Distributiezorgen BOMIIEN dit deze week gilden Operaties op Kreta loopeo teo eiode Foto's van leden Het publiek moet meewerken, geven en nemen vacantiereis Hoe de Duitsche landingstroepen Kreta bereikten Russische meening over KRETA Oranjehuis verspreid De productie der Engelsche vliegtuigindustrie Italiaansch weermachtbericht Daitsch weermachtbericht Niet meer „veel en lekker eten, en vooral de bonnen niet verliezen. „De levensmiddelenvoorziening van ho tels en pensions geschiedt op bases van het te verwachten bezoek, aldus de heer S. de IIoo, directeur van liet Centraal Distribu tiekantoor tijdens een onderhoud met een V.P.B.-redacteur. Daarom is het zoo belang rijk den trek naar buiten 'tevoren eenigs- zins te kunnen schatten, hoewel dat door allerlei bijzondere omstandigheden zeer moeilijk is. „Mijns inziens zal de onmogelijkheid om naar het buitenland te gaan het toerisme in eigen land stimuleeren. Andere factoren echter, als b.v. het ontbreken van autover keer, voor toeristen verboden gebieden en de fietsbandendistributie, zullen een on gunstige invloed uitoefenen. Hoe men daarmede rekening houdt, ver telde ons de chef van het bureau verbruik van het centraal distributiekantoor. De distributieregeling hotels. voor „Op welke wijze wordt er voor gezorgd, dat alle bedrijven over een voldoende voor raad levensmiddelen beschikken?" „Alle bedrijven zijn ingedeeld in twee klassen. De groote in totaal ruim 12 a 15000 ontvangen van ons bureau de toewijzingen om van hun leveranciers levensmiddelen te betrekken. De kleine ten getale van ruim 20.000 zijn geheel afhankelijk van de bon- ien van hun clientèle en de in zeer beperkte mate verstrekte losse bonnen van de plaat selijke distributiekantoren. Als basis voor de toewijzing is het jaar 1020 gekozen. De seizoenbedrijven krijgen datgene, waar zij in 12 maanden recht cup hebben, in enkele maanden, dat zij in be drijf zijn. De bedrijven, die het geheele jaar geopend zijn, krijgen niets extra. Ten slot te is het verbruik in hotels en pensions slechts een gering deel van het totale ver bruik van voedsel, maar het zeer gediffe- op de rentieerde karakter maakt nu eenmaal, om een eerlijke verdeeling te verzekeren, een omvangrijke administratie noodzakelijk." „Kunt u voor de a.s. vacantiegangers eenige atgemeene wenken geven?" „Gaarne, want een goede voorlichting van het publiek maakt de zaken veel eenvoudiger. Vooral wil ik er op wijzen dat men moet zorgen zijn bonnen op reis niet te verliezen nieuwe bonnen wor den slechts in beperkte mate en niet dan na de grootste moeite verstrekt. Verder moet het publiek er goed van doordrongen zijn, dat die gedistribueerde artikelen uitsluitend op bonnen te verkrij gen zijn. Vroeger was men gewoon op reis eens echt veel en lekker te eten. meer dan thuis gewoonlijk, maar dat is nu ui'geslo- ten. Een ander belangrijk puint is. dat het aanbevelenswaardig is niet minder dan één week in 'n hotel te blijven, niet drie dagen hier en drie dagen daar. Immers, als men die bonnen, die een week geldig zijn, in een hotel heeft afgegeven, heeft men geen bonnen meer om in diezelfde week in een ander hotel te logeeren. Dit geldt natuur lijk niet voor die artikelen, waarvoor men wisselbonnen kan krijgen als vleeseh en boter maar wel voor aardappelen enz. Over het algemeen kan men voor een verblijf van één dag beter brood en dergelijke zelf mertenemen. Een kleinigheid, die wellicht wordt vergeten is ook het medenemen van zeep, want die wordt niet meer in de ho tels gegeven." Medewerking van het publiek gewenscht. „Het publiek kan zeker tot een vlotten gang van zaken bijdragen?" „Zeer zeker, want juist een prettige ver houding van hotelier en publiek kan veel wrijving voorkomen. Beide partijen moeten wat geven en nemen. Het publiek moet niet veeleischend zijn. Dat heeft trouwens een zin, daar de hoteliers toch niet meer krijgen dan waar zij recht op hebben. Overigens ben ik er van overtuigd, diat een goede onderlinge verstandhouding zal worden bereikt en er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat ook dezen zomer vele tien-duizenden een aangenaam verblijf zul len hebben in eigen land". Opmarsch door een muizenval. Een zeer interessant relaas, aldus het D. N.B. is ontvangen, waarin de moeilijkheden der eerste troepenlanid'ingen van 21 Mei in den Noordwestelijken hoek van Kreta ge schilderd worden. Reeds den dag tevoren hadden de valschermjagers, die door de transporteskaders waren afgezet, zich van het terrein meester gemaakt. De eerste lui tenant K., die de leiding had over het trans port, en wiens machine het eerst op het vliegveld landde het eenige vliegveld dat tot dusver in Duitsche handen was meldt daarover het volgende: „Wij hadden op ons vliegveld bergjagers aan boord genomen, die niets anders bij zich droegen dan hun marschuitrüsting en hun lichte wapens. Reeds toen wij de kust van Kreta naderden werden we door krach tig afweervuur ontvangen. Engelsch lucht doelgeschut, verspreidde een gordel van vuur, welke het ons eenvoldig onmogelijk maakte een gaatje te vinden om veilig door heen te glippen. Het landingsterrein werd rechtstreeks door de Engelschen, die nog de heuvels beheerschten, beschoten. Hun artil lerievuur was goed gericht en achtervolgde ons foreel bij de landing. Onder hevig ma chinegeweervuur verlieten de manschappen de machines. Met voorbeeldige kalmte en voorzichtigheid ging de bemanning te werk, daar de bergjagers terstond aan den strijd moesten deelnemen. Terwijl wij nog met het uitladen bezig waren, streek de eene machi ne na de andere op het terrein neer. Als een muizenval. Alle toestellen wisten door den vuurgor- del heen te dringen, alsof het hun in het geheel niet deerdê. De startbaan was zoo nauw als een muizenval en door granaten omgeploegd. Niettemin wisten de machines te landen en kwamen er steeds meer op het smalle terrein bij. Eenige toestellen kwa men op de buik terecht, doch brachten hun lading veilig op de plaats van bestemming. Dit is een prestatie, die niet hoog genoeg geschat kdn worden, daar de opdracht on der zeer hevig vijandelijk vuur werd uitge voerd. „Rechtsomkeert". Nauwelijks haden wij de machines ver laten of daar klonk reeds het bevel ^.rechts omkeert". Wij maakten rechtsomkeert en stegen op. Pas waren wij vijf meter boven den grond of daar sloeg het artillerievuur in onze stuurinrichting. Het stuur was on klaar geraakt. Daar de vlakken eenige kleine barakken raakten en het onderstel in een greppel rolde werd de val eenigs- zins gestuit. Toen klonk het bevel „uit de machine". Immers, hoe gemakkelijk kan zulk een vogel eigenwijs zijn en toch nog de lucht ingaan. Bij deze manoeuvre werd de commandant van het eskader, die in mijn machine vloog, gewond. De beman ning ging er met de grootste koelbloedig heid toe over wapens en gereedschap in veiligheid te brengen. Juist waren zij hier mede bezig, toen een ontploffing gehoord werd. Een treffer had een andere Junkers- machine die slechts vijf meter van ons ver wijderd stond, geraakt en vernietigd. Wij schrokken niet weinig, maar ook dat liep goed af. Toen wij de machine eindelijk zoo ver gereed hadden bemerkten wij dat wij de verbinding met het eskader verloren had den. Midden in het gevefhtsgebied brach ten wij den nacht door en pas toen den vol genden ochtend de eerste transportvliegtui gen aankwamen, konden wij met een an dere machine naar het eskader terugkec- ren. Wat er met de andere machines ge beurd is? Ja, de meesten kwamen behou den, eenige beschadigd terug, enkele moes ten daar ginds blijven liggen. Doch alle zonder uitzondering hadden hun taak ver vuld en de bergjagers goed neergezet rlngeland voor vele nieuwe vraag stukken. Het Moskousche blad Prawda houdt zich naar uit de Russische hoofdstad wordt gemeld in een hoofdartikel bezig met de beteekenis van den strijd om Kreta. De strijd om Kreta is van buitengewoon groote betee kenis voor de verdere ontwikeling van de actie in het oostelijke deel van de Middel- landsche Zee, aldus het blad. Voor Engeland zou het verlies van Kreta het verlies van het voornaamste steunpunt voor de verdediging van Egypte tn van de Levantijnsche kust be- teekenen. Als Kreta in Duitsche handen zou overgaan, zou de Duitsche legerleiding de beschikking krijgen over nieuwe ver vooruit geschoven militaire steunpunten en luchtba- ses voor aanvallen op Alexandrië. Haifa en andere Engelsche verdedigingspunten. Te vens zou Kreta de Italianen in staat stellen tot concentratie van aanzienlijke strijdkrach ten. Het verlies van Kreta zou voor de En gelschen niet slechts een grootere bedrei ging van Egypte, maar ook van de Engel sche stellingen in het nabije Oosten inhou den. De Prawda vervolgt dan, dat de gang van zaken in het oostelijke deel van de Mid-del- inadsche Zee ongetwijfeld ook reacties in andere deelen van deze zee zou veroorzaken en bovendien zen het vraagstuk van de zee wegen op den Atlantischen Oceaan ver scherpt worden. Rijksambtenaar en fotograaf staan terecht. De fotohandelaar V. te Bloemendaal en de rijksambtenaar Jhr. van L. te Amster dam stonden terecht wegens het vervaardi gen en verspreiden van foto's van leden van het Huis van Oranje. Jhr. van L. had er 200 a 250 laten maken bij V. en ver klaarde de foto's gezonden te hebben aan hekenden. Reiden verklaarden nief te heb hen geweten, dat zulks niet modht. De Staatsanwalt zeide in deze zaak, dat er een Orapje-propaganda bedreven wordt met bepaalde bedoelingen. Er is herhaaldelijk tegen deze soort demonstraties gewaar schuwd omdat het een Duitsch-viiandelijke propaganda is. Er is geen twijfel aan. dat verdachten geweten hebben, dat dit niet mocht. Tegen Jhr. van L.. die actieve pro paganda voerde eischte spr. 3 maanden en 2 weken gevangenisstraf, tegen den foto graaf 1 maand, voor heiden met aftrek van preventieve hechtenis. Dienovereenkomstig werden verdachten veroordeeld, waarbij Jhr. van L. op vrije voeten kwam. De fotograaf was al eer in vrijheid gesteld. Ter toelichting van zijn vonnis wees de rechter erop. dat het Huis van Oranje den oorlog tegen Duitschland voortzet. Het is duidelijk, dat de bezettingsmacht nimmer dulden kan. dat in bezet gebied propaganda gemaakt wordt voor een vijand van Duitschland. JOHANNA NABER. De bekendeletterkundige mej. Johanna W. A. Naber, die tevens als strijdster voor de vrouwenbeweging grooten naam had ver worven, is gisteren in den hoogen ouderdom van 82 jaren ontslapen. Het stoffelijk overschot wordt Dinsdag a.s. te 12 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag ter aarde besteld. DE ENGELSCHE AANVAL OP SFAX. De opwinding in geheel Frankrijk over het bombardement op de haven van Sfax door Engelsche vliegtuigen is nog toegenomen seint D.N.B. uit Vichy, nu de openbare mee ning heeft vernomen, dat hierbij ook slacht offers zijn gevallen. In bevoegde Fransche kringen i3 men ervan overtuigd, dat het om een stelselmatige Engelsche actie tegen Frankrijk gaat. De Engelsche bedoeling, om de verbindingen tusschen Frankrijk en zijn imperium af te snijden en de ravitaillee ring van het continentale Frankrijk te ver hinderen, wordt voor dit geval opnieuw aan het licht gebracht. Het kapen van Fransche schepen is een nieuw bewijs voor het feit, dat Engeland tracht het Fransche economi sche leven te verstikken. Naar die Londensche bladen melden, heeft het bijzondere comité der subcommissie van controle op de Engelsche staatsuitgaven dat uit 32 leden van het Lagerhuis uit alle par tijen bestaat, een buitengewoon pessimis tisch gesteld verslag over de arbeiders vraagstukken in de Britsche vliegtuigindus trie gepubliceerd. Het comité zegt daarin, dat de productie der Engelsche vliegtuigindustrie er sterk on der lijdt, dat elke arbeider een of meer da gen van de week niet op het werk ver schijnt. In sommige gevallen bedraagt het aantal afwezigen wel twintig procent. In de eerste maanden van dit jaar zijn vele ar beidskrachten uitgevallen als gevolg van ziekte door het ongunstige winterweer. Ook de vijandelijke luchtaanvallen, vooral op de verbindingswegen, als spoor- en tramlijnen, zijn in hooge mate oorzaak van de afwezig heid der werklieden. De Daily Telegraph schrijft hierover het volgende: Het is een waarheid, die men niet genoeg kan verkondigen, dat Groot-Brittannie thans er nog zeer ver van verwijderd is, de oor logsproductie van Duitschland te overvleu gelen, of in te halen. Bijna dagelijks staat Engeland tegenover gebeurtenissen op diplo matiek en militair gebied, welke er aan herinneren, dat Hitier nog steeds het stra tegische initiatief stevig in handen heeft. Dit initiatief dankt hij aan de Duitsche su perioriteit in de wapenproductie. De Daily Herald noemt het opvallend, dat de slechte verdeeling van werkkrachten en het onvol doende gebruik daarvan, niet alleen be perkt blijft tot de vliegtuigindustrie, doch zich uitstrekt tot alle wapenbedrijven van het land. BRITSCHE TORPEDOJAGER IN DE LUCHT GEVLOGEN. In zijn weermachtsbericht nor. 359 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 30 Mei hebben Itali aansche luchtformaties de havenwerken van La Valetta op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika: activiteit van artillerie en patrouilles in den sector van Tobroek. Italiaansche luchtformaties bombardeerden vijandelijke inrichtingen en schepen in de haven van Tobroek. Twee hulpvaartuigen en een schip van 2.000 ton werden tot zinken gebracht. Een benzine-opslaagplaats werd vernield. An dere luchtformaties bombardeerden con centraties van gemotoriseerde strijdmidde len en munitiedepots in de omgeving van een versterking. Italiaansche jachtvliegtui gen verdreven Britsche toestellen die Beng- hasi probeerden aan te vallen. Twee vij andelijke machines werden neergehaald. Op Kreta overvielen onze landingstroepen der vijand en maakten eenige honderden krijgsgevangenen, alsmede een aanzienlij ke buit aan wapens en munitie. De krijgs verrichtingen worden met doeltreffenden steun van de luchtformaties voortgezet. Vijandelijke vlootstrijdkrachten, herhaalde malen aangevallen door de Italiaansche luchtmacht in het oostelijke deel van de Middellandsche Zee zooals vermeld in het weermachtsbericht van gisteren zijn bezig zich ijlings terug te trekken naar Alexandrië. Zij staan bloot aan voortduren de bombardementen door onze vliegtuigen. De vijandelijke torpedojager Harward werd door onze toestellen ernstig getroffen en is in de lucht gevlogen. Men is bezig de drenkelingen te redden. Tot d\jsver werden 229 zeelieden uit het water opgehaald, van wie 26 ernstig gewond waren. Ten zuiden van Syracuse werd het tot een konvooi be- hoorende schip Comte Rosso 'getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het grootste deel van de opvarenden is gered. In Oostafrika heeft de vijand, gesteund door vliegtuigen, opnieuw onze verschan sing van Ulochefit, ten noorden van Gon- dar, aangevallen. Onze troepen deden 'een snellen tegenaanval, waarbij zij den vijand verdreven en hem zware verliezen toe brachten. OM UIT TE KNIPPEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De op 20 Mei met een reusachtige landing vanuit de lucht begonnen operaties ter ver overing van het Britsche bolwerk Kreta, na deren haar einde. De vijandelijke tegenstand is overal ineengestort. De in het westelijke deel van het eiland gevormde aanvalsgroep, bestaande uit valscherm- en bergtroepen, heeft na zware gevechten bij groote hitte en de grootste terreinmoeilijkheden den vij and verslagen en uit elkaar gedreven. De ver- eeniging met de parachutisten bij Rethymno, die zich meer dan acht dagen dapper ge- Brood bonnen 21: geldig van 25 Mei t m. 7 Juni (niet gebruikte t^n. 11 Juni). Elke bon geeft recht op het koopen van '200 gram brood ol een dubbel rantsoen gebak. Broodbonnen 24: geldig van 26 Mei t.m. .22 Juni. Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. Bloembonnen 8: geldig van 19 Mei tot en met 15 Juni. Elke bon geeft recht op het koopen van, naar keu ze, 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel, of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Eén rantsoen gebak is voor be schuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, an dere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Aardappelbonnen 04: geldig van 2 Juni t.m. 8 Juni, geeft recht op het koopen van V/2 Kg. aardappelen. Boterbon 17: Degenen, die dezen bon vóór 18 Mei bij den winkelier ingeleverd hebben, kunnen van 26 Mei tot en met 11 Juni 200 gram slaolie of raapolie verkrijgen. An ders geeft de bon gedurende bo vengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter. Vetbon 17: Degenen, die dezen bon vóór 18 Mei bij den winkelier in geleverd hebben, kunnen van 26 Mei tot en met 11 Juni 250 gram margarine of 200 gram slaolie of raapolie verkrijgen. Anders geeft de bon recht op het koopen van 250 gram boter gedurende bovenge noemd tijdvak. Bon 18 (boter- en vetkaart): geldig van 26 Mei t.m. 11 Juni (niet ge bruikte tot en met 14 Juni) recht gevende op het koopen van 250 gram boter. De vetbon geeft recht op 15 cent reductie per 250 gram boter. Melkbon 19: geldig van 2 Juni t.m. 8 Juni, geeft recht pp het koopen van 1% liter melk. Bonnen 17 Vleeseh (vleesohkaart): geldig van 31 Mei Lm. 7 Juni. Elke bon geeft recht op het koopen van 50 gram vleeseh of een half rant soen vleeschwaren. Bon 17 Worst, vleeschwaren (vleesohkaart): geldig van 31 Mei t.m. 7 Juni, geeft recht op het koo pen van een half rantsoen vleesch waren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per 2 bonnen van de vleeschkaart kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram voor lever- artikelen, tongenworst of nier brood. 150 gram voor bloedworst, of 100 gram kip. eend, gans of kalkoen in blik of in glas, alsmede door bevriezing verduurzaamde kip, eend. gans of kalkoen, been inbegrepen. Bon 24: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze, 250 gram havermout, havervlokken, haver- bloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten. Bon 25. geldig van 21 April tot en met 15 Juni. rechtgevende op het koopen van naar keuze 250 gram gort, gortmout of grutten. Bon 26: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 27: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze 100 gram maizena, griesmeel, sago of aardap pelmeel of een hoeveelheid pudding poeder of puddingsauspoeder, ten hoogste bevattende 100 gram zet meel. Bon 31: rechtgevende op het koo pen van 1 Kg. suiker, geldig van 12 Mei tot en met 8 Juni. Bon 32: geldig van 19 Mei tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze, 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijst- gries of gruttenmeel. Bon 34: geldig van 26 Mei tot en met 22 Juni. rechtgevende op het koopen van 250 gram koffiesurro- gaat of 40 gram thee. Bon 35: rechtgevende op het koopen van naar keuze 150 gram toilet- zeeD (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep. 200 gram zachte zeep (oude samenstelling), 150 gram zachte zeen (nieuwe sa menstelling) 300 gram zachte zeep- pasta. 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder, geldig van 1 Juni t.m. 29 Juni. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken, 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gr. vloeibare zeep. De wasscherijen moéten voor elke 20 kg. droog waschgoed één bon 35 in ontvangst nemen, Bon 41: geldig van 29 Mei t.m, 4 Juni, geeft recht op het koopen van één ei (extra rantsoen). Bon 52: geldig van 2 Ju.nl tm 22 Juni. geeft recht op het kooipen van 500 gram peulvruchten. Bonnen 67 en 77: geldig van 2 Ju ni tot en met 15 Juni, geven recht op het koopen van 100 gram kaas per bon. Bon 97: geldig van 2 Juni tm.. 8 Juni geeft recht op het koopen van één ei. Bon 14 (hondenbroodkaart): geldig van 1 Juni t.m. 31 Juni, geeft recht voor de groepen 1, 2. 3, 4. 5 en 6 op het koopen van resp. 10 Kg.. 10 Kg., 8 Kg., 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hon denbrood. Bon 14 (kattenbroodkaart): geldig van 1 Juni t.m. 31 Juni. geeft recht op het koopen van V-/2 Kg. katten brood. Textielbon „K" (alleen voor manne hlke personen, eehoren vóór 2 Fe- buari 1926): geldig van 1 Mei tot en met 31 Aug.. rechtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één pot of één tube scheercrême. Textielbon „K" (alleen voor vrou wen en meisjes van 15 jaar en ouder); geeft recht op het! koopen van een zomerjapon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor. Textielbon „A" (alle kaarten) geeft, recht op het koopen van een bad- costuum of zwembroek. Petrolenmzeael „periode 10": geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van 2 liter petroleum. handhaafd hebben tegen een vijandelijke overmacht, heeft zich voltrokken. Parachu tisten veroverden bij taai verzet van den vij and de stad en het vliegveld Herakleon. De bevelvoerende generaal der Grieksche strijd krachten bij Herakleon heeft capitulatie aan geboden. Het Duitsche luchtwapen onder steunde de gevechten door onophoudelijke aanvallen op terugtrekkende vijandelijke vijandelijke marschcolonnes, troepenconcen traties en haarden van tegenstand. Forma ties gevechts- en torpedovliegtuigen en stu ka's verpletterden in voortdurenden aanval Britsche en Grieksche afdeelingen. Onze ope raties werden door Italiaansche zee- en lucht strijdkrachten ondersteund, waarbij Italiaan sche torpedobooten zich bijzonder onder scheidden door haar uitermate dapper op treden. Bovendien landden Italiaansche troe pen Woensdag op het oostelijke gedeelte v. Kreta. Sindsdien trekken deze snel naar het westen op. De overblijfselen van de uiteen geslagen Britten vluchten, achtervolgd door onze troepen, naar de zuidkust om zich door nachtelijke inscheping aan voortzetting van den strijd te onttrekken Talrijke gevangenen zijn gemaakt, en omvangrijk materiaal buit gemaakt, waaronder talrijke pantser- en vrachtauto's, dertig lichte en zware stukken geschut, benevens groctfe voorraden. Duit sche en Italiaansche gevangenen zijn bevrijd Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de Straat van Caso Britsche zeestrijdkrach ten aangevallen en twee torpedojagers tot zinken gebracht. Stuka's vernietigden in de wateren rondom Kreta twee koopvaar ders van 1600 b.r.t. in totaal, benevens een kust- en patrouillevaartuig. In Noord-Afrika wederzijdsche bedrijvig heid van artillerie en verkenningstroepen bij Tobroek. Op zee rondom Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen ten westen van de Pentland Firth een groote vrachtboot met bommen zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft het lucht wapen ondanks ongunstige weersomstan digheden haveninstallaties aan de Engel sche Zuidkust gebombardeerd. Een pa- trouillevaartuig, dat voor de Fransche kust door drie Britsche snelbooten werd aange vallen, heeft door geschutvuur een snel- boot tot zinken gebracht cn een a'ndere zoo zwaar beschadigd, dat men verwachten kan, dat zij verloren is. De vijand heeft zich overdag noch des nachts per vliegtuig boven Duitsch gebied gewaagd. Bij de succesvolle gevechten aan den Hal- faja-pas in Noord-Afrika hebben luitenant kolonel Cremer, commandant van een regi ment pantserwagens en luitenant Jung van een artillerieregiment zich bijzonder onder scheiden. Bij de gevechten op Kreta zijn Duitsche soldaten, nadat zij gewond waren. <>P z0° beestachtige wijze verminkt, als in den 1°°9 van dezen oorlog tot dusver slechts in den- veldtocht tegen Polen is voorgekomen. De Duitsche weermacht zal met alle middelen zorg dragen, dat het fatsoen en de ridder lijkheid in den strijd bewaard blijven, M®1 de zwaarste straffen zal zij derhalve den troep, die voor deze barbaarsche vermin kingen aansprakelijk is, of de schuldj*® bewoners treffen. Er bestaat geen twijj®1' dat de even onzinnige als leugenachtig® bewering van den Britschen premier. Ohur- chill, dat Duitsche soldaten in uniform.®" van den tegenstander uit vliegtuigen zito gesprongen, grootendeels schuld draagt aan deze beestachtigheden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2