Koperen Knoopen Band komt naar Den Helder tPiadAuieuvuö Distributie-nieuws ïlieuuM uit Ua& Keïü en Zending, Ponderdag 8 Mei 1941 Tweede Blad Op Zondagmiddag 18 Meia.s. Diverse andere uitvoeringen eveneens op komst Gemeentelijk Lyceum Zucenunen Reünie van de zwemkring noordelijk Noord-Holland De Leeszaal in April Zie ginds daar komt de ijsman aan: Uaet&aZ Tijdschriften Indië kennen is Indië liefhebben De bron in het Idjengebergte op Oost-Java: een heerlijk, idylisch plekj'e voor winkeliers De laatste dagen van een eilancL»~~~ Visscherfi Zooals men weet, is er nog steeds een van kracht zijnd dansverbod. Tengevolge hiervan is het dus niet mogelijk, dat in het Casino gedanst wordt. Uiteraard heeft de directie naar middelen gezocht om het publiek op de Zondagmid dagen tóch iets aan te bieden. Dit zou dan moeten vallen onder het cabaret-genre. Nu is momenteel'niets zoo moeilijk om een gezelschap te engageeren van buiten en de reden daarvan is goeddeels gelegen in de wel Uiterst moeilijke verkeersverbindingen. Vroeger was de zaak eenvoudig: eén gezelschap uit Rotterdam of Amsterdam, dat een voorstelling in Den Helder gaf, huurde des middags een bus (of maakte gebruik van de eigén bus, hetgeen even eens voorkwam), men reed naar Den Helder en keerde, na afloop der voorstel ling, weder denzelfde dag terug. Thans is dit alles anders: men is op de treinverbindingen, die belangrijk inge krompen zijn, aangewezen met alle ge volgen vandien. De kosten zijn verveel voudigd, zoodat het inderdaad, afgezien van andere factoren, een onderneming is van een ensemble om naar de stad aan het Marsdiep te reizen. Dat de Casino-directie er desondanks in geslaagd is voor de komende weken enkele gezelschappen te engageeren is iets, wat men zeker niet onderschatten mag. v Van Broekhoven's orkest. Het zijn niet minder dan een viertal voorstellingen, die in de zeer nabije toe komst op het programma staan. En het is speciaal de eerste, die voor de geheele Heldersche bevolking, oud of jong, een blijde verrassing zal zijn. Onvoorziene omstandigheden daargelaten is namelijk vastgesteld, dat Zondag 18 Mei a.s. een uitvoering gegeven zal worden door de „Koperen Knoopen Band", onder leiding van Louis van Broekhoven. Is het nog noodig in den breede aan te geven wie e;a wat deze ..Koperen Knoopen Band" eigentijk is? Wie weet nog niet, dat dit orchest samengesteld werd uit een 11-tal oud stafmuzikanten, een selectie jongeren, die na eerst als „The Brass Button Band" triomfen gevierd te hebben, thans sedert ver scheidene maanden in de eerste gelegenheid des lands concerteeren met steeds stijgend succes. De „Koperen Knoopen Band", vast ver bonden aan de „Riviera Hall" te Den Haag, h|eft een vrijen Zondag en waar anders zou men dien dag optreden dan inde bakermat van de band Nieuwediep. Nadere bijzonderheden betreffende band en spelers zullen in volgende num mers van ons blad opgenomen worden. Men reserveere echter reeds NU den Zondagmiddag van den 19den Mei, die ongetwijfeld een gebeurtenis zal worden. Mr. Hedl. Op 25 Mei d.a.v. vindt een optreden van geheel anderen aard in het Casino plaats en wel een voorstelling door den vermaarden magiër „Mr. Hedi", die een specialiteiten programma komt afwerken. „Mr. Hedi" is een illusionist van den eersten rang en zal ook in Den Helder zijn wonderen en mirakelen op de hem bekende vaardige wijze ten uitvoer brengen. I „Lachen zonder bon". Het gezelschap voor den lsten Pinksterdag is nog niet bekend, wel dat van den 2den Pinksterdag. Dan verschijnt het revuegezel schap met Barthous en Fantasio, dat een op voering zal geven van de revue „Lachen zonder bon", een revue, die gedurende ge- ruimen tijd in Amsterdam volle zalen getrok ken heeft. Een bont spel, waarin men een aantal prominente artisten ziet optreden. „Peter Pech". Een week later tenslotte verschijnen Peter Pech en een 8-tal andere artisten, die, onder leiding van den bekenden Jack van Tol. even eens een voorstelling, die aan afwisseling rijk is, zullen zorgen. Men ziet het: de Casino-directie zit niet stil en tracht ook, in dezen benarden tijd, eenig vertier naar Den Helder te brengen. Ongeacht de niet geringe moeilijkheden, zorgen en financieele bezwaren, die daaraan verbonden zijn.. Aanmelding van leerlingen vóór 31 Mei. In een advertentie in dit nummer wordt medegedeeld, dat de aanmelding van leerlin gen voor alle klassen van den nieuwen cursus kan plaats hebben vóór 31 Mei a.s., gedurende de schooluren, bij den rector in het schoolge bouw, Middenstraat. Het toelatingsexamen voor de eerste klasse zal gemeenschappelijk door het gemeentelijk lyceum en de R.H.B.S. worden afgenomen en, indien het met gunstig gevolg afgelegd wordt, tot elk van beide scholen toegang geven. De schoolgeldregeling van het geme" 'j 1 lyceum is geljjk aan die der R.H.B.S. Wedstrijden te Alkmaar. In ons blad meldden wij de vorige week, dat de Zwemkring het zomerseizoen met de gebruikelijke voorjaarsvergadering had ge opend. De eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen staat thans al dadelijk voor de deur. 18 Mei aanstaande te Alkmaar in de Over- dekte. Daar zullen dus voor het eerst de krachten worden gemeten. De beide Helder sche sportafdeelingen, de Bruinvisschen en de Sportclub Frissche Morgen nemen ook aan deze wedstrijden deel en zij zullen hierin een goede gelegenheid vinden om hun leden, die her en derwaarts zijn verspreid, weer eens bij elkaar te zien. De Heldersche' vereeni- gingen, die met zooveel moeilijkheden te kampen hebben, blijven op die manier in tact. Wij hopen, dat vele leden van deze clubs in Alkmaar aanwezig zullen zijn op 18 Mei, niet alleen zij, die in Holland's Noordpunt een evacuatie-oord hebben gevonden, maar ook zij, die naar meer zuidelijke streken een toe vlucht hebben gezocht. Terecht heeft het Bestuur aan dezen mid dag den naam van Rêunie gegeven, want naast de wedstrijden staat een gemeenschap pelijk partijtje zwemmen op het programma. Ook de supporters gaan dus te water en ge zellig zal het dan in de Overdekte zeker zijn. Het programma. Het programma voor dezen middag is zoo aantrekkelijk mogelijk. Voor de eerste maal zullen de adspiranten aan den start ver schijnen op speciale nummers. Het aantal deelnemers is zeer groot en wij voorzien al menig spannend nummer. De volgende wed strijden staan op het programma: 1. 50 met?r rugslag Heeren A en B klasse 2. 50 meter schoolslag adspiranten meisjes 3. 50 meter vrije zwemwijze adspiranten jongens 4. 100 meter schoolslag Dames A en B klasse 5. Estafette 2 jongens adsp. 25 m. Vrije zwemwijze Estafette 2 meisjes adsp. 25 m. school slag 6. 100 meter schoolslag Heeren A en B klasse 7. 50 meter vrije zwemwijze meisjes adsp. 8. 100 meter vrije zwemwijze Dames A en B klasse 9. 100 meter vrije zwemwijze Heeren A en B klasse 10. 50 meter schoolslag adsp. jongens 11. Estafette 2 dames 50 m. schoolslag 2 heeren 50 m. vrije zwemwijze. De Zwemcompetitie. Wij hebben vorige week reeds medegedeeld dat er een competitie door de Kring werd georganiseerd. Thans is de regeling hiervan gereed. De belangrijkste nummers (in totaal 12) zullen zooveel mogelijk op eiken wedstrijd worden verzwommen. Iedere vereeniging moet daarop een bepaald aantal deelnemers laten uitkomen. Het door deze deelnemers gedurende het geheele seizoen genoteerde aan tal seconden wordt gedeeld door het ver plichte aantal deelnemers en deze uitkomst geldt als prestatie. Het Kringbestuur heeft hiervoor een wisselbeker uitgeloofd. Na iederen wedstrijd zal de stand der competitie worden berekend en wij zullen die regelmatig in ons blad publiceeren. Deze regeling is dusdanig uitgewerkt, dat alle vereenigingen een gelijke kans maken, waardoor de aantrekkelijkheid vergroot wordt. De Openbare Leeszaal werd gedurende de maand April bezocht door 310 mannen en 43 vrouwen, totaal: 353 personen. Uitgeleend werden 1603 romans, 1056 studiewerken en 1165 kinderboeken, totaal: 3824 boeken. Lijst van aanwinsten Mei 1941. y Romans: Last, J., Elfstedentocht. Lothe, S'„ Het schip en de twee vrouwen. Maire, F. Ie, Magistraat in miniatuur. Mens, J., Koen. Middendorp, H., De misdaad bij het roode hek. Ruck, Berta, Icarus-vleugels. Studiewerken: Adams Beek, L., Wijsheid uit het Oosten. Julien, P., Kampvuren langs den evenaar. Leeuwen, W. L. M. E. van, De liefde tot zijn land is ieder aangeboren. Muller, P. H., Bibliografie betreffende den Bijbel, den godsdienst, het christelijk geloof, enz. Saudek, R., Experimenteele graphologie. Statistisch zakboek 1940. Teunissen, P„ Maak uw tuin productief. Geschenken: Gids voor Assen. Groentetuintje, Het. Schrek, D. J. E., Beginselen der analytische meetkunde. Webervan Bosse, A.,, Een jaar aan boord Hr. Ms. „Siboga". Willis, E. J., The mathematica of navigation. Fjjn jjs, lekker jjs. Vorig jaar hebben wij ons in het hartje van den zomer in onze diverse evacuatie oorden tegoed gedaan aan ijswafels. Er was altijd wel een ijscoman te vinden. Straten ver was hijdoor zijn geroep te herkennen. Ook in onze, toen zeer verlaten stad, zwier ven er nog een paar rond, die evenwel geen goede zaken konden maken en dus de men- schen maar naar hun vluchtoorden achterna trokken. Nu is het Mei. Nog niet zoo erg lang ge leden daalde de laatste sneeuw over onze stad neer en evenmin is het erg lang geleden, dat het 's nachts nog wel eens pittig kon vriezen. Maar de zon staat zoo af en toe al stralend aan den hemel en geeft ons tenmin ste het idee, dat het lente is en de zomer nadert. Intusschen is het buiten nog flink koud. Een gure Noord-Ooster waait of het November is inplaats van Mei. Menschen loopen met gebogen ruggen en de hand krampachtig aan den hoed tegen den wind te worstelen. Fietsers moeten bij de hevige windvlagen, die om de straathoeken gieren op de trappers gaan staan om tenminste nog wat vooruit te kernen. De tot golven gegroeide golfjes van het Heldersche Kanaal worden snel voortgestuwd.;' terwijl de takken van de boomen wild in alle richtingen worden ge zwiept,. ..Een paar meeuwen proheeren zoo goed en zoo kwaad als het gaat tegen den wind in te laveeren. Maar... toch schijnt de zon, en toch is het voorjaar. Zoo scheen een voortvarende ijscoman er ook voer te denken. Toen de eerste mooie, zonnig-warme dagen de komst van de lente hadden aangekondigd, haalde hij zijn drie wieler van stal en knapte deze op. Al het nikkel werd weer. glimmend gepoetst en de assen werden flink geolied om aan alle even tualiteiten. weerstand te bieden. Hij fabri ceerde een bus vol ijs en toog op stap om zijn product aan den man te brengen. Zoo zagen de stomverbaasde Nieuwediepers plot seling een ijscowagen rijden, ondanks alle melk-distributie; al is het dus geen roomijs meer. Maar de verbazing duurde niet lang. De Nieuwedieper jongelui, als trouwens overal, erg snoeplustig aangelegd, bedachten zich niet lang. Zij mochten er één keer langs den wagen rijden, zij konden er eens tweemaal langs rijden; nog niet heelemaal zeker of het nü al lekker zou smaken; maar tenslotte over won toch de wensch om eens te proeven. Die glimmend gepoetste kegel bovenop de bak heeft net zoo'n aantrekkingskracht als een zonnebloem op een bij. Dan werd er besteld: „Eén van vijf" of wel „Eén van tien", al naar gelang de rijkdom of de behoefte van den opdrachtgever. En de ijsman schepte, hij schept als er maar gekikt wordt, terwijl de vergadering rond hem belangstellend toekijkt en met zichtbaar welbehagen aan den ijswafel staat te sabbelen; en dat alles geschiedt in een temperatuur, die zelf weinig boven het vries punt zal liggen. De hoofdzaak voor den ijscoman dat hij verkoopt, en dat doet hij ook. Vele évacué's, die met haastigen spoed naar den trein komen loopen om een goed -plaatsje te veroveren, worden vertederd bij het zien van het wagen, tje, en halen met een glimlach hun portemon- naie uit den zak om even aan te leggen. Scho lieren, die den heelen middag- suf in hun ban ken hebben zitten dommelen, knappen van zoo'n koude lekkernij zienderoogen op. Men schen in werkplaatsen, die van de droge lucht een even droge keel hebben gekregen, komen naar buiten geloopen om hun keel een beetje te smeren. Steeds staat, op plaatsen waar hij hij men schen kan verwachten, de ijscoman. Als er niet net een klant Wj den wagen staat, dan komt er wel een naar hem toen; want altijd trekt hij met zijn driewieler-fiets en in zijn witte jas voldoende de aandacht. Wij hopen, dat hij dit jaar een beter jaar zal maken dan het vorige. Voor hem is het te hopen, dat er veel snik-heete dagen zullen komen, waar we trouwens geen van allen rouwig om zullen zijn. Good luck, ijscoman, we wenschen je een goed ijsco-seizoen toe. VOETBAL. Hedenavond om 6.30 uur vindt op het H.R.C.-terrein de voetbalwedstrijd plaats tus- schen Brandweerploeg 3 van de Rijkswerf en tegen Helder-H.H.C. Junioren. Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd, uit gave C. A. Spin Zn., N.V., Amsterdam. Met de 23e brief van Betteko, geïllustreerd met een alleraardigst voorjaarsbeeld, opent dit nr. van 1 Mei. Het verhaal van „Zonne schijn" is een handig, maar aardig reclame verhaaltje. Geestig is het verhaal van de „Inbrekers", bewerkt door M. C. v. Oven v. Doorn. Een leerzaam verhaal en ook span nend is dat over Antonio Canova, een der groote Italiaansche beeldhouwers. Aan Ko- betje's uitzet kunnenonze meisjes verder werken. „De boeken, die ik graag lees", is interessant voor het leeren van den smaak van onze kinderen. Vervolgverhalen, vragen- bus, raadsels en „Kiekeboe" voor de kleintjes vullen dit nummer. Het Kind. Nummer van 26 April. Uitgave C. A. Spin Zn. N.V., Amsterdam. Er is een voortreffelijk gedicht van G. J. OverwaterBaar, getiteld „Thuiskomst", ge volgd door een uitstekende redactioneels bij drage „De strijd tegen de witte pest", dat van bijzondere beteekenis is te achten en goed ge fundeerd werd. Leonard Roggeveen, de kin derboek-deskundige, vertelt over de illustratie van het goede kinderboek, terwijl Agneta voor een van haar rake en aan de werkelijkheid ontnomen schetsen zorgde. Een nummer, actueel en leesbaar, zooals men dat bij „Het Kind" gewoon is. Aan natuurschoon kan de minnaar der natuur zich volkomen verzadigen, zóó rijke verscheidenheid biedt hem het uitgestrekte-Indische eilandenrijk! Maar vlak bij de deur ligt het schoone vaak niet! Ik noem b.v. de „zeetuinen" van Ambon, de Banda-eilanden, de vulkanen in de buurt van Ternate, de liefelijke Minahassa, het wereldwonder van Flo- res: de gekleurde meren; de grotten van Celebes en Oost-Borneo, enz. Maken we een kaart van Indië op dezelfde schaal als die van Europa, dan blijkt het dat de eerstgenoemde plaatsen in Zuid-Oost Rusland vallen; Flores in de Zwarte Zee; Celebes en Oost-Borneo m de buurt van Moskou. Java's heerlijk Vulkanenland met zijn meertjes, bron nen, enz., omvat een strook, die het Noorden van den Balkan inneemt. De grootsche natuurwonderen van Sumatra liggen in de buurt van Londen en Parijs Ja, Ned.-Indië is .groot, zóó groot, dat noch de Indischman, noch de Nederlan der dit beseffen. Tot schade èn van Indië d.w.z. héél Indië en niet alleen java èn van Nederland! Met een enkel woord wees ik op de meren. Die meren zijn heel merkwaardig en vaak o zoo mooi! Wie eenmaal een blauw zwarte regenbui over het groot sche Tobameer (Sumatra) heeft zien trekken, of de opkomst der zon heeft geno- hoogte van^ 1000 Meter blikt men op het ten, heeft een indruk ontvangen, die hem zijn heele verdere leven bijblijft. Ik noem een paar cijfers, die betrekking hebben op dat meer: het ligt 900 m boven de zee en is ruim twaalf maal zoo groot als het meer van Genève, dat het inzake natuurschoon heel ver achter zich laat! Het is bijna overal omgeven door steile rotswanden, die oprijzen tot 2000 meter hoogte. Het meer mondt uit in een groote rivier met een paar geweldige watervallen, wier kracht dienstbaar wordt gemaakt aan de fabrikatie van aluminium uit de grondstof, die op niet verren afstand wordt aangetroffen. Er zijn nog meer be zienswaardige meren op Sumatra. Ik denk aan het liefelijke Manindjameer. Van een spiegelgladde water, waarin af en toe een prauwtje rimpels trekt. In het Zuiden en 't Oosten lijzen machtige vulkanen op, wier toppen zich in de wolken verbergen. De wol ken, beschenen door de zon, schenken aan het meer een sfeer, onbeschrijfelijk teer, vredig en schoon! Door een dal in het om ringende gebergte blikt men op den blauwen Indischen Oceaan. Ik heb wereldreizigers gesproken, die vertelden, dat van alle na tuurschoon, dat ze hadden bewonderd, het meer yan Manindjau de kroon spande. Op Java komen tal van, bergmeren voor, sommige fraai gekleurd. Zoo'n meertje lijkt vaak klein: men kan er gemakkelijk met een steen overheen gooien. Maar de steen, die de toerist werp, komt niet eens in het water! Zóó vergist men zich in die grootsche omgeving in het schatten van afstanden! Bronnen zjjn er ook veel in het gebergte. De groote handelsstad Sema- rang (Midden-Java) onttrekt er het water voor haar waterleiding aan. Een zeer merk waardige bron bevindt zich in het Idjenge bergte (Oost-Java). Die bron bevat kalk in oplossing. Door blootstelling aan de lucht wordt die kalk onoplosbaar. En zoo heeft in den loop der eeuwen de bron zichzelf inge- muurd, zie foto. Geen kalmer, rustiger vre diger idyllischer plek dan die bron, hoogst zelden door menschen bezocht. Dr. H. F. TILLEMA. Hotels, ca?é's en restaurants Op Vrijdag 9 Mei a.s. kunnen de instellingen voornoemd de volgende bonnen bij den Distri- butiedienst inwisselen tegen toewijzingen, t.w.: Boter, bon 13 en 14 op opplakvellen MD 18. Margarine, bon 13 en 14 op opplakvellen MD 18. Kaas, bon 63, 73, 64, 74, 65 en 75 op opplak vellen MD 18. Vleesch, bon 13 op opplakvellen MD 268. Eentueel rantsoenbonnen op opplakvellen MD 18. De ingeschreven instellingen kunnen vanaf heden het restant van de toewijzingen voor Koffie bij den distributiedienst afhalen. Voor de laatste maal brachten we een be zoek aan Schokland. j We kwamen eerst aan het zuidelijkste punt van het eiland „De Zuidert", dit ligt op onge veer 500 meter van den ringdijk van den Noord-Oostpolder. Een historische plek, rijk aan bijzonderheden; hier liggen de funda menten van een groot kerkgebouw, hetwelk Dr. A. de Froe met een aantal studenten heb ben blootgelegd. Op het Zuidpunt van Schok land stond vroeger het dorpje Oudekerk (ook wel Zuiderbuurt genaamd). Schokland telde vroeger drie van zulke dorpjes. Behalve deze Zuiderbuurt waren er nog de Middelbuurt, ook wel Ens of Molenbuurt genaamd, en op het Noordpunt, Emmeloord of Noordbuurt. Het eiland had door stormen dikwijls veel te lijden en daarom werd het dan ook in 1859 ontruimd. Er woonden toen nog 700 menschen (onder wie 500 katholieken), die vrijwel allen van de visscherij leefden. Sinds 1859 woonden op Schokland nog slechts enkele gezinnen. Op Emmeloord werd een havenmeester en een kantonnier geplaatst, terwijl er ook een vuur torenwachter moest zijn. De laatste jaren woonden op het eiland nog drie gezinnen: te Emmeloord die van den havenmeester Spits en van den P.T.T.-kantoorhouder Harmen Smit en op de Middelbuurt het gezin van den kantonnier Schuurmans. Na Paschen hebben de gezinnen Spits en Schuurman het eiland verlaten, nadat Harmen Smit reeds in het na jaar van 1940 het eiland verlaten Jhad. Hoe wel op Urk geboren, stond zijn wieg reeds vroeg op Schokland en hij is er tot zijn 60ste jaar blijven wonen. Visschers en schippers, die vaak een toevlucht in de haven zochten voor stormen, kennen hem. Hij was de vriend, de raads- en vertrouwensman van velen. Hij was samengegroeid met het eiland, en hoogst zeidén ging hij naar den vasten wal. Thans troffen wij den heer Melgers met eenige ar-r" beiders aan, die met het opruimen van steen glooiing en planken van de haven bezig waren. Deze zijn thans de eenige bewoners van het eiland. Volgens deskundige verklaring is, sinds het waterpeil in den polder door bemaling is verminderd, het eiland eenige centimeters ver zakt. Men denkt, dat dit nog erger wordt, als de polder door bemaling droog valt, daar uit grondboringen is komen vast te staan, dat Schokland op een veenlaag ligt. Als de polder droog is, zal het eiland als een terp uit het lage land oprijzen. LANDBOUWONDERWIJS. De vorige week werd de laatste les gehou den van den landbouwwintercursus. De avond had het karakter van een openbare les. Mede aanwezig waren de Burgemeester en het Bestuur van de afdeeling Urk van den C. B. T. B. Aan het eind van de les sprak de Burgemeester enkele waardeerende woor den aan het adres van onderwijzer en leer lingen. De cursus begon met 22 leerlingen. Hiervan onttrokken zich 4 leerlingen. Van de overblijvende 18 leerlingen werden er 14 be vorderd tot het tweede cursusjaar, n.1. 3 met lof. Door 70 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 2415 kg aal en paling, van 15—164 kg per vaartuig, prijs 3177 ct. per kg; spiering 2627 ct. per y3 kg; 302 manden possen 3.48 en 140 manden nest 33 ct. per mand. VEREENIGING VAN KERKVOOGDIJEN. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Kerkvoogdyen in de Nederlandsche Hervormde Kerk heeft een circulaire gepubliceerd, waarin het mededeelt, dat het volkomen accoord gaat met den inhoud van de adviezen, welke in de laatste maanden door de synode zijn verstrekt en welke alle na overleg met het hoofdbestuur tot stand zijn gekomen. In verband daarmede onderstreept de circu laire, dat de kerk geen vereeniging is zonder economisch doel als bedoeld in de verordening no. 145 van den rijkscommissaris en de kerk derhalve geen opgave aan den bevoegden pro cureur-generaal behoeft te doen; dat de bepa lingen van het loonbelastingbesluit niet van toepassing zjjn op de inkomsten, welke een pre dikant als zoodanig bij een Hervormde gemeen te verdient; dat ten aanzien van een collecte plan nader advies van de synode kan worden verwacht en dat de kerkvoogdijen niet vallen onder de instellingen en fondsen, welke ver plicht zouden kunnen worden deel te nemen aan een eventueel gedwongen staatstoeslag. Al staat natuurlijk latere vryb belegging in staats fondsen open. Verder worden de kerkvoogdyen geadviseerd om geen gebouwen of lokalen aan de kerk toebehoorende af te staan aan vereeni gingen of samenkomsten met politieke strek king van welken aard ook. Indien door alle plaatselijke kerkvoogdijen op een gegeven oogenblik besluiten of beslissingen genomen moeten worden, welke een algemeen karakter dragen, is het hoofdbestuur steeds dilligent en zal of rechtstreeks vanwege de synode of van wege het hoofdbestuur een algemeen advies worden gegeven. In een speciaal geval blijft het hoofdbestuur steeds bereid adviezen te geven.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5