Het stoffelijk overschot van den ex-keizer N1PPER EN PELLE bijgezet Luchtaanval op Alexandrië Radioprogramma Heien unn Hei moeRns re^erTe ^ekr116^ SÏÏ nader^hfzfen scheen het zTlTJtZj? °nderWerp te '"en ™ten optred^aLr^LW^,kh\ln:raa,kntehr Melk voorziening op de Haagsche scholen Duitsch weermachtbericht Italiaaosch weermachtbericht Indrukwekkende plechtiqheid in Doorn. Met hooge militaire eerbewijzen en in te genwoordigheid van den Rijkscommissaris van den Fuehrer, verscheidene deneraals van de oude keizerlijke en de nieuwe Duit sche weermacht, alsmede van veel andere hoode Duitsche autoriteiten is distermorden het stoffelijk overschot van ex-keizer Wil helm II in de oude slotkapel van huize Doorn bijdezet. Tot de denoodidden voor de ze plechtigheid behoorden naast den Rijks commissaris in de eerste plaats de Duit sche weermachtsbevelhebber in het bezette Nederlandsche gebied, de generaal der vlie gers Fr. Christiansen, die den Rijksmaar schalk Goering en het Duitsche luchtwapen vertegenwoordigde, verder admiraal Cana- ris, luitenant-generaal Hase, en admiraal Densch, die resp. aanwezig waren voor den deneralen staf, het leger en de marine, voorts Gesandte Bene. die dep Rijksminis ter voor buitenlandsche zaken, von Ribben- trop vertegenwoordigde, de hoehere S.S.- und polizeifuehrer luitenant-generaal Rau- ter, die aanwezig was namens den Rijks- fuehrer der S.S. en chef van de Duitsche politie A. Himmler, de gevolmachtigde van den rijkscommissaris in de provipcie Utrecht dr. Joachim en nog enkele andere leden van den staf van den rijkscommissaris. Van de oude keizerlijke weermacht waren aanwezig de generaal-veldmaarschalk von Mackensen de generaals der infanterie von Fabeck, von Stuellpnagel, Reinhardt en Hasse, de generaal der artillerie von Beh- rendt en de admiraals Reuter en von Lanz. Ook waren er delegaties van Bulgarije en Hongarije. Van de groote keizerlijke familie waren er 35 leden naar Doorn gekomen. De meeste van hen arriveerden 's ochtends in een extra- trein. Behalve de vijf zoons van den over leden ex-keizer, namelijk kroonprins Wil helm en de "prinsen Adelbert Eitel Friedrichj August Wilhelm en Oscar waren er de doch ter van den ex-keizer, de hertogin van Brunswijk en vele kleinkinderen ,tot wie pok behoonen prins Louis Ferdina'nd met zijn echtgenoote, de vroegere prinses Kyra van Rusland. De rouwplechtigheid. Het eerebafaillon der weermacht, bestaan de uit een kompagnie van het leger, de ma rine en het luchtwapen en vooraf gegaan door een militair muziekcorps, het geheel onder commando van oberst von Gersdorff. stelt zich om kwart voor elf ter weerszijden van het voorplein van het slot Doorn op. De leden van de keizerlijke familie en de ge- noodigden hebben zich intusschen in de vestibule van het slot waar het stoffelijk overschot is opgebaard, verzameld. De rijks-, commissaris en de leden van zijn gezelschap arriveeren om precies half elf voor het poort gebouw. Hier wordt de rijkscommissaris door den vleugeladjudant oberst von Giese verwelkomd, en vervolgens naar den vroe- geren kroonprins geleid. Rijksminister Seyss Inquart begeeft zich hierna naar de gema lin "van den gestorven ex-monarch. Na deze begroeting begeeft de Rijkscommissaris zich naar het hoofdgebouw en tpeedt hij het slot binnen. In de vestibule, aan den voet van de baar legt hij een krans, een persoonlijke hulde aan de nagedachtenis van den ge storvene. De leden van de keizerlijke familie en de genoodigden stéllen zich in de vesti bule rond de baar op. De rouwdienst be gint. Weer treedt de Rijkscommissaris naar voren en thans legt hij namens den Fueh rer aan den voet van de baar een groote krans. Het is een fraai bloemstuk, bestaan de uit een breede krans van lelietjes van dalen met witte Orchideeën. De krans is ver sierd met breede roode linten, waarop een hakenkruis. Generaal Christiansen legt vervolgens een krans namens den rijksmaarschalk, generaal veldmaarschalk von Mackensen, namens het oude leger, Gesandte Bene namens den rijks minister van buitenl. zaken en luit.-generaa! Rauter namens den Rijksfuehrer der S.S. en chef van de Duitsche politie Himmler. Ook worden kransen neergelegd namens de vier onderdeelen van de Duitsche weermacht, den generalen staf, het luchtwapen, het le ger en de oorlogsmarine. Het aantal kransen, dat in het hoofdgebouw is gebracht of op het voorplein ligt, is niet te tellen. Het zijn er stellig eenige honderden. Om elf uur begint de liturgische rouw- dienst. Voorganger i's de hofprediker D. Doehring uit Berlijn. 203. Een stevige omarming. 1. Wawhoo drukt de beer zq stevig tegen zich aan, dat hét dier geen geluid meer kan uitbrengen. 2. Nipper heeft zich intussen boven op een druipsteen kegel in veiligheid gesteld, zodat hfl, zonder zelf gevaar te lopen, de strijd prachtig kan volgen. 204. Een sprong des doods? 1. Nadat hij zijn slachtoffer de genadeslag heeft toege bracht, klimt de overwin naar weer naar boven. 2. Wanneer Wawhoo echter 'n aanloop neemt, om over de af grond heen te springen, ge beurt er iets noodlottigs... Het druipsteen brokkelt af en Wawhoo's sprong mis lukt De rouwstoet wordt geopend door den generaal-ad judant Eschenburg, een der oude getrouwen van den gestorvene. Tijdens de droeve tocht van het slot naar de oude kapel dichtbij het poortgebouw speelt het muziekcorps treurmuziek. Wanneer de stoet voor de ka pel is aangekomen, rijdt de auto met het stoffelijk overschot van den ex-keizer "voor het front van het eerebataillon. Ter weerszijden van de baar, die in het midden van de kapel op een tapijt staat op gesteld. betrekken vier zoons van den ge storven ex-monarch in de uniform van hef oude leger en vier kleinkinderen in de uni form van de nieuwe weermacht met getrok ken sabel de doodenwacht. Op alle vier punten van de baar branden kandelaren. Langs de wanden van de kapel met zijn meer dan duizend jaar 'oude gebrandschilderde ramen, welke gewijd zijn aan de boekdrukkunst, liggen tientallen kransen Aan den voet van de baar worden de voornaamste bloemstukken gelegd, vóóraan de krans van den Fuehrer. In de kleine ronde ingang van de kapel ver richt de hofpredikant vervolgens de uit- vaartceremoniën, welke hij besluit met het bidden van het „Onze Vader". Dan speelt het muziekcorps voor het laatst het koraal „Ich bete an die macht der liebe". Nauwe lijks zijn de laatste klanken verstorven of de zomersche lucht wordt uiteengereten door een eeresalvo, afgegeven door een compagnie infanterie, welke in de nabijheid van de kapel staat opgesteld. De plechtig heid is hiermede afgeloopen. Gisterochtend is op de Haagsche openbare lagere en voorbereidende scholen begonnen met melkverstrekking aan kinderen. De be doeling is vier maal per weck een fleschje van een kwart, liter tijdens den. ochtend- schooltijd te verstrekken, waarvoor een bon moet worden ingeleverd-, terwijl de prijs naar draagkracht wordt geregeld. Deze melk wordt in andere gemeenten reeds sinds 1936 aan de schooljeugd ver strekt en in den Haag was deze verstrekking in voorbereiding, toen de oorlogstoestand de plannen verijdelde. -Thans is de zaak opnieuw ter hand ge nomen en een schoolmelkcomité gevormd, waarvan de'wethouder'voor sociale zaken, de heer Buurman voorzitter is. Dit comité werkt ten nauwste samen met het centrale schoolmelkcomité en met de afdeeling on derwijs der gemeentesecretarie. In Amsterdam en Rotterdam drinken on geveer 20.000 kinderen melk op school, doch in den Haag zal dit getal worden opgevoerd tot ongeveer 68.000 kinderen. Gisterochtend werd reeds aan meer dan 12.000 kinderen melk verstrekt, ter gelegen heid waarvan in de lagere school aan het Alberdingk Thymplein een korte bijeen komst werd gehouden, waar plaatselijke on- derwijsautoriteiten alsmede leden van het schoolmelkcomité aanwezig waren. Wethou der Buurman zette de groote beteekenis van het drinken van melk door de schoolkinde ren uiteen. Hierna werd een kijkje genomen in de ver schillende klassen, waar de flesphjes melk werden uitgedeeld en de witte vloeistof gre tig door de kinderen werd genuttigd. I' Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt békend: Duikbooten hebben vijandelijke koopvaar dijschepen .met een gezamenlijken inhoud van 31.500 brt. tot zinken gebracht. Forma ties van het Duitsche luchtwapen hebben in den nacht van 7 öp Juni een nieuwen, bijzonder succesvollen aanval gedaan op 't Britsche vlootsteunpunt Alexandrië. Ver scheidene zware bomtreffers werden, on danks den hevigen afweer, op haveninstal laties en marinedepots geplaatst. In voor den oorlog belangrijke installaties ontston den verscheidene groote branden. In de Britsche wateren hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht twee koopvaarders met 7000 brt. in totaal tot zin ken gebracht en de haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland gebom bardeerd. Overdag heeft een gevechtsvliegtuig een opslagplaats van grondstoffen in Zuid-En- geland succesvol met verscheidene bommen bestookt. In Noord Afrika werden opnieuw Britsché geschutsstellingen voor Tobroek met artil lerievuur bestookt. Door formaties Duitsche en Italiaansche geveohtsvliegers zijn ver- sterkingswerken en luchtdoelbatterijen 'bij Tobroek met zeer goede uitwerking aange vallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten West Duitsch- land aangevallen. Onder de burgerbevolking vielen eenige dooden en verscheidene ge wonden. Militaire of oorlogseconomische schade wchi niet aangericht. Branden in verscheidene woonhuizen konden snel ge- bluscht worden. In de periode van tot 8 Juni verloor de vijand tien vliegtuigen. Hiervan werden er acht in luchtgevechten en 2 door patrouil levaartuigen neergeschoten. In dezelfde pe riode gingen 9 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant-kapitein Heinrich Liebe en 'lui tenant ter zee eerste klasse Endrass hebben als vierde en vijfde luikbootcommahdant elk meer dan 200.000 brt. scheepsruimte tot zin ken gebracht. In de gevechten rondom Kreta hebben zich de onder bevel van majoor Koch, kapitein Altmann en eerste luitenant Genz staande afdeelingen valschermjagers door dapper heid en heldenmoed 'bijzonder onderschei den. De onder bevel van generaal-majoor Meindl, kolonel Braeuer, kolonel Ramke en kolonel Sturm staande afdeelingen val schermjagers hebben in hardnekkige ge vechten de grondslagen gelegd voor de ver overing van Kreta. VERBITTÊRDE IN ARESSINIë. GEVECHTEN Het 396e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft onze artillerie tref fers geplaatst op twee schepen, die de ha ven van Tobroek binnenvoeren. Het lucht wapen plaatste treffers op opslagplaatsen en stellingen voor Tobroek. Vijandelijke auto's werden door treffers van onze vlieg tuigen vernield. De vijand heeft aanvallen gedaan op Benghasi. Derna en Tripolis. In Oost-Afrika duren de verbitterde ge vechten in het gebied van Galla en Sidamo voort. In het gebied van Gondar levendige bedrijvigheid van de vijandelijke artillerie, die door onze artillerie doeltreffend bestre den werd. WOENSDAG 11 JUNI 1941. Hilversum I. 415 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.25 Gramofoonmuziek. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 11.00 Voor de jeugd, li.20 Het orkest Eloward. 12.00 Orgelspel. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 De Haarlemsche orkestvereeniging en gramofoonmuziek. Feuilleton Door Monica Hart 30. Ze sloeg hem met aandacht gade, terwijl hij naast haar voortwandelde; hij was groot, flink en gezond, anders dan vele andere mannen die ze tot nu ontmoet had, mannen vermoeid en blasé door hun leven van genoegens en ledigheid. Ze hield van het vrije, gezonde bui tenleven op Dartmoor en ze had de waarheid gesproken toen ze Philip verteld had dat ze daar liever was dan in Londen en d#t ze daar haar gelukkigste dagen doorbracht. Philip had van het eerste oogenblik af indruk op Greta Franklyn gemaakt en ze had 1. t een geluk kige bestiering van het lot gevonden dat hij op Wendlesham Manor was verschenen. Ze dacht niet aan verschil In stand; ze had onaf hankelijke opvattingen en stoorde zich aan niemand, als ze haar wil wilde doorzetten. Philip was in elk opzicht een gentleman en ze had geen vooroordeel tegen zijn beroep. Wat jen prachtige avond!, zei ze, voor dat hij nog antwoord op haar opmerking kon geven. Het zal gauw volle maan zijn. Weet je nog dat het volle maan was, toen jij op Wendlesham bent geweest? We stonden bij het raam en keken uit over het moeras. Ik vertelde je toer nog hoeveel ik van het buiten leven houd en dat Londen zoo weinig aantrek kelijks voor me heeft. Jij houdt ook van het buitenleven, niet waar? En of, antwoordde hij. Ik ontvlucht Londen altijd zoo gauw ik maar kan. Maar ik was niet zoo gecharmeerd van het moeras dien avond; ik had immers juist de tragedie ervan gez'-u. Als je nu weer op Wendlesham Manor komt, zei ze, zal ik je het mooie ervan laten zien. We zullen dan mooie tochten te paard maken. Weet je, dat ik als ik trouw Wendles ham Manor voor mijzelf krijg? Dan moet je gaan trouwen, Greta!, riep hij, de gelegenheid meteen aangrijpend-. Is er iemand van wien je houdt? Ik weet het niet. (Ze sprak met een voor haar doen ongewone schuchterheid). Mis schien is er wel iemand. Hij wist wien z(j bedoelde en klemde de tan den op elkaar. De stap moest gedaan worden, maar •hij aarzelde nog. Waarom trouw je dan niet met hem? Omdat hij me nog niet gevraagd heeft, antwoordde ze met een lachje, een blaadje van haar roos afplukkend en tegen haar lippen drukkend. Philip schold zich een dwaas en voelde zich als iemand die in den modder .vastzit. Jij en ik, Greta fde dwaas maakte de situatie nog erger met deze opmerking) we zitten beiden in hetzelfde schuitje. Ik houd ook van iemand en heb nog geen woord erover durven zeggen. Ze keek glimlachend naar hem op. Waarom niet? Angstig van hart. Je kent het oude spreekwoord. Het misverstand nam toe! Ze wil me niet hebben, ging hij als als een os verder. Ze wil me niet begrijpen. Heb je het al geprobeerd? Neen, maar... Probeer het; dat is m(jn raad. Wanhopig beet Philip zich op de lippen. Hij begreep best wat Greta nu van hem ver wachtte. Wat zou ze wel van hem denken als ze de waarheid hoorde En de waarheid moést nu gezegd worden! - Ik denk... er zijn te veel moeilijkheden. Zij... Als een meisje van eer man houdt, zal ze wel een middel vinden om die moeilijkheden uit den weg te ruimen, antwoordde Greta. Ze vond het vanzelfsprekend, dat Philip zich haar rijkdom en stand als bezwaren voor stelde. Maar In dit geval zijn er moeilijkheden van heel bijzonderen aard, Greta. Je weet hoe Helen is... Het was eruit! Hij hield zijn oogen op den grond gevestigd, bang om die van het meisje te ontmoeten. Helen? Hij hoorde het haperen "van haar stem, toen ze het woord herhaalde. Ja; het is Helen, van wie ik houd. Maar hoe kan ik het haar in den eersten tijd ver tellen Hij sprak gejaagd. Je houdt van Helen, Helen van het moeras?, zei ze heel langzaam. Ja", ik... ik dacht dat jij dat wel vermoed zou hebben. Dit was wel geheel bezijden de waarheid, maar Philip wist in zijn wanhoop nauwelijks meer wat hij zeggen moest. Greta lachte. Het was een korte, scherpe lach, die onaangenaam aandeed. Toen met in spanning van al haar geestkracht, werd ze zichzelf weer meester. Wat ben Jij een eigenaardige kerel! Ik had geen vermoeden, dat Helen zoo gauw een verovering zou maken. Ze Is inderdaad mooi, maar alles bij elkaar... Ik houd van haar, vertelde Philip ver der, sedert het eerste oogenblik dat ik haar zag. Er kwam een vreemde sensatie over mij, die ik met den besten wil niet kon onderdruk ken. Ik rukte mij los uit Dartmoor, omdat ik dacht dat het beter voor mij was haar niet meer te zien. Maar nu je zult moeten toe geven dat alles veranderd is. Ja, viel ze hem in de rede, langzaam en met nadruk sprekend, ja, alles is nu heel andens. Ze zweeg en ging verder op heel an deren toon: Ik ben blij, ddt je mij in vértrouwen ge nomen hebt. Ik zal je helpen zooveel ik kan Maar zal je vader deze romantische liefde goedkeuren? Helen is allerliefst, maar ze heeft haar verleden tegen! Zeven of acht jaar moet zij toch het leven hebben geleefd van een wilde. Ben je er zeker van, dat het zich later niet wreekt? Ze is het nu vergeten, maar als ze het zich later weer herinnert? En dan haar afkomst? Wat is zij anders dan een verlaten kind. aangenomen door een boerenfamilie?- .^aaF. afkomst, daar weet ik meer van*! Philip het het zich ontvallen in het vurige verlangen, om zijn liefde te verdedigen Jij weet wie Helen's vader is? Greta staard hem aan en haar verbazing was ongeveinsd. - ïk sta verstomd. En mag ik dit geheim ook weten *k ™a? het nie* 'vertellen. Vraag het me met, Greta want het is niet mijn geheim De niet* vergist' had ÏÏ'w^h^^T8 WJ Zlch verklaarde het heef lieT van hem'te'' vfitdenf dat 2.15 Het Amusementsorkest en solist. yi.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de ChrisL Radio-Stichting). 4.20 Vóór de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Het Omroeporkest (6.156.30 Voor den binnenschipper). 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Volkszang met pianobegeleiding. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 De lichte Toets. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 BNO: EngelSche uitzending. „The achievements in het Netherlands Indies". Hilversum n. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. s 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Piariovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Het ensemble Bandi Balogh. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Het Omroeporkest, soliste en gramofoon muziek. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Cello en piano. 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" (voorbereid door het Vr\jz. Prot Kerkcomité)., 5.15 BNO: Nieuws economische en beursber. 5.30 Het Puszta-orkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Orgelspel. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 1 7.30 „Hoe staat de volksgezondheid in ons land er op het oogenblik voor?" vraag gesprek. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Het Residentie-orkest en solist (8.159.10 Cyclus „Banden met Vlaan deren"). 9.55 Dagsluiting (voorbereid door de Christ Radio-Stichting) 10.00 BNO: Nieuwsberichten; sluiting. hij haar in vertrouwen had genomen. Ze was overtuigd, zei ze, dat Helen in afzienbaren tjjd een ideale vrouw voor hem zou zijn, Maar er was nog één moeilijkheid, die Philip' blijkbaar nog niet overwogen had. Ze keek hem van onder haar gefronste wenkbrauwen aan en Philip merkte, dat ze haar roos in stukken getrokken had. Je weet dat mijn vader een advertentie geplaatst heeft om de menschen te vinden waar Helen vroeger in huis is geweest, de Fletchers van Holt Farm. Juist gisteren kreeg hij bericht van hen. Daarom voornamelijk, wil vader mij bij zich hebben. Dit was een geheel onverwachte schok. Lord Raynour heeft bericht gekregen van Fletcher En wat wil Fletcher? Dat is nu juist de moeilijkheid, zei het meisje. De Fletchers willen naar Austrahï emigreeren. Hjj schreef dat hij Helen mee wil nemen. Dat spijt me voor je, Philip. O, maar dat kén, dat még niet! Helen liezen Dan zou ik haar voorgoed ver- J.ai* zou niét weten wat er aan te doen ij hebben niet het minste recht op haar. trokken r°°S nU geheel in stukken gê' ..¥aar eigen vader is er ook nog! Philip zei het heesch Zijn polsen klopten, z«n zenuwen waren gespannen. Niemand weet waar hij is. Hij schijnt de «enige te zijn, die het weet. Waarom maakt hfl geen aanspraak op zijn dochter? Hij kan het niet... nóg niet tenminste- Er zijn- omstandigheden, die het onmogelijk maken. Greta, ik zou willen dat ik jou alle* ertellen kon. Je bent zoo kalm en verstandig- J zou me zoo goed raad kunnen géven. Wordt vervolqd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 12