Tegen kippenboet verhuurders en andere asociale elementen Ergerlijk vandalisme BREGMAN DE WEEK. Huisduinen ontvangt dagjesgasten Zaterdag 7 Juni 1941 tfiadósiLeuuM Yl.lt.V.cf&Actt %icK ten óJtfdjxLt Tweede Blad 10 Behoorlijke koeien voor Den Helder Onbewoonde huizen worden geplunderd 30e Oude, KloJi Voorkoming van stoornis bij waterlevering 25 jaar Medicijnman in Feiten en Fantasieën De districtsleiding N.V.V. Den Helder deelt mede: Reeds bij den aanvang der evacuatie, heeft de pers en in het bijzonder de Heldersche Courant, meermalen gewezen op de vaak over dreven prijzen, die noodgedwongen betaald werden en nog worden door de Heldersche vluchtelingen, voor het gebruik van bollen-, en andere schuren, kippenboeten, kamer met of zonder gebruik van keuken en al dergelijke woon- en slaapgelegenheden. Verhuurders van deze onderkomens meen den, zonder blikken of blozen, dat de Helder sche vluchtelingen, het gevoel van veiligheid buiten onze bedreigde plaats, op een zoodanige manier te moeten laten betalen, dat elke rede lijkheid verre te zoeken was. Prijzen als 5voor een kippenhok, 8.voor kamers, 6.voor slaap kamers, 3.voor een hoekje op een zolder, waar men met 10 12 personen sliep, waren en zjjn nog geen uitzonde ring. Dezer dagen werd voor een kamer met ge deelte koegang 6.25 gevraagd in de over tuiging, dat de Heldersche vluchteling zich „en pension" moest beschouwen. Een eigenaar van een boenhok, huur 6. per week, electriciteit inbegrepen, wenschte na 11 uur 's avonds geen stroomverbruik. Waterverbruik, het meest noodige voor het elementaire gezondheidsbegrip werd niet meer toegestaan door een verhuurder toen zijn „gast", Heldersche vluchteling weigerde meer huur te betalen als over eengekomen was. Electriciteit werd afgesneden door een anderen verhuurder, toen de huurder van een schuur een kwitantie van de betaalde huur verlangde. De andere kant. Wij willen niet doen voorkomen alsof alle vluchtelingen zoo behandeld worden. Gelukkig zijn ons vele gevallen bekend, waarbij de ver huurder wel zooveel gemeenschapsgevoel be zat om van de evacué's een billijken prijs te vorderen. Ook wel eens zeer weinig liet be talen. Te betreuren is het, dat van deze „vraag en aanbod"-theorie niet slechts de beter ge situeerden de dupe werden, doch in de meeste gevallen de luijden met de smalle beurzen, werknemers die van een karig loon al deze kosten moesten bestrijden en anderen met hen gelijk te stellen. Wat de Districtsleiding dezer dagen ln de pers verkondigd heeft, den strijd tegen asociale-daden, zal ook uiting en toe passing vinden in den strijd tegen deze misstanden. Ons iniatief wordt door het N.V.V. in alle opzichten gesteund en reeds zijn b.v. in Heer Hugowaard goede resultaten te boeken. Besprekingen tusschen Burgemeesters. Besprekingen met de H.H. Burgemeesters van Den Helder, Heer Hugowaard, Schagen, Anna Paulowna, Zijpe en Callantsoog zijn gehouden en zonder onderscheid werd hunne volledige medewerking toegezegd om tot betere toestanden op dit gebied te komen. Deze zaak wordt op verschillende manieren aangevat, rékening houdend met de plaatse lijke omstandigheden, die natuurlijk overal anders zijn. Den Helder: De burgemeester zal voor het landelijk deel der gemeente een commis sie inschakelen, welke commissie een onderzoek zal instellen naar alle geval- len. Men wachte rustig de werkzaam heden dezer commissie af. Schagen: De burgemeester van Schagen zal aan alle evacué's een formulier laten overhandigen^ waarin verschillende vra gen worden gesteld, b.v. hoeveel be draagt de huur voor het bewoonde ge deelte van huis, schuur of andere locali- teit. Welke prijs acht de huurder billijk? Een commissie, bestaande uit de ge meente-architect, een particuliere bouw kundige en een plaatselijke vertegen woordiger van het N.V.V. (J. Helder, Lauriestraat E 25) zal de huurprijs be- oordeelen. De ingevulde formulieren moe ten op het Raadhuis ingeleverd worden. Heer Hugowaard: Marechaussee's leiden hier het onderzoek. Stuk voor stuk worden de Helderschen bezocht en de kwestie met verhuurder en huurder besproken. Bjj klachten vervoege men zich aan het bureau der Marechaussee, Middelweg G 146, Heer Hugowaard Z. Andere gemeenten: Voor St. Pancras, Broek op Langendük, N. en Z. Scharwoude en Oudkarspel vervoege men zich met ge gronde klachten bij de plaatselijke ver tegenwoordiger van het N.V.V. District Alkmaar J. v. d. Abeele, Oosterstraat 42 Noord-Scharwoude. Zoo noodig zal deze zich tot de autori teiten wenden. Anna Paulowna: De burgemeester van Anna Paulowna heeft de toezegging gedaan, dat door hem, bij gerechtvaardigde klachten, zal worden ingegrepen. Men wordt verzocht in eerste instantie aan het Raadhuis melding te maken van eventueele grieven. Advies kan ook wor den verleend door de Districtsfuntiona- rissen van het N.V.V., C. Bot. p.a. Molen vaart 291 en H. Wriede Balgweg 27, Breezand. Zijpe; De burgemeester van Zijpe heeft zich bereid verklaard alle gegronde klachten, ingediend ten Raadhuize te Schagerbrug, direct te onderzoeken. Dit in afwachting van de aankomst der marechaussee. Callantsoog: In Callantsoog Wordt door den burgemeester een commissie ingesteld, bestaande uit den heer Burgemeester, een bouwkundige en N.V.V.-vertegen- woordiger, P. Bakker, huize „de Snip". Ook hier worden formulieren aan de evacué's uitgereikt, welke ingevuld ten Raadhuize moeten worden ingeleverd. Voor alle hier niet genoemde gemeen ten in den kop van ïv'oord Holland ver voege men zich voorloopig aan het Districtsbureau N.V.V. Spoorstraat 112. Telef 611. Geopend van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. Van bevoegde zijde werd ons nog meege deeld, dat ter beoordeeling van kwesties over huisvesting, eventueel verbetering, enz. een door de autoriteiten ingestelde centrale com missie voor Noord Holland, een dezer dagen haar werkzaamheden zal beginnen. Het N.V.V. zal in deze huurkwestie zijn be moeiingen niet alleen over de aangesloten leden, doch over anders- en ongeorganiseer den uitstrekken. Een ieder; die meer móet betalen dan redelijk kan worden geacht, weet thans wat te doen en vervoege zich aan de opgegeven adressen. We willen hier nog aan toevoegen, dat nie mand bevreesd behoeft te zijn voor huurop- zegging, uitzetten of dergelijke. Voor ieder een stukje vleesch beschikbaar. Toen wij in den loop van de week ons oor te luisteren legde met betrekking tot de kansen van den vleeschaanvoer van heden waren de geruchten dienaangaande niet bijster rooskleurig. Met Pinksteren had men een teleurstelling geboekt, maar voor dezen Zaterdag veronderstelde men dat het al niet beter zou zijn. Evenwelhet is wel beter. Gisteren zijn een 10-tal behoorlijke koeien aange voerd, die vandaag en eventueel de vol gende week verkocht zullen worden. 10 Koeien. Dit beteekent_ dat er voor iedere huismoeder, die nog over bonnen be schikt vleesch te krijgen zal zijn, zij het dat men zich er geen gouden bergen van moet droomen. Met eenige bescheidenheid (en die hebben we zoo langzamerhand ons wel aangeleerd!) komen we er echter van de week wel. Enkele kalveren werden eveneens aan gevoerd, hoewel de hoeveelheid geen naam heeft. Varkens waren voor Den Helder in het geheel niet disponibel. Al met al... geen reden om ontevreden te zijn., Een premie voor den gene, die de daders aanwijst. Er doen zich helaas in onze stad ergerlijke staaltjes van vandalisme voor. Het is mis schien beter in dit geval te spreken van roof zucht. De onbewoonde huizen, die door tal van stadgenooten werden achtergelaten in de hoede van de beschermende politie-macht, zijn een prooi geworden van een bende ver nielzuchtige en roofzuchtige individuen. Het is niet mogelijk, dat de politie, de marechaus see en eventueele andere beschermende in stanties, overal een post uitzetten. Het ter rein is te uitgestrekt, het aantal objecten, dat voor roof in aanmerking komt, te groot. Nu vele duizenden stadgenooten des avonds om half of uiterlijk om 9 uur, Den Helder hebben verlaten en hun wo ningen onbeheerd achter moeten laten, heeft de bende zich opgemaakt, om van deze voor de Heldersche inwoners toch reeds ongelukkige omstandigheden, mis bruik te maken. Ze breken deuren open, slaan ruiten in, breken schoorsteen mantels af, hebben spiegels van vaste waschtafels gehaald en plegen meer mis daden, tot groote ergernis en teleurstel ling van de menschen, die den volgenden dag in hun woning komen. Belemmeringen kennen deze vandalen niet. Een met prikkeldraad afgerasterd erf kan hen niet verhinderen, het doel van hun tocht te bereiken. Een goed gesloten deur weerhoudt hen niet, hun rooftocht in het huis te houden en zoo kan men zich moeilijk beschermen tegen deze misdadigers. De politie doet alles wat ze kan om de bende op het spoor te komen. Maar het is moeilijk. In alle stadsdeelen vindt men ten slotte de onbewoonde huizen en waar ook de geheel lege woningen het doel van de roof tochten zijn, is het wel zeer moeilijk er een einde aan te maken. Men kan niet in iedere woning een agent zetten. Het publiek, dat in Den Helder Is, moet mee helpen de daders op te sporen. Het kan, dat, door oogenblikke- lijk de politie te waarschuwen als men on raad bespeurt. Tenslotte zijn in iedere stads wijk, ook 's nachts, menschen en laten zij, als ze 's avonds laat onraad bespeuren, oogen- blikkelijk hun maatregelen nemen ter beveili ging van hun mede-stadgenooten. Een premie. De vereeniging van Huiseigenaren, die er groot belang bij heeft, dat de bezit tingen van haar leden niet aan het van dalisme of de roofzucht worden prijsge geven, heeft Donderdag over dit vraag stuk vergaderd. Het bestuur kwam op het origineele idee, een premie beschik baar te stellen voor dengene, die de(n) Accountantskantoor Leeraar M.O. Lid Ned. Gen. v. Acc. Lid N. I. v. B. Loodsgracht 72 Tel. 650 Een groote oude gangklok Stond vele jaren lang, Heel statig en heel deftig Bp ons thuis in de gang. Als aan haar post gekluisterd, Wees zij de uren aan: Als wenkte zij ons plechtig, Van komen... en van gaan... Soms klonk door 't vroolijk slagwerk, Een muzikale toon En deelde zij die vreugde Aan elk in onze woon. Daar hing ook iets weemoedigs In 't tiktak, dat zij gal, Als sloeg zij van den tijdsduur Maar steeds een brokske af. Zij blonk gelijk een spiegel: Ons meisje had 't gedaan. Daar deed ze al haar best op: De klok moest glimmen gaan! Hoe laat is het? vroeg vader, Als hij moest naar den trein. Maak voort! gebood de gangklok: Je moest er al haast zijn! Hoe laat is het? vroeg broertje, Met slaperig gezicht. Dan naar de klok gekeken... Zijn oog viel bijna dicht. En moeder regelde het eten, Wat wees de klok nu aan? Was zij den tijd vergeten: De gangklok bleef wel gaan. Sloeg dan het vrije speeluur: Elk snelde door de gang, Maar moesten wij naar binnen, We treuzelden wel lang. Naar bed! klonk het tenslotte. De klok sloeg in de gang. Met Pa viel niet te spotten: Zijn blik was ons een drang. Bij inkomst en bij uitgang, Bleef onze klok paraat. Bij blijdschap en bij smarte, Was zij een trouwe maat. Gij, oude, fiere gangklok, Uit dien vervlogen tijd, De sfeer der kindérjaren Blijft om Uw beeld gewijd. S. N. Bakker. bedrijver (s) van deze wandaden aan wijst. De vereeniging zal daarvoor een bedrag beschikbaar stellen en animeert haar leden, zich in verbinding te stellen met den heer Bosch, woningbureau, Weststraat 100, om mee te deelen welk bedrag men voor deze premie-toekenning beschikbaar wil stellen. Op deze wijze zal het politiekorps ver sterkt kunnen worden met honderden vrij willigers en daarmee zal aan de rooftochten van de onsociale elementen spoedig een einde komen. Het wordt dan al te gevaarlijk en men kan er verzekerd van -zijn, dat voor de daders van deze misdrijven zware straffen zullen geëischt worden. Twee plannen van den Directeur der Water- en Lichtbedrijven. B. en W. schrijven aan den raad: Ten einde het optreden van ernstige stoor nissen te voorkomen, is door ons overwogen, op welke wijze de bedrijfszekerheid van de wa tervoorziening in deze gemeente zou kunnen worden vergroot. Tot dit doel heeft de Directeur der Wa ter- en lichtbedrijven een tweetal plan nen ontworpen. Het eene voorziet in den Wij krantenschrijvers zitten soms met problemen, dermate netelig, der mate onoplosbaar schijnend, dat de ge middelde lezer er geen [lauw idee van heeft. Het is aardig zoo'n voorbeeld eens te geven, wellicht dat het tevens een bijdrage vormt tot meerder begrip voor de moeilijkheden van den kranten- artikelenschrijvenden mensch in het al gemeen en den auteur dezer aange beden en [el-gehate rubriek in het bijzonder Het probleem dan bestaat uit een jubileerend dokter in Den Helder, die w e l wist dat hij 25 jaar de doktersbul bezat, doch onder géén beding aan dat feit eenige publiciteit wilde geven. De krant had toen dus te kiezen tusschen twee mogelijkheden: öf haar lezers dit jubileum van een zéér gezien, zéér sym pathiek en uiterst kundig geneesheer te onthouden (iets wat in strijd is met de meest elementaire eischen die men aan een behoorlijk journalist kan stellen) óf et wel over te schrijven, met als ge volg dat de niet-jubileerend-willende jubilaris in heilige toorn zou ontsteken, de redactie opzoeken en haar den huid volschelden, de politie alarmeeren ter zake het in opspraak brengen van iemands goeden naam en tenslotte zijn abonnement zou opzeggen. Welnu, wij hebben, na rijp beraad, besloten tot het laatste en waar tot nu toe nóch de betrokken geneesheer ver- schenen is, nóch de politie met een be vel tot inhechtenisname zich toegang tot de redactioneele keuken verschafte en ook het abonnement nog steeds loopt", mogen wij langzamerhand gaan aannemen dat de doktershand over het doktershart gestreken is en dat de zaken op den ouden voet doorgaan. Wij zouden het hierbij kunnen laten als er niet nóg een bijzonderheid aan dit jubileum vastzat. Van zekere, dis crete, zijde vernamen wij namelijk dat, toen de betrokken jubilaris op den be- treffenden morgen enkele verdachte manipulaties ten zijnen huize ontdekte, die indirect op een .naderende herden- kings-donderbui" wezen, hij niet lang aarzelde, maar zich kleedde, en met den eersten den besten trein naarAm sterdam vertrok, alwaar hij den dag doorbracht en zoodoende de speciaal uit diverse plaatsen des lands komende vrienden vanuit den passeerenden trein minzaam toewuifde Het kernpunt van dit alles is: be scheidenheid. Hier heeft men nu een markant exempel van waarachtige, on gehuichelde, oprechte.spontane en zeld zame bescheidenheid. Een man. die sedert 25 lange jaren zich inzette voor de lijdende menschheid, speciaal in onze stad. Zoo iemand noemt men in donker- Afrika een wonderdoener of medicijn man. Hier in Nieuwediep noemen we het een voortreffelijk mensch en een knap geneeskundige. Hetgeen op het zelfde neerkomt, aangezien tenslotte in de oogen van gewone lieden, zooals 11 en ik, een dokter altijd iets met tooverij en magie uitstaande heeft. Er zijn wel iswaar personen die zeggen dat ze geen dokter noodig hebben en weer anderen, die alles zélf naslaan in medische woor denboeken en zoo, maar dat is klink klare larie. Gelóóft U me! Dat is groot heidswaanzin, machtsverbeelding en eigenwijsheid. Afgezien van enkele ver bitterden, die een dermate gepeperde rekening van hun medicijnmannen thuis gestuurd kregen, dat zij er 10 jaar van hun leven krom voor moeten liggen. Die dingen komen n.l. óók vóór Maar ter zake: de medicijnman hier bedoeld heeft gejubileerd en als we ons niet vergissen hebben de vrienden hem dien dag (zij het laat en korttoch nog z'n 26ste beroepsjaar ingeluid". Iets wat zijn ontelbare vrienden in deze stad werkelijk goed zal doen en hun uit het hart gegrepen zal zijn. Omdat het hier gaat om zulk een be scheiden. kundigen en sympathieken „wonderdoener" Zulke menschen komt men tegen woordig niet meer 12 in een dozijn tegen en daarom is het goed dat men hen op gezette tijden in het zonnetje zet. Al dan niet met instemming van het slacht offer zelf aanleg van een 8"-reserve-persleiding van het pompstation af langs den Duinweg, den Jan Verfailleweg en den Middenweg naar den Watertoren, waarbij de be staande 4" en 6"-leidingen in den Jan Verfailleweg en den Middenweg tot aan de Sportlaan zullen worden weggenomen. Het andere plan beoogt te komen tot de doortrekking v.n de 6"-provinciale lei ding, welke ongeveer ter hoogte van het Westeinde in den Rijksweg eindigt, naar de bestaande 4"-verdeelleiding nabij het kruispunt RijkswegSchoolweg. De kos ten van het eerste plan zijn geraamd op 36.882,die van het tweede op 14.790,prijswijzigingen voorbehouden. Beide plannen zijn ter inzage gelegd. Zij zijn door den directeur der water- en lichtbedrij- ven volledig toegelicht. Met afwijking vanhet advies van de Commissie van bjjstand voor de water- en lichtbedrijven, van 17 April j.1. waarbjj is aanbevolen de uitvoering van beide plan nen te bevorderen zijn wjj van oordeel, dat alleen het tweede plan dient te worden uitgevoerd. Op grond van het vorenstaande, verzoe ken wjj U voor de uitvoering van dit plan machtiging aan ons te willen verleenen en daarvoor een crediet van 14.790,toe te staan. Paviljoen en Hotel gereed. Een vrfl slechte verbinding naar de bad plaats. In enkele dagen is de thermometer met gra den naar boven gesprongen en is de baro meter van „veranderlijk" naar „mooi weer" gewandeld. In enkele dagen zitten we midden in den zomer en hebben we het overtollige wintergoed uitgetrokken en een licht en luch tig zomercostuum aangetrokken. We zoeken de schaduw, want de zon brandt, we genieten van de weelde van het sterk ontplooiende leven in dë natuur. Slechts enkele dagen brachten een tota len ommekeer. We zijn van „binnenhuis- menschen" buitenmenschen geworden. We prijzen de evacuatie haast, die ons dwong „in het gras", in de bosschen, of aan den duinrand te wonen. We zitten 's avonds buiten tot het donker wordt en dat is laat. We droomen van de zee, onze zee, immens groot, een stuk leven van ons leven. Ook Huisduinen heeft het zomerkleed aan getrokken. De zitjes op de terrassen staan daar uitnoodigend. Het paviljoen van het Zee bad Huisduinen is even gezellig aangekleed als andere jaren en het wacht, wacht op de dagjesgasten, op de menschen, die eens even uit de sleur vandaan willen om te genieten van het levende schouwspel, dat die altijd wis selende en wentelende waterplas biedt. Het is daarboven op den duinrand vrijwel het eenige plekje waar je als Heldersche nog van de zee kunt genieten. Huisduinen is gereed al verwacht het weinig gasten. De vreemdelingen, die het bevolken, die weten te genieten van het schoon dat onze badplaats biedt. Die hebben de drukte ge bracht op de beide Pinksterdagen, die zitten 's avonds van het panorama te genieten daar boven van het duin af. Doch de burgers laten nog op zich wachten en veel gasten van bui ten zullen er niet komen. De V.V.V. durft het logies in onze badplaats niet te animeeren. Het zou ook dwaas zijn om gasten te noodi- gen, nu practisch strand en duinen gesloten zijn en men 's nachts verrassingen kan ver wachten, die men liever niet in zijn vacantie ontvangt. Het feit echter, dat" de Duitsche Weermacht de badplaats druk bezoekt, maakt den toe stand voor de ontspanningsgelegenheden dra gelijk. In het andere geval zou het daar een financiëele debacle worden. TOCh ziet men ook daar graag de burgers. En het is wel zeer waarschijnlijk, dat deze nu de zomer gekomen is, zich gemakkelijk zullen laten verlokken tot een zitje bij het paviljoen, De consumptie is goed. De gérant, de heer Van den Berg, en zijn echtgenoote zorgen daarvoor uitstekend. Men kan ook nog van alles bestellen, gezien een vrij behoorlijke toewijzing van de distributie. Zoekt men het op Huisduinen minder hoog op, dan vindt men een uitstekende ontspanningsgelegenheid bij „Dennen- nenheuvel", het restaurant van den heer Kreuger, dat bij de Helderschen een goe den naam heeft. Ook hier heeft men een gezellig zitje en een goede consumptie tegen billijken prijs. Middagbusverbinding wenscheljjk. Het is jammer, dat de busverbinding op Huisduinen niet al te best is. Na 12.20 Uur 's middags rjjdt de eerste bus om 18.40 uur. Wie dus 's middags heen wil is genoodzaakt op de fiets te gaan of met „lijn 2". Een mid- dagdienst lijkt ons in den zomer geen over bodige luxe. Huisduinen wacht. Zal het dezen zomer nog mee kunnen profiteeren van het vreemdelin genverkeer? Het lijkt onwaarschijnlijk. Tot de onmogelijkheden behoort het nog niet. Zooals de zomer plotseling kwam, zoo kan de vrede plotseling komen. De wereld-oorlog van 1914 is daarvan een sprekend voorbeeld. Eén dag voor den vrede werd er nog hevig gevochten. Toen stortte de heele zaak als een kaarten huis in elkaar. Wie verzekert ons, dat aan dezen krijg ook niet een onverwacht einde komt? En als dat zoo is, dan schakelt Huis duinen zichzelf direct weer in en is gereed om haar taak als gastvrouwe naar behooren te vervullen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5