niet verstandig" Irak en Sovjet-Rusland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „Deelneming aan den oorlog Vlootbasis Soerabaja uitgebreid Verduisteren 9.24 uur Congres moet beslissen Prijzen van kuikens i - y - Diplomatieke betrekkingen aangeknoopt KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Oud-President Hoover RUDOLF HESS verongelukt DE AANVALLEN OP DUITSCHLAND Hitlcr ontvangt admiraal Darlan Von Papen in Turkije terug Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.48 uur Maximumprijzen voor chemische producten HELDEKSCHE COURANT ENGELAND KAN EVENGOED WORDEN VOORZIEN VAN OOR LOGSMATERIAAL. De vroegere president der Ver. Staten, Her- bert Hoover, heeft in een radiorede aan het Amerikaansche volk verklaard, dat de Ver. Staten zich in oorlog zouden bevinden zoo dra de Amerikaansche vloot gebruikt wordt. De Ver. Staten, zoo zeide Hoover, zijn echter noch militair noch econo misch op een oorlog voorbereid. Bo vendien heerscht er geen eensgezind heid, afgezien van de algemeene vast beslotenheid, het westelijk halfrond te verdedigen. Het ware beter, indien de Ver. Staten buiten den oorlog ble ven. In dat geval zouden de Ver. Staten Engeland van elk mogelijk oorlogsmateriaal kunnen voorzien, ongeacht den stand van hun eigen bewapening. Voorts verklaarde Hoover, de gedachte te verwerpen, dat de verdediging van de Ver. Staten van eenige andere natie afhankelijk zou zijn. Oorlog beteekent offers, niet alleen van menschen levens, doch ook van de eigen vrijheid, in welke plaats onvermijdelijk de dictatuur zou komen. Gaan de Ver. Staten aan den oorlog deelnemen, dan zullen na de zen oorlog depressie en bankroet ons te wach ten staan. Ik geloof niet, dat Engeland een invasie op het Europeesche continent zou kunnen onidiernemen. Voor een invasie in Duitsch- land zouden de Ver. Staten, afgezien van het BHtsche leger, vijf millioen man moeten bewapenen en over meer dan veertig mil lioen ton scheepsruimte moeten beschikken. Het zou tien jaren in beslag nemen, om deze schepen te bouwen. Leger en luchtwapen onvoldoende. Het Amerikaansche leger beschikt echter op het oogenblik over geen 300.000 man. die HOOVER. Foto Pax. voldoende bewapend zijn om het hoofd te kunnen bieden aan 'n gelijk aantal Duitsche troepen. Bovendien bezitten de Ver. Staten geen zoodanig luchtwapen om in een mo dernen oorlog te gebruiken. Weliswaar be schikken zij over een groote vloot, doch zelfs deze is niet groot genoeg voor de taak. welke haar ten deel zou vallen, indien de Ver. Sta ten aan den oorlog gingen deelnemen. Onmiskenbaar is de meerderheid van het Amerikaansche volk tegen het gebruik van Amerikaansche strijdkrachten op die plaatsen, waar oorlogsgevaar aanwezig is. De be wering. als zouden de Ver. Staten zich reeds in oorlog bevinden, is on juist. Zij bevinden zich in een ris kante positie, maar de oorlog is niet verklaard. Er komt echter oorlog, zoodra er gebruik gemaakt wordt van de vloot. Het zou veel eerlijker en moediger zijn, zoo besloot Hoo ver. het congres te laten beslissen over de kwestie eener oorlogsverklaring, dan een onverklaarden oorlog binnen te kruipen. Deelneming aan den oorlog zou echter niet verstandig zijn en evenmin in het belang van Engeland of van de Vereenigde Staten, DE MILITAIRE VOORBEREIDINGEN IN DEN STILLEN OCEAAN. Het Japansche blad „Jomioeri Sjimboen" maakt in een bericht, dat volgens dit blad op betrouwbare inlichtingen berust, mel ding van militaire voorbereidingen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan. Bij zondere voorbereidingen, zoo schrijft het blad. worden getroffen in Singapore. Ma nilla en Soerabaja. Voortdurend worden nieuwe strijdkrachten uit Nieuw-Ze eland. Australië en Tndië aangevoerd». Op 9 Mei zijn in Manilla een Ameri- kaansch marinetransport van ongeveer 2000 man en eenige bommenwerpers aangeko men. In de haven Cavite bij Manilla liggen het vlaggeschip van de Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren ..Houston". als mede het vliegtuigmoederschip „Ranger". Verder liggen daar verscheidene torpedo jagers en bijna twintig duikbooten. Hel mijnenveld voor Hongkong is uitgebreid. In Singapore, zoo schrijft het blad verder zijn ongeveer 40.000 man Australische troe pen aangekomen en naar het Noordelijke front gegaan. Algemeen wordt de totale sterkte in het gebied van Malakka op on geveer 100.000 man geschat. 'Eerder werd reeds van 120.000 man gesproken Red.1 Aan vlooteenheden liggen daar ongeveer zes kruisers, verscheidene torpedojagers en een vliegtuigmoederschip. Ned.-Indië. Ook" Nederlandsch-Indië is aanzienlijk versterkt. Soerabaja is tot een vlootbasis ge maakt Aan vlooteenheden zijn daar opge merkt: vier kruisers, twaalf torpedojagers achttien duikbooten en ongeveer honderd kleine vaartuigen. In verscheidene andere havens, zoo meent dit blad. zun marine vliegtuigen van Amerikaansch tvpe gecon centreerd. De Jomioeri Sjimboen besluit zijn artikel met de verklaring, dat door het samengaan met Tsioengking de Japansche stn.vdkrach- ten in China vastgehouden moeten worden, terwijl gelijktijdig de ravitailleeringslinie naar Engeland moet worden gewaarborgd, borgd. CRISIS-HARINGBESLUIT EN -MOSSEL- BESLUIT VERLENGD. Het crisisharingbesluit 1940 en het crisis- moselbesluit 1938. die tot 1 Mei 1941 golden, zijn ook na dien datum van kracht geble ven en wel voor onbepaalden tijd. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft vast gesteld het prijzenbesluit kuikens 1941. Art. 2 luidt als volgt: 1. De prijs voor vrouwelijke kuikens van kippen en eenden bij verkoop door fokkers aan houders van vermeerderingsbedrijven bedraagt f 0.75 per stuk. 2. De in het eerste lid genoemde prijs geldt bij levering onverpakt en af bedrijf van den verkooper en inclusief omzetbelasting. Bij levering verpakt en franco kooper mag deze prijs met ten hoogste 3 cent per kuiken worden verhoogd. DE PLAATSVERVANGER VAN DEN FUHRER. Officieel wordt dor de N.S.D.A.P. medege deeld: Partijgenoot Hess. wien op grond van een sinds jaren zich ontwikkelende ziekte door den Fuehrer ten strengste was verboden om een vliegtuig te besturen, heeft zich in strijd met dit bevel den laatsten tijd weer in het bezit van een vliegtuig gesteld. Zaterdag 10 Mei, tegen 18 uur is partijge noot Hess in Augsburg weer opgestegen voor een vlucht, waarvan hij tot op heden niet is teruggekeerd. Uit een achtergelaten schrijven blijkt een geschoktheid van geest, welke doet vreezen. dat partijgenoot Hess het slachtoffer van waandenkbeelden is geworden. De Fuehrer heeft terstond bevel gegeven, dat de adjudanten van partijgenoot Hess. die alleen kennis droegen van deze vlieg tochten en die deze in strijd met het hun bekende verbod van den Fuehrer niet ver hinderd. resp. terstond gerapporteerd heb ben. moeten worden gearresteerd. Onder deze omstandigheden moet dus he laas de N S' D.A.P. verwachten, dat partijge noot Hess op zijn vlucht ergens neergestort reso. verongelukt is. WTGAVS DER UtTO..MTJ. HOLLANDS NOORDERKWARTIER N V. TB DEN HELDER DINSDAG 13 MEI 1941 69e JAARG.No. 9231 iïWsSbW ;x W&3&& - i i.Z"" V:' - SiSSWSxS x;:: Hp f - De eerste cultuur in den Noord Oostpolder. Voor het eerst wordt hier het suikerbietenzaad aan de aarde toevertrouwd. (Pax-Holland) Verliezen te Hamburg dan te Bremen. grooter Engelsche luchtstrijdkrachten hebben, zoo als gemeld in den nacht Hamburg en Bre men aangevallen. Evenals bij de twee vorige aanvallen werden te Bremen vooral de woonwijken in de binnenstad bestookt. Het groote stedelijke ziekenhuis, welks operatie zaal bij den vorigen aanval was getroffen, is opnieuw door bommen beschadigd, evenals het St. Josephziekenhuis. Op het havenge bied werden slechts weinig brisantbommen geworpen, hier geraakten eenige loodsen in brand. Dank zij de voorbeeldige discipline zijn de verliezen onder de burgerbevolking gering. Een sterke afdeeling Engelsche vliegtui gen wierp brand- en brisantbommen op Hamburg, die in de woonwijken van Altona groote schade aan huizen aanrichtten. In een brouwerij brak een felle brand uit, die echter spoedig kon worden gebluscht. De aanval op Hamburg stuitte op een af weer, die de vliegtuigen reeds aan den rand van het stadsgebied verstrooide. De toestel len veranderden van koers, wijf werden er neergeschoten. De enkele vliegtuigen die de stad konden bereiken, brachten door bri sant- en brandbommen schade toe aan een aantal woonhuizen en een naast een zieken huis staande kerk, die geheel uitbrandde. Op een begraafplaats werden graven door brisantbommen vernield. Schade aan voor den oorlog belangrijke objecten is niet veroorzaakt. Drie kinderen en drie volwassenen zijn om het leven gekomen. Verscheidene personen zijn gewond. De Ftihrer heeft in tegenwoordigheid van den rijksminister van buiten- landsche zaken, den vice-president van den Franschen ministerraad, ad miraal Darlan, ontvangen. De Dutsche ambassadeur, Von Papen, is gisteren, komende uit Duitschland, om 17 uur 15 met een speciaal Duitsch vliegtuig op het vliegveld van Istanboel, Vesjilkoei, aangekomen. Na een kort oponthoud is de ambassadeur met dezelfde machine naar Ankara doorgereisd. ONDERHOUD VAN MENZIES MET ROOSEVELT. Na zijn onderhoud met president Roose- velt heeft de Australische premier, Menzies, verklaard, dat de algeheele wereldproble men besproken zijn. Hij heeft Roosevelt geen boodschap van" Churchill gebracht, maar alleen mondelinge groeten. Mohammedaansche priesters roe pen op tot den Heiligen Oorlog. Op 3 Mei 1941, deed de Iraksche regeering door bemiddeling van haar gezant in An kara, het voorstel, de diplomatieke betrek kingen tusschen Irak en de Sovjetunie aan te knoopen, zonder daaraan de voorwaarde te verbinden over eenige verklaring betref fende de Arabische landen, zooals bij vroe gere voorstellen het geval was. Daarop heeft de Sovjet-Russische regeering haar bezwa ren ingetrokken en het voorstel van de Iraaksche regeering tot aanknooping van de diplomatieke betrekkingen aanvaard. Dit feit heeft, naar van welingelichte zijde vernomen wordt, in politieke kringen te Berlijn natuurlijk de aandacht getrokken. Men constateert, dat de Iraaksche regeering door de Sovjet Unie althans niet wordt be schouwd als een dissidente regeering, zooals de Engelschen steeds trachten te suggeree- ren. Oproep van Oelema's. Nu de groot Moefti van Jeruzalem opnieuw alle Mohammedaansche volken tot den hei ligen oorlog heeft opgeroepen, hebben tal rijke vooraanstaande Oelema's in de pers te Bagdad een herderlijk schrijven gepubli ceerd Zij roepen daarin op tot den .JDzjidad" tegen Engeland en sporen de Mohammeda nen in alle landen aan, Irak naar beste krachten te steunen. In de Moskeeën te Bagdad zijn diensten gehouden, waaraan door duizenden geloo- vigen werd deelgenomen. Ook hier riepen de Oelema's in hun predicaties de bevolking tot den heiligen ooriog op. Na de diensten werden groote optochten gevormd. De be- toogers droegen vanen en borden, waarop de Dzjidad geproclameerd werd. In een openbare mededeeling heeft de Iraaksche consul te Beiroet zijn dank be tuigd voor de talrijke Arabische betoogin gen in de Fransche mandaatlanden voor den Iraakschen vrijheidsoorlog. Hij heeft a-ewanrschiiwd tegen tendentieuze berich ten. die de bedoeling hebben de Arabische bevolking in den Libanon een gevoel van onzekerheid te geven. Iraaksche legerbericht. Het Westelijke leger heeft niets van be- teekenis te melden. Het Zuidelijke leger maakt hekend, dat op 10 Mei een Engelsch vliegtuig neerge schoten en een ander beschadigd werd. On ze luchtmacht heeft verkenningsvluchten ondernomen. Het vijandelijke luchtwapen heeft op 10 Mei Roetba met bommen be stookt. Mussaln, groot Moefti van Jeruzalem. (Foto Pax.). Omtrent het standpunt van de Ameri kaansche regeering ten aanzien van de nieuwe regeering in Irak heeft Huil op desbetreffende vragen gezegd, dat een be slissing nog niet gevallen is. Voorloopig houdt de regeering der V.S. in Bagdad, niet formeele betrekkingen voor de behartiging van de nationale belangen in stand. Iraaksche minister van oorlog te Ankara. De aanwezigheid van den Iraakschen mi nister van oorlog te Ankara is het onder werp van een levendige gedachtenwisse- ling in diplomatieke kringen. De minister heeft gesproken met een groot aantal hoog geplaatste Turken, voor wie hij den toe stand in zijn land uiteenzette. Hij heeft echter geen samenkomst gehad met den Rritschen ambassadeur Hugessen, hoewel, deze, naar men zegt meermalen moeite daar voor heeft gedaan. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere S.S. en politieleider doet de volgende ambtelijke publicatie over de in het bezette Nederlandsche gebied vast gestelde verboden landsdeelen: „Ik heb aanleiding, nogmaals er op te wij zen, dat het verblijf: a. op de Westfriesche eilanden Texel, Vlieiand, Terschelling. Ameland. Schiermon nikoog, Siemonssand. Boschplaat, Rottumer plaat en Bottumeroog, b. aan de Nederlandsche kust ten zuiden van Hoek van Holland tot aan de Belgische grens en op de in dit gedeelte van het land liggende eilanden (het zuidelijk deel der provincie Zuid-Holland ten zuidwesten van de lijn Nieuwe WaterwegOudé Maas— Dordtsche Kil en de geheele provincie Zee- land), slechts aan die personen van Nederland sche of Duitsche nationaliteit is toegestaan, die daar hun vaste woonplaats hebben. Personen, die om dringende zakelijke re denen of voor familie-omstandigheden zich in het verboden gebied willen begeven, moe ten zich met een verzoek om toelating wen den tot den burgemeester der gemeente, waarheen zij wenschen te reizen. Zijn in de provincie Zeeland meerdere gemeenten bij deze toelating betrokken, dan moet het ver zoek tot den commissaris der provincie Zeeland worden gericht. Deze bepaling geldt ook voor die personen, die hun woonplaats in het verboden gebied hebben gehad en we der daarheen willen reizen. Ik wijs er op, dat de vergunning tot binnenkomen slechts in uitzonderingsgevallen wordt Verleend. In het verzoek moeten voornaam, familie-t naam, beroep, woonplaats en straat, geboor tedatum en -plaats van den verzoeker ver meld worden: bovendien moet de reden voor het betreden van het verboden gebied, evenals de duur van het voorgenomen ver blijf opgegeven worden. De betreffende Nederlandsche autoriteiten zenden het verzoek met hun advies ten aan zien van de noodzakelijkheid der reis naar den gevolmachtigde van den rijkscommissa ris in de provincies (politie-officieren) ter beslissing toe. De gevolmachtigde van den rijkscommis saris (politie-officier) schrijft de vergunning tot binnenkomen uit. Slechts met deze ver gunning is het betreden van het verboden gebied toegestaan. De vergunning wordt verleend voor een termijn van uiterlijk 14 dagen. Ambtenaren van het rijk of de provincies, die geregeld voor dienstaangelegenheden in het verbo den gebied moeten zijn. kunnen een toela tingsbewijs verkrijgen, dat een half jaar geldig is. De toelating kan te allen tijde zonder opgaaf van redenen worden inge trokken. Handelingen in strijd met deze regeling zijn op grond van paragraaf 1 der verorde ning van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied no. 20 1941 over de bestraffing van handelingen in strijd met militaire of politioneele regelingen over tredingen en worden met hechtenis tot zes maanden en met geldstraffen tot 1000 gul den of met een van deze straffen getroffen, in zooverre niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is vastgesteld. Bovendien worden de personen, die zich zonder toela tingsbewijs in het verboden gebied ophou den, gearresteerd en verwijderd. Deze strafbepaling treedt op den dag ha- rer publicatie in werking. Periodieke bekendmaking in vakbladen. Blijkens een in de staatscourant van 12 dezer afgekondigde beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart wor- den door hem voor een aantal chemische producten, te weten aluminiumsulfaat ba- riumcarbonaat, natriumacetaat en salmiak maximum-prijsregelingen vastgesteld, waar door, voor zoover noodig, de prijzenbeschik- king invoergoederen no. 1 voor de prijsbe paling dezer goederen buiten werking treedt. De inhoud dezer maximum-prijsregeling zal door het Rijksbureau voor Chemische Pro ducten. Koningskade 15. 's-Gravenhage. pe riodiek in de vakbladen worden bekend ge maakt en overigens op aanvraag aan de belanghebbenden worden meegedeeld.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1