Deze Heldersche zaken xifft iedetm dag apen JUTTERTJ Betrekkingen Te huur Te huur Te koop Te koop Diversen MENZIES NAAR OTTAWA Groote spanning in het Lagerhuis Kort verhaal Adverientiën ^nieuw soort theesurrogaat AJ* de Vries IDÏERTEEIItll DOET VERKIWEI Adressen Bureau van dit blad worden na 4 uur bekend gemaakt DANCING Gemeentelijk Lyceum Den Helder Rijks Hogere Burgerschool B met 5 j. c. aangeboden gevraagd aangeboden gevraagd aangeboden Kegelmatig tanen de binnenvisscherj hun fuiken in een speciaal daarvoor gebouwd oventje, waarin een groote ketel is aangebracht. Nu de zijde voor het netwerk aan de distributie is onderworpen, worden de fuiken zorgvuldiger dan ooit "behandeld (Pax- Holland) Ontmoeting met Roosevelt. De Australische minister-president Men zies, is per vliegtuig van New York naar Ottawa gereisd. Naar S. P. T. meldt zal Menzies president Roosevelt in Ottawa ontmoeten. Volgens een later uit Ottawa ontvangen telegram is Menzies in Ottawa aangekomen, alwaar hij door den premier van Canada, Mackenzie King, werd verwelkomd. De S.P.T. meldt nog, dat Menzies o.m. ver klaarde: „Engeland verwacht niet, dat Ame rika een expeditie-leger zal zenden." VELE CRITISCHE OPMERKIN GEN. Volgens een bericht van de Nya Dagligt Allehanda heerschte er Dinsdag in het La gerhuis een groote spanning. Nog nooit se dert het aan het bewind komen van Chur- chill was het huis zoo critisch. Men merkte op. dat de regeering ai te zeer op de Amerikaansche hulp vertrouwde, dat men niet op de oorlogsproductie kan vertrou wen en dat de maatregelen, genomen tot ver betering van den toestaiid der scheepvaart niet drastisch genoeg geweest zijn. De meeste critiek op de regeeringspolitiek leverden de arbeidersafgevaardigde Shimwell en Hore Belisha, minister van ooi-log in het kabinet- Chamberlain, Deze laatste zeide, dat Enge land den winter aan discussies heeft ver spild, terwijl Duitschland dat jaargetijde op de juiste wijze gebruikte. Shimwell zeide, dat Engeland een geheele reeks gebrekkige berichten over de tot zin ken gebrachte tonnage heeft gekregen. Op klaarlichten dag droomt Engeland nog steeds van de massa schepen, die het binnenkort Van de Vereenigde Staten moet ontvangen Als Engeland zijn positie wil behouden, al dus Shimwell, moet de invoer van goederen die niet van het grootste belang zijn. ook die van levensmiddelen, gestaakt worden. Indien daardoor gebrek aan voedsel zou op treden, zou Engeland de tanden op elkaar moeten zetten. Snellere hulp van Amerika. Tijdens de debatten in het Engelsche La gerhuis drong Lloyd George aan op grootere en snellere Amerikaansche hulp voor Enge land. Men moet God danken voor de rede, die Stimson heeft gehouden, aldus Lloyd George. Wegens de operaties der Duitsche duikbootvloot is de toestand voor Engeland „nog banger dan in den vorigen oorlog"! Dat geldt ook voor de luchtaanvallen, waardoor vooral ook de koopvaardij getroffen wordt. Amerika kan nog meer doen dan het tot dusverre gedaan heeft. Indien het wil, dat wij Duitschland verslaan en overvleugelen is het noodig, dat het nog oneindig veel meer voor ons doet, aldus besloot Lloyd George. Sprekende over den strijd in Egypte, zeide Churchill, dat het Suez Ganaal met alle mogelijke middelen verdedigd moet worden omdat het verlies van het Suez-kanaal een der ernstigste slagen zou zijn, welke Enge land kunnen treffen. Men moet verder in elk geval de hoop op een gunstigen afloop van den slag op den Oceaan blijven koeste ren. Stormen mogen woeden, wij zullen er doorheen komen, aldus besloot Churchill. Volgens een nader bericht zeide Churchill, nog, dat hij voor de debatten der regeering de verantwoordelijkheid op zich had geno men in de meest onmiddellijken en per soonlijken vorm. Daarom is hij ook degene, die een kopje kléiner gemaakt kan worden, als Engeland dezen oorlog niet wint. Schets door Per Lund Bloemkool in de druivenkassen. Terwijl te Bunnik de druiven rijpen, wordt de grond van de kassen benut voor den tuinbouw. (Pax-Holland). In de klas heerschte een rumoerige drukte. Het was de laatste les voor de vacantie, De meeste leerlingen hingen uit hun bank of stonden in groepjes bij elkaar met het noo- dige lawaai hun vacantieplannen te bespre ken. Alleer. Inge zat op haar plaats en was schijnbaar verdiept in het boek voor haar. Toch las ze niet, want geen enkel woord van de gesprekken om haar heen ontging haar. Zeg, zei plotseling een stem naast haar, ga jij nog op reis? Verwonderd keek Inge op. Het was Leny Helman, dat hatelijke bij de hande kind, waar ze naast was gezet, toen ze een paar weken geleden op deze school was gekomen. Nee, zei ze enkel. Wat ga je dan doen, wilde Leny weten. Inge haalde de schouders op. Weet ik nog niet. Paps beloofde me vanmorgen dat ik naar 'iet concert mocht, als ik een goed rap port had, vertelde Leny. Hij is zelf violist bij het orkest, zie je, voegde ze er aan toe. Toen, met plotselinge belangstelling, Inge nieuwsgierig aankijkend, vroeg ze: Wat doet jouw vader eigenlijk? Een donkere blos kliurde Inge's wangen en haar groote donkere oo^en peilden die van Leny. Ik heb geen vader, zei ze kortaf en er lag iets eindeloos bitters in dat antwoord. Nou kijk me maar niet zoo raar aan, straks rollen je oogen er nog uit, spotte Leny om het pijnlijke van de situatie te verdrijven. Even was het stil. Achter haar klonk ge smoord gegichel. Stik, zei Inge toen in een plotselinge opwelling n drift, met een vuurrood hoofd. Nog harder klonk het gelach. Het water in de oude binnenhaven was woelig en deed de langs de kant gemeerde schepen op en neer deinen. Onder de grijze lucht bood de stille haven een troostelooze aanblik. Een lange gestalte slenterde langs de kade de handen in de zakken van haar ruige jas. Inge, met een bleek gezicht en vreemde droeve oogen, die rusteloos over het water gleden. Een frlssche wind speelde door haar donkere haren en streek verkoelend langs haar slapen. Allerlei gedachten dwarrelden door haar moe hoofd en als ze zich weer het heimelijke hoongelach herinnerde, steeg het bloed weer naar haar wangen. Goeienavend, bromde een oude viascher, die aan wal stapte. Inge mompelde een groet terug, bleef toen staan en zich naar den man omdraaiend, vroeg ze: Is de loodsboot al binnen? De schipper schudde zijn hoofd. Nee, juffrouw, zei hij bedachtzaam, dat zal wel morgenmiddag worden. O, zei Inge en liep toen door. Wat een interesse voor de loodsboot, spotte ze in zichzelf. Hij is immers dood voor me. Hij is toch m'n vader niet meer. Wat doe ik hier eigen lijk aan de haven, wat zoek ik hier? En diep in haar wist ze, dat hij het was. De man, die jaren geleden, toen haar moeder nog niet was gescheiden, haar "ader was. Al die jaren had hij haar nooit iets van zich laten hooren, zou hij haar dan vergeten hebben? Zou hfj wel weten hoe moeilijk het voor haar was om geen vader te hebben? Hoe pijnlijk alle nieuws gierige vragen te beantwoorden en alles al leen te moeten beslissen, omdat ze zijn raad miste? Zou hij dat allemaal wel weten? De lui op school wisten niet, hoe het in haar schreinde, als ze de verhalen over hun „ouwe- heeren" hoorde. Dan vooral besefte ze wat er ontbrak en voelde ze zich eenzamer dan ooit. Morgen, bedacht ze, was ze jarig, dan werd zc achttien. Zou hij... Ach, waarom moest ze toch altijd aan hem denken... Met een ver moeid gebaar streek ze haar verwarde haren naar achteren. Ze moest nu naar huis. Even rilde ze. Naar huis, waar altijd stilte heerschte en een ge spannen atmosfeer, vooral wanneer er weer een van de vele ruzies was geweest. Maar het werd al schemerig en moeder zou ongerust worden. Zoo gauw de huisdeur achter haar was ge sloten, bekroop haar weer dat onrustige, be drukte gevoel en haar trekken verstrakten nog meer. Zoo, kan Je nog later thuiskomen, was Als Hans een zusje heeft gekregen, lezen vrienden en kennissen graag de geboorte-advertentie in de Heldersche Courant. Het ie ook voor hen goed nieuws) (36)<SË)SS(35)(5©®<S5)(56x35x36x5© U Den 15en Mei a.s. hopen ,a onze geliefde Ouders, fi\ H IJ. PRONK S en H A. PRONK—GRAAFF, hun 12 /i -jarige Echtver- S) eeniging te herdenken. Hun dankbare kinderen: Agatha, Jacob, IJsbrand, Den Helder, Kroonstraat 18. g) DgacxoGxag) Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm ten huize van de familie Blokker, onze ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Zwager en Oom, JACOB MASTENBROEK, in den ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam: W. MULDER- MASTENBROEK. Huisduinen, 7 Mei 1941. Duinweg 26. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag 10 Mei a.s. des middags 12 uur vanuit het sterfhuis. Algemeene kennisgeving. Heden overleed in het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar, na een kortston dige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramehten der Stervenden, onze lieve Zoon, Broeder, Behuwd- broeder en Oom, Laurentius Antonius, in den ouderdom van 15 jaar. Den Helder, 6 Mei 1941. Breewaterstraat 31. Correspond.-adres: Bosch- weg I 90, 't Zand (N.H.). A. J. BEEZEMER. P. C. BEEZEMER— RIETVELT, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. De gezongen Uitvaart zal plaats hebben in de Paro chiekerk van Onze-Lieve- Vrouw-Onbevlekt-Ontvan- gen, te Den Helder, op Zaterdag 10 Mei a.s., te 9.30 uur, waarna de begrafenis op het R.-K. Kerkhof ,,St. Joseph", te circa 11.15 uur. Vertrek begrafenis uit de kerk. Wegens gebrek aan grondstoffen Crone's bakkerij Huygensstraat HOOGE PRIJZEN geven wjj voor heele en gedeeltelijke Inboedels. Verkooplokeal „DE SCHAKEL" Molenstraat 143149. Ontvangen: 50 ct. per ons. Het verdubbelt Uw rantsoen en smaakt uitstekend. Spoorstraat 7274, Teleh 192. EXCELSIOR-STOFZUIGER van 91,voor 32,50, met volle garantie te koop aange boden. Sluisdjjkstraat 84 (hoek Goversstraat) HONDEN Wasschen Trimmen Scheren Plukken DIACONIESTRAAT 37. CAFE'S Café „Oud-Holland", 't Hoekje, WeststraatZuidstraat. Is doorloopend geopend. LEVENSMIDDELEN- BEDRIJF Firma A. v. Zandbergen Zn. Bassingracht No. 8. Alle dagen geopend. SLIJTERIJEN D. M. MOS, Langestraat 43. Telef. 471. Normaal geopend. bericht aan allen, dat vanaf heden de aanname van nieuwe deelnemers voor de Zondagsche Matinees en Soirees met MAJO MARCO beslist gesloten is* Zaalopening voortaan 2.30 uur. Uitleenen deelnemerskaart heeft intrekking tot gevolg. f 9 —-jga-gg-ggg! -I H. B. S. A en B en gymnasiale afdeeling A en B De aanmelding van leerlingen voor alle klassen van den nieuwen cursus kan plaats hebben vóór 31 Mei a.s. gedurende de schooluren, bij den rector in het school gebouw, Middenstraat. Het lyceum bevat naast een tweejarigen onderbouw: a. een afdeeling, bestaande uit 4 klassen, te zamen met den onderbouw, vormende een gymnasiale afdeeling A en B; b. een afdeeling, bestaande uit 3 klassen, te zamen met den onderbouw, vormende een H. B. S. A en B. Het toelatingsexamen voor de eerste klasse zal gemeen schappelijk door het gemeentelijk lyceum en de Rijks hoogere burgerschool afgenomen worden en, indien het met gunstig gevolg afgelegd wordt, tot elk van beide scholen toegang geven. De schoolgeldregeling is gelijk aan die der Rijks h. b. s. Nadere inlichtingen worden desgewenscht verstrekt door den rector. te Den Helder. Voor de inschrijving van nieuwe leerlingen op uit sluitend mondelinge aangifte door een der ouders of ver zorgers, wordt tot 1 Juni dagelijks (behalve Zaterdag^) gelegenheid gegeven aan het gebouw der school, Kanaal- weg 202, des namiddags tussen 1.30 en 3.15. Het verdient aanbeveling, een geboortebewijs van de(ri) candidaat mede te brengen. Het toelatingsexamen voor de eerste klasse zal gemeen schappelijk door het Gem. Lyceum en de R. H. B. S. afge nomen worden en, indien het met gunstig gevolg afgelegd wordt, tot elk van beide scholen toegang geven. Een flinke Dienstbode gevr. v. d. e. n. met huiselijk verkeer bij J. W. Metzelaar, landbouw bedrijf, Oudesluis (N.-H.). Heer, zoekt KAMER MET PENSION, liefst in een der buitenwijken. Brieven onder No. 589, tan het Bureau van dit blad. Kantoorruimte en Knmer piet pension gezocht. Omgeving Binnenhaven-N ieuwstrast. Brieven mder No. 587, aan het Bureau van dit blad. Gezocht vrije Kamer of Slaap gelegenheid voor 2 personen in Den Helder. Brieven onder No. 590, aan het adres van dit blad. Aangeboden een Zit-Slaap- kamer met gebruik van keuken of slaapgelegenheid voor 2 per sonen. Brieven onder No. 593, aan het Bureau van dit blad. SLAAPGELEGENHEID aangeboden, omgeving Breezand. Brieven onder letter B, Hulp postkantoor Breezand. Te huur 1 Slaapkamer voor echtpaar, 2.per week. Brieven onder No. 588, aan het Burèau van dit blad. Te koop gevraagd: defecte iTlec. Kookapparaten. Brieven onder No. 592, aan het Bureau van dit blad. Ter overname aangeboden: Café-Billart met vergunning. Ben. kapitaal 750, Brieven onder No. o91, aan het Bureau van dit blad. Te koop: TWEE GEITEN. Adres: Molenstraat 55. Te koop: Een FORD 4 C 1930 en een pl. Wagen, 4 wielen, ijzer. Te bevr.: Rozenstraat 34. Te koop: Een beste HANDWAGEN. De la Reijstraat 25. Wie ruilt een nette Z OMER5IA NTEL maat 46, tegen een textielkaart. Adres: Bureau van dit blad. Oom's sarcastische begroeting. Inge perste haar lippen op elkaar en zweeg wijselijk. De maaltijd verliep ook dit keer weer zwijgzaam. Strak keek Inge op haar bord. Bij elke hap voelde ze de spanning tot een bijna ondragelijke last toenemen. Was ze maar weer buiten, daar kon ze tenminste vrij ademhalen, daar hoefde ze zich niet schuw en geruischloos te bewegen, bang om de aan dacht té trekken. Het schemeruur duurde nog langer dan aewoonlijk. Iedereen zweeg. Inge leunde on bewegelijk in haar stoel achterover. De be klemming, die als iets voelbaars door de ka mers zweefde, legde zich als een loodzware greep om haar hart. Tergend eentonig klonk het tikken van de groote hangklok door de stilte. Tik-tak. Tik tak. Haast onmerkbaar wiegde Inge's hoofd op dit rhythme heen en weer. Stilte stilte, bonsde het in haar. De figuren in de leunstoelen voor het ven ster vervaagden in de vallende duisternis. Buiten ging geen mensch voorbij. Doodstil zat moeder in haar hoekje, een ineengedoken donkere massa. Inge's hart kromp ineen en ze voelde een vreemde prikkeling bij haar oogen. Met op eengeklemde kaken en haar nerveuse handen tot vuisten geknepen, staarde ze voor zich uit in de duisternis, waarin de stilte haar tot stikkens toe benauwde en wachtte... Zoo ging ook deze dag voorbij de laat ste van haar zeventiende jaar. Alleen moeder vond den verjaardag belang rijk genoeg om Inge stilletjes wat in de hand te drukken. -Koop daarvoor maar, wat je graag hebben wilt, zei ze zacht. Nee, weerstreefde Inge, ik heb niets noodig en ik weet ook niets. Maar moeder hield vol en zuchtend stak ze tenslotte het geld in haar zak. Tegelijk voelde ze zich droeviger gestemd, omdat ze wist, dat moe der het beter zelf kon gebruiken, terwijl zjj toch niet kon koopen wat ze wou. Liefde was immers niet te koop! Ze keek uit het raam, er kwam mist opzetten. Fijne spatjes vorm den zich op de vensterruit. Alles was even druilerig, binnen en buiten. Ben je vandaag nog bezoek te wachten vroeg tante onverschillig. Inge schudde haar hoofd. O, nou anders laat je ze maar op jouw kamer. Nee, vooral niet hier, reageerde Inge in gedachten. Met een ruk keerde ze zich van het ven ster en liep langzaam naar boven. Lusteloos zat ze in haar stoel, de armen gesteund op de met boeken oezaaide schrijftafel. Voor haar lag een werk van Rousseau. Even bla derde ze erin, maar rusteloos als ze dien dag was, kon het haar niet boeien. Telkens dwaal den haar gedachten naar „hem". Nog zag ze hem "oor zich; zijn forsche gestalte in de loodsuniform, rijn scherp geteekend gezicht met de groote, vreemde oogen... haar oogen. Hier lachte ze cynisch. Ze leek immers op hem en ze wist, dat ze er diep in haar hart trotsch op was, ondanks alles. Een knagend verlangen woelde in haar en het was haar rusteloosheid, die haar ten laatste de deur uitdreef. Als een kille hand viel de mist op haar. Inge huiverde en trok haar das vat vaster aan. Ze liep door stille straten, zonder doel. Toch volgde ze onbewust den weg, die een onweerstaanbare aantrekkingskracht op haar uitoefende, den weg, die haar bij de haven bfacht. Het was er wat rumoenger dan den vorigen dag. Een groepje vissdier- lui stond met elkaar te praten, terwgl een kleine zwarte hond om hen heen dartelde. Uit de mist doemde een sleepbootje op. Puf fend stoomd het m de richting van de groote brug, het water in heftige beroering schter zich latend. Fnkele wagens rolden ovtr de brug, verder was er maar weinig verkesr. Voor het loodswezen drentelde Inge hoen en weer. De klamheid van den mist hal zich in haar kleeren genesteld en ze had het koud. Toch bleef ze wachten, hij zou immes ko men, dat wist ze zeker. Allengs werd het stiller langs de haven. Het klotsen van het water onder den aan legsteiger en het schuren van een ankerket ting waren de eenige geluiden, die Inge hoor de. Ze luisterde ingespannen, toen, einde lijk, klonk van verre het poffen van een motorboot. Nader en nader kwam het. Inge's hart begon sneller te kloppen. Toen dook het vaartuig uit den nevel naar voren. Het was de loodsboot... Nog een oogenblik en het boord schuurde langs den steiger en een touw werd om de paal gesmeten. Stemmen weer klonken en twee gestalten sprongen aan wal. Kom Hendrik, heb je nog niet genoeg van die verdmist... Haastig gingen ze het gebouw binnen. Een schok doorvoer Inge bij den naam Henrik. Dit wa? hem, dat was va der. Wat zou hij zeggen Onstuimig wild klopte haar hart en ze deed nog een stap voorwaarts Toen sprong ook de derde man op den steiger. Rakelings passeerde hij Inge, keek haar even aan en sloeg de oogen neer. Dan was hij voorbij en verdween in het loods- gebouw. Zijn vrienden keken hem onderzoekend aan Wat heb je Henrik, je ziet zoo bleek als de dood man. Heeft de mist je te pakken? Ja, de mist, zei hij afwezig en zag nog den verwijtenden blik in die groote oogen... Buiten staarde Inge als verdwaasd naar de deur, waarachter hg verdwenen was. Tranen brandden achter l.aai oogen. Vader, kreun de ze, ..uier... en een snik welde in haar op. Langzaam draaide ze zich om en ging weg. Een wilde haat laaide in haar op, haat en wrangheid om een kapotgeslagen illusie... Eindeloos verlaten voelde ze zich en met ge bogen hooid ging ze voort, den weg terug- Groote druppels vielen van de boomen op de stille gracht, traag als de leegheid, die haar hart binnensloop. En de mist bleef hangen On Inge's kamer zat Leny Helman en waohtte

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4