N1PPER EN PELLE De strijd ii8!qii Ufln H8T m08RRS Dc olievoorziening der oorlogvoerende landen Radioprogramma tegen de Duizenden bouwvak arbeiders naar Londen 169. Bjj den dondergod. 1. „Zeg, Vader Zeus, men moet toch wat voor zijn gasten over hebben! Wilt U mij daar om eens toestaan, een paar bliksemstralen af te schie ten?" 2. „Nou, vooruit dan maar, jou klein merkwaardig wezen der toekomst; laat maar eens zien, of je die boom daar ra ken kan!" 3. „Bravo, dat heb je netjes gedaan, Nipper!" 170. Nipper keert terug van de Olympus. 1. „Als aandenken aan Vader Zeus, schenk ik je deze blik semstraal. Wees er. echter zuinig op; misschien heb je er nog eens plezier van!" 2. „Nu wordt het tijd, dat ik de anderen weer eens opzoek!" 3. „Vlug een beetje, Nipper, we moeten terug naar Atlantis, voor het donker wordt!" STELSEL VAN LEERLINGEN- OPLEIDING MOET VERDER WORDEN DOORGEVOERD. Onderhoud met den heer van Lier. Bij de uitvoering van het plan om stad en platteland nader tot elkaar te brengen door de stadsjeugd tijdelijk te doen deelne men aan het werk op de boerderij, was een der leidende gedachten hierdoor mede tot resultaat te komen van een beperking en zoo mogelijk tot opheffing van de jeugd werkloosheid. Nu met ingang van 1 Mei de ge westelijke arbeidsbureaux hun werk zaamheid zijn begonnen, hebben wij ons gewend tot den waarnemend directeur-generaal van het rijksar beidsbureau, den heer Th. van Lier en wij hebben hem de vraag voorge legd, hoe het rijksarbeidsbureau staat tegenover de jeugdwerkloos heid en welke maatregelen genomen zullen worden om dit euvel voor het opgroeiende geslacht tot het verle den te doen behooren. Het is onze taak, aldus de heer van Lier, om door nauwkeurige algemeene registratie en de documentatie een juist beeld te krij gen van de werklooze jeugd. Daarbij worden ingeschakeld de beroepskeuzevoorlichting, psychotechnisch onderzoek, medische keu ring, inlichtingen van den eventueel vroe- geren werkgever, enz., zoodat het beeld van den jeugdigen werklooze zoo nauwkeurig mogelijk is vastgelegd, waardoor wij in de gelegenheid zijn het best geschikte voor den aanstaanden deelnemer aan het productie proces te vinden. Voorlichting. De jongens en meisjes, die pas van school komen, behooren zich in de toekomst allen te melden bij een bureau voor beroepskeuze voorlichting. Wij krijgen dan een inzicht in de jeugd en dat zal de jeugdwerkloosheid voorkomen. De beroepskeuzevoorlichting zal landelijk centraal worden georganiseerd door het rijksarbeidsbureau, doch zoo wor den ingericht dat er bij alle 37 gewestelijke arbeidsbureaux een afdeeling voor beroeps voorlichting ten dienste staat van de jeugd. We spraken met den heer van Lier over het groote belang, dat voor de jeugd gele gen is in de landhulp. De stadsjeugd, aldus de heer van Lier, zal daardoor het platte land leeren kennen en liefde voor het land en zijn bevolking opdoen. Ook het tekort aan geschikte arbeidskrachten, dat in som mige tijden op het platteland zich doet ge voelen, zal worden aangevuld. Ons streven is in Nederland 2000 jongelui tijdelijk op het platteland te plaatsen en 500 kunnen wij een jaarcontract voor den landbouw in Duitschland verschaffen. Scholing en herscholing. Naast de registratie en documentatie is van zeer veel belang de scholing de her scholing. Dit is een van de klemmende eisclien voor de opgroeiende jeugd, voor de komende maatschappij een van de beste middelen tot het voorkomen van jeugd werkloosheid. Een scholing, die voor zoo ver de bedrijven hierin te kort schieten, hoofdzakelijk staatszorg dient te zijn. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een jongen, die de lagere school heeft verlaten, een baantje als loopjongen, Feuilleton Door Mouica Hart 9. Bent u er absoluut zeker van, dat dit hetzelfde bed is?, vroeg Harry. Hoe zou je daarvan ooit absoluut zeker kunnen zijn?, zei Lord Raynour schouderop halend. Het heele verhaal zal wel niet veel meer dan een legende zijn. Maar zéker is in elk geval: dat Godfrey Tarrant bestaan heeft, dat hij van de macht, die de wetten van zijn tijd hem als landheer gaven, misbruik maakte en dat hij een bed bezat waarvan de beschrij ving heel veel overeenkomt met het exem plaar, dat hier in de kamer staat. Dat is het eenige dat we met zekerheid kunnen zeggen. Hij stond op en stak zijn kaars aan. Wanneer jullie morgen naar Wendles- ham komen, kunnen jullie er de kronieken eens op nalezen, als het jullie interesseert. Zie ik jullie morgen aan het ontbijt? Zullen we zeggen tien uur? Nadat ze dit afgesproken hadden nam Lord Raynour afscheid en sloot de deur achter zich. Ze hoorden zijn voetstappen toen hij door de gang liep en het sluiten van zijn deur, toen hij zijn kamer was binnengegaan. Daarna was alles stil. Harry keek Philip aan en begon te glim lachen. Wel, zei hij nu weten we er alles van. Trekt het je niet bijzonder aan, Philip, eens een nacht door te brengen op het bed van Procrustes HOOFDSTUK XIII. Het vooruitzicht om het overige van den nacht het was inmiddels behoorlijk laat geworden in het spookbed door te brengen trok Philip niet bijster aan, maar Harry zag er niet in het minst tegen op. Hij was over tuigd dat hij zou slapen als een roos, be weerde hij opgewekt. Je weet niet, zei hij tegen zijn vriend onder wat voor omstandigheden ik in Zuid- Afrika en Korea heb geslapen. Maar weet Je als aankomend magazijnknecht, of als „loopende bandkrachtje" In een fabriek krijgt. Hij is volkomen on geschoold, krijgt weinig loon, maar kan het eenvoudige werk, waarvoor geen opleiding noodig is, verrichten. Op een gegeven oogenblik echter heeft hij b.v. als hij 18 of 19 jaar is geworden zijn „financieel pla fond" bereikt. De zaak of de indu strie, waar hij werkt, kan aan zijn verzoek om loonsverhooging niet vol doen omdat zijn werkgever is inge steld op het massa ge- en verbruik- van jong personeel tegen een laag loon. Wegens „slapte" werd de jon gen of 't meisje ontslagen en de werk gever nam den volgenden dag nieuw jong personeel aan om het budget niet in gevaar te brengen. De ontslagen arbeidskracht is ongeschoold voor een beroep, of bedrijf, waar vakkennis bij noodig is en hij vindt geen nieuw werk tegen het loon, waar hij zichzelf op dien leeftijd waard vindt De besten vinden een baantje, waarvoor niet al te veel scholing noodig is. beginnen een eigen zaakje of loe ren zichzelf het een en ander, maar dikwijls blijft het krukken en half werk. Het is dus een eerste eisch, dat de jeugd voor een beroep geschoold wordt. En zoo als ik zeide aldus de heer- van Lier ligt hier een taak voor den staat. Men be hoeft niet bang te zijn, dat niet genoeg on geschoolde krachten voor het mechanisch werk, dat thans van hen verlangd wordt, overblijven. Theorie en praktijk en algemeen vor mend onderwijs moeten samen gaan en het stelsel van leerlingopleiding dient veel ver der te worden doorgevoerd. Die opleiding moet ook open staan voor jeugdigen van 20 a 21 jaar. STOFFEERDERIJ UITGEBRAND. Gisterochtend om elf uur is door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de stof- feerderij en opslagplaats der gebr. Peeters te Blerik. Door de zeer brandbare stoffen, wel ks aldaar waren opgeslagen, stond het pand spoedig in lichterlaaie. Het brandde dan ook geheel uit. De brandweer slaagde er gemak kelijk in om het vuur tot dit perceel te be perken Pand, inboedel en vdorraden waren tegen brandschade verzekerd, echter niet tegen bedrijfsschade. wat je doet? Het is ten slotte toch maar een kwestie van een paar uur voor het weer dag is en morgen zul je op Wendlesham alle ge makken hebben, die je hartje begeert. Laat mij maar in dat Procrustes-bed en ga jij in den gemakkelijken stoel voor het vuur een dutje doen, in de zitkamer... Hij hield plotse ling op en wees naar een lichte overjas, die over den rug van een stoel hing. Kijk, daar is je jas ook! Op stuk van zaken heb je die niet eens boven laten han gen. Trek hem aan, dan zul je niet rillerig worden. Maar Philip was niet te vermurwen. On danks de protesten van Harry besloot hij in 's hemelsnaam de verschrikkingen, die deze kamer in haar schoot mocht bergen, te trot- seeren. Zijn vriend hier alleen laten wilde hij onder géén voorwaarde. Dus maakten zij aanstalten om zich ter ruste te begeven. Harry was juist bezig zijn schoenveters los te maken, toen hij schrok en opkeek. Hallo! Wat was dat? vroeg hjj. Philip had het geluid ook gehoord en werd bleek. Ikik weet het niet. Het is pre cies hetzelfde geluid als wij daarstraks hoor den alleen zonder den plof; het klonk als een zucht. Harry zat rechtop in zijn stoel. Dat dacht ik ook. Het was alsof iemand in zijn slaap zuchtte. Hij zat een oogenblik doodstil te luisteren, maar het geluid herhaalde zich niet. We zijn idioten! riep hij toen; we hebben er geen oogenblik aan gedacht dat hiernaast ook kamers zijn en de muren zijn natuurlijk dun. Er heeft waarschijnlijk hier naast iemand in zijn slaap gezucht. Er is geen andere kamer naast ons, zei Philip laconiek. Ik heb er toevallig op ge- JONG OP HET VERKEERDE PAD. Een groentewinkelier in de Vrolikstraat te Amsterdam betrapte gisteren een jongen in zijn winkel, die probeerde het kasregister te lichten. Hij bracht den jeugdigen delin quent, die 14 jaar bleek te zijn, naar het politiebureau in de Linnaeusstraat. Nasleep van de Duitsche lucht aanvallen. De jongste groote aanval van het Duitsche luchtwapen op de Britsche hoofdstad heeft de regeering genoodzaakt, zoo meldt D agens Nyheter uit Londen, duizenden bouwvakar beiders uit de Graafschappen rondom Lon den naar Londen te laten komen ter verster king van het corps bouwvarkarbeiidiers en bou w d esk u nd i ge n. Gisternacht zijn verscheidene havens aan de Britsche zuid- en oostkust aangevallen door gevechtsvliegtuigen van het Duitsche luchtwapen. In Great-Yarmouth werden waargenomen. In de haven van Plymouth kwamen bommen terecht op een dok en richtten groote schade aan. DE BALANSEN TEGEN ELKAAR OPGEWOGEN. In een uiteenzetting voor de vertegen woordigers der buitenlanidische pers heeft de bekende Duitsche econoom, dr. «Josef Wiijschuh erop gewezen, hoe de geallieer den den wereldoorlog grootendeels door hun betere olievoorziening te hunnen gunste hebben weten te beslissen. Het merkwaar dige geval doet zich nu voor, dat in den tegenwoordigen strijd juist het olie-arme Duitschland zich oofdzakelijk op de benzine baseerde, daar het den oorlog voor het grootste deel voert met vliegtuigen, pantser wagens en gemotoriseerde divisies, die na tuurlijk motorbrandstof verslinden. Zoodat men kan zeggen, dat Duitschland ..met ge vulde benzinetanks ter victorie rijdt". Hoe is dit eigenlijk mogelijk? zal men vragen. De volgende punten kunnen daarin eenige klaarheid verschaffen: 1. De productie van synthetische benzine is sindis jaar en dag door Duitschland ge let; Harry, het bevalt me niet! Misschien was het Raynour; het geluid draagt 's nacht ver in zoo'n hol huis. Harry liep naar de deur en wierp die open. Hij luisterde even. Het was doodstil in huis. Wel Ik hoor niets; misschien was het boven. Plotseling greep Philip zijn vriend bij den arm. Harry, er is hier iemand in de kamer, fluisterde hij heesch. Ik hoorde, het geluid weer toen jij bij de deur stond. En nu, luister, luister... Ze stonden dicht naast elkaar te luisteren, hun zenuwen tot het uiterst toe gespannen. Alsof er iemand adem haalt, fluisterde Harry. Zwaar adem haalt! Kun jjj het geluid thuisbrengen, Phil? Philip liet Harrv's arm los en sprong plot seling naar het bed. Hij greep het zware gor dijn en met een snelle beweging trok hij het opzij. Toen uitte hjj een kreet, meer van ver bazing dan van schrik. Harry, die hem ge volgd was, keek rx zag. Er lag iemand in het Procrustus-bed! De versleten deken, die ze bij hun eerste bezoek gezien hadden, was naar het voeteinde terug- gesla ,en. Daaronder kwamen vuile, gerafel de lakens te voorschijn en daarop, lag een meisje, de lippen half geopend en zwaar ademhalend, alsof ze pijn had. Op het kussen lag een weelde van blond haar gespreid. Haar gezicht was bleek, met uitzondering van een roode vlek op iedere wang. Het kleedingstuk, dat ze aan had, was wit en scheen een soort mantel te zijn, die samengebonden was om haar middel; haar voeten waren bloot. Niet dadeljjk hadden Philip en Harry al deze bijzonderheden opgemerkt. Hun verba zing was te groot dan dat zjj aandacht had- perfectfonneerd en werkt thans welhaast op volle toeren. 2. De Roemeensche olieproductie komt te genwoordig uitsluitend Duitschland ten goe de. 3. Doorloopend komen rijke olieleveranties uit Rusland naar het Groot-Duitsche rijk. 4. De transportwegen uit het oosten en zuidoosten worden voortdurend beter. Daar tegenover ziet de Engelsche oliebalans er thans als volgt uit: 1. Groot-Brittannië heeft tot zijin nadeel de synthetische olieproductie verwaarloosd. 2. De Engelsche olie-opslagplaatsen en olie-raffinaderijen staan voortdurend aan de geweldige Duitsche bombardementen bloot (die aan den Theemsoever alleen heb ben een capaciteit van lVé millioen ton). 3. Zijn tankvloot wordt steeds kleiner door de gevoelige slagen van het Duitsche duik boot- en luchtwapen. 4. De transportwegen zijn voor Engeland steeds langer geworden door het uitvallen van de Middellandsche Zee en langzamer door het konvooistelsel. Daar is bijgekomen het afsnijden van de petroleumleiding in Irak, waardoor de Britsche vloot werd voorzien. DONDERDAG 15 MEI 1941. Nederlandse!) Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrjj- zinnig-Protestantsch Kerkcomité 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Orgelspel. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Trio Giovanni Bilagher. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Orkest Lajos Veres. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Orkest Frans Wouters en gramofoon muziek. 2.10 Voor de vrouw. '.30 De Groninger orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Ensemble Bandi Balogh. 4.30 "De Italiaansche opera in Nederland. I", causerie met gramofoonplaten. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 Het Omroeporkest en soliste. 6.15 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding. den kunnen schenken aan details; dit meisje had du al dien tijd dat zij in de kamer waren daar gelegen! Ze stonden naast het bed en staarden naar de vreemdelinge, wier oogen gesloten bleven uisof ze bewusteloos was of in diepen slaap, dat konden ze niet uitmaken. Alleen één ding was zeker: dat het meisje van een buitengewone schoonheid was. Maar waar kwam ze vandaan en hoe kwam ze hier? Luister eens, zei Harry, als ik me niet vergis is re ziek o^ iets Jergeljjks. Ik zal Mar den gaan wekken. Philip legde hem de hand op den schouder. Wacht even, zei hij langzaam, er is hier iets in die heele geschiedenis dat mijn begrip te boven gaat. De eerste maal dat we hier waren hebben we ook de bedgordijnen opengeschoven en toen lag er niemand. Toen we weggingen heb jij de deur afgesloten en den sleutel den heelen tijd in je zak gehouden Wat beteekent dat alles? Harry schudde het hoofd en bevrijdde zich uit den greep van zijn vriend. Ik weet het niet, maar daar komen we allemaal later wel achter. Ik ga eerst naar Marden om hem te wekken. HOOFDSTUK XIV. Silas Marden, gewekt door Harry's woeste kloppen O" zijn deur, 1 wam in de kamer, slaperig en uit zijn humeur Even daarna ver scheen ook Lord Raynour. die door het lawaai wakker geworden was. Harry, die het idee had gekregen dat het misschien een of andere dienstbode uit de herberg was, sloeg Marden's gezicht oplettend gade toen deze naar het bed liep Dè waard werd bleek en er was iets als vrees in zijn oogen. Die ken ik heelemaal niet, mompelde 6.30 Het Harmonie-orkest van het Neder- landsch orkest ,,'s-Gravenhage". 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Pianovoordracht. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Concert voor de Duitsche Weermacht. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 BNO: Engelsche berichten. Nederlandsch Programma. Hilversum II. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbei'ichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 10.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Declamatie. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Het Omroeporkest. 12.45' BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Orkest Eloward met piano-intermezzi. 2.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 2.30 Ensemble Erica Helen en gramofoonm. 3.30 Vreugdestonden aan ziekensponden. 4.00 Ensemble Bart Ekkers. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christ. lectuur (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 De Goonanders. 6.00 „U hebt 't gehad op de lagere school". 6.15 Ensemble Jonny Kroon. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 „Ik was er zelf bij", causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuz. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.05 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. hij; nooit gezien, die hoort hier in de buurt niet thuis! Op dat oogenblik was he' dat Lord Raynour binnen kwam. Dus, jongelui, hebben jullie tenslotte toch nog een avontuur beleefd? Wat is er aan de hand? Philip legde het hem net een paar woorden uit. Een vreemd meisje?, zei Raynour pein zend. En Silas Marden kent haar niet. We zullen eens kijken of ik gelukkiger ben. Hier in de buurt ken ik vrijwel iedereen. Hjj liep naar het bed toe eq zijn scherpe grijze oogen namen de schoone slaapster nauwkeurig op. Toen wendde hij zich' tot de beide jongelui. Het i" eigenaardig, maar ik ken haar 'net zoo min als Marden. Misschien is zij een uitgeputte wandelaarster, die hier ten slotte doodvermoeid is neergevallen. Ze zal wel bin nen gekomen ijn, toen wij op het moeras waren. Dat denl^ik niet, viel Harry hem in de rede; want toen wij op het moeras waren had ik den sleutel van de kamer in mjjn zak en de deur was op slot. Lord Raynour trok zjjn wenkbrauwen op en keek den waard aan. Was er geen andere sleutel, Marden? vroeg hij. Silas Marden schudde het hoofd. Neen, antwoordde hjj kort; toen krabde hjj zich op het hoofd. In ieder geval, zei Lord Raynour, zal zij het ons zelf wel uitleggen, wanneer ze wakker wordt. Het eerste wat wij moeten doen is iemand naar Lydford sturen om een dokter te halen. En verder moesten uw doch ters haar maar onder haar hoede nemen, Marden: een van de jongens kan wel naar Lydford gaan om Dr. Cummings te halen. Malden verliet de kamer om den jongen die naar Lydford moest te wekken. Lord Raynour trok een van de stoelen naar het bed, ging zitten en voelde bet meisje den pols. Het lijkt me toe dat ze een schok gekre gen heeft, zei hij, maar ik kan me natuttr- lijk vergissen. Ik ben maar een leek. We moes ten haar n.aar stil laten liggen tot de dokter komt. Ik denk niet dat we de oplossing van het mysterie zullen hooren voor zij weer bH kennis is. Ze is erg knap. zei Philip, en nauwe lijks meer dan een kind. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7