Uw handen staan mij borg... Kort verhaal Italiaansch weermachtbericht Vijf ca twintig millioen brandschade Het hengetseizoen Is officieel heropend. "m J~ 1 J artikelen komen handen tekort, om de liefhebbers te bedi lenen (Pax-Holland) Een oud en vertrouwd stukje natuurschoon aan Amsterdams Westrand, de SloterdijkermeerwQg, gaat verdwijnen. De boomen worden gerooid (Pax-Holland) de havenarbeiders zijn in staking gegaan, meldt United Press, tenein de een loonsverhooging voor vrou welijke vakvereenigingsleden er door te krijgen. Een zesde deel van het aantal leden zijn vrouwen. Als gevolg van deze staking staan de werkzaamheden in 190 opslagplaat sen stil. door Frank Muurling. „Chef", zei de secretaresse tot den direc teur van de wereldbekende firma van de Amerikaansehe stad. „Chef, er is een vrouw die U wil spreke»." „Een voor niemand te spreken", was het geërgerde antwoord. „De vrouw laat zich niet wegsturen", waagde de secretaresse nog op te merken. „Laat binnenkomen!" werd nu bevolen. De directeur keek. eerst van zijn werk op, toen de vrouw reeds eeltige minuten zwij gend voor zijn bure.au gestaan had. Met zijn gedachten nog bij de beslissingen, die hij binnen eenige uren te nemen zou heb ben, wees hij haar met een vluchtig gebaar een stoel aan. De vrouw echter bleef staan. Nu eerst had hij. aandacht voor haar. Hij zag een vrouw, vermoedelijk al diep in de vijftig. In ieder geval was haar streng in een scheiding gelegd haar grijs. Zij droeg, als' de meeste vrouwen van het land, zware, breede -rokken, een hoog gesloten'blouse ven daarover een omslagdoek. Uit het gerim pelde gezicht keken een paar oogen, waar van .men, zeggen kon, dat ze veel in, het boek dés levens gelézen hadden. Met een bescheiden gebaar 'reikte de vrouw hem een hand. Aarzelend nam hij haar aan, voelde hoe hard en rüw en tegelijk hoe oneidig goed deze hand was. Jaren geleden had hij ook zulke handen gekend en in den vreemde had hij soms heftig naar die handen verlangd. Het waren de handen van zijn moeder, een eenvoudige vrouw als deze hier voor hem. Vriendelijk hield hij de hand van zijn be zoekster omsloten en zacht maakte hij de opmerking: „U hebt een hand, die gewerkt heeft." Het bezorgde gezicht van de vrouw klaar de op. „Ik kom voor Willem", begon ze. Moeilijk vond zij haar woorden. Hij wilde haar helpen en vroeg daarom geduldig: „Wie is Willem?" „Ik bedoel Willem Simons, mijn zoon. Hij werkt bij U". Daar de directeur met geen mogelijkheid kon weten, wie onder zijn twee duizend man sterk personeel nu juist Willem Simons was, nam hij de telefoon en stelde zich in verbinding met den bedrijfsleider. Van de zen vernam hij, dat Willem Simons drie dagen geleden oneervol ontslagen was. Men verdacht hem van fraude. „Dat is zoo", ^bevestigde vrouw Simons. „Willem heeft vergeten bepaalde bedragen te boeken. Bij de kas-contröle vond men daardoor niet verantwoorde contanten en nam aan, dat hij voornemens was dit geld te ontvreemden. Maar al is mijn jongen ook arm, stelen zal hij nooit. Zeker, hij heeft een onvergeeflijke fout gemaakt. Hij was echter oververmoeid, hij volgt in de avond uren een cursus, die hem voorbereid voor de universiteit. Maar nu hij zonder werk gekomen is moet hij van zijn studie afzien." „Zoo zoo", zei de chef. „Wat had hij dan willen worden?" „Dokter". De vrouw zei het niet zonder trots. De chef glimlachte. „Maak U geen zor gen, vrouw Simons. De jongen zal zijn studie hebben. Ik zal er mij persoonlijk mee bemoeien. Laat hij morgenochtend hier ko men." Tranen van vreugde glansden in haar oogen. Zij probeerde hem te bedanken, hij weerde alle dank verlegen af. Als'zijns ge lijke bracht hij haar naar de deur. Bij het afscheid zei hij:, „Uw handen staan mij borg, vrouw Simons, dat Uw zoon eeh goed mensch is. Een moeder, die zulke handen heeft, kan geen slechten zoon heb ben." Lang nadat vrouw Simons weg was, zat hij nog in gedachten verzonken. Die ge dachten verwijlden in het kleine dorp, waar zijn oude moeder leefde. Haar handen,, die zonderophouden voor hem gewerkt had den, dankte hij zijn welslagen in het leven. TEXEL. DRUK BEZOCHTE ZENDINGSDAG. De gisteren in de Dennen gehouden zen dingsdag, uitgaande van de Ned. Herv. kerk werd druk bezocht. Wel was natuurlijk te merken, dat er geen vreemdelingenverkeer op ons eiland was, maar veel Texelaren wa-1 ren naar de Dennen getrokken en volgden met aandacht het gesproken woord. WIER1NGBN MOOI WERK GEGUND. Aan den heer J. Dikkerboom, Den Oever is voor rekening van den Rijkswaterstaat voor een bedrag van f 52.443 gegund het verlagen van den Noorderhavendam te Stavoren en het herstellen van de storm schade aan de Zuiderzeewering en den Zui» derhavendam te Harlingen, een en ander met bijkomende werken. ANNA PAÜLOWNA. BREEZAND BOND. VOOR STAATSPENSIONNEERINÖ, De jaarvergadering der afd. van den Bond voor Staatspens, Zaterdag bij den heer Borst gehouden, werd geopend door den heer C. v. d. Linden. Spr. herinnerde er aan, dat verleden jaar geen sprake kon zijn van een feestvergade ring. Behalve andere omstandigheden, maak ten dit ook onmogelijk, het niet kunnen be- schikken over een zaal en over de krachten om gezamenlijk een gezelligen avond te br* ganiseeren. Het bestuur meende echter wel de jaarvergadering te moeten uitschrijven, De heer G. van Oeveren, penningmeester, deed rekening, en verantwoording. De ont* vangsten in 1940 waren f 176,25', de uitga' ven f 167,12. Batig saldo dus f 9.13. De heer Dirks werd aangewezen met eert ander, nog aan te wijzen, lid de boeken t« controleeren. (De vergadering was zoo slecht bezocht, dat de vorming van een controle-commissie op deze manier opgelost moest wordep). Voorzitter deelde hierna mede dat het be stuurlid de heer van der Kruk heeft be dankt wegens vertrek naar Papendrecht, De afd. heeft, zoo merkte spr. op, aan den heer van der Kruk een heel goed lid ge had, die vaak z'n beste krachten gaf otrt een avond te vullen. De secretaris, de heer Davids, las het jaar! verslag van de Federatie Hollands Noorden voor, waarna bestuurverkiezing volgde. De heer v. d. Berg werd herkozen en in de plaats van den vertrokken heer van der Kruk ■de heer C. Looy gekozen. Na rondvraag volgde sluiting. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand Mei is op het kantoor Dree- zand f 2157,70 ingelegd in de RijkspostspaaB bank. Terugbetaald werd f 2471,32. De restanratle van den hlstorischen Dieven toren te Amersfoort is in vollen gang. Steigers zijn langs het antieke bouwwerk geplaatst om de werkzaamheden te verge- makke lijken. (Pu Holland.) HET BOMBARDEMENT VAN SFAX. Het agentschap Ofi meldt uit Madrid, dat de Fransche ambassadeur Pietry aan den Engelschen ambassadeur Sir Samueb Hoare, persoonlijk een protestnota van de Fran sche regeering heeft overhandigd wegens het bombardeeren van Sfax. SPANJE BEHARTIGT FRANSCHE BE LANGEN JN PALESTINA. De Spaansche regeering heeft, naar Ofi meldt, aan den Franschen ambassadeur te Madrid medegedeeld, dat zij overeenkomstig den wensch van Vichy de Fransche belan gen in Palestina zal behartigen. AMERIKAANSCHE HAVENARBEIDERS IN STAKING. San Francisco, (D.N.B.) 4500 leden van de tot de C.I.O. behooren- In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche luchtformaties voor anker liggende schepen en havenwerken in Tobroek aan gevallen. Vijf kleine vaartuigen werden tot zinken gebracht en 'erscheidene luchtdoel batterijen werden getroffen. Een benzine opslagplaats geraakte in brand. In den nacht van 1 Juni hebben Britsche vliegtuigen Benghasi gebombardeerd. Een vijandelijk toestel werd door het luchtdoel geschut neergehaald. De uit vijf personen be staande bemanning werd gevangen geno men. Op Kreta hebben de Italiaansche troepen in samenwerking met de Duitsche eenheden de gestelde doelen bereikt. In Oost-Afrika is de toestand ongewij zigd gebleven. Enorme vuurzee in Amerikaan sehe stad. In een aan de Hud§on gelegen graansilo van acht verdiepingen is Zaterdag brand uitgebroken. Door den krachtigen wind breidde het vuur zich snel uit. Een pakhuis verscheidene havenhoofden en twee lichters geraakten eveneens in brand, terwijl een veerstation bedreigd wordt. De geheele brandweer van Jersey-city is in actie. Drij vende brandspuiten van de stad New York en de kustwacht nemen aan de blussching deel. De leider der gemeneschappelijke brand weer van Jersey-City raamt de schade op 25 millioen dollar. Hij noemde den brand den zwaarste» in de geschiedenis der stad. Hij zeide niet aan een daad van sabotage te gelooven. Achter de schermen van den Keuringsdienst van Waren. Monsters worden, zorgvuldig geregistreerd en verpakt verzameld voor het deskundig onderzoek In zijn weermachtsbericht no. 362 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend:

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2