N1PPER EN PELLE H6LGI1 unn hgt moenfis AKKERTJES ALS BRÜGGEHOOFD IN NOORD-OOST-AZ1Ë TRANSSAHARASPOORWEG OVERWINT de woestijn Radioprogramma 11. "Op van Zenuwen"? EINDE VAN EEN EEUWENOUDE AZIATISCHE VEETE. (V.P.B.). De verhouding tusschen Rus land en Japan is aanmerkelijk verbeterd door het eenigen tijd geleden afgesloten niet-aanvalsverdrag. Dit heeft er veel toe bijlgedragen om den politieken horizont voor beide landen te doen opklaren. Op verschillende punten dreigden de belangen van Sow.jet-Rusland en Japan met elkaar in botsing te komen, b.v. ten aanzien van Mandsioek wo. Doch men vertrouwt dat door het nieuwe verdrag alle geschilpunten vo ,oed uit den weg zijn geruimd. liet onlangs met de Sowjet-Unie gesloten niet-aanvalsverdrag zal, naar men hoopt en vertrouwt, een einde maken aan de reeds jaren lang bestaande spanning tusschen Japan en de Sowjet-Unie. die er voortaan naar zullen streven, hun invloedssferen op vreedzame wijze af te bakenen. Dit zal o.m. geschie den ten aanzien van Mandsjoekwo, dat op het punt ligt, waar de belan gen van de Sowjet-Unie, Japan en China elkaar raken. Sedert in 1932, door toedoen van Japan het Chineesche gewest Mandsjoerije werd verheven tot (zelfstandigen staat, onder den naam van Mandsjoekwo, kon men maar niet tot overeenstemming komen om trent het verloop van de grens met het on der Russischen invloed staande Buiten Mongolië en de Sowjet-Unie. Laatstgenoem de grens (met de Sowjet-Unie) loopt langs de rivieren Amoer en Oessoerie. Herhaal delijk hadden incidenten plaats. Wij herin neren hier o.a. aan den gevechten in Noord Mandsjoerije tusschen Japansche en Russi sche troepen in d!en zomer van 1939. EEN FEL OMSTREDEN GEBIED. Reeds eeuwen voor de oprichting van den staat Mandsjoekwo was Mandsjoerije ten gevolge van zijn aardrijkskundige lig ging een omstreden gebied. Nadat hun land vele honderden jaren de rol had' ver vuld van bufferstaat tusschen China en de ongeciviliseerde Mongolen, veroverden in de 17de eeuw de oorspronkelijke bewo ners geheel China. Zij werden Mandsjoes genoemd, naar een eeretitel van een van de aanvoerders. Tot 1912 regeerde de Mand- sjoe-dynastie China van Peking uit, de „Noordelijke residentie". De Russische expansiepolitiek in het Verre Oosten leidde sinds de 17de eeuw tot conflicten met China, ontstaan door Mand sjoerije. In 1859 werden de Amoer en de Oessoerie als grens vastgesteld' tusschen de beide landen. Ook thans vormen deze ri vieren weder de grens met Rusland. Op 't einde van de 19de eeuw verscheen een derde gegadigde ten tooneele: Japan had zijn isolement prijs gegeven. Na een verpletterende nederlaag van China verhinderden de groote mogendheden Rusland natuurlijk in de eerste platas dat Korea en de belangrijke Zuid- Mandsjoerijsche havens Dairen en Port- Arthur door Japan werden bezet. Met de grootste energie zorgde Rusland voor de uitbreiding van zijn invloedssfeer door middel van den Ghineeschen Oosterspoor weg, een verlengstuk van den Trans-Siberi- schen spoorweg naar Wladiwostock. Feuilleton Door Monica Hart Tarrant zat een oogenblik doodstil; het was alsof hij het niet bevatten kon. Bedoelt u?... begon hij. Philip viel hem ongeduldig in de rede. Het is zooals ik u verteld heb; de vrouw die stierf stond bekend als Wilde Barbara. Ze zwierf in het moerasland; niemand wist wie ze was? Een vreemd uitziende vrouw met wit haar? Die niet kon of wilde spreken? Ik heb haar ontmoet en zij moet het geweest zijn, die mijn kleeren heeft weggenomen. Maar waarom deed zij het? Waarom? Hoe kwam zij aan uw kleeren? Dat weet ik zelf niet. Ik was ontsnapt en in de richting van Wendlesham gevlucht. Ik kende de geheime plekjes hier in 't moer land van jongsaf aan. Ik wilde naar Lord Raynour gaan, een vriend uit mijn jeugd, om hem te vragen mij te helpen. Hij is altijd Vriendelijk voor mij geweest. Een lakei ont dekte mij en ik vluchtte weer naar het moe ras terug. Onderweg verborg ik mjj in het huisje van een arbeider, die juist was uitge gaan en waar zich verder niemand bevond. Hier verwisselde ik van kleeren. De politie was mij op het spoor, maar ik wist een veilige schuilplaats in het moeras. Toen verdwaalde ik echter in den mist en ontmoette de vreem de vrouw met de witte haren. Zij wenkte mij en bracht mij veilig over het moeras. Ik had mjjn gevangeniskleeren meegenomen omdat ik bang was, dat die mijn bezoek in het huis van den arbeider zouden verraden en ik was van plan ze onderweg ^ergens te verbergen. Het eenige wat ik me herinneren kan is, dat ik ze werktuigelijk bij me lteb gehouden zon der er aan te denken. Tenslotte kwam ik hier en ben van uitputting in slaap gevallen. Ik ben nog een kort oogenblik wakker geworden en ontdekte toen dat mijn gevangeniskleeren weg waren. Maar ik was te vermoeid om er veel aandacht aan te schenken en ik ben weer 17S. AUe boze geesten uit de lacht zfjr. losgelaten. 1. Gelukkig heeft de vogel een flinke staart, die Wawhoo weldra te pakken heeft, zo dat de vogel een wisse on dergang tegemoet gaat! 2. Wat geeft het echter, dat Wawhoo slechts één roofvo gel onschadelijk gemaakt heeft, want nu stort een hele schaar van dat ontuig zich op hen. 174. Vader Zeus' geschenk bewjjst goede diensten. 1. Wawhoo, die anders de moed niet gauw verliest, slaat de schrik om het hart, als de hemel verduisterd wordt door de aanstormende vogels. 2. Nipper krijgt de gc ede inval zijn bliksemstraal te hulp te roepen. Het resultaat is al leszins bevredigend! JAPAN VERWERFT MANDSJOERIJE. De oorlog met Japan maakte op gewelddadige wijze een eind aan de Russische toekomstdroomen. Ja pan annexeerde Korea en Port-Ar- thur en nam van Rusland de taak over van promotor der modernisee ring in Mandsjoerije. Gedurende en kele tientallen van jaren heerschte er betrekkelijke rust. De grens der invloedssferen liep ongeveer over Hsinking, de tegenwoordige hoofd stad van Mandsjoekwo. Maar op nieuw kwamen de latente spannin gen tot een uitbarsting. Tenslotte riep Japan den staat Mandsjoekwo in het leven en enkele jaren later beklom Henry Poe Ji, de laatste telg uit de Mandsjoe-dynastie, den troon. Het land begon als het ware een nieuw leven. De krachtige leiding had een snelle ontwikkeling ten gevolge van de indus trie en van den mijnbouw. Kolen- en ijzer- ertsmiinen werden in exploitatie genomen, petroleum werd opgespoord. Met behulp van Japansch kapitatal werden fabriekgn opgericht. Doch de landbouw was en bleef verreweg de voornaamste bron van be staan: sojaboonen en sojaolie worden nog steeds in groote hoeveelheden uitgevoerd. MANDSJOEKWO VOOR DE MANDSJOEKWOëRS. Het aantal der Japanners, dat zich als landbouwer heeft gevestigd in Mandsjoe kwo, zinkt in het niet tegenover de 33 millioen inwoners, voornamelijk Chineezen uit de overbevolkte Noord-Chineesche pro vincies. In 1905 telde de 'bevolking slechts 5 millioen zielen! Voor het bevolkingsover schot van Japan zal Mandsjoekwo dus blijkbaar geen ruimte kunnen bieden. In economisch opzicht afzetgebied van industrieele producten en leverancier van grondstoffen, in politiek opzicht brugge- hoof-d in het Noord-Oosten van Azië dat is de functie, welke Mandsjoekwo zal ver vullen in Oost-Azië onder de leiding van Japan. De vreedzame, ontwikkeling van Mandsjoekwo zal ongetwijfeld worden be vorderd door het nieuwe niet-aanvalsver drag. m li Dan hebt U teveel van Uw zenuwen gevergd. Neem een "AKKERTJE", dat werkt kal meerend en ge komt tot rust. helpen direct PASSAGIERS VOOR DE OVER ZIJDE KUNNEN BETER GE BRUIK MAKEN VAN HET VLIEGTUIG. Elaotrische tractie bij gebrek aan water. (V.P.B.) De Transsahara-spoorweg dat is reeds sedert tienallen van jaren de droom van alle elkaar opvolgende FransChe minsteries van koloniën. Deze droom staat thans op het punt, verwezenlijkt te worden. De reusachtige omvang van het project schrikt de ondernemers niet af: de spoor lijn zal een lengte krijgen van 1750 kilome ter. Het is niet mogelijk, gebruik te maken van stoomtractie, want daarvoor zou het noodig zijn. twee buizen voor de waterlei ding aan te leggen met een doorsnede van 76 centimeter en 5G0 kilometer lang van beide uiteinden van de spoorlijn, die elkaar in het midden zouden ontmoeten. Dit zou natuurlijk economisch niet verantwoord zijn Het plan is derhalve de treinen die voorloopig een gewicht van 3000 ton zullen kunnen vervoeren te doen trekken door electrische dieselmotor-locomotieven ter sterkte van 3000 P.K. Men heeft bij den aanleg van de- zon spoorweg minder het oog op het vervoer van passagiers, dan van goederen. Reizigers, die haast heb ben en op bijzonder comfort zijn ge steld. kunnen beter gebruik maken van het vliegtuig. Voorloopig denkt men dan ook nog niet zoozeer aan een regelmatie treinverkeer, omdat men afhankelijk is van de opeen- hooping van goederen, die op ver voer wachten. Dit vervoer zal plaats hebben, zoorlra er voldoende is om een treinlading te vormen. Natuur lijk echter moet er een soort basis bestaan: men rekent dan ook voor look" 0p bijvoorbeeld twee treinen per week in beide richtingen. Voor het gemak van eventueele passa giers zal zooveel mogelijk worden gezorgd, o.a. door het aanhaken van slaapwagens, die zich zooveel mogelijk zullen aanpassen aan het moordende klimaat. Voor het goe derenvervoer zal rekening worden gehou den met den aard van de goederen. Die, welke het goedkoopste zijn, zullen tegen de laagste tarieven worden vervoerd, ook al wegen zij weinig «n nemen zij dus veel plaats in. Uit Arachiden geperste olie bij-' voorbeeld zal worden getransporteerd voor 300 francs, katoen voor 700 francs, vee voor 1000 francs, enz. ANTI-OORLOGSCOMMISSIE VAN PRO- TESTANTSCHE GEESTELIJKHEID. Naar de Associated Press uit Chicago meldt, heeft de anti-oorlogscommissie van de protestantsche geestelijkheid bekend ge maakt, dat in het geheele land kerkelijke bijeenkomsten gehouden zullen worden om op deze wijze tegen de deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog te demonstree- ren. De organisatie wil 28 bekende geeste lijken aanwijzen om in die vergaderingen te spreken» ZATERDAG 17 MEï 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Ernstige muziek 'opn.). 12.00 Ensemble Erica Helen. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orkest Eloward. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Tuinbouwcauserie. 2.20 Het Amusementsorkest en solist. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. ingeslapen totdat u mjj nu wakker gemaakt hebt. - Waarom zou zij dat gedaan hebben? mompelde Philip. Ze deed het natuurlijk om uw leven te redden. Van mij die enkel verlangde te sterven! Maar misschien hing zij net zoo weinig aan het leven al ik. Wie zal het zeggen? Philip keek op zijn horloge en stond toen op. Het waarom van haar daad is met haar begraven in de Torren Mire. Maar wij hebben geen tijd te verliezen. Luister... op de eerste plaats hebt u geld noodig. Philip nam uit zijn portefeuille een paar bankbiljetten en uit zijn zak wat goud en zilvergeld. Daar kunt u voorloopig mee toe. En trek nu mijn overjas aan. Trek uw pet heel diep over het gezicht en wees niet al te bang, want iedereen denkt, dat u dood bent. Ga naar Tavistock en pak den trein naar Londen. U kunt zich in die stad het best verbergen en bovendien zoekt niemand naar Zoek na een paar dagen, als u van uw vermoeienis en emoties bekomen bent, mijn vader op. die blij zal zijn u weer te zien. Hier is het adres. (Hij krabbelde haastig een paar woorden op een visitekaartje, dat hij Tarrant overreikte). Bovendien zal ik vader alles schrijven en zoo zal hij op uw komst voorbe reid zijn. Over veertien dagen ben ik ook weer in Londen en zullen we daar elkaar weer ont moeten. Tarrant stond op. Ik weet niet wat ik zeggen moet of hoe ik u moet bedanken. Wanneer ik nog leef, heb ik dat te danken aan die vrouw en aan u. Maar om u de waar heid te zeggen, ik geloof niet dat ik verlang te leven. Ik bén te moe, te doodmoe. Nonsens, zei Philip kortaf, maar vrien delijk. U weet niet of u misschien nog niet betere jaren beschoren zjjn. En hebt u dan heelemaai niemand of niets om voor te leven? Mijn vrouw verliet mij toen ik de ge vangenis inging, zei Tarrant dof. Neen, ik heb niets om voor te leven. Plotseling veranderde zijn stemming. Tenzij, riep hij uit, de wraak op den man, die mtf levend in die hel zond! HOOFDSTUK XVII. De dokter is bij haar, al meer dan een half uur. Harry had op en neer geloopen voor den ingang van de herberg, wachtend op de terugkomst van zijn vriend. Je hebt een lange wandeling gemaakt, Phil, maar het schijnt je goed gedaan te heb ben. In elk geval was het beter dan in een stoel in de gelagkamer maar zoo'n beetje te dommelen. Ik heb alwéér een nieuw avontuur ge had, Harry, zei Phil. Wat is er nu weer? Ik geloof dat ik het wel kan raden! Je hebt Tarrant ontmoet! Je slaat den spijker op den kop! Ik veronderstel dat je hem in een ellen- digen toestand aangetroffen hebt? Ja, hij was nauwelijk meer in staat om op zijn beenen te staan. Het zal nog een heele toer voor hem zijn in Tavistock te komen, maar ik hoop, dat hfj het haalt. Hij had eerst geen grijntje levensmoed meer; zijn vrouw heeft hem verlaten toen hij in moeilijkheden kwam. Maar hjj schijnt op een onbarmhartige wijze te verlangen naar wraak op den man, die hem naar den kelder heeft geholpen! Vermoedelijk Pierce Ruthven? Dat denk ik ook. Philip stak zijn hand door den arm van zijn vriend en zoo gingen ze terug naar de herberg. Maar vertel eens, Harry, wat voor nieuws is er? Tot nu toe niets, antwoordde Harry, toen ze samen de herberg binnen gingen. Ze is al dien tijd onder de hoede van Marden's dochters geweest; ik heb alleen even den dokter gezien toen hij kwam. Lord Raynour is weer naar bed gegaan, zooals je weet, maar hij verscheen geheel gekleed toen dr. Gummings kwam. Hij heeft blijkbaar de lei ding genomen. Ik werd weggestuurd en moest maar wachten. Maar we zullen nu waar schijnlijk wel wat gewaar worden. Toen zij de kamer binnenkwamen, vonden zjj er Lord Aaynoi.r en den dokter. De dokter was een jonge man, met actieve bewegingen en een aangename stem, die vertrouwen in boezemde. Dit zijn de jongelui, stelde Lord Ray nour hen voor, die het geheimzinnige geval ontdekt hebben. Ik heb dr. Cummings al alles meegedeeld voor zoover ik daartoe in staat was. -En wat denkt u ervan? vroeg Philip. Hoe is het met de patiënte, denkt u dat ze erg ziek is? Dr. Cummings schudde het hoofd, maar z(jn gezicht stond ernstig Ik geloof niet, dat er physiek iets niet met haar in orde zou zjjn. Maar het schijnt, dat zjj een ernstigen schok gehad heeft, waar door zjj het bewustzijn heeft verloren. Terwijl ik bij haar was kwam ze een oogenblik bjj en staarde verwilderd om zich heen. Toen gaf ze een onderdrukten kreet en werd weer be wusteloos. Ik denk, dat dit zich nog wei een paar maal zal herhalen en dan zal ze wel tot volkomen bewustzijn komen; het hart is wel in orde, al is de hartslag wat onregelmatig. En hebt u misschien een theorie ge vormd over haar identiteit of hoe ze ln onze 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Het Omroeporkest (7.007.15 BNO? Vragen van den dag). 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Utrechtsch Stedelijk Orkest. 9.25 Dagsluiting (voorbereid door de Christ Radio-Stichting) 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 BNO: Engelsche berichten. Nederlandsch Programma. Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (Voorbereid door het Vry zinnig-Protestantsch Kerkcoimté) 10.20 Licht programma (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Voor de jeugd. 2.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 2.40 Declamatie. 3.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Ensemble Bart Ekkers. 5.00 Bij bel vertellingen 'Voorbereid door het Vrijzinnig-Protestantsch Kerkcomité 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Het Amsterdamsche Salonorkest. 6.15 Het Nederlandsch Kamerkoor en gramo foonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Groningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek (7.30—7.45 „Werkers ontmoeten elkaar"). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek, 8.30 Gevarieerd programma. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. kamer is gekomen?, vroeg Philip. Hoe zij er gekomen is, weet ik niet, maar ik heb wel een theorie over haar her komst. Hij hield op en aarzelde even. En Philip was niet in staat zijn gespannen belangstel ling te verbergen. Ik denk, ging de dokter voort, dat het arme kind ontsnapt is uit het St. Anna's gesticht, hier in de buurt of anders uit een dergelijke inrichting. Philip staarde somber voor zich uit. U wilt toch niet zeggen dat het een pa tiënte is uit een krankzinnigengesticht? Ik vrees helaas van wel. Niemand die geestelijk gezond is zou er aan denken in zoo'n vreemd costuum rond te loopen. Philip keek zoo verslagen en onthutst, dat de dokter begreep, dat zijn veronderstelling een zware slag voor den jongen was, ofschoon hij het absurd vond, dat deze blijkbaar zoo op het eerste gezicht door het jonge meisje was ingepalmd. Ik vrees dat mjjn vermoeden juist zal blijken, zei hij met sympathie in zijn stem. Maar u moet wel in het oog houden dat het tenslotte een veronderstelling is, hoewel die zou verklaren waarom noch Lord Raynour noch ik noch Marden het meisje kennen. Hij stond op en ging voor het vuur staan. Ik heb alles gedaan wat ik voor het oogenblik voor de patiënte doen kan; ik denk, dat we wel spoedig zullen weten waar ze van daan komt. En anders, viel Lord Raynour hem ln de rede, zal ik voor haar 7>orgcn. Ik zal haar dan naar Wendlesham laten overbrengen tenzij blijkt dat zij werkelijk krankzinnig is. Natuurlijk, natuurlijk, zei dr. Cummings Het pleit voor uw goede hart zoo'n voor stel te doen, hoewel wij in den loop van den dag wel gewaar zullen worden waar zij van daan komt. Daarop nam hij afscheid zonder zich ver der te bekommeren over de vraag hoe zijn patiënte in de herberg verzeild geraakt was, wat hem als dokter ook niet interesseerde. Treurig, heel treurig, mompelde Lord Raynour, toen de dokter het vertrek verlaten had, maar ik ben bang dat hij gelijk heeft.' Anders zou ik het meisje toch moeten kennen. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5