1000 Menschen in de De klant is koning Distributie Opplakvellen Dinsdag 10 Juni 1941 tPJxuUnieJMM QxtfikeAz $)uuien" In Kleine Sluis mag geen herinenting plaatsvinden Pastorie niet beschikbaar „Je kan niet gelpoven dat er oorlog is" „Wegens overwegend praktische bezwaren" W erknemers verklaringen Opening hengelconcours HSV „Den Helder" Burgerlijke Stand van Den Helder Revanche match H H J H R C (combinatie) Tweede Blad U/cU ïïlLcldetiÜatideM uiteïeMeeït den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Belasting betalen Bedrijfscompetitie Ongeval bij den Zanddijk ïlUuw J uil 1M Visscherfj Dit plekje trekt ons (Foto Verbeij) Op zij van de boschwachterswoning staat een bank en daar vlak voor is een bloeiende Japansche kers en staat het vol met heesters, frisch en groen. Tusschen de fijn ritselende bladeren door heb je uitzicht op het land van Schippers en ver weg zie je de stad... de contouren van den watertoren, de stompe gashouder van de gasfabriek, een spitse kerktoren, hier en daar. Als we daar op een zonnigen middag naast Haagen, den boschwachter, zitten dan kan je niet begrijpen, dat er oorlog is. Alles ademt hier rust. De wind houdt lange gesprekken met de berkenboompjes, die zacht hun blaadjes heen en weer wiegen en hij speelt met de populieren, waarvan de bladeren als vlinders darte- de boschwachterij, zoo weinig overgebleven is. „Anders wiemelt het van de beesten", zegt de heer Haagen, terwijl hij met zijn stok een streep in het grint trekt, „en nou..." ,,'t Zal beter worden", antwoorden we. „O ja", zegt de boschwachter opgelucht, door zooveel optimisme van onzen kant, „en als het weer eenmaal normaal is, dan gaat het gauw, dan zijn de „Donkere Duinen weer bevolkt". Ja, en dan trekken de menschen weer snel naar dit onvolprezen stukje natuur. „Er zullen nu zeker niet veel menschen komen", vragen we. „Nou, Zondag was het druk". „Hoeveel zouden er wel geweest zijn." „Hoeveel? Ja, dat is niet op tien of twintig te zeggen, maar dat er Zondag een dikke duizend geweest zijn, dat is zeker." „Dat is de moeite waard", beamen we op recht. De „Donkere Duinen" blijven trekken en dat is ook geen wonder. Dit stuk natuur wordt ieder jaar fraaier. Het zal ongetwijfeld met eenige ver bazing geweest zijn, dat men in de Hel- dersche Courant van gisteren een be richt gelezen heeft, waarin vermeld werd, dat de herinenting tegen typhus en para- typhus in Kleine Sluis (gemeente Anna Paulowna) geen doorgang kan hebben, zulks in verband met het feit dat de lo kalen, waarin de behandeling zou plaats vinden, geweigerd zijn. Waar het hier een voor de volksge zondheid zoo belangrijk feit betrof hebben wij ons gewend tot hen, die van een en ander op de hoogte waren en hun naar hun meening gevraagd. De herinenting dient te geschieden in Schagen, Oude Sluis, Breezand, kleine Sluis, Oostpolder, Wieringerwaard, Scha- gerbrug, Callantsoog, Hiippolytushoef, Westerland, St. Maartensbrug, Burger- brug en Petten. De burgemeesters van al deze gemeenten kregen een aanschrijving van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst in Den Helder, waar in verzocht werd voor het doel op de be paalde uren gedurende een dag een loka liteit disponibel te stellen. Het bleek dat alle gemeentebesturen van het belang dezer herinenting over tuigd waren, én allen, op een enkele uit zondering na, voldeden aan het verzoek uit Den Helder. t- Op een na: dat was de burgemeester van Anna Paulowna, de heer Mijnlieff, die berichtte, dat het „wegens overwe gend praktische bezwaren" niet mogelijk bleek de consistoriekamer van de Nederl. Herv. Kerk te Kleine Sluis beschikbaar te stellen. Zoowel de directeur van den gemeente lijken geneeskundigen en gezondheids dienst in Den Helder, dokter Rienks, als het gemeentebestuur waren, zooals te be grijpen valt, teleurgesteld over deze af- Niet voor werknemers in het bezit van een loonkaart. Men verzoekt ons er de betrokken werk gevers op attent te maken, dat zij van werk nemers, die ze in dienst nemen en die reeds in het bezit van een loonkaart zijn, geen nieuwe werknemersverklaring moeten invullen en in zenden. Slechts bij verandering, b.v. uitbrei ding van het gezin van den werknemers, heeft men een nieuwe verklaring in te vullen. Begunstigd door prachtig weer, heeft b.g. vereeniging op 7 en 8 Juni haar openingsconcours gehouden. Het werd ge houden in het Noordhollandsch kanaal bij Westeinde. De deelname kon bevredi gend worden genoemd. Ruim 40 leden namen er aan deel. Ondanks het mooie weer is er zeer weinig baars gevangen. Prijswinnaars waren: 1. S. de Does met 4 stuks, lengte 45 cm; 2. D. den Brasem, 3 stuks, lengte 36 cm; 3e prijs Verbeek 2 stuks, lengte 35.5 cm; 4e prjjs P. Slem- mer, 2stuks, lengte 31.5 cm; 5e prijs P. Smit, 2 stuks, lengte 31 cm, enz. De prijzen die niet werden gewonnen, wer den verloot onder de niet prijswinnaars. Prijsuitreiking vond plaats in het café van den heer Langedijk te Westeinde. van 9 Juni 1941. BEVALLEN: S. P. Frinks—Witzel, z. Op het Helder-terrein, aanvang 7 uur. De junioren van H.R.C. en Helder, spelend onder den naam H.H.J., zullen hedenavond 7 uur een revanche-match spelen tegen de sterke Racing-combinatie, waarvan 2 weken terug met 41 werd verloren, zij het ook eenigs- zins geflatteerd. Daar de Junioren weervol- ledig uitkomen en ook H.R.C. weer in dezelfde opstelling zal verschijnen, dus met Zimny, Stolk, Siersma e.d., kan het evenals de eer ste match weer een aantrekkelijke partij voetbal worden. Eigenlijk is dit opschrift niet juist en moest er staan ,J)e klant was koning". De klant is nit de onderdanige dienaar gewordende win- keiier heeft nu het heft in handen. Hij is niet meer de vriendelijke en buigende onder danigheid, de „dienstwillige dienaar", maar de man, die het voor het zeggen heeft. Er zijn helaas verscheiden middenstanders, die van de veranderde situatie een dankbaar misbruik hebben gemaakt. Zij laten zich er op voorstaan, dat ze nu eens niets met de klanten te maken hebben, maar dat de klant nu in afhnakelijkheid van hen verkeert. Die houding is niet verstandig. We kunnen ons begrijpen, dat een winkelier de verleiding niet kan weerstaan een lastige, veeleischende klant nu eens te laten merken, dat de rollen omgekeerd zijn, maar een winkelier, die van de omstandigheden misbruik maakt, trekt aan het kortste eind. De klant was koning, de winkelier is koning, maar de klant wordt wederom koning. Een middenstander, die dat verstaat, dient zijn zaak en zijn clientèle het best. En gelukkig zijn er vele middenstanders, die dit begrepen hebben en die weten, dat hun zaak er straks wel bij zal varen, als ze ook in dezen tijd verstaan wat „service" is, die ook in dezen tijd hun dienen de taak begrijpen. We weten vele goede voorbeelden van Hél- dersche zakenlieden, die ook nu soepel zijn, die even snel en vriendelijk bedienen en die alle doen, om het den klant naar den zin te maken. En het zijn niet alleen de kleine middenstan ders, die deze houding aannemen, ook groots middenstands zaken bedienen op even vlotte wijze hun klanten als in den tijd, toen ze min of meer van die klanten afhankelijk waren. Tegenover deze soepelheid en dit goede be grip van die middenstanders, staat vaak een wanbegrip bij de klanten. Menschen, die het in normalen tijd hun leveranciers lastig maak ten en die ook nu, die onhebbelijke gewoonte niet kunnen laten varen. Menschen, die eischen stellen, die den winkelier met den besten wil van de wereld niet kan vervullen. Menschen, die nog o zoo weinig begrip toonen voor den tijd waarin we leven. Bij die klanten zou ook de meest welwillende middenstander het geduld verliezen en het is niet kwaad als men deze egocentrische figu ren eens laat merken, dat er buiten hun be- 0*. lu&oi M« *Wui1&A s..tn£t FCHjêsm£ SOOS 25 CL - TUBE 35 CT. len, speelsch en luchtig. Hij ruischt een lied door het naaldhout en doet de zilver- abeel glanzen als hij zachtjes langs zijn blaren strijkt. Naar het huis trippelen tien jonge puien, 't Is het nieuwe leven, dat zich hier weer openbaart. Er mag dan veel gestorven zijn, veel zijn opgeruimd, het nieuwe leven breekt toch altijd weer baan en overwint. Die kip- penpulen trippelen heel eigenwijs vlak voor je voeten. Ze kijken den boschwachter met hun krieloogen aan, alsof ze willen zeggen: „Heb je vandaag niks voor ons?" „Kom schiet op jongens", zegt Haagen, maar ze blijven bedrijvig rond hem trippelen en pruttelen maar door, totdat moeder kip er genoeg van krijgt en haar kinderen weg jaagt tusschen de struiken. We praten wat over den ouden tijd, die goed was en over den nieuwen tijd... Een pauw roept plotseling met een akeligen schreeuw en onaesthetischen klank, zijn eigen naam. Het is of hij zichzelf niet eens geneert, dat hij, die zoo'n prachtig kleed draagt, zoo'n onaangenaam geluid heeft. De boschwachter licht even op. Kijk, dat is bekend geluid voor hem. Het is hem een teleurstelling, dat er van het vele leven in Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.) per 100 st. t 0.16 f 1.50 f 1.45 (per 1000) per 1000 st. per 5000 st. Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. f 0.18 per 1000 st. per 5000 st. f 1.70 f 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder De nieuwe ingang. Het ijzeren hek voor den hoofdingang is nu geplaatst. De bronzen letters, die den naam vertolken, ontbreken nog en een tweetal monumentale lantaarns, die op de hoekpilaren een plaatsje krijgen ontbreken eveneens, doch reeds is het entree al stukken verfraaid. De fietsenstalling is klaar en biedt ruimte voor driehonderd rijwielen. Een z.g tolhekje aan het einde van de stalling, zorgt "ervoor, dat geen fietsrijders den euvelen moed zullen hebben om hun vehikels mee de duinen in te sleepen. En zoo blijven de „Donkere Duinen" een natuurpark met eigen sfeer. Vooral nu heeft het zijn bizondere bekoring. De lijsterbes staat in bloei, de brem ver toont zijn gouden pracht, de prunes staat te bloeien en alle heesters zijn zoo prachtig frisch, dat een wandeling door het park nu wel zeer aan te bevelen is. De dennen zijn „schoongemaakt" zooals de boschwachter het noemt, d.w.z. ze zijn van onderen sterk ge snoeid en men heeft nu overal de aardige „boschgezichten", de doorkijkjes tusschen de boomstammen, hier op een duin en daar weer op het polderland. Hier en daar zijn de paden weer uitge diept en van helmbeplanting voorzien en het nieuwe pad, langs het land van Schippers, heeft een beplanting gekregen met populieren, vogelkers en rozen. Het park ontwikkelt zich gezond en de Nieuwediepers, die Den Helder trouw ble ven, weten er een dankbaar gebruik van te maken, gezien het groote aantal be zoekers van Zondag. Men moet daarbij niet vergeten, dat er geen busverbinding meer is op de „Donkere Duinen", dus dat men alles per fiets of te voet moet doen. En wij, in de verstrooiing, verlangen ook naar de zilte-zeewind, die over de donkere dennen ruischt en naar het polderland rond om onze stad en naar de zee zelf, die nu vriendelijk noodt tot een bad, waarnaar we op de heete dagen in de evacuatietrein zoo onuitsprekelijk kunnen verlangen. Hoe lang nog... DE DRONKAARD. Surveilleerende politie ontdekte een mans persoon, die hevig onder den invloed ver keerde van alcoholica. De man trof het slecht: behalve dat men hem mede nam naar het Hoofdbureau ter uitslaping van zijn roes geschiedde een en ander na 12 uur, zoodat ook voor deze overtreding een bekeuring ge geven werd. DAT OVERKWAM OOK EEN AMSTER DAMMER Een Amsterdammer, die hier een dagje vertoefde kwam tot de onaangename erva ring dat er in de Jutterij nogal wat losloo- pende rijwielzwijntjesjagers aangetroffen wor den Zijn fiets, die hij uit Mokum meegebracht had, verdween namelijk op geheimzinnige wij ze. Een onderzoek wordt ingesteld. wijzing. Het bleek niet mogelijk een an der lokaalbeschikbaar te stellen, zoodat thans de Heldersche ingezetenen van Kléine Sluis, die zich wenschen te doen herinenten verplicht te zijn zich te be geven of naar Breezand of naar Oude- sluis. Dat dit voor velen een niet ge ring bezwaar vormt zal duidelijk zijn. Wij willen hieraan niet veel toevoegen. Alleen dit: beseft men in de zuster-ge- meente Anna Paulowna wel terdege dat de gevluchte inwoners van Den Helder toch reeds voor abnormale moeilijkheden staan en zich, iederen dag weer, offers dienen te getroosten, waarvan menige plattelandsbewoner geen voorstelling heeft? Wij mogen hierbij niet verzwijgen, dat het niet de eerste maal is, dat de heer Mijnlieff zich ietwat stroef toonde ten aanzien van zijn gasten uit Den Helder, die zeer zeker niet voor hun plezier naar Anna Paulowna en omgeving komen, doch, zeer in het tegendeel, uit bittere noodzaak. 't Ware prettig te mogen constateeren dat een dergelijke stroefheid van voorbij- gaanden aard is en dat men op vlotte en soepele wijze samen zal kunnen werken. Iets, hetwelk in het belang van beide be volkingsgroepen geacht dient te worden. Tenslotte nog dit: .nen zal zich afvragen of deze herinenting dan zoo belangrijk is. Inderdaad is zij dat, hetgeen nog eens duidelijk werd onderstreept door den In specteur van de Volksgezondheid, die zich met een schrijven richtte tot de direc teuren van de geneeskundige, en waarbij h(j aandrong op onverwijlde herinehting tegen de beide zoo zeer gevreesde ziekten. Ook al heeft men ontheffing gevraagd. Verschillende personen, die tot den inspec teur der belasting een verzoek tot ontheffing van een of andere belasting hebben gericht, meenen nu, dat ze vrij zijn van het betalen van belasting, zoolang over hun verzoek nog niet is beslist. Deze veronderstelling is fout. De betaling van een belasting wordt niet opgeschort, als men een ver zoek tot ontheffing heeft ingediend. Is men niet in staat te betalen en heeft men zjjn verzoek tot den inspecteur om ont heffing gericht, dan stelle men zich ver der in verbinding met den ontvanger der rijksinkomstenbelastingen. Ook maken we er op attent, dat bjj ieder verzoek tot uitstel vooral niet verzuimd moet worden bij dit verzoekschrift de gemeente van aanslag van de belasting te vermelden be nevens het artikel van het kohier. Dit alles bevordert een vlugge afhandeling. Ook denke men er aan vooral duidelijk zijn adres, of evacuatie-adres te vermelden. Uitslagen: Maandag: WalbedrijfDe Roode Haan 34 Programma: Heden: A.P.G.—L.B.D. 2. Terrein H.R.C. Aanvang 19.30 uur. Scheidsr. M. Avontuur. GEEN TEEKEN GEGEVEN Wederom bleek het dezer dagen noodzake lijk dat men iemand op de bon zette, naar aanleiding van het feit, dat hij verzuimde bij het veranderen van richting de hand uit te steken. Men denke hier aan! INBRAAK IN WONING Iemand uit de Koningstraat die het beheer heeft over een woning aan de Breewaterstraat deed bij de politie aangifte, dat onbekende ele menten zich toegang tot dat perceel verschaft hadden. Een vluchtig onderzoek bewees niet dat er gestolen is, hoewel de mogelijkheid daarvan niet uitgesloten te achten is. FIETS VERDWENEN Een bewoner van de Achterstraat deed bij de politie aangifte dat zijn fiets, die hij op het Koningsplein neergezet had, spoorloos verdwenen was. Een onderzoek wordt inge steld. FIETS VERDWENEN. Een bewoner van de Nieuwstraat deed aan gifte dat zijn rijwiel op onverklaarbare wijze verdwenen is. EEN KWARTAAL TE GOED. Op verzoek van den Officier van Justitie werd dezer dagen een manspersoon aangehou den, die nog 3 maanden uit te zitten had en deswegen naar het huis van bewaring ge transporteerd werd. Hond bjjt meisje in de neus, Hoe voorzichtig men soms moet zijn met het spelen met honden bleek dezer dagen. Een meisje, dat aan het spelen was met een hond werd op een gegeven moment doop dat dier, waarschijnlijk uit speelschheid, in den neus gebeten en dat wel dusdanig, dat ter stond hulp gerequireerd moest worden. Het was de pol'tie van Den Helder, die voor de eerste hulp zorg droeg, en daarna het meisje naar haar woning terugbracht. Door 70 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier, aangevoerd: 5184 kg aal en paling, van 7C 290 kg per vaartuig, prijs 621.54; 59 kg voorn, 710 ct.; 40 kg snoekbaars. 34 ct. per kg: 70 man den possen, 1.20; 200 manden nest, 34 ct. per mand. langen, ook nog andere belangen zijn, de be langen van de gemeenschap, die tenslotte gaan boven het persoonlijk belang. Het is niet nieuw, zoo hebben we al eens eerder gezegd, dat het volksbelang gesteld wordt boven het persoonlijk- of groepsbelang. Dat moet men nu zoo langzamerhand eens leeren begrijpen. Nog teveel zit men vast in het eng begrensde kringetje van zijn eigen belang en belangrijkheid. Voor alles moeten we leeren denken en voelen en werken in het groote be lang van de gemeenschap, van de Nederland- sche volksgemeenschap. Een goed vaderlander zal niet altijd trach ten alleen en uitsluitend voor zich zélf te zor gen en altijd probeeren het beste voor eigen persoon of eigen gezin te krijgen, maar hij zal met zijn volk, de lasten, die de omstandighe den hun opleggen, gezamenlijk willen dragen. Daarmee dient hij zichzelf en dient hij zijn volk Urk, 9 Juni 1941. Door 100 vaartuigen werd J.l. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan gevoerd: 4290 kg aal en paling van 50 tot 396 kg per vaartuig, prijs 62 tot 154 ct.; 70 kg voorn 8 tot 10 ct per kg; 300 manden nest, 34 ct. en 80 manden possen, 85 ct. per mand. De Visscherij op' de voormalige Zuiderzee was de vorige week van de grootste beteeke- nis, in verband met de aal en palingvisscherij. Verleden week werd hier het grootste aantal kg aal en paling aan den afslag aangevoerd. Er waren dagen, dat er meer dan 8000 kg aangevoerd werd. De motorlooze zeilvaar- tuigen maakten ook zeer goede vangsten. Er waren trekken (welke ongeveer 4 uur duur den) dat er 100 pond kuilpaling in het net werd aangetroffen. De gemiddelde vangsten van de motorlooze zeilvaartuigen varieerden per etmaal dan ook van 90 tot 300 pond per zeilvaartuig. De possenvisscherij was echter van minder beteekenis. De vorige week varieerden de weekbesommingen van deze categorie vis- schers van 90 tot 230 gulden. De kleine motor vaartuigen markten met vangsten tot 450 kg per motorvaartuig. Hier waren de weekbe sommingen tot 400 gulden per motorvaar tuig. De groote stoombeugers hadden vang sten tot 180 pond lijn- of beugaal naar ge lang de dikte was veelal de prijs 124 ct. per kg. De fuikaalvisscherij nam in beteekenis af. Weekbesommingen tot 200 gulden per fuik- aalvisscher^ De besommingen van onze groote Noordzeevloot waren zeer hoog. Op de Wad denzee waren deze tot 500 gulden, voor de kust van Scheveningen tot 700, terwijl de snurrevaadvaartuigen tot 1600 gulden besom- den. Zoowel vangsten als prijzen werkten ten zeerste mede voor de besommingen. De vorige week (3 tot en met 7 Juni) werd door 15 tot 100 vaartuigen aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 36.040 kg aai en paling, prijs 62 tot 154 ct.; 80 kg spiering, 30 tot 34 ct; 100 kg voorn, 16 tot 20 ct; 80 kg snoek baars, 68 ct. per kg; 160 manden possen, 85 tot 120 ct en 1632 manden nest, 34 ct. per mand. r'-u afslag werd de week voor 2 1 hsndeld.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 11