zeer geringe warmte. De inboorlingen, door alcohol-misbruik en allerlei inheemsche ziekten in aantal reeds sterk achteruitgegaan, zullen spoedig geheel zijn uitgestordven. De schepen van geen enkele stoomvaart-maatschappij doen Us huaia aan, en slechts die der regeering bren gen dikwijls des zomers hun menschen- vracht in de haven van het eiland: gedepor teerden. Meestal zijn het gevaarlijke misda digers en politieke gevangenen, die hier in de „veiligste gevangenis der wereld" wor- deil ondergebracht; immers: ontsnappen vanuit Ushuaia is uitgesloten. IJs, zoover als het oog reikt, gletscherbergen en onaf zienbare sneeuwvelden vormen rondom het eiland een muur, die volmaakt onneembaar is. Maar zelfs, al zou een gevangene er in slagen levend via deze ijs- en sneeuwwoes- tijn den zeekant te bereiken en zelfs al werd hij daar dan door een schip opgewacht, dan nog zou hij het slachtoffer worden van da regelmatig woedende orkanen in de beruchte Straat Magelhaen. Tragedieën van trouw. De politieke gevangenen leven hier afge zonderd van de overigen in een kleine ne derzetting, en mogen zich vrij bewegen. Zij krijgen lectuur, waaronder ook kranten, zij het oude exemplaren, die hen hoogstens twee- tot driemaal per jaar bereiken. En bo vendien genieten zij het bijzondere privilege hun familieleden in het verbanningsoord te ontvangen. Het zijn stellig heldhaftige tra gedieën der trouw, die zich hier afspelen, wanneer een of andere eertijds voorname signora uit Buenos Aires uit onverganke lijke liefde naar haar man, zoon of broeder komt om zich vrijwillig in dit oord1 der ver schrikking te vestigen, daarbij verzoend met het idee, het verdere leven in een of andere ellendige hut te slijten. Gisteravond, ongeveer kwart voor zeven, had op den hoek bij Veerburg een ernstige aanrijding plaats, die echter, wat het let sel aan personen betreft, gelukkig geen groote gevolgen had. Langs den Van Ewijcksvaartweg kwam uit de richting Van Ewijcksluis de.met uien en bieten geladen vrachtwagen van IJ. Spanjaard van Noordscharwoude gereden, toen langs de Molenvaart een Habobus met werklieden van de Werf uit de richting Spoorbuurt kwam. Gelet op deze situatie is de aanrijding, die tusschen de beide voer tuigen plaats had, dus waarschijnlijk een gevolg van het geen voorrang verleenen aan de van rechts komende autobus. De laatste reedi dwars op den vrachtwagen in, waardoor deze op z'n kant werd gewor pen. De gasgenerator van de vrachtwagen geraakte stuk en de brandende anthraciet kwam onder den wagen terecht. Dat leek even hachelijk voor de drie personen, die in de cabine zaten, maar twee er van wis ten zich er zelf gauw uit te werken en de derde, de chauffeur Kamp, die onderaan lag en aan het hoofd gewond was, werd door hulpvaardige handen er uitgetrokken. Met een brandbluschapparaat werd het vuur tegelijkertijd spoedig gebluscht. De buspassagiers kwamen er goed af, slechts één werd door glasscherven licht gewond. De autobus zelf echter was zpo beschadigd, dat die door een kraanwa gen van Blaauboer en Kossen uit Schagen weggesleept moest worden. Deze verleen de ook hulp hij het op de wielen zetten van den omgevallen vrachtwagen, die de reis ook niet kon voortzetten. Burgemeester Mijnlieff was spoedig ter plaatse en de politie deed voor het onder zoek naar de schuldvraag van de aanrij ding verschillende opmetingen. Dokter Olree verbond den gewonden chauffeur, dien men, in afwachting van dokters komst, eerst zoolang aan den kant van den weg had neergelegd. Z'n verwon dingen schenen niet van ernstigen aard. Begrijpelijk verwekte het ongeval heel wat consternatie. AANSTELLING. R.K. HELDERSCH ONDERWIJS. Onder leiding van den heer A. van der Heuvel, onderwijzer van de R.K. Jongens school te Den Helder, is in de R.K. school in de Spoorbuurt, het onderwijs aan een klasse van twintig Heldersche kinderen aangevan gen. BENOEMING. De heer J. Kommer, thans werkzaam bij de distributie, is met ingang van 1 Juni be noemd als beambte bij „De Nederlanden van 1945" te 's-Gravenhage. WIER1NGEK BESTRIJDING IEPENZIEKTE. Doorde marechaussee alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een 12-tal inwo ners. dat had verzuim gevolg te geven aan een uitnoodiging van het Departement van Landbouw en Visscherij om ten aanzien van bepaalde aangewezen iepenboomen die maat regelen te nemen die een verspreiding van de iepenziekte of een vermeerdering van iepensprintkevers kunnen voorkomen. MARECHAUSSEE. oorlogsvlagopde Aegeïsche zee. Aan boord van een klein marine vaartuig op weg naar een der eilanden, welke in de nabijheid van de Grieksche kust liggen (Weltbild-Pax-Holland) Geen politieke gevolgen ver wacht. Als binnenlandsche aan gelegenheid beschouwd. Ton aanzien van de wijziging in de Rus sische regeering en de overneming van het ministerpresidentschap door Stalin ver klaart men in Italiaansche bevoegde krin gen, dat hier ongetwijfeld sprake is van een belangrijke gebeurtenis, welke in Ita lië met aandacht gevolgd wordt, doch die te gelijker tijd als een binnenlandsche aan gelegenheid van Sovjet Rusland beschouwd wordt. Het bericht uit Moskou, volgens hetwelk Stalin tot voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjet-unie is be noemd, heeft in Berlijnsche politieke krin gen uiteraard groote belangstelling ge wekt. In de Wilhelmstrasse verwees men op desbetreffende vragen van buitenland sche journalisten naar de door Moskou op gegeven reden, dat het hier een wijziging in de regeering op verlangen van Molotof betreft, die van zijn functie als voorzit ter van den raad van volkscommissaris sen wenschte te worden ontheven, teneinde zich volkomen te kunnen wijden aan zijn taak als volkscommissaris van buiten landsche zaken. Aan deze door Moskou ge geven reden werd noch van officieele, noch van officieuse Duitsche zijde iets toege voegd. De heer J. Wisse is tijdelijk aangesteld bij den Distributiedienst. Het grondwerk voor den bouw van het nieuwe Kantoor van den Raad van Arbeid op het terrein van het voormalig Weesperpoortstation te Amsterdam is in vollen gang (Pax-Holland) Als commandant van de ingestelde bri gade Wieringen der Marechaussee is m.i.v. 1 Mei j.1. aangesteld de Opperwachtmeester der Marechaussee M. Nipperus, ter stand plaats Hippolytushoef. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen aan deze brigade nog 4 minderen toe te voegen. Hun huis vesting levert momenteel echter nog moei-

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3