NAAR WILDRIJK EN HET ZWANENWATER Trekpaarden Het droevig ongeval op het Alkmaardermeer Marktberichten Uit Alkmaar Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid 'en Scheepvaart telefoonwijziging. Dc derde groote lammerenmarkt Wieringermeer onder kennersoog - r Ondanks het wisselvallige weer heeft het gras reeds zulk een lengte bereikt, dat het gemaaid kan worden. In West Friesland wordt het voor de silo of graskuil verzameld (Pax Holland) aan te doen, wij zien hier echter op den duur een taak voor den Staat, diesnoods door onteigening. Het is naar onzen smaak een ietwat feodale toestand, wanneer het ja en neen over tweehonderd bunder rijke Nederlandsche grond, waarvan de ge meenschap veel meer profijt kon hebben, in tuinden van één man besloten ligt. Wij willen hier natuurlijk direct bijvoegen dat daarnaast ons volk zal moeten worden opgevoed in het begrip eerbied voor de natuur, dat men oog moet krijgen voor alles wat men ziet en dat de dagjes- mensch-uit-de-moppenblaadies eerst dood en begraven moeten zijn, voor men er toe zou kunnen overgaan het Zwanenwater tot ~°mecnschapsbezit te maken. Inmiddels hebben de leden van de Heide maatschappij onder de deskundige en pret tige leiding van den heer van Honschoteh een heerlijke wandeling gemaakt. Bij de woning van den heer van Honschoten ving de tocht aan. om te eindigen dicht bij het hoofdkwartier van dezen dag. café Homan, waar men, in afwachting van de - diverse bussen nog eenigen tijd gezellig bleef na praten. Het was een zeer geslaagde dag! Begunstigd door schitterend weer, is de keuring van merries en veulens van Het Ned. Trekpaard, 3 Juni om 10 uur aangevangen. Opgenomen in het Keurstamboek zijn 26 merries, terwijl voor de Premiekeuring 152 nummers waren aangegeven. Hieronder de uitslag der bekroningen. Veel publiek en beste paarden. Binnenkort zal een technisch verslag van den deskundigen verslaggever volgen. Hengstveulens: 1. Albion v. Radbouthoeve, eig. A. Hermus, M.meer. 2. Clarion v. d. Volharding, eig. Jb. Geerligs, Anna Paulowna. 3. Tair v. Ooster- vekl, eig. G. H. Geerligs. Anna Paulowna. 4. Gustaaf v. d. Noorman, eig. E. Bruins, Slootdorp. 5. Dorus v. d. Noorman, eig. E. Bruins, Slootd. 6. Clarion v. d. Waard, eig. R. L. Waiboer, Anna Paulowna. 7. Noris, eig. J. Schuiringa-Schuiringa M.-Meer. Allen be kroond met medaille. Merrieveulens: 1. Erna van Kolhorn, eig. A. Spaan, Kol- horn, f 12.en med. 2. Blondine v. d. Noor man, Eig. E. Bruins, f 10.3. Emilie v. d. Waard, eig. R. L. Waiboer, f 8.4. Marqui- zina v. Schermerhorn, eig. A. J. Barendregt, f7.5. Irene v. h. Lotmeer, eig. K. Schenk, Anna Paulowna, f 6.6. Clara v. Cultura, eig. J. W. Lammers, M.meer, f 5.7. Vos, eig. H. de Graaf, W.Werf, eerv. verm. Éénjarige merries: 1. Julia v. d. Noorman, eig. E. Bruins, f 20; 2 Mirza, eig. A. Pruisen, Haarl.meer f 18; 3. Juliana v. Wieringermeer, J. P. Die- leman, M.meer f 17; 4. Irene v. Graan voor Visch, eig. A. Pruisen f 16; 5. Jeanne v. W.- meer, A. v. d. Heyde, Slootdorp f 15; 6. Al ma, eig. H. Hakvoort, Slootd. f 14; 7. Irene v. Prinses, eig. H. Geerligs, A. Paulowna f 12; 8. Betsy v. Volhouder, eig. P. Kistenma ker, Kolhorn f 10. Rijksbureau voor het Hotel-, Caié-, Restau rant- en Pensionbedrtjf De Directeur van bovenge noemd Rijksbureau, gevestigd te 's-Gravenhage. maakt be kend. dat het telefoonnummer van het Rijksbureau is gewij zigd in: 183.255 (vier lijnen). E. Bruins f 30.4. Cora eig. A. Saai Wie ringermeer f 25.—; 5. Marie eig. Jac. Woets idem f 25.6. Hectorine eig. H. de Graaf Wieringerwerf f 20.7. Nora v. Midden- meer eig. J. Schuringa-Schuringa f 16.—; 8. Helda v. Eldrik eig. W. v. Zadelhoff- voorn. f 15. Acht tot tienjarige merries. 1. Prinses eig. Jb. Geerlige voorn f 30. 2. Amalia eig. A Maars, Wieringerwerf f 25 3. Boulette v. d. Schuitgraaf eig. W. v. Za- delhoff f 20.4. Corrie v. 't Paviljoen eig. E. Bruin f 20.5. Mirza, eig. A. v. d Heij- de, Slootdorp f 15.—; 6. Clara v. Oudemo len A. Spaans f 10.—; 7. Flora eig. L. A. Cammaert voorn, f 10.—; 8. Niska eig. R. L. Waiboer voorn, f 10.— 9. Marga eig. A. v. d. Heijde voorn, f 10. ,Tot slot werde nde hengsten van de ver- eeniging Holl. Noorderkwartier voorge bracht, die zich ondanks het drukke dek- seizoen best lieten zien. ONTVREEMD. Vrijdagmorgen is tijdens de drukte bij de vleeschuitdeeling aan de noodslachtplaats te Slootdorp, een portemonnaie met een in houd van f 10.ontvreemd, toebehoorende aan mej. Z. Struiksma uit Wieringerwerf. Van dit geval is aangifte gedaan bij de po litie, in de hoop dat de dader gesnapt wordt. JULIAN ADORP. OVERGEPLAATST. Op zijn daartoe gedaan verzoek, is de be steller bij de P.T.T., de heer C. Boot, alhier met ingang van 31 Mei j.1. overgeplaatst naar het P.T.T.-kantoor te Den Helder. NOG EEN VERANDERING. De heer C. Rentenaar, Brugwachter 2e klasse bij de Ned. Spoorwegen aan de spoorbrug Koegras, alhier, wordt met ingang van 5 dezer, overgeplaatst naar de Hem- brug, post Sloterdijk bij Amsterdam. BREEZAND. WOONHUISBOUW. Het bouwen van een woonhuis voor reke ning van den heer P. Kooi, alhier, architect W. A. Hoep, alhier, is gegund aan den heer D. de Graaf, Julianadorp. TEXEL. Prijzen weer opgeloopen. De derde lammerenmarkt heeft dit jaar in onze gemeente een zeer prettig verloop gehad; de prijzen, die toch al hoog zijn, wa ren nog iets beter dan vorige week, zoodat zoover bekend is, geen enkele partij onver kocht is gebleven. De handel begon al vrij vroeg, er was reeds heel wat verkocht toen de aanvoer ten einde liep. Doordat de wei den in vrij wat beteren toestand zijn dan vóór de beide vorige markten, was de kwa liteit der aangevoerde dieren heel wat be- 'ter; 't waren over 't algemeen uitstekende lammeren, die aan de markt kwamen, 't Aantal koopers was ditmaal zeer groot en daar de aanvoer voor een 3de markt nu juist niet zeer groot was, liep de markt na 10 uur nog een weinig op. zoodat de meeste lammeren nog meer opbrachten dan f 25 per stuk, zoodat onze noteering van gister morgen nog aan den lagen kant is gebleken. De aanvoer bestond uit: 3412 lammeren f 21—30; 30 schapen f 28—32; 4 koeien f 290 375; 9 kalveren f 1435; 29 biggen f 28 40; 8 schrammen f 3545, PURMEREND. 3 Juni. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 68.000 Kg., handel vlug. hoogste prijs 40 plus f 35.25, 20 plus f 19—22 Kaasmarkt: 3 stapels kleine boerenkaas, wegentde 964 Kg. .prijs f 35.25 per 50 kilo, handel vlug. Runderen, totaal 479 stuks: 163 vette koeien voor de levering, 110 gel de koeien f 315430 per stuk, 157 melk koeien f 325525 per stuk, 7 stieren voor dc levering, 35 pinken f 200260 per stuk, 345 nuchtere kalveren; voor de slacht voor de levering, voor de fokkerij f 3055 per stuk. 23 vette varkens voor de slacht voor de levering, zeugen f 70—140 per stuk, 20 magere varkens f 20—45 per stuk, 257 big gen f 18—30 per stuk. 195 schapen f 30—45 per stuk. 218 bokken f 2565 per stuk. 508 lammeren f 20—30 per stuk. kipeieren 1.05 per Kg.. 1200 oude kippen en hanen: wit en rood f 13. idem blauw f 13 per kilo, konijnen f 215 per stuk. 100 eenden f 1 1.70 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Juni. (Officieele noteertna). Aanvoer: 1400 stuks bloemkool f 16.—, 2e soort f 12.80. Voorloopiee noteering (hedenochtend Wi uur doorgebeld). Officieele oriizen en aangevoerde kwantums van vandaag publl- ceeren wil morgen. BROEK OP LANGENDIJK. 4 Juni. 435 kg. rabarber afw. f 4.80: 114 st. bloem kool le f 16; afw. f 12.80 19741/Ó kg. tomaten *>44.-. ZEER GESLAAGDE EXCURSIE VAN DE AFD. NOORDHOLLAND DER NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Tijdens de vlot verloopen vergadering van de afd. Noordholland van de Ned. Heide- Maatschappij te St. Maartensbrug, van welke bijeenkomst wij in ons nummer van Zaterdag het verslag reeds opnamen, kwam de voorzitter, de heer G. Nobel, met een Jobstijding. Door verschillende omstandig heden kon een prettig plannetje niet door gaan en het bestuur wist dit niet vroegtij dig genoeg om nog andere maatregelen te treffen. Men zou namelijk het gezelschap van ruim zeventig personen met een werk- spoortje hebben willen vervoeren van St. Maartensvlotbrug naar het Zwanenwater, dat men 's middags onder leiding van den jachtopziener, den heer van Honscho ten zou bezichtigen. En dit nu, ging niet. Het bestuur zou trachten er wat op te vin den, in ieder geval kon een ander gedeelte van het programma, een wandelingdoor Wildrijk, doorgaan, want dit bosch ligt Slechts enkele minuten van de Vlotbrug verwijderd. Voor wie het nog niet weten: Wildrijk ligt op een lagen rug van oude binnenduintjes, op wat men in onze streek algemeen een „nol" noemt. Het bosch zelf moet al zeer, zeer oud zijn, maar het heeft lang geduurd voor men het in een of anderen vorm is gaan exploiteeren, eerst in het begin van de achttiende eeuw heelt zekere juffrouw Rolwagen er een hofstede laten zetten en opdracht gegeven het bosch te onderhouden. Nadien is het nog enkeie malen van eigenaar verwisseld, het heeft o.a. vrij lang behoord tot de bezittingen van den graaf van Wassenaar Obdam, tot het eindelijk in handen kwam van graaf Bentinck. In 1940 werd het bosch, zooals men weet door de stichting Noordhol- landsch Landschap, met medewerking van verschillende belanghebbenden van dezen heer gekocht. De hofstede van juffrouw Rolwagen is reeds lang verdwenen, een bij- behoorend „boschhuis" staat er nog, in het bosch zelf is nog duidelijk te zien. dat heel vroeger getracht is er een, wat men toen noemde „plantagie" van te maken, maar ook dat er jaren lang niets aan gedaan is dan door de Natuur zelf. Dit nu heeft het bosch geen kwaad gedaan, Wildrijk werd tot een schoon en romantisch bosch, waar de „ontaarde" nakomelingen van de eertijds met zorg gezaaide bloemen: wilde hyacin ten, lelietjes van dalen en wilde akeleien hier en daar en overal zijn neergestrooid. Stekelvarens vind't men er thans in groote hoeveelheden, kamperfoelie, brem, bosch viooltjes, speenkruid enzoovoort enzoo- voort, completeeren de rijke flora. En ver der is Wildrijk een uitgezochte plaats voor de zangvogels, men kan er de nachtegaal booren zingen, die volgens deskundigen hier zijn noordelijkste broedplaats in Ne derland heeft, roodborstjes, koekoeken en Kaaien vliegen rond en reeds bouwt de houtduif er zijn nest. Het is te begrb i, dat het gezelschap volop genoot en heer Breed, den boschwachter, dan' Was, voor alles wat hij had laten zien. Ondanks den vleeschloozen d'ag keung verzorgde koffietafel wachtte na de wan deling in café Homan. en niettegenstaande het voor dezen winterschen zomer drage lijke weer. liet men zich het „tijdgerecnt de erwtensoep goed smaken. Het bestuur bleek de oplossing van het "(Vvoervraagstuk gevonden te hebben: er SLOOTDORP. Goed materiaal op de keuring van „Het Ned. Trekpaard." 'k Heb mijn wagen volgeladen (Foto: Fred Groot). werd botje bij botje gedaan en dan kon het gezelschap in twee ploegen per melk- auto-met-gasgenerator naar den ingang van het Zwanenwater gebracht worden. Toen werden bedaagde dames tot water- vlugge nimfen, die met een sierlijk spron getje in het kaaszeil duikelden, dat op den bodem van de auto was gelegd, hoeren met namen en titels vleiden zich in beval lige houdingen tussehen de leden van het schoone geslacht of gingen manhaftig op den rand van de schutborden zitten. Het was een attractie, welke de mislukte reis met het spoortje deed vergeten, in de meest opgewekte stemming werd het avon tuur in het Zwanenwater begonnen. En nu zoüden wij graag onze pen in het potje met lyrische inkt doopen en trachten de schoonheid van het Zwanenwater en ziin omgeving te beschrijven, maar de eigenaar, Jhr. v. d. Poll. die bij hooge uitzondering het gezelschap toestond zijn bezit te be zichtigen. is wars van elke wat hij noemt „reclame", omdat dan de aanvragen voor excursies zeer vele zouden worden. Hij zou dieze moeten afwijzen, omdat het karakter van het Zwanenwater, de eenige groote broedplaats der lepelaars in Europa, geen massabezoek zou verdragen. Waar ook de Pers dezen dag gast was. ddent zij de wen- scheh van den gastheer te eerbiedigen. Wij betreuren het echter dat een dergelijk uit gestrekt stuk natuurschoon voor de ge meenschap verborgen blijft en het wil ons voorkomen, diat er wel een of andere weg gevonden zou kunnen worden, waardoor dit dorado niet angstvallig gesloten blijft, zon der dat het begrip reservaat verloren gaat. Zoolang Zwanenwater echter particulier eigendom is, valt daar natuurlijk weinig Op de Pinkstertentoonstelling van de Eerste Zaansche Zweefvliegclub, welke te Krommenie werd gehouden, was veel interessant materiaal bijeengebracht (Pex-Holland) toe de vleeschpositie van dit gewest kwam versterken. Uit den aard der zaak zal het nog lang duren, aleer het vee, dat er voor de weiderij uit is genomen, voor de slacht in aanmer king komt. Vermoedelijk zal dit wel niet voor September of October het geval zijn. „BEATRIX VAN WIERINGERMEER" (EIG. DIELEMAN) WINT DE WIS SELBEKER. Omtrent het droevige ongeval op het Alkmaardermeer, waarbij de heer Kortleven op zoo tragische wij ze den dood heeft gevonden, (zie ook de vóórpagina) vernemen wij nader/ dat een der. kinderen een vriendje was, n.1. een zoontje van de familie v. d. Bijl, eveneens uit St. Pancras. Deze jongen heeft den wal zwemmende kunnen bereiken. De beidé andere kinde ren waren door hun vader, die een goed zwemmer was. op den rug genomen, die op deze wijze eveneens den wal bereikten. Een van hen heeft daarbij nog veel water binnengekregen. Bij de poging om zichzelf daarna in vei ligheid te brengen, is de heer Kortleven door uitputting daarin vermoedelijk niet ge slaagd. De heer Kortleven, zoo vernemen wij nog, was een groot beoefenaar van de zeilsport. Ditmaal had hij een andere boot, dan waar mee hij gewend was te zeilen. Hierin is waarschijnlijk de oorzaak van bet ongeluk gelegen. Twee-jarige merries. 1. Diana, eig. J. P. Dieleman, voorn, f 25, en medaille; 2. Caline v. Zuidzande, eig. J. Onderdijk, M.meer f 22 en medaille; 3. Alma v. 't Paviljoen, eig. E. Bruins f 20; 3. Alina v. Djerkensteen, eig. E. Bruins f 20; 5. Eva V. Kolhorn, eig. J. P. Dieleman, voorn, f 18; 6. Camilla v. Zuidzande, eig. E. Bruins f 15; 7. Jacqueline v. d. Noorman, eig. E. Bruins f 15; 8. Syntje v. Zwingelspaan, A. v. Strien, Hoofddorp f 14; 9. Ineke v. Tienhoven, A. Pruisen, H.meer f 12; 10. Beatrix v. Scher merhorn, A. Barendregt f 10; 11. Agneta v. d. Waard, B. L. Waiboer f 10; 12. Mimie v. St. Kruis, E. Bruins f 10; 13. Zita, eig. J. Schuiringe-Schuiringa f 10. Driejarige merries: 1. Beatrix v. Wie ringermeer, J. P. Dieleman f 40 en wissel- beker; 2. Hennina, J. SchuiringaSchui- ringa. f 30.—I 3. Bironne v. d. Radboud- hoeve. E. Bruins f 25.4. Marsjenka v. d. Waard, R. L. Waiboer f 20.—', 5. Wanda v. Oostcrveld, G. H. Geerligs f 17. Vier tot zevenjarige merries, groote maat: 1. Corrie v. Bouwlust, eig. J. P. Dieleman f 50.—, tevens kampioen; 2. Gonny, eig. J. P. Dieleman, f 40.—1 3. Julma, eig. L. A. Cammaert, Wieringerwerf f 35.—: 4. Spera v. Bloemendaal. eig. W. v. Zadelhof!, DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. De Maandagsche veemarkt, die door de Pinksterdagen op Dinsdag werd gehouden, zag slechts een geringe aanvoer. In totaal waren er niet meer dan 36 koeien, waarvan er een 6-tal afgingen voor de wèiderij, zoo dat er voor Alkmaar en wijde omgeving voor de slacht niet meer dan 30 dieren disponibel zijn. Waar daarnaast het aantal nuchtere kalveren geleidelijk afneemt, heden wa ren er nog slechts 52 is te verwachten, dat deze week het vleesch dun gezaaid zal zijn. Naar men meent, is aanvoer uit de slacht huizen niet te verwachten en ook wordt niet gerekend op varkensvleesch, dat af en W.werf f 30.5. Kirsten v. d. Waard, R. L. Waiboer voorn., f 25.— 6. Astrid v. Dier- kensteeü. A. P. de Milliano. W.werf f 25.— 7. Olga v. Brugzicht, J. P. Dieleman, voorn, f 20.—; 8 Margot v. Espois, Jb. Geerligs, voorn, f 16.9. Lies. R. L. Waiboer, voorn, f 15.10. Paula. E. Bruins, voorn, f 15. 11. Ivonne. J. SchuiringaSchuiringa. voorn. 12.12. Bertha, R. Hoeksema, M. meer f 10.—; 13. Irene G. H. Geerligs, voorn, f 10. Vier tot zevenjarige merries kleine maat 1. Benita eig. J. P. Dieleman f 40.2. Elvira eig. A. Spaans f 35.—; 3. Jacoba eig.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3