inschrijvingTeerlingen Abonneert U op dit blad Vandaag Betrekkingen Te koop Te huur Diversen Openbare Lagere School No. 1, MacUtiLemuj Bezit II nog „Winterhulp-bonnen" De brandstofvoorziening in den komenden winter voor 50 jaar Uo-cJkeq, Ucndiltn ml hel Utityend BlaacLjt St.-Nicolaas en de brug Advertentiën J^eJUcA ttieuuFó Vertrokken personen Ingekomen persoden 100 °/e verkoopswaardcl ZIEKTE- aangeboden gevraagd aangeboden Offlcieele mededeeling. te HUISDUINEN. ïïieuuM uit Uïk Visscherfi KeAJk exi Zwulifiq, Opmerkelijk debuut Vera Fontaine )3^MeApAeMtigé\ Maandag 26 Mei 1941Tweede BIad lYir^rfli Voor 31 Mei a.s. b(j de winkeliers inwisselen. Bureau „Winterhulp" alhier, verzoekt ons er wel de aandacht van betrokkenen op te willen vestigen, dat per 31 Mei a.s. alle bonnen van de series A, B, C en D van „Winterhulp Nederland" ongeldig worden en dus op uiterlijk dien datum bij den winkelier moeten zijn ingewisseld. Zooals men weet kan men op deze bon nen levensmiddelen, kleeding en brand stoffen verkrijgen. Hieraan zij nog toegevoegd dat de bon nen uiterlijk 14 Juni a.s. door de winke liers die hen in hun bezit hebben bij de banken dienen te worden aangeboden. - In verband met de vele moeilijkheden, waar mede onder de huidige omstandigheden de voorziening van huisbrand in de winter te kampen- heeft, heeft het Bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in een schrijven aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart aangedron gen op het nu reeds treffen van maatregelen, die een zoo gelijkmatig mogelijke distributie voor de a.s. winter zullen bevorderen. Het bestuur schreef o.a.: „Wij achten het in de huidige zeer bijzondere tijdsomstandig heden verstandig beleid, als reeds tjjdens de zomermaanden zooveel mogelijk wordt zorg gedragen voor een zoo goed mogelijke voort gang van de distributie van huisbrandkolen. Wij achten ons ontslagen van de plicht U op Uw verantwoordelijke post te wijzen op de beperkte middelen van vervoer, waarover thans kan worden beschikt. Wel menen wij er U attent op te mogen maken, dat tijdens de zomermaanden geen stagnatie in het vervoer per schip behoeft te worden gevreesd, zooals dat in de wintermaanden tengevolge van de weersomstandigheden kan optreden, waarbij wij er tevens aan herinneren, dat in normale tijden een groot deel van ons volk reeds in de zomermaanden zijn brandstof opdeed en dat dit door de mijnen zelfs werd bevorderd door een zomerprijs vast te stellen, die altijd wat lager was dan de winterprijs." ploegen vrij goed gespeeld. De rust kwam met een stand van 21 in het voordeel van Hermes. Na enkele aanvallen in de tweede helft scoorde Zeevaartschool de gelijkmaker. Daarmede kwam ook het einde. Vermelden we nog, dat door een verkeerde toepassing der buitenspelregel de scheids rechter in de laatste 10 minuten den wed strijd vrijwel „dood blies". 3—3 1—0 Uitslagen: Zaterdag: Thor—LBD 2 RWJ—PTT Programma: Maandag 26 Mei: Willemsoord—APG. Aanvang 18.30 uur. Scheidsrechter: W. Goudswaard. Dinsdag 27 Mei: Torpedo-atelieflDe Roode Haan. Aanvang 19.00 uur. Scheidsrechter: M. Avontuur. Woensdag 28 Mei: Water- LichtbedrijvenGem. Werken. Aanvang 19.00 uur. Scheidsrechter C. Makelaar. Hermes nZeevaartschoolcombinatie 22. Zondag j.1. vond een hockey-wedstrijd tus- schen Hermes IIZeevaartschoolcombinatie plaats. In de eerste helft werd door beide De brug over het Heldersche Kanaal bij de Windsteeg zal, naar wij vernemen, op 12 Juni a.s. worden aanbesteed. Vijf maanden na de goedkeuring der aanbesteding moet de brug gereed zijn. (Bericht uit het vorig nummer van het V.B.) Reeds als kinderen zongen wij den lof van en brachten we ongeveinsde hulde aan den goeden Sint Nicolaas, die ons jaar aan jaar op den vooravond van zijn naamdag met zijn zeer gewaardeerde weldaden verblijdde. Ouder geworden, vinden we nog steeds zeer voldoende reden, om den vriend ook van groote kinderen onzen dank en onze hulde te wijden. Buiten en behalve de geschenken, die hij ons jaarlijks persoonlijk doet toekomen, verraste hij ons, be woners der gemeente Helder, allen te zamen. verleden jaar tegen de viering van zijn naam dag met een model voor den brug over het Heldersche Kanaal tegenover de Windsteeg Met groote vreugde bezichtigden we dat model hetwelk ten huize van den heer Sweering in de Spoorstraat alhier, voor belangstellendèn ter bezichtiging was. De goede Sint heeft echter besloten, het niet bij dat model te laten blijven. Hij heeft reeds last gegeven tot de noodige voorbereidende maatregelen om de brug van chocolade, tegen zijn a.s. naamdag door een brug van steviger materiaal te vervangen en die te bouwen op de plaats waar zij zoo lang en zoo vurig wordt begeerd. De Amsterdammers roemen er op, dat Sint Nicolaas, bij uitsluiting van alle andere men- schen op den aardbodem hun beschermheilige is. Mij dunkt, wij, bewoners der gemeente Hel der, ondervinden de meest overtuigendste blij ken, dat ook wij bij den goeden Sint in een heel goed blaadje staan. Wij hebben waarlijk alle reden, om hem onze dankbaarheid te be- toonen. Een Erkentelijke. Heden overleed plotseling onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, ANTONIUS ALBERTUS JANSSEN, Wedn. van DIRKJE DE GAST, in den ouderdom van ruim 67 jaar. Den Helder, 25 Mei 1941. Sternstraat 20. M. H. PETTERSON— JANSSEN. C. J. K. C. PETTERSON. en Kleinkinderen. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Woensdag 28 Mei, n.m. 1 uur, vanuit het Sterfhuis Sternstraat 20, op de Algem. Begraafplaats te Huisduinen. Heden is overgegaan naar een Hooger leven, onze in nig geliefde Echtgenoot en Vader, BEREND NIJENHUIS, in den leeftijd van 51 jaar. W. F. C. NIJENHUIS— VAN OOSTWAARD. ELLY. Putten, 22 Mei 1941. Driewegenweg 21. De begrafenis vindt plaats a.s. Maandag 26 Mei. op de Alg. Begraafplaats te Put ten. Johannes C. Th. Hoogenbosch, van Texel, B 80, naar Berkhout, Spierdijk C 41; Wichert J. te Loo, van Texel, de Mok H 131, naar Amersfoort, Bloemendaalschestr. 72; Izaak C. de Rijk, van Texel, Den Burg, Koogerstr. 44, naar 's Gravenhage, Douzastr. 18; Jan F. Mun- neke, van Texel, De Koog 101, naar Wierin- germeer, Wieringerwerf, Raadhuisstr. 22. Bastiaan Lakerveld, var. Sliedrecht, C 96, naar Texel, Oudeschild 177; Zwaantje Kok (Wed. H. J. C. Steenman), van Den Helder, Loodsgracht 34, naar Den Burg, Koogerweg 16 c; Hendrika Fr. Verhoeven, van Vlaardin- gen, Marisstr. 5, naar Texel, Den Burg, War- moesstr. 70; Aafje Breed (Wed. J. Ooster man), van Barsingerhorn, F 93, naar Texel, E 99; Trijntje Stark, van Haarlemmermeer, Aalsmeerderdijk 64, Rijk, naar Texel, E 144. HOOGE PRIJZEN geven wij voor heele en gedeeltelijke Inboedels. Verkooplok?al „DE SCHAKEL" Molenstraat 143149. Getrouwd ANTOON VAN DEN BERG en HANNY TIEMES, die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen voor de vele blijken van belangstel ling bij hun huweljjk ondervon den. Dep Helder, 23 Mei 1941. Huygensstraat 51. uitkeering per dag bij tijdelijke ongeschiktheid Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 Gevraagd JONGENS, om te wieden, door: W. SNOEK, Bloembollen- kweeker, te Breezand. Gevr. net DAGMEISJE, bij echtp. z. k., van half 9 tot 1 uur. Adres: DE BOER, Crocusstraat 28. Te koop gevraagd 2-persoons KANO. Brieven onder nr. 633, aan het Bureau van dit blad. Te huur, voor Echtp. z. k., gem. Zit- en Slaapkamer, m. gebr. v. k., dicht bij Statian. Te bevr. SLENDEBROEK's Boekhandel, H.H.waard. F 10.belooning voor den- gene die portemonnaie met pl.m. 60 heeft gevonden van werk man. Terug te bezorgen Midden straat 145, Den Helder. Burgemeester en Wethouders van Den Helder, maken be kend, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor den cursus, welke 1 September 1941 aanvangt, van de gemeente school no. 2 te Huisduinen, van heden af kan geschieden gedu rende de maand Mei aan de school. Belanghebbenden moeten zich aanmelden bij het hoofd der school, onder overlegging van een geboortebewijs en zoo mo gelijk een /accinebewijs. Om te worden toegelaten moe ten de leerlingen vóór 1 October 1941 den leeftijd van 6 jaar heb ben bereikt. Den Helder, 12 Mei 1941. j D«zV0fduw"<urpAto mesjes tyn bef symbool «en volmaakt scheren, fn deze mesjes vindt U nu Uiterlijk alle voordeelan vereenigd. welke de moderne techniek U kan verschatten. Ze zijn van zuiver staat, met fijn geslepen snijkanten, welke zeer lang scherp blijven. Koopt eens een pakje en ook gt) behoort dan tot de millioenen, die een mesje van super kwaliteit gebruiken. UITBREIDING. De heer G. Post, sinds lang makelaar in nest en aanverwante visclisoorten, heeft zijn makelaarsschap thans uitgebreid tot fluten en bottertjes. Een Marker fluut en een bottertje zijn dezer dagen in de haven aangekomen ter bezichtiging voor eventueele gegadigden. URK, 23 Mei. Door 45 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier, aangevoerd; 3519 kg aal en paling, van 23110 kg per vaartuig, prijs 62154 ct.60 kg spiering 0.460.50 ct. per kg; 76 manden possen, 1.65; 145 manden nest, 33 ct„ per mand. ▲i.*a RICHTLIJNEN VOOR DE PREDIKING. Het dagelijksche bestuur van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit gaf den predikanten richtlijnen voor de prediking. Zij luiden: „De prediking wijze op de noodzakelijkheid dat de Christelijke kerken in onderlinge samen werking haar eenheid versterke, gedachtig aan het woord: „dat allen één zijn". Het is haar roeping tegenover de verscheurde wereld de mogelijkheid van een door liefde en geloof ver bonden eenheid in Christus te toonen. Men grijpe elke toenadering aan en zoeke die ook zelf, opdat in innerlijke verbondenheid de ker ken in dezen tijd tot een innige samenwerking geraken en in de toekomst gereed staan om, in Christus' naam en Geest het werk van den opbouw aan te vangen. De prediking wijze op de Christelijke plicht de liefde tot den naaste te beoefenen, dat is tot allen, die pnder de huidige omstandigheden lij den en wier geestelijke en stoffelijke nood om hulp en voorziening vraagt. De prediking wijze op de eeuwige normen van liefde, waarheid en gerechtigheid, zonder welke geen enkele maatschappelijke orde, hoe stevig overigens ook gefundeerd, bestaanbaar is; voorts dat voor iedere keuze, welke men doet te midden der vele stroomingen van dezen tijd, oprechtheid, eerlijkheid, onbaatzuchtigheid en opofferingsgezindheid de motieven moeten zijn, opdat men voor God verantwoord zij en geen schade lijde aan de ziel. De prediking ivijze op de waarde der menschelijke persoon lijkheid, op de Christelijke beschouwing van den mensch in zijn individueele beteekenis en in wat hij in Gods oog beteekent, waarbij zijn waarde niet opgaat in wat hij voor het geheel, voor de maatschappij beteekent, maar ligt in wat hij als schepsel Gods is. De prediking wijze op de taak die het Christendom heeft ten op zichte van de maatschappij. Christus heeft, weliswaar getuigd, dat Zijn Koninkrijk niet van deze wereld was, maar door Hem is het wel be doeld vóór deze wereld. Daarom is een van de wereld zich afwendende houding onjuist als Protestantsche Christenen gelooven wij ons voor God geroepen om staande te midden der wereld tot hare verheffing en tot haar welzijn mede te werken, indien noodig, in samenwer king met en in gehoorzaamheid aan de over ons gestelde overheden waarin Gods Woord en Zijn gebod de maatstaf blijft voor onzen handel en wandel. Wat hiermede in strijd is, is voor den Christen onaanvaardbaar, daar hij Gode meer móet gehoorzamen dan de menschen. De prediking wijze op de sociale roeping van het Christendom om mede te werken aan het leg gen van de zedelijke en godsdienstige grond slagen van een maatschappij waarin aan indivi duen en gemeenschap hun rechtmatige plaats worde aangewezen, de gerechtigheid in liefde heefsche en de vrijheid van dén menschelijken geest geëerbiedigd worde als onmisbare voor waarde voor zijn harmonische ontplooiing. De prediking wijze op ieders persoonlijke verant woordelijkheid voor wat er geschiedt en in de toekomst geschieden zal, en op zijn taak om door zijn Christelijk leven getuige te zijn voor de Christelijke beginselen en die in eigen hart, in eigen kring en gezin te handhaven en ze neer te leggen in het hart der kinderen. De predi king wijze op den strijd dien de Christen te allen tijde, maar vooral in onze dagen te strij den heeft, om te bewaren de Christelijke ge zindheden; en wel in den geest van Romeinen 12, welk hoofdstuk door den apostel Paulus besloten wordt met de woorden: „Wordt van het kwade niet overwonnen maar overwint het kwade door het goede". Roman van Geertje Maerssen-De Meent. Verschenen bjj N.V. Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdam. Ingen. 3.05, geb. 4.10. Ziehier, een boek van de tot nu toe onbe kende schrijfster Geertje Maerssens-De Meent, die daarmede een opmerkelijk debuut maakte en bewees in staat te zijn een boek te schrij ven, waarvoor men bijzondere belangstelling mag vragen. r Het is een oud, een heel oud, thema. Van de vrouw en den man, die van elkander gaan, om dat de levens naast elkander voortleven, om dat het huwelijk niet die heilige twee-eenheid voortgebracht heeft die een harmonisch huwe lijk moet zijn. Dit is het verhaal van een jonge vrouw, die leeft in de sfeer van het „moderne meisje". Doch niet „modern" in de banale beteekenis van het woord. Integendeel, de hoofdpersoon, Vera Fontaine, is een door en door sympa thieke figuur, een figuur, die de schrijfster voor ons zet ten voeten uit en die men leer; waar- deeren en begrijpen. Zij oogt, met haar warm, hunkerend hart, liefde te winnen, doch vindt die niet. Noch in een verhouding met een Hon- gaarsch emigrant, noch met den koelen, zake- lijk-wuften dokter, die later haar echtgenoot wordt. Die haar niet begTjjpt, ondanks zjjn in telligentie en menschenkennis. Vera Fontaine breekt met hem en poogt haar levens-ideaal elders te bereiken. Een hard, een moeilijk en een triest leven, maar een leven waarin de hoop blijft gloren en welk leven toch voert tot een zelfoverwinning. Dit boek werd uitstekend geschreven. Men verwondert zich er keer op keer over dat men in dit debuut zulk een zuiver talent ervaart en ook dat deze jonge schrijfster haar taal zoo wonderwel te gebruiken weet. Een eerlijk boek. Een boek, dat vrienden zal maken en dat als debuut zeker als zeer ge slaagd te beschouwen is. Een der beste romans ongetwijfeld, die dit jaar verschenen zijn. Richtlijnen voor de hedendaagsche voeding. Als uitgave van den Voedingsraad te Den Haag verscheen het boekje „Richtlijnen voor de hedendaagsche voeding", samengesteld door de vei bij uitstek deskundigen dr. E. G. van 't Hoog en mej. Martine Wittop Koning. Het is te hopen, dat een zoo groot mogelijke lezerskring van deze uitgave kennis zal nemen, aangezien hier sprake is van een bijzonder nut tig werkje. Beknopt, doch prettig verteld, krijgt men tallooze bijzonderheden te hooren over het geheim van onze voeding, over de voedingstoffen zelf, over de voedingsmidde len, over de samenstelling der maaltijden, en voorts een groot aantal recepten, die voor menige huismoeder de oplossing van dage- lijksche problemen kunnen beteekenen. Een 'Doekje, dat z'n weg wel zal vinden en dat we ten zeerste aanbevelen. Verzilverbare Wenken. Bij de N.V. Drukkerij M. Wyt Zonen te Rotterdam verscheen een boekje, getiteld „Verzilverbare Wenken". Het betreft hier een werkje, een vademecum, voor huiseigenaren en verhuurders van woningen en werd ge schreven door B. Muysson. De prijs bedraagt slechts 1. Dit is een uitgaaf die van onnoemelijk veel nut kan zijn (en ook ZAL zijn) voor diegenen die „in huizen doen", huizen bezitten en ver huren. Zij vinden hierin alles waartoe men rechtens verplicht is, doch ook alles waar toe de huurder verplicht is. Er wordt op overzichtelijke en vlotte wijze geschreven over reparatiën, over gerechtelijke maatregelen, over overlast, nieuwe bepalin gen dat zijn er vele!) over kwiteering en administratie, over het verhuren met of zon der contract, over onderverhuur enz., enz. Een uitermate handig boekske, waarmede menig verhuurder z'n voordeel kan doen. Wenken, die in den ruimsten zin des woords „verzilverbaar" zijn.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5