Het kampeerseizoen 1941 D. WIJNKOOP Prijsregeling voor binnenvaartuigen WINTERHULP aflNEDERLAND Waarheen tusschen twaa'f en vier? overleden Kasaardappelen ook op de boa Oproep tot versterking van Canadeescbe leger Het rapen van eieren Amsterdamscbe effectenbeurs Inbraken te Amsterdam Overstroomingen in Rusland Koersen Nederlandsch clearinginstituut Stort op 5553 of op 877 A.N.W.B. gaat den boer op om nachtverblijven. Er wordt hard gewerkt bij de afdeeling „kampeeren" van den A.N.W.B. Toen on langs het verbod „van overnachten in ten ten of kajuiten van jachten" werd uitge vaardigd zaten duizenden kampeerders en watersportliefhebbers in zak en asch. Daar ging nu het heerlijke weekeinde in bosch of op de hei, aan het strand of op de plas! Weg die prachtige zomervacantie op de veiuwe, in de duinen van het schoone ken- nemerland of bij de ónvolprezen Friesche meren. In zekeren zin was sprake van een wan- hoopstemming. Gelukkig echter waren er ook nog menschen, die den toestand niet zoo hopeloos inzagen en die van oordeel wa ren. dat althans getracht moest worden de de onaangename gevolgen, welke het uit gevaardigde verbod met zich medebracht, zoo gering mogelijk te doen zijn, m.a.w.: uit te zien naar andere slaapgelegenheden voor hen, die gewend zijn er 's zomers op uit te trekken en thans tusschen 12 en 4 uur niet meer in hun canvaswoning of in de kajuit mogen blijven. Tot deze menschen behoorde wel in de eerste plaats de staf van onzen populairen A.N.W.B., die niet bij de pakken neer ging zitten en reeds aan stonds aan het werk toog. Wijziging van het verbod? Een verslaggever van het A.N.P. heeft in het hoofdkwartier van den A.N.W.B. eens ge ïnformeerd hoe men een oplossing tracht te vinden en welke resultaten tot nu toe zijn bereikt. En wanneer dat dan hieronder wordt weergegeven, dan dient in de eerste plaats te worden gereleveerd, dat in de kringen, welke in ons land op het gebied van toeris me een leidende rol spelen, nog steeds de hoop leeft, dat het verbod niet ongewijzigd zal blijvefi en dat het dus alsnog mogelijk zal worden gemaakt 'snaerts in tenten of in ka juiten te overnachten, zij het dan onder ze kere voorwaarden. Wanneer dat echter niet het geval zal zijn, dient het verbod van de bezettingsautoriteiten uiteraard ten volle te worden gerespecteerd en zelfs in deze om standigheden zoo is men bij den A.N.W.B. van meening behoeft een goed kampeerder zijn tent dezen zomer toch niet in de kast te laten liggen en zal de watersportliefhebber in vele gevallen heel goed het weekeinde en de vacantie op en bij het water kunnen door brengen. Het kampeeren. Wat het kampeeren betreft zoo werd opgemerkt kan reeds aanstonds worden vastgesteld, dat het kampeeren als zoodanig niet is verboden. En er is heusch in het ge- heele lancD voor eengoeden trekker wel een plaatsje te vindenj waar hij gedurende de vier verboden uren het hoofd onder een so lide dak te ruste kan leggen. In de eerste plaats zijn er vele kampeercentra, welke op hun terrein kampeerwagens, bungalows en kamphuizen hebben. Veelal is het ook mo gelijk in de cantine te overnachten. In de tweede plaats zijn er nog boerderijen. De boer is over het algemeen een vriend van den kampeerder. Van Mei tot October heeft hij in den regel wel een plaats voor een paar trekkers. Het vee is in de wei en de stallen zijn 's zomers kraakzindelijk. Met verschillende eigenaren van kampeer terreinen en andere gastvrije landgenooten vooral natuurlijke boeren heeft de bond contact gezocht en het is verheugend te kun nen vaststellen, dat tot nu toe practisch al len daadwerkelijke medewerking hebben toe gezegd 5n een regeling getroffen is, waai door het kampeerders mogelijk wordt ge maakt den nacht binnenshuis door te bren gen. Hoewel de Bond voor dit doel nog maar heel kort „de boer op is", heeft men thans reeds de beschikking over ruimte voor eenigc duizenden kampeerders. „Kampeerboerderijen." De bond heeft aan al deze nachtverblijven een verzamelnaam gegeven. Men heeft deze onderkomens „kampeerboerderijen" ge noemd, een benaming, welke echter niet geheel juist is, want behalve echte boerde rijen worden ook loodsen, zolders, kamphui zen, cantines enz. als nachtverblijf ingericht. Zooveel mogelijk is getracht bij alle kam peerverblijvcn een nachtverblijf te vinden voor mannelijke en een voor vrouwelijke kampeerders. Waar dat niet is gelukt, wordt aan een kampeerboerderij voor heeren de voorkeur gegeven, omdat statistisch is vast gesteld, dat er 75 mannelijke- tegen 25 vrou welijke kampeerders zijn. Het inrichten van slaapplaatsen voor gezinnen stuitte op zoo vele moeilijkheden, dat hiervan moest wor den afgezien. De overnachtingsprijzen der .ver schillende kampeerboerderijen loo- pen nogal uiteen. Er zijn kamphui zen bij, waar de gasten op echte bed den slapen en alles op de ontvangst van gasten is ingericht en het ligt voor de hand, dat de overnachtings- prijs in deze gelegenheiden bedui dend hooger is dan die, welke gelden voor boerenschuren of stallen, waar slechts een dikke laag stroo op de kampeerders wacht. Enkele nacht verblijven zijn gratis, bij andere is de overnachtingsprijs in het te be talen kampgeld begrepen, terwijl bij de best ingerichte onderkomens de prijs toch niet meer dan 50 cent per nacht bedraagt. Bij langer verblijf zal in den regel reductie worden ver leend. Wat betreft de vraag waar kampeerboer derijen zijn gevestigd, kan worden medege deeld, dat binnenkort een volledige lijst bij den bond zal zijn te verkrijgen. Reeds nu kan worden gezegd, dat zij in het geheele land zijn te vinden. Vooral in Limburg en Brabant was de medewerking bijzonder groot. DE WATERSPORT Ten aanzien van de watersport staat de bond voor grootere moeilijkheden. Voor de onderkomens van „waterspor ters" dient bovendien den eisch gesteld te worden, dat zij liggen aan het water of althans in de onmiddellijke nabijheid van een ligplaats voor booten. Nu is gebleken, dat het heel moeilijk is een behoorlijk aan te' welke aan dezen eisch vo1 te vinden. De hond geeft den moed intusschen allerminst Verloren. Men ziet het: de A.N.W.B. doet wat hij kan. Ook al in verband met den korten tijd, welke voor de organisatie van dit werk beschikbaar is, zullen de resultaten, welke tot nu toe zijn bereikt, niet aan ieders verlangen beantwoorden en zullen zij dat wellicht ook dezen zomer niet doen, maar land- en waterrot mogen uit dezen arbeid de conclusie trekken, dat het week einde in dezen zomer, alsmede de komende vacantie er nog niet zoo somber uitzien als nu oogenschijnlijk wel wordt gedacht! Bouwprijs April 1939 als basis, vermeerderd en verminderd vol gens bepaalde maatstaven. De Staatscourant bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat, betreffende richtlijnen inzake prijsregeling voor binnenvaartuigen. Op grond van artikel 3 van de „Prijzen- beschikking Binnenvaartuigen 1041, no. III. wordt in deze beschikking o.m. bepaald: Voor de bepaling van de getaxeerde waarde van een binnenvaartuig, wordt de bouwprijs per April 1939 van een vaartuig, geheel gelijk aan het te taxceren vaartuig, vermeer derd met ten hoogste 50 en vermin derd met een bedrag, hetwelk voor elk te taxeeren vaartuig bepaald wordt naar type, ouderdom, slijtage en staat van inrichting en onder houd van vaartuig en .nventaris. NADERE BIJZONDERHEDEN. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart kan ontheffing verleenen van de voor geschreven wijze van berekening van de getaxeerde waarde. Indien geen overeenstemming wordt be reikt over de vaststelling van den taxatie prijs, kan de secretaris-generaal van het departement van waterstaat, op verzoek van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart of van de betrokken taxateurs, opdracht geven tot hertaxatie. In bovengenoemde prijzenbeschikking wordt bepaald: a, „Binnenvaartuigen": ailc vaartuigen, hoe ook genaamd en van welken aard ook, die tot de vaart op de binnenwateren en niet tot de vaart ter zee gebruikt worden of bestemd zijn, met uitzondering van: Vaartuigen, die niet ten dienste van het het goederenvervoer gebezigd of daartoe be stemd, geen sleepbooten zijnde, met een laadvermogen volgens den meetbrief voor. binnenvaartuigen, dat kleiner is dan 20 ton. Stoomsleepbooten, waarvan het verwar mend oppervlak van de(n) ketel(s) kleiner is dan 10 vierkante km. Motorsleepbooten, waarvan het aantal rempaardekrachten kleiner is dan twintig. Vaartuigen, dlie niet ten dienste van het goederenvervoer worden gebezigd of daartoe bestemd zijn, met een laadvermogen, volgens den meetbrief voor binnenvaartuigen, dat kleiner is-dan 10 ton, met uitzondering van paggermateriaal, voorzien van eenige werk tuigelijke voortstuwing of andere werktui gelijke inrichtingen. „Binnenvaartuigen, die in Nederland thuisbehooren"; binnenvaartuigen, welke voor meer dan de helft toebehooren aan Ne derlanders, van wie niet blijkt, dat zij hun gewoon verblijf buiten Nederland hebben, of aan hier te lande gevestigde vennoot schappen, vereenigingen, stichtingen of an dere rechtspersonen, tenzij blijkt, dat de ze tel van haar scheepsbedrijf buiten Neder land is gelegen. Voor de overdracht in eigendom van een in Nederland thuisbehoorend binnenvaar tuig is een taxatie-certificaat vcreischt. Dit geldt ook voor den verkoop van de meer derheid van aandeelen in een N.V., welk vermogen in hoofdzaak bestaat uit een bin nenvaartuig. Het taxatie-certificaat moet zijn opgemaakt door twee der door den secretaris-generaal van het departement van waterstaat be noemde taxateurs en voor accoord zijn ge- teekend door den inspecteur-generaal voor de scheepvaart. De geldigheidsduur van een taxatie-certi ficaat bedraagt zestig dagen, te rekenen van den datum van onderteekening. De geldig heidsduur kan worden verlengd. Het is verboden op eenigerlei wijze te be werken of er toe mede te werken, dat een overdracht in eigendom, als bedoeld in ar tikel 2, lid 1, geschiedt tegen een hoogeren prijs, dan in het taxatiecertificaat is aan gegeven. De verkooper is verplicht, het koopcon tract schriftelijk te*sluiten en na de over dracht in eigendom een afschrift van dit koopcontract met het taxatie-certificaat aan het departement van waterstaat te zenden. De bepalingen van deze beschikking zijn niet van toepassing op overdracht in eigen dom aan de Duitsche militaire autoriteiten. De secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat kan ontheffing ver leenen van de bepalingen van deze beschik king. Deze beschikking treedt in werking 13 Mei 1941. Communistisch voorman. Gisteren is te Westerveld gecremeerd het stoffelijk overschot van den heer D. Wijn koop, lid van de Tweede Kamer, die te Am sterdam op G5-jarigen leeftijd is overleden. De heer Wijnkoop, die aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam had gestudeerd in de letteren, waarvoor hij het candidaats- examen met goed gevolg had afgelegd, sloot zich reeds vroeg aan bij de socialistische be weging. Bij de spoorwegstaking van 1903 speelde hij een rol, en in hetzelfde jaar werd hij voorzitter van de federatie Amsterdam van de S.D.A.P. In 1907 verscheen de Tribune, waarvan hij met de heeren Ceton en van Ravensteijn de leiding had; twee jaar later werd de redactie van dit revolutionnaire dag blad uit de S.D.A.P. gestooten. Dit leidde tot oprichting van de S.D.P., met den heer Wijn koop als voorzitter. In 1918 werd de heer Wijnkoop gekozen tot lid van de Tweede Kamer, wat hij met een intermezzo van 4 jaar tot nu toe is gebleven. Een jaar later kwam hij ook in den Amster- damschen raad. Van dien tijd dateert ook de aansluiting van de S.D.P. bij de Communisti sche internationale. In 1925 kwam het tot een breuk met de Komintern en de Nederland- sche sectie. In 1930 sloot de groep Wijnkoop zich echter weder aan bij de Communistische partij Holland en werd de heer Wijnkoop weer opgenomen in de Communistische In ternationale. Het zijn ook consumptieaardappelen. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het vol gende met betrekking tot de "distributie van aardappelen bekend. Aangezien is gebleken, dat in eenige ge meenten kasaardappelen zonder bon worden verkocht, wordt er de aandacht op gevestigd, dat allo voor consumptie geschikte aardappe len onder de bepalingen van de aardappelen distributie vallen. Ook kasaardappelen mogen dus slechts te gen afgifte van de voor het koopen van aard appelen aangewezen bonnen worden ge kocht. NAAR NAUWE SAMENWERKING TUSSCHEN CANADA EN AMERIKA. Naar aanleiding van de opening van de z.g. „eerste recruteeringscampagne" heeft de Canadeesche minister van oorlog een radiorede gehouden, waarin hij de Cana- deezen opriep, zich onmiddellijk voor den militairen dienst aan te melden. Hij wees erop. dat het Canadeesche leger vooral in de eerstkomende maanden dringend behoef te heeft aan soldaten. De minister wendde zich in het bijzonder tot de Canadeesche werkgevers en verklaarde, dat de mannen in de fabrieken en in beperkte mate zelfs in het leger door vrouwen vervangen zou den kunnen worden. De in nauw contact met het Witte Huis staande schrijver over politiek, Lindley. de leider van het Washingtonsche bureau van het tijdschrift News Week, heeft in het nummer van 10 Mei medegedeeld, dat de ecente besprekingen v. Roosevelt met den Canadeeschen premier ver uit zijn gegaan boven het officieel medegedeelde bestek. Volgens volstrekt betrouwbare inlichtingen hebben de beide staatslieden gesproken over: 1. verstrekkende hervorming na den oorlog van de wederzijdsche douanetarie ven met vele schrappingen en vele tarief verminderingen: 2. de stabilisatie van de dollar-valuta-overeenkomst: 3. de financie ring van Canada in de periode na den oor log. aanleg van groote autowegen en an dere plannen; 4. over een zeer nauwe sa menwerking in geval van een Engelsche nederlaag. Het leidende beginsel was, dat Canada even nauw of bijna even nauw met de Vereenigde Staten verbonden zullen worden als thans met Engelandl Het Canadeesche geval staat niet niet al leen Den anderen Britschen dominions zal niets anders overblijven dan eveneens gelei delijk aan van de Ver. Staten steeds meer credieten aan te nemen en daardoor ondier de contróle van Wallstreet te komen. De richting der ontwikkeling wordt hun ge toond door Canada, welks assimilatie het verst is gevorderd. De Australische pre mier. Menzies. heeft op zijn terugreis naar Australië met Roosevelt onderhandeld over de AustralischAmerikaansche samenwer king. Engeland kan zijn dochterstaten er niet van terughouden, dat zij geen weer stand bieden aan de verleidingen van Un- cle Sam! Aan de bepalingen wordt slecht" de hand gehouden. Het hoofdbestuur der Ncderlandsche Ver eeniging tot bescherming van vogels, Hee rengracht 540 te Amsterdam schrijft ons: Uit verschillende berichten, welke bij de vereeniging zijn ingekomen, valt af te lei den, dat niet overal de hand wordt gehou den aan de bepalingen, welke ten aanzien van het rapen, vervoeren en verkoopen van eieren zijn uitgevaardigd en dat o.a. thans nog in restaurants en winkels eie ren van kievitten en andere vogels worden aangeboden. Het rapen van de eieren van kieviten, tureluurs, grutto's, kemphanen, scholek sters, wulpen, waterhoentjes en meerkoe ten was slechts geoorloofd tot én met 19 April, het vervoeren en verkoopen van die eieren tot en met 21 April. Thans mogen alleen nog geraapt worden de eieren van zilvermeeuwen en wat de provincies Groningen, Friesland, Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland betreft ook de eieren van kokmeeuwen. De andere in Nederland broedende meeu wensoorten zijn, ook wat de eieren betreft beschermd. De eieren van deze meeuwen en-'van groote sterns, vischdiefjes en Noord scne sterns mogen slechts uitgehaald wor den na verkregen vergunning van het de partement van landbouw en visscherij en wel tot en met 14 Juni. De eieren van dwergsterns, lachsterns en zwarte sterns vallen niet onder deze regeling en mogen derhalve niet uitgehaald, vervoerd of ver kocht worden. Het ligt voor de hand, dat de rechten van grondeigenaars en grondgebruikers door de vorenstaande regeling niet beknot wor den. Het hoofdbestuur der vereeniging roept de medewerking van alle vogelvrienden in Nederland in om haar in te lichten, schrif telijk of telefonisch, van geconstateerde overtredingen. Stille handel. Prijshoudende markt. Weinig veranderde koersen. Nederlandsche be leggingen vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K. L.K. 98-98 1/16 98 3/16-9814' 99% 99% 97 9/16 97 15/16 99 11/16 99% 891/r-S9% 891/2-89% 89% 901% S7% 88% „Vakmenschen" opereeren de Warmoesstraat. aan Gedurende het weekend waarschijnlijk in den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de perceel en Warmoesstraa t 67 en 69 te Am sterdam, waarin resp. zijn gevestigd de kof fie- en theehandel van de fa. Geels en Co. en de metaalwarenfabriek A. Gezang en Co. Bij eerstgenoemde firma werd een kleine brandkast, die ongeveer f250 aan geld be yalte, meegenomen. Een andere, groote brandkast heeft men getracht te forceeren doch dit is niet gelukt. Van meer belang echter nog was een partij van 300 kg. thee, welke den dieven in han den viel, doch welke hoeveelheid geheel te ruggevonden werd in het magazijn van de daarnaast gelegen metaalwarenfabriek, waar zij, keurig in klein baaltjes verpakt, gereed stond. Vermoed wordt, dat de inbrekers het plan hebben gehad, de thee den volgenden nacht weg te halen, doch hierin door een of andere onverwachte oorzaak zijn verhin derd. Ook een duizendtal koffie- en theebonnen en een paar honderd suikerbonnen zijn den dieven in handen gevallen. De buit, welke hun bij de fa. Gezang en Co. in handen viel, bestond uit slechts een gering bedrag aan geld,, dat in een der bei de geforceerde brandkasten dier firma was geborgen. Weliswaar waren ook hier, even als bij de firma Geels, vrijwel alle sloten ge forceerd, doch aan goederen wordt niets, of althans zeer weinig, vermist. Vermoedelijk zijn de inbrekers via een smallen gang. welke aan den O.Z. Voorbur- wal uitkomt, naar binnen gekomen. De bui tendeuren vertoonen althans geen enkel spoor van braak. Ook vingerafdrukken ont breken, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hier „vakmenschen" aan het werk zijn geweest. Groote schade in de dorpen. Tengevolge van het kruien van het ijs op de rivier de Ob, zoo meldt de Prawde uit het gebied van Novosibirsk in Midden-Siberië, zijn groote overstroomingen veroorzaakt. De Ob heeft gedeeltelijk een totdusver nog nooit bereikt peil van dertien meter bereikt. Een dorp staat geheel onder water. In een ander dorp werden door de watermassa's 35 woon huizen weggespoeld. Een aantal andere dor pen staat op het punt te overstroomen. Onge veer honderd kilometer van de stad Novo- sibrirsk heeft het ijs aan de oevers van de Ob bergen van 30 a 40 meter gevormd. In het overstroomingsgebied is een schip met pio niers aangekomen, die met behulp van springstoffen de ijsmassa's zullen verwijde ren. T«r <j«'egenheid van den geboortedag »n den leider der N.S.B Ir. A A Mussert, SS Zond*/. 11 10Ï1 j Jeugdstorm, W.A. en Nederlandsche b.S. op Zondag 11 Mei 1941 op de Croeselaan te Utrecht doorhem geschouwd (Fotodienst N.SB) Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met tref fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 90% 's Grav. '37 1 3% 91% 94% N Holl. '38 3 85% 85% N Holl. '38 II (3%) 3 88% 883% R'dam '37 I III 3% 87% 873% Z.-Holland 1937 3 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 95% 98 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 185 185 Ned. Ind Handelsb. A 1293% 127% Ned Handel Mij. c.v. A 136% 135% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 129%-131% 130-130%' Calvé Delft c.v. A 75% 73 Centr. Suiker Mij. 191 Fokker g A. 180 176 Lever Bros en Unilever cv.A117-119% 117%-118 Ned. Ford 297 293 Philips G B.v.A. 214%-213% 214-216 Philips pref. A. 1563,4 152 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. 207 206% 232-229% 231%-234 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 117-118% Java China Japanlijn A Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. Kon. Paketvaart A. Ned. Scheepv. Unie A. Rott. Lloyd A. Stoomv. M. Nederland A. 140% 140 SUIKER-ONDERNEMIN GEN. 116-115% 146%-145% 155%-156% 155-156% 244 239 175%-174% 174%-175% 140 H.V.A. 420-417 Javasche Cultuur 250 NISU. 250 Ver. Vorstenl. Cult. 117-117% 419-422 117% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. Senembah 195 198-199 256 256%-257 '211-209 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 266%-26S% 267%-268 Bandar Rubber Mij. A. 215% 216 Deli Batavia Mij. A. 205 202 Koersen van stortingen op 13 Mei 1941: Belga's 30 1432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. P08TGIRO-NO'8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na 565S, Als bank der Winterhulp Neder- deriand ls aangewezen de Kasver- eenlging N V, Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk In veler levenli HET PARLEMENTSBEBOUW IN LONDEN GETROFFEN. Lagerhuis voorloopig niet meer te gebruiken. Kaar uit de berichten van den Londenschen berichtendienst blijkt, is de nacht van Za- terdng op Zondag voor dn brandweer een van de drukste geweest. Onder de verschillende belangrijke gehouwen, die als getroffen wor- len opgegeven, bevindt zich ook het parle mentsgebouw. Reuter meldt hierover: „Het is te vreezen, dat het Lagerhuis voor zijn wederopbouw niet meer gebruikt kan wor den."

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2