DE WEEK. 6 Goede pasfoto's Zaterdag 24 Mei 1941 &acUtiieuujLó Sluiting Gemeente-Secretarie Afgifte formulieren fietsbanden cn schoenenbonncn gestaakt Afscheid ds. van de Poel Burgerlijke Stand van Den Helder Slaapplaats voor stadgenooten Bedrijfscom petitie ïiactuAne, £en fyuJkleAbfe..., de ideale verkooper! Tweede Blad Predikbeurten Distributienieuws voor winkeliers Vergeten Helden in Feiten en Fantasieën Sportiviteit Ijezceiiueh nieuw-i £eüeAqce£fl~KAuüujLM\dbaadAeC In elk hokje van bovenstaande figuur moet één van de lettergreepen geplaatst wordenzoodat zij woorden van de volgende beteekenis vormen: Burgerlijke Stand van Texel Predikbeurten Onder verwijzing naar de desbetref fende advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat de gemeente secretarie, behalve voor de uitreiking van persoonsbewijzen en met uitzondering van de bureaux militaire zaken en burgerle ken stand, tot nadere bekendmaking des Woensdags voor het publiek gesloten zal Zijn. Het bureau van den burgerlijken stand zal tot nadere bekendmaking des Woens dags alleen geopend zijn des voormiddags tusschen 9 en 10 uur. Met ingang van heden. Zooals men in een officieele publicatie in dit nummer kan lezen, maakt de leider van den Distributiekring Den Helder be kend, dat tot nader order de afgifte is ge staakt van aanvraagformulieren voor schoenenbonnen en rijwielbanden. Wat de laatste betreft, daarvan zijn uitgezonderd transportbanden voor rij wielen. Ds. F. W. J. van de Poel hoopt 15 Juni a.s. afscheid te nemen van zijn Heldersche gemeente en 22 Juni a.s. zijn intrede te doen in Zierikzee, na aldaar door Ds. A. N. Pijnacker-Hordijk bevestigd te zijn. van 23 Mei 1941. BEVALLEN: A. PaansStompedissel, d. OVERLEDEN: J. Strous, m., 72 jaar. Slaapgelegenheid voor 4 personen aan de Langevliet 3a te Julianadorp, ledikanten en bedden neenêmen. ZEEVAAHTSCHOOLCOMB.—HERMES H. Zondagmiddag om 2.30 uur heeft op het HRC-terrein de match plaats tusschen Her mes II en een sterke Zeevaartschool-comb. Het zal ons benieuwen, hoe de reserves het er tegen de zeevaartscholieren afbrengen. De voor hedenmiddag vastgestelden wed strijd D.E.B.O.—Scheepsbouw is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Voor het open venster staat de nacht. Vaag teekenen zich wat schimmige contou ren af van recht-opgaande stammen. Enkele manenglimsen druipen langs den stam als glanzende beekjes gesmolten lood. De regen rüischt naar beneden. Dat is de wondere muziek irj dezen Mei nacht. De muziek, die het groeien van het gewas begeleidt. De regen valt rechtstandig: hoog in den hemel hoort men dien regen komen aanrui- schen, dan tikt het in een duizendvoudige roffel op de jonge blaren van de boomen, om tenslotte daartusschen weg te druipen op de aarde. Op de aarde groeit het. In duizenderlei vormen schiet het groen om hoog. Al dat jonge leven daar op de zwarte doordrenkte aarde schiet omhoog. Te lang reeds heeft het moeten wachten. Lange, ein- delooze dagen van kou en kilheid moesten eerst overwonnen worden voordat de groote groei een aanvang kon nemen. Maar nu is het begonnen en wordt de ach terstand ingehaald. Ieder uur worden de lange, sappige, dikke plantenstengels dikker en om vangrijker. Ieder uur worden de groen-geuren en de geuren van de aarde penetranter, Zwaarder. Het groeit. Duizend organismen groeien in den nacht. De regen ruischt... De aarde geurt. Het leven wast op. Vreemde nachten, die Mei-nachten. 't Is zoo stil, zoo vredig, dat het den luis terenden mensch ontroert tot in zijn hart. De menschen slapen in hun bedden. Onder gaan de uren van vergetelheid, die de slaap hun als een kostelijke erbarming schenkt. Ver Weg is nu datgene wat ,,de wereld" heet. Waar het gist en roert. Waar volkeren in verbitte ring op elkander losgaan, ter bereiking van hlm idealen. Hoe ver, hoe grenzenloos ver, is dat alles Weg van dezen Mei-nacht. Opgang! De lucht is bezwangerd met de geuren van het ontluikend leven. Men vóelt het doordrin gen in de poriën en vezels van het lichaam. Men weet het om zich heen en men zoekt het te grijpen. Leven Hoog aan den hemel schuift het wolkendek moeizaam voortdaaruit zijgt de regen. Uur ha uur. Totdat ineens een kleine, licht-gele vlek ontstaat, waaruit de maan zijn lichtstralen haar beneden giet. Ieder blad wordt een stukje ma.anlicht. Iedere beregende stam een zuil van lichtend marmer. En de aarde een schitterend en licht-flitsend taPijt van honderdduizend miniatuur-dia mantjes. Dat zjjn de opengaande knoppen, die or- luiken tn dezen nacht van regen, licht vrede. Men sluit de balcondeuren en treedt terug m de kamer. Duiten ruischt het voort. En gedijt het leven. Gevonden: een beursje, een portemonnaie. ZONDAG 25 MEI 1941. Westerkerk (Helden aer zeepiein)' 's Morgens 11 uur: Ds. v. d. Poel. Geref. Kerk. (Rehobothkerk) 's Morgens 10 uur: Ds. P. Veenhuizen. 's Middags 3 uur: Ds. Veenhuizen. Chr. Gerei. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur: Leesdienst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 uur: Prop. J. Meiners, van Heemstede* Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. W. A. Hoek, van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) 's Morgens 11 uur: H. Dienst, ffivangeusatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur, Dienst. 's Avonds 5 uur, Dienst. Leger des Heils (Zaal Spoorgracht 3435). 's Morgens 10 uur, Heiligingsmeeting, 's Avonds 7 uur, Verlossingssamenkomst. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schaken, v.m. 10 uur, Ds. A. C. de Regt. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Van Wichen. Noordscharwoude, v.m. 10.30 uur, Ds. Nell. Heerhugowaard, v.m. 10.30 uur, Ds. De Mooy. Nieuwe Niedorp, n.m. 3 uur, Ds. De Mooy. Groet, v.m. 10 uur, Ds. Boeke. v.m. 11.15 uur Zondagsschool. Wieringerwaard, v.m. 10.30 uur, de heer A. Kalis. Oudesluis, n.m. 2.30 uur, de heer A. Kalis. Anna Paulowna, vm. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Hippolytushoef, v.m. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Den Öever, n.m. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Kolhorn, n.m. 2.30 uur, Ds. Van Biemen. Kinderkerkdienst. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp, 's avonds 8 uur, Ds. Ooster- baan. Hippolytushoef, v.m. 10.30 uur, Ds. H. J. dè Wilde. Geref. Kerk. Schagen, v.m. 10 uur, Cand. P. v. d. Spek, van Schipluiden. Nam. 2.30 uur, Cand. P. v. d. Spek. Kolhorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Visch. N.m. 3.30 uur, Ds. Visch. Julianadorp. 's Avonds 6 uur: Ds. Veenhuizen. Anna Paulowna. 's Avonds 6 uur: Ds. L. J. Goede van Slootdorp. Evangelisatie. Schagen, v.m. 10.15 uur, Cand. Beneder. N.m. 2.30 uur, Cand. Beneder. Breezand, v.m. 10 uur, de heer Boon. Nam. 2.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, v.m. 10 uur en n.m. 2.30 uur, dal heer F. van Rossum. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging: Bijeenkomst Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. Alkmaar: Evangelisatie Koorstraat 10: 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur: Ds. Ruya The Star of Hope Mlssion. Julianadorp, v.m. 10 uur en n.m. 3.30 uur, de heer L Brasser, van Den Helder. Inlevering bonnen der boter en vetkaart In het tijdvak van 26 t/m 30 Mei 1941 kun nen de detaillisten inleveren in veelvouden van 10 stuks met een minimum van 10: Bonnen 15, 16, 17, 18 van de boterkaart met een ontvangstbewijs MD 201 (nieuw model). Bonnen 15, 17 van de vetkaart met een ont vangstbewijs MD 201 (nieuw model). Bonnen 16, 18 van de vetkaart met een ont vangstbewijs MD 201 (nieuw model). Voor deze bonnen wordt bovendien een reductiebon verstrekt. In al deze ge* allen zullen botercoupurea worden verstrekt. Inlevering bonnen 30 en 18 van de bonkaart algemeen (koffie en thee) In bovengenoemd tijdvak behoorei. de detail listen eveneens in te leveren de bonnen 30 en 18 in veelvouden van 10 met een minimum van 40 stuks. Deze bonnen moeten met een ontvangstbe wijs.MD 201A worden ingeleverd. Inlevering broodbonnen (tarwebloem) Verder kunnen worden ingeleverd de brood bonnen 18, 19, 20 en 21, waarop tarwebloem ia afgeleverd. Deze bonnen moeten in veelvouden van 40 met een minimum van 10 stuks worden inge leverd met een ontvangstbewijs MD201B. Inlevering rijstbonnen, bon 23 broodkaart algemeen Zie de officieele publicatie in de krant van 23 dezer. Bonnen 21 van de boter en vetkaart Zie de officieele publicatie !n de krant van Vrijdag 23 dezer. Eventueel restanten van bon 21 van de boterkaart kunnen later bjj de inlevering van bonnen no. 32 voor rijst n.1. na 15 Juni 1941 worden ingeleverd. De inleveringsdagen zijn: codenummer 1001 t.m. 1999 op Maandag 2001 2999 op Dinsdag 3001 3999 op Woensdag 4001 4999 op Donderdag 5001 5999 op Vrjjdag Aardappelen De bonnen 01 en 02 van de aardappelkaart kunnen van Maandag 26 t.m. Donderdag 29 Mei 1941 door de aardappelhandelaren bij den distributiedienst worden ingeleverd. 26 Mei 1941 27 Mei 1941 28 Mei 1941 29 Mei 1941 30 Mei 1941 Horizontaal: 1. Verkrijgen. 3. Wandelpark. 5. Van vel ontdoen. 7. Sarren. 8. Ruit. 13. Grieksche stad. 14. Edelknaap. 16. Cijferleer. 18. Koeltje. 20. Wet der 10 geboden. 22. Bergplaats voor pennen. 23. Plaatsje in N.-Brabant. 24. Tegenspoed. 26. Kwaadsprekerij. 27. Universiteitsbode. 28. Ten nutte maken. 31. Vischnet. 32. Zoetachtig. 33. Autostalling. 35. Waarborg. 36. Betrouwbaar. Verticaal. 1. Opdracht. 2. Brandstoffenbergplaats. 3. Inmaakstof. 4. Standen. 6. Voederrekken. 9. Astronomie. 10. Register. 11. Familielid. 12. Vergissen bij het rekenen. 15 Voordeel. 17. Lengtemaat. 19. Noodelooze uitgave. 21. Onwaarheid. 24. Zweefrek. 25. Uitroe ien. 26. Belastingen. 28. Gast. 29. Nut. 30. Verschillend. 33. Echtgenoote. 34. Razernij. De te gebruiken lettergrepen zijn: be - be - ca - ca - de - de - de - de - de - del - ■•doos - ga - ge - ge - ge - gen - gen. - gen - glas - gus - heid - hok - ke - ken - ker - ko - kun - las - len - lo - lo- lijk - me - men - nen - nut - o - on - ont - pa - pe - pen - ra - ran - re - ren - rui - se - spar - ster - ta - ten - ter - ter - tig - tra - vel - ven - ver - ver - wa - win - ze - ze - zoe Dit raadsel is ingezonden door den heer C. K., die hiërvoor 1.-ontvangt. De prijswinnaar van de puzzle van verleden week is: H. W. A. VAN ANDEL, Hugo de Grootstraat 19, Den Helder. Oplossing: 1. epos; 2. port; 3. orde; 4. stee; 5. mier; 6. iglo; 7. Elbe; 8. roef; 9. geel; 10. endo; 11. Edam; 12. lomp; 13. eter; 14.toro; 15. erts; 16. rose; 418. steekproef; 916. geelgieter; 417. steenklomp; 516. mieren eter. van 17 tot en met 23 Mei 1941. (GEBOREN: Bernard Julius, z. v. G. J. Bruin en A. J. van Liere; Bregje Gerdina, d. v. W. Jonker en G. Boot; Johannes, z. v. W. Kiewiet en J. Gieles; Roberta Maria, d. v. J. P. Eelman en M. A. van Oort; Jan, z. v, J. Kloosterman en A< Eelman. ONDERTROUWD: C. de Wit en J. C. Maas; J. Roorda en A. Boon. GETROUWD: J. Kuip en M. M. Graaf; G. P. Koorn en E. Stark; R. Jellema en S. Goenga. OVERLEDEN: Johanna Balkenende, oud 62 80 cent bÜ Koningstraat 29 jaar, geh. m. Ferdinandus van Tatenhove; Ber- nardus Dros, oud 76 jaar, geh. m. Trijntje Eelman. POLITIE. Dus behalve Piet Heynen telt de Heldersche Olympus dus thans óók nog Spartanen. Dat doet ons 't hart van trots en vreugde zwellen, en kan wellicht aanleiding zijn tot het kweeken van nog meerdere prominente en legen darische figuren, die eens den Berg der Goden en de Gallery der Nationale Helden behuisden. Evenweldat „stukkie" over de Spartanen heeft nogal wat stof doen opwaaien, waarvan de oorzaak was, dat het verre van compleet genoemd kon worden. Integendeel, genoemd stukkie" werd gekenmerkt door een brute onvol ledigheid en het zal in deze gewijde re gelen zijn, dat die funeste fout gerecti ficeerd wordt. Want wat heeft de euvele schrijver van dit euvele stuk vergetenHij vergat te melden, dat behalve deze manslieden, die bij luttele graden boven 0 de moed bezaten in het kille element onder te duiken, ook een vrouwspersoon de lef had dit ongehoorde feit te presteeren. Inderdaad lezer, gij, die nog achter Uw salamandertje zit te broeien, gij, die U des morgens omdraait in het warme bed en de dekens nog eens extra over Uw schouders slaat, gij, die middels warme testen, heete kruiken en bedsokken poogt nog iedeten nacht en iederen morgen enkele doses calorieën aan Uw verkoeld bloed toe te voegen, hebt niet geweten, hoe daar reeds ettelijke mor gens geleden een vertegenwoordigster van de zwake(???) geslacht zich van de kleeren ontdoet en wegduikt in de zilte zeewateren van het gemeentebad. Wie deze Heldersche Kenau is Laat ons haar naam hier in het open baar aan de Eere-paal nagelen. Het is Zuster Vermeulen „van-het-Dijkje" en zij mag als Spartaansche zeker een deel incasseeren van de toegezwaaide lof, in het ..stukkie" voornoemd. Er was nog een Kenau, en wel de dochter van den politioneelen hoofdinspecteur. Ook z ij toonde met deze daad het waarachtige Juttersbloed te bezitten. Hulde, driewerf huidei Eveneens hulde den Zeevaarders, die eveneens tot de eersten behoorden en wier namen eveneens snoodelijk, zij het niet opzet telijk aan de vergetelheid prijs gegeven werden. Morgen zal men in de gelegenheid gesteld worden den meester-illusionist ,,Mr. Hedi" in Casino te aanschouwen. Als magiër-fakir, duivelskunstenaar- toovenaar-wonderdoener-goochelaar zal hij pogen de goegemeente gedurende enkele uren een rad voor de oogen te draaien, zij het een rad, waarvoor men z'n bloedige kwartjes persoonlijk en vrij willig neergeteld heeft. Ziedaar de wereld wil bedrogen zijn, ook door Mr. Hedi. Hetgeen te begrijpen is overigens, in een tijd die rijk is aan zóóveel harde waarheden. Men zal naar de schouw burgzaal tijgen, in de hoop, dat Mr. Hedi, net als vroeger, de hazen en ko nijnen vanonder een hooge hoed van daan goochelt. Het gevaar daarbij is niet denkbeeldig, dat plotseloos een niet gering deel van het auditorium méde zal gaan goochelen, en dat een der lang- ooren en bibberneuzen niet meer naar de Bühne terugkeert. Wij twijfelen er daarbij aan, of Mr. Hedi in staat zal zijn in dezen tijd van vleeschschaarschte het wild weer terug-te-tooveren Men zal enkele stonden de werkelijk heid vergeten bij de fantastische Spiele reien van dezen droomfabrikant, die de werkelijkheid en de illusie doorelkaar roert en daaruit een cocktail mixt, die velen zal smaken. Speciaal de reeds genoemde hazen en konijnen-nummers, benevens die welke uitgevoerd worden met behulp van ge braden duiven, cigaretten. bankjes van 10 pop, en andere voorwerpen waarom velen momenteel dóódverlegen' zitten, zullen een grandioos succes hebben. Zoodat verwacht kan worden, dat menig huismoeder morgen aanwezig zal zijn, teneinde, middels dien curieuzen Mr. Hedi, de zoo langzamerhand leeg gegeten en -gedronken hamsterkast weer bij te vullen Men zal et het entréetje graag voor over hebbent In onze voetbalwereld heeft zich een sensationeel feit voorgedaan. Onlangs S werd in Tilburg gespeeld de wedstrijd NOADHelmond. Als Helmond verloor, C beteekende dit voor die club de laagste f plaats. De uitslag werd echter een gelijk spel (22). Als gevolg hiervan kwam niet Helmond, maar Limburgia op de laagste plaats en zou dus kans loopen te degradeeren. Maar... tijdens den wed- strijd kreeg de scheidsrechter den indruk f dat verschillende spelers van NOAD ('n elftal, dat geen belang meer had bij den uitslag van den wedstrijd wat de laatste J plaats betreft) opzettelijk slap en slecht speelden. Hij staakte den wedstrijd en gaf het elftal een waarschuwing. Het f effect hiervan was merkwaardig, want onmiddellijk hierop maakte NOAD twee doelpunten: het werd 22 en zoo bleef het. Dus moest Limburgia degradatie- wedstrijden spelen. Maar hiermede nam deze club geen genoegen, zij protesteer- f de bij den Nederlandschen Voetbalbond op grond van het feit, dat NOAD zich niet op sportieve wijze had ingespannen enzij won dit protest. Een antece- dent van dezen aard uit de geschiedenis van den Voetbalbond is ons niet bekend. S Wij juichen het optreden van het Bonds- bestuur van harte toe. Sport is ondenk- baar, onbestaanbaar, zonder sportiviteit: een elftal, dat zich niet tot het uiterste r inspant, speelt niet sportief. De nu op- gelegde straf is van bijzondere moreele 1 beteekenis, als maatregel tegen sportief bederf. (H. P.). ZONDAG 25 MEI 1941. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10.30 uur, Ds. Kok, Maandcollecte. Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, Ds. Wesseldijk. Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salm, Maandcollecte. Koog, n.m, 3 uur, Ds. Visser. Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Prop. Kater, van Amsterdam. Den Burg, n.m. 2.30 uur, Ledenvergadering. Oosterend, n.m. 7.30 uur, Prop. Kater. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10.30 Lees dienst. N.m. 3 uur, Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10.30 uur, Cand. Wouda. N.m. 3 uur, Leesdienst. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 uur, Ds. V. d. Marei. i'

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5