Brief uit Nieuwediep 7 Zomert pre bihbeurtm Tragisch ongeluk Verlangen £afwjentraal GEZELLIGE MUZIEK Distributie Opplakvellen Distributie-nieuws Zaterdag 17 Mei 1941 Vierde Blad Vijfdaagsche weekkaart 17 jaar Brand in de 2c Vroonstraat Burgerlijke Stand van Den Helder Slaapplaats voor stadgenooten J«t« at.ltlMr. voor winkeliers den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER RT\T. - W. L. 1-0 Dc jeugdherbergen met Pinksteren lederen avond 6 uur Zondagmiddag 3 uur MATINEE ïPiadAnituw-ö In verband met den Hemel vaartsdag. In verband met den Hemelvaartsdag zullen er volgende week door de Spoor wegen vjjf-daagsclie weekkaarten wor den uitgegeven. Allen, die dus op den Hemelvaartsdag niet naar Den Helder gaan, kunnen daarvan profiteeren. Wie Donderdag wel zpn dagtocht naar Den Helder maakt, koope een gewone weekkaart, de andere évacué's schaffen zich een vijf-daagsche aan. ll-jarig jongetje valt in een put en verdrinkt. Een wel bijzonder tragisch ongeval heeft zich gisterenmiddag op den Ruygh- weg voorgedaan, waarvan het ll- jarig zoontje van de familie Bijl het slachtoffer is geworden. Te omstreeks 12 uur was het jongetje op de straat aan het spelen, in de na bijheid van een waterput, waarvan het deksel weggehaald was. Of dit door het knaapje zelf gedaan was dan wel door een ander, is ons niet bekend. In ieder geval is de ll-jarig Marinus tijdens het spelen uitgegleden en kwam hij in den put te vallen. Toegeschoten hulp haalde den jongen weer naar boven, doch het bleek reeds niet meer mogelijk de levensgeesten op te wekken. Uiteraard verwekte dit wel bijzonder tragisch ongeval op den Ruyghweg groote consternatie. Op avontuur uit Vlissingen. Door de politie werd gisteren in Den Hel der een 17-jarig meisje aangehouden, dat zich zonder toestemming van haar ouders uit Vlissingen begeven had, zonder daarbij de redenen van het vertrek opgegeven te hebben. Het meisje met avontuurlijke neigin gen werd op transport gesteld en bevindt zich thans weer onder de ouderlijke macht. Schuur uitgebrand. Gistermiddag te omstreeks half 5 kreeg de brandweer mededeeling daf er brand was uit gebroken in een perceel aan de 2e Vroonstraat. Terstond begaf men zich naar de aangegeven plaats, alwaar bleek dat het een schuur was, die in lichte laaie stond. Direct werd water gegeven, doch het bleek dat het vuur reeds te ver doorgewoed had om het pakhuis nog te redden. Het brandde geheel uit. De oor zaak van dezen brand is nog niet vastgesteld kunnen worden. In de schuur bevond zich eveneens een wagen van een glazenwasscher. Ook deze werd volledig vernield. INBRAAK IN DE EMMASTRAAT. Aangifte bij de politie werd gedaan van een inbraak, die plaats gevonden had in een per- ceel aan de Emmastraat. Na onderzoek kwam aan het licht, dat uit de woning niets vermist werd. Een geluk bij een ongeluk alzoo. NAAR ALKMAAR. Door de politie werd een persoon aangehou den, die nog te bock liep voor een maand ge vangenisstraf. Hij werd met den meesten spoed naar Alk maar overgebracht. FIETS VERDWENEN. Een stadgenoot kwam op het Hoofdbureau mededeeling doen, dat zijn rijwiel op cnna- speulijke wijze verdwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. OVERTREDING WAPENWET. Proces-verbaal werd van iemand opgemaakt in verband met overtreding van de Wapenwet. HIJ WAS ZICHZELF NIET. Bij contröle werd iemand op de bon gezet, die zich schuldig gemaakt had aan het niet- bezitten van een identiteitsbewijs. Men lette hierop nog eens terdege. NA BEZETTEN TIJD OP STRAAT. Surveilleerende politie legde de hand op een persoon, die na bezetten tijd op straat ver toefde. _r Hem werd tijdelijk onderdak op het Hoofd bureau verschaft, terwijl eveneens proces-ver baal opgemaakt werd. van 16 Mei 1941. GETROUWD: W. Looij en H. C. van Lingen. Breezand: Kamer of slaapgelegenheid voor echtpaar zonder kinderen. Adres: Bureau van dit blad. fódIZGIfifltlP. BOS GOEDE PASFOTO'S 6 voor 1 gulden. Atelier open, van 10 5 Zondags gesloten. Inlevering scheerzeepbonnen De detaillisten kunnen de scheerzeepbon 117 AD bij hun leveranciers inleveren tot en met 1*7, Mei a.s. Na dezen datum mogen de leveranciers de scheerzeepbonnen 117 AD niet meer aan nemen. Inlevering door grossiers Voor de grossiers is bepaald, dat zij deze bonnen tot 1 Juni a.s. bij den distributiedienst kunnen inleveren in een hoeveelheid van ten minste 100 stuks of veelvouden daarvan, te zamen met een ontvangstbewijs MD 257. Voor het geval een grossier geen 100 of een veel voud van 100 bonnen 117 AD heeft, dient hij bonnen K van de textielkaarten van'mannen en jongens van 15 jaar en ouder (paarse kleur) mede in te leveren, tot hij er 100 of een veel voud van 100 heeft. Aangezien de bonnen K van de textielkaart van kleiner formaat zijn dan de bonnen, welke voorheen voor scheerzeep aangewezen wer den, is bepaald, dat de bonnen K op het op- plakvel MD 18 nieuw model geplakt dienen te worden. Inlevering bloembonnen no. 7 (tarwebloem) De detaillisten kunnen de bloembonnen no. 7, waarvoor zij coupures tarwebloem wenschen te ontvangen, bij den distributiedienst inle veren in het tijdvak van 19 t/m 23 Mei 1941. De bonnen moeten in veelvouden van 80 stuks en met een minimum van 80 stuks worden ingeleverd, opgeplakt op form. MD 268. Van de restantbonnen no. 6 mogen ten hoogste 79 stuks worden ingeleverd. Inlevering bon 23 (rijst) In bovengenoemd tijdvak moeten eveneens worden ingeleverd bonnen no. 23 in veelvouden van 10 stuks met een minimum van 40 stuks, geplakt op opplakvellen MD 18 nieuw mo del Hieronder mogen maximaal 9 restant bonnen no. 19 voorkomen. Beide inleveringen moeten tezamen geschie den met één ontvangstbewijs MD 201 B. Ulal ïlliddenAtatideM inteïeiAeeAt Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD ^(bonnen^groot form.): per 100 st. f 0.16 per 1000 st. f 1.50 per 5000 st. f 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. f 0.18 per 1000 st. f 1.70 per 5000 st. f 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder r Kent gij ook het heimwee dat 't leven soms geeft. Aan 't menschdom dat hier op deez aarde nu leeft. De moeiten en zorgen, zoo menig verdriet. Dat toch zoo kan schrijnen, 't ontvluchten gaat niet. Kent gij niet 't verlangen, naar huis en naar haard. En eigene woonstee, z'is 't meeste toch waard Te zijn in uw eigen zoo lieflijk tehuis. Dan weer te weten, ja hier is m'n thuis, Kent gij niet 't verlangen, naar 't oude dat ging. Wat ge nu pas beseft dat ge daar zoo aan hing. Ik heb dat verlangen, mijn her te doet zeer. Och dagen van vroeger, keer spoedig toch weer. Dat ik dan waardeere, ook droefheid en leed. Maar dat ik deez' dagen ook nimmer vergeet. En dan ook geniete, als kome die dag, Zoodat ik dan vroolijk en blij wezen mag. En komt soms de ure van droefheid en strijd, Denk ik dan terug aan deez' droevigen tijd. Och dag van voorspoed, 'k zit droevig terneer. Kom toch. O dage, keer spoedig dan weer. Heemstede, 13 Mei '41 K. Wouters Restantbonnen 13 en 14 (boter en vetkaart) De restantbonnen 13 en 14 kunnen nog in het tijdvak van 19 t/m 23 Mei .1941 bij den distributiedienst worden ingeleverd. De bon nen 13 en 14 van de boterkaart (tezamen ten hoogste 9 stuks) kunnen worden geplakt bij de bonnen no. 15 van de boterkaart. De bonnen 13 en 14 van de vetkaart (even eens tezamen maximaal 9 stuks) kunnen wor den geplakt bij de bonnen no. 15 van de vet kaart. In beide gevallen zullen coupures voor boter worden verstrekt. De inleveringsdagen zijn voor codenummer: 1001 t/m 1999 op Maandag 19 Mei 1941; 2001 t/m 2999 op Dinsdag 20 Mei 1941; 3001 t/m 3999 op Woensdag 21 Mei 1941; 4001 t/m 4999 op Donderdag 22 Mei 1941; 5001 t/m 5999 op Vrijdag 23 Mei 1941. Bedrijf scompetitie Onder groote belangstelling hee'ft de eerste ontmoeting plaats gehad,, in deze competitie. De wedstrijd kenmerkte,zich door een goede verstandhouding in het véid. Hoewel W. L. voor de rust sterker bleek, wist zij dit niet in doelpunten uit te drukken. Na de rust, doen de P,T;T.-ers den wind mee hadden, waren de partijen volkomen tegen elkaar opgewassen> dochaan beide zijden werden door slecht schieten vele mooie kansen bedorven. In de laatste minuut gelukte hét P.T.T. door een goed doelpunt de overwinning uit het vuur te sleepen, zoodat zij hiermede twee kostbare punten veroverde. Programma. Voor hedenmiddag is alsnog vastgesteld de wedstrijd: L.B.D. 1Scheepsbouw. Aanvang 16.30 uur. Scheidsrechter W. Goudswaard. Daar „Scheepsbouw" en „Schilders werf" door foutieve inschrijving genoteerd stonden als 2 afzonderlijke elftallen, doch in werkelijk heid als één combinatie uitkomen, vervalt in Afd. I de ploeg „Scheepsbouw" en in Afd. II de ploeg „Schilders werf" en komt hiervoor in Afd. II dan deze combinatie onder den naam: „Scheepsbouw" in de plaats. Hierdoor vervalt dan tevens de voor Vrijdag 23 Mei a.s. vastgestelde wedstrijd: R.W.J. Scheepsbouw. De leiding van de N.J.H.C. meldt, dat vele jeugdherbergen reeds voor de Pinksterdagen zijn volgeboekt. Dit beteekent, dat de meeste trekkers en treksters, die zich thans nog aan melden, voor bepaalde jeugdherbergen moeten worden teleurgesteld. De geweldige toeloop nair de jeugdherber gen dwingt de jeugdherbergcentrale maatre gelen te treffen om te voorkomen, dat in het komende seizoen een groot deel van de trek kers geen onderdak zou kunnen krijgen. Zoo wil de jeugdherbergcentrale trachten, een aantal tijdelijke jeugdherbergen in te scha kelen, om zoo haar leden in staat te stellen dezen zomer ongestoord hun tochten te hou den. Van welk een groote beteekenis de jeugd herbergen zijn, blijkt duidelijk uit het feit, dat b.v. in de eerste week van Juni ongeveer 180 kinderen, van 12 tot 14 jaar'op initiatief van den Centralen Transportarbeidersbond 3 da gen in de verschillende jeugdherbergen zullen doorbrengen. De uitbreiding1 en instandhouding van de jeugdherbergen is een nationaal belang én daarom meent de Nederlandsche jeugdher bergcentrale een beroep te mogen doen op de offervaardigheid van het geheele volk om dit mooie werk naar vermogen te steunen. Op 23 en 24 Mei a.s. zal daarom overai in het land een groote straatcollecte ten bate van het jeugdherbergwerk worden gehouden. GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het diploma machine- schrijven aan het Instituut „Mercurius", Loodsgracht 72, alhier: de heeren K. Jeliema, J. Kwinkelenberg, J. G. Zwolsman en H. J. van Berkum, allen leerlingen van b.g. Insti tuut. RECTIFICATIE. Ds. F. W. J. v. d. Poel heeft, zoo deelt hij ons mede, inzake het beroep naar Zierikzee nog geen beslissing genomen. Aan $,an ÏÏlenó Nieuwediep, 17 Mei 19!tl. Beste Jan, Laat ik beginnen, Jan, met je te schrijven, dat je laatste brief me goed gedaan heeft. Hij heeft me opgewekt uit een zekere lethargie, uit een tijdelijke moedeloosheidsdepressie. Het was misschien zwak van me, maar ik ontkwam er niet aan. Nu ja, het is voorbij.' Basta. Maar ik dank je voor dien brief en hoop daar binnen kort nog persoonlijk op terug te kunnen komen. Hij was voor een niet gering deel oor zaak, dat ik m'n optimisme, m'n levenslust en arbeidszin weer terug kreeg. En daar ben ik je waarachtig erkentelijk voor. Je schreef ook over die Duikelaartjes. Dat was een origineele inval van je, vader, en als ik je onkreukbaarheid niet kende zou ik haast geneigd geweest zijn hatelijk te vragen „Was dat van je-èigen"f Ik ben nog denzelfden dag naar een meester-banketbakker gesneld, en heb hem het plan voorgelegd, hem wijzende op de lokkende finantieele voordeelen, die aan de uitwerking van dat object annex zijn. Helaas laat die koekebakker me nu vertellen, dat de bakkerstechniek nog niet zóó ver is, en dat dus de Duikelaartjes voorloopig nog niet dc banket-étalage's zullen sieien. Waarmee jij dus tevens je patent-rechten in rook ziet ver dwijnen, Jan. Het heeft ons echter deugd ge daan, dat je ons in Den Helder met die Duike laartjes vergelijkt. Waarlijk... sloome Duike laars" zjjn we gelukkig nog niet en er moet heel wat gebeuren voor en aleer we voor het noodlot capituleeren. Je schreef ook, dat je het een prestatie vond dat de krant iederen dag verschenen is en ook dat heeft ons, speciaal bij de krant, een hart onder de riem gestoken. Want kijk Jan, met alle respect voor onze abonné-familie, het meerendeel heeft er, vermoed ik, geen idéé van, wat daar in die dagen voor ons is komen kijken. Jij weet dat wèlomdat je aan het vak „geparenteerd" bent. Maar Koning Abon- né, die denzelfden middag van den nacht waar op we gebombardeerd werden, z'n lijfblad in de bus kreeg, en z'n „fulliton", z'n adverten ties en andere „stukjes" las, vermoedde niets van de ellendedie wij bij de krant dan al achter den rug hadden. Wat wist hij van zetmachine's, waarvoor geen gas of electrischen stroom te krijgen was! Wat wist hij van dc kopij, die niet kwam omdat er geen postbestelling plaats vond. Wat wist hij van de problemen waarvoor onze ad ministratie stond, die met een gevluchte stad te maken had, waarvan de adressen iris Blaue hinein verdwenen waren. En welt van de duizend-en-één hoofdbrekens, waarvoor we, in alle bescheidenheid, zélf stonden, als we bèk- af, en zonder een uur slaap genoten te hebben, aan de redactietafel zaten en poogden een be hoorlijke krant te fabriceeren. Hij kwam er, 't ,jNieuwediepertje", en in die dagen waren er enkele bekenden van me, die 's-avonds zoo terloops opmerkten: „Nou, de krant was er vandaag toch, hoe hebben jullie 'm dat geflikt f" H o we 't 'm flikten doet er niet toe. Hg was er, en daar ging het om. Èn daar gaan we bij de krant, de directeur en de redacteur en de journalisten en de medewerkers, en last not least, de zetters, allemaal een beetje prat op. En nou kun je ons opscheppers noemen 't kan me geen steek schelen. Maar zoo den ken w ij erover. Om niet heelemaal op je brief voort te bor duren, wat anders. Janus in Behagen heeft een enormen verjaardag gevierd. Wat een belang stelling Jan wdt een sympathie voor die» ouwen grijsbaard. Hij zat er als een levend. standbeeld tusschen de bloemen en de sigaren en de brieven. Een stapel correspondentie uit 't heele land. Lollig was het te zien, dat Janus zelfs een aanzichtkaart gekregen had van een paar jongens, waarop stond: „aan den Leeuui van Nieuwediep; in Behagen". Tante Pos bracht 'm terecht: Net zoo als vele jaren geleden de brief aan Boerhaave, die uit Ame rika kwam, en waarop de afzender alleen maar geschreven had "Aan Boerhaave, Europa" terecht kwam. Daar moest ik aan denken toen ik die kaart bij Janus las. Zoidagmiddag komen de „Koperen Knoo- pan" naar Nieuwediep. Je hebt zeker al ge hoord, dat heel Casino praktisch één uur „besproken-uitverkocht" was. Wdt een bewijs van sympathie voor die knapen, zeg! Trouwens, dat is ook te begrijpen. Van de staf muziek spraken we altijd al als over „onze staf" en nog steeds betreuren we het ontbeeren van de taptoe's met flakkerende flambouwen en juichend koper. En die heroische tambour- maitre met z'n glimmende staf, waar de von ken van afspatten. 'k Stel me er véél van voor. Net zoo veel als die reisgenoot van me, Bram, die gezegd heeft dat hij 's-middags in Casino en 's-avonds in het „Gulden Vlies" in Alkmaar gaat luisteren. En die het jammer vindt dat ze niet drie maal optredei Ja, ja, wat zjjn we toch een geheide chauvinisten, Jan Maar JIJ, ouwe Nieuwe- dieperling, snapt dat, omdat je van hetzelfde bloed in je karkas hebt. Wel geen „blauw bloed", maar bloed waarin iets van het zout van de zee en iets van de frischheid van de hooge luchten boven het Marsdiep zit. Dót is 't geheim. Ik had je nog over verscheidene andere zaken willen hebben, Jan, maar ik zie dat ik aan m'n ruimte toe ben. Dus zwijg ik maar over de rest en zal daar t.z.t. wel weer het een en ander over bij elkaar flanzen. Met beste groeten aan jou en de jouwen (verschijnen er nog wel eens konijnen op je tafelI f fen tot kolenlaaien! Saint! C0RNELIU8. De eerste merkbare streeling van het komend zomertij was vanmorgen dan eindelijk waarneembaar. Vannacht zal dan wellicht dat lang-verbeide afscheid hebben plaatsgevonden van de mach tige heerschers, die men IJsheiligen noemt. Zij warén het, die ons weken en weken lang be roofden van zelfs den s c hij n van zomer. Vanmorgen, toen de schaduwen van den nacht wegtrokken, toen het eerste dageraads- grauw gloorde aan den kim voelde men de milde adem van den komenden zomer. De wereld, lag in wattige nevelsluiers ver pakt. Een lichte bries deed die nevels deinen en wiegen. De boomen stonden vrywel roerloos aan de wegkanten. De vogels, hun plan de campagne voor den komenden dag opmakend, zaten verscholen achter het jonge groen en zongen er al lustig op los. Het water in de grachten en slooten lag rimpelloos: daarover warrelden de nevelsluiers. Komend zomertij Eindelijk! 't Was merkbaar aan hen, die van uit het buitenveld naar Den Helder gaan. Men staarde uit de ruitjes van de bussen en de treinen. En men loofde den jongen dag, zoo vol belofte, zoo kostelijk van vooruitzicht, 't Was ook merkbaar aan hen, die per fiets naar het noor den tijgen. Het rijden viel hen eens zoo licht en niets was er meer overgebleven van de moeitevolle tochten, die men zich nog van en- kene maanden terug herinnert. Ieder kwartier werd het lichter. En ieder kwartier werd de damp doorzichtiger hel derder. Totdat het eindelijk niet meer was dan een ijle sluier van ragfijn tule, die de zon afschermde. Ineens brak hij daar; ineens werd de wit- zilveren plas in de spiralende nevels een gou den vlam, waarvan de bundels licht de aarde in fleur en flonkering zetten. Behaaglijk liet men zich deze koesterende weelde welgevallen. Dankbaar aanvaardde men de schat, die zoo opeens, op een Zaterdag morgen, zonder dat men haar feitelijk ver wachtte, in den schoot geworpen werd. Nu hoopt men dat het vele dagen zullen zijn, dat we dit vroeg-zomerfestijn mogen genieten. Dat het inderdaad zoo moge zijn! ZONDAG 18 MEI. Westerkerk (Heiden der Zeeplein) V.m. 11 uur Da. H. A. Enklaar. Geref. Kerk. (Rehobothkerk) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Middags 3 uur, Ds. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) Des morgens 10 uur en dea avonds 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat) Nam. 3.30 uur, Ds. W. Wesseldijk te Den Hoorn (Texel). Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Voormiddags 11 uur: H. Dienst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur en 'a middags 5 uur, Dienst. Leger des Heils (Zaal Spoorgracht 3435). 's Morgens 10 uur, Heiligingsmeeting. 12 uur, Zondagsschool. 's Avonds 7 uur, Verlossingssamenkomst. A.s. Dinsdag 7.30 uur, Schriftlezing. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Kapteyn. Doop. Heerhugowaard, n.m. 3 uur, gemeentemiddag, gewijd aan zingen uit nieuwen bundel. Noord-Scharwoude, geen dienst. Winkel, geen dienst. Anna Paulowna, v.m. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Oude Niedorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Boeke. Callantsoog, v.m. 10.30 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, geen dienst. Oosterland, v.m. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Westerland, n.m. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Barsingerhorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Van Bie- men. Kinderkerkdienst. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, v.m. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Oosterbaan. Nieuwe Niedorp, v.m. 10.30 uur, de heer E. Daalder, Theol. Cand. van Alkmaar. Hippolytushoef, v.m. 10.30 uur,' Prop. P. J. Lugt (op beroep). Geref. Kerk. Julianadorp. Nam. 6 uur, Ds Tollenaar. Anna Paulowna. Namiddags 6 uur: Ds. J. van Nieuwkoop. Schagen, v.m. 10 uur, Cand. J. v. d. Mye, hulp prediker. Nam. 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mye. Evangeiisa' Schagen, v.m. 10.15 uur, Cand. Beneder. Nam. 2.30 uur, Cand. Beneder. Breezand, v.m. 10 uur, de heer Boon. Nam. 2.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, v.m. 10 uur en n.m. 2.30 uur, de heer F. van Rossum. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging Bijeenkomst Dinsdagavond 8 uur in het E vangel isatiegebou w. Nieuwe Niedorp, v.m. 10 uur (gebouw Herv. Kerk), samenkomst. The Star of Hope Mlssion. Julianadorp, v.m. 10.30 uur. de heer A. Vries, van Den Helder. ODderwerp: Openb. 1 12—13.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 11