BOEVENTRONIES Abonnaert 0 op dit blad Onze kinderen BREGMAN DE WEEK. Teeken des tijds... Hockey Vandaag Werner Crone, Koningstraat 29 De her-inenting tegen iyphus en hoe 7 ontstond voor 50 jaar j Zaterdag 17 Mei 1941 tftacUriieuuM Concert „Koperen Knoopen Band" Tijdelijk verplaatst Automatische telefoon Centrale keuken De „Koperen Knoopen" in Alkmaar Tweede Blad En de oorlog Westenwind Sirene's lokken in Feiten en Fantasieën Er wordt stipt op tyd begonnen. Gisteren zijn de laatste 100 plaatsen voor het concert van de „Koperen Knoopen Band", hetwelk morgenmiddag in Casino gegeven zal worden, in minder dan geen tijd verkócht, zoo dat zaal en balcon tot de laatste plaats be sproken-uitverkocht zijn. Inderdaad heeft Den Helder hiermede bewezen deze ex-stafmuzi kanten een warm hart toe te dragen. Sympa thieker hulde dan deze overweldigende belang stelling uit alle lagen van het publiek had men den „Knoopen" moeilijk kunnen brengen. Het is ons bekend, dat er heel wat per sonen in Den Helder zijn, die het bizon der spijt, dat ze geen plaats hebben kunnen bemachtigen. Hun zouden wij het vol gende advies willen geven: de telefonisch en schriftelijk besproken plaatsen moeten, zooals reeds bericht werd, uiterlijk Zon dagmiddag 1 uur van het Casino-loket af gehaald zijn. Nu komt het meermalen voor, dat dit verzuimd wordt. In dergelijke gevallen komen er dus eenige plaatsen vrij, waarvan anderen weer kunnen pro- fiteeren. Die mogelijkheid bestaat ook morgenmiddag. Men houde, daar dus reke ning mee. Voorts mogen wij er wel met nadruk op wijzen, dat de aanvang van het concert gesteld werd op half 3. Gezien het feit, dat de band met den trein van kwart voor 6 weer moet vertrekken, en dat men dus met den tijd al zeer weinig speling heeft, is het noodzakelijk, dat precies half drie ook inderdaad aangevangen wordt. Tusschen de nummers gaan de zaaldeuren niet open, zoodat men er verstandig aan doet op tjjd te verschijnen. Onze middenstanders versagen niet. Hedenmiddag heropent de firma A. Hilde- ring, voorheen Spoorstraat 88, tijdelijk haar zaak in een perceel in de Koningstraat. Het pand van Maison Van Straaten, Koningstraat 47, is door den heer Hildering voor zijn zaak gereed gemaakt en vanmiddag zullen de vele cliënten van de zaak Hildering de bekende service en accurate bediening in de Koning straat vinden. Het doet telkens goed, dat onze midden standers het hoofd boven water blijven hou den, ook al komt het water vaak tot de lippen. Hoe vele Heldersche zakenmenschen zijn reeds zwaar getroffen door de bombardementen. Slechts een enkele liet zich ontmoedigtn, dat hij er vandoor ging, de meesten bleven, of kwamen terug. Zoo zal ook volgende week de firma Troost weer een zaak openen. De totale vernietiging van het pand en van veel goederen heeft ook deze firma niet bij de pak ken doen neerzitten. In perceel Breewaterstraat 5 zal een nood- winkel van de firma Troost worden geopend a.s. Woensdag. Het zal velen van onze stadge- nooten goed doen, dat ze ook bij dit oude en vertrouwde adres weer hun inkoopen kunnen doen. Het „buitenveldje", de jas en de man, die vroeg. Eenige dagen geleden namen wij een der „Schetsen uit het Buitenveld" op, waarin de auteur op min of meer lyrische wijze het beeld beschreef van een eenzamen zolder met ouwe kleeren, toen hij z'n verlaten woning doordwaalde. Hoe goed deze „Buitenveldjes" door velen gelezen, worden bewijst wel het feit, dat wij van een abonné een schrijven ontvingen, waar- In het volgende verzocht werd: Den Helder, 15 Mei 1941. Geachte Redactie, Naar aanleiding van Uw „Schetsen uit het Buitenveld" van 13 Mei '41, waarin U schrijft over "pakken, welke op Uw zolder hangen te beschimmelen, is o.g. zoo vrij om langs dezen weg beleefd te vragen of er mis schien nog een pak bij is, dat ik in mijn werk kan gebruiken. Gaarne Uw antwoord met belangstelling tegemoetziende, Hoogachtend, (handteekening). Wij hebben dezen brief den samensteller van de rubriek „Schetsen uit het Buiten veld" overhandigdOf de schrijver van den brief echter z'n pakken zal krijgen, wagen we te betwijfelen. Verdichtsel en waarheid worden, ook in de „Buiten- veldjes", wel eens dermate door elkander gehaald, dat het niet mogelijk is het een van het ander te onderscheiden. Overigens... wel een bewijs hoe hoog de „punten-nood" gestegen is als men reeds op een dergelijke uitlating aanslaat en op onderzoek uiïggat om te trachten langs dergelijken, ongebruikelijken, weg, een jas te bemachtigen. leken de meeste z.gpasfoto s Laat een GOEDE PASFOTO maken bij Maandag a.s. de letters A tot en met E. Zooals men gisteren reeds in een officieele publicatie heeft kunnen lezen, wordt er weder begonnen met de her-inenting tegen typhus en paratyphus, de beide gevreesde ziekten, waaraan ieder, speciaal in oorlogstijd, bloot staat. Wij mochten er al eerder op wijzen, dat de uitwerking van de vorige inenting thans afgeloopen is en dat deze alleen dan nog nut heeft, indien men zich thans wederom aan een „prik" (het is er ditmaal slechts één!) onderwerpt. De gelegenheid daartoe bestaat: 1 bij de huisartsen; 2. in het gebouw van den Gemeentelijken ge neeskundigen- en gezondheidsdienst, Mid denweg No. 148, in de week van 19 tot en met 24 Mei 1941, des namiddags van 25 uur en van 6.308 uur, en wel voor hen, wier familienaam (voor gehuwde vrouwen de familienaam van haar echtgenoot) aan vangt met: A t/m E op Maandag 19 Mei 1941; F t/m J op Dinsdag 20 Mei 1941; K t/m O op Woensdag 21 Mei 1941; P t/m T op Vrjjdag 23 Mei 1941; U t/m Z op Zaterdag 24 Mei 1941; 3. te Julianadorp, in het Noodziekenhuis, op Woensdag 21 Mei 1941, te 10 uur voor middag. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men thans éénmaal (her-)ingeënt wordt. 'Heldersche kinderen, die in een der gemeen ten Texel, Anna Paulowna, Wieringen, Cal- lantsoog, Zijpe, Schagen, Wieringermeer, St. Maarten of Wieringerwaard een lagere school bezoeken, kunnen binnenkort worden her- ingeënt door de artsen van den Schoolartsen- dienst. De overige leden van de gezinnen, waartoe deze kinderen behooren, kunnen zich gelijktijdig aan de school ter plaatse van hun tijdelijke verblijfplaats, welke door de kinde ren wordt bezocht, doen herinenten. De hoof den der betrokken scholen zullen tijdig aan de kinderen kennis geven op welken dag de ge legenheid tot herinenting aan de school zal bestaan. De installatie en overschakeling van de automatische telefoon vraagt meer tijd dan men aanvankelijk gedacht had. Men was van plan de automatische telefoon aan het einde van deze maand in gebruik te stellen. Dit plan kan echter niet door gaan en men verwacht, dat het wel het laatst van Juni of begin Juli zal worden, alvorens we in Nieuwediep ons geheel zelf kunnen bedienen. Ook op de Feestdagen open. De Centrale keuken zal ook op de feest dagen, dus op Hemelvaartsdag en op den 2den Pinksterdag, voor het publiek open zijn. Voor allen, die een van deze dagen in Den Helder moeten zijn, zonder gezin, en ook voor de huismoeders, die eens een gemakkelijken dag willen hebben, is dit wel een uitkomst. Meestal denken leeken, dat hockey een ge vaarlijk spel is en hoewel men ook bij deze sport tegen een stootje moet kunnen, komen er ondanks den harden bal en het geweld der houten stokken, zelden ongelukken voor. Een hockeyspeler heeft geen voordeel van lengte, bijzondere kracht of zwaarte, daar iedere lichaamsbouw een ras-hockeyer kan opleveren. Slechts door toepassing van de techniek van zijn sport is de' hockeyer in staat het gevaar te bezweren of den vijand in het doel te treffen. Door het juiste gebruik van zijn lichaamskracht, beheerscht hij zijn spel, ter wijl hij zijn techniek volmaakt door beheer- sching van zijn geest. Bovendien zijn de hockeyregels van dien aard, dat iedere lichaamsbeweging, welke op kracht gebaseerd is, streng gestraft wordt. Naast lichaamtraining stelt hockey den be oefenaar den eisch van zelfcontróle, persoon lijkheid en mitsdien van beschaving. Wordt die eisch uit het oog verloren, dan ligt het niet aan deze sport, doch aan hen, die te kort geschoten zijn in hun taak de regels, die den hockeygeest bepalen, te handhaven. De drie eischen voor den goeden hockey speler zijn: zich snel verplaatsen, snel denken en vanzelf snel handelen. Goed hockey kent geen treuzelen of pingelen: met fiksche, korte tikken gaat de bal van speler naar speler, die op zijn beurt met snelle en lenige bewegingen zijn wa pen, de hockeystick, hanteert. Het ontstaan van hockey. In het jaar 1891 bracht de heer W. J. H. Muiier, die in dat jaar terugkeerde van de school in Engeland, - het hockeyspel voor het eerst in ons land. Het verwierf vrij spoedig zooveel aanhang, dat in October 1898 de Ne- derlandsche Hockey en Bandy Bond is opge richt, welks bestuur er volkomen in ge slaagd is de hockeysport langs banen te voe ren, die geleid hebben naar een gezonde en uitgebreide ontplooiing van het spel. Welis waar ontstonden er gewestelijke organisaties, doch wanneer een zeker puht van ontwikke ling was bereikt, stond de groote Bond gereed om den nieuwen stroom in het algemeen verband op te nemen. In dit verband heeft de Nederlandsche Dames Kockey Bond, hoewel' een afzonderlijke organisatie, belangrijk medegewerkt tot den bloei der hockeysport. Om het wedstrijdspel tot ontwikkeling te brengen, bracht de Bond, naar het voorbeeld van de voetbalsport het competitie-stelsel, dat belangrijke bijdragen heeft geleverd, aan verhooging van het spel peil, doch daarnaast ook nadeelen bracht, n.1. de strijd om het „bestaan" waarbij de genoe gens van het spel wel eens achterop raken, omdat de plaats op de competitieladder van meer belang wordt. Aanvankelijk had de Bond een eigen regle ment, hoofdzakelijk omdat de terreinen in' slechten staat waren, waarop men het spe len volgens de internationale regels te ge vaarlijk achtte. In 1924 heeft men toch gaan deweg de internationale regels in acht ge nomen en met succes want de hockey-spört ging nadien met reuze schreden vooruit. Als duidelijk bewijs hiervoor noemen wij het schitterende resultaat van het Nederlandsche hockey-team tijdens de Olympische Spelen te Amsterdam, toen zij den tweeden prijs be machtigden. In een volgend artikel zullen we het hebben over uitrusting, materiaal en ter rein. gezegd: het is betreurenswaardig. En wel dübbel-betreurenswaardignu blijkt dat zoovele plaatsen er vaart achter gaan zetten. Het is uiteraard een vóór- deel voor deze plaatsen, maar, en dat lijkt men lichtvaardiglijk te vergeten, een aanzienlijke, zoo niet onovetkomen- lijke, strop voor de stad Den Helder, die toch reeds bloedt uit vele wonden. Jammer is het dat wij hierop moesten wijzen. Jammer dat deze schaduwplek op het blinkend blazoen van mensch- lievend Noord-Holland genoemd moet worden. Het is echter voor onze stad een kwestie van te zijn o/ niet te zijn, een kwestie van direct lijfsbehoud. Het wordt thans in enkele gemeenten voorgesteld, dat het de Heldersche vluchtelingen onverschillig is in welken burgerlijken stand zij ingeschreven staan. Niets is minder waar en tegen deze voorstelling van zaken dient ten sterkste geprotesteerd te worden. En wel in dier voege, dat ieder Heldersman nog steeds Heldersman wenscht te blijven en het op prijs zal stellen zijn offers aan een Helderschen fis cus te voldoen. Men zal hier wellicht schuchter tegenin brengen, dat we aan de ver leende gastvrijheid iets verplicht zijn. Dat we een offer moeten brengen Dat we, als gasten, feitelijk geen recht van spreken hebben. Volstrekt niet. Wij erlangen gast vrijheid en weten dat wij derhalve tot contra-prestaties verplicht zijn. Even wel nóóit en te nimmer kan men dit van ons vergen. Integendeel, wij die- UoncUten uit het Vliegend Yilaadjt Welke vereenigingen hadden wij? 't Is eene algemeen erkende waarheid, dat de instandhouding eener vereeniging vaak veel moeilijker is dan de oprichting ervan. Dit is dan ook zeker weieens de reden geweest, dat menigeen bij de stichting van de eene of andere instelling, het hoofd schuddende, durf de profiteeren, dat de levensduur vanzoo'n vereeniging maar zeer kort zoude zijn. Ten blijke echter, dat hier ter plaatse eenige voor beelden zijn, die de bedoelde voorspelling in eenige gevallen logenstraffen, deelen we het volgende lijstje mee van plaatselijke Vereeni gingen, die reeds voor den jare 1860 werden gesticht en alsnog bestaan. Onderwijzers gezelschap „Helder", sedert 1862 eene afdeeling uitmakende van het Ne derlandsche Onderwijzers Genootschap. Het gezelschap werd reeds in 1817 opgericht. Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen,- gesticht 6 December 1822. Door dit Departement zijn opgericht: de Plaatselijke Teekenschool, 9 Januari 1837; de Spaarbank, 8 Maart 18jS; de Volksleesbiblio theek, 8 September 18j8, De Industrieschool, 26 Juni 1857en de Gymnastiekschool 8 April 1865. Vrijmetselaarsloge „Willem Frederik Karei", gesticht 9 Februari 1826. Kleermakers-Ver- eeniging tot stand gebracht in Maart 1837. Afdeeling Helder der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, gesticht 11 November 1850. Tabitha, jaartal der stichting 1851. Sociëteit „De Eendracht"opgericht 1851. Israëlitisch College „Nut en Vermaak", ge sticht 13 Januari 1855. Duinwaterleiding-Maatschappij van Den Helder en het Nieuwediep,. gevestigd den 9en Februari 1855. Gezelschap „Ernst en Scherts", opgericht 1$ November 1858. (Wordt vervolgd). Plaatsen beschikbaar voor de Hel dersche geëvacueerden. Zooals men weet, vindt het concert van de „Koperen Knoopen" in Alkmaar Zondagavond plaats in den Schouwburg „Het Gulden Vlies" en naar wij van de directie vernemen, is er nog gelegenheid tot het verkrijgen van plaat sen in overvloed. Waar zoovelen in' Den Helder niet in de gelegenheid waren een plaats in Casino te verkrijgen, zouden wij voornamelijk die genen, die in of in de omgeving van Alk maar wonen willen adviseeren zich zoo spoedig mogelijk van een plaatsbewijs voor het „Gulden Vlies" te voorzien. De plaatsbespreking vindt plaats heden- en morgenmiddag van 111 uur aan de zaal, terwijl er tevens Zondagavond tot kwart voor 8 gelegenheid is kaarten te verkrij gen. Het is wel aan geen twijfel onderhevig of tal van geëvacueerde Nieuwediepers in de Kaas stad en daaromtrent zullen van deze gelegen heid profiteeren. Op een school, ergens in onze stad, gaf een onderwijzeres haar jeugdige leerlingen op den lOen Mei de taak, hun ervaringen van den eersten oorlogsdag eens op papier te zetten. Al naarmate de fantasie van haar pupillen groot of minder groot was, schreven de peu ters hun indrukken neer. Het werden verhalen van schieten, vliegtuigen, bommen, al of niet geïllustreerd met ontploffende granaten, bran dende huizen, neerstortende vliegtuigen en andere oorlogsgriezeligheden. Onze kinderen zijn oorlogskinderen. Helaas De indrukken, die ze het laatste jaar hebben opgedaan zijn indrukken, die ze wellicht hun leven lang niet meer zullen vergeten. Onze kinderen hebben ondervonden wat oorlog is en al is het ook waar, dat kinderen gewoonlijk snel vergeten, het feit, dat deze kleintjes van 7 en 8 jaar nog zoo precies wisten wat er een jaar geleden was gebeurd, bewijstdat dit alles een dieperen indruk op hen heeft ge maakt, dan wij gedacht hebben. „Een onbezorgde jeugd" is een van de schoonste gaven, die we onze kinderen kunnen schenken. Wie in zijn jeugd veel zon heeft gehad blijft dit bij tot op hoogen leeftijd. Hij kan aan dien tijd altijd met vreugde terug denken. Het ligt soms niet in ons vermogen om on zen kinderen die onbezorgde jeugd te verschaf fen. De maatschappelijke misère waarin velen verkeeren, drukt op het gezin en werpt een schaduw ook over het leven van de kinderen, die in die ellende opgroeien. Een gezin waarin veel ziekte en narigheid is kan ook moeilijk een bron van vreugde zijn voor kinderen. Het zijn omstandigheden waaraan we weinig kunnen doen. En toch kunnen we ook, onder de moei lijkste omstandigheden in ons huis een sfeer scheppen, waardoor onze kinderen den druk van het leven niet voelen. Een groot gezi/n, dat in armelijke omstan digheden verkeert behoeft nog geen ongeluk kig gezin te zijn. Er zijn voorbeelden te over. van groote gezinnen, waar het in maatschap pelijk opzicht moeilijk was, en waar toch een warmte van uitstraalde, dat men er slechts ja loers op kon zijn. En ziekte behoeft nog niet altijd somberheid te brengen. Wat zijn er veel krankbedden waar zegen van uitgaat. Een zieke, die een zonnigen lach en een opwekkend woord heeft voor den gezonde. Het hangt er maar vanaf hoe men zijn zor gen draagt, hoe men reageert op de omstan digheden. En nu komen we nog even terug op die kin- derteekeningetjes en opstelletjes. Hoe komt het, dat die kinderen zich nog alles zoo pre cies herinnérdenf Komt het, omdat vader en moeder zoo dikwijls over die dagen spraken en dat ze ook hun kinderen de bizonderheden niet hebben gespaard van narigheid van bom bardementen en alle griezelige gevolgen daar van Hoe komt het, dat er in het hart en hoofd van de kinderen vaak zoo'n verbeten haat isf Komt het niet, omdatvader en moeder die daarin gezaaid hebbenEn kweken we zoo niet den oorlogsgeest in onze kinderenMa ken we ze zoo niet rijp voor een volgenden oorlog? Oorlog is gevolg van haat en van ver bittering. Er zijn veel ouders, die hun opgroei ende kinderen met dien geest besmetten. Men moet de jeugd maar hooren, men moet de gesprekken maar eens beluisteren. Het is moeilijk onze vijanden lief te hebben. Toch ligt daar die opdracht en hebben we haar in prac- tijk te brengenieder persoonlijk, willen ws niet meehelpen aan de uitbreiding van den oorlog, die we immers met ons hart verfoeien. Wie zijn hand in eigen boezem steekt, weet dat ze er niet smetteloos uitkomt. Laat ons toch in oprechtheid trachten de taak te ver vullen, die ons opgedragen is en onze kinderen niet opvoeden in oorlogsgeest en oorlogshaat, maar in een geest van liefde en begrijpen en vergeven. Dan bouwen we waarlijk mee aan een nieuwe wereld waarin geen plaats meer mag zijn voor oorlogsgeweld. Accountantskantoor Leeraar M.O. Lid Ned. Gen. v. Acc. Lid N. I. v. B. v Loodsgracht 72 Tel. 650 Je ruist een vreemd en geheimzinnig lied, En als een droom, waarin de vele dingen Van vroeger keren uit het grys gebied Van 't ver verleden, hoor ik je weer zingen. Van sagen zing je, rijzend uit de zee, Van Norenvolken, voor de zee geboren, Van drakenschepen, en al, wat daarmee Verbonden was, in mist van tijd verloren. Van Indiëvaarders met de Gouden Leeuw Van Holland, wapp'rend, aan de lange masten, Van oorlogsdaden door den grootsten Zeeuw, En schuimerij van Duinkerk's ruwe gasten. Nu waai je uit de wimpels van de schepen, Die vinnig jagen in een wilde strjjd Van mannen, die, door vrijheidszin gegrepen, De roem vernieuwen van de oude tijd. W. A. Toen drie-kwart deel van de Helder sche bevolking het vorige jaar de beenen nam, in verbandmet lijfsbehoud, en zich verstrooide in alle windstreken van Noordelijk Noord-Holland, gewerd deze vluchtelingen vrijwel overal een loffelijke gastvrijheid. Men toonde be grip voor de onbeschrijflijke misère, die de Nieuwediepers op het oorlogs-front hadden moeten doorstaan, en wilde niets liever dan het hen zoo aangenaam mogelijk maken. Thans moeten wij evenwel op iets wijzen, dat men een philantropische uit was zou kunnen noemen, hoewel het een vrij delicate kwestie is. Wij doelen namelijk op het feit, dat een aantal ge meentebesturen er momenteel op uit is de tijdelijk gevluchte Heldersche bur gers te doen overschrijven in de regis ters van hun burgerlijke standen. Nu kan men deze aangelegenheid van twee zijden bekijken: van de Hel dersche zijde en van die van de gemeen te in kwestie. Overschrijving beteekent echter, dat de evacué „plaatsgenoot" wordt van de gemeente, waarheen hij vluchtte, en dat hij als „belasting-post" voor Nieuwediep verloren gaat. Het is ons bekend, dat praktisch ieder Heldersman zich met handen en voeten geweerd heeft om aan het zoet gefluit van de Noordhollandsche ge meenten-Sirene's weerstand te bieden. Helaaslang niet allen slaagden daarin en menig stadgenoot werd op die manier successievelijk overgeheveld naar den burgerlijken stand van een andere plaats. Dit is jammer. Sterker nen ons te verdedigen waar en wanneer we kunnen, niet alleen voor persoonlijk bestwil, maar tevens als goede burgers van onze stad. Hoe zoet het Sirenen-gezang ook moge klinken, weigert mede te werken aan den ondergang van de eigen baker mat. Mocht men er desniettegenstaande mede doorgaan, dan zal het wellicht noodzakelijk blijken, dat er een onder ling petitionnement geteekend wordt, waardoor duidelijk uitdrukking wordt gegeven aan den wensch, dat men niet tot eiken p r ij s gastvrijheid ge boden wenscht te worden. Dat er, ook aan de philantropie, tenslotte grenzen zijn en dat er thans niet denkbeeldig gevaar bestaat voor het feit, dat die grenzen op schromelijke wijze over schreden worden. Hier in Den Helder werkt men op de gemeentelijke bureaux (uiteraard) niet mee aan het genoemde streven tot leeg- heveling van Nieuwediep. En dat is maar goed ook. Zoo óóit, dan is het thans gewenscht dat men een „poot" dwars zet. Maar zonder de volledige en over tuigde medewerking van ieder geëva cueerd Nieuwedieper komt men er niet. En het is voor de bereiking van dit heilig vuur, dat wij deze week in deze rubriek een pleidooi houden. En waarschuwen voor de poldersche sirenen, die geheel hun verleidings arsenaal in het vuur geworpen hebben, teneinde de argelooze Helderlingen te overmeesteren

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5