Brief uit Mokumerdam BREGMAN Abonneert 0 op dit blad Lasten* l Ingezonden Uitreiking brandstofkaarten De firma Troost weergekeerd Zaterdag 24 Mei 1941 Tweede Blad tfladinieiuuLó van de Noodwinkel geopend AcieMer. GOEDE PASFOTO'S De vleeschaanvoer voor Den Helder Jan Mens schrijft Aeeountantskaptoor Leeraar M.O. Loodsgracht 72 Tel. 650 Uodcey, Kleeding, materiaal en speelveld Den Helder Nieuwediep 1 De Reisvereeniging in 1940 Doe het nü en... doe het goed! Zooals men reeds in een officieele publi catie in ons nummer van gisteren heeft kunnen lezen wordt er a.s. Maandag, 26 Mei, op het Distributiebureau een aanvang gemaakt met de uitreiking van de Brand- stoffendistributiebonkaarten voor huis brand (categorie A-particulieren) voor het komend winterseizoen. Men neme van de hieronder volgende bijzonderheden nog eens terdege kennis, opdat er geen fouten gemaakt zullen wor den en men zorgdraagt voor een juiste op gave der feiten. Afhalen aanvmagkaarten MD 111. Bij den distributiedienst kan een aanvraag- kaart worden afgehaald. Deze kaart mag uit sluitend worden ingevuld door hen, wier distri butiestamkaart met „Hoofd" is gewaarmerkt, en dient zoowel voor hen, die haarden en kachels stoken, als voor hen, die hun woning met een centrale verwarming verwarmen. Invullen der aanvraagkaarten. De invulling der kaarten moet zorgvuldig en met inkt geschieden. Onder woniijg wordt ver staan: het perceel of perceelsgedeelte, dat door belanghebbenden bewoond wordt. Onder vertrekken mogen niet worden mede- gerekend: de onder punt 4 op de achterzijde van de aanvraagkaart vermelde ruimten, als-' mede serres, hallen, badkamertjes met uitslui tend douche (douche-cel) en keukenkasten of kastkeukens. Als vertrek mag wel worden medegeteld: een badkamer, waarin een badkuip (ligbad) aanwezig is en een zolderkamer, indien deze volledig afgetimmerd en als woon- of slaap vertrek is ingericht. (Lattenkamertjes kunnen niet als zoodanig worden aangemerkt). Een dubbel alcoof kan als één vertrek wor den aangemerkt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op de aanvraagkaart achter vraag 2 dient te wor den ingevuld het aantal vertrekken, dat door den aanvrager en zijn gezin daadwerkelijk wordt bewoond; Aan derden verhuurde ver trekken en ruimten voor uitoefening van be roep of bedrijf (winkel, werkplaats, spreek- en behandelingskamers van doktoren, enz.) die nen in het aantal dus niet te worden begrepen. Geëvacueerden gelieven achter vraag lb „adres aanvrager" het evacuatieadres te ver melden. Uitreiking der bonkaarten en losse bonnen. Tegen inlevering der aanvraagkaart en on der overlegging van de distributiestamkaarten van alle gezinsleden zal worden uitgereikt: voor woningen, bestaande uit 1 t/m 4 ver trekken, een bonkaart J (15 eenheden); voor woningen, bestaande uit 5 en meer ver trekken, een bonkaart K (20heden); voor woningen met een centrale verwarming een bonkaart L (44 eenheden). Bovendien zullen aan hen, wier gezin uit 7 of meer personen bestaat en wier woning met haarden en kachels wordt verwarmd, losse bonnen worden verstrekt, en wel voor: 7, 8 of 9 personen 3 losse bonnen voor één eenheid brandstof; 10 of meer personen 6 losse bonnen voor één eenheid brandstof. De uitreiking zal geschieden aan hen wier achternaam begint met: Een van de zaken, die door bominslag uit Den Helder verdwenen waren, was de winkel der firma C. Troost. Een der oudste en meest bekende adressen op het gebied van heeren modes was daarmede van het tooneel ver dwenen... gelukkig voor tijdelijk. Want na enkele maanden afwezigheid zijn de firman ten er thans toe over gegaan een noodwinkel te openen in het aan de firma toebehoorend perceel, achter de vroegere winkel in de Breewaterstraat. Deze ruimte, welke onge bruikt stond, is thans onder directie van den Gemeentelijken Opbouwdienst door den aan nemer Smit met uitstekend resultaat tot winkel ingericht. Het is een lichte, ruime winkelgelegenheid geworden, die weliswaar het aanzien van het tijdelijke draagt, doch voor het beoogde doel zeer geschikt is en gezellig aandoet. In dezen tijd is echter de belangstelling voor den winkel bijzaak. Met meer interesse ziet men het antwoord op de vraag: Heeft U goederen en wat voor goederen tegemoet. Welnu, ook in dat opzicht kan de firma Troost zich gelukkig achten een zeer bevre digend antwoord te kunnen geven. De heer Wiegel en mej. Jansen hebben n.1. in de voorbijgegane maanden allerminst stil ge zeten. Regelmatig werd ingekocht. De voor raad groeide al spoedig weder aan en door dat deze inkoopen tijdig geschiedden, is er nog de oude kwaliteit te vinden tegen zeer billijke prijzen. Wanneer men deze prijzen vergelijkt met die,, welke men in andere steden moet betalen, kan men een goeden indruk krijgen van hetgeen hier geboden wordt. Ook de leveranciers hebben de firma Troost op alle manieren geholpen, hetgeen ook een gunstige uitwerking op den goederenvoor raad heeft gehad. En zoo liggen thans weder in drie ruime etalages de overhemden met den naam Troost er in. Een naam, die bijna drie en vijftig jaar lang in onze stad een bekende, vertrouwde klank heeft. De naam van een firma, welke steeds op uitnemende wijze de belangen van haar cliënten heeft behartigd. En, zoo werd ons verzekerd, wij hebben het vaste voor nemen om alles te doen, wat de naam „Troost" nog meer ten goede kan komen! Vele oude klanten zijn in deze eerste dagen na de heropening reeds weder teruggekomen en voor beiden was dit een prettig weerzien. Voor den klant, omdat hij nog weer de prima goederen kon koopen bij zijn ouden leverancier en voor de firma Troost, omdat de naam weder tot nieuw leven was gewekt. Wij kunnen U aanraden eens naar de Breewaterstraat te gaan en deze nood- Winkel zelf tê bezien. toZGEZ/tpJII). 6 voor 1 gulden. Atelier open van 105 Zondags gesloten. letter A, B, C of D op Maandag 26 Mei a.s. E, F, G of H op Dinsdag 27 Mei a.s. I, J, K of U op Woensdag 28 Mei a.s. M, N, O, P of Q op Donderdag 29 Mei a.s. R, S, T of U op Vrijdag 30 Mei a.s. V, W, X, IJ of Z op Zaterdag 31 Mei a.s. a.s. Te zijner tijd zullen nog extra bonnen worden uitgereikt voor woningen met 3 of 4 buiten muren, alsmede voor woningen met centrale verwarming, van welke woningen de inhoud meer dan 300 m3 is. Eveneens zullen later worden uitgereikt de bonnen voor winkels, bedrijven, enz. (groepen B, C en D). Onvolledig" ingevulde aanvraagformulieren zullen onder geen voorwaarde in behandeling worden genomen. Kans op aanvoer vrij'klein. Toen wij ons gisteren in verbinding stelden met den secretaris van de toe- wijzings-commissie voor vleesch in Den Helder was het een weinig hoopgevend bescheid, dat ons gegeven werd. Het kwam hierop neer, dat er ernstig met de mogelijkheid rekening gehouden diende te worden, dat er weinig of in het geheel of zeer weinig vleesch in de slagerswinkels zal zijn. De voornaamste oorzaak daarvan is het feit, dat de handel in Schagen door den Hemelvaartsdag gehandicapt werd. Daardoor is het te verklaren, dat men gisteren, in den namiddag, nog niet wist of er vleesch zou aankomen en hoeveel dat bij benadering zou zijn. Men stelle zijn verwachting voor deze week dus niet al te hoog. Integendeel, men houde er rekening mede, dat de aan voer zeer gering zal zijn. Men valle dus de slagers vandaag en Maandag niet extra lastig met onvervul bare eischen, aangezien ook dezen niets aan het feit kunnen veranderen. Trouwe Cornelius, Wat al feesten zijn daar bij jou in 't Nieu- wediep achter de ruy! Eerst de gloriedag van Janus Kuiper, waarvoor de ganse Helderse „upper ten" naar Schagen getrokken was, en verleden Zondag het glanzende feest van de Koperen Knopen! Werkelijk, dierbare vriend, als daar maar geen kater op volgtIk kén je zo'n beetje, en weet, dat het moeilijk voor je is, maat te houden Ofschoon ik je zo'n verzetje graag en van harte gun. Een mens behoeft niet immer met een uitgestreken gezicht langs de weg te kui eren, om de ganse gemeente te laten zien, hoe erg dat je 't hebt. En jullie Helderlingen, die van nature geneigd zijn de horlepiep te dan sen, gaat het al verbazend slecht af. Zeg Cor, ik hoorde die Zaterdagavond je interview voor de radio. Vond je het niet een tikje griezelig, zo voor zo'n akelig microfoon tje te staan smoezen? Ik heb dat ééns in m'n leven gedaan, maar ik heb d'r tabak van! Het is nu al twee jaar geleden, maar nog krijg ik de bibberatie, als ik er aan denk Nee, dan sta ik liever voor een zaal met veel mensen, dan heb je contact, en dan kan je voelen, of de mensen jebegrijpen. Maar voor zo'n akelig stukje marmer te staan praten vind ik een bezoeking, nóg erger dan de derdedaagse koorts! Werkelijk, ik snap niet dat er mensen zijn, die dat met graagte doen, en hun wijshe den met groot aplomp de aether inslingeren, alsof ze op de markt staan met bloemkool en spinazie je moet wel erg van je eigen voor treffelijkheid overtuigd zijn, meen ik, om daar een gewoonte van te maken. Maar naar jou heb ik met genoegen geluis terd; als je nu maar niet met een hooge borst door Den Helder stapt, als de man, die de aether bedwongen heeftwant dat heb je niet. Ik kon duidelijk .horen dat je aardig zenuwachtig was, al heb je 't er goed afge bracht. Doch als er nu weer 'es een reportage komt, moet je dat doen aan boord van de „Doms Rijkers". En dan, als de schuit uitvaart om d^t te doen, waarvoor hij gebouwd is: het redden van schipbreukelingen. Dat lijkt me véél ech- Lid Ned. Gen. v. Acc. Lid N. I. v. B. 't Belangrijkst van de hockey-kleeding zijn de kousen. De oogen der hockeyers zijn veelal omlaag gericht en de kousen spelen dus een groote rol als onderscheidingsteeken. Daar naast dient men voor lichte kleeding en vooral niet zwaar schoeisel te zorgen. De speciale hockey-schoenen genieten de voorkeur boven gymnastiekschoenen, daar laatstgenoemden met een glad veld veel moei lijkheden veroorzaken. Tevens maken vele spelers gebruik van beenbeschermers, welke echter niet onodzake- lijk zijn, uitgezonderd voor den keeper, die de beschermers moet dragen en bij deze tot over de knieën reiken. Men noemt ze „pads". Het hockey-wapen, de stick, heeft ook zijn reglementaire eischen, waarvan wij noemen: het bol zijn van den haak aan den rechterzij kant, terwijl de andere kant juist plat is, bo vendien moet de stick over zijn geheele lengte door een ring van 5.08 cm middenlijn getrok ken kunnen worden. Het terrein. De hoofdvereischte voor hockey is een goed veld en dat is begrijpelijk ook; het spelen met den kleinen bal zou op een modderig of onge lijk terrein onmogelijk zijn. Het hockeyveld is pas ideaal, wanneer het een biljartlaken ge lijk is. Het verdient aanbeveling de training buiten het hoofdveld om te doen geschieden, want juist de rust van een hockey-veld doét won deren. De afmeting. De lengte van het terrein bedraagt 91 m, terwijl de breedte ten hoogste 55 m uitmeet. De lange lijnen noemen Wij de zijlijnen, de korte lijnen heeten daarentegen doellijnen, waaruit automatisch volgt dat op deze lijnen zich de doelen bevinden, welke 3.66 meter breed zijn. Er bevindt zich een stippellijn, even wijdig aan de beide zijlijnen, welke op een af stand van 6.40 meter binnenwaarts zijn ge trokken. Deze lijnen dienen voor de regels van het inrollen van den bal en zijn als stippellijnen getrokken om niet in verwarring te raken met de origineele zijlijnen. Door een middellijn wordt het veld in twee gelijke helften verdeeld, terwijl zich tevens een lijn bevindt op 22.90 m afstand van de doellijn, de z.g. bullylijn, die dient om de plaats aan te geven waar de bal, na via de doellijn „out" te zijn geslagen, weer moet worden uitge„bul- tied". Deze lijnen worden niet op volle lengte doorgetrokken, doch slechts een 12 m. De slag cirkels zijn ook belangrijke lijnèn, die het ge-> vaarlijke gebied rondom de doelen begrenzen, alleen binnen dit gebied kan men een doelpunt fabriceeren, terwijl ook overtredingen binnen dit gebied, veel zwaarder gestraft worden. De belangrijkheid van deze cirkels vereischt dat de lijnen goed zichtbaar zijn. Van eiken doel paal op een afstand van 9.14 m is een punt aangegeven, waarbuiten de strafcorners ge nomen worden. De bijzonderheden van het speelveld, welke dus van groot belang zijn, hebben we hiermede voldoende weerlegd. In ons volgend artikel zullen we het hebben over: „Hoe Hockey ge speeld wordt". Dit artikel zal dus vooral voor de leden der plaatselijke ver.. „Hermes" van belang zijn, daar het hockey-spel dan grondig onder de loupe zal worden genomen. ter dan zo'n babbeltje aan de veilige wal, dat is precies als het verschil tusschen echte thee en surrogaat. Het lijkt er een beetje op, maar in werkelijkheid is het knudde! Nee, spaar me voor dergelijke populaire praatjes, en houd je aan de realiteit. Want dacht je, dat de Koperen Knopen diergelijke orkanen van geestdrift bij jullie hadden ontketend, als ze via de micro foon het oor der Helderlingen hadden beroerd? Nee man, dat kwam omdat je ze in levende lijve vóór je zag, omdat ze vlees waren van jouw vlees en bloed van jouw bloed om het een beetje slager-achtig te zeggen. Ofschoon de slagers 't met het vlees en bloed niet al te druk hebben, tot mijn spijt. Zeg Cornelius, hoe maakt je vrouw het met dn piepers? Ik heb nooit geweten dat we de aardappelweelde van weleer zo bezuren moe ten. In dit verband is het misschien nuttig, je te vertellen hoe, als Lina beschikt over een klein voorraadje rijst, je die het best productief kan maken, en wel door het bereiden van een gerecht, dat ik nuttigde bij een onzer roman- schrijvers-van-naam, en welks gerecht ge naamd is pilaf. Pilaf is een Turks volksgerecht, het is dus neutraal. Welnu, op de een of andere manier stoom je de rijst gaar, en die rijst vermeng je met wat stukjes vlees, liefst van schapen. Je laat dat zaakje sudderen met wat kerry, hoe veelheid naar believen, en dan ontstaat er een soortement spijsbal, die voedzaam, pikant en lekker is, veel lekkerder dan de rijst met boter en suiker. Ik denk, dat jij, die „rotmok" en „nasi" naar behoren weet te waarderen, het wel lusten zal. Ik kan je vertellen, Cornelius, dat ik er stevig in gebikt heb. In ieder geval moet je het eens proberen, want de konijnen bouten zijn tegenwoordig niet te betalen! En de loonstop werkt beter dan de prijsstop. Hoe dat op den duur gaan moet, behoef ik gelukkig niet op te lossen, ik heb geen notie van economie, gelukkig. Ja, Cor, zo zitten we alweer een paar weken in onze nieuwe woonst. Maar er mankeert nog heel wat, voor Ali op streek ia. Er moet een lopertje op de trap komen, en de gordijnen ontbreken nog, want de speciale vergunning laat ons darren. Ik heb daar al een paar keer mijn krachten aan besteed, maar op het ge moed des ambtenaars valt niet te werken. Ze horen je aan, zeggen dat ze d'r een spoedge val van zullen maken, en als je bloed dan in karnemelk verandert, vertellen ze dat de „iny structie" niet toelaat, er meer van te vertellen. Maar één ding ia er, dierbare vriend,- dat zich niets van dat alles aantrekt: de Natuur! Ofschoon het lelijk koud blijft, ontluiken de planten en bloemen alsof er niets aan de hand is, zy groeien en bloeien gelijk voor bozen en rechtvaardigen, zij trekken zich niets aan van fB«lt« verantwoordelijkheid van de Redactie» Niet geplaatst* stukken worden niet teruggeaonden.) Den Helder, Mei 1941. Geachte Redactie, Reeds meermalen heb ik mij geërgerd wan neer ik de Held. Courant lees, dat u altijd schrijft Nieuwediep inplaats van Den Helder. Niet. alleen u, maar al uwe medewerkers bezondigen zich hieraan. Wat moet iemand die hier niet woont en uw krant leest hiervan denken. Onlangs vroeg mij iemand uit de achter hoek van ons land of Nieuwediep dicht bij Den Helder was. Ik moest hem toen uitleggen dat de haven Nieuwediep heet. Zoo brengt men verwarring bij een buiten staander. Hopende, dat dit mag bevorderen, dat onze stad in uwe courant voortaan genoemd mag worden zooals zij heet, Den Helder. Hoogachtend, een abonné. Als wij ons niet sterk vergissen, is deze abonné geen... Nieuwedieper. Is hij het wel, dan valt ons deze opmerking uit zijn pen eerlijk gezegd tegen. Wat „abonné" schrijft is, naar den letter, juist. De stad waarin wij wonen heet Den Helder. Daaraan valt niet te tornen. Dat Den Helder desondanks door een groot, zoo niet het grootste deel, der bevolking Nieuwediep genoemd wordt, is daaraan toe te schrijven, dat de haven van Den Helder het Nieuwediep heet en dat in den loop van tallooze tientallen van jaren deze havennaam Levens gebruikt werd voor de geheele ge meente. Dat is in het geheel niet verwonderlijk als men in aanmerking neemt, dat Den Helder zijn belangrijkheid voor driekwart, zoo niet voor nog meer, te danken heeft aan dat Nieuwediep. Ware dat er niet geweest, Den Helder was een onbeteekenend plaatsje ge bleven in het noorden van deze provincie en niet de prominente marinebasis die het thans is. Het is dus een eerezaak, benevens een goede traditie, dat wij Den Helder Nieuwe diep noemen. Nog iets: vraag Janmaat, waar ge hem tegen komt, in Saigon, in Soerabaya, in Curagao of in Tampico, waar zijn wieg ge staan heeft of waar z'n lief hem vaarwel wuifde toen hij de zee opvoer en hij zal u zeggen: in Nieuwediep. Nooit in Den Helder. Alweer: traditie! En... een goede traditie. Houden wij haar in eere! Red. Held. Cour. BROCHURES. Voor Dierenvrienden. Wij ontvingen van de Nederl. Ver. tot Be scherming van Dieren (Bureau Prinses Ma- riestraat 40, Den Haag) een tweetal brochu res, getiteld „On-e Hond" en „Een ernstig en welgemeend woord", in verband met cou peeren van paarden-staarten. Beide boekjes zien er, als gewoonlijk, prima verzorgd uit, terwijl de inhoud door ter zake kundigen werd verzorgd. Zoowel het boekje over de hond als dat over het coupeeren wenschen wij in veler handen. Speciaal in d i e handen, waarvan de bezitters hun voordeel kunnen doen met de behandelde stof. leuzen en wat daar voor door gaat, zij doen hun plicht! En daar gaat het ten slotte om, waarde vriend. De natuur is schoon om haar zelfs wil. Schoon en goed zijn uit roeping, het lijkt me erg aantrekkelijk. Ondertussen zit ik in m'n werkkamer lelijk te vernikk,elen van de koude. Ik heb een half mudje extra anthraciet aangevraagd, maar kreeg het niét. Ondertussen is het zó, dat een eerzaam schoenmaker (waar ik mij niet boven wil verheffen) voor zijn werkplaatsje een extra rantsoen kolen heeft gekregen, terwijl ik, arme schrijver, geacht wordt dit niet nodig te heb ben. Is dat juist Je weet waarde vriend, dat ik een roman ga schrijven over den Noordhollandschen mo lenbouwer, waterbouwkundige en architect, Jan Adriaansz. Leeghwater. Nu ga ik spoedig een maand rondzwerven in de Beemster, en wil zulks doen per fiets. Nu heb ik nog een tame lijke band, maar daar een fiets twee wielen heeft, zou ik graag een nieuwe achterband hebben. Tot dat doel ga ik mij wenden tot het distributiekantoor. Er is niet veel fantasie voor nodig, om na te gaan w&t ik allemaal zal moe ten prevelementen, voor en aleer dat bandje rond de velg zal zittenHet zou lollig zijn, om nu op te schrijven, wat ik allemaal te horen zal krijgen, en t.z.t. zal ik je verslag doen. Maar het zal wel „donderen" worden O ja, laat ik je meteen hartelijk bedanken, voor het studie-materiaal dat je me zond. In dien er nog een vriendelijke lezer mocht zijn, die iets bezit wat belangrijk kon zijn betref fende mijn Leeghwater-boek, houd ik mij aan bevolen. Porto enz. worden graag vergoed. En als het een beetje warmer wordt, Cornelius, dan kom ik eerst Alkmaar- en daarna Helder - waarts, want ik ben erg nieuwsgierig, hoe het er in 't eens zo gezellige Nieuwediep uit ziet. En dan breng ik meteen een exemplaar van mijn nieuwste boek: „De Windhappers" mee. Het is een boek voor grote jongens, dus dat zal zal jij wel weten te waarderen. Mijn vrouw zegt tenminste altijd, dat Cornelius nog net een grote jongen lijkt ik vind dat een bij zonder compliment! Dus je hoort spoedig meer, mijn waarde. Houd je kop maar op en de rug recht en denk eens aan de pilaf. Er wordt gebeld, en dat is een mooie gelegenheid om er een eind aan te maken. Ja, ja, ik kom, ik kom Intussen, met de groeten aan vrouw en vriend, je JAN. P.8. Het was een man van de textiel-distri- butie. H\j heeft gemeten en gepast zou 't tóch nog iw orde komenJ. Evenals het gerucht, vindt ook de laster een vruchtbaren bodem in onzen abnormalen tyd, waarin van de zenuwen van den mensch zoo veel wordt gevraagd, dat hij het stuur dikwijls kwijt raakt en het critisch oordeel mist. Het onderscheidingsvermogen ontbreekt hem en geduld om navraag te doen naar de waarheid van het gerucht, zoowel als van den laster heeft hij niet. ,'t ,JIeb je het gehoord"dat hem inge fluisterd wordt door een willekeurig stadgenoot is voldoende om zijn ooren te spitsen en met graagte op te nemen wat hem als waar verteld wordt. Vele dwaze geruchten hebben het laatste jaar menigeen verontrust. Vele lasterlijke aan tijgingen hebben het laatste jaar, helaas, een smet geworpen op den goeden naam van ver schillende stadgenooten. Het ellendigste van dit onwaardig geklets is, dat men er zoo wei nig tegen kan doen. Meestal zijn de versprei ders van geruchten of lasterpraatjes niet zoo flink om eens op onderzoek uit te gaan, of de lasterpraat wel waarheid bevat. En wie een maal meegeholpen heeft een gerucht te ver breiden, die weet maar al te zeer, dat de loop niet meer te stuiten is. In Amerika had men indertijd, misschien nu nog wel, „gehuurde lasteraars". Het waren menschen, die door een bepaalde firma flink betaald werden om laster over een concurrent te verspreiden. Zoo iemand ging dan in een park op een bank zitten, knoopte met een of ander een ge sprek aan, vroeg: „hebt u dit of dat van die of die óók gehoord?" Natuurlijk werd ook daar met een open oor naar den laster geluis terd. En men koh er zeker van zijn dat het minstens aan vijf of tien anderen werd door gegeven, die het ook weer distribueerden over hun kennissen. Een soort sneeuwbalsysteem, dat onfeilbaar werkte en dat in minder dan geen tijd, het gerucht of de laster over de ge heele stad en omgeving verspreidde. Op dezelfde wijze worden ook nu de geruch ten de wereld ingebracht. Zij het dan, dat de verspreiders ervan niet betaald worden. In trein of tram en bus, op straat en in café's wordt het gif rondgestrooid. Het draagt een epide misch karakter, het is besmettelijker dan ty- phus en men kan er zich niet tegen inenten. De strijd er tegen is schier onmogelijk. Het is te kwaadaardig en hardnekkig. Het eenige middel ertegen is: Geef de geruchten niet door, zonder dat V overtuigd bent, dat het absolute waarheid bevat. Doe aan den laster niet mee, zonder dat U den persoon, waarover die laster gaat, hebt gevraagd naar de juistheid ervan. Het is waar, deze weg is niet zoo gemakke lijk, maar bedenk, dat U ook het slachtoffer kan worden van denzelfden laster waarmee U nu een ander besmet. „Een goede naam is beter dan goede olie", zoo heeft eens Salomo gezegd. Welnu, besmet den goeden naam van een ander niet op licht zinnige wijze. i Dit artikeltje werd ons in de pen gegeven, naar aanleiding van lasterpraatjes over een goed en eerlijk stadgenoot. De laster ten zijnen nadeele was zoo hardnekkigdat de man het in zijn toch reeds zoo moeilijk bestaan begon te merken. Wij hebben aanvankelijk niet op dit belas teren willen attendeeren, omdat de snelste methode om de praatjes den kop in te drukken meestal is er over te zwijgen. Nu de laster echter bleef aanhouden en de man wien het gold bemerkte, dat hij bij verschillende klan ten niet meer welkom was, meenden we er een eind aan te moeten maken, door eens open lijk in de krant te zetten, dat men toch zoo verkeerd doet, door maar klakkeloos alle praatjes te gelooven en verder te verspreiden. Er waren 625 reizen ontworpen, 89 werden er uitgevoerd. Heden zal te Utrecht de 35e algemeene jaar vergadering van de Nederlandsche Reisver eeniging worden gehouden. Blijkens het jaarverslag over 1940 van den secretaris, den heer J. G. Beurs, ondervond de vereeniging sterk den invloed van de gebeur tenissen van Mei 1940, welke de zomerplannen onuitvoerbaar maakten. Niet alleen bleek het onmogelijk om naar het buitenland op reis te gaan, ook de lust om te reizen was aanvanke lijk verdwenen. Met groote voldoening consta teert het verslag, dat de overgroote meerder heid der leden er aan dacht, haar onder de huidige omstandigheden ontrouw te worden. Uitvoerig maakt het verslag gewag van de werkzaamheid van hoofdbestuur en afdeelings- besturen. Naar België en Luxemburg werden twee reizen gemaakt (oorspronkelijk waren er 240 uitgeschreven), terwijl in Nederland 87 reizen werden ondernomen. Het totale aantal deelnemers bedroeg 1952. Het totale aantal reizen, dat voor 1940 was ontworpen bedroeg 625, dat daarvan slechts 89 konden worden uitgevoerd, wijst er op hoe zwaar het toerisme werd getroffen. Op 1 Januari 1940 telde de N.R.V. 47.459 leden, in den loop van het jaar bereikte de vereeniging het hoogste getal met in totaal 48.066 leden, terwijl zij het jaar eindigde met 36.756 leden. De overeenkomstige cijfers voor 1939 waren 52.171, 58.912 en 47.685. Intus- schen gaven de tot en met Maart 1941 ver schenen candidatenlijsten tezamen reeds weer 482 nieuwe leden aan. Uit de genoemde cijfers bljjkt, dat een teruggang vr/n het ledental moest worden vastgesteld, een teruggang evenwel, die belangrijk beneden de raming bleef. Het aantal afdeelingen bleef ongewij zigd (34).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9