Britsche actie tegen Syrische vliegvelden De Groenland-affaire DAGBLAD VOOR DEH HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Historische dagen voor Frankrijk Voorloopig geen uiteenzetting van den Führer - Verduisteren i 9.30 uur en Denemarken Londen beschouwt de luchthavens als springplank voor Duitschland Nieuw probleem voor Engeland J KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 16 MEI 1941 rrrnim door londen gegarandeerde landen Thailaodschc troepen in Malakka Geen Duitsche troepen door Spanje Gehaald en betaald Het geval-HESS Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.42 uur Moeilijke reis van Spaansch schip HELDERSCHE COURANT UITGAVE DER UITG..MÏT. HOLLANDS NOORDERKWARTIER N.V. TE DEN HELDER 69e JAARG. No. 9234 OPTIMISTISCHE REDEVOE RING VAN PéTAIN. De chei van den Franschen staat, maarschalk Pétain heeft gisteravond om 20 uur voor alle Fransche zen ders de reeds aangekondigde toe spraak gericht tot het Fransche volk. Hij zeide: Gij hebt gehoord, dat admiraal Darlan kortelings in Duitschland een ontmoeting heeft ge had met rijkskanselier Hitier. Ik heb deze ontmoeting principieel be groet. Zij stelt ons in staat, duide lijk te zien op den weg naar de toe komst en de met de Duitsche regee- Maarschalk Pétain. (Foto Pax.) ring aangevangen besprekingen voort te zetten. Wanneer het ons ge lukt de aan den gang zijnde onder handelingen bij een straffe discipli ne van onze openbare meening tot een goed einde te brengen, zal Frank rijk zijn nederlaag overwinnen en in de wereld kunnen standhouden met den rang van een Europeesche en koloniale mogendheid. 4 Historische dagen. Het blad Effort wijst erop, dat de gehou den ministerraad de verklaringen van ad miraal Darlan eenstemmig heeft goedge keurd en voegt hieraan toe, dat men wel nauwelijks de beteekenis van deze dagen behoeft te onderstreepen, welke als histo risch voor Frankrijk en Europa beschouwd kunnen worden. Het katholieke dagblad „La Croix" schrijft: „uit den tekst van het communiqué over den ministerraad blijkt, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk in een nieuwe phase getreden zijn. In gezaghebbende kringen van Vichy verklaart men, dat de datum van 11 Mei een grondslag gelegd heeft voor de ontwik keling der betrekkingen tusschen het Duit sche rijk en de Fransche regeermg. Naar uit bevoegde kringen verluidt, is de plaatsvervangende secretaris-generaal van het bureau van den vice-minister-president, Benoist Mechin, voor het verder voeren van de DuitschFransche besprekingen van Vi chy naar Parijs vertrokken. De stemming te Berlijn. In de kringen van de buitenlandsche journalisten blijven de DuitschFransche besprekingen in het middelpunt der be langstelling staan. In antwoord op een vraag werd in de Wilhelmstrasse ver klaard, dat het volstrekt onjuist is van een Duitsch—Fransche overeenkomst te spre ken. daar deze besprekingen nog niet ge ëindigd zijn. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad wees men in dit verband ook op de echo in de Fransche pers in het bezette zoowel als in het onbezette gebied. Van Duitsche zijde meent men hieruit te kun nen opmaken, dat Frankrijk zich saamhoo- rig met Europa voelt en zich niet beschouwt als invloedssfeer van een ander continent. Men gelooft derhalve te Berlijn, dat ook in het onderhoud tusschen maarschalk Pé tain en den Amcrikaanschen ambassadeur. Leahv, deze neiging van Frankrijk tot uiting gekomen is. In politieke kringen te Berlijn betoogde men voorts, dat men van Duitsche zijde nimmer tuschen Europa en Afrika een zoo scherpe scheidingslijn heeft getrokken als tusschen Europa en Amerika. Europa heeft niets te maken met de- aangelegenheden van Amerika evenmin als Amerika in de Europeesche. Maar er is geen twijfel mo gelijk dat het gebied van de Midde.land- sche Zee tot de oude wereld behoort, VERWOESTE GEBOUWEN TE LONDEN. Het is thans mogelijk mede te deelen. dat zich onder de gebouwen die hij de laatste Duitsche luchtaanvallen op Londen ver nield zijn, de volgende bevinden, aldus P.: St. James Palace, Old BaUey. verder Lambeth Palace. waar de aartsbisschop van Canterbury woont, het London Museum en Queens Hall. Iraksche minister van oorlog in Turkije, op doorreis naar Iran. AFGHANISTAN DRINGT OP VREDE AAN. Reuter meldt: Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, staan de Fransche autoriteiten in Syrië den Duitschers thans toe voor vluchten naar Irak gebruik te maken van de Syrische vliegvelden. Dientengevolge heeft de Britsche regeering alle noo- dige volmachten verleend om een ac tie tegen de Duitsche vliegtuigen op Syrische vliegvelden te ondernemen, Naar vernomen wordt, gebruiken de Duitsche toestellen deze luchthavens als springplank. Syrische vrijwilligers naar Irak. De eerste groepen vrijwilligers uit Syrië zijn naar Irak vertrokken. De Iraksche minister van oorlog is, naar de Turksche radio bekend maakt, door den president der republiek, Inoenu, ontvangen. De lraaksc.he minister van oorlog. Sjaukat zal zich na zijn terugkeer uit Ankara naar Teheran begeven om met de Iraansche re- geering te onderbandelen. Naar uit Basra verluidt, worden aldaar voorbereidingen getroffen voor de landing van Britsche troepen en de lossing van oorlogsiTi ateriaal De RussichIraksche betrek kingen. D« vroegere Iraksche ministerprésident, Hikmet Soliman, die ruim twee jaar op wensch van de Engelsehen in gevangen schap is gehouden en die na den staats greep van Kailani weer op vrije voeten is gesteld, zou als Iraksch gezant naar Mos kou worden gezonden, nu de diplomatieke betrekkingen tusschen Bagdad en Moskou hersteld zijn. Volgens te Vichy ontvangen berichten uit Bagdad heeft het Iraksche ministerie van financiën bekend gemaakt, dat een nationa le bank van Irak is opgericht. De bank zal haar werkzaamheden op 17 Mei aanvangen. Afghanistan dringt op vrede aan. Volgens een bericht uit Beiroet heeft Radio-Bagdad gemeld, dat het volk van Afghanistan zijn regeering verzocht heeft, Irak te huip te snellen. De regeering van Afghanistan heeft daarop den Engelschen gezant verzocht, stappen bij zijn regeering te ondernemen om het Iraksch-Engelsche conflict op te lossen, daar er anders ge vreesd moet worden voor een algemeenen opstand in alle Arabische landen. De Ira.keesche minister-president- heeft Woensdag, naar verder uit Bagdad gemeld wordt, een beroep gedaan op het Irakee- sche volk ten behoeve van de nationale ver dediging. Hij herinnerde daarin aan de vroegere inspanning en offers en verklaar de; .Het is de plicht van ieder afzonderlijk, zijn landgenooten te helpen die naar de wapens gegrepen hebben om de vrijheid en onafhankelijkheid van het land te verde digen." Strijd in Irak het stormsein. Ten aanzien van de Irakschen vrijheids strijd schrijft de militaerische korrespondenz aus Deutschland: Het gebied tusschen Nijl en Perzische Golf is voor Engeland de scha kel tusschen Middêllandsche Zee en Tndië. Engeland kan in dit gebied geen zelfstan digen staatsvorm gebruiken. Het slaat der halve in het midden-oosten ieder onafhanke lijkheidsstreven. dat het met politieke mid delen niet meester kan worden, neer met meedoogenloos gebruik maken van 'zijn weermacht De strijd in Irak vormt in dit verhand een stormsein voor een' gebied, waar Engeland zich tot dusver veilig voelde. Een klein land heeft met de wapens geantwoord op Enge- lands inbreuk op het recht. Niet alleen Irak, maar bovendien geheel de Arabische wereld weet. dat voor de spilmo- gendheden het gebied tusschen de Middel- landsche Zee en de Perzische Golf geen s.ia- cher-object is, maar dat overwinning voor de landen definitieve vrijheid en zelfbestem- mingsreebt beteekent. SOVJET RUSLAND turksche rijk fransch bezit italiaansch bezi1 britsche invloedssfeer britsch bezit actiestralen van sookm. Situatiekaartje van Irak en omliggende landen. (Kaart van Pelt.) Nieuwe troepen in Singapore. Arrestaties en stakingen. De Thailandsche regeering heeft bekend gemaakt, naar de Nitsji Nitsji Sjimboen uit Bangkok meldt, dat 22 regimenten ter beveiliging van de grens met Malaya naar Zuid-Thailand zijn overgebracht. Officieel is bekend gemaakt, dat een groot aantal Britsche troepen, met inbegrip van personeel der luchtstrijdkrachten zoowel ais vlootversterkingen te Singapore zijn aan gekomen. Stakingen en arrestaties. In Nagpoer in Centraal Indië zijn, naar gemeld wordt, 20.000 textielarbeiders in staking gegaan. Ook uit Dacca (Bengalen! worden nieuwe ongeregeldheden gemeld. Volgens offirieele mededeelingen zouden er bij de botsingen in Biharsjarif twintig dooden en 75 gewonden zijn gevallen. Tass geeft een bericht weer van het In dische blad Bombay Chronicle. volgens bet- welk in Dakka twaalf Indische politici krachtens de wet over de bescherming van Britscb-Indië gearresteerd zijn. Volgens het blad Tribune zijn in Calcutta veertig jongelieden gearresteerd. Hetzelfde lot heeft ook het lid van het uitvoerend co mité van het Indische nationale congres. Serchand'ra, getroffen. In de vertrekken van het blad Forward en het tijdschrift Mandara zijn huiszoekin gen verricht. Jenemiten eischen grondgebied terug. Naar uit Sana, de hoofdstad van Jemen, gisteren gemeld wordt, overweegt de Jene- mitische regeering opnieuw aanspraak te maken op negen stamdistricten in het noor den van de Britsche kolonie Aden, die door de Engelschen met geweld aan den Jenemitischen staat zijn ontnomen, maar waarvan Jemen nooit afstand heeft ge daan. Het schijnt, dat zich in Sana onder den invloed van de daar vertoevende Irak sche militaire missie een wijziging vol trekt in de politieke houding in den zin van een actief bepalen van een standpunt tegen Groot-Brittannië. In de Wilhelmstrasse werden gisteren bui tenlandsche radioberichten gedementeerd, die spraken van een Duitsch-Spaansche overeenkomst, waarbij de Duitsche troepen het recht kregen door Spanje te ïnarchee- ren. Blijkbaar zijn deze berichten een voor beeld van de veelsoortige combinaties, die tegenwoordig de ronde doen, zoo voegde men hieraan van Duitsche zijde toe. pp.< iS Het 28 c.M. geschut aan boord van de Duitsche slagschepen vereischt een nauw keurig onderhoud, om steeds gevechtsklaar te zijn. Een loop wordt onderhanden ge- genomen. (Weltbild-Pax-Holland.) Doch te laaci getaxeerd. Een eigenaardig geval heeft zich dezer dagen voorgedaan bij den heer Jan wonende aan de Sta tionsstraat te Warmenhuizen. Genoemde heer N. die evenals ieder ander ook de gevolgen onder vind van de vlceschrantsoeneering. kwam op het idee de boerderij te gaan uitbreiden, om genoemd eu vel uit den weg te ruimen. Zoo gezegd zoo gedaan. In Februari werden negen jonge langooren geboren. Ze groeiden als kool en Jan was er -trotsch op. Het eerste werk 's morgens was, de beesten voederen en kijken of alles present was. Dezer dagen was dit niet het geval en tiuee van de beste leden der bemanning ontbra ken. In ruil hiervoor was op het hok onder een straatklinker een zilverbon van een rijksdaalder ge deponeerd. De thans geldende prijzen in aan merking genomen, heeft de dader ze wel wat te laag getaxeerd en is dit minstens de helft te weinig. lederen morgen spoed Jan zich dan ook naar het hok, om te kij ken of het te weinig betaalde is ge arriveerd. Tot heden echter nog zonder resutaat! Ook neemt gedu peerde er genoegen mee als het per brief wordt overgemaakt. Laat de dader hierover nog eens nadenken, en laat Jan niet te lang wachten.' Duitsche volk blijft daad van Hess als een gril beschonwen. De Führer zal waarschijnlijk voorloopig niet in het openbaar over de dramatische vlucht van Rudolf Hess naar Schotland spre ken, naar men te Berlijn verneemt. De ge sprekken over den achtergrond van de af- faire-Hess zijn echter in Duitsche partij krin gen, op straat en onder de journalisten niet verstomd. Niemand betwijfelt, dat Hess uit idealistische overwegingen een idéé fixe ge kregen heeft en meende vrede tot stand te kunnen brengen door dit ten uitvoer te leg gen, nadat volgens zijn overtuiging voortzet ting van den oorlog voor Engeland zinneloos geworden is. Men herinnert zich in het bijzonder een passage uit een der laatste redevoeringen van Hess op 28 Februari j.1., waarin hij zei, dat het Duitschlands wensch is de tusschen de volken hangende vraagstukken op te lossen in den geest, waarin de jeugd der volken bij sportieve wedstrijden bijeenkomt. Hij vervolgde toen: „Het is onze overtuiging, dat Engeland ook hier de rol speelt van deugene, die welis waar het kwade wil, maar tenslotte het goede doet". Deze woorden, zoo meent men, doen ondubbelzinnig blij ken, hoezeer Hess vertrouwde op den geest van de Engelsche sportieve fairness, als hij op politiek gebied meende, dat het al voldoende was, als men den Engelschen persoonlijk be- weest, dat hun zaak verloren is om hen bereid te maken tot het sluiten van vrede. The man in the Street begrijpt evenwel niet in hoeverre Hess meende bij de Engel schen fairness te kunnen veronderstellen. Hij houdt de vlucht van dezen leider naar En- Diplomaten in Amerika weige ren bevelen op te volgen. Het Deensche ministerie van buiten landsche zaken heeft gisteravond de vol gende verklaring afgelegd: Op 16 April heeft het Deensche minis terie van buitenlandsche zaken door het telegraafagentschap van Ritzau medege deeld, dat de reeds eerder teruggeroepen Deensche gezant in Washington, Hendrik Kauffmann, uit den staatsdienst werd ontslagen, omdat hij eigener beweging met de regeering der Verenigde Staten een overeenkomst had gesloten over de verde diging van Groenland en geweigerd had gevolg te geven aan het terugroepingsge vel, dat het volgens een Koninklijk Besluit door het ministerie van buitenlandsche zaken was gegeven. Aangezien gezant Kauffmann in zijn telegrafisch rapport aan het Deensche ministerie van buiten landsche zaken had medegedeeld, dat de overige, naar de Ver. Staten gezonden Deensche diplomatieke en consulaire amb tenaren zich principieele hadden aangeslo ten bij zijn standpunt, ofschoon de Groen landovereenkomst na het voorafgegane uitsluitend en alleen op rekening van Kauffmann staat, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken het noodzakelijk ge acht dezen ambtenaren te bevelen, dat zij ieder dienstcontract met Kauffmann moe ten verbreken en een verklaring afleggen, dat zij loyaal de instructies van de Deen sche regeering zullen nakomen. De con suls-generaal, Georg Bech in New York, Reimund Baumann in Chicago en Axel Gaspar Frederik Sporon-Fiedler in San Francisco hebben intusschen geweigerd deze instructie op te volgen en voorts het bevel afgewezen om naar Kopenhagen te komen, ten behoeve van een dienstver- hoor volgens de ambtenarenwet. Het Deen sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft onder deze omstandigheden dê drie genoemde ambtenaren, voorgedragen voor ontslag volgens den betreffenden para graaf van de ambtenarenwet. Dit voorstel is goedgekeurd in een koninklijk besluit van 13 Mei. DE AANHOUDING VAN DE BAR- QUES DE COMMILLAS. Te Santander is het Spaansche s.s. Bar- ques de Comillas aangekomen, dat, zooals bekend is, op 28 April ter hoogte van New Foundland door een Engelschen kruiser is aangehouden. Eenige officieren gingen toen aan boord om de scheepspapieren na te gaan. In twee sloepen volgden matrozen, die het schip bezetten, terwijl de officieren den militairen attaché der Italiaansche ambas sade te Washington arresteerden. Verder werden de beide adjudanten v. den attaché en 28 Duitschers, voor het meerendeel vrou wen, in hechtenis genomen. Het schip werd daarna gedwongen koers te zetten naar de Bermuda-eilanden, waar de arrestanten met hun bagage aan land werden gebracht. Na twee dagen kon het schip zijn reis voortzet ten. doch dicht bij de Azoren werd het op nieuw aangehouden door een gewapend Engelsch koopvaardijschip, dat ten tweeden male de uitlevering van den attaché eischte. Nadat de kapitein verzekerd had. dat de at taché reeds van boord gehaald was. mocht het schip doorvaren. geland voor een gril,die in het huidige sta dium van den oorlog grenst aan waanzin. Men erkent hier overigens, dat Hess' idealis me voor het Britsche rijk gunstige gevolgen zou hebben, want in het huidige stadium van den strijd zou het 't verstandigste voor de Engelschen zijn er mee op te houden. In dit verband vragen de Berlijners zich af welke grip het zonderlingst is, die van Hess, die de Engelschen tot den vrede wil overhalen, of die van de Britten, die den oorlog nog willen winnen. Londensche pers over Hess. Naar Reuter meldt, wijst de Londensche pers haar lezers op het feit, dat de berichten, volgens welke Rudolf Hess tijdens een ge sprek met boeren gesproken zou hebben van „tyrannie en nood" in Duitschland, met te rughouding opgevat moet worden, daari „de genen, tegen wie Hess zich in dezen geest uitgelaten zou hebben, dit alles in buitenge wone opwinding uit hun geheugen hebben herhaald." Reuter zelf had tevoren deze zoogenaamde uitingen vaSj Hess uitvoerig verbreid.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1