Brillant werk van de „Dorus Rijkers" k prebthbeurten Brief uit Mokumerdam Distributie-nieuws Zaterdag 7 Juni 1941 Vierde Blad tftadinieuujLó Grepen uit het jaarverslag van de N.Z.H.R.M. Het bloed der „oude garde" voer in de jongeren 1 Bedrijfscom petitie Appèl voor oude en nieuwe H.A.V.-leden Slaapplaats voor stadgenooten Een advertentie in de Heldersche Courant „Concentratie..* en nog eens concentratie" voor winkeliers Hieuwt uit lUk Jan Mens schrijft: Zoo juist is verschenen nummer 51 van „De Reddingboot", het orgaan van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij. Behalve het jaarverslag over 1940 waaromtrent wij reeds enkele bij zonderheden publiceerden is dit nummer speciaal voor Den Helder belangrijk, aan gezien er in blijkt welk een record-jaar 1940 voor de bemanning van de „Dorus Rijkers" geweest is. Een drietal reddin gen nemen wij hieronder op, waarbij voorts vermeld moge worden dat tal van andere reddingspogingen in dat jaar eveneens in dit nummer van „De Red dingboot" gememoreerd werden. De „Dorus Rijkers" redt 48 man. Den 5en December 1940 voer de „Dorus Rijkers" ten 16 u. 10 uit op hét bericht, dat een stoomboot in nood verkeerde op de Zuider haaks. Wind N.W., kracht 6; aanschietende zee. Inderdaad werd op de Zuidelijkste punt van de Zuiderhaaks een groot stoomschip aangetroffen, dat het sein N.C. voerde. Het achterschip lag diep, het voorschip stak om hoog. Ondanks de ruwe zee gelukte het on- middelijk verbinding te maken; de opvaren den hadden alle maatregelen getroffen om het schip met spoed te verlaten. Stormladders en vangtouwen hingen reeds overboord, zoodat de redding vlot verliep. Wel stootte de „Dorus Rijkers" enkele malen zwaar tegen het gestrande schip, doch dank zij de ebstroom werd zij goed langszij gehouden. Toen alle 48 opvarenden aan boord waren, kostte het veel moeite om vrij te komen van het gestrande schip, doch tenslotte lukte dit en de terug tocht werd aanvaard. De geredden wilden zich echter niet benedendeks begeven en bleven op het achterschip bij elkaar staan. Hierdoor geraakte dit, mede ten gevolge van een hooge achteroploopende zee, onder water, zoodat de geredden tot hun middel te water stonden. Nadat de schipbreukelingen beter over de reddingboot verdeeld waren, kwam zij beter te liggen. Na drie mijnen op vrjj korten afstand te zjjn gepasseerd, werd ten 19 u. de haven van Nieuwediep bereikt. Tijdens deze red ding is het groote nut en de doelmatig heid van den rubberfender opnieuw duide lijk gebleken. Behoudens een kleine be schadiging aan den z.g. Gausskabel leed de boot geen averij. Een der meertrossen ging bij de redding verloren. Stranding Zweedsch s.s. „Ossian". Den 6en December 1940 voer de „Dorus Rijkers" ten 10 u. 30 uit op het bericht, dat een stoomschip was gestrand op den Zuidwal beoosten fort de Harssens. Het was zwaar stormweer, wind Z.W. Langszij gekomen van het gestrande schip, het Zweedsche s.s. „Ossian", dat ter reede was aangevaren door een ander schip en om zinken te voorkomen op den Zuidwal was gezet, bleek assistentie van de reddingboot nog niet noodig te zijn, zoodat de „Dorus Rijkers" terugkeerde. Ten 14 u. was de storm tot orkaankracht (sterkte 10) toegenomen en het water „stoof". De „Ossian" heesch het noodsein. Onmiddellijk voer de „Dorus Rijkers" weer uit. Het voor schip bleek onder water te zitten, de beman-_ ning bevond zich op het achterschip. Alle 22 opvarenden werden aan boord van de redding boot genomen. Ten 16 u. werden zij te Den Helder aan wal gebracht. Nachtelijke redding. Korten tijd, nadat de „Dorus Rijkers" van den tocht naar de „Ossian" was teruggeko men op 6 December 1940 ten 16 u. 30 werd bericht ontvangen, dat noodseinen wer den gegeven achter het fort. In de veronder stelling, dat hiermede fort Harssens bedoeld werd, vertrok de „Dorus Rijkers" naar de reede, doch aldaar werd geen in nood verkee- rend schip aangetroffen. Teruggekomen in de haven bleek zich dit bezuiden fort Oostoever te bevindei.. De wind was Z.W., kracht 10 11. Intusschen begon de duisternis te vallen en uiterste waakzaamheid was geboden in ver hand met de geringe diepte bezuiden de ha- Ven van Nieuwediep en de aldaar liggende Wrakken. Het was een uiterst moeilijke en zeer gevaarlijke navigatie. Eindelijk trof men den botter „HD 82" aan, die in zeer moeilijke omstandigheden verkéerde. De uit 3 koppen bestaande bemanning was er slecht aan toe. Na vier mislukte pogingen gelukte het ver binding tot stand te brengen en de terugtocht, met den botter op sleeptouw, ving aan. Het was intusschen volslagen donker geworden, zoodat oriënteering practisch onmogelijk was. Het water woei op en de „Dorus Rijkers" stootte verschillende malen zwaar aan den grond. Het gelukte evenwel den haveningang te vinden. Den volgenden morgen heeft de schipper van de „HD 82", P. de Boer, persoonlijk zpn welgemeenden dank betuigd voor het mooie werk door de bemanning van de „Dorus Rijkers" verricht. Van de gebroe ders De Boer ontvingen wij bovendien navolgend schrtjven: ^Hiermede geven wij ons op als contribuant der N.Z.H.R.M. Het bedrag (f 5.maken wij per postgiro over. Dit toetreden spruit voort uit de groote erkentelijkheid voor de bemanning der ,fio^us Rijkers" (alsmede voor het materieel der N.Z.H.R.M.) voor de bijeonder moeilijke tocht en behouden binnenbrengen van ons visschersvaartuig HD 82, tjjdens vliegend stormweer. Hier mede is weer gebleken, dat het prima materieel der N.Z.H.R.M. alsmede de uit stekende bemanningen tot geweldige prestaties in staat zijn. Nogmaals onzen oprechten dank". Wel duidelijk blijkt uit het bovenstaande, dat het bloed der „oude garde" ook in de „jonge garde" zit. De „jonge garde"... dat zijn de mannen als schipper Bot, Piet Bot, B. de Boer, J. J. Fillerup, J. J. Runnenburg en P. de Wit. Zij allen hebben bewezen voor hun, juist nu uitermate zware taak te staan en in de huldigihg van hen moge men zien een stoffelijke waardeering die wel bij uitstek verdiend was. Wij mogen besluiten met er op te wjj- zen, dat het noodzakelijk, dringend nood zakelijk is dat men de Maatschappij thans steunt. De inkomsten zjjn uiter aard minder geworden en zonder de par ticuliere sympathie, omgezet in klinken de munt, kan het werk van dit prachtig stuk vaderlandsch bezit niet voortgezet worden. Steunt dit werk! Contribuant zjjt ge reeds voor een rijksdaalder per jaar. Of stort een gift ineens op de giro van de Mij., nr. 26363 Amsterdam. Men verricht er een goede daad mede! A.s. Donderdag vangt de training aan den Sportlaan weder aan. Zooals uit een in dit nummer opgenomen advertentie blijkt heeft de H.A.V., de Hel- dersche Athletiek Vereeniging het plan op gevat weder met de training van haar leden aan te vangen en wél op a.s. Donderdag, 12 Juni. De training geschiedt door den heer H. Enklaar en wel op het terrein aan den Sport laan. Voor de uren, waarop getraind wordt, leze men de desbetreffende advertentie. Breezand, Meerweg 20 (15 minuten loopen van spoorweghalte), disponibel slaapka mertje. Liefst menschen z. kinderen, event. 1 kind. Zelf beddegoed meenemen. Onlangs slaagden voor het diploma Machi- neschrjjven aan het Instituut „Mercurius", Loodsgracht 72, alhier: Mej. 31. P. Munler, Mej. A. E. Buys en de heeren P. Njjhof eni J. W. Jas, allen leerlingen van b.g. Instituut. komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie Uitslagen: Vrijdag: L.B.D. 1—Walbedrijf 8—0. R.W.J.—B.W.W. 1—1. Programma: Heden: Terrein: Helder. Aanvang 15.00 uur: ScheepsbouwTorpedo Atelier. Scheidsr. W. Goudswaard. Terrein: H.R.C. Aanvang 14.30 uur: Thor—W.T.B. Scheidsr. E. Krab. PROGRAMMA VOOR DE WEEK VAN 9 T.M. 14 JUNI. Maandag: Terrein H.R.C. Aanvang 19.00 uur. Scheidsr. v. d. Kooy. B.W.W.Water- en Lichtbedr. Terrein Helder. Aanvang' 19.00 uur. Scheidsr. C. Makelaar. WalbedrijfDe Roode Haan. Dinsdag: Terrein H.R.C. Aanvang 19.30 uur. Scheidsr. Avontuur. A.P.GL.B.D. 2. Woensdag: Terrein H.R.C. Aanvang 19.00 uur. Scheidsr. Steenkist. Gem. WerkenP.T.T. Donderdag: Terrein H.R.C. Aanvang 19.00 uur. Scheidsr. v. d. Hoff. Water- Lichtbedr.—R.W.J. Terrein Helder. Aanvang 19.30 uur. Scheidsr. Huizing. W.T.B.—A.P.G. Vrijdag: Terrein H.R.C. Aanvang 19.00 uur. Scheidsr. Goudswaard. WalbedrijfScheepsbouw. Zaterdag: Terrein H.R.C. Aanvang 14.15 uur. Scheidsr. Steenkist. DeboL.B.D. 1. Terrein H.R.C. Aanvang 16.00 uur. Scheidsr. v. d. Kooy. De Roode Haan-Torpedo Atelier. Terrein Helder. Aanvang 15.00 uur. Scheidsr. E. Krab. WillemsoordThor. Er wordt tegenwoordig weer gevoetbald in onze stad. Jong en oud hebben de voetbal schoenen aangetrokken en bestrijden elkaar op het groene veld. Dat de voetballerij nog groote aantrekkings kracht heeftdat is een feit wat vaststaat. Eenige weken geleden deed zich een geval voor, dat dit duidelijk demonstreert. Een jong „broekie", die ook in zoo'n be drijf selftal speelde, had zich al langen tijd daarvóór op de wedstrijden geconcentreerd, lederen dag oefende hij zich, hetzij met den bal of door gymnastische toeren zooals knie- buigen, doorzakken en beenbewegingen. Einde lijk, na vele en velerlei moeilijkheden te hebben overwonnenmoest zijn elftal in het veld. H ij was fit.' Het was geen onverdienstelijk debuut van hem en reeds zat de tweede wedstrijd hem al weer in het hoofd. Duidelijk kwamen hem de woorden van den heer Lotsy in de ooren: Concentratie en nog eens concentratie. En hij concentreerde zich, trainde weer' en deed zijn dagelijksche oefeningen. En weer zou hij op het groene tapijt zijn gestart, wanneer niet „een vrouw" in het spel was. Of liever ge zegd twee vrouwen; de eerste bracht hem in de verleiding, zoodat hij een uur over tijd thuis kwam en de tweede strafte hem. Geen voet balwedstrijd. Even afgedwaald van de concentratie kostte hem dus het genot van 6 maal 15 minuten ach ter een bal aan te hollen. Gelukkig voor ons „broekie" ging de wed strijd niet door, zoodat hij niets miste en zich in het vervolg weer kan concentreeren en desnoods nog een slippertje kan maken Inleveren van bon 31 (suiker) In het tijdvak van 9 tot en met 13 Juni 1941 behooren de detaillisten in te leveren de bonnen no. 31 van de bonkaart algemeen, in veelvouden van 10 stuks met een minimum van 40 stuks. Hieronder mogen maximaal 9 restantbonnen no. 21 voorkomen. De bonnen moeten zijn geplakt op opplak- vellen MD 18 (opplakvel consumentenbonnen groot model) en behooren te worden inge leverd met een ontvangstbewijs MD 201 A (ontvangstbewijs consumentenbonnen diverse kruidenierswaren Andere formulieren kunnen voor deze in levering niet worden gebruikt. De ontvangstbewijzen moeten door de detaillist zelf onderteekend zijn. Nadrukkelijk wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat de detaillisten uit sluitend op den voor hen vastgestelden dag kunnen inleveren, en wel voor codenummer: 1001 t.m. 1999 op Maandag 9 Juni 1941 2001 t.m. 2999 op Dinsdag 10 Juni 1941 3001 t.m. 3999 op Woensdag 11 Juni 1941 4001 t.m. 4999 op Donderdag 12 Juni 1941 5001 t.m. 5999 op Vrijdag 13 Juni 1941 Aardappelhandelaren Van Maandag 9 t.m. 12 Juni 1941 kunnen de bonnen 3 en 4 van de aardappelen distri butie bonkaart bij den distributiedienst wor den ingeleverd. Visscherij Door 80 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 5261 kg aal en paling, van 40435 kg per vaartuig; 20 kg spiering 3036 ct.; 25 kg snoekbaars; 400 kg voorn tegen minim. prijs; 61 m. possen 1.75 per 25 kg en 80 m. nest, prijs 34 ct. per mand. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Marjjtje, d. v. J. de Vries en T. de Vries. ONDERTROUWD: A. de Vries en L. Kra mer. OVERLEDEN: Hendrik, oud 1 maand, z. v. K. Post en A. van Urk. HISTORISCHE VONDST. T. H. Schenk heeft dezer dagen in het droog gevallen land een oude vaas gevonden. De vaas heeft een blauwe kleur en is dik buikig met een lange hals. Aan de eene zijde staat de burcht Oberwezel, en aan de andere zijde staat de burcht Katz afgebeeld. De vaas is voor belangstellenden te bezichtigen, en zal later aan een museum geschonken wor den. Urk, 5 Juni. Door 100 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 7530 kg Aal en Paling, van 25 tot 250 kg per vaartuig, prijs 621.54, 160 kg Voorn, 710 ct. per kg. 80 manden Possen, 1.20 en 190 manden Nest, 34 ct. per mand. OVERLEDEN. Alhier is op 87-jarigen leeftijd overleden de oudste mannelijke inwoner van Urk. Hoewel hij van Vollenhoofsche afkomst is, woonde hij reeds jong op het eiland. De overledene was een bekende persoonlijkheid door de herstel lingen der zeeweringen, zoowel op 't voorma lig eiland als op de eilanden Schokland en Marken. Westerkerk (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk (Bethelkerk). Voorm. 10 uur: Ds. P. Veenhuizen. Openbare Belijdenis. Voorbereiding H. A. Nam. 3 uur: Ds. Veenhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, Leesdlenst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). V.m. 10.30 uur Ds. W. J. F. Melners, Evangelisatie (Palmstraat). Voorm. 10.30 uur, Cand. L. D. v. Djjl t« Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) 's Morgens 11 uur: H. Dienst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) Voorm. 10.30 uur, Dienst. Nam. 5 uur, Dienst. Leger des Heils (Zaal Spoorgracht 3435). 's Morgens 10 u. Heiligingsmeeting, 's Midd. 12 u. Zondagsschool. 's Avonds 7 u. Verlossingssamenkomst. Woensdagavond 7.30 Schriftlezing. DIENSTEN EN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. P. H. Kapteyn, Noordscharwoude, vm. 10.30 uur, Ds. Nell. Nieuwe Niedorp, nam. 3 uur, Ds. Nell. Winkel, voorm. 10.30 uur, Ds. Krop. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. van Beek. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur, Ds. van Biemen. Oude Niedorp, geen dienst. Koedijk, voorm. 10.30 uur, de heer C. A. Korn- dörffer. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorst» man. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Huisduinen, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Ooster- baan. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, de heer J. H. Rawie, Theologisch Cand., Haarlem. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. H. J. de Wilde. Broek op Langendijk, nam. 7.30 uur, Ds. Oosterbaan. Geref. Kerk. Julianadorp, nam. 6 uur, Ds. Veenhuizen. Anna Paulownapolder, nam. 6 uur: Cand. J. v. d. Mye, van Schagen. Schagen, voorm, 10 uur, Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Nam. 2.30 uur, Ds. S. Greving van Dirks- horn. Openbare belijdenis. Kolhorn, voorm. 10.30 uur. Cand. Wamsteeker van IJmuiden. Nam. 3.30 uur. Cand. Wamsteeker. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. ter Linden, van Amsterdam. Bevestiging lidm. Nam. 3.30 uur, Ds. ter Linden. H. A. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur de heer F. van Rossum, Nieuwe Niedorp (Ned. Herv. Kerk), voorm. 10 uur, samenkomst. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging, Bijeenkomst Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. The Star of Hope Mlssion. Julianadorp, geen dienst. Waarde Cornelius Ik zei de gek!) heb lol aan jou, waarde vriend, omdat je zo lekker van je af weet te bijten. Goed, laten we de discussie dan slui ten, na vastgesteld te hebben, dat je niet van verwaandheid nevens je kostbare schoenen loopt. Er wordt plechtig acte van genomen. Trouwens, ik wist het wel, dat jij de eenvoud zélf bent dacht je dat ik met een parvenu deze gezellige briefwisseling onderhoudf Kom nou Ja, Coralianus, zo zijn de Pinksterdagen weer bijgezet in het mausoleum onzer herinne ring; het waren een paar gezellige dagen, we kunnen er weer een poosje op teren. Wat we uitgespookt hebben f Wel, de eerste dag ben ik met Lucie het Gooi in gefietst: Spandcrswoud, Bantam, Bussum en Hilversum, en vjlak voor het Raadhuis blies de fietsband van m'n doch ter zijn laatste adem uit. We hebben hem voorzichtig gelapt, en zonder verdere tegen spoed onze kruistocht door de Tuin van Am sterdam voortgezet en tot een goed einde ge bracht. Ja, dat was me een drukte op de weg, beste vriend. Tienduizenden Mokummers hadden hun stalen ros bestegen en trapten zingend de stad uit. Als je zo op de Muiderstraatweg keek, leek het net alsof er geen Amsterdammer in de stad was achtergebleven, zó druk was 't. Ik maak me sterk, dat de eerste Pinksterdag er zeker een 70- of 80 duizend fietsers Gooi- ivaarts in zijn getrokken, waarbij geteld moeten worden de peddelaars die naar Zandvoort en omstreken getogen waren, om te genieten van de zilte baren. Alzo heeft fietsend Amsterdam deze dagen heel wat rubber versleten op de vierkante tegels van de rijwielpaden. Ach ja dat kostbare rubber het viel te bemerken, dat er velen opuit getrokken waren met banden, welke nu juist niet in een schitte rende toestand verkeerden. Het aantal lekke bandjes was legio. Enfin, wij ontkwamen er evenmin aan. Hoe dat komende zomer moet gaan, laat zich raden. Er zal heel wat genoe gen en eenvoudig plezier aan de dgk gezet moeten worden. En dat vind ik jammer. Ofschoon de echte Mokummers nu juist niet de ideale natuurminnaars blijken te zijn, mijn waarde. Ik bedoel niet te zeggen dat wij de natuur gaan beschadigen, maar zodra een Am sterdammer bos of hei ruikt, wordt, hij luid ruchtig. Het Spanderswoud weergalmde dan ook van het gekweel der hoofdstedelijke voge len, en ik, die om de drommel geen Nurks ben en niet bang voor een leeuw op de weg, erger me daar toch een pietsie aan. Want in een bos verlang ik stilte, anders hoef ik er niet naar toe, dan kan ik wel blijven luisteren naar de radio van m'n buren, want zelf bezitten wij zo'n huistiran nietEnfin, laat ons ons goede humeur bewaren en ons niet ergeren aan kleine dingen er zijn waarachtig erger ergernissen in de wereld. En alle ergernis, voor zover aanwezig, versmolt bij het aanzien van een prachtig-gebraden hoen, dewelke Ali tijdens onze afwezigheid ter panne had ge leid En de tweede dag, waarde collega, zijn we gezamenlijk als een verloofd paar naar de Jan Sluiters-tentoonstelling in het Stedelijk Museum geweest. Leuk is dat, als je weer 'es met je vrouw alleen op stap gaat, zonder de jongens! Ik kan het ieder getrouwd paar aan bevelen: je wordt er jonger van! Ofschoon het daverend vol was in het Museum, en dan krijg ik het al gauw te benauwd. Zo hebben we een paar uurtjes aan de kunst gewijd, en aan het publiek, want ik weet nooit wat interessanter is. En daarbij komt, dat Jan Sluiters mijn fort niet is, naar mijn gevoel gaat hem alles te ge makkelijk af. Natuurlijk heb ik respect voor zijn werk, Sluiters is een grandiose kunstenaar toch zit er iets in zijn werk, dat mij niet aanstaat. Komt dat misschien door het feit, dat ik b.v. Van Gogh veel beter versta, al was deze laatste technisch beslist de mindere van Sluiters. Vincent van Gogh trekt mij daar om vermoedelijk meer, omdat hij de schilder van de armoede en het verworpene was, terwijl bij Sluiters geen spoor van armoede te beken nen valt en dat vind ik een tekortkoming. Al zijn doeken branden van vurig en vol leven, het welgeschapene viert er hoogtij maar waar blijft de kromgewerkte, geslagen stak ker, die Van Gogh te beelden wistf Zelfs zijn kinderen, hoe edel ook geschilderd, blijven im mer de kinderen uit een gegoede klasse, en dat hindert me. Doch Cornelius, dat zyn maar leke-praatjes, hoor! Wat weet ik van het zweet en bloed dat een kunstenaar als Sluiters vergoten moet hebben, eer hij zijn signatuur onder een doek kon zetten f Niets immers. En ik neem aan dat 99 procent van het publiek dat evenmin weet, en dat is maar goed ook. En dat Sluiters schildert met zijn hartebloed is zeker: bekijk zijn bloemen maar eens! Daar zit zwier in, en kracht, dat is werk van een ras-artist. En na afloop zijn we een kopje koffie gaan drinken in een kleine conditorei, waar we in onze jeugdjaren dikwijls kwamen. Leuk is dat! Het verleden keerde weer, mijn gade kwam tot de conclusie, dat ik in de jaren zo attent niet was geweestAlleen jammer, dat we de bonnen vergeten hadden, en wij nu geen moccapunten konden snoepen, zoals wij dat vroegerin de dagen van weleer, zo genoeglijk konden doen. Doch dat was slechts een klein vlekje op een gezellige middag, het heeft onze stemming niet weten te bederven. Ik heb in je krant gelezen, waarde vriend, dat de Hartjesdag in 't (o dierbare ingezon den-stukken-schrijver!) Nieuwediep rustig ver lopen is. Nou, hier was-ie raak! Neem me niet kwalijk, maar ik heb een zwak voor de aloude traditie van de Hartjesdagik heb d'r zelf stevig aan mee gedaan, en het heeft, meen ik, geen schade aan mijn ziel veroorzaakt. Zater dagochtend kwart voor vijf werd ik in mijn dromen gestoord door mijn dochterlief, die ge kleed en wel de trap afsloop, en even later met gejuich begroet werd door een grote schare jeugdige tuindorpers en tuindorpsters, die joe lend en zingend door de staken trok. Het moge onpaedagogisch zjjn, maar ik heb stiekum ge noten van de levenslust, welke zich op dat vroege uur zo stevig manifesteerde. Want er zit toch iets gezonds in, een keer per jaar de beest te kunnen uithangen, te schreeuwen en met een leeg biscuitblik achter je aan door de straten te rennen. Stel je eens voor, Cornelius, dat aan ons, volwassenen, dat vergund was! Lekker aan de bel te rossen bij iemand waar je, met permissie, de pé aan hebt, en hem dan uit het volst van je gemoed gaan uitschelden voor Luilak! F\jn zou dat zijn Want, mijn waarde, al zjjn wij volwassen, toch blijven wij gelijk de kinderkens. Als het toegestaan zou worden met een rammelblik door de ochtend-stille straten te trekken, deed ik morgen aan de dag mee, reken maar! Al de opgekropte levensdrift eens te uiten, al wat een mens aan saggerijn een vol jaar met zich mee sleept, er eens helemaal uit te schreeu wen, het lijkt me erg aantrekkelijk. Het was alleen jammer, dat door de omstandigheden de bakkers de warme Luilakbollen verstek had den doen gaan, zo werd het feest slechts een half feest. Want de Luilakbollen, warm uit de oven en lekker gesmeerd met dik boter en suiker ik proef ze nog. In mijn „K o e n" heb ik er van verteld, en het. deed mij deugd, dat de jeugd van heden nog even vitaal is als in mijn jonge jaren. Dat geeft den burger moed Cornelius, ik breng een eresaluut aan de lezérs van de Heldersche Courant. Veertien dagen geleden vroeg ik of er ook iemand was, die mij aan bronnen kon helpen voor mijn boek over Leeghwater. Laat ik daar een pracht- connectie door aangeknoopt hebben! Voorlopig betuig ik allen die mij schreven, mijn harte lijke dank. Dit blijk van medeleven heeft mij werkelijk goed gedaan. En zo, beste vriend, gaan we op de Zomer toe, en aan het maken van plannen voor de vacantie. Ja, Huisduinen dat wil niet uit mijn gedachten. Maar daar zal wel niet veel van kunnen komen dit jaar, of de oorlog moet spoedig finis zijn, zoals wij nog steeds hopen. Als dat zo is, knoop ik er een week Huis duinen aan vast, want dat strand daar, en die zee, en die gezellige vrijheid, waar vind je dief Je zingt nu wel een loflied op Bergen, maar ik ken Bergen, het is er schoon doch lang niet zo gemoedelijk, en daar hou' ik van Maar als je wilt, kijk eens voor ons uit. Niet in Bergen, dat ligt me te ver van de zee, maar b.v. in Egmond. In mijn jeugd heb ik daar nog eens met een zangvereniging gezon gen bij de oude robben van de Prins Hendrik stichting, en ben stiekum een heel eind ge klommen in de hoge mast, die voor het ge bouw stond. Verroest ja, dat lijkt me wel wat! Maar het moet niet deftig zijn, je weet wel wat ik bedoel. Gewoon huis-tuin-en-keuken be diening, rustig en schoon. En 'n stukkie strand om de tent op te zetten, en dan maar badde ren en zonnen. Verhip, ik heb in de gaten dat ik lang over m'n takst heen ben. En dan zou je het blauwe potlood moeten gaan hanteren, en dat zou jammer zijn. Laat ik je dus op de valreep gauw het beste wensen, kijk uit naar een onderkomen, waar wij tezamen, zo wij hopen, een gezellig uurtje zullen- doorbrengen. Tot dat genoegen, met de hr. groeten aan de vrouw, je dw. JAN. P.S. Over de pilaf van de vorige week ont ving ik een briefje van een Turk; h\j schrijft me dat echte pilaf een mengsel is van rijst, stukjes vleesch, uien, tomaten, kerry, Spaanse peper, laurierblad, plus nog een paar kruidig heden. We hebben een proef ermee genomen: het was een verrukkelijke prikkel-idylle! Voor lieden met snert in de zuigfles zéér aan te bevelenj.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 11