Britsche aanval op Syrië DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER BATAVIA protesteert te TOKIO Verduisteren i 9.59 uur Drama bij het Boodschap van Pétain Frankrijk tegen de Engelsche blokkade OVEREENKOMST SPANJE—VATICAAN Merwedekanaal opgehelderd KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) M A A NDAG Aanzienlijk tekort op Ned. Indische begrooting Winant bracht geen vredesvoorstellen mee Smuts opperbevelhebber in Afrika Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.18 uur HE LDERSCHE COURANT 9 JUNI 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9252 Engelsche troepen en Fransche strijdkrachten van de Gaulle rukten gistermiddag Syrië en de Libanon binnen. Het Fransche ministerie van oor log heeit Zondagavond om 22 uur 30 het volgende oiiicieele communi qué uitgegeven. Van Palestina en Transjordanië komende Britsche troepen en strijd krachten van de Gaulle hebben op 8 Juni des ochtends de Fransche le- vantstaten (Syrië en den Libanon) aangevallen. Volgens de eerste be richten, die zijn ontvangen, hebben sterke gemotoriseerde en pantser eenheden, gesteund door artillerie, de Syrische grens overschreden en trachten op de naar Damascus lei dende wegen op te rukken. Onze troepen van alle wapensoorten, die door den niet te kwalificeeren Brit- schen en Gaullistischen aanval niet verrast zijn, doen dapper hun plicht. De gevechten duren voort Een Britsche zeestrijdmacht, bestaande uit een pantserschip, twee kruisers en vijf torpedojagers, die ten zuiden van Beiroet kruiste, heeft in de ochtenduren aan de Li- baneesche kust een contingent betrekkelijk zwakke, met machingeweren bewapende strijdkrachten an land gezet, welke zonder verwijl gevangen genomen werden. Het luchtwapen van den tegenstander heeft zon der succes de vliegvelden van Damascus en Aleppo bestookt en dat van Rayak met ma chinegeweervuur beschoten. Boodschap van maarschalk Pétain. Op grond van de aanvallen, die gisteroch tend gepleegd zijn op den Libanon en Sy rië, heeft de Fransche. staatschef, maar schalk Pétain de volgende boodschap voor de Transchen in de Levant gericht aan den hoogen commissaris en opperbevelhebber in Syrië, generaal Dentz: Franschen van de Levant! De landen, waar gij leeft en voor welker welvaart gij sedert lange jaren hebt gewerkt, zijn thans het voorwerp van een niet te kwalificeeren aanval. Deze aanval wordt, evenals in Da kar geleid door Franschen, die zich ge schaard hebben onder de vanen van den op stand. Gesteund door de Britsche imperiale troepen schrikken zij er niet voor terug het bloed van hun broeders te vergieten, die de eenheid van het imperium en de Fransche souvereiniteit verdedigen. Tegenover de smart, die door dit feit veroorzaakt wordt, kan het vrije Frankrijk in alle stelligheid den trots plaatsen niet het eerst de wapens te hebben opgeheven tegen zijn voormalige bondgenooten. Thans evenmin als in Mers- el-Kebir, in Dakar of in Sfax. Voor het ge weld kwam de list. Sedert eenige dagen be weerde inderdaad de propaganda, die het voorwendsel smeedde voor den aanval, dat de Duitsche troepen in grooten getale in onze Levanthavens aan land gingen, dat Frankrijk op het punt stond Duitschland de gebieden uit te leveren, welker verdediging ons is toevertrouwd. Gij, die. ter plaatse zijt, weet, dat alles onwaar is, gij weet, dat de enkele vliegtuigen, die op deze gebieden een tusschenlanding hebben gemaakt, thans uit Syrië zijn vertrokken, met uitzondering van vijf of zes, die niet meer in staat zijn om te vliegen. Gij weet, dat- er geen enkele Duitsche soldaat nóch in Syrië nóch in den Libanon is. Gij zijt dus het voorwerp van een hoogst ongerechtvaardigden aanval, waartegen ons geweten in opstand komt. Eerst thans wordt de Fransche souvereini teit in den Libanon voor de eerste maal be dreigd. Dat kunt gij van mij gelooven. Uw hooge commissaris heeft het U ookreeds tweemaal gezegd. Ik herhaal het voor U. Gij strijdt voor een rechtvaardige zaak, voor de zaak van de onaantastbaarheid van de ge bieden, die de geschiedenis aan het vader land heeft toevertrouwd. Gij zult ze weten te verdedigen. Mijn wenschen en die van geheel Frankrijk begeleiden u. Philippe Pétain. Laval in Vichy? De Fransche radio heeft zich gekeerd te gen de Engelsche blokkade-methoden en er op gewezen, dat hiervoor geen enkele recht vaardiging gegeven kan worden. Stellig be twist niemand Engeland het recht, zijn vloot er voor te gebruiken om den invoer van oorlogscontrabande en van bepaalde bgrondstoffen in de oorlogvoerende landen te verhinderen. Op zijn minst moet deze blokkade doeltreffend zijn en mag zij tegen over de niet oorlogvoerende landen niet zoo rigoureus zijn, dat deze practisch niet eens het allernoodzakelijkste kunnen krijgen. Wanneer de Éngelschen Europa, zonder on derscheid tusschen oorlogvoerende en niet- oorlogvoerende landen, uithongert, kan men zich afvragen, wat Engeland met dit rigou- reuse gebruik van de blokkade voor oogen Heeft. Kan Engeland werkelijk gelooven. dat het zich in staat acht het Duitsche leger of het Duitsche volk uit te hongeren? Men moet zich afvragen, of Engeland door het tegengaan van den invoer van Argen- tijnsch vleesch, van Braziliaansche koffie en van Amerikaanse!) graan naar Frankrijk, naar Spanje, naar Portugal niet heel een voudig probeert om door den honger een po- litieken druk op de volkeren, die zijn vroe gere bondgenooten of vrienden waren, uit te oefenen. Laval in Vichy? O.N.B. meldt uit Vichy. dat Pierre Laval die sinds zijn vertrek uit de regeering op IS December 1940 in de Fransche hoofdstad vertoefde, in Vichy wordt verwacht. Lava/ zal voor vacantie een tijd gaan vertoevey op zijn landgoed Chateldon bij Vichy. Tekort aan scheepsruimte be lemmert export. Sjanghai, 7 Juni (D.N.B.) Naar uit Ba tavia gemeld wordt, vertoont de staatsbe- grooting van Nederlandsch-Indië voor 1942 een aanzienlijk tekort, zonder dat tot dus ver maatreg'elen overwogen zijn om aan dit tekort tegemoet te komen. Voor het loopen de jaar, zoo wordt verder gemeld, wordt een ongunstige ontwikkeling van den Ne- derlandschen handel in vergelijking met het vorige jaar verwacht. De export wordt vooral belemmerd door het tekort aan scheepsruimte. Engeland blijft optimistisch ten aanzien van de posities rond de Middellandsche zee. New York, 7 Juni (D.N.B.) Omtrent den inhoud van het gesprek van twee uur, dat gevoerd is tusschen den Amerikaan- schen ambassadeur te Londen, Winant, en den vicepresident, Wallace, in tegenwoor digheid van den voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandsche zaken, en de leden dier commissie, meldt de Associa ted Press uit Washington o.m. het volgen de: Winant heeft medegedeeld, dat de Én gelschen er vast van overtuigd zijn het Suezkanaal en de posities aan de Middel landsche Zee te kunnen houden. De opvat tingen van de Britsche regeering heeft Wi nant als volgt uiteengezet: De Éngelschen gelooven over voldoend sterke strijdkrachten in Afrika te beschik ken om tegen Hitiers troepen opgewassen te zijn. Het verlies van Griekenland en Kreta beteekent niet, dat daarna de ge- heele Middellandsche Zee verloren gaat. Het Britsche luchtwapen heeft de lucht- heerschappij boven de Britsche eilanden, het kanaal en de „invasiehavens" in Noord- Frankrijk veroverd. Het aantal tot zinken gebrachte schepen op den Atlantischen Oceaan is weliswaar ernstig, maar de stij gende curve is den laatsten tijd meer hori zontaal geworden, waaraan de Amerikaan- sche patrouille ter zee een toenemend aan deel heeft. Winant heeft volgens dit bericht verder verklaard, dat hij geen voorstellen heeft ingediend, om het program van hulpver leening aan Engeland door de Vereenigde Staten te wijzigen. Er is geen sprake van klachten, dat de Vereenigde Staten nalatig zouden zijn geweest met hun leveranties. Tenslotte heeft Winant .naar de „Asso ciated Press" meldt, de verklaring van Boosevelt herhaald, dat hij geen vredes voorstellen heeft meegebracht. De Hollandia ro.iwdstrijden Alphen in d'n groote deelname verheugen. - De^o^ (Schimmelpenningh) Coördinatie der strijdkrachten het doel. De Zuid-Afrikaansche Premier Smuts, die onlangs tot Britsche veldmaarschalk is benoemd, zal wellicht tot opperbevelhebber van alle Britsche operaties in Afrika .wor den benoemd, naar de New; York Sun uit Londen meldt. Het Britsche blad News Revievv merkt hierover op. dat de mogelijkheid van een be noeming van Smuts tot Afrikaanse!) opper bevelhebber niet beteekent, dat generaal Wavell van zijn ambt wordt ontheven, doch gericht is op meer coördinatie van de Brit sche operaties in de Middellandsche Zee. AMERIKA EN DE FRANSCHE EILANDEN IN WEST-INDIë. Washington. 8 Juni (D.N.B.) De Amerikaansche staatssecretaris Gordel] Huil heeft betreffende de Amerikaansche hou ding ten aanzien van de eilanden Mart)- niqiie en Guadeloupe in Wést-Indië 'n ver klaring afgelegd. Hij opende het perspecliel. dat oorlogsschepen en vliegtuigen der Ver eenigde Staten dagelijks bij deze eilanden zouden patrouilleeren. De Fransche offici- eele instanties zouden zich verplicht heb ben geen goud van daar te verzenden zon der de Ver. Staten er van in kennis te stellen. Deze maatregelen zijn opgenomen in een overeenkomst tusschen de Ver. Sta ten en admiraal Roberts, den Franschen hoogen commissaris voor de Fransche be zittingen op het Westelijk halfrond. Admi raal Roberts staat er borg voor, dat de Fransche bezittingen op het Westelijk half rond zich zullen onthouden van iedere ac tiviteit, die de Amerikaansche belangen zou kunnen benadeelen. De Ver. Staten zijn be reid den Franschen eilanden verlof te ge ven levensmiddelen en belangrijke ravitail- leeringsmaterialen in Amerika te koopen op voorwaarde, dat zij niet naar Frankrijk of Fransch Noord-Afrika worden doorge zonden. Een bepaald bedrag van de thans bevroren Fransche fondsen zal worden vrij gelaten voor den aankoop van levensmid delen voor de eilanden. Ned. Indische Regeering was van onoprechtheid beschuldigd DE ONDERHANDELINGEN TOCH VOORTGEZET? Tokio, 7 Juni (D.N.B.) de Nederland- sche gezant, generaal Pabst, heeft hier he den ochtend bij het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken een protest in gediend tegen de recente verklaring van den woordvoerder van het bureau van voorlichting der regeering, die de Neder- landsch-Indische overheid in verband met de handelsbesprekingen in Batavia van onoprechtheid beschuldigd had. Uit officieele Japansche kringen wordt hieromtrent vernomen, dat van Japansche zijde geen antwoord op dit protest van Nederlandsch-Indië verwacht kan worden, daar het overbodig is, zoo verklaart men hier, ten aanzien hiervan een standpunt uiteen te zetten: Een laatste poging. Uit Batavia wordt gemeld: Ofschoon het antwoord van Nederlandsch Indië als onbevredigend wordt beschouwd, zal de Japansche delegatie nog een laatste poging doen om door verdere onderhande lingen tot een overeenkomst te geraken. Men is van gevoelen, dat „eenigen tijd" noodig zal zijn om vast te stellen, of de Ne- derlandsch-Indische autoriteiten al dan niet werkelijk het voornemen hebben de besprekingen tot een succesvol besluit te brengen, aldus verluidt van den kant van de Japansche delegatie. Er verluidt, dat Josjizawa nieuwe instruc ties uit Tokio verwacht, alvorens regelin gen te treffen voor een verder contact met de Nederlandsche vertegenwoordigers. R.K. geestelijkheid bevoegdheden en rechten toegekend. Madrid, 8 Juni (D.N.B.). Omtrent de voorloopige overeenkomst tusschen de Spanaschë regeering en het Vaticaan zijn de volgende bijzonderheden bekend gemaakt. De Spaansche staat verplicht zich de eerste vier paragrafen van het concordaat van 1851 te respecteeren. Daarin wordt be paald. dat in Spanje slechts de Apostoliseh- Roomsch-Katholieke godsdienst geldt ep de kerk steeds de rechten en voorrechten zal behouden, die haar volgens het kannonieke recht toekomen. Het onderwijs aan de uni versiteiten. hoogescholen, seminaria en openbare scholen (met inbegrip van de particuliere scholen) moet op katholieken inslag geschieden. De geestelijken mogen bij de godsdienstige opvoeding van de jeugd niet worden gehinderd. De geestelij- De bekende Duitsche aviatrice Elly Beinhorn houdt thans in Nederland een serie lezingen over haar vliegtochten. Elly Beinhorn voor de microfoon tijdens haar voordracht (Schimmelpenningh) ken moeten voorts met het noodige respect en de noodige achting worden bejegend, opdat zij de hun opgedragen plichten kun nen vervullen. Geringschatting en het ver achtelijk maken van geestelijken moet ver meden worden en hun moet in het alge meen alle steun worden gewaarborgd. Da clerus geniet in ieder opzicht de vrijheid, die hem door het kannonieke recht wordt toegekend. De bezetting van de twintig vrije bis schopszetels in Spanje geschiedt in over eenstemming met de onderteekende over eenkomst, evenals de benoeming van een aartsbisschop van Toledo. In den Spaanschen burgeroorlog zijn tien Spaansche bisschoppen vermoord ENGELSCHE BLOKKADE TEGEN VICHY VERSCHERPT. Uit Londen wordt het volgende vernomen? De Daily Express schrijft d.d. 5 Juni, dat men het voornemen heeft de blokkade tegen Vichy te verscherpen en onj. huma nitaire redenen geen navycerts meer'te ver-> leenen. VERDACHTE BEKENT. MAN VERMOORDDE ZIJN VROUW OP BEESTACHTIGE WIJZE. De nadere bijzonderheden, welke de Am- sterdanische politie gisterochtend aan de pers verstrekte inzake den moord in Amsterdam- Oost, werpen een somber licht op de gru welijke wijze waarop de 52-jarige werklooze monteur in de woning aan de Balistraat zijn vrouw om het leven heeft gebracht. Naar men zich zal herinneren, kwam op 27 Mei 1.1. bij de politie het bericht binnen, dat in bet Merwedekanaal nabij het zwembad Nieuwediep 'n pakket was gevonden, dat bij opening een vrouwenhoofd bleek te bevatten. Het hoofd, dat tamelijk verminkt was, was opgevuld met een prop, bestaande uit een zakdoek en een stuk windsel, en verpakt in een vaatdoek, welke met steenen was ven- zwaard. Dit waren alle gegevens, over welke de po litie bij het begin van het onderzoek be-' schikte cn allereerst ging men na. of er bij de in den laatsten tijd aangegeven verrmiste vrouwen, iemand was, wier signalement eenigszins niet bet gevonden hoofd overeen kwam. Dit was inderdaad met een vrouw het geval en hoewel de kleur van de oogen niet geheel overeenstemde niet de bedoelde ver miste, werd tot huiszoeking op de woning van deze vermiste vrouw besloten. Hier vond de politie nieuwe aanwijzinggen, n.1. windsel en vaatdoeken, welke gelijkenis vertoonden met de uit het water opgehaalde. Brutaal! Deze vondst gaf de politie aanleiding, den man (die n.b. zelf op 8 Mei aangifte van de vermissing had gedaan) van de vermiste vrouw in Hillegersberg, waar hij zich bij ken nissen bevond, te doen arresteeren. Deze ar restatie geschiedde door de politie aldaar en onmiddellijk daarop togen inspecteur Bijlsma, vergezeld van de rechercheurs Beoking en Moes, naar Hillegersberg om den man aan den tand te voelen. Dit had echter weinig succes daar de man volkomen' kalm hardnekkig ontkende, iets van den moord op zijn vrouw af te weten. Intusschen werd het onderzoek naar alle kanten voortgezet, waarbij ook de vrouw, bij wie de verdachte in Hillegersberg vertoefde, aan een scherp verhoor werd onderworpen. Het bleek al spoedig, dat zij de laat ste weken van den verdachte allerlei goederen ten geschenke had gekre gen, o.a. een naaimachine, welke uit de woning van den verdachte afkom stig was en verscheidene kleeding- stukken, welke aan de vermiste vrouw hadden toebehoord. Daaronder bevond izch ook 'n wintermantel, die de vermiste vrouw (men wist nog steeds - niet met zekerheid, dat zij ook de vermoorde vrouw zou zijn), zeker zou hebben aangetrokken, als zij, volgens de opgave van den man, op 5 Mei de woning had verlaten. Een bekentenis. De aanwijzingen tegen den verdachte wa ren tenslotte zoo sterk, dat de man daarvoor bezweek en gisteren voor den rechter-com- missaris bekende, zijn vrouw te hebben ver moord. Dit zou overdag op 5 Mei in de wo ning zijn geschied. Volgens de lezing van den moordenaar zou er ruzie tusschen hem en zijn vrouw zijn ontstaan. Hij zou daarbij de vrouw naar de keel zijn gevlogen en haar in drift hebben gewurgd. Daarop heeft hij het lijk naar den zolder gebracht en in stuk ken gesneden, welke hij, verpakt, op verschil lende plaatsen in het water heeft gedepo neerd. Een van deze lichaamsdeelen (behal ve het reeds eerder gevonden) is op zijn aanwijzing ergens uit het water opgehaald. Een bewijs van de geraffineerdheid, waar mee de dader het lijk heeft laten verdwij nen. is wel, dat noch zijn zoon (het echt paar had twee kinderen, van wie een ge trouwd en een nog thuis was) toen hij 's avonds van zijn werk thuis kwam, noch een van de buren iets bemerkt had van het gruwelijke drama, dat zich in de woning had afgespeeld.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1