KRUSCHE Stormloop voor kaarten der K.K.B. Huisduinen bij avond MacUtiieuwió De kruik ïlieuw J uit li/Jk Tusschen de Wielen D-trein K&hJk en Zending, Vrijdag 16 Mei 1941 Tweede Blad ïlag, 100 plaaLimri ê^AcPuA&aaA Onze zomerdienstregeling Voor kookdoeleinden Burgerlijke Stand van Den Helder een dorp vol leven Ds. v. d. Poel vertrekt Opening Uniehuis Rheumatische pijnen Het Debo-elftal Sommige adverteerders De Metselaars We schreven de laatste dagen enkele malen, dat de Heldersche bevolking er rekening mee diende te houden, dat de kaartverkoop voor het concert van de „Koperen Knoopen Band" snel in haar werk zou gaan en dat men, wilde men niet teleurgesteld worden, zich moest haasten voor een entrée-bewijs. Welnu, giste ren werden aan Casino de kaarten verkocht ep waren wij getuige van het feit, dat op 100 plaatsen na geheel Casino besproken uitver kocht raakte. Iets dergelijks maakt men niet dikwijls mede. Het kwam voor bij de AVRO-uitvoerin- gen (Kovacs Lajos, Snip Snap), maar voor andere uitvoeringen beleefde men zooiets niet. Wel het bewijs over welk een benijdens waardige populariteit deze ex-marinmannen beschikken en welk een groote plaats ze nog steeds innemen in de harten van de Helder sche bevolking. Het was verbijsterend, zoo snpl als deze kaartverkoop aan het Casino-loket plaats vond. Om 1 uur stond de heer Wassink gereed met de biljetten, die netjes in blokken klaarlagen. Eveneens gereed stond de heer Roos, en te zamen hoopte men in den kortst mogeiijken tijd het opdringend publiek te kunnen helpen. Er lagen drie versch-gepunte potlooden klaar om op de biljetten aan te geven, dat deze be sproken waren... Toen ging het luikje open en ving de ver koop aan. Het overtrof, we zeiden dit reeds, de stout ste verwachtingen. Als een lawine drong men aan op het loket, in de hoop het eerst de beste plaatsen in de wacht te kunnen sleepen. Er werd verkocht met een tempo, dat haast niet bij te houden was. De een nam er 5 mee, de ander 10, en er waren er ook nog van grootere hoevéelheden. De Held. Hockey-club wilde ook niet verzuimen present te zijn Zon dagmiddag en bestelde maar liefst 40 plaatsen tegelijk. Voor de geheele vereeniging. De heer Wassink scheurde af, maakte kruisjes op den plattegrond en deelde de plaatsbewijzen uit. De heer Roos zei hoeveel geld het was, en wisselde dit. De man van de krant, die eens kwam kijken, werd gechar terd als volgnummer-uitdeelerEn zoo vulde zich de recette-bak... In een minimum van tijd, nauwelijks een goed half uur, was reeds een belangrijk deel van zaal en balcon uitverkocht. Inmiddels ratelde de telefoon, onophoudelijk, doch omdat niemand een moment tijd had bleek het niet mogelijk de aanvragers per telefoon te be dienen. In dat geval was de geheele kaartver koop ongetwijfeld hopeloos vastgeloopen. Er kwamen menschen, die juist op de 5e rij, In het midden, naast een tafeltje wilden zitten, en die te hooren kregen, dat ze genoegen moesten nemen met een plaats heelemaal ach- r teraan. Meen niet, dat die menschen boos waren. Integendeel, ze bleken gaarne genoe gen te willen nemen met de andere plaatsen en waren blij toe, dat er nog plaatsen waren! De blauwe potlooden werden een voor een verschreven, er was geen oogenblik respijt om even uit te blazen en zoo vulde zich balcon en zaal van het Casino met Nieuwediepers, die a.s. Zondagmiddag hun „oude staf" nog eens willen hooren. Toen het 3 uur was, en de laatste bezoekers geholpen waren, werd de balans opgemaakt. Toen bleek, dat er nog een 100-tal plaatsen over waren, die vandaag wel in minder dan geen tijd aan dén man gebracht zullen zijn. Wie dus nog een kansje wil hebben het con cert bij te wonen, haaste zich. Misschien dat er nog een plaatsbewijs is. In het nummer van heden vinden onze abonné's onze Zomerdienstregeling ingelegd. Tengevolge van het feit, dat enkele diensten nog niet afgekomen waren van de Verkeers- Inspectie, kon de dienstregeling niet op tijd verschijnen. Onze lezers vinden nu echter in het boekje de spoordiensten, bootverbindingen en autobusdiensten, waarvan mag worden aangenomen, dat zij voorloopig wel ongewij zigd zullen blijven, zoodat ze aan het boekje een betrouwbaren gids hebben. Wij twijfelen er niet aan, of de dienstrege ling zal, als vorige keeren, haar diensten be wijzen. Wij mogen vooral ook de aandacht vragen voor de advertenties in onze gids. Distributie van vaste brandstoffen en/of petroleum. De Burgemeester van Den Helder maakt in een advertentie in dit nr. bekend, dat de hoof den van gezinnen, die een aanvraagformulier hebben ingediend voor het verkrijgen van een bonkaart voor brandstoffen en/of petroleum voor kookdoeleinden, deze kaart in het tijd vak van 16 Mei t/m 21 Mei 1941 bij den distri- butiedienst, Spoorstraat 44, aldaar kunnen af halen en wel degenen, wier achternaam begint met: Letter A, B, C of D op Vrijdag 16 Mei 1941, Letter E, F, G of H op Zaterdag 17 Mei 1941, Letter I, J, K, L, M of N op Maandag 19 Mei 1941, Letter O, P, Q, R, S of T op Dinsdag 20 Mei 1941, Letter U, V, W, X, Y of Z op Woensdag 21 Mei 1941. De distributiestamkaart van het hoofd van het gezin moet worden overgelegd. Voor verdere bizonderheden zie men de ad vertentie. van 15 Mei 1941. BEVALLEN: A. M. TerlouwKamp, z. GETROUWD: C. J. Schipper en D. A. van Loenhout; H. Bakker en M. G. Dekkers', C. T. IJfs en G. Oelius; J. J. Bakker en C. Hoelandt. In 't breede venster staat een kruik Geschilferd en gescheurd, Zij troonde achter 't ruit, er was Zooveel met haar gebeurd. Eens was zij uit wat kleurig leem Gevormd door nyv're hand; Gebakken in de heete asch, Gemaakt in 't verre land. Daar had ze in een tent gestaan, Bewarend 't kost'lyk nat, Verfrisschende de drooge mond, Als bron 'geen water had. Een vreemdeling op verre rins, Zag in de tent haar staan. Hij kocht de kruik voor heel veel geld. Z'is met hem meegegaan. Al staat z'in breede vensterbank, Sinds jaren ver van huis. Deez' sierlijk slanke kostb're vaas, Ze hoort in 't oosten thuis. Heemstede, Mei. K. Wouters. 's Avonds, om een uur of acht, zien we vaak menschen voorbij ons huis komen, fietsen of loopen, met tasschen aan den arm of achter op de fiets gebonden, op wég naar hun „evacuatie-oord", Huisduinen. De zon straalt aan den hemel, zij is reeds ver óp haar dagelijkschen tocht gevorderd. Haar stralen verlichten de vensters van het villapark, dat wij naderen. Onze goede, oude „Lange Jaap" steekt, als een reus, boven al die roode daken uit, die wij zien glanzen in den zonneschijn. Achter het dorp verheft zich een met dennen begroeide heuvel. We rijden de menschen voorbij, die naar Huisduinen wandelen. Nu eens een paartje, dat pas ver loofd is, dan weer een paartje, dat de koperen bruiloft allang achter den rug heeft. Ook pas- seeren wij moeders, die met kinderwagens en hun verdere kroost zoo snel mogelijk vooruit probeeren te komen. Voor ons uit rijden een paar fietsers, die met dekens en kussen ach- teropgesjord, op weg zijn. We zijn in Huis duinen. Achter de ramen zitten heele families naar de nieuwaankomenden te kijken; af en toe wordt er een hand opgestoken of een groet toegeroepen als er een bekende voorbij gaat. In het centrum van het dorp is het druk. Iedereen wil nog wat van den mooien avond genieten, en is, met of zonder jas, naar buiten gegaan om nog „een ommetje" te maken. Op het plein voor de kerk lijkt het wel een volksverzameling. Allerlei bekenden komen elkaar tegen en maken een praatje. Daar wordt zwaarwichtig geredeneerd; wordt het laatste nieuws besproken, daar wordt een beetje geflirt; wordt geschertst en er wordt gelachen. Sïen ziet een gaan en komen, kinderen wor den naar binnen geroepen, om naar bed ge bracht te worden. Huisduinen is nu als een buitenwijk yan onze stad. waar iedereen el kaar kent, en iedereen opgaat in eikaars vreugden en zorgen. Huisduinen zit propvol. Geen huisje is er onbewoond, overal, zelfs in gedeelten van huizen, zijn heele families onder gebracht. En toch schijnt deze groote Huis- duiner familie, het goed met elkaar te kunnen vinden. Terug, op weg naar Den Helder, gaan wij langs den Duinweg, daar zijn nog mannen in hun tuintje bezig, daar worden groenten zorg vuldig gewied, en een ander stukje grond om gespit. Wij gaan verder en komen langs het Kerkhof, daar, in en bij de schuilloopgraven, is ook drukte. De een schept zand voor den ingang van een bunker weg, een paar anderen, waaronder wij huisvaders op jaren herkennen, zijn een partijtje a etballen in hemds mouwen. Ook" hier maakt men het zich zoo ge zellig en zoo makkelijk als het onder de ge geven omstandigheden mogelijk is. Kleeren hangen er te drogen, dekens worden uitge klopt, alles werkt ook hier samen. Steeds meer menschen komen wij op onzen weg terug tegen. Velen gaan zoo laat mogelijk van huis; zij doen alles thuis en gaan alleen slapen. Een lege melkwagen rijdt ons voorbij, volgeladen met menschen. Zoo is rrt volop leven 's avonds op slechts enkele kilometers van de Jutterstad. Naar wij vernemen, heeft Ds. F. W. J. r. d. Poel, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, het beroep naar Zierikzee aangeno men. Wij verwijzen naar een in dit nummer voor komende advertentie, waarin wordt bekend gemaakt, dat morgenmiddag 2.30 uur, in perceel Keizerstraat 30, het Uniehuis geopend wordt. Uit het politie-rapport FIETS VERDWENEN. Aangifte bij de politie werd gedaan van de vermissing van een fiets. De eigenaar had het rijwiel zoo lang in een gang van een perceel aan de Binnenhaven gezet. De politie stelt een onderzoek in. BELEEDIGD. Ook de kleine, onbeteekende, onderlinge ruzies gaan bij de menschheid nog maar ge woon door, net alsof er geen belangrijker din gen op dit ondermaansche te beleven zijn. Ditmaal wendde zich iemand, tijdelijk wo nend te Anna Paulowna, tot de politie, om klacht te doen dat hij was beleedigd door enkele andere lieden. Men leert het nooit! NA BEZETTEN TIJD. Het bleek noodig dezer dagen twee perso nen op de bon te zetten, in verband met hun aanwezigheid op de openbare straat en dat n a het uur, waarop ieder burger thuis be hoort te zijn (12 uur). LICHT OP DE HOOFDGRACHT EN IN SOEMBASTRAAT. Surveilleerende politie ontdekte uitstralend licht in een perceel aan de Hoofdgracht en in een perceel in de Soembastraat." In beide gevallen zorgde men dat deze licht bron gedoofd werd, terwijl proces-verbaal tegen de delinquenten opgemaakt werd. DIEFSTAL VAN HOOFDSTEL. Men schijnt tegenwoordig letterlijk alles te kunnen gebruiken, tot zelfs de meest vreem de gebruiksvoorwerpen. Ditmaal betrof het de diefstal van een hoofdstel van een paard, dat men in een pakhuis veilig waande. De politie stelt een onderzoek in. WAAR ZIJN DE SANDALEN? Aangifte bij de politie werd gedaan van de vermissing van een paar sandalen. Een on derzoek naar de bedrijver van dezen euvel daad wordt ingesteld. INBRAAK AAN DEN RUYGHWEG. Wederom bleek dat lichtschuwe elementen op pad zijn geweest teneinde te zien of er in onbewoonde perceelen niets van hun gading te vinden was. Het betrof een woning aan den Ruyghweg, waarin men zich toegang ver schafte. De buit bestond uit enkele pakjes thee en koffie. Een onderzoek door de politie is ingesteld. kunnen verdreven worden met Kruichen. Reed« gedurende tienteHen jeree bracht Kruichen uitkomst over de heele wereld. Neem toeh óók ooder voortdu rend* controle van scheikün- dige-apotheker G.-J. logger Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 EIEREN GESTOLEN. Kip-eieren zjjn begeerenswaardige artikelen in deze dagen. Dat meende ook een jongeman, die echter zoo dom was z'n handen niet thuis te kunnen houden en er op uittrok om de eieren te stelen. Hij viel echter door de mand, en zal thans voor den rechter zijn oneerlijke neigingen dienen te verklaren. NA 12 UUR OP STRAAT. De politie ontdekte een juffrouw, die zich na bezetten tijd, 12 uur, op straat bevond. Proces-verbaal en tijdelijke onderbrenging op het Bureau volgde. Vio4i$>ü& Het elftal van Debo, dat morgenmiddag om 2.30 uur in het veld komt tegen het „Torpedo atelier", ziet er als volgt uit: Bogaart Boon Kemna Luyendijk v. d. Berg Catshoek Rombout Stevens Bremer ,-Douwes Aberson HELDER-H.R.C.-JUN. TEGEN „DE ROODE HAAN". Op het Helder-terrein wordt hedenavond een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tus- schen De Roode Haan (brandploeg 2) en de Helder-HRC-jun. Aanvang 6.30 u. OP HET TWEETAL. Ds. E. du Marchie van Voorthuysen, Chr. Ger. predikant te Urk, komt voor op het tweetal voor de Chr. Ger. Kerk te Ooster beek. Twee jaar geleden ontving Ds. van Voorthuysen ook een beroep van Ooster beek. Vlsscherfl URK, 14 Mei 1941. Door 60 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 2019 kg aal en paling, van 21160 kg per vaartuig, prijs 0.621.54; 81 kg spiering, 0.440.56 per kg; 215 manden possen, 0.80 tot 1.05 en 100 manden nest, 0.33 per mand. De fuikaalvisschers hadden vangsten van 45050 kg per fuikaalvisscher. xittan uren op oen pakkend* tekst t« „broeden" Verspil geen tijd 1 Laat ons U voorlichten Het kost niets extra I Treinen vertrekken van Den Helder4 Treinen komen aan in Den Helder Boordevol geladen, Afgeladen, volgepropt, samengeperst met de reizende gemeenschap, die zich in den trein nog steeds zeker weet van de wiskundige waarheid, dat hij de kort ste verbinding is tusschen twee punten. Al die treinen zijn gelijk. Speciaal de derde-klas compartimenten ver- toonen een gelijkvormigheid die feitelijk on overtrefbaar is. Houten banken met een net erboven. Twee ruiten aan iederen kant, een deur, een lamp en een noodrem. De eenige afwisseling bestaat uit de bordjes „niet- rooken", waarmede een deel der comparti menten uitgerust zijn, en waarvan een niet onbelangrijk deel der mannelijke reizigers meent, dat ze er voor versiering hangen en niet als verbod-bepalers. Maar in al deze rijtuigen, al deze één-vor- mige wagons, is den laatsten tijd een afwisse ling gekomen. Het komt namelijk voor, dat zich in de treinen van en naar Nieuwediep een super-de-luxe D-trein-wagon bevindt, zooals men die voorheen uitsluitend aantrof op de trajecten naar het buitenland. Als men voorheen z'n vacantiereis ging maken, hetzij naar Brussel, hetzij naar het Rijnland, of naar andere steden, stapte men in Amsterdam in den D-trein. Hetgeen welis waar extra-duur was, doch waardoor men toch de luxe deelachtig werd, dat men anders reisde dan „anders". En nu zit menigmaal zoo'n D-trein-rijtuig vastgekoppeld aan den évacuanten-trein. 't Is de moeite waard te aanschouwen hoe men er op reageert. Plotseling heeft drie-kwart van reizend Nieuwediep alle belangstelling verloren voor de derde-klas wagons, zelfs voor dat deel, het welk van comfortabele leeren kussens is voorzien en waarin voorheen 2e klas passa giers de beenen uitstrekten. De D-trein... Hij oefent een magische aantrekkings kracht uit op man-vrouw-en-kind. Ziet hen rennen, een half uur voor het vertrek van de treinen. De mannen met open jassen, waar van de panden achter hen aan komen flad deren als gevluchte zwaluwen... de hoed op één oor of in de hand... met afgezakte broe ken van deze D-trein-estafette... met vuur- roode hoofden, waarvan het zweet tappelings afdruipt... met verwilderde oogen... met het „stikkebuultje" aan één vinger bungelend... En... de vrouwen. Als een horde opge jaagde amazone's, met waaiende rokken en zwierende mantels... ook rood en bèk-af, met afgezakte kapsels en ladderende kousen... Zóó attakeert men den D-trein, die zwart en roerloos en waardig daar staat als een aristocraat tusschen een rij plebejers. Men maakt het dan mee, dat die D-trein reeds gevuld is. Dat een humaan trein- beambte bereids de deuren van Het Beloofde Land geopend heeft en nóg vroeger-gekome- nen de gelegenheid geboden om naar bin nen te gaan. Geen nood! Als er geen plaats meer is, is er nog wel staan -plaats. De D-trein is lang, en vele schapen gaan er in één hok. Helaas... 'tzijn niet altijd makke schapen en het is een geschiedenis apart om na te gaan op welke wijze de staande D-trei- ners optreden tegen de zittenden. Er worden van buiten naar binnen felle blikken geworpen door de moe-gerende en zweetende laatkomers. Men snuffelt en speurt ieder compartiment af, op zoek naar een nog een allerlaatste laatste plaatsje. Het geen doorgaans overbodige moeite is. Dan kijkt men de inzittenden aan. En pleegt zure opmerkingen. Dés te zuurder naarmate de zittenden er lekkerder, comfortabeler, luier, vadsiger en slaperiger bijzitten en -liggen. Ziet hen daar liggen in het pluche en fluweel, als prinsen en vorsten die op reis zijn. Ziet hen de allure aannemen van reizende Cresus- sen, hen... die in hun versleten portemon- naie niets anders hebben dan een ordinair, blauw-wit weekkaartje. Zie hen de pose en manieren van lui-in-goeien-doen...! De buitenstaanders zouden nu verstandig doen heen te gaan en een plaats zoeken in de andere wagons, waar ruimte te over is. Maar dat gebeurt niet. En dan aanschouwt men het mirakel, dat de gemiddelde reiziger liever staat in een D-treinwagen dan z i t in een derde klas-compartiment. Waaraan men lang niet oninteressante psychologische studies zou kunnen verbinden. Zoo reist men in den D-trein. Is men zoo onfortuinlijk na een monster race en na de bestorming van den wagen inderdaad een plaats veroverd te hebben, let dan eens op de verzaligende gezichten van weelde van rood-fuweel en grijs satijn laten de mede-reizigers. Ziet, hoe ze zich deze smaken. Ziet hoe men zich knuffelt en rolt en streelt en vleit aan en met dat fluweel. Licht- deinend, veerend, welhaast zwevend, be weegt deze aristocraat onder de wagons zich voort. Men wiegt mee, weggedrukt in de fulpenweelde van de kussens. Sommigen zijn er verlegen mee: die weten niet hoe zich te gedragen in zooveel luxe, na zoovele maanden aan den onderkant des lichaams gemarteld, gepijnigd, gefolterd te zijn door de derde-klas wagens. De herinne ring is nog levendig hoe men soms gerad braakt uit den trein stapte, verkild tot op het gebeent', en met nog de na-schokken van gebroken koppelingen in de lever en nieren natrillend De D-trein doet ons het leven weer aan vaarden. Hij is de vertegenwoordiger van het ge makkelijke leven, waaraan we ons zoo gaarne, na deze ongemakkelijke maanden willen overgeven. Hij geeft ons iets van dé luxe waarop we tenslotte allen aanspraak maken en betoovert ons met al die kleine dingen, waaraan zoo'n D-trein-compartiment rijk is. Het klap-tafeltje, waarop we de krant kun nen uitspreiden, de aschbakjes, die men haast niet waagt te gebruiken. Zóó pro per en glimmend zien ze er uit. En de schil derijtjes aan de wanden van Mooi-Nederland. Van Giethoorn en Valkenburg en de Friesche meeren en de Veluwe. En dan zijn daar de verbodsbepalingen in vreemde talen, dat al heeleméél op onze verbeelding gaat werken. Zóó deftig is onze p-trein zelfs, oat het in het Italiaansch ver boden is om er in te spugen. Nietwaar „Non sputare..." enz. De beschavende invloed van den D-trein is verbeterend. Niemand bevuilt den wagon niemand rukt deurriemen af, niemand gaat in de bagagenetten liggen... niemand gebruikt de gordijnen als zeemlap... niemand gaat met zn schoenen op de fluweelen weelde van de zitplaatsen liggen... niemand... neen nie mand spugt zelfs, en de kwispeldoormist men met in dezen D-trein. Non sputare Grommend spuit een waterstraal in een berg van grijs cement met zand en vormt er een troebelig meertje. Het water zakt lang. zaam borrelend naar omlaag. Met groote scheppen wordt het materiaal dooreen ge. werkt. Tonnen worden naderbij gereden en vol met specie geschept. Spattend sist het water tegen een kruiwagen met steenen die aanstonds gemetseld moeten worden. Het Stoffige van de baksteen wordt nu een diep warm rood. Rondom een houten stellage op een tevoren uitgegraven vloer staan ze daar, de metse laars. De tonnen met specie staan achter, de stapels steenen naast hen. Ze staan er al vroeg in den morgen, en rijen steen aan steen, steen op steen. Een muurtje verheft zich tot halverwege de stelling. Stop, wat gebeurt daar? Er wordt daar weer op den grond be gonnen. Halfs steens muur, één steens muur. Steenen worden gepakt en van specie voor- zien, en de muur groeit, groeit zienderoogen. Eén steens muur, nog niet dik genoeg, nóg een steen ervoor. Anderhalfsteens muur. Drif tig tikken de troffels op de steenen om ze op juiste grootte te hakken. Zij zingen hun eigen melodie van harden arbeid. De muur groeit, de zon brandt op den rug en in het gezicht van de metselaars. Ronde bogen als van kloosternissen uit den ouden tijd worden ge bouwd. De dikke muren groeien naar elkaar toe om tenslotte in ronde welving aaneen gevoegd te worden. Nog meer cement wordt aangebracht, nog meer steenen worden steeds naderbij gereden. Aldoor straalt het water op de steenen en in de specie, steeds maar door, en onafgebroken klinkt het geting en het ge schraap van de troffels; bouwen, bouwen, bouwen. De roode baksteen verdwijnt onder een pleisterwerk van groen-grijze specie, keurig glad, als stucadoorswerk. Het bouwsel is af; straks komen wagens vol zand, dat het voor het grootste deel aan het oog onttrekt. Overal verrijzen ze. De metselaars zoeken hun gereedschap bijeen, op weg naar een andere plek, waar hetzelfde werk weer wacht. Bouwers aan de veiligheid van onze stad. ALGEMEENESYNODE NEDERLAND8CHE HERVORMDE KERK. De cdgemeene synode der Nederlandscha Hervormde kerk zal op 27 dezer te 's-Graven- hage in een buitengewone vergadering bijeen komen. LUTHERSCHE KERKERADEN. De bond van rechtzinnige kerkeraden der Evangelische Luthersche kerk houdt op 26 Mei a.s. te Utrecht zijn voorjaarsvergaderingDs. H. J. Jaanus te Rotterdam houdt een inleiding over het onderwerp ,fie kerk en onze kerk". LEGATEN. De Nederlandsche Hervormde gemeente te Krimpen aan de Lek ontving een legaat van 2000.en een van 6000.welke respec tievelijk voor de diaconie en de kerk bestemd waren. JUBILEUM. Ds. Jac. van Nes, Gereformeerd predikant te 's Gravenhage hoopt op 17 Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar het predik ambt aanvaardde. Hij werd toen predikant in de residentie voor de Jodenzending; van 19 H 1916 was hij als hulpprediker te Groningen werkzaam. EVANGELISATIE-ARBEID ONDER SCHIPPERS. De Gereformeerde kerk te Rotterdam-Delfs- haven is aangewezen om een predikant te be roepen voor den evangelisatie-arbeid onder de schippers. De classes uit de provincie Zuid-Hol land zullen dezen arbeid steunen. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK OP IJSLAND. De pogingen van de Roomsch-Katholieke kerk om zich op de Far oer-eilanden en IJsland uit te breiden bleven ondanks de groote moeite, welke men zich getroost heeft, vrijwel vruchte loos. In 1929 werd IJsland tot apostolische pre fectuur verheven. In de hoofdstad Reijkjavik werd een prachtige kathedraal opgebouwd. Het resultaat van 75 jaren missiearbeid is geweest, dat de Roomsch-Katholieke kerk op IJsland maar een gemeente heeft met 175 zielen, op een totale bevolking van honderdduizend. GEREFORMEERDE KERK TE GRONINGEN. De kerkeraad der Gereformeerde kerk te Groningen heeft besloten tot splitsing der kerk aldaar over te gaan. In de toekomst wordt zij verdeeld in Gereformeerde kerk Groningen Noord en Zuid, elk met vier wijken. De onge deelde kerk telt 7 predikantsplaatsen en 13.500 zielen. VROUWELIJKE PREDIKANTEN. Ook de vrouwelijke predikanten zijn in de week van Paschen te Amsterdam samenge komen. De secretaresse, dr. A. Mankes-Zur- nicke van Rotterdam, besprak de positie van de vrouwelijke predikanten in Nederland. Het bleek, dat onder de Doopsgezinden de meeste mutaties voorkomen, zoodat de indruk van eenige jaren geleden, dat de vrouwelijke pre dikant meestal op haar eerste standplaats blijft, mans niet meer juist is. Bij de Remonstranten is in een onzer groote steden een hulp-predikan- e enoemd, een plaats, die was vrijgekomen, ooi at een predikante het voorgangsterschap van een afdeeling van den Prot. Bond had aan- aar is door een andere vrouw bezet; hét Remonstrantsche seminarie blijft echter ooi oopxg «o<y voor de vrouwen gesloten. nn"o,)\ Che P'oponente wacht nog op een en i°n!>e vrouw, die het kerkelijk eidend examen voor de Hervormde kerk "nj had in een groote stad een aan- *i Ij? aJS hulr>P™dikante ontvangen. De mo- 'LrmnTi 00k niet uitgesloten, dat de Her- ke>k op den duur een positie zal schep- pen voor de vrouwelijke theologe. aen lo°V van den middag werd de ver- gaaering voortgezet met de vrouwelijke stu' f n in de theologie. Voor het eerst behoor- aen drie vrouwelijke studenten in de theologie n'l XH3e Universiteit tot de aanwezigen. zy hopen later wel werk te krijgen in een af-,°hmferd'J ticmeente, zij het dan ook niet dis volledig bevoegd predikante.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6