DISTRIBUTIE- Nederland moet zijn plaats veroveren Wat de vaderlandsche bodem verhaalt nieuws Boter met reductie op de vetkaart Buifeolandsche joden in Frankrijk naar concentratiekampen Irak protesteert bij Transjordanië Dc handelsbesprekingen in Batavia Wie verdient meer dan 5000? r„t,sa,lnwn StSïkïSSf Z'Lti'w.'r" Amsterdamsche effectenbeurs tabaksondernemingen. rubber-ondernemingen. Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHULPEN EDERLAND Stort op 5553 of op 877 nederlandsch matroos gedood. EXTRA RANTSOEN PEULVRUCH TEN BESCHIKBAAR. De secretaris-generaal van liet departe ment van landbouw en vissclierij maakt be kend, dat de hieronder genoemde bonnen ge durende het daarbij vermelde tijdvak recht geven op het aangegeven rantsoen. BROOD. Bon „20" van de broodkaart geeft recht op het koopen van 100 gram brood of één rant soen gebak per bon. De verbrui ksperiode duurt van 18 t.m, 24 Mei, de kooptijd van 17 t.m. 28 Mei. Eén rantsoen gebak is voor beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koek jes 200 gram, koek 100 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstge- bak (b.v. amandelbrood ies) 400 gram. gevuld groot korstgebak (b.v, boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 000 gram. Voor geheel of ten dcele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. TARWEBLOEM. Bon „8" van de bloenxkaart geeft recht op het koopen van 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelf rijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. De verbruiks periode loopt van 19 Mei t.m. 15 Juni, de kooptijd van 17 Mei t.m. 15 Juni. AARDAPPELEN. Bon „02" van de aardappelcndistributie- bonkaart geeft recht op het koopen van 1% Kg. aardappelen per bon. De verbruiks- periode loop va,n 19 t.m. 25 Mei, de koop tijd van 17 t.m. 28 Mei. MELK. Bon „17" van de melkkaart geeft recht op het koopen van 1% liter melk per bon. De verbruiksperiode loopt van 19 t.m. 25 Mei, de kooptijd van 17 t.m. 25 Mei. EIEREN. Bon „96" van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koopen van één ei per bon. De verbruiksperiode loopt van 19 t.m. 25 Mei, de kooptijd van 17 t.m. 28 Mei. RIJST ENZ. Bon „32" van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koopen van 250 gram rijst, rijs- temeel, rijstebloem, rijstgrics of gruttenmecl per bon. De verbruiksperiode loopt van 19 Mei t.m. 15 Juni. De kooptijd van 17 Mei t.m. 15 Juni. KAAS. Bonnen „66" en „76" van de „bonkaart al gemeen" geven recht op het koopen van 100 gram kaas per bon. De verbruiksperiode loopt van 19 Mei t.m. 15 Juni, de kooptijd van 17 Mei t.m. 15 Juni. BOTER. Bon „16" van de boterkaart en van de vetkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon. De verbruiksperiode loopt van 17 t.m. 25 Mei, de kooptijd van 17 t.m. 28 Mei. Op bon „16" van de vetkaart per 250 gram boter 15 cent reductie. EXTRA RANTSOEN PEULVRUCHTEN. Ter aanvulling van het aardappelenrant soen wordt op bon „33" van de bonkaart al gemeen een extra rantsoen van 500 gram peulvruchten beschikbaar gesteld. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 19 Mei tot en met Zondag 1 Juni. Het koopen op dezen bon is geoor loofd van Zaterdag 17 Mei tot en met Woens dag 4 Juni. Naar de Parijsche ochtendbladen melden, had de Fransche regeering in Vichy op dracht gegeven tot de Woensdag uitge voerde arrestatie van 5000 buitenlandsche Joden in Parijs en tot hun overbrenging naar concentratiekampen. De maatregel geschiedde op grond van de wet van 4 Oc- tober 1940, welke bepaalt, dat Joden van buitenlandsche herkomst gearresteerd en naar concentratiekampen vervoerd kun nen worden. Krachtens deze wet bevinden zich in het onbezette gebied reeds 20.000 Joden in drie groote concentratiekampen. De actie in Parijs Begon Woensdagochtend. Meer dan 5000 buitenlandsche Joden tus- schen 18 én 40 jaar moesten op bepaalde punten bijeenkomen, waar zij eerst door artsen werden onderzocht en de zieken af zonderlijk gehouden werden. Inmiddels zijn deze Joden reeds in concentratiekam pen hij Orleans aangekomen, waar zij werkzaamheden voor den wederopbouw moeten verrichten. Niet met de handen in den schoot zitten l PROF. DR. O. A. S. SNIJDER OVER HET GENOOTSCHAP „NEDERLAND EN EUROPA". „Na dezen oorloq zullen zich op nagenoeg elk gebied van ons maat schappelijk leven groote veranderin gen voltrekken, daarvan kunnen wij zeker zijn. Als wij Nederlanders niets doen en met de handen in den schoot blijven zitten wachten, komen deze veranderingen er ongetwijfeld ook. Indien wij echter zelf gezonde ideeën ontwikkelen en naar voren brengen, met de mogelijkheid, dat deze ook door anderen worden aan vaard, dan hebben wij de grootste kans om zelf invloed uit te oefenen op ons toekomstig lot bij de nieuwe ordening van het oude Europa." Met deze woorden heeft prof. Dr. G. A. S'. Snijder ons tijdens een vraaggesprek den gedachtengang geschetst, welke heeft geleid tot de oprichting van het nieuwe genoot schap „Nederland en Europa" onder zijn voorzitterschap. Wij stellen ons dus ten doel,, zoo ver volgde professor Snijder, om de problemen, welke na het sluiten van den vrede, bij de herordening van ons werelddeel onder lei ding van Duitschland. aan de orde zullen komen, voor zoover,deze Nederland betref fen, reeds thans te bestudeeren. U acht het tijdstip voor deze werkzaam heden thans nog niet te vroeg? Zeker niet. Een volk. dat zelfs onder oor logsomstandigheden zoo weet te handelen, bewijst daarmede, dat het levenskrachtig is. Duitscrland is ons bijvoorbeeld met de herordening van Zuidoost Europa al voorgegaan. Daar is het inzicht, dat de oude orde van ons continent feitelijk een chaos en een wanorde was. al veel eerder door gebroken. Doch ook elders heeft men reeds lang zeer goed gevoeld, dat het zoo niet lan ger ging. dat er eenvoudig iets gebeuren moest. Helaas bleek er een oorlog voor noo- dig te zijn 0111 deze wanorde opzij te schui ven om met geweld plaats te maken voor een nieuwe orde. Het doel van ons genoot schap is nu, de Nederlanders, die dit inzien, tot samenwerking te brengen". BREEDE KIJK Meent u, dat er voor dit streven op het •ogenblik voldoende waardeering bestaat? Ongetwijfeld, voldoende om dit initia tief levensvatbaarheid te schenken. Dat bewijzen de vele adhaesiebetuigingen, die wij reeds ontvangen hebben. Er zitten op het oogenblik op vele plaatsen in onze maatschappij menschen, die tot dit inzicht gekomen zijn. Het ontbreekt hun echter aan contact met gelijkdenkenden. Wanneer zij over hun ideeën spreken met hun omge ving, dan worden zij onder invloed van de politiek afgeleid naar de kleine din gen en meeningsverschillen. Door ons ge nootschap komen zij in de eerste plaats in aanraking met anderen, die over de zelfde kwesties hebben nagedacht als zij en daar bij tot ongeveer dezelfde conclusies zijn ge komen. Bovendien spreken zij in dezen dring niet vakgenooten. die de oplossing der problemen in dezelfde richting zoeken wat het overzicht op het geheel weer zal bevorderen. Het genootschap probeert de vraagstuk ken breed en zakelijk te bekijken, zonder de verwarrende gevoelsmomenten, die op velen op een dwaalspoor leiden, zonder po litieke kleur en zonder al de kleine poli tieke meeningsverschillen, die aan de orde van den dag zijn. Dat er voor zulk een stre ven waardeering bestaat, heb ik o.a. onder vonden als voorzitter van den cultuurkring toen mij gebleken is, dat velen gaarne hun krachten zouden aanwenden, die echter niet op cultuur doch op ander gebied thuis- hooren. Wij zullen over het geheele land een aantal vaksecties instellen, onder des kundige leiding en zoo noodig zullen wij tot een nog fijnere onderverdeeling over gaan. Er staat dan ook reeds binnenkort een uitbreiding van het tegenwoordige be stuur te wachten. Op welke gebieden van de Samenleving zal het genootschap werkzaam zijn? Han del. industrie, wetenschap, kunst en verkeer komen daar, voor zoover zij het algemeen belang betreffen, reeds oogenblikkelijk voor in aanmerking. De uitbreiding der ac tiviteit is natuurlijk welhaast onbeperkt en daarom is het voorshands nagenoeg on- In verband met Transjordaansche troepenconcentraties. Volgens een bericht uit Beiroet, aldus het D. N. B. uit Vichy, heeft Irak in verband met de operaties der Transjordaansche strijdkrachten aan de Iraksche grens, gepro testeerd bij de Transjordaansche regeering en verklaard, dat in deze operaties vijandelijke handelingen moeten worden gezien. De noo- dige maatregelen voor alle eventualiteiten zijn genomen. Oproep van Rasjid Ali. United Press meldt uit Beiroet: Volgens den zender van Bagdad heeft Rasjid Ali de bevolking van Irak aangespoord het lucht- wapen zoo groot mogelijke hulp te verlee- nen. In een vergadering van de Iraksche sjeiks heeft Rasjid Ali het Engelsch-Iraksche verdrag voorgelezen en op de punten gewe zen, waarop de Engelschen het verdrag ge schonden hebben. In Bagdad heeft een betooging van 20.000 menschen plaats gevonden. Na afloop hier; van hebben tal van mannen en ook een groot aantal vrouwen zich als vrijwilligers en vrij willigsters aangemeld. doenlijk alle terreinen, waar wij op den duur werk kunnen vinden, op te noemen. Verder zullen wij natuurlijk ook contact zoeken met alle groepen, wier streven pa rallel met het onze loopt." ADHAESIE BETUIGINGEN GEWENSCHT. Hoe zullen de doelstellingen van het ge nootschap worden gepropageerd? Men moet goed begrijpen, dat het hier geen vereeniging betreft die tracht zooveel mogelijk leden te werven. Het gaat niet om de grootte van het genootschap, doch om zijn productiviteit. Het bestuur noodigt, sympathiseerenden, die daarvoor in aan merking komen, uit om lid te worden. Van zelfsprekend stellen wij het zeer op prijs, zooveel mogelijk adhaesié betuigingen te ontvangen, welke gezonden moeten worden aan de secretaris van het genootschap, don heer K. W. Boekholt, Naarderstraat 298 te Huizen (N.H.) üe resultaten van onze stu dies en onderzoekingen zullen worden neer gelegd in publicaties, die op hun beurt ook weer voorlichtend zullen werken in ruime ren kring, buiten het genootschap. Langs dezen weg zullen wij moeten trachten het Nederlandsche volk los te maken uit de thans heerschende inertie en slapheid, ter wijl het nog tijd tot handelen is. Alleen op die manier zuilen wij in staat zijn om zelf mede te werken aan onze eigen toekomst. Daartoe is goede deskundige voorlichting noodig, want kennis van zaken is nog al tijd de zekerste wijze om invloed te ver krijgen, wanneer het kwesties van orde ning en herordening betreft. Kenkitsji Josjizawa, de leider van dc Japansche economische missie in Neder- landsch-Indic, heeft Woensdagmiddag een onderhoud van een halfuur gehad met den heer H. J. van Mook, directeur van de at- deeling economische zaken der Neder- landsch-Indische regeering. Naar vernomen wordt, heeft Josjizawa tijdens dit onderhoud tot in bijzonderheden een uiteenzetting ge geven van het Japansche ontwerp van een voorgestelde handelsovereenkomst tusschcn de twee landen, terwijl van Mook een tegen voorstel gedaan heeft. Na deze bespreking heeft Josjizawa aan de journalisten het volgende medegedeeld: „De onderhandelin gen hebben een vlot verloop. Evenwel mag men niet al te optimistisch zijn ten aanzien van het uiteindelijke resultaat van onze besprekingen". Naar verder vernomen wordt, zullen de heeren Josjozawa en van Mook in het begin van de volgende week elkaar opnieuw ontmoeten, teneinde de besprekingen voort te zetten. Slechts 5 pet. der bevolking. In komens en vermogens in Neder land. Do December aflevering 1940 en de zoo juist verschenen Februari-aflevering 1941 van 't Maanschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevatten cijfermateriaal be treffende de inkomens en vermogens over de belastingjaren 1915/1916 tot en met 1939/'40. Het bedrag der zuivere inkomens blijkt van 1915/1916 tot 1921/1922 voortdurend te zijn gestegen van f 1236 millioen tot f 4292 millioen, waarna een daling is ingetreden tot 1924/1925. Hierop is, wegens de verbe tering van den economischen toestand een nieuwe stijging gevolgd tot 1930/1931, waar op als gevolg van do in 1929 opnieuw inge treden economische crisis een teruggang is gevolgd tot. f 2666 millioen over 1936/1937. Aanvankelijk onder den invloed van de de valuatie van den gulden in 1936 is daarop een Stijging gevolgd tot f 3010 millioen over 1939/1940. Dezelfde oorzaken deden het bedrag der vermogens toenemen van f 7311 millioen over 1915/1916 tot f 13.589 millioen over 1920 1921 gevolgd door een daling tot 1923/'24. Hierop steeg dit bedrag tot f 15.666 millioen over 1929/1930, waarop behoudens stijgingen van 1933/1934 op 1934/1935 en van 1936/1937 op 19371938 een daling is gevolgd tot f 12.424 millioen over 1939/1940. Het hoogste gemiddelde inkomen per aangeslagene (f 2659) wordt aan getroffen voor de jaren 1917/1918 en 1920/1921, het laatste cijfer (f 2075) heeft 1936/1937. Het cijfer over 1939 1940 bedroeg f 2136. Het hoogste ge middelde vermogen per aangeslage ne (f 87.000) komt in 1917/1918 voor, het laagste (f 63.000) in 1935 1936. Voor 1939/1940 was het f 67000. Bij een vergelijking van de belastingplich tigen naar de grootte van hun inkomen valt het op, dat slechts een zeer klein deel in de hoogere inkomensgroepen valt en dat dit deel van 1921/1922 op 1939/1940 nog klei ner is geworden. In het laatst genoemde jaar had slechts 5% een inkomen van f 5000 of meer. Deze 5°/o der aangeslagenen bezat 28% van de belaste inkomens en betaalde 66% van de inkomstenbelasting in hoofdsom. Uit de cijfers voor de vermogensbelasting blijkt, dat er in 1939/1940 nog 775 miltion- nairs waren, terwijl er 1362 waren in 1929/ 1930. Deze 775 millionnairs betalen tezamen 14% der vermogensbelasting in hoofdsom. Van de gemeenten boven 20.000 inwoners heeft Bussum het hoogste gemiddelde inko men per aangeslagene (f 3.484) en Kerkra- de het laagste (f 1.769). Het hoogste gemid delde vermogen (f 121.000) heeft de gemeen te Enschede, het laagste alweer Kerkrade /f 39.000). De provincie met het beste ge middelde, zoowel voor inkomens als voor vermogens, is Zuid-Holland; Limburg heeft voor beide het laagste gemiddelde. Een roofridderslot bij Wassenaar. DE ROMEINEN TE VALKENBURG AAN DEN RIJN. (Van onzen Haagschen. correspondent) De Nederlandsche bodem verhaalt den laatsten tijd veel van lang vervlogen jaren en op tal van plaatsen vragen historische vondsten de aandacht van oudheidkenners en -liefhebbers. Ten deele is dit al klinkt het op het eerste hooren wat vreemd een begeleidingsverschijnsel van den oorlog. Bij opruiming en wederopbouw behoort im mers veel graafwerk en zoo zijn in de ver woeste gedeelten van Rotterdam, Middel burg en Rhenen reeds onderzoekingen ver richt kunnen worden, waarbij verscheidene, voor de kennis van onze geschiedenis be langrijke vondsten zijn gedaan. Zeer onlangs heeft nu prof. van Giffen uit Groningen een onderzoek ingesfeld in het zwaar geteisterde dorpje Valkenburg na hij Katwijk aan den Rijn. Het was reeds be kend dat zich langs den ouden Rijn en ver der in omgeving van Leiden, verschillende Romeinsche nederzettingen mdeten hebben bevonden en prof. van Giffen heeft nu, op een terp onder Valkenburg aan den Rijn de duidelijke sporen gevonden van twee Romeinsche Gastella. Een Castellum was een versterkte plaats en een van deze kon reeds zonder moeite worden afgepaald. Van wege de Rijkscommissie voor oudheidkun dig bodemonderzoek zal het opgravingswerk nu waarschijnlijk worden voortgezet en uitgebreid. In wat verder verwijderd verband hebben de oorlogsomstandigheden in dit deel van het land nog tot een oudheidkundige vondst geleid. Hier gaf niet opruimingsarbeid van sporen van den oorlog aanleiding, doch het scheuren van grasland in verband met de noodzakelijkheid van uitbreiding van onzen cultuurgrond in het belang van de voedsel voorziening. In de 13de eeuw moet in Was senaar een roofridderslot gestaan hebben, „Santhorst" genaamd, dat een eeuw later door Albrecht van Beieren gebrandschat en met den grond gelijk gemaakt werd. Naar de overlevering wil was wrok jegens den toenmaligen heer van Santhorst als gevolg van een woeste li of desaan gelegenheid de aanleiding tot deze plundertocht. Een tweede Santhorst verrees weldra, al waren de muren dan ook niet meer twee me ter dik en dit kasteel heeft de eeuwen ge trotseerd, totdat het, ernstig bouwvallig ge worden, omstreeks 1860 door de laatste be- woners verlaten moest worden. Van toen af ging liet hard en heel oude Wassenaarders herinneren zich nog de ruïne, welke in hun jonge jaren heel wat steenen voor meer of minder primitieve bouwsels heeft opgeleverd. Zoo moet er langen tijd aan de Vinkclaan een schuurtje van 14de ceuwsche „moppen" gestaan hebben. Waar eens het trotsche Santhorst stond, zijn torens en kanteelen spiegelend in het water, graasden lange jaren vreedzaam de koeien en de gracht was dichtgegooid en overwoekerd met bramen en vlier. Toen kwam de „Productieslag", de koeien waren reeds den weg van alle rundvleesch gegaan en het weiland werd afgeplagd en omgespit, twee steek diep. Die gelegenheid was te mooi om ongebruikt te laten! Monumentenzorg en de Dienst van Gemeentewerken verkregen de medewerking van den eigenaar van den grond, baron Schimmelpenninck van der Oye en den pachter en drie man hebben eenige weken lang het veld systematisch afgezocht. Resultaat: steenen uit verschillende tijdper ken, scherven van gebrufksvoorwerpnn, zelfs een gaaf kruikje op de plaats waar eens de slotgracht was, maar niet de oude fundamen ten waarom het begonnen was. De belang stelling ging namelijk vooral uit naar het eerste kasteel, het oude roofridderslot en toen hiervan geen sporen werden gevonden op de plaats van de ruïne van het tweede Santhorst, is men, toen het graan in den grond moest, nog een eindje verderop gaan speuren. Waarom? Ook dat is de intuïtie van de geschiedkundige spoorzoekers. En daar, in een iets hooger gelegen elzenboschje aan de overzijde van het Karrespoor, dat naar het nu gescheurde weiland leidt, had men den tweeden dag al succes. „Kloostermoppen". Eerst stootten de gravers op tal van kloos termoppen en bij verdere uitgraverij kwam metselwerk van 2 meter dikte bloot. Het oudste Santhorst had dus iets Noordweste- lijker gestaan dan het latere kasteel, waar van do ruïne een halve eeuw geleden nog over was. Dezen zomer zullen hier de korenaren wuiven, maar in het najaar, als de oogst binnen is, komen de mannen van Monumen tenzorg weer terug, vast overtuigd, dat zij voor de vorst den grond onbewerkbaar hard maakt, het geheele beloop der fundamenten van het oude „Santhorst" zullen hebben vastgesteld. Wie weet, wat er dan nog voo den dag komt! s Er zijn den laatsten tijd in de Haagsche onigevmg nog meer belangrijke historische bodemvondsten gedaan, zooals den Romein- schen weg van Kijkduin naar Monster en verder het Westland in, met op het land goed Ockenburgh hij Kijkduin een nederzet- g» welke mogelijk het beroemde Lugda- num Batavorum is geweest. Dat I.ugdanum niet hij het tegenwoordige Leiden heeft ge legen, zooals langen tijd is aangenomen en ons op school nog werd geleerd is inmid de s al wel komen vast te staan d" In 1934 is men hier in de Haagsche dut opgebouwde historische knn l ~n, afzon,(„lijk wat iÖT I nSnS P6©ds dp t007f*£*o,mcy rlnt mooien Zaterdagmiddag waar hi'iiff VT 't jaar de zon toch? eens zullen &n neuzen. Wie weet wat «nau een der oudste plekjes van limi a r' op te vertellAi heeft J Holland' al Kalme handel. Hooger koers, peil. Onregelmatige prijsbe. weging. Nederlandsche beleg, gingen verdeeld. OBLIGATIES STAATSLEENIN GEN. VK. L.K. 97%-9S 1/16 99 9/16 995/o 97 11/16 97 5/16 99i/2 991/ 89-89% 88%-8815/16 90% 90% 88 5/16 88% Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met hel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 13% 90 90 's Grav. '37 I 3% 94% N Holt. '38 3 85% 85% N.-Holl. '38 II (3%) 3 88% R'riam '37 I III 3% 87% Z.-Holland 1937 3 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 95% 95% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 190 190 Ned. Ind Handelsb. A 133 132 Ned Handel Mij. c.v. A 139 139-140 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 128-129% 126%-128% Calvé Delft c.v. A 75% 755,4 Centr. Suiker Mij. 190 192 Fokker g. A. 178 Lever Bros en Unilever cv.A120%-119 120-121% Ned. Ford 295 Philips G B.v.A. 221-217 218%-223 Philips pref. A. 152 152 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 214% 219%-220% Kon. Petr. 245-240 245-251 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 117-117% „v. T 117-118% Java China Japanlijn A. 145%-146 146-148 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 159-156% 159-16/ nat bez. v. A. 242% 243 Kon. Paketvaart A. 177-175% Ned. Scheepv Unie A. 177%-179%' Rott. Lloyd A. 140% 141-142 Stoomv. M. Nederland A. 141% 142 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N.1SU. Ver. Vorstenl. Cult. 428-430 432%-436 260 260 260 260 12234-120% 124-122 200% 204-207 203 268-272 216 219-221 Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. Senembah Amsterd. Rubber 270%-271 Bandar Rubber Mij. A. 219% ~'§iï'2'^ Deli Batavia Mij. A. 208 210 Koersen van stortingen op 16 Mei 1941: Belga's 30.1432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. PO8TGIR0-N0*S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na WW. Ala bank der Winterhulp Neder- der land la aangewezen 4e Kaaver eenlgliig N V, Amsterdam, Na 877. brengt geluk tn veler teven" "Woensdagochtend is de stoomtreiler „Jeanne" de haven van IJmuiden binnen- k€loopen(met het stoffelijk overschot vafl 'Kn matroos A. Klein uit Scheveningen aan: 1001 d. Klein is gedood door een mdtraillë1"''' kogel ,nfgevuurd door een Britsch vliegtuig. 'weemaal over het Nederlandsche vU- achersvaartuig is gevlogen en het met zün mitrailleurs heeft bestookt. Het slachtoffer woonde te SchevcninKcn en was vader van 5 kinderen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2