„URKERLAND" Landbouwverlof leerplichtwet Gandhi toornt op Engeland De Noord-Oostpolder groeit Britscbe vliegtuigen boven Daitschland Italiaanscb weermaebtberiebf en Duitsch weermaebtberiebf Succesvolle aanvallen op Zuiden en Midden Engeland Het regende theebonnen Britsche hommen op ons land Reorganisatie bij de werkverruiming Be groote riet- en biezenvelden bil Blankenhani zijn geheel droog en om naar het nieuwe land in den Noord Oostpolder te komen moet een heel eind door de hooge sten gels worden gewandeld. (Pax-Holland) DE TOEKOMST GAAT ZICH WIJZIGEN. (van een bijzonderen medewerker). Lange jaren hebben de visschers gezwalkt op dat stuk van de zee, dat nu machteloos ligt, en dat door twee dijken omklemd wordt in een machtigen greep. Ze hebben er visch, die goud waard was. opgehaald. Ze hebben gezeild en gevischt, bij mooi weer met volle zeilen, maar soms ook met de zeilen gereefd, vechtend tegen de golven. En thans zal de zee plaats moeten maken voor land, hier zullen boeren de heerschappij krijgen en niet meer de visschers. Dat stuk zee gaat zijn ondergang tegemoet Want het. machtige gemaal bij Lemmer met z'n drie pompen, die elk 520 kubieke meter water per minuut voor hun rekening nemen, is reeds in Januari zijn werk be gonnen. Sinds dien tijd is de waterstand iederen dag reeds 9 m.m. gedaald. Maar nog vlugger moet het. En enkele weken geleden werd het gemaal bij de Voorst in werking gesteld, dat 1120 kubieke meter water per minuut naar buiten werkt. Nu daalt het peil 14 mm. per dag. En als nu in het laatst van Juni het Urker gemaal zijn werk kan beginnen, dan kan de boer gerust zijn. Dan zal het niet lang meer duren of het land is boven en Urk zit voorgoed vast aan de „vaste wal". Namen. Urker land, zoo zal de nieuwe polder hee- ten. En vele Urkers zijn trots op dien naam. Maar de ouderen zullen zeggen: Urker land? We willen de zee! De zee hoort, bij Urk en geen land. Het is een plaats voor schepen, en niet voor boerderijen. Verschillende nieuwe namen zullen her inneren aan mannen, die hun sporen ver- 'diend hebben op het gebied van de Zuider zeewerken of de binnenscheepvaart. Het gemaal bij Urk zou den naam dragen van: Vissering, dat bij Lemmer: Beema en dat hij de Voorst Smeenge. Ook worden reeds namen genoemd van dorpen, die in den polder komen: Nagele, Espel, Kuinderveen, Rutse, Maanhuizen, Al- gedeldorp, Kamperzand. Somrhige van deze namen dragen een geografisch karakter. De sluizen bij Urk, Lemmer en Voorst zouden heeten. Urkersluis, Friesche sluis en Voorster sluis. De visch moet uit den poldei. Natuurlijk zit er nog heel wat visch in den polder. En het zou jammer zijn. als die verloren ging. Daarom wordt de „onder- maatsche" visch. die daar gevangen wordt, bii Lemmer weer uitgezet in het IJsselmeer. Dat is zorgen voor de toekomst buiten den dijk. En baoteriën er in. Maar ook voor de toekomst binnen den dijk wordt gezorgd. Want ongeever een maand geleden zijn in den Noordoostpolder in tegenwoordigheid van den burgemeester van Kampen enkele millioenen bacteriën uitgezet. Deze waren gekweekt in het 'abo- ratorium in Kampen. Men zegt. dat het voor de toekomst van den polder noodig is. dat deze bacteriën zich in den bodem nestelen Zoo wordt alles gedaan wat maar me geliik is om de toekomst van den polder te waarborgen. Geen moeite wordt gespaard en men hoont dat de polder spoedig te be arbeiden zal zijn. Men zegt. dat. door deze bacteriën uit te zetten, de grond twee jaar eerder voldoende vruchtbaar zal zijn. Belanastellinq voor Urk. De laatste Taren staat Urk wel in het cen trum der belangstelling. En geen wonder: Urk verandert en het leeft thans in de over- prtrirr Veel wordt er daarom over dit eiland met baar karakteristieke gewoonten geschre ven. Zelfs tot in bet buitenland is de be langstelling doorgedrongen. Zoo heeft ie mand. die gemimen tijd op Urk onderzoe kingen had verricht, in Berlijn een lezing gehouden over de afstamming en de taal der bewoners. Tot welke provincie zal Urk in de toekomst behooren? Dat is de vraag, die den ITrker nu bezig houdt. Thans is Urk nog ondergebrarht bii de provincie Noord-Holland» En als de L r- ker te kiezen had, dan zou hij heel graag Noord-Hollander blijven. Maar geografisch zal Urkerland beter passen bij Overijsel of Friesland. En nu is het de vraag bij welke van die twee de nieuwe polder ingelijfd zal worden. Reeds thans hebben een Friesche en een Overi.jselsche commissie een rapport uitgebracht over de toekomst van de nieu we polder. Want die polder zal de moeite van het betwisten waard zijn. Men verwacht dat er plaats zal zijn voor ongeveer 50.000 bewoners. Volgens de Frie sche commissie zal er hoofdzakelijk land bouw bedreven worden. En men meent dat dit landbouwgebied op een hoog peil zal staan, zoodat het voor ieder een voorbeeld zal worden. Daar Friesland aan „landhonger" lijdt en er elk jaar '2000 Friezen zich elders ves tigen. zullen er waarschijnlijk velen op Ur ker land aftrekken. Ook in de Wieringermeer wonen veel Friezen. De instellingen op akkerbouwge bied, die Friesland bezit, kunnen bijdragen tot een goede samenwerking. En daarna der. de Zuidwestpol- Nu de Noordoostpolder zoover gevor derd is, wordt de blik geslagen naar het Zuidwesten. Want daar zal het werk wor den voortgezet. En een groot deel der Ur ker bevolking hoopt, dat men daar spoe dig zal beginnen. Want, velen zijn „polder werkers" geworden. Zij zijn liever „bak- schipper" dan boerenarbeider. Thans is het wachten op het officiëele plan van de Zuidwestpolder. Urker jongens gaan een am bacht leeren. Het is de vraag, of er in later jaren nog een stuk brood op het IJsselmeer te ver dienen zal zijn. Daarom willen verschil lende ouders hun zoon een ander vak laten leeren. Voorheen gingen die jongelui vaak naar Den Helder en werden daar op de ambachtsschool opgeleid. Np komt er in Kampen een ambachtsschool en men heeft er mee gerekend, dat ook leerlingen uit Urk deze school zullen bezoeken. Het spreekt vanzelf, dat dit voor de jongelui veel beter is Nu hebben de ouders ze iede ren avond thuis. Zoo zien we, dat de toekomst van Urk zich al wijzigt. De polder groeit: vele jongelui gaan een ambacht leeren en Urk ziet reeds in de nabije toekomst de veranderingen tegemoet. KUSTPLAATSEN AANGEVALLEN. Het Britsche luebtwapen heeft in den nacht van 11 op 12 Mei in verscheidene golven kustplaatsen in Noord-Duitschland aangevallen. Door brisant- en brandbommen ontstond in woonwijken op versrheidene plaatsen schade. Voor zoover tot dusver kon worden nagegaan is er geen schade toege bracht aan militaire of voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen. Nachtiagers en luchtdoelartillerie hebben vijf vijanidieliike machines neergehaald. VIJANDELIJKE AANVALLEN AFGESLAGEN. Het Ttaliaansche opperbevel meldt: In Noord-Afrika activiteit van de artil lerie in het gebied van Tobroek. Tn den nacht van 10 op 11 Mei hebben vijandelijke vlooteenheden een poging gedaan om Benighazi te bombardeeren. Onze kustbatte- rijen grepen terstond in en dwongen teza men met onze bommenwerpers den vij and tot den aftocht. Drie eenheden werden door bommen van zwaar kaliber mid- scheens getroffen. Tn Oost-Afrika beeft de vijand in den sector van Amba-Alagi met sterke strijd krachten aanvallen gedaan, welke echter overal gemakkelijk werden afgeslagen. In „Werk en Steun", het tijdschrift voor steunverleening en werkverschaffing, doet Ir. W. H. van Eek eenige algemeene mede- deelingen over een reeds aangekondigd en binnenkort te verwachten besluit inzake een geheele reorganisatie van loonen en arbeids voorwaarden van de tewerkgestelden bij de werkverruimingsobjecten. Het steunbegrip en armenzorgkarakter zal aan de werkverrui ming worden ontnomen. Aangaande de nieu we loonpolitiek deelt de heer Van Eek o.m. het volgende mede: „De volwaardige arbeiders zullen een ga rantieloon ontvangen, dat gebaseerd zal zijn op het in de streek geldende landarbeiders- loon, waarbij aan de arbeiders, woonachtig in de meer stedelijke centra, een woonplaats toelage zal worden toegekend, welke woon plaatstoelage zoodanig is berekend, dat grond loon plus woonplaatstoelagc even onder het ter plaatse geldende contractloon voor de ar beiders-grond weikers, vastgelegd in groep IJl van het landelijk contract voor de bouwbe drijven, zal komen té liggen. Bij dezen opzet is van de gedachte uitgegaan, dat de bij de werkverruimingswerken verlangde arbeid algemeen gesproken het midden houdt tus- schen landarbeid en den arbeid van den grondwerker in de bouwbedrijven. Daarnaast zal voor de arbeiders, die de ver- eischte werkprestatie bij deze werkobjecten nog niet kunnen leveren om voor het ga rantieloon in aanmerking te kunnen komen, een overgangsloon worden vastgesteld, dat iets beneden het vorenbedoelde garantieloon zal liggen en welk loon op gelijken voet blijft geregeld als tot nog toe in de werkverschaf fing gebruikelijk was, d.w.z. het basisuurloon zal geheel in accoord moeten worden ver diend, waarbij trainingstoeslagen het den nog zeer onkundigen arbeider bij dit werk mogelijk zullen maken het basisuurloon te halen. Toont de arbeider, die onder de bepalingen van het overgangsloon valt, door zijn werk prestatie dat hij geacht kan worden het ga rantieloon waard te zijn, dan zal hij ten spoe digste worden overgeplaatst naar de groep van volwaardige arbeiders met de voor hen geldende garantieloonbepalingen. De verzorging van de plaatsing van de ar beiders, die vooralsnog geen werk in het zoo genaamde vrije bedrijf kunnen verkrijgen, zal worden opgedragen aan de organen van het rijksarbeidsbureau, derhalve los van de ge- gemeentelijke instanties. De omzetting van het werkloosheidssub- sidiefonds in een algemeen arbeidsfonds, waaruit, los van de gemeentebegrootingen, ter uitvoering van een voldoende aantal werkverruimingsobjecten noodig voor de al- geheele opheffing der werkloosheid, subsidies dienen te worden verstrekt, zal onvermijde lijk ten spoedigste op het van kracht wor den van het in dit artikel aangekondigde re- organisatiebesluit inzake de loonbepaling en de overige arbeidsvoorwaarden bij de werk verruiming, noodzakelijk dienen te volgen." „Voor de scholen een plaag". In de leerplichtwet is de mogelijkheid ge opend, om aan de leerplichtige kinderen vergunning te verleenen de school tijdelijk niet te bezoeken ten behoeve van werkzaam heden in voor de bedrijven van landbouw, tuinbouwbouw of veehouderij. Aanvankelijk was de duur van dat Iand- bouwverlof gesteld op 6 weken. In 1921 is de duur, ongeacht de vacantiën. terugge bracht op twee weken, werd de leeftijd ver hoogd van 10 op 11 jaar, terwijl aangevraag de vergunningen moeten worden geweigerd, wanneer de door de kinderen te verrichten landbouwwerkzaamheid in loondienst wor den verricht. Ondanks deze beperkende voor waarden werd in de laatste jaren nog aan ongeveer 26.000 kinderen landbouwverlof verleend. Van verschillende zijden is in de laatste jaren aangedrongen op intrekking van het landbouwverlof. Echter zonder resultaat. Nu de Directie van den Landbouw over de mogelijkheid van intrekking van dat verlof, zulks naar aanleiding van een ver zoek van den Nederlandschen Landarbei- dersbond (aangesloten bij het N.V.V.) aan den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe- Britten werpen bommen op Ham burg en Bremen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen viel in den afgeloopen nacht talrijke vliegvelden in Zuid- en Mid- den-F.ngeland met goede uitwerking aan. In hangars, kwartierruimten, technische in stallaties en benzineopslagplaatsen ontston den zware branden. Op verscheidene vliegvelden werden bom- treffers geplaatst tusschen geparkeerde zwa re gevechtsvliegtuigen. Bij andere luchtaan vallen op induStrieele doelen in de kustge bieden van Middnn-Engeland ontstonden in een voor den oorlog belangrijke fabriek van Middleshroueh. alsmede in de. doekin stallaties van Pemibroke groote branden. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het '.eegebied van het St. Georgekanaal uit twee door oorlogsschepen vergezelde con- vooien twee koopvaardtiischepen met teza men 16.000 brt. en een tankschip van 8.000 hrt. Bovendien werden drie groote koop vaardijschepen door bommen zwaar bescha digd. Bij een ganval op de Britsche zuidkust schoten Duitsche jagers viif Rritsche jacht vliegtuigen van het type Spitfire neer. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit „INDIë WORDT ONDERDRUKT". Rede van Britschen staatssecre taris weerlegd. In de Indische pers heeft Gandhi in een artikel de jongste rede van den Britschen staatssecretaris voor Indië, Amery, weerlegd. Amery, zoo schrijft Ganhi, verheimelijkt niet alleen den waren toestand van Indië, doch verdraait ook de feiten, wanneer hij be weert, dat Engeland aan Indië den vrede en welstand heeft gegeven. Hij is waarschijn lijk alle ernstige incidenten reeds weer ver geten. De z.g. onafhankelijke provinciale regeering en zijn daar-, waar er dan eenige tn vinden zijn, slechts een schijnbeeld. Het Engelsche regime heeft Indië vernietigd. Amery beleedigt en beschimpt de Indische intelligentie, zoo meent Gandhi, wanneer hij verklaart, dat de afzonderlijke Indische par tijen het met elkaar moeten eens worden. scherming, de meening heeft gevraagd van de drie centrale landbouworganisaties, staat het vraagstuk weer in het teeken van de al gemeene belangstelling. In verband daarmee is zeker belangrijk, hetgeen enkele inspecteurs van onderwijs in het laatste onderwijsverslag (1939) om het tweeweeksche landbouwverlof hebben geschreven. De inspecteur van Tiel, in welk district in 1939 niet minder dan 1721 landbouwver- loven werden verleend, noemt het verlof „voor de scholen een plaag". De inspecteur te Goes, die er op wijst, dat slechts een klein gedeelte van de landbouwverloven wordt gebruikt voor land- en tuinbouwwerk zaamheden en in eigen bedrijf der ouders, schrijft in zijn verslag: „Tenslotte zijn er een aantal kinderen, die van de morgen tot de avond moeten wer ken in de kersenboomgaarden en dat wel zes weken achter elkaar, omdat vlak na het landbouwverlof nog vier weken zomerva- cantie volgen. Dnt is wèl de meest ergerlijke vorm van kinderexploitatie die in deze streken voor komt. Vacantie hebben deze kinderen niet gehad en als ze weer op school komen, kun nen ze zich nog een paar weken niet ver staanbaar maken vanwege de heeschheid opgedaan in den boomgaard". De inspecteur van Winschoten, in welk district in 1938 per 10.000 leerlingen 950 ge durende 1120 schooltijden wegens land bouwverlof verzuimden tegen slechts ge middeld 197 voor het geheele land, zegt van het verlof: „Sommige scholen zijn in de aardappel- rampagne in de hoogste klassen vrijwel ont volkt. Het kan voorkomen, dat men 5 van de 27 leerlingen van de 5e, 6e en 7e klasse aantreft, 12 van de 25 e.d. Eensdeels om de kinderen zooveel mogelijk te benutten voor den landarbeid, anderdeels om het ongeoor loofd schoolverzuim te temperen, wordt de periode voor het landbouwverlof meestal gesteld onmiddellijk aansluitend aan de herfstvacantie. Dit beteekent in gunstige ge vallen, dat het onderwijs practisch 3 èi 4 weken stilstaat, in'ongunstige gevallen, om dat na de herfstvacantie het landbouwver lof en daarna, het ongeoorloofd verzuim „genomen" wordt, anderhalve maand of GANDHL (Foto Paxj Want de op de overlevering gebaseerde En» gelsche politie heeft ten doel deze eenwor ding te verhinderen. De kloof tusschen de partijen zal zoolang blijven bestaan als de Britsche heerschappij in Indië, want wan neer deze heerschappij eens ophoudt, zullen de partijen het met elkaar eens worden. Amery liegt, wanneer hij beweert, dat het congres alles of niets wil. Het tegendeel is bewezen door het aanbod van Poone, waarin een beperkte vrijheid van spreken werd verlangd. Even belachteli.jk zijn, zoo veiv klaart Gandhi tenslotte, de beweringen van Amery met betrekking tot den z.g. welstand van Indië. De groote massa van het Indische volk valt steeds meer aan de ellende ten prooi, omdat Indië door de Engelschen wordt onderdrukt. twee maanden. Aantallen kinderen zijn soms afwezig van eind Augustus/begin Sep tember tot midden of eind October. Er is reeds vaak geschreven over den ongustigen invloed op het onderwijs, op de gezondheid der leerlingen, op hun gedrag en moraliteit nu hun terugkeer in de school, dat het overbodig mag heeten, een nieuwe klaag zang aan de vele bekende klaagliederen toa te voegen." Maar de regenmaker kwam er niet eerlijk aan. Er zijn nog wel enkelen, die zoo af en toe voor 'n goeden kennis een broodbon willen missen. Zelfs een vleeschbon weten bijzon der vernuftige lieden wel eens „op den kop te tikken", doch dat iemand u zoo maar een thee- alias koffiesurrogaatbon cadeau doet, hebben de distributieannalen tot nog toe nimmer vermeld. Hoe verbaasd moet dan wel de vrouw ge weest zijn, die enkele dagen geleden 's avonds te ongeveer 7 uur een waren regen van der* gelijke papiertjes in de Nic. Beetsstraat om zich heen zag dwarrelen en waarvan een naar schatting 14-jarige jongen de milde ver spreider was. Terecht boezemde deze over vloed van theebonnen de vrouw achterdocht in en zij stapte dan ook met de 84 kostbare papiertjes, welke zij had verzameld, naar het politiebureau Overtoom, waar zij ver nam, dat de bonnen waarschijnlijk van mis drijf afkomstig zijn. VIER VLIEGTUIGEN NEERGE SCHOTEN. In het afgeloopen weekeinde is de Britsche luchtmacht met eenige toestellen boven ons land geweest. Er werd een aantal brisant en brandbommen omlaag geworpen. In to taal is één civiel persoon gedood en werden er vier licht gewond. Van de Duitsche weermacht werd één persoon licht gewond- Verder werden acht woningen zwaar, 64 licht beschadigd en bracht de luchtdruk aan een 100-tal huizen glasschade toe. Door een brandbom werd een heidebrand ver oorzaakt; 30 H.A. heide brandden af. In een andere plaats werd een waterleiding beschadigd, die inmiddels reeds weer her steld is. De Engelschen moesten hun tochten boven ons land in dtit weekeinde met vier hier neergeschoten vliegtuigen betalen. De beman ningen kwamen hierbij deels om het loven, en werden deels gevangen genomen. DE DUITSCHE GAATJESMUNTEN WORDEN ONGELDIG. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft met ingang van 15 Mei 1941 de ReichskreditkassenTniuntrn van 10 en 15 Reichspfennig als wettig be taalmiddel uit den omloop genomen. De munten zullen nog tot einde Mei 1941 door de Reirhskreditkasse Amsterdam als door de Nederlandsche Bank en haar filialen in betaling worden aangenomen of gewisseld. Nadrukkelijk dient er op te worden gewe zen. dat deze maatregelen slechts betrek king hebben op de Reirhskreditkassonmun- fen. dit zijn de Duitsche munten met een gat, welke slechts bestemd ziin voor de cir culatie in de bezette gebieden, doch niet op de rijksmunten, welke in Duifschland geldig zijn. Deze laatste blijven ook in het verkeer en kunnen in betaling worden genomen. van de artillerie. Duitsche duikbommenwer pers plaatsten in den nacht van 10 op 11 Mei bomvoltreffers van het zwaarste kali her op drie eenheden van een Britsche vloot formatie tpr hoogte van Benehazi en dwon gen die terug te keeren. Op het eiland Mal ta plaatsten in den afgeloopen nacht Duit sche formaties gevechtsvliegers bomtreffers op de installaties van het vliegveld Luca alsmede op een torpedo-opslagplaats en op de staatswerf van de haven La Valetta. Er ontstonden groote branden en hevige ont ploffingen. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrii sterke strijdkrachten bommen voor namelijk op Hamburg en Bremen. De mate- rieele schade aan industrieele installaties is gering Andere schade ontstond vooral in woonwijken. Onder de burgerbevolking vielen dooden en gewonden. Nachtiagers en luchtdoelartillerie schoten zeven van de aan vallende Britsche vliegtuigen neer. Tn de periode van 9 tot 11 Mei verloor de vijand in totaal 36 vliegtuigen. Hiervan werden er 19 door nachtiagers. zes in lucht gevechten overdag en drie door de lucht doelartillerie vernietigd. Een vliegtuig werd op den grond vernield. Lichte zeestrijd- krachten schoten drie. de marineartillerie vier Britsche vliegtuigen neer. In dezelfde oeriode gingen 18 eigen vliegtuigen verlo ren. Bii den grooten aanval op Londpn in den nncht van 10 op 11 Mei hebben zich de be manningen van twee gevechtsvliegtuigen bijzonder onderscheiden nl1. eerste luite nant Ihrig, fe'dwebel I.enger, onderofficier Wolf en 2. luitenant Kornblum, onderoffi cier Liehfinger, onderofficier Sprenger, ge- freiter Schaefer.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8