Abonneert U op dit blad Ons Indisch hoekje De bedrijfsvoetbal- competitie Café Centraal GEZELLIGE MUZIEK Distributie Opplakvellen Woensdag 14 Mei 1941 Tweede Blad ^tacUtiieuunó 16 elftallen in 3 af deelingen Van Koningsbruggen bezit weer een rij tuigenbe drijf Het succes van de „Koperen Knoopen Band" MzGKzrtK DD5« GOEDE PASFOTO'S Boefjes aan het werk Schoorsteenbrand Diefstal uit étalage Kanaalweg lederen avond 6 uur Zondagmiddag 3 uur MATINÉE •VERHOOGT UW OMZET. Van krijgsraad naar burger-rechter Mondeling examen R.H.B.S. Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder ïlieuwj uit lOvk Droevig begin Utat ÏÏUcldenAjtcuicleM UiteAeiA&eit den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Visscherfi Ro^!U!i^xkeJiLnq Nu voor de organisatie van de bedrijfsvoet bal-competitie toestemming is verkregen van het Bestuur van den N.V.B., zijn in overleg met dit bestuur de deelnemende 16 elftallen ingedeeld in 3 afdeelingen. Elke afdeeling speelt een heele competitie en tusschen de afdeelingskampioenen wordt een kampioenscompetitie gespeeld om den len prijs. De afdeelingen zijn als volgt samengesteld: Afd. I. P.T.T. W. L. (Water- ichtbedrijven). B.W.W. (Brandploeg J Rijkswerf) G.W. (Gem. Werken). i R.W.J. (Rijkswerf Junioren). Scheepsbouw. Afd. II. „Roode Haan" (Brandploeg werf). L.B.D. I (Gem. Brandweer). Torpedo-Atelier. „DEBO" (Drukkerij .e Boer). Schilaers Werf. Afd. III. L.B.D. II (Gem. brandweer) „Willemsoord" (Brandweer Werf), A.P.G. (Admin. Personeel Gem.). W.T.B. (Werktuigbouw). „THOR" (Boekhouding Rijkswerf). Het programma. Voor de eerstkomende dagen zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Vrijdag 16 Mei: P.T.T.W. L. Aan- van 19.00 uur. Scheidsrechter W. F. Lan- gerak. 0 Zaterdag 17 Mei: Torpedo-Atelier DEBO. 14.30 uur. Scheidsrechter: C. Ma kelaar. Maandag 19 Mei: L.B.D.—Willems oord. 14.30 uur. Scheidsrechter: M. Hui zing. Maandag 1' Mei: B.W.W.Gem.werken. 19.00 uur. Scheidsrechter P. Avontuur. Dinsdag 20 Mei: A.P.G.W.T.B. Aan vang 19.C0 u. Scheidsrechter: W. Gouds waard. Woensdag 21 Mei: Roode HaanL.B.D. I. 19.00 uur. Scheidsrechter: C. G. v. d. Hoff. Vrijdag 23 Mei: R.W.J.Scheepsbouw. 19.00 uur. Scheidsrechter J. C. Steenkist. Zaterdag 24-Mei: DEBOSchilders Werf. 14.30 uur. Scheidsrechter E. Krab. Maandag 26 Mei: THOR—L.B.D. 2. 19.00 u. Scheidsrechter: W. Goudswaard. Geheel ingesteld op begrafenis sen en trouwen. Het is niet voor e „erste maal dat wij op deze plaats melding kunnen maken van de voortvarendheid en aanpassings-eigenschap- pen vai. Heldersche zakenlieden. Thans is hiervan wederom een voorbeeld te geven en wel het feit, daü het bekende auto-bedrijf van den heer H. J. J. v. Konings bruggen, Loodsgracht No. 22 van motor-trac- tie omgeschakeld heeft tot paardenvervoer. Het is bekend, dat er thans bijna geen benzine meer te verkrijgen is. Dat be- teekende voor den heer van Koningsbrug gen dus dat hij zijn zaak op non-actief moest stellen en afwachten wanneer hem de moge lijkheid geboden zou worden het bedrijf we derom ter hand te nemen. De heer van Koningsbruggen zocht een andere oplossing van dit probleem en... vond deze. Na niet geringe moeite slaagde hij ,er in paarden en rijtuigen te koopen en zoo als men reeds in een advertentie gelezen heeft is het zoo al niet gemoderniseerde(l) dan toch wel gewijzigde bedrijf reeds in gebruik genomen ook. Van Koningsbruggen beschikt thans over 4 rijtuigen voor trouwrjjden en 4 volg rijtuigen voor begrafenissen. Voorts schafte men een trouwcoupé aan benevens een rouwwagen. Het materiaal maakt een keurigen indruk, zoodat er niet aan getwijfeld behoeft, te worden dat menig paartje, dat zich in den echt wil laten verbinden in de toekomst weer rijdende inplaats van loopende zal gaan naar het gebouw aan de Kerkgracht. Dank zjj vrijwillige discipline. Menigeen zal zich, wellicht ook in Den Hel der, afgevraagd hebben of de prestaties van de „Koperen Knoopen Band" onder leiding van Louis van Broekhoven, impressario Henk Hoogervorst, nr wel zoo groot zijn als de verschillende dagbladen in ons land dat heb ben laten uitkomen. Wij zullen die vraag niet beantwoorden: beter lijkt het ons dat men er zich a.s. Zondagmiddag in het Casino per soonlijk van gaat overtuigen. Het is echter wellich goed er op te wijzen hoe het mogelijk was, dat dit orchest in zoo korten tijd een dermaten gunstigen naam verkreeg. In de eerste plaats is de oorzaak daarvan dat de band... niet meer-zoo bijzonder jong- van-dagen is. Men vergete niet dat het al weer enkele jaren geleden is, dat men besloot een ensemble te vormen, teneinde daarmede nu eens te demonstreeren vaartoe jonge staf muzikanten in staat zijn. Weliswaar werd het contact enkele malen verbroken, doch de kern van de „Koperen Knoopen bleef bestaan en ook de lei'i'ng bleef in de beproefde handen van Van Broekhoven, iemand, die niet alleen over een bijzondere arbeidslust beschikt, doch die tevens als ras-muzikant weet op welke wijze men een band moet leiden. De derde, en niet de onbelangrijkste factor is echter de discipline, waaraan de orchest- leden zich, uiteraard geheel vrijwillig, hebben onderworpen. Een discipline, die reeds tot uit drukking komt bij het optreden voor het voet licht. Alles verloopt even rustig en zonder hiaten en tijdens de muziek achter de coulis sen verdwijnende muzikanten zoekt men hier tevergeefs. Dit nu zijn de oorzaken dat de „Koperen Knoopen Band" zoo goed voor den dag komt en tot zulke opmerkelijke muzikale prestaties weet te geraken. Tenslotte zij er nog de aandacht op ge vestigd, dat de kaartverkoop heden aan gevangen is. Men kan de kaarten ver krijgen lederen dag aan ons Bureau in de Koningstraat en voorts, van morgen af, dagelijks van 13 uur aan Casino, waar dan tevens gelegenheid bestaat tot plaats bespreken. Ook kan men aan Casino schriftelijk en telefonisch kaarten bestellen. Die moeten echter uiterlijk Zondagmiddag 1 uur afge haald zijn. DEUR EN KOLENKIST VERDWENEN. Op hout wordt momenteel kennelijk jacht gemaakt. Zoo verdween ten nadeele van een bewoner van de Huygensstraat een kolenkist en een deur. Ook in deze zaak poogt de politie klaarheid te brengen. MINDERJARIGE AANGEHOUDEN. Op verzoek van de politie te Amsterdam werd alhier een minderjarig meisje aange houden. Het is aan de kinderpolitie terugge geven. 6 voor 1 gulden. Atelier open van 105 Zondags gesloten. Vernielingen en vandalisme in de cantine van Speeltuin. Een deel van de Heldersche jeugd schijnt er nog maar steeds op uit te zijn, overal waar dat mogelijk is vernielingen en andere vanda listische daden te bedrijven. Een treurig bewijs hiervan werd geleverd in de cantine van den speeltuin aan de Kemp haanstraat, waar al zeer schandalig opgetreden werd. Het bleek namelijk dat men van de gelegnheid gebruik gemaakt had om op tal van plaatsen vernielingen aan te richten, ter wijl voorts tal van goederen over den grond verspreid lagen. De politie was zoo gelukkig een spoor van de daders te - 'nden, zoodat er een 4-tal van deze boefjes naar het politiebureau gebracht konden worden. Ongtwrjfeld zal een strenge straf hun welverdiend deel zijn. Controleert Uw schoorsteen! Een der brandweerploegen moest eergiste ren uitrukken op het alarm dat er brand was uitgebroken in een perceel aan de Basstraat. Bij de woning aangekomen bleek dat er een schoorsteenbrandje ontstaan was, hetwelk men spoedig kon blusschen. De oorzaak was gelegen in het feit, dat er te veel hout gestookt was. Een waarschu wing voor andere houtstokers. INBRAAK AAN DEN KANAALWEG. Een bewoner van den Knaalweg deed aan gifte, dat- bij hem was ingebroken en dat de bezoeker een kist sigaren meegenomen had. Een onderzoek wordt ingesteld. Het blijkt dat de kleine diefstallen en in braken in Den Helder langzamerhand weer een aanvang nemen, ondanks het feit, dat de hee- ren van de groote „kraken" veilig achter slot en grendel zitten. Het langvingerig geslacht blijkt veenwel een taai leven te hebben... Een surveilleerend politieagent constateerde dezer dagen in een manufacturenmagazijn in de Keizerstraat dat een der etalage-ramen ge opend was en dat zich de goederen in de eta lage in wanorde bevonden. Een nader onder zoek ewrd ingesteld, waarbij aan het licht kwam,' dat onder anderen enkele oves-.emeden met de noorderzon verdwenen waren. De recherche heeft een onderzoek ingesteld. Voor ons bestaan zijn wij afhankelijk van tropische voortbrengselen. Zonder die stoffen geen Europeesche samenleving! Want talrijk zijn de behoeften, die wij uit de tropen dekken. Ik denk aan rubber en guttapercha. Zonder de laatstgenoemde stof geen telegraaf-, telefoon- en brandkabels! Zonder rubber geen banden voor auto's, fietsen, bussen, vliegende Hollan ders, bestelwagens, bakfietsen, vliegmachines, enz. Geen electrische techniek met haar isola tiemiddelen. Van rubber worden tienduizenden voorwerpen gemaakt, onmisbaar voor de huis houding en ziekenverpleging: handschoenen, menleving, maar terugval tot de duisternis der middeleeuwen! Het Braziliaansche oerwoud leverde tot voor enkele tientallen jaren het onmisbare product. De Indiaan verzamelde rubber. Zeer ernstige misstanden gingen hiermee gepaard! De bos- schen raakten uitgeput. Zaden werden naar andere tropische landen gezonden en daar uit gezaaid. Vooral in Britsch- en Nederlandsch- Indië nam de cultuur een hooge vlucht. Men schat, dat er in ons Indië alleen 700.000.000 aan kapitaal in is belegd. Ook voor de bevol king bleek de rubberboom zeer nuttig te zijn. ballonspuiten, luchtkussens en -bedden, enz. enz, slangen voor stofzuigers, strijkijzers, snoe ren voor bellen, voor licht, ringen voor Weck- flesschen, geleipotten, enz. Bij slecht weer wapenen wij ons met gummimantels en -jassen -schoenen, -laarzen. Als de typiste zich vergist komt „vlakgom" er bij te pas. Zonder tropisch melksap geen kauwgom, waarop de Noord- Amerikaan zoo is gesteld! Een groot deel hier van produceert het Borneosche woud. De Amerikaan gebruikt 150.000.000.— per jaar. Het stadion is stampvol. Duizenden oogen volgen den bal, die over het veld rolt: zonder tropen geen voetbal! Ook geen zolen voor tennisschoenen. Evenmin luchtremmen voor de snelloopende treinen; noch rotatiepersen, geen moderne berichtgeving. Verder geen mo dern verkeer, geen groote steden. In het kort zonder dit tropisch product geen huidige sa- (Teekening J. G. Sinia). In korte jaren werden uitgestrekte landstre ken met den boom geplant.' Dank zij de hulp der proefstations werden ziekten bestreden, opbrengsten verhoogd. Rubber verkrijgt men op de volgende manier van de bast wordt een dun laagje met een bijzonder mesje verwijderd. Het melksap komt te voorschijn, loopt in bakjes, die overeenkomst vertoonen met onze melkbussen. Die volle bussen worden naar de fabriek gebracht, waar de inhoud met chemicaliën wordt behandeld. In groote potten of bakjes troomt het melk sap, waarna verdere bewerking volgt (zie Joto). (Foto Handelsvereeniging Amsterdam). In heel groote fabrieken past men ook wel een andere methode toe: het melksap wordt onder hooge temperatuur verstoven, ongeveer op dezelfde wijze als melkpoeder verkregen wordt. H. F. TILLEMA. Het Hoog Militair Gerechtshof en de Krijgsraden zijn opgeheven Maar de behandeling der straf bare feiten vindt voortgang voor den burger-rechter. (Van een bijzonderen medewerker.) Het A.N.P. meldde dezer dagen, dat de behandeling van de rechtzaken tegen eenige officieren van het Nederlandsche leger, on derscheidenlijk verdacht van het plegen van een aanslag op kolonel N. A. Rost van Ton ningen der Kon. Ned. Marine en van den moord op overste J. A. Musset t, van het korps pontonniers te Dordrecht, binnen afzienbaren tijd voor de Haagsche rechtbank zal plaats vinden. Voor de rechtbank? zal men geneigd zijn te vragen. Kom'en deze officieren dan niet, gelijk zulks militairen betaamt, voor den krijgsraad Het antwoord hierop luidt: neen, want- wij hebben geen krijgsraden meer. Tot 19 Maart j.1. bestonden er in Nederland drie krijgsraden (twee voor de landmacht, te 's Gravenhage en te 's-Hertogenbosch, één voor de marine te Den Helder) en een Hoog Militair Gerechtshof Deze krijgsraden bestonden op den president na, die een gewone rechtsgeleerde was, uitslui tend uit officieren. Maar bij besluit van den secretaris-generaal van justitie, van 19 Maart 1941, zijn deze militaire rechtbanken opgehe ven,m et terugwerkende kracht tot 20 October 1940. We zijn dus nu krijgsraadloos. Niettemin blijkt uit het aangehaalde ANP- bericht, dat de behandeling van strafbare fei ten, welke tot de kennisneming dier krijgs raden e.t.q. behoorde, wel degelijk voortgang vindt. Z ijis echter, krachtens het aangehaalde besluit, overgegaan naar den burgerlijken rech ter. En wel in dier voege, dat zaken welke waren zij door burgers begaan, tot de kennis neming eens kantonrechters behooren, zullen komen voor de kantonrechters van 's Herto genbosch, Arnhem, Den Haag, Amsterdam en Leeuwarden, voorzoover de strafbare fei ten begaan zijn binnen de rechtsgebieden der gerechtshoven in de opgenomed plaatsen. Zaken, die voor de rechtbank in plaats van voor het kantongerecht komen, worden uit sluitend door de Haagsche rechtbank be handeld. Hooger beroep van kantongerechts zaken, voorzoover de wet het toelaat, komt eveneens voor de Haagsche rechtbank; hoo ger beroep van vonnissen van de Haagsche rechtbank komt voor het Gerechtshof in die stad. Een beroep in cassatie voor den Hoogen Raad, blijft mogelijk. In de militaire wereld gaan de dingen ech ter anders toe dan in de burgermaatschappij De gewone rechter zou zich dus wel eens als de spreekwoordelijke kat in het vreemde pakhuis kunnen voelen. Om dat te voorko men, bepaalt het besluit, dat de Haagsche Rechtbank en het Haagsche Hof met twee militaire leden, zoo mogelijk van hoogeren rang dan de verdachte, zullen worden aange vuld. Op bevel van de rechtbank kan een dezer officieren samen met den rechter-com- missaris, het gerechtelijk vooronderzoek lei den. Als een burger voor den kadi wordt ge sleurd, heeft hij volgens onze wet het recht, zijn mond te houden. In militaire zaken, zal dit voorschrift niet gelden: daar is de ver dachte verplicht tot antwoorden. Als rechts kundig raadsman kan een militaire of ex- militaire verdachte zich niet alleen van een gewonen advocaat bedienen doch tevens, mocht hij zulks wenschen, van een officier of een gewezen officier. Dat zijn de voor naamste bepalingen van het besluit. Wij hebben geen krijgsmacht meer; ons leger heeft de wapene gestrekt en is daarna huistoe gezonden. Wat zouden wij nog met krijgsraden doen? Zeker: er waren bij de krijgsraden een aan tal zaken aanhangig, en die moeten in een geordende maatschappij natuurlijk afgedaan worden. Men zou nu de krijgsraden, en het H.M.G. hebben kunnen laten voortbestaan, totdat die lei schoon was. Maar de overheid heeft er, klaarblijkelijk de voorkeur aan ge geven den in dit artikel geschetsten weg in te slaan. Welnu: zoo kan het ook. En v/at het wezen der zaak betreft, mag men de overtuiging koesteren, dat het er niet zooveel toe doet. Onze rechterlijke macht heeft een eeuwenouden goeden naam hoog te houden en zij is zich daarvan bewust. Niet alleen de officieren in de gevallen Rost van Tonningen en Mussert, maar ook alle andere soldaten, korporaals, onderofficieren en offi cieren, die nu in plaats van voor dén krijgs raad voor den burgerlijken rechter zullen moeten verschijnen, omdat zij uit den mobili satie- en oorlogstijd nog wat op hun kerfstok hebben, zullen zeer zeker een behandeling naar den geest en de regelen des rechts sine ira et studio, erlangen. Het mondeling examen van de R.H.B.S., alhier zal plaats vinden op 7, 8, 9 en 10 Juli a.s. Deskundigen zijn: ir. J. C. Arkenhout Schokker, Delft; mej. dr. A. G. Vorstman, Amsterdam, mr. R. Houwink, Zeist. van 13 Mei 1941. BEVALLENE. SchellaarsWaasdorp, wonende te Rotterdam, d. De arbeid H. Bakker, die na langen tijd werkloos te zijn geweest, weer voor het eerst aan den arbeid ging, heeft van deze vreugde weer aan den arbeid te zijn, zeer korten tijd kunnen genieten. Om 7 uur Maandagmorgen was de arbeid begonnen aan het herstel van de kade te Urk. Hierbij moet ook hijwerk worden verricht. Toen men hier goéd en wel mee bezig was, kwam het bovenste zware ijzer van de takel naar beneden en kwam op Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.): per 100 st. f 0.16 per 1000 st. f 1.50 per 5000 st. 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. f 0.18 per 1000 st. f 1.70 per 5000 st. f 1.65 (per 1000) Uw eerste winst 3 de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder het hoofd van Bakker terecht. Hoewel nog niet op slag dood zijnde, werd het slacht offer voor dood naar de arts gedragen. Deze constateerde, dat de hersens van de getrof fene waren geraakt. De toestand is ze^ ern stig. Door 9 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd 660 kg aal en paling, van 1723 kg per vaar tuig, prijs 621.54; 28 kg spiering, 5254 ct. per kg; 40 manden possen, 90 ct. en 50 manden nest, 33 ct. per mand. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marijtje, dochter van Hessel de Vries en Grietje Brouwer. Overleden: Marijtje Kroon, echtgenoote van M. de Boer; Betsie Heetebrij, oud 19 jaar. OPBRENGST WINTERHULP. Het collecteseizoen voor Winterhulp i3 thans gesloten. De laatste buscollecte van j.1. Zaterdag bracht 60.53 op. In totaal zijn er 8 collecten gehouden, welke in totaal 865.31 opbrachten. Ten bate voor Winterhulp zal nu nog een groote loterij georganiseerd worden. NAAR DE NOORDZEEVISSCHERIJ. Telkens krijgen meer visschers hier van Urk vergunning om de Noordzeevisscherij weer uit te oefenen. Schipper R. Brands, wiens botter tijdelijk in anderen dienst is, heeft de U.K. 46 van schipper R. Visser gehuurd om de buiten- visscherij uit te oefenen. Daar de Noordzee- visscherij alleen nog maar kustvisscherij is, wordt er momenteel nog geen snurvaartvis- scherij uitgeoefend. „Ris ontdekt zichzelf" door Co Kars. Een roman voor andere meisjes. Prijs gebonden 3.40. Uitgave van Uitgeverij „De Kern", 's Gravenhage. Velen zullen met enthousiasme deze nieuwe pennevrucht van Co Kars begroeten en dit enthousiasme zal niet beschaamd worden, wanneer men „Ris ontdekt zichzelf" leest. Ris is een ouderloos meisje, dat opgevoed wordt door twee tantes. Zij wonen in een klein provincie-stadje en het leven daar is klein- steedsch en burgerlijk. Aanvankelijk was haar ideaal studeeren- of verpleegster worden. Maar tijdens den oorlog vinden haar tantes het beter voor haar de huishouding waar te nemen op „Ruimzicht". Toch geeft dit haar natuurlijk geen bevredigin^, maar op een andere manier weet zij zich nuttig te maken voor haar mede- menschen. Als er een tooneelvereeniging wordt opgericht, worden zij en haar vriendin ook lid. Hier ontmoet men nog meer vrienden en vrien dinnen van Ris. Wij willen hen hier niet allen beschrijven, maar wel zijn er onder deze vrien denschaar enkelen, die Ris zeer genegen is. En zelfs zoo, dat zij zich met één uit deze vrien denkringMaar laat ons dat alles niet verklappen en alleen dit zeggen; neem in deze benarde tijden dit boek in de hand en U zult er vele genoegelijke uren in doorbrengen. Niet zonder lachen, door Langston Hughes. Uit het Amerik vertaald door Em. v. Loggem. Geb. 2.60. Verschenen bij F. G. Kroonder, Postbus 4050, Amsterdam. Het is altijd een haenelijk ondernemen in dien een dichter zich aan het schrijven van een roman zet. Doorgaans wordt dit een mis lukking. Dat kan niet gezegd worden van het zoo juist in vertaling verschenen boek van den vermaarden neger-dichter Langston Hughes, die inden'aad een roman geschreven heeft, die het ezen waard is en waaruit men een klaar beeld krijgt van het alledagleven der negers in „Gods owr Country". Dit boek is caleidoscopisch. Het is opvallend zooveel kleur en schakeering de auteur weet aan te brengen en de personen die er in optreden staan reeds spoedig ten voeten uit voor den lezer. Speciaal de kleine negerjongen, om wien het geheele verhaal feitelijk draait. Het boek is beurtelings geestig, droefgees tig, heftig... kortom, het is in zeker opzicht een opmerkelijke weergave van de neger- psyche, die uit alles kenbaar wordt. De cou leur locale is daarbij bijzonder goed geslaagd, hetgeen men uiteraard van iemand als Hughes verwachten mocht. Een boeiend boek, dat ongetwijfeld vrien den zal maken. Jammer dat de vertaling verre van feilloos is. Het zou ons te ver voe ren tal van zwakhec'en daarvan op te noe men. Een behoorlijke na-correctie had het boek o.l. dan ook niet geschaad.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5