De kracht van Japan NIPPER EN PELLE Stillen Oceaan HGLGI) unn Hei moeROS 'AKKER'TJES in den Radioprogramma Rheumatische pijnen „De kracht van Japan in den Stillen Oce aan" is het onderwerp eener politieke be schouwing in het tijdschrift „BerliniRom Tokio", waarin o.a. het volgende gezegd wondt: De berekeningen van de Ver. Staten om trent de strategie ter zee voorzagen sinds het verdrag van Washington van 1922, in het geval eener deelneming van Amerika aan een nieuwen grooten oorlog, slechts een groote mogendheid als tegenstander. De tendens van deze berekeningen, zooals het geheele verdrag van Washington zelf. wa ren kennelijk tegen Japan gericht, dat met zijn toenemende kracht en zijn aanspraak op leefruimte een gevaar scheen te wor den voor de rijke bezittingen van Engeland' en voor den winstgevenden handel van de Ver. Staten in Oost-Azië. Door vereeniging der krachten van de Amerikaansche en de Engelsche vloot geloofde men het best tegen de Japanscha zeemacht op te kunnen. Daarom had men in Washington het vloot- statuut der Ver. Staten, Engeland en Japan gebaseerd op de verhouding 5 5 3. In 1936 kregen deze berekeningen echter met het opzeggen van het Verdrag van Washington door Japan den eersten zwa- ren slag, want Japan kon toen weer onbe lemmerd oorlogsbodems gaan bouwen. Op 27 September 1940 echter, den dag der on- derteekening van het driemogendhedenpact in Berlijn, gingen de Amerikaansche bere keningen definitief ten gronde. In duboel opzicht was er een beslissende verandering ontstaan, In de eerste plaats stond vast, dat een deelneming van de Ver. Staten aan dezen oorlog ook de deelneming van Japan en daarmede een oorlog aan twee fronten tegen een Amerikaansche vloot, die door de noodzakelijke bescherming op twee wereld zeeën verdeeld en daarmede aanzienlijk verzwakt zou zijn, een héél ander militair gewicht gekregen. Het kan den, in het driemogendhedenpact verbonden, grooten mogenaheden. Japan, Duitschland en Italië, van Amerikaansche zijde niet kwalijk genomen worden, dat zij een zuiver bondgenootschap van verdedi ging gesloten hebben. Japan koestert even min als Duitschland eenig oorlogsvoorne men jegens de Ver. Staten. Japan moet echter tot zijn leedwezen constatoeren, dat de Ver. Staten oorlogsvoornemens aan den dag leggen. Wanneer zij aan den oorlog zou den gaan deelnemen, zal Japan aan de zijde van Duitschland en Italië staan. De Amerikaansche marine zal da.n voor de zware taak komen te staan, een oorlog aan twee fronten te voeren, zonder van de thans reeds verzwakte Engelsche vloot ©enige verlichting te ontvangen. De interventionistische politici der be kende kringen in Washington hebben de positie van de Japansche marine in den Stillen Oceaan zeer dikwijls tot een onder werp van discussie gemaakt, waarbij al naar gelang de behoeften van de Ameri kaansche politiek, de beteekenis van de Japansche vloot vergroot of verkleind werd. Teneinde de geweldige bewapenings plannen erdoor te krijgen, werd de mogelijkheid van het verschijnen der Japansche yloot voor de Ame rikaansche kust van den Stillen Oceaan als een schrikbeeld voorge steld. Zoo kan men heden ten dage in de Ver. Staten heel verschillende, ja zelfs sterk uit- ©enloopende opvattingen over de Japansche vloot aantreffen. Diegenen echter, die in Feuilleton Door Monica Hart Dat is hij nóg, zei Philip met warmte. Hij Is altijd in Tarrant blijven gelooven. Mijn vader heeft veel geld en tijd opgeofferd om den werkelijken dader te vinden, maar het is hem niet gelukt. Ik weet het, zei Lord Raynour en hij glimlachte. Ik kan ook misschien wel gissen, wien je op het oog hebt, maar ik noem geen naam. Het was heel mooi van je vader; ik wilde maar, dat hij meer succes had gehad. Ik heb altijd hetzelfde idee ge had ais gij, mijnheer Arkwright, en ik heb óók redenen om den persoon, dien gij op het oog hebt, te wantrouwen. Tarrant is niet de eenige, die door hem heeft moeten ljjden. Maar dit blijft tusschen ons. De man-in- kwestie heeft zich 'n vooraanstaande plaats in de maatschappij veroverd; een gevaarlijk man, om in zijn vaarwater te komen! Ik ben niet bang openlijk te zeggen, dat Pierce Ruthven op Tarrants plaats In de ge vangenis behoorde te zitten, antwoordde Phi lip, die niet de man was om ztjn opinie onder stoelen en banken te steken. En ik her haal, ik vind het jammer voor Tarrant, en ik hoop, dat hij ontsnapt. Mag ik als vrederechter erkennen, dat ik hetzelfde wensch? Er klonk een groot medelijden in zjjn stem. U bent een nobel man! Philip drukte den ander impulsief de hand. Lord Raynour glimlachte. Ik zie dat we goede vrienden worden, Arkwright. Ik houd van menschen, die recht voor hun mee ning durven uitkomen. Op dat oogenblik hoorden zij een schot, helder en duidelijk en blijkbaar niet op grooten afstand van de herberg. Met een uitroep vloog Philip naar het raam. Lord Raynour wierp een blik op Harry, die eveneens was opgestaan. Het spel is uit! Ik ben bang, zei hij zacht, ik ben bangarme kerel! 163. .SteenbUl" ondergaat de vuur doop. 1. „Ik dank je hartelijk, Nip- per, dat je ons de macht over het vuur geschonken hebt. Wij, mensen uit het Stenen Tijdperk, zullen nooit vergeten, wat je voor ons gedaan hebt!" 2. „Ik heb je toch gezegd, dat je voorzichtig zjjn moet! Het vuur verteert nu een maal alles, wat in zijn na bijheid komt!'' 3. „Wawhoo, Wawhoo, help! „Steenbijl" is op het oor logspad!" 164. Het loopt goed af. 1. Nipper ziet Steenbijl's knuppel door de lucht sui zen; zal het Wawhoo ge lukken, de slag af te we ren, voor het te laat is? 2. Doch hier maakt Steenbijl geducht kennis met Waw- hoo's vuist, en daarmee uit! ■s,b - ^#.3 Co pi/rij ht by Public Ledgtr, lnc,\ de Ver. Staten nog aan het sprookje ge looven. dat een Amerikaansche deelne ming aan den oorlog geen aanmerkelijke belasting voor de Amerikaansche marine met zich mee zou brengen, omtctet de Ja pansche vloot wegens de uitgestrektheid van den Stillen Oceaan geen actie zou kun nen ontwikkelen, zouden zich. wanneer het erop aankomt, van dit zelfbedrog dras tisch bewust worden. Het geeft ook niets, heden in de Ver. Sta ten op de reusachtige bedragen te wijzen, welke zijn uitgetrokken voor den bouw van de vlootsteunpunten in d'en Stillen Oceaan, of op den geweldigen aanbouw van de Amerikaansche marine. Dat is allemaal toekomstmuziek, welke niet voor 1946 wer kelijkheid zal worden. Inmiddels is het verdrag van Washington opgezegd. Sinds vijf Jaar bestaan er voor Ja pan geen beperkingen meer voor de bewapening. Japan heeft in die ja ren niet stilgezeten. Het is daar om mogelijk dat de generale staven van Engeland en Amerika even verbaasd zullen zijn als eenige marine-attaché's bij een vlootparade voor Jokohama een jaar of vijf-zes geleden, toen er een heel onbekende nieuwe Japansche eenheid van zwa re klasse te zien viel. De verbazing was toen gegrond. De toen malige marine-attaché's hadden immers een grondige kennis van de aanwezige ma rine-eenheden. Zij kenden ook de capaciteit van de werven, zij kenden de ijzer- en staal- productie alsook het verbruik in Japan. En toch waren de vermoedens van deze des kundigen verkeerd. Voor Japan is dit een typisch, doch zeer opmerkelijk toeken, dat in het belang van de Japansche verdedi ging zeer nuttig, voor de strategische plan nen der vijanden van Japan echter zeer bedenkelijk is. Het kan en mag hier niet de taak ziin. den sluier der geheimen on te lichten. Wel kan gezegd worden, dat Japan on het oogenblik de absolute strategisch sunerio riteit in het gebied van Oost Azië bezit. Hierbij sluit zich aan het sinds jaren op volle toeren loopende program van nieu wen aanbouw. Sinds lang bekend en in het openhaar steeds weer vermeld is de bouw van twee slagschepen, drie vliegtuigmoederschepen, twee lichte kruisers en tien torpedojager. Hierbij dient slechts vermeld te worden, dat een deel van deze eenheden reeds sinds lang gereed is en dat nieuwe oorlogsbo dems op stapel staan, waarbij bijzondere beteekenis is gehecht aan den bouw van torpedojagers en zware kruisers. Nog op een andere groote bron van kracht, welke de Japansche marine ter be schikking staat, dient hier gewezen te wor den. Dat zijn de hulpkruisers. Het is aan de wereld niet onbekend, dat Japan als eigenaar van op twee na de grootste koop vaardijvloot, over moderne en snelle sche pen beschikt, die juist voor de taak van een oorlog van hulpkruisers gemaakt zijn. Het zal de taak van deze hulpkruisers zijn, niet alleen de verbindingen van den tegen stander met Oost-Azië af te snijden, doch ook de lange toevoerwegen der Ver. Staten naar da zuidelijke grondstoffenlanden te verstoren. In de Ver. Staten troost men zich wat betreft de kracht der Japansche marine vooral met de verwijzing naar het feit, dat Amerika vijftien slagschepen bezit, terwijl er van Japan maar negen bekend zijn. Een botsing tusschen Japansche en Amerikaan sche slagschepen in den Stillen Oceaan zou echter voor de Vereenigde Staten slechts dan eenige kans van slagen hebben, wan neer zij alle zware'eenheden uit den Atlan tische n Oceaan haalden. En dat de weg van de Golf v. Mexico en 't Panama-kanaal naai den Stillen Oceaan ter hoogte van Hawaii lang en gevaarlijk is, en de terugweg even veel kostbaren tijd vereischt, is bekend, waarbij op de admiraliteit steeds d>e zorg om het lot van de verlaten andere kust drukt. Van deze zorgen is de Japansche admiraliteit juist bevrijd. Van de Koerillen in het hooge noorden tot den evenaar en langs de Chineesche kust tot de nieuwe steunpunten in Fransch-Indochina, ligt een hechte vesting-gordel rondom Japan, welke door geen vloot zonder de allerzwaarste ver liezen verbroken kan worden. Sinds lang heeft men in Amerika geprobeerd, dit stra tegische voordeel van Japan in zijn positie in den Stillen Oceaan te verminderen door verscheidene Amerikaansche eilanden in den Stillen Oceaan tot vlootsteunpunten te maken. Een Amerikaansche vloot, welke uitloopt om deze eilanden te gaan verdedigen, is blootgesteld aan het gevaar van een aan- "AKKERTJES" werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de sloffen, die Uw rheumatische pijn -veroorzaken. helpen direct! zienlijke versnippering. Uit alles kan slechts samenvattend de conclusie getrokken wor den, dat de Japansche marine een betrek kelijk lichte en tegen haar krachten volko men opgewassen teak te vervullen heeft, terwijl de taak van de Amerikaansche ma rine eigenlijk pas binnen het bereik der mogelijkheden treedt na uitvoering van het thans pas begonnen vlootbouwprogramma. Japan staat aan de zijde der almogend heden. Het wijst met hen elke uitbreiding van dén oorlog van de hand. De taal der kanonnon zal Japan echter op dezelfde wijze beantwoorden. TROEPEN EN OORLOGSTUIG NAAR MANILA. Volgens een Domeibericht uit Manila is het Amerikaansche vrachtschip Washington, groot 23.000 brt., met troepen en oorlogsma teriaal aan boord in Manila aangekomen. Het aantal der troepen is niet bekend. ZATEft »AG 10 MEI 7941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.17 Gramofoonmuziek. 10.00 Herhaling van ernstige avondmuziek programma's. 12.00 Ensemble Erika Helen. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bandi Balogh en gramofoon muziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Amusementsorkest, de Romancers en soliste. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (uitzending voorbereid door de Chirst. Radio Stichting). 4.20 Zang met pianobegeleiding. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.00 Fluitduetten. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Omroeporkest en solist. 7.00 BNO: Vragen van den dag. HOOFDSTUK VII. Philip schoof het gordijn heelemaal opzij en staarde over de wjjde uitgestrektheid van het moeras. Zijn gezicht verried de grootste op winding en zijn vingers drukte hjj krampach tig in de palm van zijn hand. Twee of drie schoten volgden met kot te tus- schenpoozen; kleinere rookwolkjes wezen de plaats aan, waar de achtervolgers zich bevon den. Achter een granietkegel werd opeens de gestalte van een man vaag zichtbaar; hij snel de over den steenachtige, verraderlijken grcr.d voort, zooals het Harry en Philip toescheen, recht op het moeras van Torren Mire toe. Hij is het! riepen de jonge mannen toen in één adem uit; hij hééft een geweer bij zich! Op een of andere wtjze had de veroordeelde zich meester weten te maken van een geweer en de toeschouwers zagen dat het bezit ervan hem op zijn vlucht hinderde, daar hrj het op een vreemde manier vasthield. Bij het bleeke licht van de maan waren zijn gestreepte ge- vangeniskleeren duidelijk zichtbaar. Stemmen klonken van alle kanten. De vluchteling was aan drie kanten ingesloten en voor hem lag Torren Mire, waar hij een zekeren dood tegemoet ging. Bovendien mocht de politie van haar wapens gebruik maken. Overal op den weg bevonden zich groepje? menschen, die druk praatten. Hjj heeft niet de minste kans, zei Harry ernstig. Waarom geeft hij zich niet over? Vermoedelijk verwacht hij geen consideratie. Hrj zou een idioot zjjn als hij zich over gaf, antwoordde Lord Raynour; lk hoop dat ze hem doodschieten, dat is het beste voor hem en voor ons allemaal. De twee jongelieden keken hem verbaasd aan. Waren zijn woorden niet in tegenspraak met wat hij zoo juist gezegd had? Had hjj hen niet zélf verteld dat hij naar Princetown was gegaan om te zien of hij iets voor Tarrant kon doen? Begrijp me niet verkeerd, vervolgde de edelman'; wat ik bedoelde is, dat het zooals de zaken op het oogenblik staan, beter voor hem is dat hij doodgeschoten wordt dan dat hij levend in hun handen valt. Een snelle,dood is beter dan gevangen genomen te worden en te weten dat er nog een morgen is. Harry was het daar wel mee eens. Philip zag de dingen evenwel anders. Hij verdedigde zijn standpunt met warmte en er ontstond een discussie, die onderbroken werd door een be scheiden klopje van Silas Marden, die hem kwam meedeelen dat njj uitging om eens te informeeren. Wat is er te informeeren? vroeg Lord Raynour met gefronste wenkbrauwen. De man heeft toch zeker geen kans gezien om te ontsnappen Hij gaf den jongelieden een snellen blik, alsof hij zeggen wilde: Ik moet me wel zoo houden; vergeet niet dat ik magistraat ben! Neen, Mylord. Hij is niet ontsnapt, maar hij heeft zich in de hut op Torren Pound ver schanst. En hij verdedigt den nauwen ingang met zijn geweer. De politie durft het huis niet te bestormen uit vrees dat er dooden vallen. Hij heeft al 'n man gewond. Het kan een moei lijk werk worden. Lord Raynour stond op en keek een oogen blik in gedachten verzonken naar buiten; ver volgens keerde hij zich om en zei langzaam en ernstig: Ik denk, Marden, dat ik met u meega naar Torren Pound om te trachten den ongelukkigen man tot rede te brengen. Toen wendde hij zich tot Philip en Harry: wat denken jullie ervan? Voelen jullie er wat voor om mee te gaan? Harry en Philip stemden natuurlijk toe. Marden evenwel vond het noodig om te pro testeeren. Er was ongetwijfeld gevaar aan verbonden en het leven van Lord Raynour was van te veel waarde voor het graafschap Devonshirè! Lord Raynour wuifde evenwel glimlachend alle tegenwerpingen weg. Ik mag er mij niet aan onttrekken, wendde hij zich tot Philip. Er komt mis schien bloedvergieten van als Tarrant zich niet goedschiks overgeeft. Als magistraat is het mijn plicht te trachten dit te voorkomen. En de beide jongelieden, die zich met moeite in hun doorweekte schoenen werkten maakten bij zichzelf uit dat Lord Raynour niet alleen een edelmoedig, maar ook een dapper man was. HOOFDSTUK VIII. Zwijgend liepen ze voort ln het donker. Ze kwamen slechts langzaam vooruit, want er was geen pad en het moerasland lag bezaaid met steenen. Lord Raynour liep voorop en tastte zijn weg met een stok. In zijn jonge jaren had Cyril Franklyn, thans Lord Ray nour, de reputatie veroverd van een intel ligent en aangenaam man, die zijn weg wel vinden zou, ondanks het feit, dat hjj niet rijk met aardsche middelen gezegend was. En a.1 spoedig bleek hij in staat heel royaal op een Londensche étage te leven, terwijl zijn familie de grootste moeite had op hun ver vallen buitengoed de eindjes aan elkaar te knoopen. Het geluk was met hem; hij gokte op de Effenctenbeurs. ofschoon niemand had kunnen zeggen in wat voor papieren hij spe culeerde; hij werd geacht betrokken te zijn nu eens in deze maatschappij dan weer ln gene, maar zijn naam werd nooit ln een prospectus genoemd. Er werd gefluisterd dat 7.15 Omroeporkest en solist. 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Nieuwsberichtten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest met solisten en gramo foonmuziek. 9.25 Dagsluiting, voorbereid door de Chr. Radiostichting. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Engelsche berichten. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum II. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). 10.20 Gevarieerd programma (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert en mannenkoor. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Voor de jeugd. 2.00 Stedelijk orkest van Maastricht. 2.45 „Vulkanische uitbarstingen", .causerie. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.35 Stedelijk orkest van Maastricht en solist 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Ensemble Bart Ekkers. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Bijbelvertelling (uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest: Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Orkest Eloward. 6.15 Spangens koor Rotterdam en gramofoon muziek. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Groningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie „Frankrijke dilemma. Continent of imperium" 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Vaudeville-programma. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. hij groote bedragen had verdiend bij de wed rennen, ofschoon hij nooit een enkel rijpaard voor zichzelf bezeten had. Het eenige vast staande feit was, dat hij de beschikking had over een hoop geld. Cyril Franklyn had Wendelsham Manor gekocht, nadat Spencer Tarrant er afstand van had moeten doen; dit had hij gedaan uit pure vriendelijkheid en hulpvaardigheid, en om den geruïneerden Tarrant te <?r meer voor ge- geven dan de werkelijke waarde. Door deze grootmoedige daad had hij den grondslag ge- iegd voor de hoogachtig, welke men in het Graafschap voor hem koesterde. Er werd zelfs beweerd, dat hij het landgoed aan den voormahgen eigenaar zou hebben teruggege ven, als het noodlot dezen niet vervolgd had. Zoo onverwacht landedelman geworden, had Gyru Franklyn zich ontpopt als een model landheer. Hij huwde de dochter van een grondbezitter uit de buurt, een schatrijke er gename die zijn toch al aanzienlijken rijk dom enorm deed toenemen; hij wijdde zich met ijver aan de belangen van de streek en werd de afgod van zijn pachters en van de andere bewoners van het Graafschap. .Na den dood van zijn broer vreesde men, aat hij Dartmoor zou gaan verlaten om op vo°.rvaderl'jk slot zijn intrek te nemen, maar hij gaf toen te kennen, dat hij zich zoo één voelde met de streek, waar hij' thans ve^rul WaS' dat hij' het niet van zich kon r,,üo„ z,''n tegenwoordige woonplaats te Vaai/001- kast;ee' in Northumberland. var, tn reii hij daarheen om-de belangen werri w- ?oed te verzorgen, maar zelden °P Z'J" tochten naar het Noorden w™V°°r Zljn echtgenoote, die ziekelijk voHiJ t daarom slechts zelden het huis tha i,:» tep"stelli«g met zjjn dochter Gre- ï,aak in. Londen vertoefde en graag sIeeht-5', Pet.'. voor zoover althans de niet rijn attentie vereischte, de de revue nSSen V&n dien avond in zUn £cest de nm-aa P en> maar het laatste bericht, het v^ r Van hun nachtelfjken tocht, had »ronrt ande eeniê"szins op den achter- ze nnrt ronfsen- Het vreemde sieraad, dat h?0 gCVOnden hadden in den met Mteï l zakdoek, had hij in zijn zak P en er verder niet meer aan gedacht. Wordt vervoltjd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6