Groot café-restaurant Distributie-nieuws „De laatste van de maand" Vandaag JjeAoefaxih tiieuuM ïlieuuM uil UaJü KeAJk en ZendUiq, Dinsdag 13 Mei 1941 Tweede Blad ^lacUtiLeuuj^ Het concert van de Koperen Knoopen Band komt in de Koningstraat Een nieuw bedrijf van den heer Van Baaren voor winkeliers Uit het politie-rapport Schetsen uit t Buitenveia Nog eens: Het huis in de stad Burgerlijke Stand van Den Helder Een advertentie in de Heldersche Courant f~voor 50 jaar j UoncUten uit Piet Vliedend Blaadje Bij Langestraat, Dijkje en Regentspark Zeldzame haringvangst in de Waddenzee Dc Rijkscredietkasmunten van 10 cn 5 Reichspfennig Ernstig motorongeval Marktoverzicht Marktberichten Visscherij Vanaf Woensdagmorgen 11 uur kaar ten aan ons bureau verkrijgbaar. A.s. Zondagmiddag vindt in het Casino het concert 1 laats van de „Koperen Knoo pen Band" er zal Den Helder voor het eerst getuige zijn van de prestaties van deze 11 oud-Marinemuzikanten. Dat er inderdaad belangstelling bestaat voor dit optreden wordt wel heel duide lijk bewezen doordat zich reeds gistermid dag gegadigden voor toegangsbewijzen aan ons kantoor vervoegden. Evenwel... dit maal vas men iets te vroeg, aangezien de entreebiljetten nog niet in ons bezit waren. Morgen (Woensdag)-ochtend begint de kaartverkoop en wel om 11 uur. Men zal dan uitsluitend aan ons Bureau deze kaar ten kunnen verkrijgen. Behalve aan ons Bureau worden ook van Donderdag if kaarten aan Casino ver kocht, alwaar men dan tevens bespreken kan. Gezien het feit dat er een groote opkomst var. het publiek verwacht wordt is het inderdaad dringend aan te bevelen dat men zijn plaatsen bespreekt. Reeds over 5 weken in gebruik. Tal van stadgenooten zullen zich sedert de laatste weken afgevraagd hebben, wat er toch feitelijk aan de gang was in de Koningstraat in het pand, waarin vóór den oorlog de mode zaak van Herschel gevestigd was. Men zag daar tal van timmerlieden, schil ders, betonstorters en glazenmakers aan het werk, druk doende met herstellingen en nieuw bouw, en uit alles bleek, dat er iets met dit groote pand te gebeuren stond. W(j kunnen thans mededeelen, dat in dit complex over eenigen tijd een groot café restaurantbedrijf geopend zal worden, eigendom van den heer Van Baaren, den zelfden, die thans de bekende lunchroom „Formosa" in de Spoorstraat exploiteert. De reden van de oprichting van dit nieuwe bedrijf is daaraan toe'te schrijven, dat „For mosa"... te klein geworden is. Er zullen niet véél zaken in Den Helder zijn, waarmede dit het geval is, maar inderdaad is deze lunchroom te beperkt geworden door den grooten toeloop van het publiek. Zoo bijzonder te verwonderen behoeft dit natuurlijk niet: tenslotte zijn er verscheidene zaken, hetzij geheel hetzij ge deeltelijk, verdwenen en gesloten, zoodat „For mosa", dat gunstig in de Spoorstraat gelegen is, den wind in de zeilen kreeg en daarvan uiteraard profiteerde. Den laatsten tijd is deze drukte zelfs zoo groot geworden dat het noodzakelijk bleek dat men naar een ander, en grooter, pand uitzag. lederen dag kwam het voor, dat men tal van bezoekers geen plaats kon aanbieden in de lunchroom, en niets valt een zakenman moeilijker dan dit. En zoo vnel het oog van den heer Van Baaren op het leegstaande pand van Her schel, het bleek mogelijk dit voor het doel in gebruik te nemen en over ongeveer 5 weken hoopt men de deuren reeds te kun nen openen van dit nieuwe café-restau rantbedrijf. Wij hebben ons tot den heer Van Baaren ge wend, teneinde eenige bijzonderheden omtrent den bouw van de zaak te vernemen. Zoo hoor den wij, dat er gelijkvloers, behalve de groote ruimte voor de bezoekers, een parket uitge spaard is, waarvan de dansenden, indien het dansverbod althans opgeheven is, weer ge bruik zullen kunnen maken. Er komt, even eens beneden, een afzonderlijke eetzaal, plaats- biedende voor 30 personen. In totaal kunnen er beneden in het café een 250-tal gasten plaats vinden. Hiermede behoort deze zaak dus direct tot de grootste in onze stad. Wat de bovenverdieping betreft, hier zal men een zaal bouwen, die gelegenheid biedt voor het' geven van uitvoeringen en intieme familiepartijtjes. Een 60-tal personen kan hier plaats vinden. De diepte van het pand wordt niet minder dan 28 meter, de breedte 15 meter. Op de bovenverdieping wordt tevens het woonhuis aangebracht. De passage verdwijnt, terwijl vóór 't pand een rijwielstalling aangebracht wordt. Een groot buffet wordt gebouwd, waarin alle dranken en artikelen ijsgekoeld worden. Voorts een speciale afwaschkeuken, een aparte keuken voor de koks, en, eveneens apart, een groentenafwaschplaats en vleeschbereidings- ruimte. Kosten worden niet gespaard om alles zoo modern en hygiënisch mogelijk tot stand te brengen. De aannemer van het pand is de heer M. c. •an der Plas. Zooals reeds hierboven geschreven, nopt men binnen 5 weken het bedrijf te innen openen. De vraag doet zich voor, wat er met Formosa" in de Spoorstraat zal geschie- en. Daar de heer Van Baaren ons mede- 'eelde, bestaat de mogelijkheid dat deze aak eveneens in den huidigen vorm aan- ehouden wordt. Definitief is dit echter nog niet. Opplakken en inleveren van de bonnen van de boter-en vetkaart Hieronder volgt een schema van de wijze, waarop bovengenoemde bonnen door de detail listen moeten worden ingeleverd. Op een opplakvel mogen tezamen even wel gesorteerd worden geplakt de bonnen no's. 13, 14 en 15 van de boterkaart in veel vouden van 10 stuks. Op een afzonderlijk opplakvel moeten wor den geplakt de bonnen no. 15 van de vetkaart ook in veelvouden vart 10 stuks. Deze opplakvellen worden ingeleverd met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 201. Op deze opplakvellen zullen botertoe- wijzingen worden verstrekt. De bonnen 13 en 14 van de vetkaart mogen tezamen worden geplakt op een opplakvel ook weer gesorteerd in veelvouden van 10 stuks. In te leveren met met een ontvangstbewijs MD 201. Op deze bonnen zullen margarinetoe wij zingen worden afgegeven. De bonnen voor kaas en eieren opge plakt op afzonderlijke opplakvellen kunnen worden ingeleverd met een ont vangstbewijs MD 201 c. Hotels, calé's en restaurants Aanvraag aardappelen voor Juni 1941. De instellingen moeten vóór 15 Mei a.s. bij den distributiedienst een formulier MD 217 a indienen voor het aanvragen van aardappelen coupures voor de maand Juni 1941. Het verbruik van aardappelen over de maand Juni 1939 moet met bewijsstukken worden aangetoond. Indien geen bewijsstukken worden ge toond, zal het verbruik, opgegeven op het destijds inged^nde enquêteformulier, als maatstaf worden genomen. TWEE VLEESCHKAARTEN ACHTEROVERGEDRUKT. Tot de afdeeling „kleine diefstallen" be hoort ook de verdwijning van een 2-tal vleeschkaarten uit de woning van een stad genoot. INBRAAK. Er werd ingebroken in een woning aan de Achterstraat. Bij onderzoek kwam aan het licht, «Jat diverse goederen, voornamelijk tot het meubilair behoorend, verdwenen waren. De politie stelt een onderzoek in. BANDEN GENEPT. Fietsbanden zijn begeerenswaardige zaken in deze tijden. Hetgeen onder meer blijkt uit het feit, dat dezer dagen bij iemand een bui ten- en binnenband va., een rijwiel gestolen werden. INBRAAK IN SCHUUR PEILSTEEG Bij de politie werd aangifte gedaan, dat 'n inbraak was gepleegd in een schuur, staande achter een woning aan de Peilsteeg. Na on derzoek kwam aan het licht dat een hoeveel heid -kinderspeelgoed verdwenen was en voorts enkele gummi-laarzen, benevens een voorraad hout. De- politie heeft een onderzoek ingesteld. DAMESHORLOGE VERMIST. Een dame deed bij de politie aangifte, dat zij I ar gouden armban '"orloge, benevens de daarbij behoorende gov 'en schakelarmband vermist, vermoedelijk door diefstal. Ook hier stelde de politie een o„r'°rzoek in. MEISJE OP VISITE. Een min V:jarig meisje, thuisbehoorende in Va.kkoog, had den laatsten trein uit Den Helder gemist. Teneinderaad begaf het meis je zich toen naar het politiebureau, alwaar haar gratis logies werd verstrekt. 't Huis in de stad staat nog steeds leeg. Van September al af, al bijna 9 lange, lange maanden. Al die maanden gingen de herfst-, winter- en voorjaarstormen over zijn dak. De regen en de hagel deden het hunne erbij, en eiken dag zag men duidelijker hoe zeer het huis, eens onze trots, verviel. Van de week waren we er samen in. Op een dag, waarop de zon in gouden stroomen over de daken gutste, en waarop de niet-beplankte ruiten in zilveren gloed gezet werden. 't Was in den middag en reeds keerde de stilte in de stad al weer terug. In den voor tuin bleek dat alles opgebloeid was, tegen de verdrukking in. Gigante bossen Afrikaantjes worstelden zich door snel-opgeschoten tulpen stengels heen. Hard-gele narcissen vochten met welig onkruid om den voorrang. Een licht- en donkergroene chaos, met daar- tusschen het rood en wit en paars van de bloemen. Ertusschen en ernaast lawine's van oud krantenpapier, deels verrotte blaren en andere ongerechtigheden. Dan staan we in den gang. Wat muf ruikt zoo'n onbewoond huis en hoe duister is het er. Het ruikt naar het restantje aardappelen, die liggen te beschimmelen onder een jutten zak. Naar het 8-maanden oud zijnde rookvleeschje, dat in den loop der tijden meer van oud grenenhout is gaan weg- hebben dan van vleesch. Het ruikt naar kam fer en vochtigheid. De tuindeuren knarsen, na veel moeite, open. De spanjoletten zijn stijf verroest en de ruiten zjjn overdekt met stof. Het is nog steeds 'n goede gewoonte, dat hij, die op één of andere manier arbeid verricht, daarvoor 'n behoorlijke, en jammer genoeg ook vaak 'n onbehoorlijke, vergoeding ontvangt. „De laatste van de maand" is dan ook niet onverdeeld populair! Maar genoeg hierover. Er zijn verschillende manieren waarop je zoo'n vergoeding toegediend kan krijgen. Daar is allereerst de discrete methode. Dat is ongetwijfeld per giro. Het voordeel zit hem in 't feit, dat de begunstigde geen gezicht krijgt te aanschouwen waarop met vlammende letters zooiets staat van: ,,'t Gaat me aan het hart, maar hier heb je het dan!" Dit voordeel heeft ongetwijfeld ook de betaler, die ver schoond blijft van uitdrukkingen zooals: „En voor die paar centen heb ik weer 'n maand staan te ploeteren!" Als u het mij vraagt: „Leve de giro!" Dan is er het loonzakje. Dat is de betaling met het verrassende element. Je weet, dat het nooit voorkomt en toch hoopt ieder dat er eens per abuis 'n paar slor dige tientjes te véél in verzeild zijn geraakt. Waarom het niet eens geprobeerd met het Tombolo-systeem Je kunt nooit weten waar dat goed voor is! De indiscrete wijze is, dat Jan en alleman er bij staan als je in het, voor de een alweer méér en voor de andere mindere genot wordt gesteld van je maandelijksche vergoeding. Als je zóó je duiten ontvangt zeggen je vrienden: „Jonge, jonge, wat 'n salaris en dat voor hem!" Wan neer je nog geen twee dagen later 'n uitgave doet welke ietwat buiten hun verwachting valt, fluisteren de leukerds: „Begrijp jij nou waar van ie dat allemaal doet?" Overigens 'n gezond verschijnsel kost niets en het roddelen blijft er mee in de wereld. Het eenige voordeel van deze laatste methode is, dat je op je gemak kunt aanschouwen hoe verschillend 'n ieder, bij zoo'n betaling, rea geert. En dédr wil ik het even over hebben. Allereerst hij die net doet of het hem niet aangaat, doch niettemin gespannen loert tot hij aan de beurt is. Geforceerd nonchalant z'n handteekening zet en z'n dubbeltjes in ontvangst neemt. Telt het in 'n hoekje nog eens secuur na, zegt niets en gaat stil weer aan het werk. Dat is het stiekeme type! Ten i—sede hij die al 'n zuur gezicht zet vóór hij iet: Jen heeft. Is het eenmaal zoover, dan kijkt hu .aatdunkend en zegt: „Het werd 's tijd hé?" en beweert, dat z'n werkgever gisteren nog negen en twintig dagen bij hem in 't krijt stond. Teekent wild' voor ontvangst en kankert ver der den geheelen dag. Dét is het ondankbare exemplaar! De derde ziet het eerst aan bod te komen. Teekent vlug en ratelt: „Ik ben blij, dat je er bent, jo! Och, och, wat zat ik er om verlegen!" Kijkt met zichtbaar genoegen naar de keurig opgevouwen papiertjes, fluit verder den gan- schen middag en neemt 's avonds het éérst de beenen om de centen aan moeder te brengen. Dat is de spontane! Ten vierde hij die in té groote haast binnen kwam stuiven, geen erg in die verhooging had welke men in goede huizen tusschen twee deur stijlen placht aan te brengen viel z'n arm kneusde en twee weken niet in staat is ge weest 'n letter op papier te zetten. Dét was Wijo. DEUR VERDWENEN. Aangifte werd dezer dagen gedaan, dat ten nadeele van een bewoner van de Molenstraat een deur was verdwenen. Wie is deze frau duleuze deurenverzamelaar 12 Mei 1941. BFVALLEN: C. Makelaar—Kater, z. komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie Boeken ligen op de tafel. Twee ervan zijn opengeslagen. De bladen blijken geribbeld en omgekruld van de vocht. De beide vloer- kleeden liggen er nog net zoo als wij ze de laatste maal hebben achtergelaten: opgerold, in verband met eventueele lekkage. De' kam- ferballen rollen eruit al we ze openleggen. We zien rond, in het klare daglicht dat binnengestroomd is en dat nu aan het licht brengt welk een kille, ongezellige woning dit geworden is. Waar bleef de fleur, de intimi teit van dit huis? Waar is de sfeer van alle goede dingen die we hier beleefd hebben. Waar bleef dat alles... Geen wonder: het een na het ander was verdwenen. Eerst de bedden en de kleine voorraad. Toen de inhoud van de linnenkast, het verafgoode bezit van m'n vrouw. Toen, op de bezoeken die aan het huis gebracht werden, steeds meer: nu eens wat boeken, dan weer een stoel. Een tafel ging mee, en nog een stoel, en een paar schilderijen, en de klok, en het dure siertafel- tje, dat neef Jan bij het huwelijk gegeven had. Zoo bloedde het huis, langzaam aan, leeg. en het werd een dood huis. Een karakterlooze woning. Het werden vier muren zonder eigen sfeer. Op den zolder, in het schemerduister, zie ik de kisten staan en de oude kleeren hangen. De gedragen jassen en broeken doen denken aan schimmen, die treurig rondwaren in deze ruimte van schaduwen. Door het dak kieren wat spleten, waardoor de zon binnendringt. En in die smalle' zonnebundels danst het stof. Doodstil is het: op een voortdurend gekrab en geritsel na, dat onder de dakpannen plaats vindt Dat zijn de vogels, die ook nu gekomen zijn, en bezig zijn aan het jonge leven dat komend is. Dat voortgaat, ondanks den oorlog. Een verlaten huis. De gronden zijn uitge slagen en verioonen groen-grrjze schimmel- plekken. Een paar motten kruipen traag Een wandeling vanuit de Langestraat in de richting van het kleine Dijkje is thans interes sant en levert stof tot denken over de aloude waarheid, dat alles hier op aarde aan wisseling en verandering onderhevig is. Het oude en al gemeen bekende café ,JDe Lindeboom" is in modernen stijl gerestaureerd. Op de plek, waar voorheen het kerkgebouw en de pastorie der R. K. gemeente stonden, zijn drie nieuwe woon huizen gebouwd. Thans wordt op den hoek van het Dijkje een oud woonhuis van bijzonderen vorm afgebroken, een huis vroeger achtereen volgens gediend hebbende tot woning van een geneesheer, tegelijk apotheker. Op de ledige plaats zullen door een onzer aannemers twee nieuwe huizen in modernen stijl, naar we mee- nen met tuintjes aan den openbaren weg, ge bouwd worden. De noordelijke ingang der Langestraat mocht ook wel eens onderhanden genomen worden, teneinde een verfraaiingskuur te ondergaan, 't Huis op den hoek begint zachtjes aan op een ruine te gelijken. Een huis in de straat is half over den weg heengebouwd en ziet er niet bij zonder fraai uit. En het zoogenaamde Regeqts- park, sedert het bouwen der kustbatterij „Vischmarkt"eigendom van het Departement van Oorlog, vermeerdert in den tegenwoordi- gen toestand ook al de sierlijkheid der entree van deze hoofdstraat der gemeente niet. Voor standers en bevorderaars van de verfraaiing der gemeente kunnen hier een geschikt terrein voor hunnen werkzaamheid vinden. Iedere ver betering op die plek aangebracht, zal stellig bij het publiek, dat daar veelvuldig te voet en per as passeert, dankbaar erkend en gewaar deerd worden. Als een zeldzaamheid dient te worden ver meld dat Zaterdag de visscher A. de Vries aan den vischafslag te Harlingen zes tal haringen heeft aangevoerd, waarvoor 30 gulden per tal (200 stuks) werd betaald. Aldus 't H.bl. De haringvisscherij op de Waddenzee is dit jaar practisch zonder resultaat gebleven. Voor heen was het seizoen voor de haring van Fe bruari tot medio Mei, terwijl April gewoonlijk de hoogste opbrengst bracht. Echter de laatste jaren waren de resultaten steeds slechter en vrijwel algemeen is de ver wachting dat het gedaan is met de Wadden zeeharing. Thans zetten de visschers hun net ten in zee, deels voor het visschen van gar nalen, deels in afwachting van de ansjovis, die gewoonlijk om dezen tijd van het jaar, zij het in beperkte hoeveelheid, wel in de Waddenzee voörkomt, de opbrengst is echter nog zeer ge ring, wat als een gevolg van de lage tempera tuur is te beschouwen. Sporadisch komt het voor dat een enkele haring in de netten wordt gevangen. Zoo werden Vrijdag aan de visch afslag 178 haringen aangevoerd die voor 16 cent per stuk werden verkocht. De vangst die vandaag door één visscher werd aangevoerd is dit seizoen nog niet voorgekomen en werd ook door niemand meer verwacht. Na 15 dezer ai Nederland ongeldig. Het Verordeningsblad bevat een verorde ning van den Rijkscommissaris van het be zette Nederlandsche gebied, betreffende het buiten omloop stellen en het innemen van rijkscredietkasmunten. In deze -'erordening wordt bepaald, dat de rijkscredietkasmunten van 10 en 5 Reichs pfennig na afloop van 15 dezer haar hoeda nigheid van wettig betaalmiddel in het bezette Nederlandsche gebied erliezen. Deze munten worden ingevorderd om uit den omloop te worden genomen. De munten worden door de „Reichskreditkasse" te Am sterdam alsnog door de Nederlandsche Bank te Amsterdam en door haar bijkantoren, nog tot en met 31 Mei 1941 in betaling aange nomen of ingewisseld. Na 31 Mei 1941 kunnen de munten niet meer worden ingewisseld. De uit den omloop den wand op, half buiten westen van de kam- fer-wolken die door de kamgr drijven. Ik kijk op de scheurkalender met het plaatje van de broedende kippen: ze wijst 17 Februari aan. Een heele rits blaadjes gaat er af en alsof we dagelijks thuis zijn wordt den goeden dag aangewezen. In de kasten ligt oud papier op de planken; geel en bruin. Daarop wat voorwerpen, die niet waard waren om meegenomen te worden naar het buitenveld. Een paar uur in het oude huis zijn spoedig om: in gedachten zet men dan z'n meubelen neer. Daar de stoelen... hier het mooie dres soir... en hier de schemerlamp met de prach tige kap... dit hier en dat daar... Men fan taseert er wat op los en als men heel sterk fantaseert ziet men het huis voor zich zooals het geweest is in de goede dagen van weleer. Dat stemt tot weemoed. 't Stemt tot nadenken en weer dwaalt men van kamer tot kamer, men klimt naar de zolder en loopt door den tuin achter het huis. Een kleine wildernis. In het midden een schuurtje, met afgebladderde verf en kapotte ruitjes. Stukken krant, touw en steenkool- gruis overal. Een paar slakken kruipen vadsig over de dik bemoste steenen. Hoog boven het huis staat de hemel: hard blauw en oneindig ver. In het midden van dien hemel de zon, die in gulle overdaad z'n licht over de wereld doet stroomen. Met een zucht gaan we terug. Door de kamers, waar de deuren weer gesloten worden en waar de duisternis weer gaat heerschen. Voor vele dagen en nachten. De voordeur valt in het slot en t oude huis blijft achter: met de weinige meubelen, met het beschimmelde zeil op de beschimmelde vloer en met de motten en de slakken op de plaats. Hoe lang zal het duren voor we ons huis weer kunnen betrekken Dat het niet lang meer dure! genomen rijkscredietkasmunten zijn na afloop van 31 Mei 1941 ongelc-ig. Voor ongeldig ge worden rijkscredietkasmunten wordt geen vergoeding gegeven. Deze verordening treedt vandaag in wer king. Bejaard persoon ernstig gewond. Door een motorrijder is gisterenmiddag op den Westerweg, nabij Den Burg, een bejaard fietsrijder, de heer R. Zunderdorp, van Den Burg, aangereden, en zwaar verwond. De man is met inwendige verwondingen opgenomen en naar het Noorziekenhuis te Den Burg ver voerd. Zijn toestand was gisterenavond ernstig LAMME REN5L4.RKTEN. Volgens officieele bekendmaking van het gemeentebestuur zullen dit jaar op Texel de zes groote lammerenmarkten worden gehou den op de Maandagen 19 en 26 Mei, Dinsdag 2 Juni en verder op de Maandagen 9, 16 en 23 Juni. De vooruitzichten voor den lammeren- handel worden zeer gunstig beoordeeld. Het is evenwel jammer dat het met den grasgroei zoo tegenloopt, vermoedelijk zal dan ook de lammerenaanvoer aan de laatste markten grooter zijn dan bij den aanvang. Aangevoerd: 26 Biggen 24 tot 45. 49 nuchtere kalveren 10 tot f 25. 2 schapen 40. Hoewel het marktbezoek gistermorgen op vallend groot is geweest, was de vee-aanvoer daarmede nog niet in overeenstemming. De kalverenhandel alleen was belangrijk: er wer den 49 stuks aangevoerd, voornamelijk stier kalveren, de prijzen liepen zeer uitéén, 10 25 per stuk. Ook de biggenaanvoer was vrij groot, de prijzen hoog; een goede big kocht men voor ongeveer 30. per stuk, hoogste prijs 45. De wolveeaanvoer is nog onbeteekenend, er werden slechts twee schapen verkooht: prijzen pl.m. 40. RIJKSPOSTSPAARBANK Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Burg. In den loop der maand April 1941 werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd 10.021.63 en terugbetaald 23.185.27 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 13.163.64 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg Urk, 12 Mei 1941, Door 60 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Visch afslag alhier aangevoerd: 1241 kg kuilpaling, van 30 tot 143 kg per vaartuig, prijs 62 tot 102 ct., 853 kg lijnaal 62 tot 154 ct., 720 kg fuikaal, 62 tot 154 ct. 55 kg schar, 49 ot 52 ct. per kg; 140 manden possen, prijs 140 ct. en 120 manden nest, 33 ct. per mand. De visscherij op de voormalige Zuiderzee was verleden week zeer afhankelijk van de weersgesteldheid in verband met de warmte. Toen het weer dan ook maar eenigszins war mer werd, was dadelijk de aanvoer aanmer kelijk beter. De motorlooze zeilvaartuigen brachten per etmaal gemiddelde vangsten aan de markt van 15 tot 60 kg per vaartuig. Voor deze oort kuilpaling werd 62 ct. per kg be taald. De vangsten op spiering waren 42 tot 56 ct. per kg. De vangsten op possen tot 5 manden, terwijl er nestvangsten tot 10 man den werden genoteerd. De prijs der possen liep het laatst der week terug tot 1.40 per mand. Nest bleef 33 cent per mand. Over het geheel waren de resultaten van de motorlooze zeilvaartuigen van 50 tot 130 gulden. De wind richting was voor deze vaartuigen goed. De kleine motorvaartuigen vischten 2 tot 3 et maal. De aal en palingvangsten varieerden van 150 tot 240 kg per motorvaartuig. Prijs tot 1.02 per kg. Met matige tot goede vangsten op possen waren de weekresultaten van 200 tot 500 gulden per klein motorvaartuig. De aal was mooi van stuk. Met de beugers ging het met de vangsten ook naar wensch. De kustlijnaalvisschers hadden vangsten van 40 tot 90 kg per kustlijnaalvisscher. De groote beugers (stoom) maakten vang sten van 35 tot 65 kg per etmaal. De week- besommingen van de kustlijnaalvisschers va rieerden van 40 tot 55 gulden, de groote stoombeugers van 80 tot 300 gulden per vaar tuig. Het aantal vaartuigen van onze groote Noordzeevloot neemt nog steeds toe in om vang. Op de Waddenzee word gevischt op de bekende platvisch. Hier waren de weekbe- sommingen van 210 tot 260 gulden per mo torvaartuig. Voor de kust van IJmuiden tot 450 gulden. Voor Schevenigen waren deze tot 315 gulden per korvisscher. Er wordt nog geen snurrevaadvisscherij uitgeoefend. Met goede vangsten waren de resultaten bevredi gend te noemen. ONS KERKGEZANG. Ds. W. G. van der Ree, Nederlandsch Her vormd predikant te Oosthem schrijft in „Ons Kerkblad" voor den ring IJlst over ons kerk gezang: ,J2euwenlang heeft men rhythmisch kunnen zingen in Genève, in de Hugenotenker- ken in Frankrijk, in de Duitsch-Gereformeerde "kerken in de Palts, en in ons eigen vaderland. Er wordt wel eenige oefening gevraagd en een vereischte is, dat de gemeente ook goed, mis schien moet ik zeggen beter dan tot nu toe, naar de begeleiding van het orgel luistert. Als één keer voorspelen als preludium niet voldoen de is, laten we dan maar eens aparte kerkzang diensten houden of zooals hier in de omgeving ook al gebeurt een kwartiertje rhythmisch zin gen na den middagdienst 's Zondags.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5