De omzetbelasting Hoe de prijsbeheersching Zwemreunie Jictue-elt )3££udiingv^xiagAtu^en* Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart werkt van de Kring Noordelijk Noord-Holland Officieele Publioatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Omzetbelasting- over omzetbelasting. Gedane uitschotten aan belasting mogen in Alvorens over te gaan tot een bespreking met welke percentage's de leveringen en dien sten der verschillende ondernemers belast wor den, wil ik nog de aandacht vestigen op een eigenaardige bepaling in het Besluit. Ingevolge art. 25 is het den ondernemers verboden de omzetbelasting geheel of gedeeltelijk in reke- ïiing te brengen. Uitzonderingen daarop zijn de gevallen, wanneer de vergoedingen aan de hand van wettelijke tarieven zijn vastgesteld. Een ondernemer heeft een dienst bewezen; zijn honorarium bedraagt 100.—. Het heffings percentage bedraagt 2% Indien hg de om zetbelasting niet zelf wenscht te dragen, zal hg oppervlakkig beschouwd, zijn cliënt een nota sturen, groot 102.50. De ondernemer betaalt dan toch nog omzetbelasting, want de ondernemer wordt belast met 2 y2 van 102.50 of 2.56. Aangezien hij 2.50 op zgn cliënt heeft afgewenteld, blijft dus nog ten zijnen laste 0.06. Indien hg zgn cliënt 2.56 ln rekening brengt, is de omzetbelasting geheel verhaald. Uit één en ander volgt, dat omzet belasting over omzetbelasting betaald moet worden. De bakker en de melkboer. Indien de fabrikant rechtstreeks aan den consument levert, bedraagt het tarief 5 en levert hij grondstoffenaan een anderen fabri kant, dan bedraagt het tarief 2y2 levert hij aan een groot- of kleinhandelaar, dan be draagt het tarief eveneens 2% Een bakker is beter af, want levert een bakker recht streeks aan zijn klanten, dan bedraagt het tarief 2 en levert hij brood aan den handel dan bedraagt het 1 Eveneens vallen de melkboer, de kippenhouder, de aardappelver bouwer, de fruitteler, de groenteboer en de fabrikant van gezouten, gedroogde en gekoel de groenten in een goedkooper tarief. Leveren dezen rechtstreeks aan den consument, dan is 3% verschuldigd; bij levering aan den handel 1 De fiets van het nichtje. De belasting wordt berekend over den ver koopprijs of de aannemingssom bij een onder normale omstandigheden gesloten overeen komst van koop en verkoop, van huurkoop of van aanneming van werk. Levert een rijwiel handelaar tegen een zeer gèreduceerden prijs een fiets aan zijn nichtje, dan is deze koop overeenkomst zeer zeker niet onder normale omstandigheden tot stand gekomen en zal om zetbelasting toch over den normalen verkoop prijs geheven moeten worden. Bij leveringen op grond van een huurkoopovereenkomst, moet zoowel over de rente als de aflossingsbestand- deelen, omzetbelasting betaald worden. Indien een fabrikant over goederen ten zgnen behoeve of ten behoeve van zijn ge zin beschikt, is eveneens omzetbelasting verschuldigd. Een bakker, die dus zijn eigen gebakken brood consumeert, is daar voor omzetbelasting verschuldigd, bere kend over den normalen verkoopprijs. Hetgeen de "landbouwer, tuin-, bosch- en vee houder echter voor hun eigen consumptieve doeleinden gebruiken, is vrij van omzetbelas ting. Laat een metaalwarenfabrikant door eigen personeel een draaibank maken, dan is daar voor omzetbelasting verschuldigd. De schilder, die zijn eigen verf fabriceert, is daarover ech ter weer geen omzetbelasting verschuldigd, daar grondstoffen weder zijn uitgezonderd. De varkenshouder, die voor zijn eigen bedrijf var kenshokken timmert, is daarover evenmin omzetbelasting verschuldigd, daar het timme ren van hokken buiten het kader van de onder neming van een varkenshouder valt. Normaal over den verkoopprijs belastingschuldig. Normaal is dus over den verkoopprijs be lasting verschuldigd. Kosten van verpakking, welke worden teruggenomen, voor zoover deze kosten aan den afnemer worden terugbetaald, als mede vracht- en assurantiekosten, voor zoover die door den ondernemer, die de goe deren levert, aan een anderen ondernemer wor den voldaan, mogen in mindering van den ver koopprijs worden gebracht. Voor bezorging van goederen per eigen as, alsmede voor zelfge- dragen risico, mag dus niets in mindering wor den gebracht. Een fabrikant heeft een tweeledige functie; eenerzijds een fabriceerende, anderzijds een handeldrijvende. Hiermede is in het Besluit rekening gehouden. Door of vanwege den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën kan worden bepaald, dat in een fabriek ook fiscaal een fabrieks- en een han- delsafdeeling worden onderscheiden. Een meu belfabrikant verkoopt een kast, waarvan de kostprijs 100.bedraagt, aan een particu lier voor 150.De omzetbelasting bedraagt in dit geval 7.50. Had de splitsing in een fabrieks- en een handelsafdeeling plaats ge had, dan kan de omzetbelasting als volgt wor den berekend: Voor de levering van de fabrieks- aan de handelsafdeeling 2% van 100.of 2.50. Voor de levering van de handelsafdeeling aan den particulier 2% van 150.of 3.75. Totale omzetbelasting 6.25. De splitsing in een fabrieks- en een handelsafdeeling levert in dit geval dus reeds een fiscaal voordeel van 1.25 of ruim 16 op. Grondstoffen die vrjj z(|n. In een tabel, behooreiTde bg het Besluit, zgn tal van grondstoffen opgesomd, waarvan de levering vrijgesteld is van omzetbelasting. De inspecteur kan aan een fabrikant vergunning verleenen de benoodigde grondstoffen met vrijstelling van omzetbelasting of invoerbelas- ting in te slaan. Eveneens kan een dergelijke vergunning aan een handelaar ten aanzien van bepaalde handelswaren verleend worden. Het gevolg is dan echter, dat de handelaar met be trekking tot die waren in den zin van de om zetbelasting als fabrikant wordt beschouwd. Mocht later blijken, dat over grondstoffen, die verbruikt zijn, toch nog omzetbelasting is ge heven, dan wordt naar aanleiding van een daartoe gedaan verzoek, een bedrag terug gegeven. Tarief voor den groothandelaar en kleinhandelaar. mindering worden gebracht. Als U met een lap stof naar een kleermaker gaat, om er een costume van te maken, verricht hjj geen dienst, doch levert U een werk op in roerenden staat. De kleermaker heeft over het hem toekomende bedrag 2y> dan wel 5 omzetbelasting te betalen, al naar gelang U wederverkooper dan wel gebruiker zijt. De oplevering van een werk in onioerenden staat wordt echter wel als een dienst beschouwd. De levering van onroerende goederen is vrij van omzetbelasting. Als U den bouw van een huis derhalve laat aanbe steden, verricht de aannemer een dienst en is 2V2 omzetbelasting verschuldigd; koopt U een huis, dan behoeft geen omzetbelasting be taald te worden. De kunstenaar, schrijver en onderwijzer be hoeven voor hun verrichte diensten geen om zetbelasting te betalen, indien het totaal be drag der vergoedingen over een kalenderjaar niet meer dan drieduizend gulden bedraagt. Art. 24 somt nog 24 verschillende gevallen van diensten op, waarover geen omzetbelasting is verschuldigd. In een slotartikel zal ik nog de wijze van betaling, teruggaaf van belasting, het recht van reclame en beroep, alsmede de navorde ring bespreken. P. HAJONIDES VAN DER MEULEN, Belastin gconsulent. CHEMISCHE PRODUCTEN. De Directeur van het Rijksbureau voor Chemische Pro ducten, daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, maakt bekend, dat in de Staatscourant van 15 Mei 1941 een Beschikking is verschenen, waarbij de bij de Chemische Productenbeschikking 1941 No. 1 behoorcnde tabellen A en B als volgt zijn aangevuld en gewijzigd. A. Aan de tabel A worden toegevoegd: 1) 2) 3) 4) 5) de volgende plantenziekten*- en insectenbestrij dingsmiddelen: kopersulfaat, koperoxychloride, kopercarbonaat, basisch kopercarbonaat, koper-kalkverbindingen, henevens mengsels en verbindingen van deze stof fen met andere stoffen: calciumarsenaat; Parijsch groen, voorzoover niet gebruikt als grondstof voor de vervaardiging van verf, benevens mengsels en verbindingen van deze stof met andere stoffen; loodarsenaat; nicotine en nicotineproducten; pyre- thrum en pyrethrumproducten; derris en derris- producten. gecalcineerde soda, caustische soda en natronloog, waterglas (natron- en kali-) in vasten en vloeiba ren vorm, en natriumbicarbonaat, mica, bewerkt en onbewerkt, micapoeder. zuur-caseïne en leb-caselne. B. 1) Vragen omtrent deze rubriek kunnen gericht worden aan onze redactie. Het tarief voor den groothandelaar be draagt 14 en voor den kleinhandelaar 2H Wat het in mindering brengen van vrachten en assurantie betreft, geldt het zelfde als ten aanzien van leveringen door een fabrikant is opgemerkt. De verrichters van diensten moeten 2V2 omzetbelasting over de vergoeding betalen. Klachten over alles en nog wat.. (Van onzen Haagschen correspondent.) Een der belangrijkste instellingen van de zen tijd is ongetwijfeld de organisatie van de prijsbeheersching; belangrijk, diepingrijpend en moeilijk. Sedert Januari werken, zooais men weet, de vijf inspecties onder den Ge volmachtigde voor de Prijzen en sedert dien zijn reeds bergen werk verzet. Per week ko men op het oogenblik zeker wel duizend klachten over te hooge prijzen binnen. On derzoek hiervan en berechting van overtre dingen wordt zooveel mogelijk bespoedigd, aangezien vooral bij crisisvergrijpen snel recht het meest psychologisch werkt. De klachten loopen over van alles en nog wat, over schoenen en brandhout, huishu ren, apothekersdrankjes, theesurrogaten en breukbanden, zoo goed als over stijve prij zen van radijs, regenjassen en slappe hoe den. De inspecteurs kunnen goederen in beslag doen nemen, ze verbeurdverklaren en boe ten tot onbegrensde bedragen opleggen, maar in ernstige gevallen kunnen zij geen gevan genisstraf opleggen. Daartoe moet een zaak aan den economischen rechter worden door gegeven. Er zijn, zooals men weet vijf prijzen-inspec- teurs, nl. te Amsterdam (Noordholland en Utrecht), 's-Gravenhage (Zuidholland en Zeeland), 's Hertogenbosch (Noordbrabant en Limburg), Arnhem (Gelderland en Over- ijsel) en Leeuwarden, voor de drie noordelij ke provincies. Zij hebben het zóó druk gekregen, dat reeds adjunct-inspecteurs moesten worden aangesteld. Tegen tuchtrechtelijke straffen boven 500 gulden boete is beroep mogelijk op den Hoofdinspecteur rar. J. A. M. Pot. Bij de bepaling van een boete wordt er vooral ook rekening mede gehouden, welk voordeel men van de te hooge prijzen heeft gehad, dit voordeel moet immers geheel wegge nomen worden en ook verder moet de prij- zen-zondaar de boete als een bestraffing voeien; waarbij dan nog de verbeurdver klaring van de desbetreffende goederen komt. In de eerste vier maanden zijn al boeten tot een totaal van meer dan een half mil- lioen gulden opgelegd, waarvan de grootste f 250.000.— is. Verscheidene groote zaken zijn nog aanhangig, zoodat het eerste mil- liocn wel spoedig vol zal zijn. Aangezien het constateeren van gepleegde overtredingen 'vaak verre van gemakkelijk is, worden alles gedaan om het toezicht op de naleving der voorschriften zooveel mo gelijk te vereenvoudigen. - Hiertoe is b.v. reeds voorgeschreven, dat in de winkels- alle artikelen duidelijk ge prijsd moeten zijn. In de groote steden zijn gespecialiseerde politieafdeelingen gevormd *Er is nu een nieuw stelsel van do cumentatie in voorbereiding om in de toekomst aan de surveilleerende agenten van politie het, constatee ren van prijsovertredinigén zeer een voudig te maken. Een boekje wordt n.1. samengeteld, waarin alle vast gestelde en maximumprijzen voor komen. zoodat de politieman, staan de voor een winkelraam of bij een controle in een magazijn, gemakke lijk kan naslaan wat hij moet we ten. Voor de contróle in de f abrie ken zijn speciale deskundigen aan gewezen, meest accountants of men- schen met praktijkervaring, die ge makkelijk thuis zijn in een bedrijfs- boekhouding facturen kunnen lezen en beoordcelen en zoo meer. Aan de tabel B worden toegevoegd: j) plakmiddelen van dierlijken ol plantaardigen oor sprong (behalve beender-, vleesch- en vischlijm.) 2) kunsthoorn (op caseinebasis). 3) chloorverbindingen, behalve chloorrubBer en de verbindingen, welke voorkomen op de bij de Ge neesmiddelenbeschikking 1939 No. 1 behoorende tabel van geneesmiddelen. methylalcohol; propylalcohol en butylalcohol, be nevens de isomeren; amylalcohol; cetylalcohol; benzylalcohol; diacetonalcohol; furfurylalcohol; tetrahydrofurfurylalcohol; cyclohexanol; methyl- cyclohexanol; allylalcohol; citronellol; geraniol. 4) C. Als gevolg van het bovenstaande vervallen op tabel B mica (bewerkt en onbewerkt), micapoeder en water glas, terwijl „koperverbindingen (behalve kopersul faat)" gewijzigd dient te worden in „koperverbindin gen (behalve de in tabel A vermelde verbindingen)". Op tabel A zijn vermeld de producten, waarvoor het reeds thans noodzakelijk is rantsoeneeringsmaatregelen te treffen, terwijl ten aanzien van de op tabel B voorkomen de producten vooralsnog kan worden volstaan met een in ventarisatie van de zijde van het Rijksbureau voor Chemi sche Producten. Tabel A. 1. Aanmeldingsplicht. Ingevolge genoemde Beschikking is elke onderne ming, die haar normaal bedrijf maakt van het fabri- ceéren, bewerken, vèrwerken (d.w.z. voor industrieel gébruik aanwenden), importeeren van de op tabel A vermelde goederen of van den handel in die goede ren, verplicht zich bij het Rijksbureau voor Chemi sche Producten te laten inschrijven. Daartoe moet binnen 3 X 24 uur na heden een aanvrage om toezen ding van een aanmeldingsformulier worden inge diend bij het Rijksbureau voor Chemische Producten, Köningskade 15 te 's-Gravenhage. Bij deze aanvrage moet gelijktijdig worden vermeld, voor welke produc ten men wenscht te worden ingeschreven. De aanmeldingsplicht geldt eveneens voor hen die kopersulfaat anders dan voor de vervaardiging van plantenziekten- en insectenbestrijdingsmiddelen aan wenden (galvaniseeren, verfstoffen, enz.). II. Opgaveplicht. Plantenziekten- en insectenbestrijdingsmiddelen. Detailhandelaren alsmede coöperatieve aankoopver- cenigingen en dergelijke organisaties, die rechtstreeks leveren aan de verbruikers en voor wie de hierboven vermelde aanmeldingsplicht niet geldt, zijn voorzoo ver zij de op tabel A vermelde plantenziekten- en in sectenbestrijdingsmiddelen in voorraad of voorhan den hebben, verplicht aan den Directeur van het Rijks bureau voor Chemische Producten. Koningskade 15 te 's-Gravenhage, opgave te doen van hun voorraden. De formulieren, waarop deze opgaven dienen te geschie den, worden op aanvraag gratis door voornoemden Directeur aan belanghebbenden verstrekt."De aanvra ge diént binnen 10 dagen na heden te worden inge zonden. III. Verbodsbepalingen. Voorts is het ingevolge genoemde Beschikking verbo den de aan de tabel A toegevoegde goederen te koo- pen, te verkoopen, af te leveren, in voorraad of voor handen te houden, te bewerken of te verwerken, zon der schriftelijke vergunning van den Directeur van genoemd Rijksbureau. De detailhandelaren zijn uitgezonderd, zoowel van de aanmeldingsverplichting als van de verbodsbepalingen. Er wordt op gewezen, dat vergunningen uitsluitend zullen worden verleend aan ingeschreven onderne mingen. Van de verbodsbepalingen wordt aan ingeschreven ondernemingen op de onderstaande wijze dispensatie (ontheffing) verleend: 1) Plantenziekten- en insectenbestrijdingsmiddelen. Van alle verbodsbepalingen geldt dispensatie tot wederopzegging. 2) Gecalcineerde soda. Van het verbod tot verkoopen en afleveren geldt gedurende een termijn van 14 dagen na heden een, dispensatie tot normale hoeveelheden. Van de ove rige verbodsbepalingen geldt een dispensatie tot wederopzegging. Caustische soda en natronloog. Van het verbod tot het in voorraad of voorhanden houden geldt dispensatie tot wederopzegging. Van alle overige verbodsbepalingen geldt geduren de twee maanden na heden dispensatie tot nor male hoeveelheden. Waterglas (natron- en kali-) In vloeibaren en vas ten vorm. Van het verbod tot het in voorraad of voorhanden houden geldt dispensatie tot wederopzegging. Van alle overige verbodsbepalingen geldt geduren de een termijn van 6 weken na heden dispensatie tot normale hoeveelheden. Natriumbicarbonaat. Van alle verbodsbepalingen geldt dispensatie tot wederopzegging. Mica, bewerkt en onbewerkt. (Hieronder vallen ook micaniet en micapoeder). Van het verbod tot het in voorraad of voorhanden houden geldt dispensatie tot. wederopzegging. Van het verbod tot be- of verwerken geldt dispen satie gedurende èen termijn van een maand na heden tot hoeveelheden welke niet meer bedragen dan 1/12 deel van de totale in 1940 bewerkte of verwerkte hoeveelheden. Deze dispensatie geldt niet voor de haarden-, haardkachel- en kachel industrie. Van de overige verbodsbepalingen geldt geen dis pensatie. 3) Zuur-caseïne en leb-caselne. Van het verbod tot in voorraad of voorhanden hou den geldt dispensatie tot wederopzegging. Van het verbod tot bewerken en verwerken geldt dispensatie gedurende een termijn van een maand' na heden, tot hoeveelheden, welke niét meer be dragen dan 1/12 deel van de totale in 1940 bewerk te of verwerkte hoeveelheden. Van de overige verbodsbepalingen geldt geen dis pensatie. Tabel B. Wat betreft de goederen, toegevoegd aan tabel B, Is al leen degene, die deze goederen fabriceert of importeert, verplicht zich bij het Rijksbureau voor Chemische Produc ten te laten inschrijven. Daartoe moet binnen 3 maal 24 uur na heden een aanvrage om toezending van een aan meldingsformulier worden ingediend bij het Rijksbureau voor Chemische Producten, Köningskade 15, 's-Graven- hage. Bij de aanmelding moet worden vermeld, voor welke producten men inschrijving wenscht. Door de tabel B wordt het Rijksbureau voor Chemiiche Producten in staat gesteld, zich tijdig de. zoo onmisbare gegevens voor de voorziening van Nederland met chemi sche producten te verschaffen. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat ten aanzien van de op tabel B vermelde goederen in tegenstelling met die, vermeld op tabel A geen verbodsbepalingen gelden. Zooals wij reeds kort meldden, wordt a.s. Zondagmiddag ln de Overdekte te Alkmaar een reünie van den Kring gehouden ter ope ning van het Zomerseizoen 1941. De inschrij ving voor deze wedstrijden is bevredigend te noemen en wij voorzien menigen interessanten strijd. Het traditioneele nummer, de 100 m vrije slag Heeren A. is ditmaal sterk bezet: J. Baarda, A. Zuur mond, R. Sinke, G. v. d. Berg en F." Koning. Zal Arie Zuurmond zijn oude roem bevestigen? Sinke noteerde in Schagen bij de Kampioen schappen 1.13.6. Hoewel wij den strijd zich tusschen deze twee rivalen zien afspelen, ach ten wij toch een verrassing niet uitgesloten. In de B-klasse zien wij een aantal gelijk waardige krachten in Wildenberg, Uyleman, Flameling en Tjjsen. Wie van hen de triomf mag boeken is al evenzeer een open vraag. 100 m schoolslag Heeren A. Hier ontbreekt ditmaal v. d. Water en Wildenberg. Maar wat zullen hier De Waard en Wouter Buck presteeren? Wij meenen het op den eerste te moeten houden. In de B-klasse zgn vooral de plattelandsvereenigingen verte genwoordigd: Eigen Kracht, Q.V., de Wirg en Skarpet. K. Groes van de Wirg geven wij een goede kans tegen D. Kaan van O.V., tenzij ook Tjjsen van F.M. een woordje mee gaat praten. Overigens, er is een groote deelname op dit nummer en dan kun je nooit weten. Gelukkig staat bjj de heeren ook de 100 m. Wii hoorden verscheidene merkwaardige I rugslag weer op het programma. De Waard, staaltjes 'van bestrafte prijsopdrijving. Zoo Sinke, Zuurmond en Uyleman starten in een kreeg een winkelier f 100.— boete voor 2 serie, die zeker interessant zal worden, cent te hoog verkochte pakken lucifers, en Bg de Dames-nummers een huiseigenaar die een huur met f 3.50 z«n wjj vooral benieuwd naar de 100 m school- per maand had opgeslagen, had evenveel slag A klasse: Hoewel wij Dinie van Os een boete te betalen als deze winkelier. Koopers goede kans geven, zullen Lies Hultinga, Jo v. van ongekeurd, clandestien geslacht var- d. Heyden en Joop Melchior het haar zeker kensvleescli kregen f 50.- boete. nlet cadeau geven. In de B-klasse zullen de Dit zijn nu nog maar een paar kleine ge- Skarpet-dames Leek en Meereboer Pd. wel vallen maar er zijn reeds heel wat zaken ge- om de eerste plaats strijden of moeten wjj ook publicèerd, waarbij de boete's in de duizen- hier met een verrassing rekening houden? den, zelfs'tienduizenden liepen. Adsnirnnten Tenslotte kan als waarschuwing nog ver- D(t eerste officlee,e adspirariten- meld worden, dat niet volstaan wordt met bestraffing van betrapte schuldigen, doch dat ook steeds een onderzoek wordt inge steld naar de bron. Een winkelier die te 'duur verkoopt, kan immers ook al wel te duur gekocht hebben, zoodat zijn leverancier dan ook strafbaar is. De prijsbeheersching is een moeilijk „vak —wij zeiden het reeds doch sociaal even belangrijk en noodzakelijk als het tegen gaan van ontoelaatbaar hamsteren. wedstrijden in onzen Kring en de inschrijving was al dadelijk geweldig. De 50 m schoolslag voor meisjes is het sterkst bezette nummer van het geheele programma en dat is te dan ken aan de deelname van Eigen Kracht Uit Oudkarspel (niet minder dan 9). Wat deze zullen doen is een vraagteeken. Riek Hooge- veen (W.waard), N. Klare (Wirg) en ook R. Meereboer Jd. (Skarpet) zullen er zeker span ning in brengen, xsjj den schoolslag voor Jon gens houden wg het op C. Mosk (W.waard) en G. v. d. Kaar (Wirg). Bii den vrijen slag jongens vinden we C. Mosk, B.' Sprengers en Jan Biersteker op de lijst. De F.M.-adspirant is sterk, maar Mosk kan meer dan 18.8 sec. noteeren. Deze belde zullen wel spoedig naar de B-klasse heeren verhuizen en dan zullen zij daar zeker geen slecht figuur slaan. 2 Adspiranten, die wat beloven voor de toekomst. De Estafette. Dit is nog steeds een van de aantrekkelijkste nummers van onze Kringwedstrijden. Ditmaal weer de bekende gemengde estafette school slag en borstcrawl. Drie ploegen zullen star ten: Oude Veer, Skarpet en Frisse Morgen. De samenstelling Is nog niet bekend en daar door is er weinig van te zeggen, maar als het gaat als in Wieringerwaard en Schagen het vorige jaar, dan wordt het een waardig slot van deze zwemreunie. Of beter: slot van het wedstrijdprogramma, want daarna wordt r.og een uurtje gemeenschappelijk gezwommen. Een aardig idéé, dat beslist succes oplevert. WIERINGEN NEDERLANDSCHE UNIE. In Hotel Centraal te Hippolytushoef wa ren Vrijdagavond een -tweetal kringbijeen- komsten georganiseerd, uitgaande van do Nederlandsche Unie, om te komen tot een plaatselijk actie-commité. Als leider hiervan trad op de heer Zijp, de Heldersche geëvacueerde, die hier op Wieringen tesamen met den heer Lucken reeds zooveel baanbrekend werk voor de Unie verricht heeft. De heer Zijp deelde me de, dat men op Wieringen al bijna 100 Unie-leden heeft. Een mooi succes! Aan het slot van deze twee bijeenkom sten werd een voorloopig propaganda-co- mité gevormd, opdat men krachtdadig het idee van de Unie naar builen uit kan dra gen en mee kan helpen verwezenlijken. „SUCCES" VERGADERT. In de gisteravond gehouden vergadering van de voetbalverecniging „Succes" werd medegedeeld, dat de uitgaven hebben be dragen f 664.55, de ontvangsten f 1416.96, het batig saldo f 830.20. De financieele positie is nog iets verbe terd. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat gekozen werden de heeren C. Duvnker. S. Blaauboer, P. Rijken. N. Halfweeg en dit der elfta'commissie: S. Blaauboe,r, P. Blaau boer, P. Tijssen, N. Halfweeg en J. Blom. Tot leden der kasrommissie werden her kozen de heeren J. Blom, J. Federman, J. A. Timmerman. Tijdens de rondvraag vraagt de heer van Steenbergen naar deelname aan de compe titie. Hieromtrent kan nog geen uitslag ge geven worden. Het blijkt dat voor sportdoel einden geen banden beschikbaar gesteld KUNSTMATIG DROGEN EN MALEN VAN GRAS EN KLAVER. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd wijst er op, dat het kunstmatig drogen en het malen van gras en klaver krachtens artikel i, lid 1, van het Veevoederbe- sluit 1939, verboden is, behou dens een vergunning verleend door het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd. Zij, die voor een vergunning in aanmerking wenschen te komen, dienen een desbetref fende aanvrage te richten aan de afdeeling Veevoederdistri butie van het Rijksbureau voornoemd, Bezuidenhoutsche weg 15. 's-Gravenhage. Aanvragen, welke na 24 Mei 1941 zijn binnengekomen, wor den niet meer in behandeling genomen. kunnen 'worden. De heer Montulet wekt op aan de training deel te nemen. Hierna sluiting. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR. 16 Mei. Kaasmarkt. Aangevoerd: 57 stapels, zijnde 43361 Kg.: Fabriekskaas kleine 35.25. Boerenkaas kleine f 35.25 per 50 Kg. Han del vlug. ALKMAAR. 16 Mei. Aardbeien f 56.— per 100 doos, andijvie f 17.- per 100 Kg., bloemkool I f 17.39-23, idem II f 9—13 per 100 stuks, kropsla f 1.80 —6 per 100 stuks, prei f 26.— per 100 Kg., neterselie f 7.10 per 100 bos. postelein f 0.85 —1.17 per bakje, rabarber f 7.209 per 100 Kg., rannstelen f 11.— per 100 Kg., radijs f2 per 100 hos, selderie f 9.1011.60 per 100 bos. spinazie f 0.450.56 per 16 D.-bak. dubb. spercieboonen f 66.— per 100 pond. tomaten f 27— ner 100 nond. witlof I f 9—11.50. idem II f 4—8 ner 100 nond. NOORDSCHARWOUDE. 17 Mei 1941. 11700 hos rabarber f 6 40900. RROF.K OP LANGENDIJK. 17 Mei. Aanvoer: 50 st. bloemkool f 23.dito af wijkend f 18.40. 1900 Kg. witlof le soort 14.59-18.80 2e soort 8.40—12.20, 13850 Kg. rabarber f 7.209.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7