Pt Brabantsche Brief van RADIO Tob nooit 't HOEKJE OUDERS PROGRAMMA Elk zoekt, wat aanvult Nog iets over het kibbelen door kinderen De verjongingskuur van „Artis" ï-ifr.y Amico, Ulvenhout, 29 Mei 1941. Lank hebben we 'r op gewacht van *t jaar, maar den Buiten staat in zijnen weeligsten waschdom nou, besprankeld mee 't gouwen licht uit puren Pinksterhemel. Koel, lijk 'nen kelderzucht, stroomt t zo- merwindeke deur den zonneglorie, 1 die de weareld verglaast in barsteenen gloei; die flonkert fan 't wiegende hout, wit betrosseld mee den dichten blossem, wiegend deur den amber van deus bloeiende tij, nou het Pink- sterlicht van den hoogc hemel zijgt over de bloeiende eerde. Wit bloeit de sloot achter onzen erf; vliegs- Jtes en biekes vonken in den halfschaduw van de zwaarbetrosselde heesters, die te buigen staan ovér 't bloeiend eendenkroos, onder 't zomerwindeke, dat 'r kroezelt deur 't loof. Den veugelenzang schiet lijk zilveren pijl tjes de zonneruimte in. Pinksterty. Als ik van den mergen in de relden kwam, toen de dauw van den nacht nog pèèrlde over d'akkers, dan begost al rap het witte goud van den nuuwen dag te laaien, te vlammen aan den wijen kim, waar overheen den dag op eerde vloeide als over den rand van 'nen boordevollen bokaal. Rossig wolkenschuim sproedelde en vlokte teugen den gouwen glorie aan. 'n Fluweelen stilte hong over 't mergen- schoon. Niks was te hooren, dan 't vezelend koren, 'n gerucht als van 'nen sproeienden motregen. Hooger rees de zonnehostie uit den gouwen bokaal. D'n Schepper consacreerde den don keren nacht tot 'nen dag, die wit was van pinksterlicht! De veuge.en zongen naar den dag. De blomkes vouwden de kelkskes open, ontvin gen den eersten zonnepiek. In de donkere bos- schen tenende m'n land viel den dag in bus sels binnen. Over de Mark schampte 't nuuwe licht van den witten mergen, in spiegelenden glans. Violen lagen 'n den daauw lijk ka pellen zoo schoon. Den rijpen dotter, blom lijk een boterbol, liet zijn room druipen in de spiegelende slooten, die groen-en-goud en diep lijk oogenglans deur de weelde van m'n gras land crokken. Deur de weelde, ja! Want als ge die bloeiende velden beziet, bont van den bloei, bespikkeld mee de ster ren van madelief en pèèrdeblom, dan ziet ge in 'nen weelde, dat ge stiliekes peinzen gaat. En als ge dan zo stille staat, op oew klompen in dieën bonten pracht, oew oogen zwaar van dageraad en bloeienden kleurenschemer dicht vallen, oew ooren suizelen van den veugelen zang <»- gr wit dan den ic u Pin! erhemel boven oe, dan voelt g'oew eigenlijk 'n made- liefke zoo klein in die endelooze schepping, zoo vol van kleuren en van licht, zoo gren- zenloos van pèèrlende ruimte, waarin even- veul plek is veur sterrenwearelden als op de Ulvenhoutsche graslanden veur sterreblom- kes! Ge buigt dan, veur al die Scheppingspracht onwillekeurig den kop in 'n stil gepeinzen, dat eigenlijk bidden is En Trieste verwondering vaart koud deur oew zielement. Want heel de èèrde, want alles op èèrde deelt in den lichten luister van den Pinkstermergen! Alles! Van 't sim- pelde madeliefke af, tot de diepe bosschen toe. Alles! Van 't jubelende veugeltje af, tot den glanzenden Markspiegel toe. Alles! Van de bloeiende èèrde af, tot den pèèrlenden Meihemel toe. Alles! Alles deelt in den reinen luister van den Pinkstermergen; in 't gou wen licht, dat over den kimwand vloeit, tij dens den zonnehostie den gouwen bokaal ont stijgt. Alles ondergaat Pinkstertjj, alles! Behalve den Mensch En 'nen triesten huiver vaart kil deur oew zielement, dat daar op klompen staat, in den vroegen buiten. Alles, alles ondergaat de Zaliging van Pinkster, behalve hij, veur wien 't Wonder van Pinkster wierd ingesteld: behalve den Mensch. Want den geest van 't Menschdom ver keert in diepsten duister......! Amico, ik ben nie van plan om wéér *ns, veur den zooveulsten keer in jaren, uit te gaan spinnen de schuldvraag. Welken mensch ge ook sprikt, hij is vol komen op de hoogte. Hij ként de oorzaken van z'n ellende! 't Opgefokte egoisme van lange jaren, den getroetelden haat van lange jaren, ieder is er de dupe, ieder is er de oorzaak van! En ieder is daarvan verduld goed op de hoogte. Ieder ként, beseft de oorzaken van 's Wea- felds leed ènieder voelt zich de dupe van Anderen! En daarom -wil ieder de weareld gaafi ver beteren bijbij zijnen evennoste! En daarom wordt 't gin Vrede, daarom gin Pinksteren veur dues onwijze Mensch dom. Ik ga dat nie wéér 'ns, veur den zooveul sten keer in jaren uitspinnen. Ik word 't beu! Ik ben 't moei! Hoe geren ik m'n Pinksterboodschap ook zou puren daaruit, de verbetering zie 'k nog nie! Nieverans! Duuzend woorden, duuzend kranten, duu- zend boeken over nostenliefde, zijn alles nog nie eene daad van liefde! 't Zijn maar woorden; gesproken, gebalkt; geschreven, ge drukt. Wóórden. Woorden. Woorden. Nie meer wèèrd dan den druppel inkt, waarmee ze gedrukt wierden. Onverschillig. Onver schillig, wie ze sprak, wie ze schreef. Wóór den! offers! Be bedoel: vrijwillige 1 teugendeel: baat- Ik zie gin offers! Ik zie nog teveul.. zucht. Ik word t beu. Ik ben t moei, om veur den zooveulsten keer in lange jaren uit te gaan spinnen de schuldvraag. lederen mensch is volkomen op de hoogte èn hg blijft egoïst! En daarom gin Pinkster veur den Mensch! 'Nen triesten huiver vaart kil deur oew ziele ment, dat daar op klompen staat, in den vroegen buiten, temidden van God's Pink- sterweelde! En tenende den dag, t corpus moei van den arbeid, den kop suf van gepeins heb ik gedaan als die gebogen wilgentronken doen, daar langs den groenen sloot: stiliekes en ge- dachtenloos gaan droomen, langs den water kant in 't -gras. Stiliekes droomen, wegdrijvend in 'nen gouwen zonneschottel, op 't golvende win- deke, deur de ambere oneindigheid. Lochtekes wegzwevend als de pluis van 'n uitgebloeide pèèrdeblom, kaatsend op de handen van 't spulsche Zuid-oosterke. Soms wegzinkend in den gouwen poeier, die daar nevelt veur oew half-toee oogen. Ja, zoo'n uur was 't.Een van ijl ge peins, van pluisloeht gedroom, van blomme- gewieg, dat uur van rust, in den vallenden avond. Zoo'nen stond om Godsganschelijk te ver- luiëren aan den waterkant, mee 'n zuring- steeltje in oewen malenden mond. Zoo 'nen avond, dat ge gin verschil kent in minuten en uren, lijk dat ook zijn zal veur de blommen, die daar zoo maar stiliekes in 't gras staan, mee de voetekes in 't koele water van de Mark, die daar traag wegvloeit, blinkend lijk dikken olie. 't Was 'nen dag, rijp van zomer, vol van deugd lijk 'nen trossel druiven is van wijn. 't Was 'nendag in Pinkstertij. En als ge dan lank genogt zoo gelegen hebt, tot oewen afdruk geplet staat in 't mal- sche gras; als ge weer klimt op den kant van 't bewuste leven, den zónsondergank ros in oew verraste oogen valt, de kerkklok dan 'n uur slaat, later dan ge docht, dan dan stapt ge mee éénen pas uit 'nen goud-ambe- ren hemel, in de nuchtere weareld. Ge.zijt de blommepluis, die zweefde, zweef de; kaatste, kaatste; flierde, flierde deur den rossen zonnewemel, om dan te smakken op den keiweg, vasthakend aan 'nen... „hoop" van 't pèèrd, waarvan 't pluiske z'n eigen trekt, trekt, maar nutteloos trekt...! Oewen kop gaat weer langzaamaan „wer ken". Zwaar vallen de plichten en de zaken weer op oewen nek, ge staat nog efkes on wennig op de weareld, want ge waart dat uur wend! Jaha, wakker worden valt nooit mee, zelfs nie in 't midden op den avond, mee oewen kop in 't koren en oew beenen van den wa terkant. Maar dan heb ik m'nen kop beklast mee 'n paar dressen koel Markwater en dan ben 'k achterom 't korenveld gegaan, naar den groen- tenakker om nog wat nuuwe uit te doen veur den wagel van mergen. Daar was gin volk meer in 't land. Schuins viel de rosse avondzon over de akkers. En als ik daar weer aan den arbeid zat, op m'n knieën in den zachten akker, dien 'k mee m'n handen veurzichtig openlee, dan heb ik daar stiliekes O.L.H. gedankt, zoo maar, zonder woorden, zoo maar mee 'n bietje lach veur die gouwen droomuren daar aan den water kant, veur m'n frissche groenten, veur heel den schoonen dag en 'k was weer veul con tent, da 'k mee m'n handen in dieën geurigen grond kost graven naar 't loon van den arbeid. Den gouwen hemel kost me veurloopig weer gestolen worden. Wat zoo'n koele klats nat al nie doen kan, ee? Schuiner streek de zon over 't akkergewas. Rosser kleurde ze m'n armen, waaraan den vetten eerde koekte. Glimmerde m'n schup als 'n plaat rooi koper op den donkeren èèrde. En als ik genogt gerooid had, dan schof- felde-n-ik de gaten toe en gong wijerop nog wat slaai afdoen en peekes trekken. Daarmee gereed, begost den dag toch zoet- aan weg te kruipen achter 'nen violetten tule, die ragfijn van den hemel viel, in dichter plooien. Nóg zeefde koperen gloei van d'avondzon deur 't pèèrse weefsel; droop gouwen passe ment uit 't boom- en struikeloover, maar toch: den avond daauwde al. En blank hong de maan aan den top van 'nen spar boven 't zwarte bosch. 'Nen schoonen dag van Pinkstertij was weer ten ende. Vol. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÉ. ZONDAG 1 JUtfl 1941. Hilversum I. 415.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Het Pinksterevangelie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 11.40 Rondom het orgel (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 12.00 Omroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Boekbespreking. 1.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 2.00 Parade van Zuid Amerika, muzikaal pro gramma. 2.45 Radiotooneel. 4.00 Het Philharmonisch Kwartet. 4.45 De Kamermuziekspelers en soliste. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Uit Berlijn: „Die Front reicht ihrer Heimat jetzt die Hand". 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en ensemble Bandi Balogh 9.30 Berichten (Engelsch). 10.00—10.15 BNO: Uitzending in de Engel- sche taal: An American sees Holland. Hilversum n. 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.00 Studiovroegdienst (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus: Eens Christens reize naar de eeuwigheid in dezen tijd (gram.pl. Voor bereid door de Christ. Radio Stichting). 12.15 Bachcantate. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Ramblers. 1.30 Musiquette. 2.00 U en de muziek (II), causerie. 2.15 Tannhauser und ,der Sangerkrieg auf Wartburg, opera (Fragmenten le acte en 2e acte). 4.00 Uitzending voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting: a. Wijdingswoord, b. Gewijde muziek. 5.30 A.N.P.: Sportuitslagen. 5.35 Puszta-orkest. 6.00 Declamatie. Gewoonlijk schieten die menschen het beste met elkaar op, die elkaar in meerdere opzich ten aanvullen. Al te groote contrasten har monieeren minder, aangezien dit tot conflic ten lijdt; degene, b.v. die bij alles een ner veuze snelheid betracht, zal Zich ergeren aan het laconieke, trage tft>e, te zeer om er ooit een meer dan oppervlakkigen vriendschaps band meg aan te knoopen. En de trage voelt zich opgejaagd en daardoor afgestooten door het snelle tempo van den ander; waartoe die dwaze haast? Morgen komt er weer een dag. Te gelijkvormige karakters harmonieeren evenmin; twee gemakzuchtigen b.v. zullen er steeds over harrewaren wie er twee trap pen naar boven moet loopen om een door beiden vergeten voorwerp te halen, of wie er een boodschap in beider belang moet gaan doen. Sympathiek vinden wij gewoonlijk die menschen, die een eigenschap of eigenschap pen bezitten, die wij graag de onze zouden noemen, maar die wij missen. De eenigszins zwaar-op-de-hand levende mensch heeft behoefte aan opgewektheid en aan een zonniger blik op de dingen, en zal zich aangetrokken gevoelen tot het ietwat luchthartige type van wiens opgewektheid zich iets aan hem meedeelt en die hem dik wijls kan overtuigen, dat h„j er niet zoo slecht voorstaat als hij zelf dacht. De aarts pessimist echter vindt dat luchthartige type een onverantwoordelijke dwaas, met wien het nooit goed kan afloopen. Degene, die uit gemakzucht tamelijk slor dig is, voelt zich aangetrokken door de sfeer van netheid bij een ordelievend vriend en vriendin, en zeer gebaat bg de snelle, practische wijze van opruimen, waaraan een ordelijk mensch geen weerstand kan bieden in een vertrouwende en niet heel ordelijke omgeving. Hieruit volgt, dat wij een massa zelfken nis kunnen opdoen door eens na te gaan, wie wij graag mogen en waarom. Uitgaande v&a het psychologische feit, dat iemand ons aan. trekt door een waardeerbare eigenschap Wij zelf niet, of in te zwakke mate bezitten. Het is niet altijd volkomen verstandelijk te definieeren, waarom wij iemand graag mo. gen, maar bestaat er een bepaalde vriend, schapsband, dan hebben wij toch een heldere voorstelling van het karakter van de vriend of vriendin. Het is gemakkelijker een persoon t« an«ly, seeren en na te gaan, welke eigensehap(pen) ons zoozeer trekt of trekken, dan om, zonder houvast aan een persoon, te zeggen welke eigenschappen wij het' meest bewonderen. Denkt dus eens aan Uw besten vriend. Waar. om moogt U hem zoo graag Wat bewondert in hem? Zijn durf en zijn onderneming», geest? Dan is het waarschijnlijk, dat U zelf wat te beschroomd en te bescheiden bent, en dat het in Uw voordeel zal zijn, zich toe te leggen op wat meer zelfvertrouwen en door tastendheid. Zooals het de in onszelf ontbrekende goede eigenschappen zijn, die ons in anderen het meest aantrekken, zoo zjjn het dikwijle onze eigen fouten, die ons in anderen, het meeste ergeren. Alweer een psygologiack feit, dat tot zelfkennis kan voeren. Wij kennen twee personen, A en B. A kan B niet uitstaan, en als men naar de reden vraagt, hij: „die vent met zijn gekuip om in kringen boven zijn stand te komen." Nu is de waarheid, dat A zelf haakt naar omgang boven zijn stand, maar dit handiger weet te verbloemen dan B. Iemand die overmatig verontwaardigd is over de leugenachtigheid van een zekere X, doet vermoedelijk zelf nu en dan de waar heid te kort. Een eerlijk mensch liegt niet, vindt in zijn aangeboren waarheidszin geen verdienste en staat niet lang" stil bij de leugens van anderen. Hoe kunnen wij eigenschappen aankwek ken, die wij in anderen bewonderen? Zgn wij volkomen vrij, van de eigenschap pen, die wij in anderen afkeuren? Het eerlijk en volledig beantwoorden van die twee vragen kan leiden tot hulp by onaa karaktervorming. Dr. Joe de Coek. 6.10 Melodisten. 6.45 Sport van den dag. 7.10 Cabaretprogramma. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.30 Tannhauser und der Sangerkrieg auf Wartburg, opera (3e acte). 9.40 Radiotooneel. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten; Sluiting. MAANDAG 2 JUNI. Hilversum I. 415.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Morgenwijding (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 9.15 Zang met pianobegeleiding. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.40 Declamatie. 10.50 Frans Wouters en zjjn orkest en de clamatie. 12.00 Hollandsch Kamermuziekensemble. 12.15 Pianovoordracht. 12.40 Almanak. 12,45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Het Hollandsch Kamermuziekensemble en zang met pianobegeleiding. 2.00 Orkest Eloward en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw en gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Omroep-Harmonie-orkest. 6.40 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 B.N.O.: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Musette-orkest „Les Gars de Paris". 7.45 Politiek weekpraatje. 8.00 B.N.O. :Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Utrechtsch Stedelijk orkest 9.30 Berichten (Engelsch). VOOR DE „Een ons voorkomen is beter dan een pond genezen", luidt een oud gezegde. Over de waarheid daarvan behoeven we niet veel te zeggen. Alleen: het is niet altijd gemakkelijk iets te voorkomen. Zoo ook ten aanzien van het kibbelen. Kinderen zijn dikwijls zoo maar aan het kibbelen en het kost heel wat moeite na te gaan, wie het eerst begon en nog meer, hoe het had voorkomen kunnen worden. En nu wil ik mjj niet verbeelden hier in staat te zijn een voor alle gevallen geldenden regel te geven. Integendeel: ik weet uit eigen er varing hoe moeilijk het is regels te geven voor de opvoeding. Maar ik weet ook en dit geeft mij moed op den weg van adviseur voort te gaan, dat een wenk van iemand, die dage lijks met opvoeding van kinderen te maken heeft en zich telkens rekenschap geeft van hetgeen hg op dit terrein doet, vaak anderen in staat stelt fouten te voorkomen. En zoo wil ik dan hier enkele wenken geven, die berusten op eigen ervaringen in de practijk der opvoeding van kinderen. Opvoeders moeten voortdurend zich bewust zgn, dat het gemiddelde kind, wat de toe rusting, gelegenheid enz. voor het spel be treft, heel wat te kort komt. De ervaring leerde mij, dat kibbelen voorkomen werd door te zorgen, dat de kinderen voortdurend bezig waren. En om bezig te zijn moet er iets zijn. waarmede men bezig is. M.a.w. spelende kinderen zullen doorgaans geen tijd hebben om te kibbelen, of het zou moeten zijn over speelgoed, speelterrein, enz. Hieruit volgt, dat er dikwijls onvoldoende speelgoed aan wezig is, of niet voldoende ruimte om te spelen. Een bezig kind is een gelukkig kind. Kinderen vinden het fijn, als ze bezig kun nen zijn. Wij ouderen moeten trachten hen bezig te doen zijn in de eerste plaats, maar niet minder hebebn wij de zorg voor goed speelgoed en goede speelgelegenheid. Als twee kinderen met een kruiwagentje in een hoop zand moeten spelen, wordt het vaak kibbelen. Wanneer er niet voldoende emmertjes aanwezig zijn, is het al evenzoo. En nu weet ik wel, dat sommige ouders rede neeren: „Ja maar, dat zou me wat moois worden. Ze moeten maar leeren met elkaar te deelen." Prachtig! Maar ik vraag u: „Hebt u dat dan vroeger geleerd? Kunt u, nu u volwas sen bent, gemakkelijk deelen?" Laat me er niet aan denken. Ik heb in den loop der jaren ruimschoots gelegenheid gehad ervaringen op dit terrein onder volwassenen op te doen! Ergens was een spuit om aardappelen te spuiten en er waren twintig boeren. Als deze boeren geleerd hadden te deelen, zou het zeer goed gegaan zijn, maar het liep mis. Want ieder wilde juist spuiten, wanneer een ander bezig was! Voor mij, leider van de land- bpuwersvereeniging was het een heele toer de menschen tevree te stellen en een en ander van elkaar te krijgen. En zoo gaat het met zoo vele dingen en zou men dan van kinderen kunnen verwachten, dat die al kunnen deelen. wanneer hun ouders het na jaren nog niet kunnen. Neen, men verschaffe het kind uitrusting. En men zorge voor speelgelegenheid terwijl men voorts verstandig doet het kind ook te laten werken. Ja, werkelijk. Men moet het kind laten werken. Het kind wil dit ook wel. Spelen wordt eerst prettig, als je gewerkt hebt. Eerst iets maken voor vader of moeder, eerst nog een paar boodschappen doen, je kousen stoppen, enz. enz. en dan kun je straks nog wat gaan spelen. Ik heb het al zoo vaak ge zien, dat kinderen, die thuis niets behoeven te doen, niet tot de prettigste speelkameraad jes behooren. Het kind, dat gewerkt heeft en nu als belooning een poosje mag gaan spelen, benut dien speeltijd en gaat niet kibbelen. Het kind behoeft geen uren achtereen te spelen. Het spelen dient met mate te ge schieden. Alles, ook spel, kan op den duur vervelen. Eerst wat werken, dan een poosje spelen. Dit moet de stelregel zijn. En er valt genoeg te doen voor de kinderen. Zelfs de kleinsten kunnen nog wel wat doen. Ik denk aan werkjes als breien, haken, bloemen ver zorgen, zorgen voor duiven of konijnen straatje wieden, erf bijhouden, kachelhout breken, enz. enz. Talrijke kleine karweitjes kunnen we de kinderen laten opknappen en als ze een- maal weten, dat ze deze werkjes moeten doen, dan zeuren ze niet meer en doen wat gevergd wordt. Als de ouders nu maar niet te veel gaan eischen en rekening blijven houden met het feit, dat het kind ook spelen moet, loopt alles vanzelf. F En dan nog iets over het speelgoed. Men geve geen dure stukken. Men geve dingen waarmede de kinderen wat kunnen doen en waarvan ze weer iets kunnen maken. Klos jes, plankjes, hamertjes, nijptangetjes, spijker tjes, draadjes wol, papier, schaar, kistjes en doosjes liefst zeer veel, enz. enz. v^iergtHjkf sPee,goed zijn de Wnderen het best gebaat, daar het hun bezigheid in voortdurende mate verschaft. In den loop van den tijd zulen we over speelgoed nog eens een en ander opmerken Oveeka. 10.0010.15 B.N.O.Uitzending in de Engel- sche taal: Things worth knowing about Holland. Hilversum H. 301.5 n. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.308.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Pinksterdienstje voor kinderen. (Voor bereid door het Vrijzinnig Protestantse!» Kerkcomité). 10.45 Studiodienst (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 12.15 Omroeporkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische In richten. 1.00 Amusementsorkest en soliste. 1.40 Orgelconcert. 2.00 Omroeporkest en soliste en gramofoon muziek (in de de pauze: „De Pinkster blom"). 4.00 Celesta-ensemble. 4.30 Indonesische Muziek: Muziek van BaBj causerie met gramofoonmuziek. 5.00 Wat de Bijbel zelf zegt, lezing (Voor bereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Pianovoordracht. 6.00 Gesprekken met luisteraars (Voorbe reid door het Vrijzinnig Protestantse!» Kerkcomité). 6.15 Ramblers. 6.45 Sport van den dag. 7.00 B.N.O.: Friesch Praatje. 7.15 Zang met pianobegeleiding en orgel 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.20 Voor den boer. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten; Sluiting. De verjongingskuur, die „Artis" sedert het voorjaar van 1940 ondergaat, wordt krachtig voortgezet. De hoofdingang wordt op het oogenblilt verfraaid en in vroolijke kleuren geschil-1 derd. Direct bij het binnenkomen zal men rechts een kiosk, die weldra gereed zal zijn, vinden, waar het publiek tegen een lagen prijs zakjes voer voor verschillends groepen van dieren, zooals apen, herkau wers, olifanten en beren, verder ook prent briefkaarten, souvenirs, enz., zal kunneri koopen. De bevolking van het hoefdierenveld juist verrijkt met een prachtig paar kolos saio Afrikaansche struisvogels, waarvan vooral de haan mgt zijn sterk rood gekleur de pooten en hals en zijn zwart- en witt* veerenkleed een zeer opvallende "verschij- ning is. Hechts in den voortuin is de schilderach tige kinderboerderij met het Verkade-huisje in volle fleur heropend. Bonte kalfjes, dar tele witte geitjes, kroezige lammeren b«- groeten er de jeugdige bezoekers, waarme- de ze onmiddellijk op goeden voet staan. De groote makke zeug zal een dezer da gen omstuwd zijn door een drom van zilver- roze biggetjes. Op het zuidelijke gedeelte van het voor terrein nadert thans ook het nieuwe, aan vfu„„ jken vÜver gelegen, glazen Pa" vnit "-Van het restaurant van „Artis' zij» voltooiing. In den middentuin wordt op het oogen- bhk hard gebouwd aan een romantisch nln me' vv?terval, waarop gebergte-scha- P n en -geiten, zooals manenschapen tedals, steenblokken, mouflons. e.d. b'n' nkort een tehuis zullen vinden. I den bouw van al deze nieuwe verbiu \6n !n gaat men steeds uit van h standpunt, dat deze verblijven den diere» een voor hen Zoo Runstjg mogelijke hm s'mg moeten bieden, maar tevens Passende omlijsting moeten vormen vo°r het dier, opdat het daarin voor het publ'e# zoo fraai mogelijk uitkome.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 12