Dwars Afrikaansche woestijn Dc verliezen van de Grieksche vloot Jeugdige fietsendief gepakt Wijziging in de hooge POLITIELEIDING Duur vleesch zonder bon ïtaliaansch weermaebtberiebt Bijeenkomst van het Amerikaansche oorlogskabinet Doifsch weermachtbericht In het Stichtsehe fruitparadifs Bunnih bij Utrecht zijn interessante resultaten van onze onvolprezen Nederlandsche fruitteeft te bewonderen. De pruimeboomen staan in bloei en beloven een goede oogst en terwijl in de Betuwe de bloesem nog nauwelijks te zien is worden in de kassen te Bunnik reeds de kersen geplukt. (Pax-Holland) door de IN NAUWELIJKS ACHT WEKEN WERD 1700 KILOMETER AFGELEGD. (V.P.B.) Thans, nu de strijd' in Grieken land beslecht is, wenden zich de blikken weder naar Noord-Afrika, waar ongetwijfeld het volgende bedrijf in het oorlogsdrama zich zal afspelen. In verwonderlijk korten tijd is men er in geslaagd, bijna ai d'e door de' Engelschen overmeesterde stellingen te- rog te winnen en door te dringen tot over de Egyptische grens. Onder het geloei van de zandstormen en het steken van de heete Afrikaansche zon wordt ver bitterd gestreden met een hardnekkigen te genstander om eiken duimbreed grond. In het midden van Februari wer den de eerste Duitsche troepen aai^ land gezet op Afrikaanschen bodem en thans, nauwelijks acht weken la ter. zijn zij reeds over een afstand van 1700 kilometer langs den kustweg gemeten, opgerukt. Deze vele honderden kilometers hebben zij afgelegd ten koste van zware, inspannende marsehen. onder de grootste ontberingen, verbitterden strijd, dag en nacht wakend en kam pend, beurtelings zich verdedigend en aanvallend1, zandstormen en zon negloed trotseerend. Wat menschen en materiaal in die weken te yer- duren hebben gehad, is werkelijk met geen woorden uit te drukken. De mannen kenden de woestijn alleen nog maar van hooren zeggen; hoogstens hadden zij er het een en ander over gele zen. Nu maken zij er persoonlijk kennis mede en die kennismaking valt lang niet altijd mee. On hun harden, langen weg. die hierheen leidde, hebben zij er on dervinding van opgedaan. Doch mannen en machines hebben bewezen, wat een vaste wil vermag. Bij Agedaibia vond op den 24®ten Februari het eerste treffen met de Britsche troepen plaats; en op den kop af een maand later, den 2isten Maart, volgde een tweede treffen bij El Agheila. Zoo raak ten zij vertrouwd èn met den vijand, èn met de woestijn eveneens een vijand. DE MARSCH DOOR DE WOESTIJN. Zoo gaat "het voorwaarts, steeds voorwaarts. Af en toe krijgt men contact met den tegenstander, men zwenkt meer naar het Oosten, verwijdert zich van den weg die langs de kust loopt. De woestijn wenkt. Het parool is nu: marchee- ren. Men moet trachten, den vijand niet uit het oog te verliezen, voe ling met hem te houden. De wielen van de voertuigen rollen nu niet meer over den gladden straatweg, doch worstelen zich met moeite door het mulle, gloeiende zand, hier en daar afgewisseld door losse stee- nen, overkoepeld door een meedoo- genlooze zon. EGYPTE VOELT MEER VOOR DE ROL VAN TOESCHOUWER. Deze indruk wordt nog versterkt door een verklaring, dezer dagen afgelegd door den opperbevelhebber van het Egyptische terri toriale leger ten aanzien van de verhou ding tusschen Egypte en Engeland. Wel is waar stelde hij voorop, dat Egypte trouw zou blijven voldoen aan zijn verplichtingen tegenover zijn bondgenoot en gaf hij uit drukking aan de bewondering, die het Egyptische leger gevoelde voor de kracht en het uithoudingsvermogen van de legers en het volk van Groot-Brittannië; doch daarna gaf hij in tamelijk duidelijke be woordingen te verstaan, dat Egypte het daarbij wilde laten blijven, want, zeide hij, „zijn land zou niet afwijken van de tot dusverre gevolgde politiek." Het Egyptische leger heeft de verplich tingen tegenover Engeland, waartoe het bij verdrag was gebonden, getrouwelijk vervuld. Dit heeft Engeland kort geleden zelf erkend. Uit het feit, dat de opperbevelhebber zin speelde op het voortzetten van de tot dus verre door Egypte gevolgde politiek en den nadruk, dien hij legde op de vervulling van de uit het verdrag met Engeland voort vloeiende verplichtingen, meent men te moeten opmaken, dat de regeering te Kaïro er voorloopig niet aan denkt verder te gaan en aan de zijde van Engeland actief aan den strijd' deel te nemen. Van dien kant is dus voorloopig niets te vreezen voor den opmarsch door de woes tijn. Eervol ontslag aan den inspec teur-generaal. Bij beschikking van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is aan den kolonel der marechaussee A. W. de Koningh met ingang van 30 April 1941 eervol ontslag verleend uit het ambt van inspecteur-generaal der Nederlandsche po litie.' Bij beschikking van den hoogeren S.S.- vior het bezette Nederlandsche gebied is de iuitenant-kolonel der marechaussae H. W. B. Croiset van Uchelen met ingang van 30 April 1941 tot het tijdstip, waarop een de finitieve regeling zal zijn getroffen belast met de voorloopige waarneming van het ambt van inspecteur-generaal der Neder landsche politie. De kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt De Utrechtsche politie heeft een 15-jarigen jongen uit Amsterdam gearresteerd. Deze had zich in Utrecht schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende rijwielen. Reeds een paar maal had men hem ernstig ver dacht van diefstal van fietsen. Hij was toen van huis weggeloopen had een fiets gestolen om naar Utrecht te komen, maar zag kans ergens tusschen de hoofd- en de domstad 't gestolen rijwiel te verkoopen, zoodat hij „genoodzaakt" was een andere fiets te ste len. In Utrecht maakte hij goede sier van het geld, dat hij kreeg van opkoopers, die van hem dé fietsen kochten. Zoo kon hij lang uit de_ handen van de politie blijven. Ten slotte, is hij gegrepen en overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij is opgesloten. Gisteren is de knaap op trans port gesteld naar Amsterdam en voor den officier van justitie geleid. Voor zoover de politie kon nagaan heeft de jongen alleen al in Utrecht en omgeving zeven rijwielen weggenomen en verkocht. VREEMDELINGENVERKEER NEDERLAND—DUITSCHLAND. De heeren W. J. J. Noordijk, waarnemend hoofd van de afdeeling Cultureele Ontspan ning van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, en H. W. R. de Waal, directeur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, zijn op uitnoodiging van de Reichsbahn.zentral fuer den Deutschen Reiseverkehr naar Her lijn geweest, teneinde de toekomstmogelijk heden van het vreemdelingenverkeer te be spreken. Het belang, dat, beide landen bij een we- derzijdsch vreemdelingenverkeer hebben, is zeer groot. Duitschland leverde jaarlijks een groot aantal bezoekers aan Nederland, terwijl de Nederlanders een der grootste posten op de Duitsche vreemdelingenstatis- tiek uitmaakten. Wegens het belang van deze zaak worden reeds, gedurende den oorlog, voorbereidin gen voor het vreemdelingenverkeer tus schen Nederland en Duitschland getroffen. In den laatsten tijd hebben hier en daar, o.m. in de provincies Friesland en Noordhol land, groepen landbouwers, los staande van de werkgeversbonden in het landbouwbedrijf en zonder overleg met de landarbeidersbon den, de loonen van hun vaste en losse ar beiders vastgesteld en daarvan mededeeling gedaan door middel van de pers en van de radio. „Vereenigt U", het weekblad van den Ne- derlandschen Landarbeidersbond,, acht bo venstaande vaststelling van de loonen on juist en motiveert zijn standpunt o.m. als volgt: „Wat nu hier en daar geschiedt, is in prin cipe hetzelfde, wat vroeger, toen de vakbewe ging er niet was of zwak was, de landbou wers overal deden. Zij vergaderden en deel den daarna aan hun arbeiders mede, wat het uur- en dagloon en de tarieven voor aange nomen werk zouden zijn. De landbouwers dachten voor en beslisten over, maar zonder de arbeiders. Wat nu gebeurt, geschiedt 1 «ogenschijnlijk in modernen vorm, maar in wezen is het de ouderwetsche manier. Een manier, welke van de weeromstuit in de ach ter ons liggende jaren landarbeiders, vooral niet-georganiseerde, ook wel eens hebben toe gepast, wanneer ze per circulaire of per ad vertentie de loonen aan de boeren mededeel den De landarbeidersvakbeweging heeft van den beginne af zich zoowel tegen het een als tegen het ander gekeerd. Naast verbetering van de loonen wenschte zij voorafgaand over leg en medezeggenschap. Na een langen en moeizamen strijd is dat recht van medespre- ken over de geheele linie verkregen. De hon derden collectieve arbeidsovereenkomsten en loonregelingen in land- en tuinbouw, in veen- en zuivelbedrijf leggen daarvan getuigenis af. Eveneens de crisis-organisatie-beschikking 1934/'39, welke de landbouwers en tuinders patroons o.m. verplicht inzake de loonen, enz. overleg te pleeen met de vertegenwoordigers van de landarbeidersbonden. Ook de nieuwe loonvormingsverordening stelt overleg tus schen werkgevers- en werknemersorganisa ties en de afsluiting van collectieve arbeids overeenkomsten voorop. Het vaststellen van de loonen der land arbeiders alléén door landbouwers, is daarom niet te aanvaarden. Het is een stap terug. Het is in strijd met karakter en doel van de arbeidersorganisaties en niet minder met het gerechtvaardigd verlangen van de land arbeiders om volberechtigd bedrijfgenoot te zijn. Ja, maar deze werkgevers betalen toch iets hoogere week- of uurloonen uit! Hier en daar meer dan de landarbeidersbonden heb ben gevraagd! Zelfs deze feiten kunnen geen wijziging brengen in ons afwijzend stand punt. Het gaat, behalve om recht van medezeg genschap, immers om meer dan alleen om de loonen. 't Gaat om het geheele complex van arbeidsvoorwaarden voor alle arbeiders: ieugdloonen, tarieven, arbeidsduur, vrije Zon dagen, vacantie, betaling overuren, oplossing van geschillen, enz., enz., waaraan beide par tijen gedurende een bepaalden tijd gebonden zijn. Dat is voor alle arbeiders als regel van meer beteekenis dan voor een deel van de ondernemingen een iets1 hooger loonpeil, dat alleen de beste werkkrachten aantrekt." OOK TEGEN DE KOOPERS ZWARE STRAFFEN GEëlSCHT. Voor de Almeiosche rechtbank stonden gisteren eenige personen terecht, die betrok ken waren bij den verkoop of het slachten van varkens. De officier vond, dat dit be drijf hand over hand toeneemt, en dat er streng tegen opgetreden dient te worden. Derhalve eischte hij tegen vijf personen, die varkens clandestien hadden doen slach ten of zonder bonnen van het vleesch had den gekocht straffen van anderhalf jaar. Tegen een inwoner van Almelo, die zonder bonnen twee hammen had gekocht, en die zonder bonnen in ontvangst te nemen weer had verkocht werd een jaar geëischt. ENGELSCHE HAVENSTEDEN OPNIEUW GETEISTERD. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft ook in den vorigen nacht met zeer sterke formaties gevechts vliegers hevige aanvallen ondernomen op werven, bewapeningsfabrieken en ravitail- leeringsbedrijven in de havens aan de Cly- de. Een groot aantal brisant- en brandbom men veroorzaakte vooral in de scheeps- bouwcentra rondom Glasgow opnieuw zwa re verwoestingen. Andere succesvolle lucht aanvallen. waren gericht op de haven- en werfinstallaties van Liverpool, Newcastle en Plymouth alsmede op andere havens aan de Britsche Zuid- en Zuidoostkust. Bij den aanval op vliegvelden in Zuidoost Engeland wierpen gevechtsvliegtuigen hangars en kwartierruimten in brand, vernielden en beschadigden een aantal op den grond staande vliegtuigen. In het zeegebied rondom Engeland kreeg een koopvaardijschip van 10.000 brt. drie bomvoltreffers. Aangenomen kan worden, dat dit schip verloren is gegaan. Een ander groot schip werd door bomtreffers zwaar beschadigd. Bij aanvallen van Duitsche ja gers op Engeland en tijdens pogingen van den vijand om de bezette gebieden en de Duitsche bocht binnen te vliegen, verloor de vijand zeven jacht- en twee gevechts vliegtuigen, alsmede zes versperringsbal lons. In Noord Afrika mislukte opnieuw een tegenaanval van vrij sterke Britsche strijd krachten tegen de in de versterking van Tobroek binnengedrongen Duitsch-Italiaan- sche troepen, waarbij de vijand zware ver liezen leed. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben eer gisteren meermalen het vliegveld Lucca op het eiland Malta aangevallen. Voltreffers werden geplaatst op de startbanen, parkeer plaatsen, alsmede op hangars en kwartier ruimten; er ontstonden verscheidene hevige branden. Bij een nachtelijken aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers op de haven van La Valetta werd vooral de staatswerf zwaar getroffen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten boven het eiland drie Britsche vliegtuigen neer. De vijand heeft in den zelfden nacht met zwakke strijdkrachten ondoeltreffende sto- ringsaanvalien gedaan op eenige plaatsen in het Noordwest Duitsche kustgebied. Er ontstond noch oorlogseconomische, npch militaire schade, In de periode van 30 April tot 6 Mei ver loor de vijand in totaal 55 vliegtuigen, hiervan werden dertig vliegtuigen' tijdens luchtgevechten, tien door eenheden der marine en vier door luchtdoelartillerie neer geschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen 38 eigen vliegtuigen verloren. TEGEN DEFAITISME IN CANADA. Uit Quebec wordt gemeld, dat het Cana- deesche gerechtshof iedere uitlating om trent een mogelijke overwinning van Duitschland kenmerkt als „vergrijp tegen de oorlogsvoorschriften van Canada". Op grond van een dergelijke uitlating is een zekere Patrick Deniers veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. ACTIVITEIT OP ALLE FRONTEN. Weermachtsbericht no, 336 luidt als volgt: Formaties van het Duitsche vliegercorps hebben een vliegveld gebombardeerd op1 't eiland Malta. Drie Hurricane-machines zijn neergeschoten tijdens een luchtgevecht ho ven Malta. Deze prestatie is geleverd door Duitsche jachttoestellen. In Noord Afrika blijven onze operaties zich afwikkelen rondom tobroek, waar vij andelijke tegenaanvallen zijn afgeslagen. Aan het front van Solloem, wordt activiteit gemeld van patrouilles. Tijdens luchtope- raties tegen de basis van Tobroek in de laatste dagen is nóg een tweede vijandelijk schip van* gemiddelde tonnage tot zinken gebracht. Onze jacljttoestellen hebben bo ven de sterkte een toestel van het type Blenheim neergeschoten. Britsche vliegtui gen hebben aanvallen gedaan op eenige plaatsen in Cyrenaica: eenige slachtoffers, lichte schade. In Qost Afrika is een nieuwe aanval van den vijand in den sector van Amba Aladji met verliezen afgeslagen. Optimistisch verslag. Over de gehouden zitting van het oorlogs kabinet in het Witte Huis meldt de New York Times uit Washington dat de uit En geland teruggekeerde chef van het1 Ameri kaansche luchtwapen, generaal-majoor Ar- nold een optimistisch verslag heeft uitge bracht, dat in cje komende weken een groo- ten invloed zal uitoefenen op de Ameri- Uaansche buitenlandsche politiek. Over het op dezelfde vergadering besproken program om zware lange afstandsbommenwerpers in groote hoeveelheden te bouwen zijn geen bijzonderheden bekend geworden. Het ver luidt echter in goed ingelichte kringen te Washington, dat de geeischte maandelijk- sche productie van in totaal 500 zware bommenwerpers in geen geval voor tien maanden mogelijk is en dat het zelfs twee jaar zou kunnen duren voor het gewenschte aantal bommenwerpers kan worden vervaar digd. Dertig hulpschepen vernietigd. De naar Kreta gevluchte Grieksohe emi- granten{•egeering heeft, naar Associated fress meldt de verliezen van de Grieksche loot gepubliceerd. Meer dan dertig „hulp- c iepen werden door het luchtwapen ver mengd. De bemanningen van de tot zin- en gebrachte schepen zijn omgekomen. i s „hulpschepen" worden beschouwd mij nen leggers. patrouillevaartuigen en escorte- vaartuigen. Bovendien heeft het luchtwa pen, naar Associated Press verder meldt, dne van de tien Grieksche torpedojagers tot zinken gebracht. Van de dertien Griek sche torpedobooten zijn er tot dusver slechts twee in Alexnndrië aangekomen. Of de andere elf tornedobooten tot zinken zijn gebracht, wordt niet mivlegedeeld. Van de Grieksche vrachtschepen zijn er slechts enkele overgebleven, n.1. in toiaal zes. die niet In Grieksche havens lagen. LOONEN VASTSTELLEN PB* PERS BERICHT EN RADIO. Alles Is In een (lichte stofwoBt gehuld. De tong kleeft in den mond. spreken is bijna onmogelijk In deze oventemperatuur. Doch steeds verder, steeds verder. Men beeft een gevoel, alsof men een zee zou kunnen leeg drinken en dat men dan nog dorst zou heb- bpn. Doch leder weet. wat er van d«z*>n ïrmrach afhangt en leder Is bezield met den vasten wi'. om vol te houden. Intusschen zit de tegenstander nlef stil. Hii versterkt ziin druk op de Egyptische regeering. J Evenals dit vroeger reeds hrt geval Is geweest, tracht Groot-Rrittarinië zich te verzekeren van de medewerking van de F.gvntisrhe troepen. Tn weerwil van alle ontimisme kan echter wnrden getwij feld. of de Egyptische regeering daartoe ooit haar toestemming aai geven. Een groote uitgestrektheid vruchtbare heidegrond in Zuid Drente wordt op het oogenblik met man en macht ontgonnen voor den landbouw. On» den grooten ploeg door den grond te trekken is een zware tractor noodig (Pax-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8