Duitschc dienstpost N1PPER EN PELLE HeLen unn HeT moeRAS Akkertje bijeen van Londen in een ring VUURHAARDEN Radioprogramma "\trre dagen"? REDE VAN RIJKSPOSTMINISTER OHNESORGE. .Nationaalsocialistisch modelbedrijf." i Te 's-Gravenhage vergaderde Zondag In de zeer smaakvol en rijkversierde zalen van den dierentuin de Duitsche dienstpost in Neder land. De vergadering had een bijzonder cachet Ter eere van de verleening van den titel „Na- tionaal-socialistisch modelbedrijf", verbonden met het overhandigen van het gouden eere vaandel, was de Duitsche rijkspostminister dr. Ohnesorge overgekomen. Voorts waren ter vergadering aanwezig de rijkscommissaris rijksminister Seys Inquart, de leider van de sectie, voor energie, verkeer en bestuur van het Duitsche arbeidsfront rijksamtsleiter Koerner, verder de leider van het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. Oberdienstleiter Schmidt, de commissaris-generaal minister dr. H. Fischboeck, de vertegenwoordiger van den bevelhebber der weermacht in Nederland ge- neraal-majoor Schwabedissen, de generaal der politie Schumann, en tal van andere au toriteiten. Rede van Dr. Ohnesorge. Rijksminister dr. Ohnesorge dankte voor het hem bereide welkom en hield vervolgens een warm toegejuichte rede, waarin hij de positie van Duitschland en de idealen van den Führer voor den opbouw van een nieuw Europa schetste. Herinnerend aan de lessen der oude geschiedenis, aan den wereldoorlog van 19141918 en dictaat van Versailles, ging de rijksminister na, hoe de dingen zich na dien ontwikkeld hadden, hoe Engeland en het continent thans verdreven was en hoe de nieuwe ordening in vollen gang is. Deze groote gebeurtenissen van we reldhistorische beteekenis hebben in middels ook de taak in het binnen land tot de grootste energie geprik keld. Het groote werk van den Führer mag niet geschaad of gehinderd wor den door gebreken in de organisatie der rijksdiensten. Ook de post heeft daarbij haar groote taak. De post vervult haar taak in dienst van het rijk en de partij in den geest van uitnemende kameraadschap. Ze vormt een vast blok van 650.000 man, dat sterk aaneengesloten zijn na- tionaal-socialistische roeping in de zen tijd met toewijding vervult. Vervolgens schetste de rijksminister welk 167. Nippers zitvlak moet het ent- gelden. „Ik had me Juist voorgeno men eens een uitstapje naar de Olympus te ma ken, terwijl moeder met de grote was bezig is. Je kunt wel meegaan en je opwach ting maken bij de bewoners van de Olympus. Ja, de weg naar de top van de berg is moeilijk, dat weet je!" „We zullen hier eerst even rusten, mijn tweebenige vriend!" 168. Dp audiëntie by Vader Zeus. „Zeg, tweebeen, nu moet ik je toch verzoeken, goed op te letten. Hier heb je de toegang tot de Olympus." „Kijk, daar boven zit Va der Zeus!" „Welkom hier! Zojuist lees ik in de krant, dat de weerkundigen een onweer voorspellen, het is daarom misschien wel het beste, dat ik je eens het afzen den van een paar bliksem stralen laat zien!" dr. Linnemeyer voor het hier opgebouwde werk en huldigt allen, die met hem in dit land in dezen arbeid dienen. Rede van den rijkscommissaris. Rijkscommissaris Seys inquart beantwoord de de rede van den rijksminister dr. Ohne sorge. De rijkscommissaris dankte den rijks postminister voor zijn klare en levendige uit eenzetting en begroette in hem voorts den grootén vakman en een der eerste medewer kers van den Führer, die een werk tot stand gebracht heeft, dat in dezen grooten tijd haar degelijkheid reeds rijk bewezen heeft. Ver volgens sprak de rijkscommissaris der ver gaderde mannen en vrouwen der dienstpost in Nederland toe. De Duitsche dienstpost heeft in het jaar dat voorbijging, sinds ze hier haar taak vond, haar apparaat zoo in de hand weten te krijgen en te houden, dat het onder alle omstandigheden betrouwbaar functioneert en een voorbeeld is. Bovendien heeft zij in dit land de nationaal-socialisti- sche kameraadschap op uitnemende wijze ge bouwd en aan het Nederlandsche volk ge toond. Iedere Duitschers hier heeft een po litieke missie. De Duitsche dienstpost ver vulde haar politieke missie op voorbeeldige wijze en daarom wenscht de rijkscommissaris een "evolutie" het ook" in "het postwezen was, I Ifaqr geluk met de thap^ ontvangen .onder toen de eenheid van het gro'of-Duitsche rijk scheidingen. ook van de separate postdiensten dér ver schillende Duitsche landen, de schepping van een groot-Duitsche eenheid vroeg. En hoe deze toch dagelijks gloeide door de eischen der invoeging van de herwonnen gebieden, waarbij de eenheidseischen tegelijk het eigen aardige type van elk land bewaard moest worden. De toekomst brengt voorts onoverzienbare groote problemen. Een Europeesch postver keer moet op nieuwen grondslag worden voorbereid om zijn juiste plaats in het we reldverkeer te bepalen. De Duitsche dienst post in Nederland verkreeg tot groote vreug de van den rijksminister de onderscheiding, die tot deze bijeenkomst aanleiding gaf. Ze heeft deel in deze groote taak der toekomst en ze vervult deze taak met eere. Daarom dankt de rijksminister den leider der Duit sche dienstpost in Nederland ministerialrat Feuilleton Door Monica Hart 8. Lord Raynour ging weer in zijn stoel zitten Ik geloof, dat ik toch niet zoo moe ben als ik dacht. In ieder geval niet te moe om naar de spookgeschiedenis te luisteren. Als jullie er ook wat voor voelen zal ik jullie nog een whiskey inschenken en gaan we nog eens rustig zitten. De beide vrienden stemden toe. Na zijn pijp gestopt te hebben, vertelde Harry de geschie denis, die hij dien middag gehoord had. Natuurlijk, eindigde hij, is het heele verhaal malligheid. Marden ontkent niet dat wijlen zijn broer boven zijn theewater was, en zoo is het niet heelemaal buitengesloten, dat Bill plotseling in zijn benevelden toestand met een schrik in het groote, donkere bed is wak ker geworden en zich zelf verstikt heeft in de dekens. Lord Raynour knikte. Dat is een heel aannemelijke veronderstelling en ik twijfel er geen oogenblik aan of jullie zult een heel rustigen nacht in dat wonderbed doorbrengen. Ik geloof natuurlijk niet aan spookgeschiede nissen. Maai voor ik naar bed ga zou ik toch nog wel even een kijkje in die kamer willen nemen, vooral omdat er zulk mooi, antiek meubilair is, zooals jullie zegt. En dat meubilair zal u wel bijzonder Interesseeren, want het schijnt oorspronkelijk van Wendlesham afkomstig te zijn. Zij lieten er geen gras over groeien en stapten naar boven. Philip opende de deur en ze gingen naar binnen. Lord Raynour was een en al verbazing Vooral het bed trok zijn aandacht. Kijk eens naar het bed, zei hij. Als ik me niet erg vergis, is aan dit ledikant een geschiede nis verbonden, die verband houdt met een van de vele legenden, die omtrent Wendlesham in omloop zijn en die misschien toch wel een kern van waarheid bevatten. Wat maken jul lie op uit de voorstelling die in de bedgor dijnen is geweven? Want die heeft er betrek king op. Dit land werd voor 10 Mei door een groot kapitalistischon, liberalen, democratischen geest geleid. De uitbuiting van de arbeids kracht moest nu vervangen worden door de gemeenschapsgedachte ook in den arbeid. Deze tijd is belangrijker dan de tijd van 19141918. Het gaat om zijn of niet-zijn. En dit zijn brengt de groote taak van den op bouw der werkelijke gemeenschap. Wij strij den in dezen tijd om een nieuwe orde. Wij zijn geen imperialisten, wij zijn niet uitge gaan om landen te veroveren. Het doel is de groote, nieuwe sociale orde. Niet is het doel om anderen te onderwerpen. De groote sociale gemeenschap moet opgebouwd wor den. Daarom staan wij in het front. Een jaar geleden trokken de Duitsche troepen dit land binnen. Wij maken daarvan geen overwin ningsfeest. Wij gedenken alleen de beider zijds gevallenen. Maar juist daarom begroet de rijkscommissaris de gelegenheid die deze samenkomst hem biedt, met bijzondere vreugde. Ze geeft hem de aanleiding om bij het gedenken van Mei 1940 aan het Nederlandsche volk als bijzonder mo nument juist dit sociaal zoo mooi op gebouwde gemeenschapswerk te too- nen en te zeggen: zie daar, wat wij hier doen. En daartoe overwint de Führer. Een pionier. De derde spreker was de leider van de sectie voor energie, verkeer en bestuur van het Deutsche Arbeitsfront, Reichsamtsleiter Koerner. De heer Koerner zeide, hoe de rijks postminister dr. Ohnesorge een pionier is op het gebied van den socialen opbouw van dezen tak van dienst. Hij verheugde zich daarom bijzonder over de onderscheiding, die aan de Duitsche dienstpost, in waardeering van het Neder landsche deel van dezen arbeid, verleend ge worden was. De partij is het politieke in strument van den Führer. Het volk moet sociaal aan deze politiek den vollen inhoud geven. En het volk doet dat. Soldaat en ar beider samen worden door het geloof, dat bergen verzet, gedragen. De slagen op de slagvelden worden evenzeer gewonnen in de arbeidsslagen in de fabrieken en bureaux. Aan de wereld moet getoond worden, dat de wil van het nationaal-socialisme een sociale revolutie is, die het woord „gemeenschap" voorop stelt. En bij dat alles is het de liefde tot den Führer, die op dezen idealenrijken weg voorop gaat, de onzichtbare band, die al len verbindt. Laatste spreker was de commissaris-gene raal Oberdienstleiter Fr. Schmidt, die een hartelijk woord van dank sprak en met een geestdriftig Sieg Heil op den Führer eindig de. Enthousiast werd daarna het Deutschland- lied en het Horst Wessellied gezongen. Hierriiee was het officieele gedeelte afge- loopen. Na de pauze bleef men in „kame raadschapsavond" bijeen, waarin mooie mu ziek, hartelijke kunst en warme gezelligheid den avond onvergetelijk hielpen maken. VERGELDINGSAANVALLEN OP LONDEN, VREESELIJKER DAN OOIT. De geheels Stockholmsche pers publiceert de berichten van haar Londensche corres pondenten over den vernietigenden aanval op de Britsche hoofdstad in den nacht van Zaterdag op Zondag op de frontpagina's. Eenstemmig komen de bladen tot de con clusie. dat Londen totdusver den zwaarsten nacht heeft beleefd. De kracht van den Duitschen luchtaanval komt reeds tot uiring in de opschriften van de groote Stock holmsche bladen, die o.a. luiden: „Duitsche bomtreffers op het Engelsche parlements gebouw", „124.000 brandweerlieden in ac tie", „De rookwolken verduisterden de volle maan boven de Britsche hoofdstad", I.Het Lagerhuis moet van den grond af worden opgebouwd'", „Geheel Londen door een ring van vuurhaarden omgeven". Vele uren lang donderden de Duitsche vliegtuigen meedoogenloos en zonder on derbreking boven Londen, vele uien lang zat men tusschen ware muren van vuur onder een regen van glas en asch, terwijl de ontploffingen steenen en granaatscherven op de straten en daken van huizen slinger den, zoo meldt de Londensche correspondent van Stoekholms Tidningen. Binnen korten tijd leek de maan nog slechts een naboot sing, die den rooden gloed van de branden geen concurrentie meer kon aandoen. De Londensche brandweer streed een kansloo- zien strijidi. Een regen va.n duizenden brandbommen daalde neer. Brisantbommen bliezen met geweldige kracht de menschen leterlijk omver. Londen maakte zijn totdus ver vreeselijkste belevenis door. Het waren ontploffingen, die tot in den hemel schenen te weerklinken. Een beelid van wanhoop, het was geen werkelijkheid meer. het wa ren droombeelden. WOENSDAG 14 MEI 1941. Nederlandseh Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Ensemble Bart Ekkers (10.2010.40 Declamatie). 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Orkest Eloward met piano-intermezzi. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solist. 3.15 Het Omroeporkest. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 „Luchtvaart: Groote vliegtuigbouwers: Junkers", causerie. 5.45 Orgelspel en zang. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De Ramblers. Philip en ik hebben vanmiddag al ge tracht dat uit te zoeken, maar we zijn niet veel wijzer geworden, daar de voorstellingen half vergaan en verkleurd zijn. We dachten dat ze een episode moesten voorstellen uit het leven van Theseus. Juist, antwoordde Lord Raynour; herinneren jullie je voldoende van je mytho logie om je nog een zekere episode uit het leven van Theseus voor den geest te kunnen roepen? Waarin een bed een groote rol speelde? Neen? Nu, het bed dat ik bedoel, behoorde aan een buitengewoon slecht be faamd individu, Procrustes, dat beteekent eigenlijk „Uittrekker"-. Hij leefde in het dal van Cephisus en was steeds buitengewoon gastvrij voor degenen, die den nacht in zijn kasteel kwamen doorbrengen. Hij roemde steeds over zijn wonderbed, dat voor alle men schen paste, hoe groot en hoe klein ze ook mochten zijn. Daarin zouden ze slapen zooals ze nog nooit geslapen hadden. In werkelijk heid was Procrustes een roover en het bed paste voor iederen gast, om de eenvoudige reden, dat, wanneer zij te lang waren hjj hun voeten afhakte; wanneer zij te kort waren, rekte hij hun ledematen net zoo lang, tot dat ze „op maat" waren voor hun legerstede! Niemand stond ooit levend van het bed op en het was een zegen voor het volk van Cephisus toen Theseus het monster doodde. Een op wekkende geschiedenis, hé? Ja, ik herinner het me nu, antwoordde Harry. Maar wat heeft die eeuwenoude mythe in 's hemelsnaam te maken met een bed, dat uit een respectabel huis als Wendles ham komt? Dan kan ik jullie alleen uitleggen door jullie wat van de geschiedenis van Wendles ham Manor te vertellen, antwoordde Lord Raynour ernstig. En ik hoop dat jullie je niet zenuwachtig zult laten maken, want ten slotte is het toch niets dan een curieuse toe valligheid. Er is namelijk een sage die han delt over een geheimzinnig bed op Wendles ham Manor, dat het Procrustes-bed genoemd wordt. Ik heb getracht dat bed terug te vin den, uit louter nieuwsgierigheid. Maar ik ben daar niet in geslaagd en beschouwde het heele verhaal als een sprookje. Maar nu schijnt het me toe, dat we hier dat bed met zijn slechte reputatie voor ons hebben, het Procrustes-bed in hoogst eigen persoon. HOOFDSTUK XII. Dat klinkt tamelijk angstwekkend, zei Phi lip, die nu eenmaal gauw onder den indruk kwam van dergelijke verhalen. Harry evenwel lachte zijn vrees weg en verzocht Lord Ray nour, indien het hem niet te laat werd, hun de geschiedenis van het bed van Wendlesham te vertellen. Lord Raynour voldeed graag aan dit verzoek en zette zich op een stoel en de beide jongelui maakte het zich zoo gemak kelijk als het meubilair in de „spookkamer" het hun veroorloofde. Het kaarslicht ver spreidde fantastische schaduwen in het ver trek. Jullie hebt waarschijnlijk wel eens ge hoord, dat deze streek in vroegere tijden de schuilplaats is geweest van een beruchte rooversbende, de zoogenaamde GutJbins-bende, waarvan de euveldaden hun hoogtepunt be reikten in de veelbewogen tijden van Karei I. Hun hoofdman was een zekere Roger Rawle. een naam dien jullie zeker wel eens gehoord zullen hebben. Zeker, zei Philip, daar heb ik een en ander over gelezen. Maar staat dgt op een of andere manier in verband met Wendlesham Dat zul je hooren, antwoordde Lord Ray nour Het landhuis of althans een gedeelte ervan, dagteekent uit de veertiende eeuw en tot de ongelukkige man, die vanavond in het moeras den dood gevonden heeft, gedwongen was om het te verkoopen, was het altijd het eigendom van de Tarrants. In den tijd vafi Karei I, dan, leefde er een zekere Godfrey Tarrant, die door het heele land gevreesd en gehaat werd. Hij was een man van veel in vloed en niemand durfde hem weerstaan, waarschijnlijk omdat er in dien wanordelijken tijd niemand was, die hem weerstaan kon. Men verdacht hem ervan, dat hij betrekkin gen onderhield met Rawle, den bloeddorstigen rooverhoofdman, en zijn bende. Door zijn huwelijk was hij aan Rawle verwant. Ontel bare verhalen deden de ronde over moord partijen en beroovingen, die in de buurt van Wendlesham plaats vonden. Meer dan eens leidde 't spoor van Rawle naar Wendlesham Manor en het landhuis werd dan doorzocht, nadat Godfrev Tarrant. die natuurlijk steeds ontkende er betrekkingen met de bandieten op na te houden, zijn toestemming daartoe verleend had. Rawle echter werd nooit ge vonden en het vermoeden ligt voor de hand, dat Tarrant hem in den een of anderen schuil hoek verborgen hield. Het is eigenaardig, dat tot op dezen huldigen dag niemand ooit die schuilplaats heeft kunnen ontdekken. Deze Godfrey Tarrant nu was degene, die den wei nig vleienden naam van Procrustes kreeg. Ook hij liet zich graag voorstaan op zijn gastvrij heid. Het is dan ook een feit, dat de konink lijke familie van dien tijd en verscheidene leden van den adel op Wendlesham gelogeerd hebben. H(j was een verstandig man en wist hoever hij met zijn ongerechtigheden gaan kon; hij zag in dat het voordeelig voor hem was als verschillende vooraanstaande persoon lijkheden de kwade geruchten, die over hem 7.00 BNO: Economische vragen van den dag, 7.15 Volkszang met pianobegeleiding. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Omroeporkest. 9.25 Dagsluiting (voorbereid door de Christ Radio-Stichting) 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 BNO: Engelsche berichten. Nederlandseh Programma. Hilversum II. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijzinnig-Protestantsch Kerkcomité 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Musiquette. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 BNO: Nieuws- en economischeber. 1.00 Het Amusementsorkest en soliste. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Pianovoordracht. 2.30 De lichte toets. 3.00 Het Amabile-sextet. 3.15 Het Hillegonda-kinderkoor uit Rotter dam (3.35—3.55 Gramofoonmuziek). 4.15 Het Omroeporkest. 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" (voorbereid door het Vrijzinnig-Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws- economische en beursb. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. o.00 Gramofoonmuziek. 6.15 De Melodisten. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Orgelconcert (7.307.45 Declamatie). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuz. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 Biologische lezing. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. in omloop waren, konden tegenspreken. An dere bezoekers waren over die gastvrijheid minder goed te spreken. In het graafschap Devonshire, waar zijn wil wet was, werd een invitatie om op Wendlesham te komen, in het bijzonder door de rijken allerminst als een onderscheiding beschouwd. Herhaaldelijk ge beurde het, dat de een of andere rijke koop man, die gedwongen was geweest een derge lijke invitatie aan te nemen, naar Wendles ham gereisd was en daarna nooit weer levend terug werd gezien. De verklaring, die Godfrey Tarrant en zijn vrienden van zoo'n verdwij ning gaven, was altijd dat de slachtoffers op hun weg naar huis in handen waren gevallen van de bende van Rawle, die ze uitgeplun derd en vermoord had. Nu gebeurde het op zekeren dag, dat een rijk koopman, Fallowdale geheeten, een uit- noodging had gekregen om op Wendlesham te komen en zeer gastvrij door Godfrey Tarrant ontvangen was. Zóó gastvrij en hartelijk, dat Godfrey Fallowdale geneigd was om de ver halen, die ook zijn ooren bereikt hadden, als legenden te beschouwen. Door toevallige om standigheden welke, vermeldt de geschie denis niet slaagde Fallowdale erin een ge sprek op te vangen tusschen Tarrant en een van zijn mannen, waarvan Fallowdale meende dat het Roger Rawle in vermomming was. Uit het gesprek begreep hij wat Tarrant met hem voor had: dat hij op een bed zou slapen waarvan hij, evenals zoo vele anderen, niet meer zou opstaan. Hij schijnt verder geen bijzonderheden gehoord te hebben, maar slaagde er in dien nacht uit Wendlesham te ontsnappen. Van dat oogenblik af werd het Procrustes-bed van Wendlesham algemeen bekend in die streek. Fallowdale had het ge zien, toen men hem zijn slaapvertrek had ge wezen. De beschrijving van het bed is te vin den in de kronieken van Wendlesham. Jullie zullen nu wel begrijpen hoeveel belang ik in het onderwerp stelde, hoe ijverig ik getracht heb de waarheid van de geschiedenis te con troleeren door te trachten het bed terug te vinden. Daar ik daarin niet slaagde, maakte ik voor mezelf uit, dat het, ófwel reeds lang geleden vernietigd was ófwel dat de heele ge schiedenis was verzonnen. Nu kunnen jullie je ook wel voorstellen noe verbaasd ik ben, het op nog geen mijl van Wendlesham ten slotte hier in de „Running Horse" terug te vinden! Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7