Engelschen op Kreta nemen nieuwe positie in De honderdduizend eruit Rooseveit kondigt netionalen crisistoestand e! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het slagschip „BISMARCK" ondergegaan Verduisteren i 9.47 uur Echtpaar in brandend huis omgekomen Wat gevreesd werd staat te gebeuren Voormalige Grieksche regeering naar Jeruzalem Pont omgeslagen Extra ei op bon 41 Schildersj'ongeo van dak gestort KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 28 M E I 1941 JAPAN De productieslag T Frankrijk en zijn koloniën Amerikaansche moeders tegen deelneming Britsche vliegtuigen boven Duitschland Geen dienstplicht in Noord Ierland Wioaot gaat verslag uitbrengen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.27 uur Vrijstelling van personeele belasting Hulo was onmogelijk HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9243 Het slagschip Bismarck. dat in zijn eer ste gevecht tegen een Britsche overmacht de „Hood" tot zinken bracht en de „King George" beschadigde, had door een treffer in het voorschip aan snelheid verloren. Door een torpedo, die tijdens een lucht aanval op 24 Mei werd gelanceerd, ver loor het nogmaals aan snelheid. Vierhon derd zeemijlen ten westen van Brest werd het schip op 26 Mei tegen 21.00 uur op nieuw door twqp luchttorpedo's getroffen, waarvan er een het roer en de schroeven brak. Om 23.42 uur ontving het opperbevel van de marine van den vlootchef, admiraal Luetjens het volgende rapport: „schip on- bestuurbaar. Wij strijden tot de laatste granaat. Leve de Führer. W.g. Vlootchef". In den strijd tegen de vijandelijke zee- strijdkrachten, die langzamerhand ver sterkt werden, vocht het slagschip „Bis marck" tot het tenslotte op 27 Mei des och tends het slachtoffer van de overmacht geworden is. Deze overmacht bestond uit drie Britsche slagschepen, een vliegtuigmoederschip, ver scheidene kruisers en torpedojagers.,De Brit sche formatie zelf wordt sinds gisterochtend door Duitsche gevechtsvliegtuigen aange vallen. De gedachten van het geheele Duitsche volk zijn vol trots en rouw bij zijn in het zeegevecht bij IJsland zegevierenden vloot voogd admiraal Luetjens, bij het slagschip Bismarck, zijn commandant, kapitein ter zee Lindemann en bij zijn dappere beman ning. „Een meute heeft een stuk wild gejaagd". „Een meute heeft een stuk wild gejaagd" Verklaren de Londensche correspondenten van de Amerikaansche pers omtrent den strijd tusschen de Britsche oorlogsschepen en de Bismarck. Associated Press meldt uit Londen, dat aan den slag, waarin de Bis marck verloren ging, de grootste Britsche oorlogsschepen deelgenomen hebben, waar onder de Rodney, de Nelson, de King George 5 en de Prince of Wales, benevens eeh on genoemd vliegtuigmoederschip. Verklaring van Matsoeoka. In een rede voor een conferentie van rec toren van middelbare scholen te Tokio heeft de Japansche minister van buitenlandsehe zaken, Matsoeoka, gistermiddag in het mi nisterie voor de opvoeding onder meer ge zegd. dat het beginsel van de Japansche di plomatie blijft uitgaan naar het toepassen van den waren geest van „Hakkoitsjioe". iat wil zeggen algemeene broederschap. Sprekende over de huidige interna tionale crisis zeide de minister: „Ik ben bang, dat wat gevreesd ls. thans op het punt staat te gebeuren." Herinnerende aan zijn indrukken betref fende het gezonde en levendige Duitsche vol'k, dat hem in Berlijn had verwelkomd, zeide Matsoeoka met nadruk: „De opvoe ding van een jong volk kan nooit succes hebben, tenzij de leiders een vurig ver trouwen in zichzelve hebben". Matsoeoka eindigde zijn rede met er op aan te dringen dat bij de opvoeding de nadruk zou worden gelegd op de waardigheid van de Japan sche nationale politiek in dezen tijd van wereldcrisis. Organisatie van de commissie dr. Posthuma. In het geheele land wordt met spoed ge werkt om een volledige orgapisatie voor den productieslag tot stand te brengen. 19 Maart j.1. werd de commissie ter on dersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproduc tie (commissie dr. Posthuma) door den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied benoemd. 21 Maart d.a.v. werd de commissie, die rtr- F. E. Posthuma tot voorzitter heeft en •3e voorzitters van den christelijken boeren en tuindersbond, van de Kath. Ned. Boeren Tuindersbond, van het Ned. Agrarisch Front en van het Ned. Landbouw comité tot leden door den Reichsbauernfuehrer Graf Groote geinstalleerd. 22, 23 en 25 April d.a.v. werden de ge westelijke commissies door dr. Posthuma Reinstalleerd. Deze commissies zijn met "Un arbeid thans zoo ver gevorderd, dat de streekcommissies in de gewesten zijn sa mengesteld en in vele streken de buurt- eotnrnissies zijn gevormd. Met de vorming rter buurtcommissies is de organisatie vol tooid. In een officieel communiqué van het Brit sche hoofdkwartier in het midden-oosten wordt omtrent de operaties op Kreta mee gedeeld, dat de Duitsche troepen ten westen vari Kanea eergisteravond door een nieu wen succesvollen aanval de bres in de Brit sche defensieve linies hebben verbreed, zoo dat noodzakelijk werd, de Britsche troepen te doen terugtrekken op achterwaarts gele gen stellingen. en aanzienlijke hoeveelheden wapens, mu nitie en proviand buitgemaakt. Associated Press meldt uit Egypte, dat de voormalige Grieksche regeering haar tenten te Jeruzalem zal opslaan, omdat Egypte als niet oorlogvoerende mogendheid den gewe zen Griekschen koning slechts als „particu lier" wil herbergen. De havenautoriteiten te Alexandrië treffen koortsachtige maatregelen, naar het D.N.B. verneemt, om de Engelsche kruisers en tor pedojagers op te nemen, die in de gevechten let/mo: andiali ïjakias K R KRETA, HET BRANDPUNT IN Tevoren was medegedeeld, dat het onmo gelijk was gebleken nieuwe landingen vart vijandelijke troepen door de lucht te ver hinderen. Het kaartje toont duidelijk de belangrijke strategische positie van Kreta. In den linker bovenhoek bij Krythera is de Zuidelijkste punt van Griekenland aan gegeven, de afstand in Kilometers van daar uit naar de hoofdstad van Kreta (Herakleon) is 210 K M. Ten Oosten van Caneas in een diepe inham ligt de Soeda Baai, de ligplaats van de Brit sche vloot, verder zijn op het kaartje de voornaamste havens van het eiland aange geven Blijkens een D.N.B.-bericht uit Berlijn wordt dé bevolking van Kreta in Engelsche uitzendingen opnieuw opgewekt tot gewa pende tegenstand tegen de Duitschers. Het nieuwe Britsche paroo! voor de Kretenzers luidt zich met geweren en ander oorlogsma- terieel te bewapenen en de Duitschers in de pan te hakken. Van Duitsche zijde wordt hieromtrent ver klaard, dat deze oproep het volkenrecht schendt en de Kretenzers als zij daaraan gevolg zouden geven, zich zouden blootstel len aan het gevaar als franctireurs te wor den behandeld. De meeninq van ChurchilL Minister-president Churchill heeft gisteren naar de Londensche berichtendienst meldt, in het Lagerhuis de gevechten op Kreta „fel en ernstig" genoemd. De vijandelijke druk neemt van dag tot dag toe. Het sterkst is hij op het westelijk deel van het eiland. Twee slagschepen en verscheidene kruisers der Britsche zeestrijdkrachtdn zijn bij de gevechten om Kreta beschadigd. Hoe de ge vechten op Kreta ook mogen afloopen. zoo besloot Churchill. de hardnekkige verdedi ging van het eiland zal in de annalen van de Britsche oorlogsgeschiedenis een bijzon dere plaats innemen. In den loop van den strijd" op Krea zijn zware afzonderlijke gevechten ontstaan waarbij kleine Duitsche groepen zich on derscheidden door snel handelen en stout moedig optreden. Zoo vernietigde een kleine stormafdeeling op marsch naar de noord westkust van het eiland drie Britsche batte rijen. Talrijke gevangenen werden gemaakt KAART VAN PELT DE MIDDELLANDSCHE ZEE. (Kaart van Pelt). bij Kreta zwaar beschadigd zijn. Pompsche- pen en sleepbooten zijn reisvaardig gemaakt en de thuisvarende Engelsche vlooteenheden tegemoet gezonden. Ter aanvulling meldt deLondensche be richtendienst over de Britsche scheepsverlie- zen bij Kreta, dat de verliescijfers zijn: 43 officieren, 500 man bij den kruiser Fidji, 8 officieren, 120 man bij den torpedobootja- ger Kelley, 9 officieren en 150 man bij den torpedobootjager Cahsmir, 6 officieren en 98 man bij den torpedobootjager Juni en 3 offi cieren en 88 man bij den torpedobootjager Greyhound. „Sterker verbonden dan ooit". Frankrijk is met zijn koloniën hechter ver bonden dan ooit tevoren, verklaarde de staatssecretaris voor koloniën, admiraal Pla- ton, aan een correspondent van de Petit Pa- risien te Vichy in een interview. De Fran- sche koloniën, zoo vervolgde de admiraal, hebben zich in groote meerderheid aan de zij de van het moederland geschaard. Om den toestand in de koloniën te begrijpen, moet men bedenken, dat bij de ineenstorting van het moederland met een slag alle verbindin gen tusschen Frankrijk en zijn koloniën wa ren verbroken Zoo is in verschillende deelen van de overzeesche gewesten, die onder den economischen invloed van aangrenzende En gelsche koloniën staan, een afvallige bewe ging kunnen ontstaan. Aan de grenzen der afgevallen koloniën wordt de strijd tegen de kuiperijen der afvalligen krachtig gevoerd. Reeds eind September van het vorige jaar kon de afvallige beweging als bedwongen beschouwd worden. Tweehonderdduizend handtee- keningen. De „Commissie van Amerikaansche moe ders van den centralen bond der tegen deel neming van Amerika aan de noorlog ge kante vrouwen" heeft tweehonderdduizend handteekeningen bijeengebracht voor een resolutie tegen het gebruiken van convooi- en. Deze resolutie is overhandigd aan sena tor Tobey om ze door te zenden naar den president. De vrouwenvereeniging „Women Patriots of the Republic" heeft een delega tie uit New York naar Wasthington gezon den om den president te herinneren aan zijn verkiezingsbelofte, dat. hij de V.S. uit den oorlog zou houden. Alleen woonwijken getroffen. Het Britsche luchtwapen heeft in den af- geloopen nacht met vrij zwakke strijd krachten naar West-Duitschland gevlogen en op verschillende plaatsen brisant- en brandbommen laten vallen. Er ontstond al leen schade in woonwijken, o.a. werden een ziekenhuis en een kerk getroffen. Eenige personen werden gedood en gewond. DE BESCHERMING DER AMERIKAAN SCHE MARINE. De minister van marine, Knox, heeft in een brief aan den woordvoerder van het huis van afgevaardigden de aanneming van een wet geëischt, welke de commandanten van Amerikaansche oorlogschepen mach tigt „binnen de Amerikaansche territoriale wateren alle stappen te ondernemen, welke zij (ot bescherming der Amerikaansche ma rine noodig achten". Krachtens de bestaan de wet bezit alleen de opperste marinelei ding een dergelijke machtiging. Knox voeg de hieraan toe. dat deze nieuwe wet §lechts dient tot bescherming van de Amerikaan sche marinevaartuigen. BRITTEN TREKKEN VAN SOLLOEM TERUG. De Britsche troepen zijn met hun voorste stellingen verder van Solloem teruggetrok ken, naar het D.N.B. verneemt. Ten zuiden van Solloem hebben, naar het D.N.B. ver neemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen een automobielpark gebombardeerd en talrijke voertuigen vernietigd of beschadigd. Een Lysander-vliegboot werd neergeschoten. 486STE STAATSLOTERIJ. 5e klasse 6e lijst. Trekking van Dinsdag 27 Mei. f 100.000 11940 f 1.000 3515 6824 16054 f 400 4546 7072 8370 12558 13540 18202 19688 f 200 2426 21738 f 100 1365 1491 2757 6771 8310 10598 12093 12466 15408 16015 20857 21048 President Rooseveit heeft In zijn redevoe ring den onbeperkten nationalen crisistoe stand afgekondigd en de versterking van de verdediging der Vereenigde Staten tot aan de grens der eigen kracht geëischt. Churchill heeft, naar de Londensche be richtendienst meldt, in het Lagerhuis me degedeeld, dat afgezien is van invoering van den dienstplicht in Noord-Ierland. Het recht van Groot-Brittannië zoo meldt Churchill om in Ierland den dienstplicht in te voeren, staat „wel is waar buiten twij fel, maar de aangelegenheid heeft meel stof doen opwaaien dan het waard is". Daarom is er van afgezien. Geen slachtoffers. Terwijl de pont over het Apeldoornsche kanaal te Wapenveld zich met ongeveer twintig passagiers midden pp het twintig meter breede water, dat ter plaatste 2i/2 me ter diep is, bevond, is het vaartuigje ge kapseisd. Alle opvarenden vielen, de ihees- ten met hun fiets, te water. Gelukkig kon den alle drenkelingen, w.o. enkele kinderen worden gered. De fietsen zijn later opge haald. De pont bleek ernstig te zijn bescha digd. Het Amerikaansche departement van bui tenlandsehe zaken heeft bevestigd, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten in Lon den, Winant, het komende weekeinde naar de Ver. Staten zal terugkeeren om verslag uit te brengen. De Associated Press vér- moedt, dat Winant naar Washington geroe pen wordt om voor het eerst sinds hij zijn ambt in Londen aanvaard heeft, Rooseveit en Huil persoonlijk een beeld te geven van den toestand in Engeland. FRANSCHE NOTA AAN AMERIKAAN SCHE REGEERING. Naar Associated P/ress uit Washington meldt, heeft de Fransche ambassadeur, Henry. Haye, den viceminister van buiten landsehe zaken, Sumner Welles, een nota overhandigd, waarin de verzekering wordt herhaald, dat Frankrijk nóch zijn vloot nóch zijn koloniën aan Duitschland ofeeni- gerlei andere mogendheid zal afstaan. De nota. zoo verklaarde de ambassadeur te genover de pers, is door hem op instructie van Vichy ontworpen. Zooals reeds werd medegedeeld, zal tot een naderen datum wekelijks een extra ei beschikbaar worden gestelde In verband hiermede is thans bepaald, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 29 Mei tot en met Woensdag 4 Juni a.s. de met „41" ge nummerde bon van de „bonkaart alge meen". recht geeft op het kóopen van één ei. Voor opgelegde pleziervaar tuigen. De in het verordeningenblad afgekondigde verbodsbepalingen om met pleziervaartui gen in bepaalde watergebieden van ons land te vertoeven, met name in een groot deel van Friesland, zullen nog meer dan tot nu toe houders van plezierbooten tot het be sluit brengen hun vaartuigen dezen zomer niet te gebruiken en op te leggen. In verband hiermede vestigt de A.N.W.B. er de aandacht op. dat in zoo'n geval vrij stelling van personeele belasting kap worden verkregen mits de aanvrage hiertoe vóór 1 Juni, dus voor het einde van deze week is ingediend bij den plaatselijiken inspecteur der directe belastingen. AANVAL VAN IRAKSCHE TROEPEN OP AUTO-KARAVAAN. Iraksche troepen hebben Maandag tus schen Rutbah en de Transjordaansche grens een autokaravaan bestaande uit 42 auto's met de particuliere bezittingen van den ge- vluchten Emir Abdullah en van den vroege- ren minister president Djamil Oead Midfai aangehouden. Onder de lading bevonden zich verscheidene kisten met goud en waar devolle sieraden. De 17de eeuwiche gevel van het perceel Groote Oost 49 te Hoorn* welke op de lijst van Monumentenzorg Is geplaatst, zal gerestaureerd worden (Pax-Holiand) Brand ontstaan door defect electrische installatie. aan Gisternacht omstreeks drie uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een perceel aan den Holteweg, te Doetin- chem, bewoond door het echtpaar Smit De brand, die waarschijnlijk in de bovenverdie ping is ontstaan, greep zoo snel om zidh heen. dat. toen de Doetinchemsche brand weer arriveerde, er zoo goed als niets meer 'te redden viel. Het echtpaar dat vermoede- tijk door den rook bedwelmd geraakt was, kwam in de vlammen om. Of zich nog meer personen in het huis bevonden, is niet bekend. Nader vernemen wij, dat de brand werd ontdekt door de twintigjarige dochter van het echtpaar G. J. Smit. Het meisje waar schuwde een surveillteerden agent, die op zijn beurt de hulp van de brandweer in riep. Het was echter onmogelijk man en vrouw uit het brandende perceel te halen. Toen de brand gebluscht was. vond men de verkoolde resten. De slachtoffers waren 62 jaar oud. De dochter was door het ge beurde zoo overstuur, dat zij naar het zie kenhuis werd overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de electrische installatie. Het huis brandde gedeeltelijk af. Zijn maat bleef aan d« dakgoot hangen. Gistermiddag waren twee schilders uit Huizen in de Willem Bilderdiiklaan te Bus» sum bezig met het schilderen van het dak van een villa. Zij stonden op een z.g. schil- dersjuk, dat bevestigd was aan de dakgoot. Plotseling brak dit juk waarbij de 18-iari- ge B. zich nog juist kon vastgrijpen aan de dakgoot, doch de 19-iarige W. viel van een hoogte van neeen meter en bleef op den grond liggen. Nadat twee artsen de eerste hulp hadden verleend, werd bet slachtoffer, dat een gekneusden rug en een gebroken pols had opgeloopen. per zeekenauto naar het Diaconessenhuis te Naarden vervoerd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1