Hef concert van de Koperen Ode aan Janus Kuiper Ergerlijke verwaarloozing DE WEEK. Minder dan f 1000 bomschade Café Centraal GEZELLIGE MUZIEK icieftier. Zaterdag 10 Mei 1941 Tweede Blad Een belofte vol programma wacht i- r Oproep aan alle dijkzwemmers Waarschijnlijk uitbetaling in contanten Kanaalweg lederen avond 6 uur CCeOZGIP-tftlP. D 0|>» GOEDE PASFOTO'S Zorgen en successen in Feiten en Fantasieën Zoo zal dan Zondagmiddag over een week Den Helder de eerste uitvoering beleven van de veelbesproken en beschre ven „Koperen Knoopen Band", het or- chest van Louis van Broekhoven met zijn 11 artisten, allen, op één na, leden van het voormalige stafmuziekkorps der Koninklijke Marine. De leider: Louis van Broekhoven. De wieg van deze „Koperen Knoopen" stond in Den Helder. Men zal zich nog herinneren hoe naar aanleiding van het 75-jarig jubileum van de kapel besloten werd door een aantal voortvarende jonge ren een amusements-ensemble te vormen. De eerste uitvoering vond plaats op den jubileumsavond en het werd een eclatant Dat was de reden dat, men bij elkaar bleef en... zelfs bij elkaar bleef toen de oorlog over het land woedde en daarna. Na aanvankelijk in een der Opbouwdienst-orchesten opge nomen te zijn, zocht men weer contact en na dat er verscheidene maanden hard gestudeerd en voorbereid was, waagde men het voor het voetlicht te verschijnen. Dat optreden in Den Haag, Rotterdam en de andere groote steden, en dat in de groot ste. schouwburgen, werd wederom een succes en zoo kreeg het orchest vaste vorm en be sloot men het in dezen vorm te behouden. Wij schreven eenigen tijd geleden reeds, dat „De Koperen Knoopen", ongetwijfeld aan spraak kunnen maken thans reeds te be- hooren tot de beste jazz- en amusements- orchesten van het land en het doet ons ge noegen, dat het Heldersche publiek thans in de gelegenheid gesteld zal worden dit per soonlijk te kunnen ervaren. Het zal een uitvoering worden, die iedere Nieuwedieper mee zal willen maken. Hier zal hij het „piece de résistance" kunnen zien en hooren van zijn „staf", het orchest dat zoo bijzonder populair ip Den Helder was. Wat men brengt. Men zal kunnen genieten van de bijzonder geslaagde pharaphrase's van den kunstenaar Guus Falten, men zal zich verheugen aan de bewerkingen van Hollandsche liedjes, waarvan de geestelijke vader Johan Dol Jr. is, men zal luisteren naar de geraffineerde jazz- arrangementen van Van Broekhoven en Dol. Het belooft een concert te worden met tal van specialiteiten, die zoowel de liefhebbers avn jazz als die van klassieke en amuse mentsmuziek zullen verrukken. Want mogen wij nog noemen de van hoog vakmanschap getuigende trombone-soli van iemand als Piet van Dijk, en voorts op de viool-soli van Guus Falten, die reeds in de persverslagen aan geduid werd als de Hollandsche George Boulanger. En dan is erDick Makelaar, wel bekend in Den Helder bjj oud en jong en naast voortreffelijk muzikant ook min of meer imitator en conferencier. Met een liedje en een praatje zal h(j voor de note gaie van deze uitvoering zorgen. Er is één lid van de „Koperen Knoopen", die niet tot de vroegere kapel heeft behoord. Dat is de drummer, Martin Schneider, een virtuoos van groote allure, die als drum expert het publiek in extase brengt met zijn prestaties. Ook in enkele slagwerk-soli zal men hem kunnen beluisteren. De „Koperen Knoopen" hebben de beschik king over enkele trompettisten van formaat. Jan de Ruiter en Anton Bruul zijn het, die voor de soli zullen zorgen en men kan er van verzekerd zijn, dat de muren van het Casino zullen daveren van het elan, waarmee zij hun instrument bespelen. Tenslotte staat er nog een verrassing op het programma, welke wij niet zullen ver klappen en waaraan Johan Dol Jr. debet is. Al met al een programma, waaraan Den Helder zich eenige uren kostelijk zal amu seeren, waarbij wij er nogmaals de aandacht op vestigen, dat niet alleen jazz- en stem mingsmuziek, doch ook klassieke muziek uit gevoerd zal worden. Het zal zoowel de „Knoopen" als het Heldersche publiek genoegen doen el kander in het aloude Casino weer eens te ontmoeten. Het zal, hieraan behoeft niet getwijfeld te worden, een weerzien worden, dat voor beide partijen van pret- tigen aard zal zijn. Dat Casino tot de laatste plaats gevuld is, daaraan behoeft men niet te twijfelen. Temeer niet, waar dit de eenige uitvoering zal worden die de „Knoopen" in dit seizoen zoo hoog in het Noorden kunnen geven. Het vaste engagement in de „Riviera Hall" is daar voor een beletsel. Wij hopen volgende week nog enkele bijzonderheden inzake dit optreden te geven. Maar wij adviseeren reeds nu: voorziet u zoo spoedig mogelijk van een plaatsbewijs, opdat u de gelegenheid, dit muzikale evenement mede te maken, niet ontgaat. ►»v ;4 s - - I - 1 -i V- X' i f i i De „Koperen Knoopen' opgesteld op een der balcons van de Rotterdamsche Riviera Hall. Beste Opa. voor U schrijf ik Deze woorden in de krant En dan in gedachten grijp ik Uwe sterke reddershand. Om U zoo te feliciteeren Met Uw vijf en tachtig jaar En dat God U en Uw dochter Dan nog vele jaren spaar. Beste Opa, 'k wil niet roemen Op Uw daden, veel en oud. Want ze zijn niet te betalen, Niet met woorden, niet met goud. 'k Zag U altijd in Uw kamer In Uw huis aan het kanaal En de ouden en de jongen Groetten U dan allemaal. Om U met een groet te eer en Voor dat alles wat Ge dee, In de stormwind en de branding, Op de eeuwig woel'ge zee. En al woont Gij nu in Schagen, Ook al zijt Gij ver van huis. Toch weet ik, mijn oude zeerob, Zijt Ge in gedachten thuis. Beste Opa, mag 'k U wenschen jaren nog van heil en vree, In Uw huis aan den Kanaalweg Weer terug na zooveel wee. Heemstede, Mei '41. K. Wouters. V* i^nViri -rt'u-^rMVv*i^nr^.i->^VwVuVYrr»\.n Nu het eindelijk weer zomer zal worden, komt bij velen ook weer de lust tot zwemmen naar boven. Maar men zal dit jaar niet aan deri Dijk mogen zwemmen en, wil men zijn dagelijksch bad in zeewater niet missen, ge- nookzaakt worden tot het bad achter den Dijk. Maar daarom behoeven de liefhebbers van gewoonzwemmen en wedstrijdzwemmen de moed niet te laten zakken. De onderafdeeling van de Zwemvereeniging „de Frisse Morgen" leeft nog steeds, en neemt een belangrijke plaats in in den Zwemkring Noordelijk Noord Holland, welke Kring een groote activiteit ontwikkelt, zooals men reeds heeft gelezen Eigenaren, die schuld dragen, dat voor honderden guldens aan hun per- ceelen schade wordt geleden. Den Helder heeft vele wonden. Wie dagelijks door de stad loopt is aan het beeld gewend en gaat er zonder ontroering voorbij. Wie zoo nu en dan eens over komt wippen is ontsteld door de dingen die hij ziet en gaat gedeprimeerd naar zijn tijdelijk tehuis, want hij weet, ten slotte komt hij toch weer terug in Nieuwediep. Nieuwediep, waaraan zooveel goede herinnerin gen verbonden zijn. Die gaten zullen gedicht worden, die planken zullen verdwijnen en vrien delijker wellicht dan tevoren zal ook Den Hel der straks zijn oude inwoners weer nooden. Er zijn tal van huiseigenaren, die beseft heb ben, dat de wereld straks tot bezinning zal komen, dat het krankzinnig neergooien van bommen tot het verleden zal behooren, dat men weer rustig en zonder vrees naar een vliegtuig kan zien en dat men de techniek, die men nu soms vervloekt,- weer zal kunnen zegenen, om dat ze zooveel wonderen ten dienste van de menschheid geschapen heeft. Die eigenaren, met dien nuohteren en zakelijken kijk op de dingen hebben er voor gezorgd, dat hun eigendommen in Den Helder op peil blijven, zoodat ze straks niet tot waardelooze bouwvallen zijn geworden. Er zijn helaas ook andere eigenaren. Eige naren, die er de brui aan gegeven hebben, die niet verder zien dan den dag van heden. Die bezitters laten hun huizen, die door bombarde menten hebben geleden, in den desolaten toestand waarin ze door die bommen gebracht zijn. De wind waait er door, de regen heeft er vrij spel en in minder dan geen tijd zijn die eigendommen drijf nat van het vocht en ligt de boel er verveloos en have loos bij. De schade, aan dergelijke perceelen, door den oorlog veroorzaakt, wordt met hon derden guldens verhoogd, door de verwaar loozing die de panden ondergaan. Straks zullen ook deze menschen tot bezinning komen en weer omkijken naar hun eigendommen. Dan zullen ze onge twijfeld trachten vergoeding te krijgen en zullen tot de onaangename ontdekking komen, dat ze door eigen toedoen veel minder vergoed krijgen, dan de schade aan hun eigendommen bedraagt. Het spreekt immers vanzelf, dat de indirecte schade, die voorkomen had kunnen wor den niet vergoed zal worden. Het is in het belang van de huiseigenaren, dat wij nog eens ernstig aandringen op her stel, op het opgeven van de schade aan de schade enquete-commissie of aan de commis sie voor den Wederopbouw. Laat men er toch vooral aan denken, dat na dezen tijd er weer een anderen tijd komt, waarin men zeer zeker berouw zou hebben over zijn onverschilligheid van heden. De bombardementen hebben in onze stad eenige huizen getroffen, waaraan een schade is veroorzaakt van minder dan 1000 gulden. Sommige stadgenooten hebben den moed ge had die schade geheel te laten herstellen, anderen hebben zich er mee tevreden gesteld, hun huizen waterdicht te maken, weer ande ren hebben de kapotte huizen gelaten, zooals ze waren. Op die laatste gevallen komen wij elders nog nader terug. Wie zijn huis heeft laten repareeren, heeft waarschijnlijk de verstandigste weg bewandeld, want hjj Is zeker van het her stel van zijn woning en weet, dat hij dat herstel nog op de voordeeligste wijze kan laten verrichten. Wie langer wacht komt voor meer kosten te staan. Van bevoegde zijde vernemen wij nu, dat hét in de bedoeling ligt alle schade beneden de duizend gulden te betalen. Wie dus her stellingen heeft laten verrichten voor een be drag beneden de duizend gulden stelle zich in verbinding met de schade enquête-commissie. Wie deze reparaties heeft laten verrichten via het bureau voor den Wederopbouw, heeft na tuurlijk geen opgave meer te verstrekken. Daarvoor zorgt het Wederopbouwkantoor. Wie nog niet hersteld heeft, doe het alsnog. Het is zijn eigen belang en hij wachte niet langer met de reparaties en de opgave van zijn schade. 6 voor 1 gulden. Atelier open van 105 Zondags gesloten. in de Heldersche Courant van 28 April jl. Om den naam van de Sportclub „De Frisse Morgen" ook dezen zomer hoog te houden in Noordelijk Noord Holland moet het ledental, dat door den oorlogstoestand achteruit ge- loopen is, weer omhoog wil zij haar plaats handhaven. Personen, die animo voor wedstrijdzwem men of schoonspringen hebben, kunnen zich opgeven. Wordt donateur. Men houdt daar mede den naam der vereeniging in eere. Het heeft velen goed gedaan in de krant te kunnen lezen, dat het de politie gelukt is ook de hand te leggen op de laatste langvingerige elementen, die onze stad als operatie-gebied beschouw den op hunne avondlijke en nachtelijke excursies. En dat ten nadeele van bezit ters van koffie, thee, cacao, suiker, vet, margarine, sigaren, tabak, cigaretten, soda, persit, meel, sla-olie, Geldersche-, Plok- en andere worst, belegen kaasjes (varieerende van 40 tot 20 plus), ham metjes en rookvleezen, busjes geconser veerde delicatessen, rijst, havermout, kruidnagelen, peper en nootmuscaat, zeep, melkpoeder, en voorts al die ande re 1001 artikelen, die momenteel voor moeder-de-vrouw het summum van be zienswaardigheid uitmaken. Ze zijn geknipt, deze heeren, en zul len in de zalen van hotel „De Houten Lepel" hun pekelzonden in het driedub bel kwadraat moeten boeten. Wellicht dat deze poene er toe zal bijdragen, dat deze langvingerlingen in de toekomst genoegen nemen met hun eigen hamster- voorraadjes en dat zij die van anderen met rust laten. Te veel moeite en te veel geld werd er besteed om deze kleine bezittingen bijeen te garen. De politienu ja, die werd reeds in de krant de pluim op de hoed ge stoken. die zij wis en waarachtig ver diend had. Een pluim, die in dit geval wel een geheel bosje pluimen mag zijn, aangezien menig agent en menig recher cheur heel wat nachtelijke uren moest opofferen voor en aleer hij een tipje van den sluier vermocht op te lichten. Enfin de stad is gezuiverd en laat ons hopen'voor geruimen tijd. Opdat de gemeente in het buitenveld zich geen zorgen behoeft te maken over de ach tergelaten bullen. U heeft natuurlijk ook gelezen dat in de winkels alle waar geprijsd moet staan. Ik zal U, onder ons, eerlijk ver tellen dat ik blij ben dat mijn vader en moeder mij, jaren geleden, niet gedoemd hebben middenstander te worden, want de lasten van dezen „stand" overtreffen dermate de lusten derzelve, dat het wel een kwelling van doorloopenden aard moet zijn thans negociant te zijn. 't Zij in 't groot, 't zij in 't klein. Nu is het weer de verplichting dat ieder artikel in de etalage en in den winkel geprijsd moet zijn. Een verordening, waaraan streng de hand gehouden zal worden. Dat dit ook inderdaad zoo is, wordt be wezen door het feit, dat menig winkelier in Nieuwediep dezer dagen reeds poli- tioneele waarschuwingen in ontvangst te nemen had. Maar ik vraag me af: wat moet nu m'n kapper doen, die in z'n etalage aller lei kleurige en smaakvolle fleschjes heeft staan, doch die, inplaats van met lotions, vinaicre's, violons de bois en andere ruikende neuszaligheden van doen te hebben (zooals het etiket aan geeft) in werkelijkheid gevuld zijn met aqua distilata, oftewel leidingwater. Wat doet nu m'n sigarenhandelaar, die al reeds sedert 28 jaar z'n etalage keurig opgedirkt heeft met bruine, zwar te en grijze kistjes, vermeldende de schoonste Arabische, Indische en andere Orientalische namen van sigaren, doch welke kistjes alleen maar als etalage vulling dienst doen. Wat doet iemand als de siervischhandelaar in de Koning straat met z'n goud- en andere visschen? Moet iedere edelkarper thans een prijs kaartje in z'n staart geprikt worden en krijgt elke goudvisch van heden af z'n geldwaarde in den vorm van een lakge- schreven etiketje op zn' buik? Wat doet de snoepvrouw op den hoek van onze straat waar m'n kinderen nog altijd zich te buiten kunnen gaan aan kaneelstok ken, duimdrop, en daarvan ontzaglijke kwantiteiten in voorraad heeft? Moet iedere kaneelstok, ieder duimdropje, en iedere tooverbal apart geprijsd staan? Ik vermoed dat de aanschafkosten van de prijskaartjes de waarde van genoemde stokken en ballen verre overtreft. Waarlijk... wat een problemen. En de uitgeperste, zenuwlijdende, opgejaag de, half kapotgeëvacueerde en in angst en beven levende middenstander moet ze oplossen. 'k Benijd ze niet, deze leden van den middenstand. Tenslotte nog dit: de Centrale Keu ken is in de Prins Hendriklaan heropend en Musis is weer veriater.. Zal deze veste van de muze lang verlaten blijven? Zal het nog lang duren voor en aleer de jeugd van deze stad tusschen deze muren weer haar levcnshft kan uit vieren? 't Ware te wenschen dat het zoo was. Want we zonden leven in eer. andere. rustiger en betere wereld dan ir. die van thans.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9