Autohanden Adverteert Beperking papietuerbruik in dit blad maakt de tongen los De moeilijkheden in den een Woonhuis JAN SMIT JAN SMIT JAN SMIT Rondom de Uit onze Omgeving automobielbedrijf, koegras. tel. 30. Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij aanvragen om motor brandstof voor land en tuinbouwbedrijven benoodigd in de maand juli of later. automobielbedrijf, koegras. tel. 30. Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver* held en Scheepvaart papier. 1 fiat 500. 3 ford juniors. automobielbedrijf, koe gras. tel. 30. nieuwe regeling voor de aard appelbonnen. De aan de bladen van hooger hand opgelegde verdere beperking van het papierverbruik noodzaakt ons helaas te beginnen met volgende week, de omvang van ons blad te verkleinen. Wij zullen er naar streven, de ver- mindering tot het strikt noodzake lijke te ^beperken, doch moeten reeds bij voorbaat de clementie onzer le zers inroepen, als ten gevolge van de minder beschikbare plaatsruimte, de berichtgeving tijdelijk niet 'zóó uitvoerig kan zijn, als men dat van de Heldersche Courant gewend is. De directie. ANNA PAULOWNA HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Arbeidsbemiddeling zal voor sei zoenarbeiders zorgen. De heer Jac. Lindenbergh opende- de af deel ings vergade ring der Holl. Mij. v. Land bouw, Woensdagmiddag in Veerburg gehou den, met welkom, in het bijzonder tot de Hoofdbestuursleden Kistemaker en Reze!- irian, cn stelde vervolgens den heer Kooy, adjunct-secretaris van het Hoofdbestuur en diens opvolger, den heer Leenstra voor, die den film zouden vertoonen. De heer Raap las de uitvoerige notulen fvan de feestelijke vergadering van 7 Febr. en nadat deze onder applaus waren goed gekeurd, volgden eenige mededeelingcn. De heer Kooiman zond bericht van ver hindering, waardoor ook het verslag van de Brouwgerstcommissie achterwege zou blijven. De landbouwcursus is beëindigd. Aan 9 leerlingen is een diploma uitgereikt. Een bedrijfsvereeniging? Er is van gedachte gewisseld over een oprichting van een bedrijfsvereeniging voor het gebied Waard en Groet, Wieringerwaard en Anna Paulowna. Daar is vroeger ook al eens over gesproken. Men zou toen een as sistent van den consulent krijgen. F.r is niets van gekomen. Men dacht nu liever iemand aan te stellen, die vrij staat van den Landbouwconsnlent en ook uitgebreider studie heeft genoten, iemand van Wagenin- gcn, een landbouw-ingenihur. Het punt staat niet op de agenda en het is dus ook niet de bedoeling een besluit te nemen, maar op een volgende vergadering over het al of niet oprichten te beslissen. Men late vooraf z'n gedachten er over gaan en neme Velen mee naar die te houden vergadering. De heer P. J. Waiboer wou graag al iets weten over de taak die aan de bedrijfsver eeniging zou worden toegewezen. Ze zal n.1. los van de afdeeling, maar toch grooten- deels uit haar leden moeien bestaan. In 't 'algemeen, zei voorzitter, zal de nieuwe ver- eeniging de belangen van den landbouw op het bedrijf zelf behartigen. De heer R. L. Waiboer wees op dingen, die men niet of moeilijk persoonlijk kan ondernemen. Hoe zal de salarieering zijn, vroeg de heer D. Geerligs. Is er kans op steun van de rege ring? Die mogelijkheid zal onderzocht wor den, zei voorz. Men zie echter zooveel moge lijk leden te krijgen, dan wordt de omslag, die waarschijnlijk per bunder zal geheven Worden, in ieder geval het laagst. 'Arbeiders voor seizoenwerk. Eén der leden had gevraagd of 't moge lijk zou zijn voor seizoenwerk als vlaspluk- ken en aardappels rooien, werkvolk via de arbeidsbemiddeling te krijgen. De beer kis- fomakor. die een onderhoud had met den inspecteur van dien dienst, deelde mede dat die mogelijkheid inderdaad bestaat. De dis- h'ibutiemaatregelen zouden een belemme ring voor de overeenkomst van seizoenar beiders kunnen zijn. maar men zou hen ge rust mogen helpen met aardappelen en peul Vruchten en ook achtte de inspecteur toe wijzing van 'n dubbel portie brood zeer waar schijn lijk. De werkgever richtte zich persoon liik zoo spoedig mogelijk tot den heer Rompf, inspecteur Arbeidsbemiddeling, ilamplaan 102. Overveen, Haarlem. Natuurlijk, zoo merkte de heer Kisterna- ker nog naar aanleiding van verschillende vragen op, zal men liefst niet voor al te korten tijd en zooveel mogelijk voor een ononderbroken tijdsduur arbeiders laten overkomen. Maar toch tracht men ook m die\gevallen te helpen. Er is een streven om Ven het svsteem-koppelbazen met werkgroep af te komen. Het zal dus de vraag zun of ^Oon daarvoor ook bemiddeling verleen 7iin er veel arbeiders tegelijk in een streek, dan worden er ook centrale keukens inge dekt (Wieringermoerl. Men kan ook reke- "en op kundig wekvolk, zelfs uit bepaalde streken als men daar voorkeur voor heeft Vopr bijzondere werkzaamheden. Vóór alles echter vrage men spoedig aan 'nformeerp aan bovengenoemd adres. Voorz., zijn mededeelingen voortzettende ?'c'. dat dn ver. TTotl. Noorderkwartier bet initiatief had genomen voor het aanbieden een huldeblijk aan den beer geding. ^le- naar do andere ziide vnn ,.n'trn nieer gaat. Met applaus hechtte de verea- 1 ering goedkeuring aan het Hostiiui Nel. maximum f 20 voor dit doel beschik baar te stellen h)e 'beschrijvingsbrief voor de ai-rn1P^nn Wrgadori aanleiding tot bespre klng. De heeren Broersma en Lindenbergh zul len de afgevaardigden zijn. Film. De vertoonde film gaf kiekjes van ver schillende markten, fokveedagen, tentoon stellingen, bedrijven, enz., met er tusschen gevlochten eenige mooie natuuropnamen. Rondvraag. De heer C. Kaan vroeg of er al iets be kend was over huur van zakken. De heer D. Schenk merkte op, dat er een afspraak was te maken tusschen leve rancier en afnemer van het zaad. Den heer Van Balen leek dit ook een goe de oplossing. De adj.-secretaris zegde toe. deze kwestie aan het hoofdbestuur voor te leggen. De heer Van den Heuvel voerde den muizenverdelger van Heiloo nog eens ten tooneele. Algeméén werdfen de resultaten van 'smans optreden slecht genoemd. Er schijnt niet veel kans op verhaal te zijn voor het vooruit gestorte bedrag. De heer Van Balen Blanken noemde als ab'soluut afdoend het middel van de Rattin- Mii. De heer D. Geerligs bracht de ongelijke prijs voor klei- en zandaardappelen ter sprake. Het groote verschil acht men voor deze streek onjuist. Een klacht daarover is reeds doorgestuurd naar het hoofdbestuur. De adj.-secr. wees er op. dat de groote moeilijkheid zal zijn een afwijking te ver krijgen voor een bepaald district. Op een vraag over de volgende kunstmesttoewij- zing antwoordde de heer Kooij, dat officieel nog niets bekend is. De H. M. v. L. wilde voorstellen een toewijzing, welke rekening hield met de te verbouwen gewassen. De heer Van Balen Blanken merkte op. dat de grond in deze kwestie van nog meer belang is dan de gewassen, lichtere grond heeft meer stikstof- noodig. De heer Kooii beaam de dit, maar men zou, daarmee rekening houdend, een zeer ingewikkeld systeem voor de verdeeling krijgen, daar dan overal grondmonsters genomen moesten worden. Nog eens de bedrijfsvereeniging. De opwekking van den heer Raap, vóór de volgende vergadering toch eens goed de gedachten te laten gaan over den wensche- lijkheid van oprichting eener bedrijfsver eeniging en anderen op te wekken, die ver gadering te bezoeken, deed den heer D. Schenk vragen naar een kostenberekening en den heer K. Kaan naar motieven voor de oprichting. De heer Raap voldeed aan het verzoek van den heer Schenk. Men had een begroo ting gemaakt, waarbij rekening was ge houden met een meedoen van 50 bedrijven van totaal 1800 bunders bier, 600 bunder in Waard en Groet en 600 in Wieringer waard. Met f 1.— per bunder kwam men er dan wel. Alles hangt hier van de deel name af. Hoe meer meedoen hoe voordeeli- ger natuurlijk. De heer Kooii zou in 't kort de taak van de op te richten vereeniging willen aan duiden als: Bedrijfsvoorlichting en directe hulp op de -boerderij zelf. De heer Raap lichtte toe: De wetenschap gaat door en als geen gebruik gemaakt wordt van de nieuw ste vondsen. raakt de boer hier achter. De consulent kan de schakel zijn tusschen we tenschap en boer. De heer Kistemaker on derstreepte zijn uiteenzetting met: We gaan er hier prat op. dat we in den landbouw een vooraanstaande plaats innemen. Wil len we die plaats behouden, en niet achter raken bij andere streken, dan moeten we op de hoogte blijvep van wat de weten schap vindt. Ook op het belang van de op richting van een bedrijfsvereeniging voor vereenigingen als de Z.A.P. en fokvereeni- gingen werd gewezen. Nadat aan den heer R. C. Waiboer in lichtingen waren verstrekt over de omzet belasting. sloot voorz. met dank aan de heeren Kooii en Leenstra voor het vertoonen van de film. Bijzondere omstandigheden eisch- ten bijzondere maatregelen. Zoowel in den kring der aardappeltelers als in dien der handelaars is men niet goed te spreken over de tegenwoordige wijze, waarop de afzet der aardappelen is gere geld'. Dat het met den aardappelhandel anders loopt dan voorheen, is mede toe te schrijven aan de bijzondere omstandighe den waaronder we in het huidige tijdsge wricht leven. Wie de marktberichten en overzichten van de veilingen volgt, zal heb ben opgemerkt, dat er in maanden geen aardappeltje aan de veilingen wordt aan gevoerd "in tegenstelling met vorige jaren, toen Bevelanders. Eigenheimers. Roode Star e. a. soorten schering en inslag m de marktoverzichten vormden. In het najaar van het vorige laar is een regeling voor den afzet van late aardappe len ingevoerd, een regeling, waarvoor de tijd en voorbereiding ontbraken om er van verzekerd te zijn. dat alles zoo zou vcrloo- pen. dat alle er bii betrokken partijen te vreden konden zijn. Volgens die regeling is het verhandelen van aardappels slechts toegestaan aan grossiers, commissionnairs of bandkoopers. die zijn aangesloten bij de Vebena" vereeniging tot behartiging van den aardappelhandel. Daarbij is verder be paald. dat kleinhandelaren in aardappelen aangesloten moeten zijn bij Centraal Be lang. Voor den export van aardannelcn is een andere organisatie ingeschakeld. De binnenlandsche handel. Wat nu de regeling voor den bin- nonlandschen handel betreft, mo gen de telers bun aardappels slechts verkoopon aan de bij de ebena aangesloten bandelaren. Een pro vinciaal bureau is ingesteld, bij welk bureau de grossiers in de ste den de aardappelen gezamenlijk moeten inkoopen, terwijl het tevens Te koop onder Schagen: zeer geschikt om er twee wo ningen van te maken. Br. no. 68 Bur. van dit blad. voor huishoudelijk gebruik Onmisbaar in dezen tijd. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend. Aanvragen om motorbrand stof voor landbouwbedrijven ten behoeve van werkzaamhe den op den akker gedurende het op 1 Juli beginnende be- drijisjaar, moeten uiterlijk 10 Juni ingediend worden bij de plaatselijke bureauhouders der Provinciale Voedselcommissa- rissen, waarbij het bedrijf van den aanvrager staat ingeschre ven. De aanvragen moeten inge diend worden door het bedrijf zelve, waar de werkzaamhe den moeten worden verricht. Voor zoover bedrijven niet zelf over motorkracht' beschikken, dienen zij eerst met- een loon werker een overeenkomst aan te gaan, aangezien de motor brandstof voor het vervolg niet meer aan den loonwerker, doch aan het betreffende bedrijf wordt toegewezen. Naar gelang de werkzaam heden op den akker zullen verricht worden met een ben zine- met een petroleum- of met een donkere-oliemotor. moet respectievelijk aange vraagd worden op een rose Bl.- formulier, of een blauw PI- of een groen D.O.I.-formulier. De ze BI., of PI., of D.O.I.-formulie- ren zijn bij de plaatselijke di stributiediensten verkrijgbaar. Voor dorschwerkzaam- heden moet thans nog niet motorbrandstof worden aange vraagd. Hier voor zal later de gelegenheid worden gegeven. Tuinbouwbedrijven kun nen uiterlijk 10 Juni nog aan vragen indienen voor be sproeiing van warenhuizen, ra men en kassen in de komende zomermaanden, alsmede voor zoover daarvoor niet reeds mo torbrandstof is aangevraagd, voor bespuiting van fruitboo- men met bestrijdingsmiddelen na den bloei. Ook hiervoor geldt, dat het bedrijf zelve de motorbrandstof moet aanvra gen en niet de loonwerker. Tenslotte kan nog motor brandstof voor bemaling wor den aangevraagd. In verband met de zeer groo te schaarschte aan motorbrand stof is uiterste zuinigheid in het aanvragen ervan geboden en mag deze dus alleen worden aangevraagd, indien de betref fende werkzaamheden niet op andere wijze kunnen worden verricht. Onvolledig of onduidelijk in gevulde formulieren, alsmede niet door den eigenaar of be heerder van het betreffende be drijf onderteekende formulieren komen niet voor behandeling in aanmerking. Met nadruk wordt er op ge wezen. dat men de nieuwe for mulieren, die geheel en al ver schillen van de vroeger ge bruikte. eerst rustig moet be- studeeren. alvorens tot invul ling over tp gaan. Heeft men dan nog moeilijkheden, dan kan men den plaatselijken bu- renuhoudcr om advies vragen. Repareeren en vulcanisee- ren van alle soorten auto buiten- en binnenbanden. De Directeur van het Rijksbu reau voor Papier maakt, daar toe gemachtigd door den Secre taris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, het volgende t>ekend. 1. Ingevolge een wijziging in de Papierbeschikking 1939, no. 1, welke in de Neder- landsche Staatscourant d.d. 23 Mei 1941, no. 99 is gepu bliceerd, zijn „verwerkers van oud papier" thans ver plicht zich bij het Rijksbu reau te doen inschrijven. Onder verwerkers van oud papier worden verstaan: natuurlijke of rechtsperso nen, welke zich in de uit oefening van hun bedrijf of ten behoeve van hun be drijf bezighouden met de be- of verwerking van oud papier. 2. Met gedeeltelijke intrek king van de dispensaties van artikel C van de gewij zigde Papierbeschikking 1939 no. 1 en gelet op arti kel 9 van deze beschikking is met ingang van heden vérboden zonder vergun ning van den directeur van het Rijksbureau voor Pa pier of diens gemachtig de: a. het koopen, gebruiken, verbruiken, bewerken, verwerken, doen be werken en doen ver werken van oud papier door verwerkers van oud papier, b. Het verwerken of doen verwerken van niet reeds voor andere doel. einden gebruikt papie* tot papierwol, papier- meel, of vloerbedek king. 3. Ten aanzien van het koo pen van oud papier door „verwerkers van oud pa pier" wordt dispensatie verleend voor ingeschreve nen bij het Rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen. Natuurlijke en rechtsperso nen. die zich bezighouden met de verwerking van oud of nieuw papier, zooals tot pa pierwol, papiermeel, vloerbe dekking, enz., kunnen zich tot het verkrijgen van een ver gunning wenden tot het Rijks bureau voor Papier, Schoter singel 9 te Haarlem. Tevens wordt hun aangeraden zich zoo spoedig mogelijk bij dit Rijksbureau te doen inschrij ven. Vergunningen zullen uit sluitend aan ingeschrevenen worden verstrekt. Laag benzinegebruik. vculengeboorte (Van onzen deskundigen medewerker) In dit artikel geeft onze deskundi ge medewerker een buitengewoon belangwekkende en leerzame be schouwing over het veulenen, de op de boerderij zoo gewichtige zaak. Vit de gemaakte opmerkingen blijkt wel dat veel boeren nog met moei lijkheden kampen en hun paard verkeerd behandelen: Er zijn dit voorjaar veel veulens ge boren in Hollands Noorderkwartier veel meer dan in voorafgaande ja ren. Boeren die vroeger nooit veulens wilden fokken, hebben - er nu één of soms meer in de wei. 't Feit dat de prijzen van de' paarden zoo gestegen zijn is hieraan niet vreemd, terwijl ook de vrees voor eventueele vordering menige boer deed besluiten zijn merrie te laten dekken, 't Is nog maar kort gele den, twee ét drie jaar, dat er mas sa's veulens en ook anderhalf jarigen voor doodersprijs opgeruimd moes ten worden bij gebrek aan vraag. Veulens van acht tot tien weken oud gingen soms voor zestig gulden naar den slager. Maar op 't oogenblik is de toestand heel anders. Men boort al van prijzen van f 300.tot f 400.- voor afgewende veulens (minstens acht weken oud). Zoo bloeit de fokkerij weer op en. gezien het groote aantal dekkingen van dit voor jaar, zullen er volgend jaar zeker niet min der veulens zijn te verwachten. Door mijn vak kom ik natuurlijk dage lijks met bet gebeuren op de boerderij in nauw contact. En vooral met de afwijking gen en bijzonderheden die zioh rondom de veulengeboorte afspelen. 't Begint al met de drachtige merrie. Mag de hoogdrachtige merrie werken is dikwijls de vraag. En dan antwoord ik altijd, laat haar regelmatig, niet te zwaar werken tot aan het einde van de drachtigheid. Moet de merrie vaststaan tijdens bet veu lenen of is bet beter haar los te laten loo- pen? Laat de merrie los in bok of box. Is de eigenaar al te bang dat de merrie bij de geboorte van het veulen met bet achterstel tegen de wand zal gaan liggen, dan kan bij de merrie vastzetten in een boek van bet hok. Dan is beklemming van bet veulen bii de geboorte practisch uitgesloten. Dikwijls wordt ook gevraagd boe lang de merrie draagt. Dit is zeer verschillend. Normaal rekenen wij van elf maanden. Er zijn ook merries die steeds een vol jaar dragen. Soms dragen zij iets minder dan elf maanden. Wat zijn de kenteekenen dat de merrie spoedig zal gaan veulenen! Zoo tegen het einde der drachtigheid wordt het dier vol ler, zuchtiger. Het model van het kruis naar de staart verandert. De staart komt er meer uit, komt er meer bovenop te liggen. Tenslotte zien wij harsachtige druppels aan de spenen verschijnen. We zeggen dan dat „de merrie kegelt". En nu zijn er merries die dan nog tot een week wachten met veu lenen. Weer andere veulenen dezelfde dag als zij beginnen te kegelen. Ook hierin dus geen vaste regel. Soms spuit de melk al uit de spenen vóór de geboorte van het veulen. De merrie heeft twee spenen en iedere speen heeft twee slotgaten. De geboorte van het veulen verloopt als regel zeer snel en vlot. Hoe dikwijls hoort men niet dat er nachten bij gewaakt wordt en er niets gebeurt en dat dan soms ,in het kwartier of half uur dat men weg is 't veulen ter wereld komt. Is het veulen geboren dan is als regel de navelstreng afgescheurd. Zoo'n navelstreng van een veulen kan behoorlijk dik zijn. tot taak heeft vraag en aanbod in evenwicht te houden. Dat op die wijze de veilingen worden uitge schakeld. of overbodig gemaakt, is duidelijk. In de* kringen van hen. die het veilingswe zen het aangewezen middel achten om het verhandelen der land- en tuinbouwproduc ten op de juiste en beste wijze te doen ge schieden. ziet men dezen gang van zaken met weinig genoegen. Wat men met moeite en zorg heeft opgekweekt, ziet men niet graag verdwijnen. Torh zal men ook in de zen niet mogen vergeten, dat bijzondere tij den bijzondere eiseben stellen, en dat de tegenwoordige wijze van afzet is toe te schrijven aan tijdelijk heerschende toestan den. Komt het normale leven weer. dan zal wel blijken, of dan het veilingswezen in zijn ouden vorm zal kunnen tcrugkeeren. Moeilijkheden. Nu hef jaarverslag van de Vebena is ver schenen. blijkt ons wel. dat er heel wat moeilijkheden moesten worden overwonnen ook door tegenslagen die niet adhaereut waren aan den organisatievorm of aan de materie, die de organisatie had te behan delen. De groote verandering, die de inge stelde regeling tot gevolg had. moest wel reacties verwekken, die de moeilijkheden vergrootten. Immers, er moest rekening worden gehouden met het bestaan van duizenden kleine en grootere han- delarcn doch waar dit in een zoo kort tijdsbestek, voor de oprichting beschikbaar, pioeilijk kon, heeft dit een roering veroorzaakt, die niet zeer geschikt was om de Vebena populair te maken. Dan was er ook wel naijver bij de telers over de vastgestelde marges tusschen den prijs die de bouwers ontvingen en dien, welken de handel in rekening bracht. Deze meende, dat die marge billijk was. in aan merking nemend vooral, dat steeds voor een 14-daagsche voorraad moest worden ge zorgd. Nog niet in den paradijsstaat. Uit bet jaarverslag is ons wel gebleken, dat de Vebena zelf van oordeel is. dat men nog niet in den paradijsstaat is gekomen met de bestaande regeling en dat er nog heel wat moeilijkheden zijn te overwinnen, alvorens in 't „Beloofde Land" te arriveeren (wat zij trouwens niet mogelijk achtl. Van handelaars en bouwers boorden we. dat ze veel liever terugwillen naar de' bij de vei lingen gevolgde wijze van afzet dan te vol harden in de ingewikkelde regeling, die ze thans moeten volgen- soms wel eens zoo dik als 't dikke einde van een zweep. En zoo'n dikke navelstreng kan nog wel eens ernstig bloeden, zoo zelfs dat er levens gevaar dreigt. Is men bij de geboorte aan wezig. dan is het zaak de navelstreng tot op 5 a 6 c.M. onder den buik van het veulen af te knippen, na de streng eerst met een uitgekookt bandje afgebonden te hebben. En dan krijgt men soms toch nog nabloeding. Het gebeurt namelijk wel dat de merrie bij het aflikken van het veulen ook de navel zoo grondig bewerkt, dat er, boven het band je dus, bloeding ontstaat. Opnieuw en dan hóoger afbinden is dan noodzakelijk. Da naval vormt het teare pnnt bi) het veulen. Dat is de zwakke plek, de poort waardoor alle mogelijke infec ties binnen kunnen treden en die tot gevolg kunnen hebben de zoo met recht gevreesde veulenziekte. De veulenziekte kan zich op verschillende manieren ontwikkelen. De meest bekende vorm is wel die waarbij gewrichtsontsteking optreedt. Plotseling begint het veulen te kreu pelen en bij onderzoek blijkt dan dat er één of soms meer gewrichten verdikt zijn en warm aanvoelen. De temperatuur van het veulen is dan hoog, het ligt veel en is min of meer suf. De veearts kan dan soms, helaas niet altijd, door bepaalde inspuitingen enz het jonge dier nog redden. Ook is het mogelijk dat de ziekte zich op andere wijze openbaart. B.v. door longontste king of door 'n leveraandóening of 'n nier ontsteking. Het tijdig onderkenen van den eigenaar dat 't veulen niet normaal is en het direct inroepen van diergeneeskundige hulp, kan dikwijls erger voorkomen. Hooge temperatuur is een waarschuwing en zij die gewoon zijn hun zieke of verdachte dieren te temperaturen, mogen hierin aanleiding zien onmiddellijk deskundige hulp in te roe pen. Is er van tevoren niets aan te doen? In derdaad is er wel iets aan te doen. Ik zei U reeds dat de navel de zwakke plek was bij het veulen. Laten wij dus die navel zoo goed mogelijk beschutten tegen besmetting. En daarvoor hebben de veeartsen tegenwoordig een prima geneesmiddel, hetwelk de navel in korten tiid doet opdrogen, zonder dat dit middel al te heftig werkt. Dat is het nadeel van de meeste ontsmettingsmiddelen dat ze te bijtend werken, zooals bijvoorbeeld Jo- diumtinctuur,' creolin en dergelijke. Door een serieus doorgevoerde navelbehan deling kunt U veel narigheid en teleurstelling voorkomen. Slot volgt) Voor de centrale keukens is ten aanzien van de aardappelbonnen met ingansr van 3 Juni a.s. een nieuwe regeling vastgesteld, welke zonder twijfel aan de afnemers le vendige voldoening zal geven. Volgens deze regeling zal men, wanneer men aan een centrale keuken een bon voor 1% kg. aardappelen geeft, een wisselbon terugkrijgen, welke voor de volgende week zal gelden. Wat de aardappelbonnen be treft, heeft men dus voortaan aan één bon genoeg om twee weken voedsel van de centrale keuken te betrekken. Maar de hoeveelheid aardappelen, welke men in zijn porties ontvangt, vermindert hierdoor niet. Deze gunstige regeling is getroffen ter tegemoetkoming aan bezwaren van men- schen. die betreurden, dat zij Zondag, wan neer de centrale keuken niet werkt en zij hun eigen potje koken, geen aardappelen konden krijgen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7