inschuimeis slaan terecht Het P.E.N. en de gemeente rooken de vredespijp Raad Anna Paulowna TUINHOEKTF Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Ook in West-Friesland kent men in deze dagen de kleurenweelde der bloembollenvelden. De vroege tulpen staan in vollen bloei (Pax-Hollend) De onmisbare heer Wuis, contro leur van sociale zaken. Klach ten over het vlasrepelen accep teert de Wieringcrmeer niet Begrafenissen gaan niet op stuk loon. Een nieuwe onderwijzer vcor school I. Reductie voor den huurder van Cérès. Aan de gistermiddag gehouden openbare raadsvergadering ging een besloten verga dering vooraf. Als de voorzitter burgemees ter mr. M. Th. Mijnlieff de openbare bijeen komst opent zijn alle leden aanwezig, be halve de heer. Dekker. Nadat de notulen van de vorige vergade ring zijn goedgekeurd, doet de voorzitter de volgende mededeelingen: Ged. Staten hebben dA 16 April j.1., no. 143, goedgekeurd het besluit van den Raad tot verhuur van de voormalige veldwach terswoning: Ged. Staten hebben dd. 9 April j.1., no. 115, goedgekeurd de le en 5e wijzi ging der begrooting voor 1940; Van de com missie van beheer van den schoolartsen- dienst in het district Den Helder zijn ont vangen een verslag over 1940, de rekening en verantwoording over dat jaar en de be grooting voor het jaar 1941; Van den ac countant J. J. de Vries te Schagen is een rapport ingekomen omtrent het door hem gedaan onderzoek naar kas en boeken van verschillende comptabelen der gemeente. Inlichtingen omtrent de vlasrepelcursus zijn ontvangen, naar aanleiding van een in gediende klacht als zouden de menschen uit Anna Paulowna geen gelegenheid gehad hebben deel te nemen. B. en W. van Wierin- germeer kunnen geen klacht aannemen daar van elders geen klachten zijn ontvangen, en het den menschen niet moeilijk is gemaakt. Een pluim. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan C. Wuis, als agent van de Arbeids bemiddeling, wegens opheffing dier betrek king met ingang van 1 Mei j.1. Voorzitter heeft over het optreden van den heer Wuis nooit anders dan lof gehoord en brengt hem gaarne huid. Het ontsalg wordt eervol verleend. De heer Kuiken: Nou, daar zijn we alle maal voor hoor! Voorstel om C. Wuis te benoemen tot con troleur van sociale zaken (steun ingev. de Armenwet, steun ingev. de steunregeling voor werkloozen en uitkeering ingev. de werkloosheidsverzekering), op een jaarwed de van f 900.—, te rekenen vanaf 1 Mei i.1. onder beding, dat hij afstand doet van zijn recht op wachtgeld als Agent van de Ar beidsbemiddeling. Reeds gedurende tele jaren, aldus schrij ven B. en W. is er vanwege het Departement van Sociale Zaken op aangedrongen de con trole op de werkloozen in deze gemeente te .verbeteren. Tot heden is deze controle opgedragen aan den ambtenaar ter secretarie, den heer P. Boll, doch ten tijde, dat er veel werkloozen zijn, laten zijne administratieve werkzaam heden hem weinig tijd om die controle uit te oefenen. Bij brief van 27 April 1940, no. 146457, verzocht de Minister van Sociale Zaken te gen half October van dat jaar een contro leur in dienst te nemen, die voldoende be kwaam is en over voldoenden tijd beschikt om de buitencontröle (straat en huiscon- tröle) en het opmaken van rapporten hier over te verzorgen. In onze vergadering van 1 Mei 1940 beslo ten wij een oproeping van sollicitanten te plaatsen in verschillende bladen. Op de be treffende advertentie's heeft zich slechts 1 gegadigde aangemeld, die naar onze mee ning niet in aanmerking kon komen om hem ter benoeming voor te dragen,'met het gevolg, dat aan het hierboven vermelde ver zoek niet kon worden voldaan. Met 1 Mei 1941 is de betrekking van agent der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente opgeheven. De betreffende functionnaris C. Wuis, tevens gemeentebode. heeft daardoor de beschikking gekregen over voldoenden tijd om de voormelde controle op zich te nemen. Hij is daarvoor naar onze meening bij uitstek geschikt, omdat hij bijkans met den toestand in alle arbeidersgezinnen op de hoogte is. Als agent der Arbeidsbemiddeling was hij ook belast met de controle over de uitkee- ringen uit de werkloozenkas. Het is van belang hem deze controle te kunnen blijven toevertrouwen. Bovendien is meermalen de behoefte ge voeld aan een controleur op de ondersteun den ingevolge de Armenwet, nie.t alleen voorzooveel betreft de door hen genoten in komsten, doch meer in het bijzonder betref fende de mogelijkheid van ondersteuning door de alimentatieplichtigen. Ten aanzien van alimentatieplicht ontvan gen wij meermalen verzoeken van elders omtrent inwoners dezer gemeente. Tot be antwoording van deze verzoeken moet als regel een onderzoek worden ingesteld. Wij zouden al de vorengenoemde werk zaamheden willen opdragen aan een Amb tenaar met den titel van controleur van sociale zaken. Na gehouden overleg vonden wij den heer C. Wuis bereid deze betrekking te aanvaar den, daarbij prijs gevende z»n kans om als bemiddelaar te worden aangesteld in don gereorganiseerden dienst der arbeidsbemid deling. Teneinde zijn financieële vooruitzichten bij zoodanige benoeming eenigszins te kun nen compenseeren, achten wij het noodig en met het oog op de hem opgedragen werk zaamheden volkomen verantwoord aan de betrekking een jaarwedde te verbinden van f 900.en hem in die betrekking een vaste aanstelling te geven, zulks te rekenen van 1 Mei j.1. af. Indien U hiermede accoord kunt gaan, dan zouden wij daaraan de voorwaarde wil len verbinden, dat hij afstand doet van het hem toekomend wachtgeld als ontslagen agent van de Arbeidsbemiddeling. Het is noodig, dat ten aanzien van een en ander het voorbehoud wordt gemaakt, dat op het besluit de vereischfe goed keu ring wordt verkregen. Naar onze meening behoort de bezoldiging te worden verdeeld als volgt: controle werk loozen f 600.—, controle ondersteunden in gevolge de Armenwet, f 200.en controle over de uitkeeringen uit de werkloozenkas f 100.— Wuis is niet te missen, meent voorzitter, in al zijn functies doet hij nuttig werk. Het voorste] wordt aangenomen. De heer Op 't Veld lijkt het bedrag van I 600 voor een controleur laag. Voorzitter: Wij weten hoe Den Haag er over denkt, overigens ben ik 't met u eens. De heer Kloosterman vreest, dat de heer Wuis wel eens last kan krijgen als een van de baanties uitvalt, we leven zoo snel. Voorzitter denkt, dat er dan wel ander werk zal zijn. Verzoek van C. Muntjewerf om verhoo ging van zijn jaarwedde met f 250. Het salaris van den doodgraver is verge leken met wat elders wordt betaald. B. en W meenen dat f 250 echter te veel is. en stellen voor f 100.— verhooging te geven met ingang van 1 Januari I.l. Het salaris bedraagt momenteel f 871.met inbegrin van emolumenten. De man kan er nog an dere werkzaamheden bij verrichten; het is billijk dat hij wat krijgt, maar de stap van f 250 is te groot. De heer Waiboer vindt f 100 te laae. Muntjewerf zorgt prima voor het kerkhof we moeten niet op een paar renten kijken Voorzitter wijst op het vrije wonen en h-t feit dat de functie niet den heelen man eischt. hij heeft gelegenheid door levering van kisten enz. bij te verdienen. De heer Kloosterman vindt de f 100 zelfs niet noodig. De heer Kuiken is ook van oordeel, dat Mnntiewerf behoorlijk verdient. De heer Hooimeiier acht de zaak moeilijk te beoordeelen omdat Muntjewerf ook bijv. werk voor het P E.N doet Norm moet zijn toe- of afname van werk. Voorzitter deelt mede. dat het aantal be grafenissen de laatste zeven jaar met zes per jaar vermeeederd is Dr heiy Hooimeiier: Dan heeft hij voor zes begrafenissen die fl. 100. Voorzitter: 't Is geen stukloon.. De heer Schra noemt de heer Muntje werf den rechten man op den rechten plaats. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De heer Waijboer blijft er voor f 250— te geven. Onderwijzer benoemd. Benoeming van een onderwijzeres aan de 0. L. School I dezer gemeente, wegens ver laging van de leerlingenschaal. Voordracht: 1. C. M. Sinke, alhier; 2. H. Riemers, Den Helder en 3. Th. Stroobel, Wieringerwaard. Benoemd wordt de heer Sinke met 8 stemmen tegen 2 stemmen op den heer Riemers, behoudens goedkeuring van den inspecteur van het L. O.. Het wordt zeker goedgekeurd want de inspecteur kon zich met de voordracht vereenigen. Middenstandsbank is geen lief dadige instelling. Voorstel om de deelname in het borgstel lingsfonds voor 5 jaren voort te zetten. Het fonds heeft hier gunstig gewerkt, deelt voorzitter mede, ook omdat nu betere con trole mogelijk is en een boekhouding wordt gevoerd. Iemand die in moeilijkheden dreigt te geraken, kan een stootje omhoog krijgen. Het kost de gemeente 2 cent per inwoner aan de wat hooge rente en aflossing dit op een vraag van den heer Waiboer is niets te doen; het fonds moet ook weer rente enz. betalen aan de middenstands- bank. Conform besloten. Verbetering. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst betreffende' verplaatsing van elec- triciteitswerkeitt. Voorzitter herinnert aan de besprekingen, sinds er een nieuwe directeur is werkt al les soepeler, waarvan spr, voorbeelden noemt. In de toekomst zal samenwerking moge lijk zijn, de gemeente betaalt aan alle nood zakelijke verplaatsingen de helft van de kosten, bedoeld voor grondwerk, enz. Er moet verband zijn met de wenschen der gemeente. Conform besloten. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in de belasting op de honden. Besloten wordt aan S. J. Bergman, Meer weg, een half jaar; C. Winkel, Burg. Lo- vinkstraat een half jaar en G. J. Moorman een half jaar, ontheffing te verleenen. Verzoek van J. A. van Rijn om vermin dering van den huurprijs voor „Ceres" over het jaar 1939/1940. De accountant de Vries is tot de conclusie gekomen dat een reductie wenschelijk is. B. en W. stellen voor f 150 reductie te geven, op voorwaarde, dat de achterstand wordt ingehaald. Aldus besloten. Voorstel tot he nemen van een nieuw be sluit tot het beschikbaar stellen van gel den uit de gemeentekas voor den verbouw van het dak van de R. K. School aan den Nieuwe weg. Het is niet zeker dat het reeds genomen besluit nog van kracht is door het z.g. „stop wetje". Het is goedkooper uitgekomen dan is geraamd, bet scheelt f 400.—. De heer Op 't Veld: Het is heel correct uitgevoerd; tot volle tevredenheid. Conform besloten. Begieotin'TSwöziiringen en wijziging reke ning 1939, hoofdzakelijk van administratie ven aard, worden aangenomen. RONDVRAAG. De lieer Schraa vraagt hoe het staat met de overwegen. Het blijft daar onhoudbaar. De heer Taillic heeft de zaak in onder zoek. het resultaat is nog af te wachten. Verder moet nog worden bepaald, wie een en ander veranderen moet, de polder of de spoorwegen De heer Kuiken: 't Hoort vast bij het spoor, die heeft het altijd opgeknapt; 't is zeker een beetje drukkig. De heer Strooper dankt den heer Wuis voor alles wat hij deed voor de arbeiders Hij werkte steeds tot genoegen van werkne me>- en werkgever. (Applaus). Hierna sluiting. BALKON- EN BAKBEPLANTING. Het is volop lente geworden. In de tuinen, die gedurende den winter doodsch zijn, bloeien reeds weer heesters en bloemen. Sommige planten zijn bevroren of door andere oor zaken weggebleven. De vraag naar nieuwe planten is er dus ook weer. De tuinliefhebber wil zijn tuin natuurlijk op het voordeeligst doen uitkomen. Hier volgen enkele raadgevingen voor het beplanten van bakken op balkons. Neem steeds beste en sterk ontwikkelde planten. Ze behoeven niet alle tegelijk te bloeien. Het is zelfs beter dat dit op ongelijke tijden gebeurt. Men kan dan „EEN SCHANDAAL" OORDEELT DE OFFICIER. De fietsen diefstallen ln Scha gen en omgeving. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. UITSPRAKEN. De Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen D. T., M. J. Br., en J. T., die er van beschuldigd waren te Schagen 20 var kens clandestien te hebben geslacht en in een gierput te hebben verborgen. De hoofdader, D. T. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 maanden (eisch luidde 1 jaar). M. J. B., tegen wien 5 maanden was ge- ëischt, werd veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. De jonge J. T., tegen wien de Officier van Justitie drie maanden gevangenisstraf ge- ëischt had, werd tot 14 dagen opsluiting in de cel veroordeeld. KI. A. H. en L. M.. woonachtig in Den Helder, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar, waren er in het be gin van de maand Maart, na het bombarde ment van de Jutterstad op uitgetrokken, om te zien wat er van hun gading was. Ze lieten het oog vallen op het pakhuis van de firma Buter aan de Vijzelstraat aldaar en openden dit aan de achterzijde met een valschen sleutel. Daar vonden de heeren 8 pakken zeep poeder, 15 doozen zeepvlokken en 8 pakken bleekpoeder, artikelen welke zij best konden gebruiken om er mede te gaan leuren. Verdachten erkenden dezen diefstal. Get. C. B., magazijnmeester bij genoemde firma, had op 14 Maart den diefstal ontdekt en al spoedig daarna was het tweetal ge pakt. Het bleek, dat H. nog werk had, doch M. niet. De Officier van Justitie mr. da Bruyes Tack vond het een schandaal, dat in de moeilijke tijden welke Den Helder had' doorgemaakt, deze verdachten op plunderen waren uitgetrokken. Bovendien hadden bei de verdachten lang geen blanco strafregis ter. De Officier eischte tegen elk der ver dachten wegens diefstal met braak in ver- eeniging gepleegd, 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Mr. Kamminga uit Alkmaar, als raads man van verd. H. optredend, kon niet an dere dan de clementie van de Rechtbank inroepen. Mr. -Wynne, de verdediger van verd. M., wees op het moeilijke leven, dat zijn cliënt had gehad, niemand had feitelijk ooit naar hem omgekeken en daardoor was hij a»n het zwerven gegaan. Spr. hoopte, dat de Recht bank met dit feit eenigszins rekening zou willen houden. Den Helder. VERROOKT. VERSNOEPT EN VER- BIOSCOOPT. Je hebt die fietsen gestolen en de opbrengst verrookt, versnoept en verbiosedbpt aldus de president, mr. baron van Tuyll van Se- rooskerken tot verd. P. R. uit Den Helder, eveneens gedetineerd. Als geluigen werden gehoord de slager H. K. uit Barsingerhorn, die zijn karretje in de eerste helft van Januari uit een schuur bij zijn woning had vermist. Toen kwam get. J. N.t arbeider te Bar singerhorn, die op 23 Januari in Kolhorn zijn rijwiel aan den kant van den weg had geplaatst. Toen get. terug kwam was het karretje verdwenen. Ook get. A. de M. uit Barsingerhorn, die zijn fiets op 18 Februari bij het Raadhuis had neergezet, was bij zijn terugkeer zijn karretje „pooter". Ook J. B. A. D. uit Barsingerhorn was een fiets kwijt geraakt, terwijl D. L. een fiets van verd. had gekocht. De verklaringen van deze heide getuigen werden voorgelezen, daar zij niet verschenen waren. Verdachte beweerde de fietsen uit armoe de te hebben gestolen, daar hij geen werk! had. Kom, kom, zeide de president, daarom moogt U nog geen fietsen van anderen weg nemen Dat lijkt een verstandige oplossing. De officier wees er verd. op, dat hij dezen maar vier diefstallen had ten laste gelegd, doch het waren er meer geweest. Hoeveel rijwielen heeft U wel gestolen? vroeg Mr. de Brueys Xp.ck. Tien in het geheel, antwoordde verd. Dat is geen kleinigheid, vond de officier. De officier nam daarna requisitoir en meende, dat verd. een groote mate van on verschilligheid aan den dag legde. Hij had geen geld, dus dan maar fietsen wegnemen. Dat was wel heel gemakkelijk. Maar dat ging zoo maar niet, temeer omdat verd. bij z'n ouders inwoonde en dus geen ge brek leed. De eisch luidde ook in deze zaak' 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verd., Mr. Windhausen uit Hoorn begon met te zeggen, dat wat verd. gedaan had, niet was goed te praten. Toch waren er eenige lichtpuntjes,, vond pleiter, en wees op den jeugdigen leeftijd van verd. De jongen moet aan het werk en als hij nu voor geruimen tijd wordt inge sloten, dan zou hij een schipbreukeling wor den óp de levenszee. De verdediger vroeg daarorq de uiterste clementie te willen be trachten. Julianadorp. GELD GESTOLEN. Een zekere W. J. uit Julianadorp moest terecht staan, omdat hij te Den Hoorn op Texel op verschillende tijdstippen geld had gestolen. Get. A. J. K, vrachtrijder te Den Hoorn, een neef van verd. was voor f 100 bestolen. Dit geld was in October 1940 uit een por- teinonnaie weggehaald. Op 15 Maart van dit jaar was hetzelfde gebeurd. Uit de beurs van z'n vrouw waren toen twee zilverbons van f 2.50 verdwenen en 1 zilverbon van 1 gulden, terwijl er uit z'n beurs een bank biljet van f 10 was weggenomen. Verdachte erkende het feit en had er spijt van. Ja, „berouw komt na de zonde" beweerde de president en las een rapport voor van Dr. Barnhorn, waarin déze verklaarde, dat verd. niet geheel toerekeningsvatbaar was. De Officier van Justitne requisitoir ne mend, wilde met d'it rapport rekening hou- ren en eischte 4 maanden gevangenisstraf. Mr. ir. van Leeuwen uit Alkmaar riep de clementie in van de Rechtbank. In al deze zaken werd de uitspraak be paald op heden over veertien dagen. ECONOMISCHE RECHTER. Naar wij vernemen zal Mr. Ubbens, die als Economische rechter is benoemd, voor de eerste maal zitting houden op Woensdag 29 Mei a.s. Met den krij.mo en aan het Noord Hollandsch kanaa. bevat het landelijk gedeelte van Amsterdam bij het voormalige Buiksloot nog vele merkwaardigheden. - Een typ.sch talreeltje in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad (Pax-Holland) den geheelen zomer bloemen in den bak ver wachten. Planten gekweekt in goeden grond, zullen stevig groeien en door veel knopont- wikkeling lang bloeien. Bij het beplanten van bakken neemt u dus voedzame aarde. Ze moet waterhoudend zijn. De meeste bloembakken hebben het in den zomer te kwaad met de droogte. Daarom geeft men hier vaak water; één keer per dag is wel noodzakelijk. De aankoop van aarde voor den bak bij een bloe mist is wel iets duurder, maar men heeft meer zekerheid het geheele jaar bloemen te hebben. In kleine bakken zet men geen bloe men. De kleinste afmetingen zijn we) 25 bij 25 cm, bij een diepte van 35 cm. Er kunnen hier twee worteikluiten in gezet worden, die zich regelmatig zullen ontwikkelen. De zuid oostkant van het huis is de beste plaats voor den bak. Andere kanten geven ook wel goede resultaten, maar de noordzijde is niet aan te bevelen. Welke planten kiest men nu zoo voor den bak? De kleur van den gevel speelt hierbij een voorname rol. is deze geel, dan zet men daar geen gele bloemen tegen maar blauwe, zoo als de blauwe Petunla's, blauwe Agerantums, Lobelia's en Verbena's. Ook wit en rood doen het daar goed. Witte Margrieten met roode Geraniums al of niet met blauw vermengd. Bij een crème muur passen goed de rose Pe- 6n erD VOOr lan^s de Ia§Tere blauwe ™n cmS' J een rooden gevel kan men L°°deR,Geranirimet blauwe Ageratums zet ten. Blauwe Verbena's staan hier ook mooi vin rood.kan men vermengen met geel van Oaiceoiana's. Bij een bonte beplanting heeft men alle kleuren door elkaar. Toch moet hehhoZ0I?ren' v de Margrieten de overhand kunnln' Si?? boog;er de £evel is. des te hooger kunnen ook de planten zijn. HtX°°r itI,ein® bakken neemt men als beplan- m- t Tag:etes (Afrikaantjes) of Lobe- ,„I veel Afrikaantjes, omdat ze dan iet tot flinke planten kunnen uitgroeien. Een paar in een bakje en aanvullen met Lo- belia s geeft goede resultaten. Een bak in de schaduw kan gevuld worden met Fuchsia's en een enkele Maagdepalm. De bonte Fuchsia doet het hier wel goed. Het Is interessant er eens op te letten of zij nog wel een bonte blijft. A. v. d. Lt)n.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6