leder die meer dan f 4000.- verdient De Alkmaarsche Kaasmarkt Hardloopers der oudheid krijgt een aanslag Marktberichten Inkomsten- en Loonbelasting Ook wanneer inkomsten uit loon worden genoten Uit onze Omgeving En wat zij PRESTEERDEN Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart plantenziektenbe- strijdingsmiddelen. groote schuurzolder Voor da verkaveling van de gronden in den Noord Oostpolder is het eerste werk begonnen. Tusschen Blankenham en Kuinre worden in het nieuwe land poreuze buizen gepulst, die water kunnen doorlaten en waarmede de gesteldheid van den bodem kan worden berekend (Pax-Holland) De verschillen tusschen loon- en Inkomsten-belasting loopen zeer uiteen. Niet iedereen blijkt uit de offici- eele toelichting op de nieuwe in komstenbelasting begrepen te heb ben, dat aan ieder, die meer dan f 4000 inkomen heeft, een invulfor- mulier en een aanslagbiljet zullen gezonden worden voor de inkomsten belasting, ook al bestaan die vier duizend zooveel gulden alleen uit loon. De zaak is dus niet zoo, dat de betaling van loonbelasting op zich zelf vrijstelt van de inkomstenbelas ting. Wel is het verschil tusschen loon- en inkomstenbelasting niet groot. Zoo betaalt een gehuwde met twee kinderen en een loon van f 6000, rond f 736 loonbelasting. Zijn aanslag in de inkomstenbelasting bedraagt rond f 759, zoodat hij rond f 23 zal moeten bijbetalen. Zooals gemeld, zijn deze verschillen tot een loonin komen van f 12.000 gering. Daar boven worden ze grooter. Een algemeene vergelijking is niet te maken, omdat ten eerste de verschillen grooter worden met de stijging van het inkomen, en ten tweede, omdat voor de loonbelasting slechts f 100 beroepskosten mogen worden afgetrokken, tegen het volle bedrag bij de inkomstenbe lasting De grondslagen zuiver inkomen kunnen dus bij de loon- en de inkomsten belasting verschillen. Ten derde: bij wisselend loon per loon periode kan de loonbelasting in totaal hoo- ger uitvallen dan de Inkomstenbelasting. In dat geval zal zelfs restitutie plaats heb ben. Om al deze redenen is het niet mogelijk een vergelijking te maken, waarin iedereen vinden kan wat hem belang inboezemt, nl. hoeveel het verschil voor hem bedraagt: Ieder moet dat voor zichzelf nagaan aan de hand van de tabellen, die wij Woensdag hebben gepubliceerd. INDISCHE PENSIOENEN EN DE NIEUWE INKOMSTENBELASTING. Met belastingbetalen ln Indië wordt rekening gehouden. De nieuwe Inkomstenbelasting, waarvan de verordening dezer da gen is verschenen, houdt, naar wij vernemen, wel rekening met elders in het Rijk over het inkomen be taalde belastingen. Deze worden echter niet zoo maar van het be drag afgetrokken, doch men volgt geheel de belastingtabellen, zooals die ook door ons zijn gepubliceerd ten einde den belastingschuldige de volle progressie van zijn totaal inkomen te laten betalen: Wij zullen dit met een voorbeeld duide lijk maken: Gesteld iemand heeft een In disch pensioen van 4000 gulden en een ver der inkomen bijvoorbeeld uit vermogen, yan 2OJ0 gulden. Dan is dus zijn totaal in komen 6000 gulden. Hiervoor is verschul digd aan inkomstenbelasting in Nederland een bedrag van 1035 gulden. Nu wordt over 4000 gulden in Indië réeds belasting betaald, zoodat daarover hier geen belasting meer zal worden geheven. Men gaat nu in de tabel na, wat zou moeten worden betaald, als het inkomen slechts 4000 gulden bedroeg. Dit is 587 gulden. Dit be drag trekt men nu van het eerste af, onge acht welk bedrag in Indië wordt/geheven. Er blijft dan over een bedrag van 448 gul den, welk bedrag hier nog aan belasting verschuldigd is, boven en behalve de Indi sche belasting. ANNA PAULOWNA SCHOOLFEESTVERGADERING. De vergadering van de schoolvereeniging werd door den heer G. Geerligs, na het ge bruikelijke welkom, geopend met een kortë uiteenzetting van het plan voor een feestje, dat het bestuur in overweging gaf. Het feest, in den ouden vorm is dit jaar niet moge lijk. Er zijn geen bussen te krijgen en het bestuur durft de verantwoording niet op zich te nemen met zooveel kinderen ver van huis te gaan. Het bestuur stelde nu voor plaatselijk een feestje te organiseeren, bestaande uit wedstrijd-spelen en een film- vertooning. De notulen en de rekening van den pen ningmeester, gecontroleerd door de heeren Kooiman, Baken en P, J. Komen, werden goedgekeurd. De heer G. Geerligs werd als voorzitter herkozen en in de plaats van den niet her kiesbaren heer Kloosterman, de heer P. J. Komen tot bestuurslid gekozen. De belangstelling van de ouders was wel gering, maar daar de aanwezigen toch meenden, dat dit jaar iets in de plaats moest komen voor het feest, dat de kinderen ook vorige jaar reeds misten, werd het be stuursvoorstel nader besproken. De heer De Veer opperde het denkbeeld met de hoogste klasen per trein en tram naar Bergen te gaan. Nadat het bestuur echter geadviseerd had dit niet te doen, omdat men dan toch weer voor te zware verantwoordelijkheid kwam te staan, besloot men een feestje als voor gesteld te organiseeren. Liefst had men dit op één punt gehouden, maar ook daaraan zijn te veel bezwaren verbonden. Er zullen een kleine duizend kinderen zijn, want het is de bedoeling ook de eerste klassen aan het feest te laten deelnemen en ook de Hel- dersche kinderen, die hier school gaan, als hun daarvoor verlof verleend wordt. Aan de Kleinesluis zal gespeeld worden op het sportterrein en films vertoond in de zaal van den heer Slikker. In Breezand spelen de kinderen op het terrein van den heer Keyzer en krijgen zij hun filmpje in de bioscoopzaal. De spelen worden wel in wedstrijdvorm gehouden, maar de vergadering was met het bestuur van meening, dat er veel blije gezichten en dus een groot aantal kleine prijzen moeten zijn. Voor een versnapering kan ook nog gezorgd worden, tenminste als aan de verwachtingen ten aanzien van de inzameling met. lijsten beantwoord wordt. Het verlof voor de inzameling is reeds verleend. Nadat besloten was, dat de gevormde commissie, bestaande uit het bestuur, onder wijzend personeel en een twaalftal ouders, volgende week Vrijdag, het programma, enz. nader zal vaststellen, volgde sluiting. WIER1NGEN WINKELSLUITING. Het besluit van den gemeenteraad, waar bij op verzoek van de Wieringer slagersver- eeniging bepaald werd, dat de slagerswinkels ten behoeve van het daarin werkzame per soneel, op Maandagmiddag voor het publiek gesloten moeten zijn, heeft thans hoogere goedkeuring verworven en is deze week in werking getreden. Voortaan zijn de slagerswinkels dus des Maaridagsmiddags officieel gesloten. BOUWVERGUNNINGEN EN MATERIALEN Naar thans blijkt, worden z.g. machtigin gen tot aankoop van bouwmaterialen, welke door den Dienst van de Wederopbouw wor den verstrekt voor goedgekeurde bouwwer ken, dikwijls niet gebruikt voor het doel waarvoor zij zijn uitgegeven of wel eerst vele maanden nadien. In verband hiermede zullen deze machti gingen voortaan een geldigheidsduur krijgen binnen welke het materiaal moet zijn aan gekocht. Zoodra daarna gebruik is gemaakt Bij dan bakker. - Ook da bereiding van het brood heeft de onverdeelde en eritische belangstelling van de keur meesters (Pax-Holland) en ook bij niet-gebruikmaken, moet de per soon voor wien het werk wordt uitgevoerd, de machtiging inleveren bij den Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in de gemeente. Alle thans nog loopende machtigingen, wel ke vóór 1 Januari 1941 zijn uitgereikt, zijn thans vervallen, zoodat daarop geen mate rialen meer ziin te krijgen. Natuurlijk kan opnieuw machtiging worden verleend, in dien dit noodig is. Ook de goedkeuring voor de uitvoering van een bouwwerk wordt nu voor een bepaalde termijn verleend, n.1. 3 maanden. Binnen dien termijn moet met het werk zijn begonnen, daar de goedkeuring an ders vervalt. Zij moet dan ook worden ingele verd. In den vervolge zal bovendien worden nagegaan of de materialen werkelijk worden gebruikt overeenkomstig het doel waarvoor zij zijn verstrekt. BOUWVERGUNNINGEN. Aan den heer H. Lukkien alhier is vergun ning verleend tot het verbouwen van een woonhuis aan de Havenstraat te Den Oever. HOUDEN VAN VARKENS VOOR EIGEN GEBRUIK. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een ieder, die georganiseerd is bij de Landbouw- Crisis-Organisatie, in de gelegenheid wordt .gesteld één varken voor eigen gebruik te slachten. Vooral voor kleine boeren en landarbeiders verdient het aanbeveling van deze regeling gebruik te maken. AANBESTEDING. In verband met den aanleg en verbetering van de snelverkeersverbinding Amsterdam Wieringen zal weer een belangrijke aanbe steding plaats vinden, n.1. op 1 Juli 1941 te 's Gravenhage, en wel het maken van een gewalste wegverharding van gefundeerde klinkerkeiverhardingen en -wan bermverhar dingen met bijkomende werken op het weg- vak HoornWieringermeer van weg no. 7 van het Rijkswegenplan 1938, onder de ge meenten Berkhout, Hoorn, Wognum, Sijbe- karspel, Abbekerk en Wieringermeer. BURGERLIJKE STAND 1-0 JUNI 1941. Geboren: Geen. Ondertrouwd: L. E. Kremer en G. C. Bos- ker; M. C. Kooij en E. M. Snijder; J. Groo- ten en G. Lont. Getrouwd: D. Alta en W. Buur. Overleden: Geen. POLITIE. Gevonden een melkkaart. Verloren een kinderportemonnaie inhoud een zilverstuk je. Inlichtingen gem. bode. Naar het uiterlijk althans vertoonde de kaasmarkt van gister 'n echt ouderwetse!) karakter. De aanvoer bedroeg niet minder dan 65.000 Kg., zoodat een goed deel van het plein met kaas was bezet. Vergeleken bij IN DEN ZOMER VIERT DE ATH- LETIEKSPORT HOOGTIJ EN GAAT DE BELANGSTELLING OOK IN ONS LAND UIT NAAR DE HARD LOOPERS. DIE DEN STRIJD TE GEN DEN CHRONOMETER AAN BINDEN. Zomertijd is hardloop-tijd. Reeds beproe ven de matadoren van de 100. 200 en 400 M.- baan hun krachten, reeds bereiden zij sich voor op nationale kampioenswedstrijden, al om wordt de strijd der snelheid gestreden En zoovee! is zeker dat 1941 ook voor Ne derland een belangrijk afhletiekiaar gaat worden, zooriat wij met meer dan gewone belangstelling naafr de verrichtingen van Osendarp. Roersma. Osta. Nota, Walther e.a. zullen uitzien, ook al ligt het interna tionaal snortrontact voorloopig stil. Wij ziin er zoo langzamerhand aan ge wend geraakt, dat iedere snelheids-prestatie wordt uitgedrukt in meters en seconden, een omstandigheid die een nrarhteelegenhéid hiedt voor vergelijkingen. Dat er intussehen in de grijze oudheid niet minder ongeloof lijke athletische prestaties worden verricht al werden die minder minutieus geboek staafd dan tegenwoordig, bewijzen de over leveringen der oude kroniekhoeken. Dat de mensoh dikwijls over meer uit houdingsvermogen beschikt dan het licha melijk sterkere en oppervlakkig bezien taaiere dier. bewees enkele jaren geleden de prestatie van den jongen Indiër Serwan Singh. Déze 24-jarige won een wedstrijd voor kameeldrijvers, waarbij hij 122 Engelsche mijlen, d.i. bijna 200 Kilometer, in een-en- twintig uur aflegde. Het is waarlijk geen kleinigheid om bijna een etmaal achtereen een kameel te drijven en het daarbij tot een gemiddelde snelheid van omstreeks 9 K.M. per uur te brengen. Een normale wandelaar legt, wanneer hii goed doorstapt. 5 K.M. per uur af! Na enkele dagen was de jonge looper volkomen uitgerust van de vermoeienissen, maar de kameel stierf drie dagen na de rit. Nog is deze .prestatie van den jongen Singh middelmatig te noemen, vergeleken bij wat Phillippides. de eerste Marathon- looper. verrichtte. Onze moderne Marathon loop. die men met meer recht Philippides- loop had kunnen doopen. dankt zijn naam aan de daad die haar volvoerder onsterfe lijk maakte: van Athene snelde hij naar Sparta om hulp voor de Atheners te halen, rende terug, maakte den slag mee. waar na hij nog eens de twee-en-veértig kilome ters van Marathon naar Athene aflegde. En daar aangekomen viel hij dood ter aar de met de laatste woorden: „Wij hebben overwonnen" Ook is ons uit de oudheid de prestatie van den ijlbode van Alexander den Grooten bekend. Anvstis geheeten. Toen zijn heer eens bij de vervolging van den Perzischen Koning was afgedwaald en dreigde te ver smachten. liep Anvstis in negen uur den afstand Sievon-Elles. twaalf honderd sta diën of 2?8 kilometer om water te halen. Een andere vermaarde Grieksche hard- looner was Hermogenes van Xanthos, die tijdens drie Olvmpisehe Spelen acht hoofd prijzen won en de vleiende f?) naam „het naard" verwierf. Voorts is bekend dat de Milesische geitenherder Polymester hazen ving met de hand. Eu- hiedes legde een af stand van duizend stadiën of 190 kilometer op één dag af. Hij snelde van Plataia naar Delphi om vuur te halen, toen de Perzen het oude ontwijd hadden. Overigens is deze prestatie in onzen tijd overtroffen, want op 8 September 1908 legde de Engelsebman Hammond meer dan 211 kilometer binnen het etmaal af en vestigde daarmee een we reldrecord, dat wel niet spoedig zal worden gebroken. Hot is bekend, dat de groote heeren in de Middeleeuwen meestal zonen van natuur volken als ijlkoeriers namen. In Frankrijk golden voorts de Basken als de beste loo- pers en in Turkije de Perzen. En nog heden ten dage duiken in sommige onbeschaafde landen, waar geen regelmatig verkeer be staat. eerste-klas hardloopers op. Algemeen beroemd zijn de prestaties van dc Tarahoe- ma-Indianen uit Mexico. Tal van bekende trainers hebben al pogingen aangewend ze tot deelneming aan de Olympische tour- nooien over te halen. Maar op een „kort" traject als de 40-kilometer Marathon voelen zij zich niet zoo goed thuis. Zij plegen 250 kilometer in draf of looppas af te loggen en houden soms wedstrijden waarbij "zij over een geweldigen afstand een bal moe ten voortschoppen, ofschoon ze niet met schoenen loopen. Voortreffelijke hardloopers zijn ook de Seri-Indianen van het eiland Tiburen nabij Californie. Halfvolwassen knapen van de zen stam gaan met drie of vier tegelijk op de hazeniacht en altijd brengen ze des avonds een aantal uitgeputte levende ha am thuis. De volwassen mannen weten op deze wiize zelfs herten te verschalken De grootste afstand-prestatie van 'alle nden ten slotte op het gebied van hard- loopen werd door Ernst Mensen geleverd 'n tw|tp weken van Parijs naar Moskou rende daarin, cirea twee honderd kilometer ner dag afleggend Vele van dezTvwr beelden uit vroeger tijden en uit on^n nieuwen t„d w„zen er steeds weer on da" l^UnT,V,'WftPrr* volkpp dikwijls öngo loofliike looprerords worden gemankt 7ii ÏM.mVd?n 4MrW1 Das komen -'«es" te Onder verwijzing naar de desbetreffende publicatie in de Staatscourant van 15 Mei 1941, No. 94, maakt de Directeur van het, Rijksbureau voor Chemi sche Producten, daartoe ge machtigd door den Secretaris- Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, bekend, dat de dis pensatie van de verbodsbepalin gen, bedoeld in het eerste lid van art, 6 van de Chemische Productenbeschikking 1941 No. 1, met ingang van 8 Juni 1941 wordt ingetrokken voor de pro, ducten: kopesulfaat benevens meng sels en verbindingen van deze stof met andere stoffen; koperoxychloride, idem; kopercarbonaat, idem; basisch kopercarbonaat, Id.f koper-kalk verbindingen, id. en wel voorzoover betreft: 1. het verkoopen en afleve* ren door fabrikanten, im porteurs en handelaren. Wellicht ten overvloede wordt medegedeeld, dat on der het begrip .handelaren" wordt begrepen: groothan delaren, grossiers, bene vens centrale coöperatieve en andere aankooporgani saties, die als groothande laar zijn aan te merken; 2. het bewerken en verwerken (voor industrieel gebruik aanwenden)door onderne mingen; hierdoor wordt dus niet verboden het gebruik ter bestrijding van ontgin- nings- of plantenziekten. Het vervallen van de dispen satie, zooals hierboven om schreven, heeft ten gevolge, dat de sub 1 en 2 genoemde perso nen voor de handelingen in die punten vermeld een schrifte lijke vergunning behoeven, wel ke slechts zal worden afgege ven onder bepaalde voorwaar den. Voor rustig wonen: te huur, met 2 afgeschoten ruimten, gas, water en elec- trisch, 20 minuten vanaf sta tion Heerhugowaard. Franco brieven aan A. KEPPEL, Nrd.- scharwoude. de vorige week beteekent dit een vooruit gang van ruim 15000 kg. Vrijdag j.1. was, door gebrek aan koopver gunningen ongeveer 8000 Kg. onverkocht gebleven. Deze kaas was vandaag niet ten tweede male verschenen, althans niet voor een aanzienlijk deel, zoodat de aanvoer betrekkelijk normaal mag worden genoemd. Het aantal 40 plus boeronstapels bereikt® met 8 dit jaar een record. Hoewel de fabriekskaas gröotendeels 20 plus kaas was, is te verwachten, dat het percentage 40 plus in de komende weken zal toenemen. Immers, er mag thans 25 pet. 40 plus kaas aan de fabrieken worden ge maakt. De bedoeling schijnt echter te zijn deze kaas op te zetten, aangezien de 20 plus kaas zich daartoe minder leent. Er waren voor heden blijkbaar wat meeü koopvergunningen uitgereikt, zoodat de handel wat vlotter was. De prijzen waren! onveranderd met de maximum prijzen, f 35.25 en f 22.als top. Intussehen schijnt men in Noord Holland de slag van de 20 plus bereiding beter te pakken te krijgen. Hoewel de gebreken kort en witte rand ble ven voorkomen, was de kwaliteit dooreen genomen beter. We zagen zelfs heel mooie kaas. Ten slotte mogen we even vermelden, dat de markt weer het zomersche aspect heeft gekcegen door de verschijning der kaasdra gers in hun witte kleedij. De toenemende aanvoer zal deze maatregel overigens wel in de hand hebben gewerkt. ALKMAAR, 6 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd 83 stapels, zivnde 24.415 Kg.: Fabriekskaas kleine f 35.25, Boerenkaas kleine f 35.25, idem C0IJ1Tn?J?sie f 34"~ pcr 50 Eg. Handel vlug. ALKMAAR. 6 Juni. ^ancria-n-,r>oler' f 3°-42 pcr 100 Kg„ aardbeien irWVr' per 100 doos- andijvie f 0—19 per 190 Kg. asperges f 26—67 per 100 hos. bloem kool I f 12—16 idem II f 7—9.60, kropsla per 100 stuks komkommers f 7.50—15 Per 100 stuks, peterselie f 4.80—8 per 100 bos. postelein f 0.451.05 per bakje, rabar- Tr,1er Ï00 Eg. raapstelen f 0.70—2.60 nor 100 Kg., radijs f 1.30—1.60 ner 100 hos, f 4.90—8.10 ner 100 bos, spinazie 0.52 per 16 p. hak. tomaten f 22.per 100 r^in f 160—18 per 1Ó0 hos, wortelen t '0 4O—13 per iqo hos, witlof I f 13—15.50. idem II f o_n per 100 pond. BROEK OP LANGENDTJK. 6. Jutii. (Officieele noteerinq) JrrSfJ3® stuks bI°emikool f 16.-, 2« R f ia r Eg. tomaten: A f 44.—. hJw'T'c 44~ CC f 4L-. 9700 Eg. ra- E "00 Kg. aardappelen: Schot- -36. krle*f i-s!)0-3120- driclinsjen 132,30 Voorlooplge noteering (hedenochtend 9Vi aaneevoTa' 1I,1V 0f"cieele prijzen en C.dp kwantums van vandaag publb 'Ceren wp morgen. Aan°,EK °P LANGENDTJK. 7 Juni. Ktr' aardappelen: Schotsche «zen f 19.9(1-22.10. drielingen f 20.50- r 'J k,c|r|c f 18.80—21, 11000 Kg .rabarber o—. afwukende f 4 80 NOORDSCHARWOUDE, 7 Juni. Aanvoer: 186 Kg, aardappelen: Schotsche drielin<?en 25.40, kleine 20.40. 13600 rabarber f 4.80—6

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8