Wat Winterhulp in Noordholland deed ZONDER HAAT BAGDAD Gevechten bij Tobroek en Solloem AMERIKA en DAKAR Vet! ea nifsftkeBd werk Nieuwe plannen: Heldersche kinderen naar het Gooi? ;Vv Eenden baden in de voorjaarszon Italiaaosch weermachfbericht De redevoering van STIMSON HET BEDRAG DER NOBELPRIJZEN VAN 1941 Weer een verklaring van Knox Balans van Gayda over Griekenland Dttifsch weerm&chtbcricht LIVERPOOL EN HULL GEBOMBARDEERD Iraksch leoerhericht niet zwaar gebombardeerd Jeugdige dieven TIENDUIZENDEN BEHOLPEN. HKT DEVIES „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK" GE TROUW. Nu de laatste coilectedagen in de eerste arbeidsperiode van de Winter hulp Nederland, voorbij zijn, zal me nigeen belanRstellend zijn te verne men, hoe het resultaat van deze so ciale actie ook in de provincie Noord- Holland tot nu toe is Reweest. Van de zijde van het Provinciaal Bureau van de W.H.N. zijn ons daar over de volRende bijzonderheden verstrekt, welke een duidelijk in zicht Reven in het werk, dat in het tijdvak van November 1940 t.m. April '41 ten dienste van de bevol- kinR in dit Rewest is verricht. Bij den opbouw van den zoo hooR noodza- zakelijken arbeid is het devies: „Voor het Volk, door het volk" op den voorRrond Re- plaatst. De eene mensch heeft de eereplicht den anderen mensch, die in behoeftiRe of ar- moediRe omstandigheden verkeert metter daad te helpen door het brenRen van een offer. Het RinR er dus om deze krachten in ons volk te mobiliseeren en te coördineeren, waarbij het persoonlijk belanR en dat van [vereeniRinRen, die de hulpverleeninR ge wend waren te zeer plaatselijk te bezien moest worden achterResteld bij het belanR van de Rrootere Remeenschap, dus van het Nederlandsche volk in het alRemeen. Hoewel het besef Rroeiende is, dat lanRS dezen weR iets beters tot stand kan worden gebracht, dan het vele Roede, dat reeds vroe ger door enkele vereeniRinRen is bereikt blijken sommiRe instanties deze taak noR niet Reheel te begrijpen. 1 Misverstand, t In den beRinnen heeft het z.r. collectever bod misverstand Rewekt, door een uitspraak vanweRe het Dep. van Justitie betreffende liet inzamelen van Relden in de kerken, De Directeur-Generaal van WHN heeft nadien bij herhalinR de hierdoor ontstane verkeer de meeninR, als zou W.H.N. treden in de charitatieve werkzaamheden der kerken, weerlegd.' Winterhulp stelt zich ten doel ex- tra-bijdraRen te Reven boven het eerste levenspeil en zij heeft zich van deze taak ook in de provincie Noord-Holland op krachtiRe wijze Rekweten. Door haar hulpverleeninR kon in zeer vele Rezinnen althans een deel van den achterstand, ont staan door economische ontwrich- tinR, worden inReloopen. Bij de organisatie van deze hulpactie zijn in alle Remeenten vele vrijwilliRers inge schakeld, die, veelal in één werkgemeen- schap vereenigd, den plaatselijken Direct, terzijde hebben gestaan, niet slechts als col lectanten, maar ook op ander gebied. Zij trachtten zich van nabij op de hoogte te stellen van den nood, die er in een bepaal de gemeente of streek heerschte en de ver kregen gegevens vormden een goede aan vulling op de reeds van tevoren gehouden 'enquetes aangaande het aantal zorggevallen iDoor de verdeeling der gemeenten in di stricten, wijken en blokken is een werkwij ze verkregen die bevredigend kan worden genoemd. In de gemeenten waar deze indce- Jing nog niet tot stand is gekomen kan de doorvoering van dit systeem op korten ter mijn worden verwacht. Direct contact qewenscht Men streeft naar een direct contact tus schen W.H.N. medewerkers en de voor hulp in aanmerking komende menschen, waarbij de bestaande ambtelijke instanties zoo noo- dig kunnen worden ingeschakeld, b.v. als controle op de verkregen gegevens. De nood in talrijke gezinnen is ons thans reeds beter bekend dan voorheen het geval was, doch bij de verdeeling der gelden moest men aanvankelijk uitgaan van het standpunt, dat in groote en kinderrijke gezinnen de ach terstand wel het grootst zou zijn. Er ia toen 20 cent per Inwoner aan de Re- meenten uitgekeerd (voor een zestigtal ge meenten lag deze grens aanmerkelijk hoo- ger), waarbij bovendien nog rekening werd gehouden met speciale noodgebleden, als b.v. Den Helder, het inundatiegebiod van den Zeevangpolder, IJmulden, etc. Toen daarna verscheidene gemeenten voor speeia- le zorggevallen om extra hulp btj het Pro vinciaal Bureau aanklopten, zijn nog vele bijzondere uitkeeringen gevolgd. De moeilijkheid van het verstrekken van waardebonnen aan de z.r. „stille armen" is opgelost door de plaatselijke Directeuren te machtigen in bijzondere omstandigheden deze bonnen te doen inwisselen of wel het bedrag in goederen uit te deelen. De opbrengst der collecten. Thans iets over de collecte-opbrengsten en de uitkeeringen in de provincie Noord-Hol land. In totaal is van November tot en met April rond f273.000— ingezameld door de collectanten. Aan extra giften, opbrengst verlotingen, voorstellingen e.d. komt daar bij nog een bedrag van rond f 144.000. Tegenover deze inkomsten van f 417.000. staat een uitkeering aan waardebonnen van rond f 460.000.en een bedrag aan contan ten van circa f 17.000.—, waarbij men boven dien moet bedenken, dat de stad Amster dam geheel buiten deze berekening valt, om dat daar het stedelijk bureau los staat van het Provinciaal Bureau. De verhouding tus- schen inkomsten en uitkeeringen in deze provincie is dus zeer gunstig te noemen. Vele tienduizenden personen zijn in den afgeloo- pen winter in Noord-Holland met een bij drage van W.H.N. verblijd.% Hulp bij de uitzending naar WiJ- denes. Doch ook op andere wijze heeft W.H.N. de helpende hand geboden, o.a. bij de uitzen ding van 375 kinderen uit Den Helder naar Wi.jdenes; door het verleenen van f2500.— van geleden hagelschade in de gemeente Harenkarspel, waar de tuinders gedurende vele maanden tevergeefs op hulp van an dere instanties hebben moeten wachten. De boeren in de Zeevangdorpen konden weer op andere wijze worden geholpen, nl. door het bijpassen van het waardeverschil bij den ruil van minder goed vee tegen beter vee uit andere provincies, voor welke hulpactie de burgemeester het initiatief nam. Ook met de uitdeeling van goederen en maalt ij- d e n zijn in verscheidene gemeenten de be- hoeftigen gesteund, onder wien duizenden kinderen. Over de plannen van het Provinciaal Bu reau kan worden medegedeeld, dat men - -**-/» I# HHHHpftm ~.'i 'A .«T - - jj hoopt 5000 kinderen in de provincies Utrecht en Gelderland te kunnen doen opnemen. Voor een deel zullen deze kinderen ook af komstig zijn uit Zuid-Holland en Amster dam. Voorts wordt overwogen een kinderuitzen ding van Den Helder naar Hilversum en Bussum, waar de kinderen dan bi] ploeg ouders een rustige vacantle kunnen door brengen. Alle twijfel of het ingezamelde geld van W.H.N: wel goed zal worden besteed moge dus thans, waar die twijfel nog mocht be staan uit de wereld zijn geholpen. Dit voor oogen houdend doet de Provin ciale Directie van W.H.N. tenslotte nog maals een beroep op allen door een storting op haar postrekening 395800 of door het ge ven van een bijdrage aan de plaatselijke bu- reaux blijk te geven van de waardeering voor het werk van „Winterhulp Nederland". Het ltaliaansche weermachtsbericht 337 luidt als volgt: In den nacht van 6 op 7 en van 7 op 8 Mei hebben formaties van het Duitsohe vlieger corps herhaalde malen aanvallen gedaan op de vloot en luchtbases op Malta, waarbij branden en ontploffingen werden veroor zaakt en ernstige schade werd toegebracht aan de militaire inrichtingen. In Cyrenaica is aan het front van Tobroek een belangrijke stelling bezet. Gevechten, die gunstig voor ons zijn geëindigd, zijn ge leverd ten oosten van Solloem. Formaties vliegtuigen hebben opnieuw de vijandelijke stellingen rondom Tobroek gebombardeerd, waarbij aanzienlijke schade werd toege bracht Tijdens den laatsten vijandelijken aanval op Tpipolis is een Engelsch vliegtuig door ons luchtafweergeschut in zee neergescho ten. De inzittenden werden gevangen geno men. In Oost-Afrika bedrijvigheid der wederziid- sche artillerie in den sector van Amba Aladji. In Galla Sidamo heeft de vijand, tij dens een verbeten slag. die van 3 tot 5 Mei duurde, bij verscheidene tegenaanvallen van onze troepen aanzienlijke verliezen geleden De redevoering van den minister van oor log der V. S. Stimson, wordt in een com mentaar van de United Press als een „op roep tot een rechtstreeksche vlootactie voor Engeland" gekenmerkt. Deze oproep heeft in Washington sensatie verwekt, omdat hij het meest directe verlangen tot deelneming aan den oorlog vormt, welke tot dusver door eeivambtenaar op zulk een verantwoor delijken post is uitgesproken, en omdat de secretaris van het Witte Huis verklaard heeft, dat Stimson tevoren met president Roosevelt over deze redevoering gesproken heeft. Het weekblad „Storm" van de Nederland- Ische SS schrijft: Zoo staan wij dan, mannen van de Neder landsche SS, temidden van het volk, waar uit wij zijn voortgekomen. In menigeen brandt fel het onrecht, dat !hij heeft ondervonden. En zeker nu in deze dagen van herinnering. Daarom moeten wij juist nu goed beseffen, idat het er voor ons niet om gaat „de straat te veroveren" of oude rekeningen met mis leide volksgenooten te „vereffenen". De straat is niet te veroveren, want over «de straat hebben noch wij, noch onze tegen standers iets te vertellen: de openbare orde wordt namelijk geregeld door de bezettende overheid. Bovendien kun je met vuist en knuppel wél een leegte om je heen slaan, maar je kunt er geen andersdenkende volks genooten mee tot je kameraden maken en geen wereldbeschouwing mee doen aan vaarden. Als wij iets willen bereiken, dan is het Wel dit: dat onze soldatenorde en sibbenge- meenschap de achting en de eerbied van ons volk verwerft. Wij willen niet de blauwe ruggen, maar ïde harten van onze volksgenooten. Want wij willen niet de tegenstanders, maar de voor hoede en de vertrouwensmannen van ons tvolk zijn. Wij willen onze eer en onzen trouw vereenzelvigen met de deugden van dit volk. Wij willen dat dit volk weer held haftig en weerbaar wordt, wij willen dat het weer actief deel gaat nemen aan de ge schiedenis en niet langer aan plutocraten en jezuieten tot vloermat dient. Wij willen, dat het zich bewust wordt van den adel van zijn bloed en de volksvreem den uitwerpt uit de volksgemeenschap. Wij willen dat het sterk en fiet wordt, in Groot-Germaansche lotsverbondenheid. Daarom bekwamen wij ons tot politieke soldaten, daarom sluiten wij ons aaneen in een militaire orde. Daarom vormen wij met onze vrouwen en kinderen een hechte kameraadschappe lijke sibbengemeenschap. Omdat wij weerbaar willen zijn en omdat wij zuiver willen zijn. De hoogheid van ons doel gedoogt geen lage haatgevoelens tegen eigen volk. Wij willen onze volksgenooten winnen! Maar hard en onverbiddelijk zullen wij zijn tegen de vijanden van dit volk, wéér wij die ook zullen aantreffen. In welk gewaad zij zich ook zullen trachten te vermommen, wij zul len ze vinden, in welke organisatie zij zich ook zullen ingraven, wij zullen ze aan het licht brengen en onschadelijk maken. Welke taal zij ook zullen gebruiken, wij zullen den zin ervan verstaan. Zoo zullen wij strijden voor onze Germaansclie toe komst en voor de eer en de welvaart van ons volk. Elk der Nobelprijzen van 1941 zal 131.496 kronen bedragen tegen 138.569 in het vorige jaar, meldt het Zweedsche persbureau T. T. Behalve over de vier Nobelprijzen (letter kunde, natuurkunde, scheikunde en genees kunde) van 1941, welke in het najaar in Stockholm zullen worden uitgereikt, zal men kunen beschikken over de Nobelprijzen van het vorige jaar, aangezien de Nobelstich- ting in October 1940 besloten had, geen No belprijs van 1940 te verleenen wegens den internationalen 'politiekcn toestand en de aanwijzing der candidaten voor de Nobelprij zen van 1940 te doen samenvallen met die voor 1941. Volgens het jaarverslag vormde het hoofdfonds van de Nobelstichting aan het einde van 1940 een bedrag van 33.3 mill. kronen. De Amerikaansche minister van Marine, Knox, heeft tijdens het diner van de Ame rikaansche organisatie van boekhandelaars evenals kortgeleden Stimson verklaard, dat een Duitsche overwinning beteekenen zou, dat de Vereenigde Staten zouden ko men te staan voor een superieure zeemacht. Amerika is verplicht er op te letten, dat de Britsche macht ter zee niet Wordt vernie tigd. DE DUITSCH—FRANSCHE OVEREEN KOMST. De overeenkomst tusschen Admiraal Dar- lan en de Duitsche autoriteiten te Parijs heeft in Frankrijk groot-en indruk gemaakt. De overeenkomst bewijst den wil van Frankrijk, de DuitschFransche samenwer king voortaan positief te bekijken, zoo ver klaart men van officieuse zijde. Het be wijst ook het begrip van Dui tsch land voor Frankrijk. Door het publiek wordt vooral de verlichting in het brief- en reizigersver keer toegejuicht. Op dit oogen-blik betee- kent de overeenkomst een grootcn vooruit gang in de DuitschFransche betrekkin gen. zoo meent men in politieke kringen te Vichy. Tenslotte verklaart men in politieke kringen, dat de positie van Admiraal Dar- lan door deze overeenkomst versterkt is. Het Fransche agentschap Fournier meldt, dat men in zekere Amerikaansche kringen weer terugkomt op de gedachte van een be zetting van Dakar. Wanneer men aan eeni ge Amerikaansche publicisten geloof moet schenken, zoo gaat het agentschap verder, moet deze bezetting er toe dienen te verhin deren, dat Senegal een uitgangsbasis voor een aanval op de Ver. Staten wordt. In be voegde kringen in Vichy is men over déze campagne des te verbaasder, daar de her haalde verklaringen van maatschalk Pétain en van generaal Wevgand geen tweevoudi- gen uitleg mogelijk maken. Men herinnert er te Vichy aan, dat er in Dakar zelfs geen vertegenwoordiging van de wapenstilstands commissie is. ALLE BRITTEN VAN 40 JAAR MOETEN ZICH INSCHRIJVEN. Het Londensrhe ministerie van Arbeid, heeft alle in 1991—62 geboren mannen op geroepen. naar de Associated Press meldt, om zich te doen inschrijven in de registers tusschen 17 en 31 Mei. Nu de strijd in Griekenland voorbij is, schrijft Virginio Gayda het volgende in de „Voce dTtalia": De voltooiing van den veldtocht op den Balkan heeft een vijfvoudige beteekenis. 1. De Adriatische Zee blijft voor elke En- gelsche indringingspoging gesloten. De oostkust van Italië, welke was blootgesteld aan den Engelsch-Grieksch-Joegoslavischen aanval, behoeft thans geen aanvallen meer te vreezen, temeer daar de vier eilanden in de Ionische Zee door Italië bezet zijn. De ltaliaansche strijdkrachten te land en ter zee voor de bescherming van de Adriati sche zee kunnen thans elders gebruikt wor den. 2. De eilanden van den Dodekanesus zijn thans door de keten der verschillende ei landen en van het Grieksche gebied in de hand van de as rechtstreeks met Italië ver bonden. Zij kunnen een beteren aanvoer krijgen en hun oorlogsfunctie ontwikkelen. 3. Aan Engeland is de mogelijkheid eener veilige scheepvaart in den Griekschen ar chipel ontnomen. 4. Engeland verliest de controle en het gebruik van 3976 km. der Grieksche kust, zonder de eilanden Er blijven Engeland, zonder Malta, dat geblokkeerd is, nog slechts 950 km. van de Egyptische kust en 205 km. van de Palestijnsche kust over. Ove rigens kan ook Palestina van den Dode kanesus uit door de Italianen bereikt wor den. 5. De asmogendheden kunnen van de kusten van Griekenland en zijn eilanden uit rechtstreeks Kreta bedreigen en hun aanvallen ook richten op de Engelsche steunpunten in Egypte. Daarmede zijn de strategische mogelijk heden van Engeland in de Middelland- sche Zee aanmerkelijk bemoeilijkt Door den oorlog in de Middellandsche zee zijn ook de moeilijkheden der Engelschen in den Atlantischen Oceaan en wat betreft de verdediging van het Britsche eiland toegenomen. Gayda vat de moeilijke positie van En geland als volgt samen: In Noord Afrika bedreigt de as Egypte, de Rritsrhe toevoer moet daarom geheel over de Roode Zee komen. In Oost-Afrika bieden de Italianen verzet en houden zij groote Engelsche strijdkrachten vast. De Italianen strijden in drie zones, die tegen een langdurig verzet bestand zijn. De ge wapende reactie in Irak dwingt Eng dannf I nog elders manschappen en materiaal le j gebruiken. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Noordelijke deel van den Atlan tischen Oceaan opereerende Duitsche duik- booten hebben 29.950 brt. vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Het luchtwapen heeft in de laatste nach ten den strijd tegen Britsche havens met de grootste uitwerking voortgezet. Bij aanval len van sterke formaties vliegtuigen op Li- verpool en Huil werden overladingsinrich tingen vernield en in de havenwerken wen den groote branden verwekt. Andere doel treffende luchtaanvallen waren gericht op Hartlepool, Middlesborough, Bristol en Ply- mouth. Gevechtsvliegtuigen brachten ten Noord westen van Newquay een tot een krachtig beschermd convooi behoorend koopvaardij schip van 12000 brt. tot zinken en bescha digden twee andere schepen ernstig. Bij vluchten van jagers in den loop vaa den zevenden Mei schoten Duitsche jacht vliegtuigen negen Britsche toestellen vaa het type Spitfire zonder eigen verliezen neer. Batterijen verdragend geschut van het leger namen belangrijke militaire doelen in de haven van Dover met zeker resultaat on der vuur. In Noord Afrika werden concentraties sterke Britsche strijdkrachten bij Tobroek door artillerie van het Duitsche Afrikacorps verstrooid. In het gebied van Solloem ver dreven ver naar het zuiden en oosten op rukkende Duitsche patrouille-afdeelingen de vijandelijke verkenners. Het Duitsche luchtwapen verwoestte belangrijke inrich tingen voor de ravitailleering bij Tobroek en beschadigde in de haven twee transport schepen ernstig. Voltreffers van bommen brachten een Britsche batterij luchtdoelge schut tot zwijgen. Op het eiland Malta wer den in de avonduren van eergisteren de ha veninrichtingen van La Valetta opnieuw met goede uitwerking aangevallen. De vijand liet gisternacht met enkele vliegtuigen bommen vallen in Noordwest Duitschland. In woonwijken van de stad Bremen werden huizen beschadigd en wer den eenige burgers gedood en gewond. Luchtdoelartillerie schoot drie vijande lijke gevechtsvliegtuigen neer. Naar uit Beiroet gemeld wordt, luidt het Iraksche legerbericht als volgt: De vijand ondernam een verrassenden aanval op onze troepen, die het vliegveld van Senneldebbane belegeren. Onze troepen moesten nieuwe stellingen betrekken, na dat een verdere tegenstand na hevige ge vechten doelloos bleek te zijn. In eeri terstond ondernomen tegenaanval van onze troepen werden den vijand zware verliezen door krachtig artillerievuur toe gebracht. Onze verliezen aan menschen zijn niet aanzienlijk. Iraksche bommenwer pers vlogen in den nacht van 5 op 6 Mei boven Senneldebbane en lieten brand- en brisantbommen vallen. Er werd daardoor aanzienlijke schade veroorzaakt aan depots cn gebouwen. Op den ochtend van den zes den Mei deden Iraksche bommenwerpers aanvallen op vijandelijke eenheden. Twee vijandelijke jagers stegen op om een tegen aanval te doen. Na een hevigen strijd ging een daarvan op de vlucht, terwijl de tweede genoodzaakt was, bij Ajalboeb te landen. Onze vliegtuigen vlogen ten tweeden male boven Senneldebbane en het vliegveld Hab- baniyah, er ontstond een felle strijd met vijandelijke machines. Onze toestellen keer den na het werpen van bommen op de vliegvelden en de munitieopslagplaatsen behouden op hun bases terug. Op den zesden Mei vlogen vijandelijke Wellington-bommenwerpers des middags boven het vliegveld en het station van Bagdad. De aanval duurde 1% uur en had lichte schade aan het station tot gevolg. Het vuur kon echter gebluscht worden, voordat het op andere gebouwen oversloeg Drie Wellington-bommenwerpers vlogen Woensdagochetnd boven een station in het westen van Bagdad, waar zij eenige scha de veroorzaakten. Een man, twee vrouwen en een kind werden gedood, en twee solda ten gewond. Vijandelijke vliegtuigen bom bardeerden Iraksche eenheden bij Rawedi, zonder schade van beteekenis aan te rich ten. Zeventien inzittenden van een vijan delijk troepentransportvliegtuig, die op het vliegveld van Nadissa landden, werden ge vangen genomen en een machinegeweer alsmede munitievoorraden werden buitge maakt. De Iraksche politie nam de vier le den der bemanning gevangen van een vlieg tuig van den vijand, dat bij Almajdich een noodlanding gemaakt had. Twee jongens, die op een vrachtwagen on der Breukelen zaten, wierpen gistermorgen een leege boterdoos op den weg. Deze doos bleek uit den wagen van den expediteur B. te zijn ontvreemd. De marechaussee slaag de er in de twee jongens aan te houden. Zij hadden onder hun kleeding een aantal pak jes boter verstopt. De jongens, die in Am sterdam thuis hooren, bekenden den dief stal. 'g Morgens waren zij met een vracht auto uit Amsterdam naar Utrecht vertrok ken. Uit deze wagen hadden zij een aantal sigaren gestolen. De sigaren verloren zij, toen zij op den terugweg van den wagen sprongen, om zich met de boter uit de voe ten te maken. Een vriendje dat in Maars- snn was achtergebleven, had de rest van de sigaren. De twee jongens werden overge bracht naar Amsterdam en ter beschikking gesteld yan de kinderpolitie.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3