Hess wilde vrede stichten Reacties op het Roode Zee besluit DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER DO"DMEtR,D*° Wil AMERIKA bemiddelen 1 VON PAPEN BIJ INÖNU - Verduisteren i 9.28 uur Medelijden met Engelsche volk dreef; hem tot zijn daad IRAK KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) en duurt tot morgenochtend 5.44 uur Engelsch-Amerikaaasch bezoek aan MATSOEOKA WIL KNUDSEN ZIJN FUNCTIE NEERLEGGEN 1 Staking van machinisten in AMERIKA Mevr* Roosevelts woorden weerlegd HELDERSCHE COURANT UITGAVE DER U1TG.-MIJ. HOLLANDS NOORDERKWARTIER N.V. TE DEN HELDER 69e JAARG. No. 9233 Binnenkort zal door de Nederlandsche Bank een nieuw bankbiljet van f. 10 - in omloop worden gebracht, waarvan de beeltenis op de voorzijde gegraveerd is naar het schilderij .De schoone herderin" van Paulus Moreelse (Pax-Hólland) Overtuigd van het succes zijner missie dacht hij in twee dagen weer terug te zijn. Rudolf Hess heeft, naar uit ingewijde kringen vernomen wordt, toen hij naar En geland vertrok, tamelijk uitvoerige aantee- keningen achtergelaten. Hieruit blijkt, dat hij zich in staat achtte uit eigen initiatief een compromisvrede tusschen Duitschland en Engeland tot stand te brengen, als het hem zou gelukken jde waarheid in Enge land te brengen". De drijfveer van zijn optreden, dat in zijn volstrekte miskenning van de werkelijke mogelijkheden en in de wijze van uitvoering slechts ver klaard kan worden door de aanwe zigheid van waanvoorstellingen, schijnt in de eerste plaats haar oor sprong te vinden in algemeene menschlievend gevoel, waarvoor hij als gevolg van zijn zwaar lichame lijk lijden bijzonder toegankelijk was. Rudolf Hess was weliswaar uiteraard niet ingewijd in de plannen van de opperste mi litaire leiding van het rijk, waarmee slechts een zeer kleine kring van personen bekend is, naar men weet, maar anderzijds wist hij genoeg om de overtuiging te koesteren, dat uitvechten van den DuitschEngelschen oorlog tot de uiterste consequentie, welken steun Engeland ook nog moge krijgen, niet slechts moet eindigen met een nederlaag, maar zelfs met de vernietiging van Enge land Hij wist, dat Engeland niet alleen bij de taxatie van de militaire, maar ook van de hinnenlandsche en economische situatie in Duitschland van onjuiste grondslagen uitgaat. Uit zijn papieren blijkt onmisken baar, dat volgens hem de voortzetting van den oorlog door Engeland slechts mogelijk is door bedrog jegens het Engelsche publiek van de zijde van Churchill en zijn kliek, het geen naar hij schrijft het eenige is, dat een beletsel vormt voor den vrede op de wereld, waaruit vreeselijke gevolgen voor de menschen op het eiland moeten voort vloeien. Lord Hamilton opgezocht. Hess gelooft nu, naar hij opmerkt, dat het mogelijk zou zijn Engeland te overtui gen van den waanzin der houding van zijn huidige leidende figuren, als het hem zou gelukken andere Engelsche persoonlijkhe den omtrent de ware situatie in te lichten. Hiervoor kwam volgens hem lord Hamil ton in aanmerking, dien hij blijkbaar van de olympiade in 1936 te Berlijn kende. In derdaad is hij, toen zijn benzine op was, in de nabijheid van diens landgoed met een parachute nit zijn vliegtuig gesprongen. Blijkbaar rekende hij er op, dat Hamilton en zijn kring in Engeland voldoende in vloed bezaten. Hess meende, dat een bespreking niet Churchill doelloos was, want hij heeft uit drukkelijk opgemerkt, dat hij in geen ge val den Engelschen premier zelf wilde spre ken. Naar voorts uit zijn aanteekeningen blijkt, was hij vast overtuigd van het succes van zijn missie. Hij rekende er op binnen omstreeks twee dagen weer terug te zijn, ja, hij geloofde zelfs, dat men in En geland de noodige benzine voor de terug reis tot zijn beschikking zou stellen. Hij heeft niemand, ook zijn familie niet, die hij spoedig hoopte terug te zien, van zijn voornemens verwittigd. Berlijn weet wat komen gaat Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat men in politieke krin gen te Berlijn niet zonder belang stelling kennis neemt van de reac tie, die de zaak-Hess in de interna tionale pers heeft gewekt. Men wijst op de gereserveerdheid in de ge- heele Europeesche pefs, die de laat ste jaren en vooral in het verloop der tegenwoordige oorlogsverrichtin gen illusies van werkelijkheid heeft leeren onderscheiden. Men acht het geenszins te verwonderen, dat de pers, die haar redactiebureaux ver van de Europeesche werkelijkheid heeft, aan de zaak-Hess nieuwe illu sies vastknoopt Op het gebied der buitenlandsche politiek is in de geheele aangelegenheid, naar men in de Wilhelmstrasse zeide, hoogstens inte ressant, dat enkele landen probeeren, de zaak-Hess te gebruiken voor een tenden tieuze propaganda. Het ligt geheel in de lijn der Engelsche illusiecampagne en der Ame rikaansche propaganda, als men in de An gelsaksische wereld de dalende stemming van het volk tracht op te houden met de zaak-Hess, zonder dat men acht slaat op den feitelijken toestand. In beide Angelsaksische staten denkt men klaarblijkelijk echter niet aan de ontnuchte ring, die hun volken zullen ondergaan, wan neer zij op zekeren dag zelf zien. wat illusie en wat werkelijkheid is. Hess en de Britsche propaganda. De Britsche draadilooze dienst publiceert het volgende bericht over de Lagerhuisver- gadering van gisteren: „Naar aanleiding van een aantal vragen heeft de minister-president in het Lager huis de verzekering gegeven, dat in de naaste toekomst een verdere verklaring over de zaak-Hess zal worden afgelegd. Een der afgevaardigden verzocht Churchill er voor zorg te dragen, dat de minister van voorlichting. Duff Cooper. de berichten over de vlucht van Hess op handige wijze en met fantasie zou behandelen," De achtergrond van Hess' daad. De notities, welke Rudolf Hess in Duitschland heeft achtergelaten. hebben, zooals wij gister uit betrouwbare Duitsche bron vernamen, een duidelijke verklaring gegeven van de psychologische en politieke motieven, wleke hem tot een dergelijke op zienbarende handelwijze hebben doen lei den. Hess had de onwaarachtige idée. dat hij door den inzet van zijn persoon aan Engelsche instanties de waarheid over de onhoudbare positie, waarin het Britsche Empire verkeert, duidelijk zou kunnen maken. Voorts wilde hij Engelnad tot het sluiten van een overeenkomst bewegen, daar hij het Britsche rijk een volledige ver nietiging wilde besparen. Rudolf Hess heeft dezen oorlog, waarin de twee leidende Germaansche volken in een strijd op leven en dood gewikkeld zijn, blijkbaar als een groote historische tragedie gezien. Om ve le redenen betreurde hij het ten zeerste, dat deze oorlog zou leiden tot een onder gang van het Britsche imperium. Geen vlucht. Uit zijn kwaal groeide allengs de waan voorstelling, dat hij door een persoonlijk contact met Engelsche voorstanders van den vrede, het Engelsche noodlot een an dere wending zou kunnen geven. Te Berlijn wijst men er voorts nog op, dat de veronderstelling, dat Hess uit Duitschland gevlucht is, niet op goede gronden berust, zijn plannen wijzen in het geheel niet op een vlucht. De feiten, dat Hess zijn gezin in Duitschland achter liet en dat hij in plaats van naar een neutraal land te gaan, rechtstreeks den weg naar Engelnd koos, bewijzen reeds duidelijk, dat hij gehandeld heeft onder den invloed van een idee-fixe. Toonaangevende Duitsche krlnge n zijn er rotsvast van overtuigd, dat Hess in zijn Engelsche gevangenschap een faire houding zal aannemen, en dat hij niéts zal doen of verklaren, dat in strijd is met de Duitsche belangen. Te Berlijn vraagt men zich echter wel af, of de verantwoordelijke kringen deze hou ding zullen eerbiedigen en of men dit tra gische persoonlijk noodlot niet voor de En gelsche propaganda zal uitbuiten. AANBOD BIJ VOORBAAT VAN DE HAND GEWEZEN. Iraaksche deputatie naar Turkije tevreden. Naar het agentschap Stefani uit Beiroet meldt, zou volgens nit Bagdad ontvangen berichten de re geering der Ver. Staten haar be middeling hebben aangeboden in het IraakscheEngelsche conflict, In Iraaksche kringen verklaart men, dat dit aanbod reeds van te voren in gediscrediteerd, daar Roosevelt als tnsschenpersoon voor Engeland alleen in overeenstemming met de Engelsche belangen zal handelen. Volgens een uit Jeruzalem ontvangen be richt heeft de Britsche hooge commissaris het vertrek van alle Engelsche vrouwen en kinderen uit Palestina bevolen. Volgens onbevestigde berichten uit Cairo zullen deze vrouwen en kinderen naar Egypte worden gebracht. Geen blokkadegevaar voor Irak. Naar van Iraaksche zijde verklaard wordt, behoeft Irak het blokkadegevaar niet te vreezen, want de autarkie van het land 'staat in groote lijnen vast. Irak zal in volstrekte nationale eensge zindheid doorvechten tot de verovering van zijn absolute onafhankelijkheid. De militaire toestand. Omtrent den militairen toestand in Irak zijn in Annam de volgende bijzonderheden ontvangen. De beschieting gedurende twaalf dagen van de vliegvelden van Sennelseban en Sjoeaiti door Iraksche vliegers en artillerie heeft zeer zware beschadiging veroorzaakt. Sennelseban is een ten koste van zes mil- lioen pond sterling gebouwde sterkte met ondergrondsche opslagplaatsen, onderko mens en bunkers. De doeltreffendheid van deze installaties is door voortdurende Irak sche aanvallen zeer verminderd. De talrijke Engelsche vliegeraanvallen op de Iraksche belegeringstroepen hebben slechts weinig kunnen uitrichten. De vervanging der verliezen is voor Enge land zeer moeilijk, aangezien de gevaarlijke situatie in Egypte het niet veroorlooft noe menswaardige versterkingen naar Irak te sturen. Irak daarentegen beschikt juist on der de stammen over tienduizenden man gevechtstroepen, die tot dusver nog in het geheel niet zijn opgeroepen, omdat men een algemeene mobilisatie voorloopig nog on- noodig acht. Gewezen Iraaksche premier plotseling overleden. Het Giornale d'Italie verneemt uit Da- mascus, dat de voormalige Iraaksche pre mier Taha el Hasjimi plotseling is gestor ven. De overledene was de voorganger van den huidigen Titularis Kailani. Toen deze aan de macht kwam, vluchtte Hasjimi uit Bagdad. Tevreden. De in Bagdad ontvangen berichten over de missie van den Iraakschen minister van oorlog. Sjaukat, in Ankara vermelden, dat deze missie bevredigend verloopen is. De gezant van Saoedie Arabie in Caïro heeft het in het buitenland verspreide be richt betreffende beweerde troepenconcen traties van zijn land tegen Irak met beslist heid tegengesproken. Zekere veiligheids maatregelen van Saoedie Arabie hebben, naar de gezant verklaarde, alleen betrek king op de bescherming van de eigen gren zen. Onderhoud van een uur met den Turkschen president. Ambassadeur von Papen heeft Woensdag middag een onderhoud van een uur gehad met den president der republiek, Inönü. De audiëntie werd bijgewoond door den mi nister van buitenlandsche zaken Saragoglu. S.P.T. meldt uit Ankara: De Turksche republikeinsche volkspartij is Dinsdagavond bijeengekomen voor het aanhooren van een uiteenzetting van den minister van buiten landsche zaken, Saragoglu, over de ontwik keling van den buitenlandschen politieken toestand. De afgevaardigden namen met spanning kennis van de verklaringen van Saragoclu. Daarna nam minister-president Saydam het woord en bevestigde de uiteen zettingen van den minister van buiten landsche zaken. Vanavond gaat de verduistering in om Gereed voor den start. De kunstige modellen getuigen van het enthousiasme, waarmede de zweetvliegtuigsport door de jeugd wordt beoefend (Het Zuiden) Willen de Anglicaansche staten een nieuwe regeling? De Amerikaansche ambassadeur Joseph Grew en de Britsche ambassadeur Sir Ro- bert Craigie hebben gisterochtend afzonder lijk een eerste onderhoud gehad met den Japanschen minister van buitenlandsche za ken, Matsoeoka, na zijn terugkeer uit Euro pa. Grew bracht om 10.30 uur een bezoek aan Matsoeoka, terwijl Craigie om 11.30 uur in het ministerie aankwam. Goed ingelichte kringen gelooven, dat de EngelschAmerikaansche afgezanten ge tracht hebben de Japansche houding te pei len ten aanzien van een nieuwe regeling der betrekkingen tusschen Japan, Engeland en Amerika en andere hangende kwesties. Hij voelt zich achtergesteld. Volgens Associated Press wil de leider van het federale productenbureau, Knud sen, zijn functie neerleggen, wanneer een onafhankelijk prioriteiten bureau gevormd mocht worden, dat alleen verantwoordelijk zou zijn aan het leger, de marine en het bureau voor de munitiecontróle. Knudsen zou tegenover vrienden hebben verklaard dat hij zijn post niet langer zou kunnen bekleeden. wanneer een andere instantie gemachtigd zou worden er over te beslis sen welke bewapeningsmaterialen het eerst moeten worden vervaardigd en welke op drachten achtergesteld zouden moeten wor den bij andere. De jl. Zaterdag aangekondigde staking van machinisten op elf scheepswerven in de baai van Sanfrancisco, is thans uitgebroken, ten einde de arbeiders in de andere fabrie ken tot staking te dwingen, die voorzien zijn van bewapeningsopdrachten tot een totale waarde van 500 millioen dollar. De bladen melden, dat. ofschoon het aantal machinis ten slechts 700 van de 16 000 arbeiders be draagt. de arbeid werd neergelegd, toen vele andere arbeiders weigerden de stakingspos- ten te nasseeren. De bladen melden even eens. dat de stakers een weekloon van 64.10 dollar in plaats van 5824 dollar verlangen, zooals in de contracten van de American Federation of Labor is vastgelegd. Tot dus verre zijn nog geen incidenten voorgevallen. BEROERING IN AMERIKA. VOORUIT GEWAARSCHUWD, ZEGT DE WILHELMSTRASSE. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, werd de intensiveering van den oorlog in 't oostelijk deel van de Middellandsche Zee voor Duitschland aanleiding de Roode Zee tot oorlogszone te verklaren. De ontwikke ling der oorlogsoperaties deed een dergelijke verklaring verwachten. In Solloem staan de Duitsche troepen op Egyptisch gebied: En Egypte vormt de kuststreek van de Roode Zee. Na de Duitsche verklaring bestaat er een groote kans. dat de in dienst vin Engeland varende schepen ook al komen zij van de overzijde van den Atlantischen Oceaan, het slachtoffer der oorlogshandelingen zullen worden. Nadat president Roosevelt het sper- verbod voor Amerikaansche schepen in de Roode Zee had opgeheven was het scheep vaartverkeer. dat in hoofdzaak transporten voor Engeland vervoerde, zeer levendig ge worden. Vooruit gewaarschuwd! „Het is een teeken van het Duitsche ver antwoordelijkheidsbesef, dat men te Berlijn de Roode Zee open en eerlijk als oorlogs gebied heeft gequalificeerd." Deze opvatting vernam men in alle po litieke kringen van de Duitsche hoofdstad. In de Wilhelmstrasse zei men omtrent de officieele Duitsche verklaring, dat thans niemand kan zeggen, dat hij niet vooruit gewaarschuwd is, als hem iets overkomt. S.P.T. meldt uit Ankara: De Diiitsche mededeeling, volgens welke de Roode Zee tot oorlogsgebied is verklaard, heeft in po litieke kringen te Ankara veel beroering gewekt. Men verwacht tengevolge van den Duit- schen maatregel, dat de oorlog in dit ge bied intensiever gevoerd zal worden. Beroering in Amerika. Vooral in Amerikaansche kringen te Ber lijn heeft het geval groote beroering ge wekt, omdat men van oordeel is, dat de Amerikaansche schepen ondanks deze waar schuwing het verkeer in deze zone zullen blijven voortzetten. In de Wilhelmstrasse is deze Duitsche maatregel „een teeken van het verantwoor delijkheidsgevoel van Duitschland" genoemd Voorts sprak men de verwachting uit, dat de Amerikaansche regeering waarschijnlijk minder gunstig op dezen maatregel zal rea- geeren. Aanhalingen uit redevoeringen van haar man den president. In verhand met de verklaringen van me vrouw Roosevelt, dat haar man nooit be loofd heeft het land niet in den oorlog te voeren, publiceert de Times Herald de vol gende uitlatingen van Roosevelt tijdens de verkiezingscampagne: Boston 30 October 1940: „Wij bewa penen ons niet ten behoeve van een strijd of een interventie in een vreemd conflict. Ik herhaal nog maals. dat ik op het platform van onze partij blijf staan, dat wij niet moeten deelnemen aan vreemde oor logen, noch ons leger, onze marine of ons luchtwapen voor den strijd in vreemde landen huiten Amerika zullen zenden, tenzij in het geval van een aanval. Aangezien ik tot u, vaders en moeders, spreek, geef ik nogmaals de verzekering. Ik heb dit reeds vroeger gezegd, maar ik zal 't nogmaals en steeds weer zog gen, uw jongens zullen niet in een vreemden oorlog gezonden worden." New York 23 October 1940: „Uw regeering heeft zich in 1935 er toe gezet om met het pog op de in de geheele wereld toenemende gevaren al de toevallen uit te schakkelen, die in het verleden tot den oorlog hebben geleid. Wij hebben duidelijk gemaakt, dat schenen onder Amerikaansche vlag geen munitie naar oorlogvoerende landen kun nen brenger en dat zii zich buiten de oor- !""S70nes moeten houden." Brooklvn 3 November 1939: „Ik strijd er oor om voor onze natie welstand en vrede e behouden Ik strijd er voor om ons volk ïit vreemde oorlogen verwijderd te houden m vreemde reegeeringseoneepties ver te houden van de Vereenigde Staten." Cleveland 3 November 1940: „Het eerste doel van onze buitenlandsche politiek is, ons land uit den oorlog te houden."

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1